Uykusuzluk

Henry Miller
Uykusuzluk-Insomnia ya da Şeytan İşbaşında Ayrıksı bir yazardan ayrıksı bir kitap… Henry Miller yirminci yüzyılın başkaldırıcı yazarlarından. Kapitalizmi reddederken sosyalizmi efendi değiştirme olarak gördü. Anarşizmi Amerikan “doğaya dönüş” geleneğiyle, Beat Kuşağı ve “çiçek çocuklar” ile ilişkilendirilen Miller, Yitik Kuşak içinde de sayılmaz. Miller’ın Uykusuzluk’ta (Insomnia) sözünü ettiği Japon kadın, 1967’de yetmiş altı yaşındayken tanışıp âşık olduğu kabare sanatçısı Hoki Tokuda. Yine bu dönemde yaptığı suluboya resimler de kendi resimleri arasında özel bir bölümü, Insomnia Dizisi’ni oluşturur. “Henry mitolojik bir yaratığa benziyor. Yazıları ateşli, yıldırım gibi, girift, hain ve tehlikeli. ‘Çağımızın şiddete gereksinimi var.’ “Yazdıklarının gücünü, o günahtan arındırıcı, yıkıcı, gözüpek, korkunç gücünü seviyorum. Yaşama duyulan hayranlığın, coşkunun, her şeye olan tutkulu ilginin, enerjinin, taşkınlığın, gülüşün ve ansızın patlayan fırtınaların bu tuhaf karışımı aklımı başımdan alıyor. Her şey silinip süpürülüyor: ikiyüzlülük, korku, basitlik, yalancılık. İçgüdünün ortaya konması bu. Birinci tekil kişiyi, gerçek adları kullanıyor; düzenden biçimden hatta kurmacadan bile nefret ediyor.” Anaïs Nin
Yazar:
Henry Miller
Henry Miller
Çevirmen:
Haluk Erdemol
Haluk Erdemol
Tahmini Okuma Süresi: 1 sa. 45 dk.Sayfa Sayısı: 62Basım Tarihi: Mayıs 2016İlk Yayın Tarihi: 1989Yayınevi: Notos Kitap YayıneviOrijinal Adı: Insomnia
ISBN: 9786055904258Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
62 syf.
·
Puan vermedi
·
9 saatte okudu
Hayal kırıklığı
Bir çırpıda bitirdiğim akıcı ama size hiçbir şey katmayacak öylesine okunabilecek bir kitap. Sadece bitirmek için okudum ve hayal kırıklığına uğradım.
Uykusuzluk
UykusuzlukHenry Miller · Notos Kitap Yayınevi · 20162,347 okunma
Reklam
62 syf.
2/10 puan verdi
·
2 saatte okudu
“Kırkından sonra azanı teneşir paklar” dünyaca ünlü bir deyim olsaydı, bu abimize ithaf olunurdu. Yazar, cinsel içerik ve müstehcen yazımları sebebiyle 1960 senesine kadar Fransa dışında bir çok ülkede yasaklanmış. Sanırım isabette olmuş. Genelde kitapları anı tarzında ve yaşamına 5 evlilik sığdırmış. Bu kitabı “uykusuzluk” ise son evliliğini gerçekleştirdiği Japon hanım ablayı ve şarkı söylediği piyano barı anlatmaktadır. Kitap içerisinde 5 6 tane güzel cümle dışında pek bir şey yok. Bakmayın 62 sayfa olmasına, normal kitap şekli ile standart bir basım olsa 20 sayfa var ya da yok. Tamamen zaman kaybı. Okumasakta olur. Ya da okumayın. Evet evet okumayın !!! Sevgi ile kalın.
Uykusuzluk
UykusuzlukHenry Miller · Notos Kitap Yayınevi · 20162,347 okunma
62 syf.
5/10 puan verdi
·
27 saatte okudu
Dünyanın diger ucu senden daha yakın!
