Uykusuzluk

7,0/10  (13 Oy) · 
30 okunma  · 
12 beğeni  · 
2.667 gösterim
Ayrıksı bir yazardan ayrıksı bir kitap...

Henry Miller yirminci yüzyılın başkaldırıcı yazarlarından. Kapitalizmi reddederken sosyalizmi efendi değiştirme olarak gördü. Anarşizmi Amerikan “doğaya dönüş” geleneğiyle, Beat Kuşağı ve “çiçek çocuklar” ile ilişkilendirilen Miller, Yitik Kuşak içinde de sayılmaz.

Miller’ın Uykusuzluk’ta (Insomnia) sözünü ettiği Japon kadın, 1967’de yetmiş altı yaşındayken tanışıp âşık olduğu kabare sanatçısı Hoki Tokuda. Yine bu dönemde yaptığı suluboya resimler de kendi resimleri arasında özel bir bölümü, Insomnia Dizisi’ni oluşturur.

“Henry mitolojik bir yaratığa benziyor. Yazıları ateşli, yıldırım gibi, girift, hain ve tehlikeli. ‘Çağımızın şiddete gereksinimi var.’

“Yazdıklarının gücünü, o günahtan arındırıcı, yıkıcı, gözüpek, korkunç gücünü seviyorum. Yaşama duyulan hayranlığın, coşkunun, her şeye olan tutkulu ilginin, enerjinin, taşkınlığın, gülüşün ve ansızın patlayan fırtınaların bu tuhaf karışımı aklımı başımdan alıyor. Her şey silinip süpürülüyor: ikiyüzlülük, korku, basitlik, yalancılık. İçgüdünün ortaya konması bu. Birinci tekil kişiyi, gerçek adları kullanıyor; düzenden biçimden hatta kurmacadan bile nefret ediyor.”

– Anaïs Nin
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  53
 • ISBN:
  9786055904258
 • Orijinal Adı:
  İnsomnia
 • Çeviri:
  Haluk Erdemol
 • Yayınevi:
  Notos Kitap Yayınevi
 • Kitabın Türü:
ihtiyar 
10 Tem 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Ben deki kitap "Notos Kitap" dan çıkan baskı. Kitabevinde dolaşırken rafta gördüğüm kitabın kapak tasarımı ilgimi çekmişti - buradaki farklı- Sırf o sebeple aldım, yazar hakkında bilgim yoktu, kitabın sonunda yazarın biyografisini okuyunca, yazarın hayatı bu kitaptan daha ilginç geldi bana. Bu kitapta yazar 76 yaşındayken tanışıp evlendiği Japon kabera sanatçısı ile tanışma anlarını ve bazı düşüncelerini paylaşıyor. Anladığım kadarıyla Henry Miller erkeklerin kafalarının içinde ne kadar sapkın düşünce varsa -sapkınlık kelimesi toplumun biçtiği ya da biçeceği bir şeydir- bunu çok rahat ifade eden bir abimiz olmuş ve bu yasaklı kitaplarında görülmüş galiba -bu kısımlar tahmin, bir araştırma sonucu değil- Velhasıl, uykusuzluk kitabı tavsiye edebileceğim bir kitap değil, merak edenler okuyabilirler, tipik Henry Miller kitabı da değil, tavsiye etmeme sebebim müstehcenlik değil, yavan geldi bana... Bu garip yazıdan sonra merak edenler okuyacaktır...

Muzaffar Pashazade 
27 May 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kötü bir alışkanlığım vardır her gece yaptığım. Bir hayatım vardır her gün yazdığım. Bir hikayem vardır tuval üzerine resmettiğim. Ve o vardır her anımda düşündüğüm. Gözlerle başlayan bir hikaye, gözlerle bitmeli elbet. Her şey gözlerindedir elbet. Gülümsemek adettir. Üzgünken bile. Her zaman. Her daim. Sadece gülümsemek.

Müzeyem Adem 
 06 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Sanırım ''Kiralık aşk'' dizisinde görmüştüm bu kitabı. Ömer'in okuduğu kısım ilgimi çekmişti, sonrasında kitapçıda görünce aldım bende. Bir adamın aşk anlayışı, aşkı anlatışı var bu kitapta. Altını çizdiğim cümleler oldu elbette ama hepsi bu kadar. Ne farklı bir şeydi benim için, ne de değerli. Merakımdan alıp okuduğum ve sadece merakımı giderdiğim, bana hiçbir şey katmayan bir kitaptır.

