Gizliajans

8,1/10  (155 Oy) · 
419 okunma  · 
116 beğeni  · 
2.134 gösterim
Dünyanın, şahsına karşı kurulmuş bir komplo olduğuna inanan, genç ve avare metin yazarı Musa… Onun, hayatın her alanına derin ve samimi bir merakla yaklaşan,temiz kalpli ev arkadaşı Şaban… Diğer tarafta, gaddar bir kedi tarafından yönetilen, birbirinden tuhaf çalışanlarıyla bir reklam ajansı: Menekşe gözlü sanat yönetmeni Sanem, esmer ve seksi sekreterler Mehtap ile Sevilay, durmaksızın ağlayan yaratıcı yönetmen Çeşme, psişik-sismograf çaycı Ercan… Ve şöhretler: Tesla, Prens Charles, Kaan Sezyum, Küçük Prens, Süpermen ve diğerleri… Özgün üslubuyla, ilk kitabı Tatlı Rüyalar’dan itibaren geniş bir hayran kitlesi edinen Alper Canıgüz’den yine eğlenceli, heyecanlı ve kışkırtıcı bir absürd macera…

“Patronumuz Şeytan Bey’dir ve sizden de çok hoşlandığını söyleyebilirim.”
Neydi bu şimdi? şaka mı? “Öyle mi?” dedim bu manyakça oyuna bir tur ayak uydurmaya karar vererek. “Nereden biliyorsunuz?”
“Kendisi söyledi.”
Elimden geldiğince aptal gibi görünmemeye çalışarak gülümsedim.
“Ben kaçırmışım o kısmını.”
“Sizin hatanız değil. Telepatik olarak iletti düşüncelerini.”
“Evet anlıyorum,” diye kestirip attım, yeni işimi daha başlamadan bırakmak zorunda kalmamak için. “Öyleyse kendisine teşekkürlerimi de iletin.”
“Ona kendiniz de teşekkür edebilirsiniz,” dedi Tunçay Bey bıyık altından gülerek.
“Şeytan Bey görüşmenin başından beri burada, aramızda bulunuyor.” Bardağına iki buz attıktan sonra pipetini uzun uzun emdi ve boş bakışlarıma yanıt olarak, o kocaman işaret parmağıyla, masanın üzerinde psikopatça beni kesmekte olan kara kediyi işaret etti.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2008
 • Sayfa Sayısı:
  204
 • ISBN:
  9750506307
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:
Rogojin 
 21 Kas 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Bu ara iyi oldu. Kendimi toparlamaya çalışıyorum. Kitaplığımı tasfiye etmeye devam ediyorum. Evimizin salonu darmadağınık. Neredeyse hepsinden bıkmışım: eskimiş nice okunmamış ve asla okunmayacak kitap, din ve tasavvuf dolu bir on yılın kalın kalın izlerini taşıyan nice islami tasavvufi kitap, artık elimi sürmeyeceğim nice gereksiz, laf olsun diye aldığımı anladığım okumayacağım kesin kitap..hepsi karman çorman duruyor. Bir arkadaşım erzincan'da bir köye kitaplık yapmak için arada eve gelip poşetlere, torbalara doldurduğu bir çok kitabı alıp götürüyor. Bir çok kitabı öğretmen odasındaki yeni kitaplığımıza koydum. Bazı kitapları eşya satma sitesine çok çok ucuza koyuyorum, alan bir beş lira on lira versin bir de çay ısmarlasın istiyorum...ama cevap gelmedi hiç. Buradan da sevdiğim bir kardeşime göndereceğim bir kaç kitap var. Bunların dışında ölene dek benimle kalacak kitaplarım var. Onlarla yürümeye devam...

