Cehennem Çiçeği Alper Kamu

8,5/10  (102 Oy) · 
276 okunma  · 
65 beğeni  · 
1.779 gösterim
"Bilirsiniz, insanlar doğar, ölür ve sonra büyür."

Dünyanın en küçük dedektifi geri döndü.

Alper Kamu 9 yıl sonra, hâlâ 5 yaşında.

Alper Canıgüz'ün eşsiz kahramanı Alper Kamu'yla birlikte
her türlü şiddetin hüküm sürdüğü bir atmosferde, kırık hayatların, küllenmiş aşkların ve daha nice esrarın peşinde kara mizahla yüklü yeni bir yolculuğa çıkıyoruz.

Kahramanımız, bu kez bir çocuğun ölümü ve eski bir aşk hikayesinin ardındaki gerçekleri ortaya çıkarmak için uğraşırken, "İnsanlığa dair kavrayışımızı biraz daha ileri götürmeyecekse bir cinayeti çözmenin ne anlamı var ki?"
diyen bir dedektife yakışacak şekilde, adalet kavramımızı sorguluyor. 

Alper Kamu Cehennem Çiçeği; ilk üç romanıyla edebiyatımızda kendine özgü ayrıcalıklı bir yer edinen Alper Canıgüz'den kahkaha ve gözyaşının iç içe geçtiği büyülü bir serüven. 
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2013
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9786055162085
 • Yayınevi:
  April Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Eren 
 26 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitapsız kalmıştım okuyacak kitabım yoktu, Komşudan kahve istercesine yan dairedeki arkadaşımın kapısını çalıp okumadığın kitabın varsa alabilir miyim, dememle birlikte Alper Canıgüz'le tanıştım. Çok farklı bir tarzı var, Alper Kamu'nun maceraları adeta Sherlock Holmes edasıyla işlenmiş beğeneceğinize eminim. Bu kitapla birlikte yazarın diğer kitaplarını da aldım. Allah utandırrmasın :) Mutlu Okumalar.... E.T

Lütfiye SOYLU 
07 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Öncelikle ismindeki hoş kelime oyunuyla ilgimi çeken bir kitaptı. Kitabın üslubu çok sevimliydi."Sevimli üslup mu olurmuş? " demeyin, vallahi de öyle. Benzetmeler, lakaplar, iç konuşmalar çok hoş. Yazar 5 yaşında olması mümkün olmayan kahramanının diliyle konuşmakta oldukça başarılı. İnsanı yormayan keyifli bir polisiye ama elbette ölüm, aşk, hüzün ve hayat var illaki.

Mujurey 
10 Haz 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Alper Canıgüz'ün Oğullar ve Rencide Ruhlar'dan 9 sene sonra yayımladığı ikinci Alper Kamu macerası. Her ne kadar seri şeklindeki eserlerde, genelde ilk olanı daha çok beğensem de Alper Canıgüz için bunun geçerli olmadığını anladım.

Bu kitabın Oğullar ve Rencide Ruhlar'dan iki önemli farkı var benim için. Birincisi; kurgu iki bağımsız koldan ilerliyor. Veledimizin bir yandan cinayeti çözümlemeye çalışması ve bir aile sırrını keşfetmesi. Arka planda kalan ailevi olaylar kitabın felsefi yanını daha çok taşıyor. İkincisi de kitabın mizahi yanı daha hafif kalıyor. Evet, gene kahkaha attığım yerler oldu ancak bu sefer burukluğu daha bir yoğun hissettim bu kitapta. Varoluşsal olarak Kamu daha bir kaybolmuş gibiydi.
Tabiki, Canıgüz diliyle kitabın içine hapsediyor sizi.

-Spoiler barındırabilir.-
Kitapta gözlerim bizim saf Hakan Tiryaki'yi aramadı değil. O daha bir çocuksuluk katıyordu Kamu'ya. Ama bu kitaptaki Hatice Abla karakterini ise daha çok sevdim. Tekel 2001'i içişi çok güzel yer etti aklımda. Kitabın son sayfalarında Canıgüz gözleri yaşarttı. Oğullar ve Rencide Ruhlar'daki gibi bir son bekliyordum ama beklediğimden de ağır oldu benim için.
Kitabın polisiye-macera kısımları ilk kitapta olduğu gibi bana zayıf geldi.
Bu kitabın en can alıcı bölümü ise Karanfil Kız hikayesidir benim için.
-Spoiler barındırabilir.-

Karanlıklar ülkesinin Peter Pan'ının üçüncü kitabının da yayımlanacağı haberini almıştım bir zaman önce. Beklemedeyiz.