Arif Kılınçarslan 
01 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

beklediğimden biraz farklı bir kitap olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. kitabın aslında bir anlatı olduğunu bilmiyordum. Ancak bazı yerlerde çok alakasızlık var.Ama okunmaya değer bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Kitaptan 29 Alıntı

ihtiyar 
10 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Gülümsemek
Kaçamak sözlerle, öfkeli tavırlarla, oyalamalarla, sanrılarla, sahtecilikle, kararsızlıklarla hatta kabızlıkla karşılaşırsan gülümsemeyi elden bırakma, reverans yapmayı sürdür.

Uykusuzluk, Henry Miller (Sayfa 25 - Notos Kitap)Uykusuzluk, Henry Miller (Sayfa 25 - Notos Kitap)
İhsan Alyanak 
15 Şub 09:40 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aşk, kesinliğe varmak uğruna kendi yolunu bulma gücüne sahip olmalıdır. O zaman salt çekim kaynağı olmaktan çıkıp çekicileşmeye başlar.
Hermann Hesse

Uykusuzluk, Henry Miller (Sayfa 52 - Notos Kitap)Uykusuzluk, Henry Miller (Sayfa 52 - Notos Kitap)
ihtiyar 
 10 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Kırık kalp
İlkin kırık bir ayak parmağıydı sorun, sonra kırık bir yüz ifadesi, en sonunda da kırık bir kalp. Ancak bir yerde de söylediğim gibi insan kalbi çok dayanıklıdır, yok edilemez; kırıldığını ancak belleğinde canlandırabilirsin. Asıl tokadı yiyen insanın ruhudur ama ruh da güçlüdür, istenirse eski canlılığı kazandırılır ona.

Uykusuzluk, Henry Miller (Sayfa 9 - Notos Kitap)Uykusuzluk, Henry Miller (Sayfa 9 - Notos Kitap)
İhsan Alyanak 
15 Şub 07:51 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir bambu ormanında yolunu yitirebilirsin ama gökteki yıldızları her zaman görebilirsin.

Uykusuzluk, Henry Miller (Sayfa 51 - Notos Kitap)Uykusuzluk, Henry Miller (Sayfa 51 - Notos Kitap)
İhsan Alyanak 
15 Şub 01:57 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Senin suskunluğunun hiç bir anlamı yok benim için ; benim suskunluğum seninkini bastıracak.

Uykusuzluk, Henry Miller (Sayfa 46 - Notos Kitap)Uykusuzluk, Henry Miller (Sayfa 46 - Notos Kitap)

Umutsuz bir aşk çökmüşse gönlüne sabahın üçünde, özellikle onun orada, yerinde olmadığı kuşkusuna kapıldığında telefon etmeyi gururuna yediremiyorsan, ister istemez içe dönüp kendinle baş başa kalırsın; o anda akrep gibi sokarsın kendini ya da hiçbir zaman postalamayacağın mektuplar yazarsın ona, ya da odanda ileri geri volta atarsın, hem küfür hem dua edersin, sarhoş olursun ya da kendini öldürecekmiş gibi davranırsın..
Bu gidişat bir süre sonra tatsızlaşır, bıktırır insanı.. Yaratıcı biriysen -ama unutma, o anda boktan bir durumdasın- acılı anılardan ortaya elle tutulur bir şeyler çıkarabilir miyim diye sorarsın kendi kendine.. Ve işte bir gece saat üç sularında başıma gelen tam buydu.. Birden karar vermiştim; çektiğim acıyı tuvale dökecektim.. O günlerde sıkı bir teşhirci olduğumu ancak şimdi, bu satırları yazarken anlıyorum..

Uykusuzluk, Henry MillerUykusuzluk, Henry Miller
İhsan Alyanak 
15 Şub 01:52 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Onun varlığındaki hangi cevherin beni pençesine aldığını saptamak mümkün olabilseydi bunun gözleri olduğunu söylerdim rahatlıkla.

Uykusuzluk, Henry Miller (Sayfa 35 - Notos Kitap)Uykusuzluk, Henry Miller (Sayfa 35 - Notos Kitap)
İhsan Alyanak 
15 Şub 01:44 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Seviyorsan güvenmelisin; güvenirsen anlayışlı ve bağışlayıcı olursun.
Tamam, bütün bunları yapabilirdim ama unutmak, işte onu yapamazdım.

Uykusuzluk, Henry Miller (Sayfa 25 - Notos Kitap)Uykusuzluk, Henry Miller (Sayfa 25 - Notos Kitap)
İhsan Alyanak 
15 Şub 01:54 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aşk. Yalnızca aşk. Hoş bir ölüm şekli!

Uykusuzluk, Henry Miller (Sayfa 43 - Notos Kitap)Uykusuzluk, Henry Miller (Sayfa 43 - Notos Kitap)
3 /