Oğlak Dönencesi

7,6/10  (21 Oy) · 
58 okunma  · 
19 beğeni  · 
1.958 gösterim
Ölmeden önce okumanız gereken 1001 kitaptan biri!

Arkadaşlığın gerçek anlamını kavrayabilmek için insanın arkadaşlarından kopması gereken zamanlar vardır. Bunu söylemek biraz tuhaf kaçacak ama, bu kitabın keşfi etrafımda bulunan ve benim için artık bir şey ifade etmeyen arkadaşlarımı yaralayabileceğim bir silah, bir aygıt keşfetmekten farksızdı. Bu kitap dostum oldu çünkü bana arkadaşa ihtiyacım olmadığını öğretti. Bana tek başıma durma cesareti verdi ve yalnızlığın kıymetini bilmemi sağladı.

Sözünü sakınmayan dev bir yazardan, isyanla haykıran bir klasik: Oğlak Dönencesi.

Dünyaya biçili koordinatlara, medeniyet adı altında savaş, silah ve beton üreten düzene, insanı yok etmek pahasına köleleştiren sisteme karşı bir çığlık, gemlenemeyen bir ezgi ya da çağdaş yaşamın çarklarına atılan sert bir tekme... Henry Miller, Oğlak Dönencesi'nde rahimden mezara, kasıklardan zihne uzanıyor, benzersiz bir atlasın sayfalarını kendi renklerine boyayarak bambaşka bir dünya resmi ortaya koyuyor. Burada savaş saçma, yaşam beyhude; burada aşk siyah bir yıldızın gölgesinde ve ekmek aslanın ağzında... Burada kölelik özgürlüğü, yalanlar gerçekleri ve sürü bireyleri ezip geçiyor; burası Amerika, ama başka bir yer de olabilir; kitlelerin günbegün topluca cephelere veya işe yürüdüğü herhangi bir yer... Ve Henry Miller, akıntının tersine doğru gitmekte, kendi şarkısını haykırmakta kararlı.

Yayımlandığı günden bu yana yasaklarla boğuşan Oğlak Dönencesi, bir açıdan Henry Miller'ın yaşam öyküsü... Rahme düşmesinden aşka yuvarlanmasına, sürüye katılmasından kendi yazgısını ele geçirmesine ve dünyanın başlangıcından geleceğin müziğine varan bir öykü. Yaşam adı verilen sonsuz döngünün her zerresine uzanan bir varoluş çığlığı bu ve şiddeti dünyayı yerinden sarsmaya yetiyor.

Tek başına duracak, kendi doğrularınca yaşayacak cesareti olanlar için.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2014
 • Sayfa Sayısı:
  342
 • ISBN:
  9786055903503
 • Orijinal Adı:
  Tropic of Capricorn
 • Çeviri:
  Avi Pardo
 • Yayınevi:
  Siren Yayınları
 • Kitabın Türü:

Henry Miller, Oğlak Dönencesi'nde rahimden mezara, kasıklardan zihne uzanıyor, benzersiz bir atlasın sayfalarını kendi renklerine boyayarak bambaşka bir dünya resmi ortaya koyuyor. Burada savaş saçma, yaşam beyhude; burada aşk siyah bir yıldızın gölgesinde ve ekmek aslanın ağzında... Burada kölelik özgürlüğü, yalanlar gerçekleri ve sürü bireyleri ezip geçiyor; burası Amerika, ama başka bir yer de olabilir; kitlelerin günbegün topluca cephelere veya işe yürüdüğü herhangi bir yer... Ve Henry Miller, akıntının tersine doğru gitmekte, kendi şarkısını haykırmakta kararlı. Yayımlandığı günden bu yana yasaklarla boğuşan Oğlak Dönencesi, bir açıdan Henry Miller'ın yaşam öyküsü... Rahme düşmesinden aşka yuvarlanmasına, sürüye katılmasından kendi yazgısını ele geçirmesine ve dünyanın başlangıcından geleceğin müziğine varan bir öykü. Yaşam adı verilen sonsuz döngünün her zerresine uzanan bir varoluş çığlığı bu ve şiddeti dünyayı yerinden sarsmaya yetiyor.
Tek başına duracak, kendi doğrularınca yaşayacak cesareti olanlar için.