Gizliajans'sa çoktan yola çıktı, yeni menziline doğru yol alıyor. Yazara teşekkür etmem gerek, çünkü eylül ayından beri allak bullak olmuş hayatıma zar zor da olsa kahkaha getirdi, belli ki uzun süreli değil, ama misafirlik işte, iyi ki gelmiş, iyi ki okumuşum: bol bol güldüm, hızlı hızlı okudum ve nihayete erdirdim. Ve galiba hemen unuttum.

yani; gülmek, eğlenmek, keyif almak, kafamızı dağıtmak için ne de güzel bir kitap! Eve giderken, çalışırken, insanlarla uğraşırken ya da meselâ O'nu düşünürken, bunalıyorsak, işte bir anda hikâyeyi düşünüp "acaba ne olacak?" diye meraklanmak, sonra akşamleyin iyi demlenmemiş bir çay eşliğinde, hem de loş ışıkta sayfaları ister ağır ağır, ister hızlı hızlı çevirerek son derece ilginç bir konunun giderek imkânsız ve inandırıcılığını yitirebildiği noktalara uzandığı bu hikâyeyi yine de keyifle, okumak...bence harika!

O yüzden; eğer siz de benim gibi eylülde dağıldıysanız ve toparlanamıyorsanız, ama kitaplarla iyileşmek niyetindeyseniz ama yine benim gibi ciddi bir okur olamamanın acısını da yaşıyorsanız, bir sonraki ciddi ve ağırbaşlı okurluk girişimine dek nefes almak ve hafif bir edebiyat tadıyla bir kitap okumak istiyorsanız, Gizliajans tam size göre!

iyi okumalar...

Duygu 
 06 Mar 2017 · Kitabı okudu · 1 günde

Alper Canıgüz'ün Gizliajans adlı kitabıyla tanışamam internette karşılaştığım bir alıntısıyla oldu. Beni etkiledi. Kısa sürede kitabı buldum. Okumaya başladıkça kitap sardı.Bir çırpıda okunan bir kitap. Mizahı bir anlatımı vardı. Fakat ilerledikçe bazı yerlerinde sanki Murat Menteş'ten birkaç şey gördüm. Bilmiyorum belki de ben öyle hissettim.

Kahramanımıza gelecek olursak -Musa'ya- Sanem'i ilk gördüğü andaki cümleleri hala aklımda. Güzel sevdin be Musa...

Mehmet Y. 
03 Haz 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Alper Canıgüz’ün okuduğum ikinci romanı idi. İlkinde 5 yaşındaki bir çocuğun absürt macerasını anlatan Canıgüz burada da aynı tarzı sürdürüyor. Zaten Alper Canıgüz, Emrah Serbes ve Murat Menteş üçlüsünün benzer bir tarzları var. Gerçeklikten kopuk ancak okuru kendine çeken tatlı ve farklı bir üslup.

Canıgüz bu romanında fantastik unsurlar da kullanarak yine ilginç bir hikayeyi anlatıyor. Kitap kesinlikle kendini okutuyor; buna garanti verebilirim. Beğenip beğenmemek ise sizin mizah anlayışınız ya da beklentilerinizle alakalı. Bana göre gayet sıra dışı ve başarılı bir roman. Canıgüz’ün kalemine alışkın olanlar ya da onun tarzını az buçuk bilenler için hayli tatmin edici bir eser.
Bilmiyorum, belki de kitabı okuyanların bir kısmı bana gülecek, ‘onca aksiyon ve olağan dışılıktan geriye sende kala kala bu his mi kaldı?’ diyeceklerdir, emin değilim. Ama ben aşk mevzuna hassas, kavuşamayan ama çok seven aşık kısmına yaralı bir şahıs olarak, evet bu kısmen sulu romanda en çok da Musa’nın aşk acısına yandım. Sanem’i çok sevmişti ve gerçekten de yazarın dediği gibi, ‘hakikaten ayrı dünyaların insanlarıydılar’ lakin ikisine de üzüldüm be…

Ceren Gökçen Demirel 
19 Ara 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Alper Canıgüz beni hiçbir zaman yanıltmadı ve hayal kırıklığına uğratmadı! Yine harika bir kurgu ve muhteşem bir anlatım. Şaşırtıcı, komik, heyecanlı ve fazlasıyla absürd! Canıgüzün okumadığım tek bir kitabı kaldı ve eminim ki o da beni yanıltmayacak. Farklı bir tat isteyenlere kitap sayfalarını ardı ardına çevirip kendini o dünyada kaybetmek isteyenlere öncelikli tavsiyemdir! Alper Kamu maceralarından sonra en beğendiğim canıgüz kitabı oldu :) herkese iyi okumalar!

