Tarih ve Ütopya

8,5/10  (4 Oy) · 
13 okunma  · 
4 beğeni  · 
675 gösterim
Ciaron'a göre tarih, birtakım atlıların (ya da zırhlıların) halklarını çiğneyerek ilerlemesinden ibaret... Mutluluk fikrinin tarihte oynadığı rolu ele alan Cioran, ütopyaların çıkış zeminini ve gitgide insandan uzaklaşmalarını kendine has, müstehzi üslubuyla dile getiriyor.

Geçmişte kalmış ya da gelecekte kurulacak bir altın çağ yerine öncesiz sonrasız şimdi'nin altını çiziyor Cioran.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2010
 • Sayfa Sayısı:
  115
 • ISBN:
  9789753422482
 • Orijinal Adı:
  Histoire et utopie
 • Çeviri:
  Haldun Bayrı
 • Yayınevi:
  Metis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Gamze Toker 
19 Eki 2015 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi · Puan vermedi

Cioran tarihi atlılara ya da kendi deyimiyle zırhlılara acımasız ve tek yönlü bir bakış açısıyla ele almayı tercih etmiş. Tama, halk olmasa zırhlılar da olmazdı. Ama o zırhlılar olmasa halk üretimini yapamazdı. Bu gerçek göz ardı edilmemeli. Hiçbir çiftçi 3 günde bir tarlası talan edildiği halde o sene ürün alamaz. O tarlayı koruyan Cioran'ın zırhlılar diye bahsettiği askerler ve devlet görevlileridir. Bunu en azından Osmanlı Devleti özelinde gayet rahat bir şekilde söyleyebiliriz.

mehmet şerif susuz 
19 May 16:50 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 8/10 puan

Siyaset felsefesine ilgi duyuyorsanız bu kitabı okumalısınız. Tarihi birde felsefeci gözüyle görün. Ütopyalara birde Ciorcan gözüyle bakın. Bir rumenin ülkesini inşaasında halkını nasıl aydınlatma çabası gösterdiğini bu kitabı okuyarak tespit edebilirsiniz.

Kitaptan 7 Alıntı

Noir 
24 Mar 20:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“İnsan türünün gelecekteki hali üzerine umutlarımız şu üç önemli noktaya indirgenebilir: uluslar arasında eşitsizliğin yok edilmesi, aynı halkın içinde eşitliğin ilerlemeleri ve nihayet insanın mükemmelleştirilmesi” (Condorcet).

Tarih ve Ütopya, Emil Michel CioranTarih ve Ütopya, Emil Michel Cioran

"Yolum hangi büyük şehre düşse, orada her gün ayaklanmaların, katliamların, aşağılık bir kasaplığın, bir dünya sonu kargaşasının başlamıyor olmasına hayran olurum (...) Aslında birbirlerinden nefret etmekte ama nefretlerinin bile hakkını verememektedirler. Bu vasatlık, bu güçsüzlük toplumu kurtarır, istikrarını teminat altına alır."

Tarih ve Ütopya, Emil Michel CioranTarih ve Ütopya, Emil Michel Cioran
Noir 
19 Mar 22:58 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu toplumu yakından tanıdığım için, görevim, onun hakkında besleyebileceğiniz yanılsamalarla savaşmaktır. Hiçbir şekilde hoşuma gitmediğinden değil -berbatlığa zaafımı bilirsiniz- fakat kendisine katlanılabilmesi için talep ettiği duyarsızlık israfını benim kinizm kaynaklarım kaldırmıyor.

Tarih ve Ütopya, Emil Michel CioranTarih ve Ütopya, Emil Michel Cioran
Noir 
21 Mar 18:36 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yeni badireler arayışındayken ve bunu bulmaktan ümidi kesmeye başladığım bir anda, ütopik edebiyat üzerine atılma, “şaheserleri”ne başvurma, bundan etkilenme ve gırtlağıma kadar buna gömülme fikri geldi aklıma. Büyük bir tatmin duygusuyla, orada tövbe arzumu ve nefsimi köreltme iştahımı bastıracak şeyler buldum. Daha iyi bir gelecek, “ideal” bir toplum düşlerinin sayımını yapmakla birkaç ay geçirmek, okunmaz şeyleri tüketmek ne büyük talihti! Hemen belirteyim ki bu usandırıcı edebiyat ders yönünden zengindir ve onunla düşüp kalkmakla da tam anlamıyla zaman kaybedilmiş olmaz.

Tarih ve Ütopya, Emil Michel CioranTarih ve Ütopya, Emil Michel Cioran
Noir 
21 Mar 18:37 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ancak imkânsızın büyüsüyle harekete geçeriz: Bir ütopya doğurup kendini buna hasredemeyen bir toplum, köhneleşme ve yıkım tehdidiyle karşı karşıyadır adeta. Hiçbir şeyden büyülenmeyen bilgelik, verili, mevcut mutluluğu tavsiye eder; insan bunu reddeder ve bir tek bu reddediş bile onu tarihsel bir hayvana, yani bir hayal edilmiş mutluluk meraklısına çevirir.

Tarih ve Ütopya, Emil Michel CioranTarih ve Ütopya, Emil Michel Cioran

Hem zafere ulaşmayı çok istiyor, hem de aynı hareketle uzaklaşıyordum ondan: Ele geçtikten sonra ne değeri kalır ki diyordum kendime..

Tarih ve Ütopya, Emil Michel CioranTarih ve Ütopya, Emil Michel Cioran