Serdar Poirot 
21 Şub 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Afili Filintalar'dan güzel bir polisiye daha.
Alper Kamu ve hayata bakış açısı, eskilerden komiser yardımcısı Onur Çalışkan, savcı Metin Bilgin, Kansız Celal, Cemo, Gazanfer ve diğerleri ile Güzelyayla Apartmanı temalı bir polisiye daha.
Oğullar ve Rencide Ruhlar'ı okuyup beğenenler bunu da mutlaka okumalı

Bi Poşet Kitap 
13 Ara 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Alper Kamu, hayatın içindeki her türlü pisliğin, aşk acısının, kıskançlığın, vicdan azabının, kısacası her türlü duygunun zirvede yaşandığı bir mahallede yaşıyor. Hatta kendi deyimine göre, karşı apartmanlarının yanında Bermuda Şeytan Üçgeni çocuk parkı gibi kalıyor :D Bütün bunların arasında 5 yaşının baharındaki, aslında “5 yaşında olmakla lanetlenen” Alper Kamu yaşıyor. Cinayet çözen, Stefan Zweig okuyan, klasik müzik dinleyen, psikolojik terimler ve daha bunun gibi birçok şey hakkında çokça şey bilen bir 5 yaşındaki çocuktan bahsediyoruz. Belki de gerçekten radyoaktif bir entelektüel tarafından ısırılmıştır kim bilir :D

Kitaba hakkında hiçbir fikrim olmayarak başlamıştım. Şu stresli sınav dönemimde o kadar iyi geldi ki anlatamam! Kahkahalarla okudum kitabı, ailem deli olduğumu düşünmeye başlamıştı :D Zaman zaman da derin hüzünlere, heyecanlara sürükledi beni. Her türlü duyguyu hissettim sayesinde. Alper Kamu’nun geçtiği ilk kitap olan Oğullar ve Rencide Ruhlar’ı da en kısa zamanda alıp okumak istiyorum. Sanırım artık bu çocuk olmadan yapamam :D 5 yaşında bir çocuğu o konuşmaları yaparken düşününce gülmeme engel olamıyorum. Çokça da argo içeriyor tabi, bu yüzden kitabın içine atlayıp o çocukları yetiştirenleri dövmek istedim zaman zaman.

Mahalleler arası savaşlar, anında gaza gelen çocuklar.. Örtülmeye çalışılan sırlar, küllenmeye mahkum bırakılmış aşklar.. Yani hayatın kendisi var bu kitapta. Hem de o kadar içten, o kadar okunası ki.. Özellikle de her şeyden yorulduğunuz, biraz olsun gülmeye ihtiyacınız olduğu bir zamanda okursanız aradığınızı bulacaksınız diye düşünüyorum.

Ben şimdiden özledim seni be bıcırık.. Kitap bitince baştan mı başlasam diye de düşünmedim değil. Neyse yorumumu ne kadar kısa kessem o kadar iyi. Her gördüğüme “sana spoiler veriym mi” diyip de “hayır” cevabını almaktan yoruldum zira :D

hepsi ve daha fazlası için: http://biposetkitap.blogspot.com.tr/...em-cicegi-alper.html

Fatih Boyalı 
24 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Oğullar ve Rencide Ruhlar kitabının devamı niteliğinde ancak önceki kitabı okumadan anlayamazsınız diye bir durum söz konusu değil. Aksiyon olarak gayet doyurucu, Alper Kamu'nun düşünce dünyasını daha yakından tanımış oluyoruz. Kimi yerlerde kocaman gülmenize yardımcı olacak yerler mevcut. Kitapta tek beğenmediğim yer hikayenin finali oldu. Her iki kitap boyunca okuyucuyu hem bu kadar meraklandıran hem bu kadar güldüren bir hikayenin sonunun bu şekilde olması beni mutsuz etti.Yine de gerçekten okunmaya değer bir kitap.

ÖZGE KOÇAK 
22 Oca 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Harika bir mizah, zekice bir kurgu ve Türk toplumunda yetişmiş erkek çocuğunun bu kadar iyi anlatılması. Alper Kamu her daim 5 yaşında olsa da Türk insanının gözü pekliğini ve yaşının sınır tanımazlığını her satırda bize anlatıyor . Yerli Cedric tadında,asla büyümeyen ama hikayeleriyle, verdiği derslerle bizi daima büyütüp geliştiren çocuk Alper KAMU. Okumanızı şiddetle tavsiye ederim:)

Deniz Çobaner 
27 Ara 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

İlk kitabıyla yükselen beklentiyi bu kadar iyi karşılayabileceğini düşünmemiştim. Yine sürükleyici ve kafa yoran, canım ülkemde hiç de yabancı olmadığımız dramatik olayların cereyan ettiği bir polisiye, psikolojik dram, türünün iyi örneklerinden bir kara mizah kitabı. Eleştirel bakış açısı ve göndermeleri yerinde. Verilen referanslar ise ufuk açan cinsten. Kesin okunmalı.