Ebru Telkenaroğlu 
28 Mar 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Alper Canıgüz okumak bambaşka bir tecrübe. Absürd tarzda yazdığı için başı, ortası, sonu farklı tellerden çalar genelde, finalin de ucu açıktır. Ama öyle cümleler eder ki, tam kalbinizden yakalar. Gizliajans da tam bir Canıgüz kitabı bu açıdan. Her karakteri ayrı bir dünya, hepsinde farklı bir şey var insanı etkileyen. Aşka, aileye, hayata dair onikiden vuran cümleler var. Daha önce absürd okumadıysanız bile, okuyun derim ben. Alper Canıgüz'ü okuyun.

yusuf türk 
15 Kas 2017 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 10/10 puan

Şu an gerçekten zor işe soyunmaktayım ve bunun da farkındayım. Zira az sonra hakkında bir yazı okuyacağınız Gizliajans aslında hakkında pek de bir şey anlatamayacağınız kitaplardan. Başka şekilde ifade etmek gerekirse şöyle de diyebiliriz; düşünün ki en sevdiğiniz şarkıcı ya da grubun konserine gittiniz ve çıkışta sizden konseri anlatmanız istendi, ne diyebilirsiniz ki? Sanırım bu da öyle bir şey.

Meşrebi Kalender 
 21 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Alper Canıgüz’den damakta Bizimkiler dizisi hazzı yaratacak bir kitap daha.
Bu absürt ötesi kitabı okurken, hiç kahkaha atmasanız bile sürekli bir gülümseme yüzünüzde asılı kalıyor.

Olay örgüsü ve karakterler arasında “Dam üstünde saksağan, vur beline kazmayı” teoremi kitap boyunca sizi diri tutacak.

Karakterler demişken yazarın önemli bir karakterle ilgili isim tercihi hakkında bir şeyler vızıldamak istiyorum.

Yazarın, kafasındaki karakterin tam olarak okuyucuda yansıyabilmesi için önem vermesi gereken ölçülerin belki de en başında karakter ismi gelir. İsim, karakterle hiç ilgisi olmayan çok farkı bir şeyi akla getirirse; okur, karakterle kaynaşamaz ve ilgisini kaybedebilir.

Yazarın burada önemli bir karaktere “ Şaban” ismini vermesi aslında bir risk olmuş. Ne kadar dindar olursanız olun "Şaban" denildiğinde sizin bile aklınıza üç aylardan biri değil de, dünyanın en güzel gülen insanı geliyor. Ama yazar yarattığı kurgu sayesinde bunun da altından kalkmış.

Alper Canıgüz, Murat Menteş gibi “afilli filinta” yazarların özgün-absürd tarzı kitaplarının konusu nedir acaba diye sorulmaz, yedi büyük günahtan biridir,lütfen.

Kitabı gördüğünüzde arka kapağını bile okumayın, o da abesle iştigale girer.

Usul ise; İsmet İnönü tarzı çivileme dalmaktır kitaba.

Aşağıdaki emaneti çıkarken alırsınız.

https://www.youtube.com/watch?v=KZscWQdztSw

yeliz 
31 Oca 2017 · Kitabı okudu

Musa adlı bir metin yazarının bir ajansa işe girerek burada bir kadına aşık olup gerçeklerden kopup gitmesi anlatılmaktadır. Gerçeklerle yüzleşmekten korkan, hatta bu sebeple etrafında gelişen en absürt olayların bile nedenlerini sorgulamayan, kendisine söylense bile inanmayan biridir Musa. Dünyanın kendi etrafında döndüğünü ve gelişen tüm olayların onunla ilgisi olduğunu düşünen Musa, romanın sonunda istemese de gerçeklerle yüzleşmekten kaçamamıştır.

