Yengeç Dönencesi

7,9/10  (14 Oy) · 
45 okunma  · 
11 beğeni  · 
1.435 gösterim
Ölmeden Önce Okumanız Gereken 1001 Kitaptan Biri!

Henry Miller, yıllarca yasaklı kalmasına rağmen bugün çağdaş edebiyatın en önemli başyapıtlarından biri sayılan Yengeç Dönencesi ile karşınızda.

"O günden bu yana her kaçığın Paris'te er ya da geç keşfettiği bir şeyi keşfettim: cehennem azabı çekecek olanlar kendilerine uygun cehennemi ısmarlayamıyordu."

Akıntıya kapılmış, dümensiz bir gemi. Anahtarı olmayan bir delik. Haz, hüzün, hezeyan. Zamanın çarkında, medeniyetin kokuşmuş sularında sürüklenen, çivisi çıkmış bir dünya burası. Birileri tüller, kadifeler içindeyken diğerleri balçıklara gömülmüş debelenmekte. Zaman geçip gidiyor. Ne dün var ne yarın. Ve Henry Miller, çorak topraklar üzerinde yeraltı baharlarının peşinde.

"Zaman zaman patlayan, bizi yaralayan ve içimizi dağlayan, bizden iniltiler, gözyaşları ve beddualar koparan sayfalar okuyorsak, bilin ki bunlar sırtı duvara dayalı, tek savunması sözcükler olan biri tarafından yazılmıştır; sözcükler dünyanın yalancı ve ezici ağırlığından, yüreksizlerin kişilik mucizesini çökertmek için yarattığı işkence aletleri ve çarklardan her zaman daha güçlüdür."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2012
 • Sayfa Sayısı:
  288
 • ISBN:
  9786055903367
 • Orijinal Adı:
  Tropic Of Cancer
 • Çeviri:
  Avi Pardo
 • Yayınevi:
  Siren Yayınları
 • Kitabın Türü:
ihtiyar 
08 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Yıllarca neden yasaklı olduğunu okumaya başlar başlamaz anlıyorsunuz. Henry Miller bir erkeğin tüm hayvani duygularını kelimelerle ifade etmiş herhalde. Fransa’da geçen anlatıların çoğunda medeniyetsizliği, hastalıkları, yaşam koşullarını ve cinsel yaşamını gözler önüne seriyor yazarımız. Fransa’mı böyleydi, yazarın kafası mı böyleydi orasını bilmiyorum. Kitabı üçe böldüğünüzü düşünürseniz son bölümde, yazarın verdiği çok güzel mesajlar var lakin tümünü ele aldığınızda çoğu kişinin bitiremeyeceği bir kitap olarak düşünüyorum. Başlarda bütünlüğü kurmak zor oluyor, ilerledikçe anlatıcının çevresindeki insanlar netleşiyor ve belli bir yere öyküyü oturtuyorsunuz. Para, yemek ve kadın üçgeninde geçiyor dersem yanlış olmaz herhalde. Kitabın başında: “Edebiyat sayılan her şey beni terk etti. Yazılacak kitap kalmadı tanrıya şükür. Bu mu? Kitap değil bu. Karalama iftira, haysiyete karşı bir saldırı. Sözcüğün alışılagelmiş anlamında kitap değil, hayır, uzun bir hakaret bu, Sanatın yüzüne tükürülmüş bir balgam….” diyerek bir nevi daha başında tarifi ve uyarıyı yapıyor okuyucuya.
Cebinde 10 dolarla Paris’e ayak basan bir Amerikalının yaşam mücadelesini hüzün, hasret ve iğrençlikleriyle anlatımı diyebiliriz. Çağdaş edebiyatın klasikleri arasında sayılıyor, yine de satın alacaksanız bir araştırın derim. Kitabı seslendirmeye kalksaydınız epey bip sesi koymak zorunda kalırdınız. Sansüre gerek olmayan bölümlerden birkaç seçmece size:
“Bunlar erkek ve kadın mı diye soruyorum kendime. Yoksa gölge mi? Görünmez iplerden sarkan kuklaların gölgeleri mi bunlar? Özgür iradeyle hareket ediyorlar ama gidecek yerleri yok. Sadece bir alanda özgürler, o alanda istedikleri yere gidebilirler ama kanatlanmayı öğrenmemişler henüz. Kanatlanmış tek bir düş bile yok daha. Dünyayı terk edecek kadar hafif, neşeli tek bir insan bile çıkmamış!”
“Fikirde, giyimde, ahlakta altın ayarı tutturamadığımızda ne olacak dünyanın hali, diye geçiriyorum içimden. Sevgide altın ayar!”

haluk aydın 
19 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Daha önce yazarın Oğlak Dönencesi'ni okumuştum.Yazarın Fransa'daki günlerini anlatıyor bu kitapta.Gerçeküstücü olduğunu okuyanlar bilir.Maddi zorluklarını okuma ve yazma yoluyla hafifletmiş.Geniş ve derin yazın okuması yaptığı belli.Kendine özgü bir üslubu var.Bana göre bir putkırıcı.Hayatı,kendisine yaşatılanları anlamakla kalmıyor meydan okuyor.Paris ve sokaklarında yaşarken tanıştığı,birlikte kaldığı kadın erkek karakterleri anlatımı keyifli.Özdeşlik kurabiliyorsunuz.Bazen söyledikleri ipe sapa gelmez bir delinin mırıldanmaları gibi gelse de öyle olmadığını anlıyorsunuz.