Emrah Günal 
26 Oca 02:27 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Alper Canıgüz kitapları ile 2. tanışmam oldu bu kitapla beraber.İnsana terapi gibi gelen bir kitap.Bugün başladım ama şu an yarısına nasıl geldiğimi anlayamadım.Bulunduğum yerde okurken kahkahalarla okudum.Alper Canıgüz sevenlerin kitaplarının niye bitmesini istemediğini hissettiren bir kitap..

2 /

Kitaptan 47 Alıntı

Sadettin TANIK 
08 Eki 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Devletimizin, zora düştüğünde hışmını mağdura çevirme refleksinden nasibini almıştı sosyal hizmet sorumlumuz da demek ki.

Cehennem Çiçeği, Alper CanıgüzCehennem Çiçeği, Alper Canıgüz
Sadettin TANIK 
 08 Eki 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bir de o 1 Mayıs gösterilerinde ananız babanız yaşında insanların üstüne kurt köpekleriyle, biber gazlarıyla falan saldırmaya hiç utanmıyor musunuz? Onu merak ettim.

Cehennem Çiçeği, Alper CanıgüzCehennem Çiçeği, Alper Canıgüz

"Toprak yolun bittiği noktada, önümde sarı bir deniz uzanıyor. Dizlerimin üstüne çöküp sudaki aksime bakıyorum. Bu yüz, benim yüzüm. Bu gözler benim gözlerim. Ellerim, benim ellerim.. Hep kendim kalacağımı idrak ediyorum o zaman. Tanrım, bu nasıl bir lanet? Derimi yırtmak, gözlerimi oymak, dişlerimi sökmek bir işe yaramaz. Kendime mahkumum. Ağlasam, gözyaşlarım benim gözyaşlarım. Ben cehennemde değilim, cehennem benim içimde."

Cehennem Çiçeği, Alper CanıgüzCehennem Çiçeği, Alper Canıgüz
Çiğdem Aksoy 
15 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sevdiğin kişiye asla iyi geceler dilememelisin. Uykunun aranıza gireceğini düşündürürsün.

Cehennem Çiçeği, Alper Canıgüz (Sayfa 142)Cehennem Çiçeği, Alper Canıgüz (Sayfa 142)
Çiğdem Aksoy 
15 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Adaleti bu dünyada arayan yalnızca belasını bulur.

Cehennem Çiçeği, Alper Canıgüz (Sayfa 155)Cehennem Çiçeği, Alper Canıgüz (Sayfa 155)
Çiğdem Aksoy 
15 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bir baba olarak söyle evladına;
Aşk var mıdır yok mudur, boş mudur dolu mudur,
ne kokar, ne boktur?

Cehennem Çiçeği, Alper Canıgüz (Sayfa 79)Cehennem Çiçeği, Alper Canıgüz (Sayfa 79)
yasemin 
17 Kas 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bütün aşklar küllenir, bütün babalar ölür, bütün hikayeler biter. Birinin yıkıntıların nöbetini tutması gerekir; işte o yüzden, biri hariç, bütün çocuklar büyür.

Cehennem Çiçeği, Alper CanıgüzCehennem Çiçeği, Alper Canıgüz
Maya 
 13 Oca 16:04 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bir baba olarak söyle evladına: Aşk var mıdır yok mudur, boş mudur dolu mudur, ne kokar, ne boktur?
Gülmesi biraz dinince, 'Tanrı gibi düşün,' dedi babam, ki böyle bir yanıtı hiç beklemiyordum. 'İnanıyorsan varolup olmaması pek önemli değildir. Ayrıca en büyük inkarcının da en inançlının da içinde bir nebze kuşkusu vardır. Ve elbette ki, aşk da Tanrı da ölümsüzdür.

Cehennem Çiçeği, Alper Canıgüz (Sayfa 79)Cehennem Çiçeği, Alper Canıgüz (Sayfa 79)
5 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Biri Hariç Bütün Çocuklar Büyür
Biri Hariç Bütün Çocuklar Büyür Alper Canıgüz'ün son romanı 'Alper Kamu Cehennem Çiçeği', dünyanın en küçük dedektifi Alper Kamu'nun yeni maceralarını anlatıyor. Dokuz yıl aradan sonra karşımıza yine beş yaşında çıkan Kamu, en olgun çağında bir cinayeti daha çözerek kalplerimizdeki yerini pekiştiriyor.