Henry Miller, bu eserinde bizlere yetmiş küsur yaşına geldiğinde, görüp aşık olduğu bir kadından ve bu dönemden sonraki kendi iç dünyasından bahsediyor. . Kitabın sonlarında kendi ile alakalı kısma da yer verilmiş. Hayatına beş evlilik sığdırmış ve her evliliğine ait yazdığı bir kitabı var. Genellikle müstehcen yazılar kaleme aldığı için Fransa hariç bir çok ülkede o dönem yasaklanmış. Anlayamadım kitap yazmak için mi evlenmiş yoksa evlendiği için mi kitap yazmış? :D Daha çok duygular ön planda, yaşadığı aşkı, acısı, kızgınlığı ve beraberinde gelen uykusuzluk durumunu kelimelerle dökmüş saçmış. Uykusuzluk ya da içimizdeki şeytan (yazarın değimiyle bu durumun diğer adı) bizlere aşkın gece uykudan uyandırışını, aşka bağlı olmayı ve ondan başka neden bir şeye inanmamız gerektiğini kanıtlamaya çalışarak felsefi bir dil kullanıyor. Kısa bir kitap. Yer yer alıntı yapacak güzel anlamlı cümleler vardı. Ama dahası yok sanki. Tercihi size bırakıyorum :) Vesselam..
Uykusuzluk
UykusuzlukHenry Miller · Notos Kitap Yayınevi · 20162,347 okunma
62 syf.
6/10 puan verdi
·
Beğendi
·
33 saatte okudu
birkaç saatte rahatlıkla bitirebileceğiniz bir Henry Miller kitabı, kitabı okurken anlam veremediğiniz, bağdaştıramadığınız, kitaptan koptuğunuz dakikalar oluyor. bana göre bir çok şey havada kaldı, fakat içinde güzel ve anlamlı cümleler buldum. belki de her şeyi özetleyen cümleler. belki de daha sakin, daha boş bir kafayla, daha kendi kendine okumak gerek. beklentimin altında olsa da kendime aldığım bir çok şey var kitapta. hiçbir şey pişmanlık değildir, hiçbir kitap da.
Uykusuzluk
UykusuzlukHenry Miller · Notos Kitap Yayınevi · 20162,347 okunma
Reklam
53 syf.
·
Puan vermedi
·
11 saatte okudu
Ben deki kitap "Notos Kitap" dan çıkan baskı. Kitabevinde dolaşırken rafta gördüğüm kitabın kapak tasarımı ilgimi çekmişti - buradaki farklı- Sırf o sebeple aldım, yazar hakkında bilgim yoktu, kitabın sonunda yazarın biyografisini okuyunca, yazarın hayatı bu kitaptan daha ilginç geldi bana. Bu kitapta yazar 76 yaşındayken tanışıp evlendiği Japon kabera sanatçısı ile tanışma anlarını ve bazı düşüncelerini paylaşıyor. Anladığım kadarıyla Henry Miller erkeklerin kafalarının içinde ne kadar sapkın düşünce varsa -sapkınlık kelimesi toplumun biçtiği ya da biçeceği bir şeydir- bunu çok rahat ifade eden bir abimiz olmuş ve bu yasaklı kitaplarında görülmüş galiba -bu kısımlar tahmin, bir araştırma sonucu değil- Velhasıl, uykusuzluk kitabı tavsiye edebileceğim bir kitap değil, merak edenler okuyabilirler, tipik Henry Miller kitabı da değil, tavsiye etmeme sebebim müstehcenlik değil, yavan geldi bana... Bu garip yazıdan sonra merak edenler okuyacaktır...
Uykusuzluk
UykusuzlukHenry Miller · Notos Kitap Yayınevi · 20162,347 okunma
62 syf.
8/10 puan verdi
·
14 günde okudu
Miiller kardeşimiz mitolojik bir aşk tanrısı gibi etrafta dolanmakta ve söz konusu tanrıların aksine bulaştığı her aşkta payına acı düşmektedir. Gerçek hayatta birden çok evlilik yapmış olan yazar, yaşamının son demlerinde Japon bir kıza vuruluyor. Uğruna Japoncayı bile öğrenmeye gayret gösteren bu çekik gözlü Kleopatra ile ilişkileri tek kişilik bir senfoni orkestrası gibi hüzünlü bir dinleti sunuyor izleyenlere... Aşkın zehrini zerkettiği Miller kardeşimiz acısını tuale karalamaya çalışsa da beyhude... Neyse Allah günahlarımızı bağışlasın dostlar İyi okumalar dilerim. Sevgi içimizde.
