8,2/10  (77 Oy) · 
181 okunma  · 
68 beğeni  · 
2.604 gösterim
“Sözcüklerle tarif edilemeyecek kadar derin.” New York Times

“Müptelası olacaksınız.” Booklist

“Hipnotize edici… Elinizden bırakamayacağınız kadar olağanüstü.” Lee Child

“Uzun zamandır bu denli büyüleyici bir kitap okumamıştım. TRAVMA cesur, gerçekçi ve dolambaçsız okunacak, hayal kırıklığına uğratmayacak bir roman.” Michael Connelly

“Bu kitap insanı içine çekiyor.” San Francisco Book Review

Mike Smith; o bir ‘Kilit Sanatçısı’. Kombinasyonlar, şifreler ya da anahtar olmadan herhangi bir kasayı, asma kilidi veya kilitli kapıyı açabiliyor. Zamanını hikayesini yazarak geçiriyor çünkü başından geçenleri paylaşabilmesinin tek yolu bu; yazmak. On yıl boyunca hiç konuşmadı. “Mucize Çocuk” olarak ünlendiği o trajik günden beri. Tek bir kelime bile.

Mike destek vermekten kendinizi alıkoyamayacağınız o gizemli insanlardan biri – aşkını resimlerle tasvir eden, uçurumun kenarından dönmüş, mücadeleci bir ruh… sessiz bir dahi.

Özgün içeriğiyle en iyi roman dalında 2011 yılının Edgar Ödülü’ne layık görülen Travma; karakterleri yalnızca belleğinize kazımıyor, aynı zamanda kombinasyonlar ve olasılıklar hakkında sizi kışkırtıcı bir yolculuğa davet ediyor.
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  402
 • ISBN:
  6054188765
 • Çeviri:
  Ender Nail
 • Yayınevi:
  Koridor Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Elif 
16 Kas 2016 · Kitabı okudu

3-4 yıl önce okudum. O zaman sanırım yaşım itibariyle çok beğenmiştim bu kitabı. Ama bugün yeniden göz gezdirince kitaba, niye 8 puan vermişim ki, diye düşündüm. Aslında farklı bir konusu,kurgusu var. Küçük yaşta yaşadığı bir travmadan dolayı konuşma yetisini kaybetmiş, Mucize Çocuk diye hakkında haberler yapılmış,bir kasa hırsızı gencin yaşadıklarını anlatıyor. Olağanüstü bir yeteneğe sahip olan Mike nin açamadığı kasa ve kilit yok. Akıcı bir dili ve güzel bir konusu var. 20 yaş altı arkadaşların çok beğeneceğini düşünüyorum. Ahmet Batman, İpek Ongun, Kahraman Tazeoğlu... gibi yazarların kitaplarına göre çok çok çok üst düzeylerde. Onları beğenen arkadaşlar buna hayran kalır bence :)

Furkan 
05 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir çocuk düşünün başına gelen çok kötü bir olay yüzünden
[ kitabın adındanda anlaşılacağı üzere :) ] travma geçiriyor ve konuşamıyor\konuşmak istemiyor..
Konuşamamasına rağmen çok iyi duyuyor..
Bu çocuk gidip bir anahtarcının yanında çalışmaya başlıyor ki bu onun geleceğini belirlemede tabiri caizse kilit rol oynuyor.
Kilitlere ilgi duyuyor hatta saatlerce bir kilit mekanizmasını inceliyor kurcalıyor ve bunu her gün yapıyor..
Artık öyle bir hale geliyor ki açamadığı kilit, kapı ve kasa kalmıyor..
Suç çevresine bulaşıyor hırsızlıklar ve soygunlar yapıyor ve bu çevrenin jargonunda 'kutu adam' olarak anılıyor tabi bunda konuşmamasının payı büyük..
Neyse daha fazla spoiler vermeyeyim ama bu kitapta ne ararsanız var; macera, dram, aşk, ihanet..
Ben bu kitabı okuduğumda çok etkilenmiştim ve günlerce kilitlerle uğraşmıştım :)
Yani uzun sözün kısası okunması gereken kitaplar arasında ve mutlaka okumalısınız.. Keyifli okumalar dilerim.

