Yüzyılın Aşkları

8,7/10  (79 Oy) · 
334 okunma  · 
58 beğeni  · 
2.908 gösterim
Bu kitapta geçtiğimiz yüzyılda yaşanmış 10 aşk öyküsü var. Kimi Nâzım'la Piraye'nin, Mustafa Kemal'le Latife'ninki gibi, üzerine çok kitap yazılmış aşklar... Kimi Yüksel Menderes'le İpek Kıramer'in, Selahattin Pınar'la Afife Jale'ninki gibi fazla bilinmemiş, mahremine girilmemiş aşklar... İçlerinde Bedri Rahmi-Eren Eyüboğlu gibi, Yıldız Kenter-Şükran Güngör gibi, Melih Kibar-Çiğdem Talu'nunki gibi tuvallerden, sahnelerden, notalardan tanıdığımız, yangınına hep birlikte tanık olduğumuz sevda öyküleri de var...

Adnan Menderes-Ayhan Aydan örneğindeki gibi mahkemeye düşmüş, alenileştirilip sere serpe ortalığa serilmiş ilişkiler de... Hiç yüzü görülmeden evlenilmiş sevgililer... Evliyken sevgiliye yazılmış şiirler... Güçten düşmenin acısını dayakla çıkaranlar... Eski aşkın acısını bir yenisinde unutan çapkınlar... Belki yaşanırken heyecan kadar acı da vermiş ve mutsuz sona ermiş aşklardı çoğu...

Can Dündar, tarihimizden ve sanat dünyamızdan, belleğimizde birer simge haline gelmiş sıra dışı kadın ve erkeklerin yaşadıkları en derin, en çetin duyguları; yüreklerini ve akıllarını ellerinden alan sevdalarını anlatıyor Yüzyılın Aşkları'nda.
(Tanıtım Bülteninden)
Rumeysa Kuzik 
21 Mar 22:19 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Eveeeet...
Kitabı okurken bende onların aşklarına, ayrılıklarına hatta ve hatta aldatılmalarına hayalimle şahit oldum. Kitap tamamen sinirlerimi bozdu. Kitapta kusur olmasa da şu eşlerini aldatan insanlardan birinin de Nazım Hikmet olmasına çokçaa canım sıkıldı..
Oysa ki o kadar şiirler yazdı Nazım Piraye' sine nedendir dayısın kızıyla Piraye yi aldatması?
İnanın aklım almıyo.
Hele bir de tutsaklıkla başlayan aşkların boşanmayla bitmesine ne demeli?
İnsanoğlu işte çoğusu sadaketten bihaber...

Ali Ceyhan 
09 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayranlık duyduğumuz kişilerin aşklarını ve her bir aşkın başka bir aşkla son buluşunu anlatan bu kitapta Mustafa Kemal Atatürk ile Latife Hanım'dan, Nazım ile Piraye'ye, Yılmaz Güney ile Fatoş Güney'den, Selahattin Pınar ile Afife Jale'ye kadar 10 aşka şahitlik edeceksiniz. Bazıları ilgi çekici olmamakla birlikte özellikle Yılmaz Güney ve Nazım'ın aşkları mutlaka ilginizi çekecektir.

Ben bu kitabi cok begenmedim ama yinede iyiydi biraz kitapta tarihten falan bahsediyordu onunicin beni pek acmadi ama belki siz tarihi seviyorsaniz siz belki siz begenirsiniz

Ayşegül Güven 
12 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Türkiye tarihine adını yazmış ve çok iyi tanıdığımıza inandığımız kişilerin aslında hiç de bilmediğimiz aşklarının ele alındığı kitap. İnsan olarak sevdiğimiz ya da sevmediğimiz karakterlerin aşk hikayelerini okumak onlara olan yargımızı değiştirdiği gibi, kimisine duyduğumuz hayranlığı da artırıyor.

Burcu Sezgin 
22 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Yarım kalmış, tamamlanmamış, sonu ihanetle bitmiş ya da sonuna kadar savaşılmış aşklar.. Hepsi birbirinden farklı ilgi çekici. Ama bence en güzelleri Fatoş-Yılmaz çiftiydi.

