Tarih ve Ütopya

8,0/10  (2 Oy) · 
7 okunma  · 
1 beğeni  · 
612 gösterim
Ciaron'a göre tarih, birtakım atlıların (ya da zırhlıların) halklarını çiğneyerek ilerlemesinden ibaret... Mutluluk fikrinin tarihte oynadığı rolu ele alan Cioran, ütopyaların çıkış zeminini ve gitgide insandan uzaklaşmalarını kendine has, müstehzi üslubuyla dile getiriyor.

Geçmişte kalmış ya da gelecekte kurulacak bir altın çağ yerine öncesiz sonrasız şimdi'nin altını çiziyor Cioran.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2010
 • Sayfa Sayısı:
  115
 • ISBN:
  9789753422482
 • Orijinal Adı:
  Histoire et utopie
 • Çeviri:
  Haldun Bayrı
 • Yayınevi:
  Metis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Gamze Toker 
19 Eki 2015 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi · Puan vermedi

Cioran tarihi atlılara ya da kendi deyimiyle zırhlılara acımasız ve tek yönlü bir bakış açısıyla ele almayı tercih etmiş. Tama, halk olmasa zırhlılar da olmazdı. Ama o zırhlılar olmasa halk üretimini yapamazdı. Bu gerçek göz ardı edilmemeli. Hiçbir çiftçi 3 günde bir tarlası talan edildiği halde o sene ürün alamaz. O tarlayı koruyan Cioran'ın zırhlılar diye bahsettiği askerler ve devlet görevlileridir. Bunu en azından Osmanlı Devleti özelinde gayet rahat bir şekilde söyleyebiliriz.

Kitaptan 2 Alıntı

"Yolum hangi büyük şehre düşse, orada her gün ayaklanmaların, katliamların, aşağılık bir kasaplığın, bir dünya sonu kargaşasının başlamıyor olmasına hayran olurum (...) Aslında birbirlerinden nefret etmekte ama nefretlerinin bile hakkını verememektedirler. Bu vasatlık, bu güçsüzlük toplumu kurtarır, istikrarını teminat altına alır."

Tarih ve Ütopya, Emil Michel CioranTarih ve Ütopya, Emil Michel Cioran

Hem zafere ulaşmayı çok istiyor, hem de aynı hareketle uzaklaşıyordum ondan: Ele geçtikten sonra ne değeri kalır ki diyordum kendime..

Tarih ve Ütopya, Emil Michel CioranTarih ve Ütopya, Emil Michel Cioran