Kitap insanı saran turden ... Bu kitabı bitirdikten sonra sanki sonsuz bi kuyuya dustunuz ...kitabin bas kahramanı siz oluyorsunuz cunku kitaptaki başkahraman tek bir cümle konuşmuyor sizin onun yerine gecmenize izin veriyor adeta...yazarın anlatımı zaten apayrı bisey..
Kısaca kitap korumaya alınmalı...

Melih Karaman 
06 Şub 2016 · Kitabı okudu · 99 günde · 5/10 puan

Kitap ana karakter olan Mike'ın ağzından yazılmış. Mike küçük yaşta yaşadığı bir olay nedeniyle travma yaşıyor.Yaşadığı travma sonrası her hangi bir sağlık sorunu olmamasına rağmen konuşamıyor. Daha sonrasında kilitlere merak sarıyor ve her kilidi açmaya, çözmeye çalışıyor. Bir zaman sonra da kilitlerde ustalaşıyor. Tabi bu yeteneği Mike'ın başına dert açıyor. Yeteneğini kullanmak isteyen kötü insanlara rastlıyor... Daha fazla ayrıntıya girmeyeyim.
Kitapta olaylar geçmiş ve gelecek olarak bölüm bölüm gidiyor. Bölümlerde gerçekleşen olayların tarihi ve yeri belirtilmiş.Bunların yanı sıra benim en beğendiğim özelliği travmanın sebebini sonlara doğru açıklaması böylelikle kitap boyunca teori kurup durdum .
Kitabı okumazsanız bir şey kaybetmezsiniz. Konu güzel ama sıkıldığım bölümler de oldu. Elinize geçtiyse okuyun, eğer yoksa biraz daha düşünün farklı yorumları okuyun hızlı karar vermeyin...

veysi toprak 
16 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mike destek vermekten kendinizi alıkoyamayacağınız o gizemli insanlardan biri
aşkını resimlerle tavsir eden uçurumun kenarından dönmüş ,mücadeleci ruh..
sesiz bir dahi

ebru tepe 
02 Şub 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Aslında büyük bir beklentiyle okumaya başladığım bu kitap beni düş kırıklığına uğrattı. Yeğenim okumuştu ve çok güzel demişti. Bence bu fikrin insanın yaşıyla bağlantılı olarak okuyup bitirdiği kitaplarla ters orantılı olarak azalması muhtemel. Çünkü kitap beni bir türlü içine alamadı. Aslında ilk satırlar başladığında yazarın kendini okuyucuya tanıtıp bizi önyargı duymadan kendi hikayesine davet etmesi beni oldukça cezbetti. İlerleyen sayfalarda Amelia ile resim yoluyla iletişim kurmaları da etkileyiciydi. Ama hepsi çok çok hızlı tüketildi gibi geliyor bana. Kitabın sonunda yaşananları tahmin etmek hiçte zor değildi. Yani benim için bir an önce bitmesi için acele ettiğim bir kitap oldu neticede. Ama bununla birlikte bana kutu adam deyimi ve kilit sanatçılarının hayatını anlatmada faydalı oldu.

Duru Toktamış 
13 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Gerçekten muhteşem tek kelimeyle harika ve 2011 de aldığı en iyi roman ödülü sonuna kadar hak ediyor. Kitabın üstünde yazdığı gibi ben de Müptelası oldum ve sözcüklerle kesinlikle tarif edilemez. Hamılton zoru başarmış daldan dala atlasa da bunu çok iyi bir anlatım yapmayı başarmış. Kitap bittikten sonra iki üç hatta dört gün etkisinden çıkamadım kitap inanılmaz. Herkesin okuması gereken bir kitap bence.

Muhammed ERİŞTİ 
20 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Konuşma yeteneğini kaybetmiş fakat insanı kıskandıracak işitme gücüne sahip bir kilit ustası.Daha çocuk yaşta anlamadan karıştığı macera dolu yolculuğu ve aşkını zihinlerden çıkmayacak kurgusuyla anlatan özgün bir kitap.

MAVİLAVİNYA 
28 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bazı zamanlarda konuşamıyor olmak belki de harika bir şey olarak nitelendirilebilir. Ancak bu sürekliyse ? Ayrica konusamamaniza sebep olan bir travma yaşamışsanız bu durum zorlayıcıdır...
Micheal tam bir kilit ustası açamadığı kasa ve kilit yok diyebiliriz. Onun tek kusuru aile travması sebebiyle konuşamıyor olması. Yaşadığı tüm macera ve sorunlardan sonra hayaline veya hayallerine ulaşabildi mi merak ediyorum belirsiz bitmesi merak uyandırması mutlu sondan iyidir.. fazla akıcı,maceralı... " ve o kadar... sessizsin ki.Yaşayan Buda gibi bir şeysin sanki.Tahammül ötesi bir şey." #stevehamılton
#travma

Kitap Kurdu 
03 Oca 10:58 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Çocukluğunda travma yaşamış , konuşamayan ve yalnız bir çocuğun resim ve en ilginci her türlü kasa ve kilidi açma yeteneğini ve aşkı keşfi. Ardından hayatın onu her türlü soygun olayına sürüklemesi ve en kötüsü bu işi yapmak zorunda olması. Mucize Çocuk olarak adlandırılan bu çocuğun dramı . Kitabın sonuna kadar çocuğun Küçüklüğünde yaşadığı Travma nın nedenini öğrenemiyorsunuz

2 /

Kitaptan 8 Alıntı

Yonca 
11 Haz 2017 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi

"Insanların çoğu dinlemeyi bile bilmiyorlar.İnanın bana.Çoğunlukla konuşma sırası yeniden kendilerine gelsin diye karşındaki insanın susmasını bekler yalnızca..."

Travma, Steve Hamilton (Sayfa 9 - Koridor Yayıncılık)Travma, Steve Hamilton (Sayfa 9 - Koridor Yayıncılık)
Yonca 
12 Haz 2017 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi

"Dili bilmeyen davetsiz bir yabancıydım."

Travma, Steve Hamilton (Sayfa 51 - Koridor Yayıncılık)Travma, Steve Hamilton (Sayfa 51 - Koridor Yayıncılık)
Yonca 
11 Haz 2017 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi

"Gereksiz konuşmak genel bir prensiptir değil mi?"

Travma, Steve Hamilton (Sayfa 40 - Koridor Yayıncılık)Travma, Steve Hamilton (Sayfa 40 - Koridor Yayıncılık)
Figen Esen 
 02 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İçses
Kafamda o korkunç günden beri yankılanan ses ,yayına hiç ara vermeyen içsel radyom halini almıştı.

Travma, Steve Hamilton (Sayfa 108)Travma, Steve Hamilton (Sayfa 108)
Bolahenk 
18 Oca 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İşte bu diye düşündüm. İşte böyle yapılır. Sadece bir genç kız ya da sigara içen iki adam veya üzerine bıçak saplı bir elma resmi bile olsa. Bu resimleri her kim yaptıysa... kendi de bu sayfalardaydı.

Travma, Steve Hamilton (Sayfa 111 - Koridor)Travma, Steve Hamilton (Sayfa 111 - Koridor)
ebru tepe 
02 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Daha doğrusu, ben konuşuyorum siz dinliyorsunuz. Ne kadar harika bir şey bu! Yani gerçekten dinlemekten bahsediyorum. Çünkü insanların çoğu dinlemeyi bile bilmiyorlar. İnanın bana. Çoğunlukla konuşma sırası yeniden kendilerine gelsin diye karşılarındaki insanın susmasını beklerler yalnızca.

Travma, Steve HamiltonTravma, Steve Hamilton
Figen Esen 
 02 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Yoldaş
İçime atmadım.Hazırlamak için uğraşmak ,anılarımı deşmek zorunda değildim.hep aklımdaydı.Yanımdan hiç ayrılmayan yoldaşımdı sanki.Sağ elim gibi.

Travma, Steve Hamilton (Sayfa 52)Travma, Steve Hamilton (Sayfa 52)