Uykusuzluk

7,5/10  (49 Oy) · 
116 okunma  · 
51 beğeni  · 
5.538 gösterim
Ayrıksı bir yazardan ayrıksı bir kitap...

Henry Miller yirminci yüzyılın başkaldırıcı yazarlarından. Kapitalizmi reddederken sosyalizmi efendi değiştirme olarak gördü. Anarşizmi Amerikan “doğaya dönüş” geleneğiyle, Beat Kuşağı ve “çiçek çocuklar” ile ilişkilendirilen Miller, Yitik Kuşak içinde de sayılmaz.

Miller’ın Uykusuzluk’ta (Insomnia) sözünü ettiği Japon kadın, 1967’de yetmiş altı yaşındayken tanışıp âşık olduğu kabare sanatçısı Hoki Tokuda. Yine bu dönemde yaptığı suluboya resimler de kendi resimleri arasında özel bir bölümü, Insomnia Dizisi’ni oluşturur.

“Henry mitolojik bir yaratığa benziyor. Yazıları ateşli, yıldırım gibi, girift, hain ve tehlikeli. ‘Çağımızın şiddete gereksinimi var.’

“Yazdıklarının gücünü, o günahtan arındırıcı, yıkıcı, gözüpek, korkunç gücünü seviyorum. Yaşama duyulan hayranlığın, coşkunun, her şeye olan tutkulu ilginin, enerjinin, taşkınlığın, gülüşün ve ansızın patlayan fırtınaların bu tuhaf karışımı aklımı başımdan alıyor. Her şey silinip süpürülüyor: ikiyüzlülük, korku, basitlik, yalancılık. İçgüdünün ortaya konması bu. Birinci tekil kişiyi, gerçek adları kullanıyor; düzenden biçimden hatta kurmacadan bile nefret ediyor.”

– Anaïs Nin
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2016
 • Sayfa Sayısı:
  62
 • ISBN:
  9786055904258
 • Orijinal Adı:
  İnsomnia
 • Çeviri:
  Haluk Erdemol
 • Yayınevi:
  Notos Kitap Yayınevi
 • Kitabın Türü:
ihtiyar 
10 Tem 2016 · Kitabı okudu · 1 günde

Ben deki kitap "Notos Kitap" dan çıkan baskı. Kitabevinde dolaşırken rafta gördüğüm kitabın kapak tasarımı ilgimi çekmişti - buradaki farklı- Sırf o sebeple aldım, yazar hakkında bilgim yoktu, kitabın sonunda yazarın biyografisini okuyunca, yazarın hayatı bu kitaptan daha ilginç geldi bana. Bu kitapta yazar 76 yaşındayken tanışıp evlendiği Japon kabera sanatçısı ile tanışma anlarını ve bazı düşüncelerini paylaşıyor. Anladığım kadarıyla Henry Miller erkeklerin kafalarının içinde ne kadar sapkın düşünce varsa -sapkınlık kelimesi toplumun biçtiği ya da biçeceği bir şeydir- bunu çok rahat ifade eden bir abimiz olmuş ve bu yasaklı kitaplarında görülmüş galiba -bu kısımlar tahmin, bir araştırma sonucu değil- Velhasıl, uykusuzluk kitabı tavsiye edebileceğim bir kitap değil, merak edenler okuyabilirler, tipik Henry Miller kitabı da değil, tavsiye etmeme sebebim müstehcenlik değil, yavan geldi bana... Bu garip yazıdan sonra merak edenler okuyacaktır...

insan_okur 
 20 Mar 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Henry Miller'ı Yengeç Dönencesi isimle duymuştum. Bu kitabı kız kardeşimin sayesinde okudum. O bir dizide görüp istemişti; bu sayede bende okumak istedim. Kısa bir kitap 62 sayfa. 62 sayfanın da etrafı boşluk ve bazı sayfalar resimlerle dolu. Yani toplasanız 30 sayfalık bir eser bile değil.

Öylesine kopuk bir hikaye inanın uzun süredir sıkıcı kitap okumamıştım. Aralarda çok çok seçme güzel cümleler var bunu da es geçemem. Kapağını kitapla çok uygun ve güzel buldum. Japon bir kadına aşık olan yazarımızın kendi hikayesinin anlatımı. Kitabın türü de anlatı zaten; bir roman değil. Konusuz bir kitap ya... Boş boş bakıyorum şu an inceleme yazmak için ne yazsam diye. Yazarın diğer iki kitabını okumak istiyordum iyice beklemeye aldım. Sırf içindeki güzel cümleler var diye böyle puan veriyorum...