Uykusuzluk
UykusuzlukHenry Miller · Notos Kitap Yayınevi · 20162,347 okunma
62 syf.
·
Puan vermedi
·
17 saatte okudu
Henry Miller edebi yönünün dışında piyanistlik ve ressamlık gibi sanat dallarıyla ilgilenmiş, eserlerinde cinsel konuları açıkça anlatması sebebiyle bazı ülkelerde yayınları yasaklanmış “radikal” bir yazar. Kitabın çevirisi gayet anlaşılır ve akıcı, konusu ise Miller’in ömrünün sonbaharında, 76 yaşında tanıyıp aşık olduğu kabare sanatçısı Hoki Tokuda’ya duyduğu aşk’ı, ulaşmak için verdiği çabayı, saplantılarını anlattığı 62 sayfalık mini bir anlatı kitabı, eserle ilgili karışık duygular içindeyim, kesinlikle okuyun, ya da boşa zaman harcamayın diyemem, çok sayfalı uzun öyküler okurken nefes almak için araya sıkıştırılabilir. Tıpkı mekanlar gibi Tebdil-i kitapta da ferahlık vardır. :)
Uykusuzluk
UykusuzlukHenry Miller · Notos Kitap Yayınevi · 20162,347 okunma
62 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
Güzel bir kitap neden değerlendirmedeki puanı düşük anlamadım. Demek ki pek onlara hitap etmemiş ama bana gayet hoş geldi kitap. Kelimeler ve edebilik tam yerinde. Biraz felsefeyle harmanlanmış. İyi okumalar var olun
Uykusuzluk
UykusuzlukHenry Miller · Notos Kitap Yayınevi · 20162,347 okunma
Reklam
62 syf.
·
Puan vermedi
Uykusuzluk değil İnsomnia!
İnsomnia, çeviri ve tanım olarak uykusuzluk kelimesine denk olsa da kitap içinde kişinin uykuya dalmasına engel olan veya uyumamasına neden olan bir uyku hastalığı olarak hayal ettiğimde anlamlı oldu. Hayatımızı dondurduğumuz bir anın yazıya dökülmüş bir hali diyebilirim. Okurken duyguları, hisleri ön planda tutan yer yer kendi hayatınızda hissettiklerinizi anlatan cümleleri var. Kendi hayatınızdan izler taşıyan cümleleri bulduğunuz sürece kitaba kapılıyorsunuz. Kendimce hem olumlu hem olumsuz yorumlayabileceğim bir noktası; kitap bittiğinde gökyüzündeki uçağınız havada duruyor, bir noktaya varmadan ya da vardığınız noktayı algılayamadan. Devamında hissettiğinize göre uçağı siz kullanıyorsunuz ya da geçmişimizden olan o anla birlikte kendinizi orada bir süre bırakıyorsunuz. Okuduğuma pişman değilim, defalarca okuyacağımı düşünmesem de altını çizdiğim cümleleri ezber bilirim ki o cümleler geçmişimde hissettiğim duygularımı anlatmış veya geleceğimde de hissedeceğimi tahmin ettiğim duyguların cümlelerdir.
Uykusuzluk
UykusuzlukHenry Miller · Notos Kitap Yayınevi · 20162,347 okunma
62 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
4 günde okudu
Çiçek çocuklar
Henry Miller yirminci yüzyılın başkaldırıcı yazarlarından. Kapitalizmi reddederken sosyalizmi efendi değiştirme olarak gördü. Anarşizmi Amerikan “doğaya dönüş” geleneğiyle, Beat Kuşağı ve “çiçek çocuklar”ile ilişkilendirılen Miller, Yitik Kuşak içinde de sayılmaz… Henry mitolojik bir yaratığa benziyor. Yazıları ateşli, yıldırım gibi, girift, hain ve tehlikeli. Yazdıklarının gücünü, o günahtan arındırıcı, yıkıcı, gözüpek, korkunç gücünü seviyorum. Yaşama duyulan hayranlığın, coşkunun, her şeye olan tutkulu ilginin, enerjinin, taşkınlığın, gülüşün ve ansızın patlayan fırtınaların bu tuhaf karışımı aklımı başımdan alıyor. Her şey silinip süpürülüyor: ikiyüzlülük, korku, basitlik, yalancılık. İçgüdünün ortaya konması bu. Birinci tekil kişiyi, gerçek adları kullanıyor; düzenden biçimden hatta kurmacadan bile nefret ediyor Anai's Nin. Benim için kitap insandır ve benim kitabım benim olduğum insandır… Ne hissetim bilmiyorum? Belki çok şey belki hiç bir şey. Okuduğum, her kitapta kendimi bulduğum çok şey var önce dağılıyorum sonra toparlanıyorum…
Uykusuzluk
UykusuzlukHenry Miller · Notos Kitap Yayınevi · 20162,347 okunma
62 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
Insomnia
Bir çay molasında okunabilecek kadar kısa ve akıcı bir kitap. Öğrenilecek güzel şeyler var mesela yazarın “aldatmamak” ile ilgili düşünceleri gayet makul geliyor insana.