KbrSrgl 
01 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ben bu kitabi okuduktan sonra nerde o eski aşklr sevgiler tezimi çürüttüm sevgisini sahiplenn arkasında duran yok hepsi sevdiği kadını bi başkasıyla aldatmş

CANSU FINDIK 
12 Nis 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Hiç aklımdan geçmeyen ilginç bir o kadar hüzünlü aşk hikayeleri okudum bu kitapta. Anlatım ve kitaba yorumları eklenen bu hikayelere tanık kişilerin ifadeleri etkileyici. Kuşkusuz en çok etkilendiğim Fatoş Güney-Yılmaz Güney ve Yıldız Kenter-Şükran Güngör kısımları oldu.
Bu güne dek özel hayatlarına bilmeden varlığına ya da var olmuşluğuna tanıklık ettiğimiz insanların aşklarını okumak hem keyifli hem hüzün vericiydi. Can Dündar'dan okunası bir kitap. Keyifli okumalar.

Tuğba Gülbaş 
29 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Farklı alanlarda tanınmış insanların duygusal hayatı ilgi çekici şekilde aktarılmış. M. Kemal Atatürk, Adnan Menderes, Afife Jale...

Banksy 
05 Oca 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bence etkileyici ve hoş bir kitaptı , bilgilendirici özelliği de vardı.

zuhal gökçe 
12 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

bilmediğimiz, farklı bildiğimiz hikayelerin gerçek tarafı:)

2 /

Kitaptan 15 Alıntı

Aslı 
29 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ben bütün hayatımda hep üzüldüm, hep yandım.
Yaşamak ne güzeldir be sevgili !
Sevinerek, severek, sevilerek, düşünerek.
Ve o vazgeçilmez sancılarını duyarak hayatın.

Yüzyılın Aşkları, Can DündarYüzyılın Aşkları, Can Dündar
Banksy 
02 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Zira güneşin daimi ziyası altında yaşayanlar medid bir karanlığın ne müthiş bir uçurum olduğunu bilmezler.

Yüzyılın Aşkları, Can DündarYüzyılın Aşkları, Can Dündar
Betül Savaş 
20 Haz 2017 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Birbirlerinin eksik parçalarıydılar sanki. Biri, karanlığını aydınlatacak bir ışığa kavuşmuştu. Diğeri, ışık saçabileceği bir solmuş çiçeğe.

Yüzyılın Aşkları, Can Dündar (Sayfa 187 - İpek & Yüksel)Yüzyılın Aşkları, Can Dündar (Sayfa 187 - İpek & Yüksel)
Betül Savaş 
20 Haz 2017 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Ve bana evlenme teklif ettiğinde şunu söyledi: "Benim için son trensin."

Yüzyılın Aşkları, Can Dündar (Sayfa 187 - İpek & Yüksel)Yüzyılın Aşkları, Can Dündar (Sayfa 187 - İpek & Yüksel)
Gamtem 
01 Oca 14:36 · Kitabı okudu · 6/10 puan

“aşk, haddini bilmemektir zaten..”
ismet paşa, latife hanım’ ı beğenmişti. bu konunun evlilikle sonuçlanmasını istediğini belli etti. halide edip hanım: “fikriye hanım çok üzülecek” dedi.
- “neden?”
- “bir yıldan fazladır paşa’ ya canla başla bakıyordu.”

ismet paşa önemsemedi:
- “akrabası değil mi? bir saygı görevi olarak bakıyordur.”
- “öyle başlamış olabilir ama durum artık değişik. bence paşa’ ya iyice aşık. paşanın sarı tesbihini bir muska, kutsal bir kolye gibi boynunda taşıyor. öyle sanıyorum ki evleneceklerini umuyor.”

ismet paşa itiraz etti :
- “yoo! iyi bir hanım olabilir. ama paşa’ nın eşi olmak için yeterli mi?”

halide edip hanım gülümsedi: “aşk, haddini bilmemektir zaten..”

