Yüzyılın Aşkları

Can Dündar
Bu kitapta geçtiğimiz yüzyılda yaşanmış 10 aşk öyküsü var. Kimi Nazım’la Piraye’nin, Mustafa Kemal’le Latife’ninki gibi, üzerine çok kitap yazılmış aşklar... Kimi Yüksel Menderes’le İpek Kıramer’in, Selahattin Pınar’la Afife Jale’ninki gibi fazla bilinmemiş, mahremine girilmemiş aşklar... İçlerinde Bedri Rahmi-Eren Eyüboğlu gibi, Yıldız Kenter-Şükran Güngör gibi, Melih Kibar-Çiğdem Talu’nunki gibi tuvallerden, sahnelerden, notalardan tanıdığımız, yangınına hep birlikte tanık olduğumuz sevda öyküleri de var... Adnan Menderes-Ayhan Aydan örneğindeki gibi mahkemeye düşmüş, alenileştirilip sere serpe ortalığa serilmiş ilişkiler de... Hiç yüzü görülmeden evlenilmiş sevgililer... Evliyken sevgiliye yazılmış şiirler... Güçten düşmenin acısını dayakla çıkaranlar... Eski aşkın acısını bir yenisinde unutan çapkınlar... Belki yaşanırken heyecan kadar acı da vermiş ve mutsuz sona ermiş aşklardı çoğu... Can Dündar, tarihimizden ve sanat dünyamızdan, belleğimizde birer simge haline gelmiş sıra dışı kadın ve erkeklerin yaşadıkları en derin, en çetin duyguları; yüreklerini ve akıllarını ellerinden alan sevdalarını anlatıyor Yüzyılın Aşkları’nda.
Yazar:
Can Dündar
Can Dündar
Tahmini Okuma Süresi: 8 sa. 10 dk.Sayfa Sayısı: 288Basım Tarihi: Mayıs 2015İlk Yayın Tarihi: Nisan 2006Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750725494Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
288 syf.
·
Puan vermedi
·
23 saatte okudu
Kavuşamamaktır Aşk.
"Çiçeklerde, esen rüzgarda, doğan güneşte, incecik beliren ayda, dolunayda hep sen varsın." Uff, kocaman gömülü aşklar demek istiyorum. Hayır, hayır asla okurken ağlamadım. Sadece bu tür kitapları ne kadar sevsem de okumak üzüyor. 10 farklı aşk... En beğendiğim Piraye-Nâzım kısmı. 10 aşk derken şunlar; Afife Jale-Selahattin Pınar Piraye- Nazım Hikmet Eren-Bedri Rahmi Eyuboğlu Ayhan Aydan-Adnan Menderes Naciye-Enver Latife-Mustafa Kemal Atatürk İpek Kramer-Yüksel Menderes Yıldız Kenter-Şükran Güngör Fatoş-Yılmaz Güney Çiğdem Talu-Melih Kibar İmkansızlık, savaş... Bir sürü sebep ama bunlar sevmeye engel değil. Ama ayrılığa sebep sanırım. Aşka dair bir sürü mektup ve şiir.. İçime içime işledi, şimdiki sahte aşk değil bu, gerçek aşk bu diyebildim. -"Aşk, bir ümidin adıydı başta; sonra bir faciaya tanık oldu." -“Ne tuhaf şey değil mi? Senin en güzel günlerinin geçtiği bu gök altında benim şimdi, bir türlü bitmek tükenmek bilmeyen saatlerim uzayıp gidiyor...” -"Başım sızlıyor, yüreğim sersem!" -"Ordular idare ettim. Bir kadını idare edemiyorum." -"Seninle ben aynı insanız gibi geliyor bana... Sen ağladığın zaman ağlamak, güldüğün zaman da gülmek istiyorum..." #215575267 -"Zaten fotoğraflar ne işe yarar ki; onlar ölü, ben ise hayat doluyum."
Yüzyılın Aşkları
Yüzyılın AşklarıCan Dündar · Can Yayınları · 20151,278 okunma
Reklam
288 syf.
·
Puan vermedi
Kitap tam bir aşk mezarlığı. Aşık Veysel'in kavuşamazsın aşk olur sözünün yaşanmış canlı örnekleriyle dolu. Kitabın aynı isimde yayınlanan bir belgesel serisi de var. Aşk, elem ve keder severlerin seveceği bir belgeseldir. Benim derdim bana yetmez ben biraz da bunlara üzüleyim derseniz iyi okumalar diliyorum şimdiden.
Yüzyılın Aşkları
Yüzyılın AşklarıCan Dündar · Can Yayınları · 20151,278 okunma
288 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
#kitapyorumu #CANDÜNDAR #YÜZYILINAŞKLARI Bu kitabı Esra Kale Buz arkadaşımın tavsiyesi üzerine aldik. Öncelikle kendisine çok ama çok teşekkür ediyorum. Kitabın konusuna gelin "Aşk" ama öyle günümüz aşkları gibi değil. İçten ve yürekten yaşanan aşklar yani çıkarsız bir aşk beklentisiz bir aşk. 20.yy yasayan insanların aşkları. Naciye ve Enver paşadan tutun Yıldız KENTER Şükran GÜNGÖR'e kadar hele bir aşık var ki hala milyonları kendine aşık edebilen bir adam tabi ki MUSTAFA KEMAL ATATÜRK bizim devrimizde yaşamadı belki ama o aşk bize daha çocukken bulaştı Latife Hanım nasıl aşık olmasin ki... Okudukça yer yer ağladım. Yer yer durdum düşündüm. Ve dedim ki acaba ben olsam ne yapardım Diye??? Herkesin kitaplığında olması gereken bir kitap. Sadece aşkı öğrenmiyorsunuz siyasetten tutun sanata sanattan tuttun savaşa her türlü bilgi birikimine sahip olabileceğiniz bir kitap... #kitapönerisi #kitap #kitapsözleri #kitapyorum #kitapokumak #kitapkurdu #okudumbitti #okudumokuyun
Yüzyılın Aşkları
Yüzyılın AşklarıCan Dündar · Can Yayınları · 20151,278 okunma
Reklam
Reklam
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.