Fulya 
26 Oca 2017 · Kitabı okudu · 16 günde · 8/10 puan

Spoiler İçerebilir

Bu kitabı yasaklı kitaplar arasında yer alması ilgimi çektiğinden almıştım. Alışılmışın dışında bir kitap Oğlak Dönencesi. Yazar çocukluğundan başlayarak kendi hayatından, çevresindeki insanların yaşamından ve dünya düzeninden kesitler sunmakta. Sistemin çarpıklığını, kokuşmuşluğunu cesurca ortaya koyan aykırı bir yazar Henry Miller. Öyle okuyup kenara koyabiliceğiniz kitaplardan değil de okurken düşündüren derin bir kitap aslında. Felsefi yönünün olmasıyla birlikte fazlasıyla müstehcen sayılabilecek satırlara sahip. Keyifli okumalar

Ayşe Şangüder Uzunoğlu 
17 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Oğlak Dönencesi tam ifadesi ile bir Amerikan ideali eleştirisidir. Yazarın neredeyse tüm romanları gibi bu kitapta da otobiyografik öğeler ağır basar. Miller, ABD’de çalıştığı işler ve pamuk ipliğine bağlı insan ilişkileri üzerinden yaşamın kısır diyebileceğimiz çelişik döngüsünü ortaya koyar. Amerika’nın kof yapıtaşlarını yerinden oynatmaya, doğrularını haykırmaya, kendi gerçeğinin peşinden gitmeye koyulur: Diyalog ve betimlemenin çok az kullanıldığı roman 344 sayfalık bir tirad, bir manifesto, bir tür günah çıkarma ayini gibidir.

mısra 
16 Mar 2016 · Kitabı okudu · 5 günde

Amerika ve Türkiye’de müstehcen olduğu gerekçesiyle yasaklanan kitapta yazar yaşamından kesitler sunuyor. Ailesi, çocukluk arkadaşları, işi, iş arkadaşları, evliliği, hayatına giren kadınlar, siyaset, felsefe ve edebiyatla ilgili düşüncelerini, görüşlerini anlatıyor. Çoğunluğa aykırı düşen fikirleri var.
Yazarın sürekli iç sesini dinlemek zaman zaman beni yordu, geriye dönüşler yapmak zorunda kaldım. Bunda zorunlu okumaya ara vermem de etken olabilir. Bir çırpıda okunacak kitap değil diye düşünüyorum.

arman 
30 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Otomatik süreç olarak bahsettiği Amerikanın çirkin düzenini, insanların tek düzeliği ve yüzeyselliğini eleştiriyor. Cinselliği dejenere olmuş toplumun çıkış noktası olarak yorumladığını düşünüyorum. Yazarın ümidinin yarınlarda ve yeni doğacak nesilde olduğuna ilişkin mesajlar olduğunu düşünüyorum. Kitabın yazım dilini biraz ağır buldum, edebi ve felsefi bir değer. Kitaptaki göndermeleri anlamak için geniş bir bilgi birikimi gerekiyor.

Rigor Mortis 
01 Ağu 2017 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Bu kitap dostum oldu çünkü bana arkadaşa ihtiyacım olmadığını öğretti Bana tek başıma durma cesareti verdi, yalnızlığın kıymetini bilmemi sağladı. Kitabı hiçbir zaman anlamadım; anlamanın eşiğinde olduğumu hissettiğim zamanlar oldu, fakat hiçbir zaman anladım. Anlamamak daha önemliydi benim için. Elime kitabı alıp arkadaşlarıma yüksek sesle okumak, onları sorgulamak, onlara izah etmek hiç arkadaşım olmadığını, dünyada bir başıma olduğumu idrak etmemi sağladı.