Yüzyılın Aşkları, Can DündarYüzyılın Aşkları, Can Dündar
NAGEHAN YILMAZ 
15 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Piraye'm, kızıl saçlı bacım benim,
Seni arkandan bıçakladım. Bir damlası benim damarlarımdaki bütün kana bedel kanınla boyandı ellerim. .Yeryüzünde hiçbir insan hiçbir insana benim sana yaptığım kötülüğü yapmamıştır.Bütün bunlara rağmen sana geri gel diyecek kadar yüzsüz ve alçaksam ne halt edeyim,öyleyim işte.Fakat gel. Oğlumuz Memet’in başı için gel ve ben kalan ömrümde ona layık bir baba olmak fırsatını kazanabileyim. Senin yüzüne nasıl bakabilecegimi bilemiyorum. Seninle karşılastığım anda ayaklarının dibine yıkılacağım belki. Belki de sadece bayrağını kendi eliyle düşmana teslim etmiş bir hainin cesaretiyle yüzüne bakmaya calışacağım. Belki de tek kelime söylemeden gözlerimi iskarpinlerine dikip oturacağım. Fakat gel. Hayatım yalnız kendime ait olsaydı gebermeyi çoktan tercih ederdim. Kendi ferdiyetimden, fizyolojimden, kafamin deli hasta tarafından öylesine nefret ediyorum. Fakat yaşamam lazım. Beni affetmek icin değil, beni oğlumuz, kızımız ve onlar gibi iyi namuslu insanlarımız icin yaşatmak için gel ve bir daha da yalnız bırakma. Eteklerinden öperim.

Yüzyılın Aşkları, Can Dündar (Sayfa 126)Yüzyılın Aşkları, Can Dündar (Sayfa 126)
CANSU FINDIK 
12 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Şükraaaan!
Canım,
Güzelim,
Bebeğim,
Koca kafalım,
Kara adamım,
Eğri bacaklım,
Yakışıklım,
Bunları çabucak, arka arkaya sıraladığımda gülerdin mutlaka. İnanılmaz güzellikte bir gülüş...
Mahmut'un çektiği resimdeki gibi... En İyi Oyuncu Ödülü'nü aldığında, sevinçle kucaklaştığımızda çekilen fotoğrafımızdaki gibi...
O resimlere ve kafamdaki sonsuz resimlerine baktığımda, büyük acıma senin gibi gülümseyerek bakmaya ve büyümeye çalışıyorum. Kafamda, yüreğimde, önümde, ardımdasın. Hep yanımdasın. Çiçeklerde, esen rüzgârda, doğan güneşte, incecik beliren ayda, dolunayda hep sen varsın. Yanımdasın.
Seni duyuyorum, seninle yaşıyorum. Sana uzanmak, o şefkatli ellerine dokunmak istiyorum.
Dokunamıyorum... Ağlıyorum."

Yıldız Kenter'in eşi Şükran Güngör'ün ölümü ardından yazacağı onlarca mektuptan ilki.

Yüzyılın Aşkları, Can DündarYüzyılın Aşkları, Can Dündar
CANSU FINDIK 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Piyaye'yi çoktandır gördüğüm yok. Fakat sık sık mektuplaşıyoruz. Birbirimizi günden güne seviyoruz, birbirimize günden güne aşık oluyoruz. Burjuvazinin bana yaptığı biricik iyilik, beni mütemadiyen karıma hasret yaşatarak ölünceye kadar ona aşık kalmamı temin etmek oldu."

1943 - Nazım'ın Kemal Tahir'e yazdığı mektuptan...

Yüzyılın Aşkları, Can DündarYüzyılın Aşkları, Can Dündar
CANSU FINDIK 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Hayatımda mesut olduğum ilk gece... Sanatın ruhuma verdiği güzel bir sarhoşluk içindeyim. O piyeste güzel bir sahne vardır, orada taşkın bir saadetle ağladım, ağladım. Sahiden ağladım. Alkış, alkış, alkış!.. Perde kapandı. Bana çiçekler getirdiler. Muharrir Hüseyin Suat Bey kuliste bekliyormuş, ben çıkarken durdurdu, alnımdan öptü. "Bizim sahnemize bir sanat fedaisi lazımdı, sen iste o fedaisin!" dedi."

Afife Jale ilk sahneye çıkışını Refik Ahmet Sevengil'e anlatiyor.

Yüzyılın Aşkları, Can DündarYüzyılın Aşkları, Can Dündar
2 /