Üzgünüm ki beğenmedim, başka kitap okumanızı tavsiye ederim. Böylesine inceleme yazacağımı da hiç düşünmemiştim...

Uykusuzluk benzeri kitaplar

Büşra ÖRGEN 
02 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ben iyi tanırım Şeytan'ı ; yollarımız çok sık kesişti onunla.Beceriksiz bir ip cambazı gibi ipte yürümeni keyifle izler.Ayağının kaymasına seyirci kalır ama düşmene izin vermez.

Muzaffar Pashazade 
27 May 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kötü bir alışkanlığım vardır her gece yaptığım. Bir hayatım vardır her gün yazdığım. Bir hikayem vardır tuval üzerine resmettiğim. Ve o vardır her anımda düşündüğüm. Gözlerle başlayan bir hikaye, gözlerle bitmeli elbet. Her şey gözlerindedir elbet. Gülümsemek adettir. Üzgünken bile. Her zaman. Her daim. Sadece gülümsemek.

Müzeyem 
 06 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Sanırım ''Kiralık aşk'' dizisinde görmüştüm bu kitabı. Ömer'in okuduğu kısım ilgimi çekmişti, sonrasında kitapçıda görünce aldım bende. Bir adamın aşk anlayışı, aşkı anlatışı var bu kitapta. Altını çizdiğim cümleler oldu elbette ama hepsi bu kadar. Ne farklı bir şeydi benim için, ne de değerli. Merakımdan alıp okuduğum ve sadece merakımı giderdiğim, bana hiçbir şey katmayan bir kitaptır.

Kitabı sadece bu kısım için aldım, okudum;
"Umutsuz bir aşk çökmüşse gönlüne sabahın üçünde, özellikle onun orada, yerinde olmadığı kuşkusuna kapıldığında telefon etmeyi gururuna yediremiyorsan, ister istemez içe dönüp kendinle baş başa kalırsın; o anda akrep gibi sokarsın kendini ya da hiçbir zaman postalamayacağın mektuplar yazarsın ona, ya da odanda ileri geri volta atarsın, hem küfür hem dua edersin, sarhoş olursun ya da kendini öldürecekmiş gibi davranırsın..
Bu gidişat bir süre sonra tatsızlaşır, bıktırır insanı.. Yaratıcı biriysen -ama unutma, o anda boktan bir durumdasın- acılı anılardan ortaya elle tutulur bir şeyler çıkarabilir miyim diye sorarsın kendi kendine.. Ve işte bir gece saat üç sularında başıma gelen tam buydu.. Birden karar vermiştim; çektiğim acıyı tuvale dökecektim.. O günlerde sıkı bir teşhirci olduğumu ancak şimdi, bu satırları yazarken anlıyorum.."
Bence değdi, güzeldi. Okunabilir.

Matilde 
21 May 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Miller'ın sert, şeytani, alaycı, dağınık bir karakteri var. Bu karakterine uygun da bir dili ve bir yaşamı var. Ne bir şehire, ne bir eve, ne bir düşünceye ne de bir kadına bağlanabilmiş. Son egzotik karısı Hoki' nin tetiklediği bir iz bırakma dürtüsü müydü? (varım ve kafa tutuyorum). Yoksa şeytan iş başında mıydı? İnsan yaratıcılığını sürdürmek için bir aşk mı arardı?
Ben 'evet' dedim.

Arif Kılınçarslan 
01 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

beklediğimden biraz farklı bir kitap olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. kitabın aslında bir anlatı olduğunu bilmiyordum. Ancak bazı yerlerde çok alakasızlık var.Ama okunmaya değer bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Gul Bva 
07 Nis 2017 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Kitap 62 sayfadan ibaret, ama resimler ve boşluklar fazla olduğu için 30 sayfayı geçmez. Toplam 3 4 saate bitirmek bile mümkün, ama fazla sıkıcı ve anlamsız bence. Tabii seçdiğim cümleler oldu. Kitap şu cümlelerle bitiyor:

Aşka inanabilsen, onun gereklerini yerine getirebilsen mükemmel olur. Yalnızca bir ahmak, katıksız bir aptal becerebilir bunu. Bir tek o özgürdür derinliklere inmeye ve göklerde fink atmaya. Masumiyeti, korumaya alır onu. Kendisi korunma isteğinde bulunmaz

Kitaptan 71 Alıntı

ihtiyar 
10 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi

Gülümsemek
Kaçamak sözlerle, öfkeli tavırlarla, oyalamalarla, sanrılarla, sahtecilikle, kararsızlıklarla hatta kabızlıkla karşılaşırsan gülümsemeyi elden bırakma, reverans yapmayı sürdür.