Tolga Durak 
11 Kas 2014 · Kitabı okumadı · 6/10 puan

ümitsizliklere ilaç, ruhlara doktor yoktur

eren edip 
16 Oca 21:40 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Futursuzca ozgur, orantisiz zeka, kusursuz anlatim dili! Tum kurallarin disinda kendi kurallarini yasayan bir kitap. Kendinizi yazarla konusur halde buluyorsunuz...

Kitaptan 124 Alıntı

arden 
18 Oca 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Dostoyevski okumaya başladığım o ilk gece, hayatımın en önemli olaylarından biriydi, ilk aşkımdan bile daha önemli.

Oğlak Dönencesi, Henry MillerOğlak Dönencesi, Henry Miller
Pelin Tunç 
08 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Uygar olmak korkunç bir şey çünkü dünyanın sonuna geldiğinde yalnızlığın dehşetini hafifletecek hiçbir şey bulamıyorsun. Uygar olmak karmaşık gereksinimlere sahip olmak demek.

Oğlak Dönencesi, Henry MillerOğlak Dönencesi, Henry Miller
Berk Liman 
25 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

" Sürüye katılmayı seçersen bağışıklık kazanırsın. Kabul görmek ve takdir edilmek istiyorsan kendini hiçliğe indirgemen ,sürüdeki diğer koyunlardan ayırt edilmez kılman gerekir. Düş görebilirsin , ama herkesle aynı düşü görmek koşuluyla. "

Oğlak Dönencesi, Henry Miller (Sayfa 57 - Siren)Oğlak Dönencesi, Henry Miller (Sayfa 57 - Siren)

"Birisine yardım ederken, ona yararlı olabileceğimi aklıma getirmedim; ona yardım ettim, çünkü başka türlüsü elimden gelmiyordu.."

Oğlak Dönencesi, Henry Miller (Sayfa 7)Oğlak Dönencesi, Henry Miller (Sayfa 7)
Pelin Tunç 
08 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Delilik dendiğinde mantığın yitimi kastedilir. Mantığın, gerçeğin değil çünkü diğerleri sessiz kalırken gerçeği söyleyen deliler vardır...

Oğlak Dönencesi, Henry MillerOğlak Dönencesi, Henry Miller
Fulya 
20 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Hızla geriye bakıyor ve ailesinin bağrında sessizce yok olmaya terk edilmiş bir başka adam görüyorum - babam.

Oğlak Dönencesi, Henry Miller (Sayfa 151)Oğlak Dönencesi, Henry Miller (Sayfa 151)
Fulya 
12 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Pek çok ülkenin sokaklarında gezindim, fakat hiçbir yerde kendimi Amerika'da hissettiğim kadar değersiz ve aşağılanmış hissetmedim. Amerika'daki bütün sokakların birleşip bir foseptik çukuru oluşturduğunu düşünüyorum, her şeyin emilip sonsuza dek boka dönüştüğü bir ruh foseptiği.

Oğlak Dönencesi, Henry Miller (Sayfa 14)Oğlak Dönencesi, Henry Miller (Sayfa 14)
Berk Liman 
 25 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

" Zira tek bir büyük macera var, o da insanın iç yolculuğu ve o söz konusu olduğunda zamanın, mekanın, hatta icraatların önemi yoktur. "

Oğlak Dönencesi, Henry Miller (Sayfa 14 - Siren)Oğlak Dönencesi, Henry Miller (Sayfa 14 - Siren)
Fulya 
11 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Mutsuz, yoksul, kaçık ve uyumsuz olduğumun farkındaydım hiç değilse. Tek tesellim, tek sevincim buydu, fakat yetmiyordu. İsyanımı açıkça ifade etmiş, bu uğurda hapse girmiş, orada çürüyüp gitmiş olsaydım daha huzurlu olurdum.

Oğlak Dönencesi, Henry Miller (Sayfa 14)Oğlak Dönencesi, Henry Miller (Sayfa 14)

Kitapla ilgili 1 Haber