gökhan biçer 
14 May 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

çok harika ve bu kadar etkili bir kitap okumadım nasıl yasaklanabilir anlamak mümkün değil cidden çok önemli bir kitaptan daha fazlası olduğunu okuduktan sonra anladım

Kitaptan 18 Alıntı

Bengü 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Lanetliyizdir belki de, hiçbirimiz için umut olmayabilir, öyle olsa bile kan dondurucu, acılı bir çığlık atalım hiç değilse; bir karşı koyma, bir savaş çığlığı. Ağıtların canı cehenneme!

Yengeç Dönencesi, Henry MillerYengeç Dönencesi, Henry Miller
arden 
02 Nis 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Yüce tanrım! Ne hallere düştüm? Hayatımı alt üst etme,zamanımı çalma, ruhumu irdeleme, düşüncelerimle beslenme,beni dostunuz, sırdaşınız ve danışma büronuz olarak görme hakkını nereden buluyorsunuz kendinizde? Ne sanıyorsunuz beni? Her gece aptal burunlarınızın dibinde entelektüel bir komedi oynamak zorunda olan maaşlı bir şarlatan mı? Sizin gibi aylakların önünde emekleyip bütün yaptıklarını ve bildiklerini önünüze sersin diye alınıp satılan bir köle mi? Genelevde karşılaştığı ilk takım elbiseli adam karşısında eteğini havaya kaldırması ya da kombinezonunu çıkarması gereken bir fahişe mi?

Yengeç Dönencesi, Henry MillerYengeç Dönencesi, Henry Miller
Bengü 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir zamanlar insan olmanın saptanabilecek en yüksek amaç olduğuna inanırdım ama şimdi beni mahvetmeye yönelik olduğunu anlıyorum. Bugün insan olmadığımı, topluluk ve hükümetlere ait olmadığımı, siyasi görüşler ve ilkelerle hiç ilgilenmediğimi söylemekten gurur duyuyorum. İnsanlığın gıcırdayan çarkıyla işim yok-dünyaya aidim ben!

Yengeç Dönencesi, Henry MillerYengeç Dönencesi, Henry Miller
Gökhan Taşpınar 
09 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kıyametin yeniden hayat buluşudur Amerika. Bütün dünyayı dipsiz bir kuyuya çekecek.

Yengeç Dönencesi, Henry Miller (Sayfa 78)Yengeç Dönencesi, Henry Miller (Sayfa 78)
Bengü 
14 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Görünen o ki Villa Borghese'deki hayatım sona ermek üzere. Neyse, bu sayfaları alıp çıkarım. Başka yerlerde de sürer hayat. Hayat her yerde sürer. Nereye gidersem gideyim dram var sanki. Bitten farkı yok insanların - teninin altına girip gömüyorlar kendilerini. Kanatana kadar kaşınırsın ama asla kesin kurtuluş yok bu bitlerden. Nereye gidersen git hayatlarını berbat ediyor insanlar. Herkesin kendine ait trajedisi var. Kanımıza işlemiş - talihsizlik, sıkıntı, elem, intihar. Felaketlerle, asabiyetle, anlamsızlıkla dolup taşıyor atmosfer. Kaşın kaşına bildiğin kadar - derin soyuluncaya dek.

Yengeç Dönencesi, Henry MillerYengeç Dönencesi, Henry Miller
arden 
08 Nis 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

..Paris ile New York'u kıyaslayarak sabahı ederdik bazen. Whitman mutlaka girerdi bu sohbetlere bir şekilde, Amerikanın kısa tarihinde çıkardığı o tek ve yalnız adam. Amerikan panoraması Whitman ile hayat bulur; geçmişi ve geleceği, doğumu ve ölümü. Amerikan değerlerinin tümünü yansıtmıştır Whitman, ekleyecek bir şey kalmamıştır.Gelecek makinelere ait, robotlara. Bedenin ve ruhun şairiydi Whitman. İlk ve son şair.

Yengeç Dönencesi, Henry MillerYengeç Dönencesi, Henry Miller

Bu mu ? Kitap değil bu.Karalama ,iftira,haysiyete karşı bir saldırı.Sözcüğün alışılagelmiş anlamında kitap değil hayır , uzun bir hakaret bu , sanatın yüzüne tükürülmüş bir balgam ; Tanrının , insanın , kaderin , zamanın , aşkın , güzelliğin ve başka ne isterseniz onun kıçına atılmış bir tekme . Şarkı söyleyeceğim sizin için , biraz makamsız ama söyleyeceğim .Siz nalları dikerken söyleyeceğim , dans edeceğim iğrenç cesetlerinizin üzerinde .

Yengeç Dönencesi, Henry MillerYengeç Dönencesi, Henry Miller

Yalnızlıktır sözcükler.Masanın üstüne bir çift sözcük bıraktım senin için dün akşam - dirseklerini koydun üzerlerine .

Yengeç Dönencesi, Henry Miller (Sayfa 62)Yengeç Dönencesi, Henry Miller (Sayfa 62)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız