tülay abaza'nın Kapak Resmi
tülay abaza, Silahşor - Kara Kule 1'i inceledi.
15 Şub 01:48 · Kitabı okudu · Puan vermedi

7 kitaptan oluşan Kara Kule serisinin ilk kitabı. Bir Silahşorun Kule'yi bulmak için Siyahlı Adam'ın peşinden gitmesi, ona ulaşma çabasını anlatıyor. Çok fazla bir olay akışı ya da gerilim yoktu ancak ilk kitap olduğundan asıl hikayeye giriş kitabıdır esasında. Silahşorun nelerle karşılaşacağına dair bir ipucu niteliğinde sayılabilir. Diğer kitaplarını da okuyup yorum yapmak daha sağlıklı olacaktır tabii. İyi okumalar..

tülay abaza, bir alıntı ekledi.
14 Şub 00:28 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Son model bir otomobilden açılan ateşle öldürülmeyi hak etmek için hangi işlemleri başarıyla sonuçlandırmıştı?

Dublörün Dilemması, Murat Menteş (Sayfa 37 - April Yayıncılık)Dublörün Dilemması, Murat Menteş (Sayfa 37 - April Yayıncılık)
tülay abaza, bir alıntı ekledi.
12 Şub 01:04 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bilmek seni çıldırtacak. Ama er ya da geç soracaksın. Kendine engel olamayacaksın. Unutmaya çalışacaksın ama er ya da geç bu kelimeyi kusacaksın.

Silahşor - Kara Kule 1, Stephen King (Sayfa 66)Silahşor - Kara Kule 1, Stephen King (Sayfa 66)
tülay abaza, Madame Bovary'ı inceledi.
09 Şub 21:07 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gerçekten mükemmel bir başyapıt. Madame Bovary 19.yy. sonlarında Fransız hükumeti tarafından yasaklanmıştır. Gerekçe olarak toplumun ahlak anlayışını yerler altına aldığı öne sürülmüştür. Halk tarafından okunmasının sakıncalı olduğu gibi geçersiz bir bahane sunulmuştur. Realist bir yazar olan Flaubert uç noktalara değinmeden (cinsellik) kendi devrinin olaylarını ele almıştır. Okunması gereken bir kitap. Herkese tavsiye ediyorum. İyi okumalar...

tülay abaza, Arı Kovanına Çomak Sokan Kız'ı inceledi.
09 Şub 20:58 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Seride heyecan ve başarı gittikçe artıyor. Çoğu seri kitaplarda birincisi lokomotifken, ikinci ve varsa üçüncüsünde heyecan, kurgu başarısı düşer. Ama hayır bu seride bunlar aksine, gittikçe artıyor. Bu kitapta romanın ilk günden beri adı geçen tüm kahramanları başarıyla bir araya getirilmiş ve el ele büyük güne, Lisbeth'in aklandığı ve tüm İsveç'in şok içinde kalacağı güne yaklaşılıyor.

tülay abaza, Ateşle Oynayan Kız'ı inceledi.
09 Şub 20:55 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kurgu süperdi. Kitabı okurken Lisbeth'e hayran oldum. Çok ilginç çok güçlü bir karakter yaratmış yazar. Bu tarz seri kitaplarda çabuk sıkılan biri olsam da bu seri tabularımı yıktı. Her kitabını ayrı bir heyecanla tükettim.

tülay abaza, Ejderha Dövmeli Kız'ı inceledi.
09 Şub 20:52 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kitap son derece sürükleyici ve akıcı. Okuma alışkanlığı olmayan bir yakınınıza hediye edilebilir. Kitabın ismi ilk başta sıradan bir macera kitabı izlenimi yaratsa da sayfalar ilerledikçe kalitesini fark ediyor, merakla okumaya devam ediyorsunuz. Kurgu ve konusu mükemmel, 648 sayfanın ne kadar çabuk bittiğini anlayamayacaksınız. Yazarın erken yaşta ölmesi okur için büyük bir kayıp...

tülay abaza, Leyla'yı inceledi.
09 Şub 20:43 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Leyla, Bosna'da yaşanan Sırp mezalimini bir kadının gözünden anlatan trajik bir öykü. Yaşananların gerçekliği insanı dehşete düşürse de, gözlerinizi kapamakla ortadan kaldıramadığınız realiteleri yüzünüze çarpıyor. Okurken tüyleriniz diken diken olacak. İyi okumalar..

tülay abaza, İnce Memed 2'i inceledi.
09 Şub 20:41 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İnce Memed dörtlüsünün ikinci kitabı olan bu kitap, bence en az birincisi kadar güzel. Kitabı okurken, İnce Memed sadece köylülerin değil aynı zamanda sizin de kahramanınız oluyor. Türk halkının 1950 yıllarında çektiği sıkıntıları anlamak için bu kitabı okumak yeterlidir. Bu seriyi kesinlikle öneriyorum.

tülay abaza, Ağrıdağı Efsanesi'ni inceledi.
09 Şub 20:39 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Şiir kıvamında bir masal anlatıcısı Yaşar Kemal, yine Mahmut Han dönemindeki bir aşkı konu edinir kendine. Hem o dönemin tarihi çerçevesinde kalır, hem efsane ve mit duygusunu içine alarak biraz baharat serpiştiriverir masalına. İyi bir romancının tüm özelliklerine sahip olan Yaşar Kemal'in bu eserini masal sevenler, şiir düşkünleri, tarihini merak eden, önemlisi edebiyat düşkünlerinin mutlaka okuması gerekir.

tülay abaza, Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm'ü inceledi.
09 Şub 20:36 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mutluluk dedikleri şey biraz güvenlik, biraz da can sıkıntısı... Ne güzel yazmış Zülfü Livaneli.. Bir solukta okudum diyebilirim.. Bu kitapta hiçbir siyasi görüşü olmayan bir insanın, Sami Baran'ın, sevgilisi Filiz'in gayet masumane katıldığı üniversite etkinliklerinden anarşist olduğu düşüncesine kapılarak suçlanmaları ve trajik yaşamları anlatılmış.. Kitapta vurucu olan kısım psikolojik bir dil ile anlatılmış olması. Kitabın etkileyici bir diğer yanı sanki iki yazarının olması düşüncesi... İyi okumalar..

tülay abaza, Bir Geyşanın Anıları'ı inceledi.
09 Şub 20:29 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bence hep merak konusu olan, gizemli geyşa kültürü ve uzantısı kimono kültürüne, geniş bir perspektiften akıcı bir anlatımla harika bir bakış açısı kazandıran, okuması zevkli güzel bir kitap. Anlatılanlar bir bütünlük içinde, derinlemesine verilmiş. Yaşanmış olması da kitaba ayrı bir çekicilik veriyor. İyi okumalar...