Uykusuzluk
UykusuzlukHenry Miller · Notos Kitap Yayınevi · 20162,347 okunma
62 syf.
9/10 puan verdi
·
1 saatte okudu
Gecikmiş bir askın hikayesi.. Askın güzelliğini, ve ayni zamanda şüpheyi dile getirmiş. Seviyorsan güvenmelisin; güvenirsen anlayışlı ve bağışlayıcı olursun. Tamam, bütün bunları yapabilirdim ama unutmak, işte onu yapamazdım. Benim bir yüzüm aptalın dik alası, öbür yüzüm de araştırmacı, yargıç ve cellattır. Tanrı’nın rolünü bu durumda ise şöyle anlatmış ; Tanrı aptalı korur ama ona hiç rahat vermez. Tanrı mucizelerle ilgilenmez. Zaten yaşam uzun süren bir mucizedir. Mucize arayışına ancak delicesine aşık olduğunda girersin.
Uykusuzluk
UykusuzlukHenry Miller · Notos Kitap Yayınevi · 20162,347 okunma
62 syf.
·
Puan vermedi
2019 haziran ayında okumuşum, unutmuşum sonra. Unutmanın da kendi içinde taşıdığı bir güzelliği var, yeniden başlama, bilinmezligin verdiği o hoş, karşı konulamaz merak duygusu vs. Neden bugün tekrar kitaplarımın arasından çıkıp geldiğini bilmiyorum; hatırlamadığım ama anımsadığım bir takım duygular aramıza köprü oluşturmuş olsa gerek... Miller, yasamoykusunun yazılmasını uygunsuz bulurmuş, gerekçesi, eserlerinin zaten yasamoykusu olması. Bu küçük kitapta göreceğimiz de yine kendi hayatından bir kesit. 75 yaşında iken yaşadığı aşk hikayesinden bir bölüm. Aşkın insan üzerinde yarattığı etkilere, oluşturdugu durumlara küçük bir bakış aynı zamanda. Yazılan, okunan, söylenen, saklanan duygular bunlar ama hep bir coşkun ve hep bir çocuksu. (Bu kelimeyi bilerek sectim). Miller aşkı bir çok kez bulmuş gibi görünüyor olabilir, belki de hayatı yalnızca bir arayistir. Çocukluk öyküsününde yer alan annesi ile olan nefret sevgi ambilavansinin hayatının devamına sirayeti ise onu ve ilişkilerini anlamaya yardımcı oluyor. Ya da bunların hepsini bosverin, okurken, bir an için aşkın kendi başına mümkün olabileceğine, mucizevi olduğuna inanın. Hayat, üzerinde uzun uzun düşüneceğiniz kadar uzun olmayabilir ve düşünceler ile deneyimler her zaman ortusmez.
Uykusuzluk
UykusuzlukHenry Miller · Notos Kitap Yayınevi · 20162,347 okunma
62 syf.
3/10 puan verdi
·
1 saatte okudu
Okuduğum bir kitapta alıntılarının geçmesi ile merak edip başlamıştım ancak kitabı beğenmedim. Yalnızca içinde geçen bazı cümleleri beğendim. Birkaç incelemede de belirtildiği gibi okusanız bir şey kazandırmaz okumazsanız da bir şey kaybettirmez.
Uykusuzluk
UykusuzlukHenry Miller · Notos Kitap Yayınevi · 20162,347 okunma
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.