Uykusuzluk, Henry Miller (Sayfa 25 - Notos Kitap)Uykusuzluk, Henry Miller (Sayfa 25 - Notos Kitap)
Meursault 
15 Şub 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aşk, kesinliğe varmak uğruna kendi yolunu bulma gücüne sahip olmalıdır. O zaman salt çekim kaynağı olmaktan çıkıp çekicileşmeye başlar.
Hermann Hesse

Uykusuzluk, Henry Miller (Sayfa 52 - Notos Kitap)Uykusuzluk, Henry Miller (Sayfa 52 - Notos Kitap)
ihtiyar 
 10 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi

Kırık kalp
İlkin kırık bir ayak parmağıydı sorun, sonra kırık bir yüz ifadesi, en sonunda da kırık bir kalp. Ancak bir yerde de söylediğim gibi insan kalbi çok dayanıklıdır, yok edilemez; kırıldığını ancak belleğinde canlandırabilirsin. Asıl tokadı yiyen insanın ruhudur ama ruh da güçlüdür, istenirse eski canlılığı kazandırılır ona.

Uykusuzluk, Henry Miller (Sayfa 9 - Notos Kitap)Uykusuzluk, Henry Miller (Sayfa 9 - Notos Kitap)
Meursault 
15 Şub 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Senin suskunluğunun hiç bir anlamı yok benim için ; benim suskunluğum seninkini bastıracak.

Uykusuzluk, Henry Miller (Sayfa 46 - Notos Kitap)Uykusuzluk, Henry Miller (Sayfa 46 - Notos Kitap)

Umutsuz bir aşk çökmüşse gönlüne sabahın üçünde, özellikle onun orada, yerinde olmadığı kuşkusuna kapıldığında telefon etmeyi gururuna yediremiyorsan, ister istemez içe dönüp kendinle baş başa kalırsın; o anda akrep gibi sokarsın kendini ya da hiçbir zaman postalamayacağın mektuplar yazarsın ona, ya da odanda ileri geri volta atarsın, hem küfür hem dua edersin, sarhoş olursun ya da kendini öldürecekmiş gibi davranırsın..
Bu gidişat bir süre sonra tatsızlaşır, bıktırır insanı.. Yaratıcı biriysen -ama unutma, o anda boktan bir durumdasın- acılı anılardan ortaya elle tutulur bir şeyler çıkarabilir miyim diye sorarsın kendi kendine.. Ve işte bir gece saat üç sularında başıma gelen tam buydu.. Birden karar vermiştim; çektiğim acıyı tuvale dökecektim.. O günlerde sıkı bir teşhirci olduğumu ancak şimdi, bu satırları yazarken anlıyorum..

Uykusuzluk, Henry MillerUykusuzluk, Henry Miller
Meursault 
15 Şub 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir bambu ormanında yolunu yitirebilirsin ama gökteki yıldızları her zaman görebilirsin.

Uykusuzluk, Henry Miller (Sayfa 51 - Notos Kitap)Uykusuzluk, Henry Miller (Sayfa 51 - Notos Kitap)
esraaltunerrr 
03 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Müzik, yüzü olmayan ruhun kahrolası kenar dikişidir. Aslında müzikten nefret ediyordu o. Boş bir insandı aslında.

Uykusuzluk, Henry Miller (Sayfa 45)Uykusuzluk, Henry Miller (Sayfa 45)

"Ben iyi tanırım Şeytan'ı; yollarımız çok sık keşişti onunla. Beceriksiz bir ip cambazı gibi ipte yürümeni keyifle izler. Ayağının kaymasına seyirci kalır ama asla düşmene izin vermez."

Uykusuzluk, Henry Miller (Notos Kitap)Uykusuzluk, Henry Miller (Notos Kitap)