Esra B. 
21 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kesinlikle sonu tahmin edilemeyen, mükemmel bir kurgu. Yazarın en az diğer kitapları kadar sürükleyici. Gerçekten çok uzak absürd bir olayı konu alsa da kendimi olayın içindeymişim gibi hissettim, etkileyici bir dili var.

Döngüsel 
05 Eki 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Beklenmedik bir son, hep canlı tutulan bir merak duygusu. Alper Canıgüz farkı ile eğlenceli bir kitap daha. Kahkalarla okuduğum, "iyi ki"lerime kattığım bir kitap.

4 /

Kitaptan 79 Alıntı

Muhayyelll 
 23 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Tüm mutlu evlilikler birbirinin aynısıdır, mutsuz olanların her birinin mutsuzluğu ise kendine özgüdür.

Gizliajans, Alper Canıgüz (Sayfa 89 - İletişim yay.)Gizliajans, Alper Canıgüz (Sayfa 89 - İletişim yay.)
Muhayyelll 
24 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Umur etmiyorum, kızmıyorum, üzülmüyorum. Sadece hatırlıyorum.

Gizliajans, Alper Canıgüz (Sayfa 204 - İletişim yay.)Gizliajans, Alper Canıgüz (Sayfa 204 - İletişim yay.)
Duygu 
05 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

... Bak mesela pencerenin önüne bir kuş konar ben seni severim, bir tren yolculuğunda pencereden dışarı bakarken derme çatma bir ev gözüme çarpar ben seni severim, burnuma eskilerden, hangi uzak hatıraya ait olduğunu çıkaramadığım bir koku çarpar ben seni severim, kafama kuş sıçar ben yine seni severim... Anlıyor musun beni?

Gizliajans, Alper Canıgüz (Sayfa 25 - İletişim Yayınları)Gizliajans, Alper Canıgüz (Sayfa 25 - İletişim Yayınları)
Çiğdem Aksoy Kahraman 
12 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Aşka inanıyor musunuz?"
"Tanrıya inandığım kadar."
"Öyleyse Tanrıya da inanmıyorsunuz?"
"Bilakis" dedi Tesla. "Tanrı'ya her şeyden çok inanıyorum. Sadece varolup olmamasını pek önemsemiyorum."

Gizliajans, Alper Canıgüz (Sayfa 143)Gizliajans, Alper Canıgüz (Sayfa 143)
Duygu 
05 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

''En kısa ömrü en iyi biçimde yaşamak: Benim hayat felsefem de bu diyelim. Düşünürseniz hayatı en iyi biçimde yaşamanın kaçınılmaz sonucunun bu olduğunu fark edersiniz zaten.''

Gizliajans, Alper Canıgüz (Sayfa 14 - İletişim Yayınları)Gizliajans, Alper Canıgüz (Sayfa 14 - İletişim Yayınları)
Muhayyelll 
24 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Aşka inanmıyor musun Sanem?"
"Sadece aptallar aşka inanır."
"Emin misin?"
"Tabii ki eminim."
"Sadece aptallar emin olur."

Gizliajans, Alper Canıgüz (Sayfa 184 - İletişim yay.)Gizliajans, Alper Canıgüz (Sayfa 184 - İletişim yay.)
Muhayyelll 
23 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Herkes bilir ki, aşk filmlerini, örneğin, ilginç kılan birbirini seven çiftin hikaye boyunca yaşadığı sıkıntı ve acılardır. İlişkinin kaygısızca yaşandığı süreç ise, sevgililerin yağmur altında yürümesi, dondurma yemesi ve köşe kapmaca oynaması gibi, açıkçası daha ziyade çocukça denebilecek edimler içinde bulundukları birkaç sahneyle ve genellikle de hafif bir müzik eşliğinde çarçabucak anlatılıp geçilir

Gizliajans, Alper Canıgüz (Sayfa 89 - İletişim yay.)Gizliajans, Alper Canıgüz (Sayfa 89 - İletişim yay.)
Duygu 
05 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

“Karşınızdakinin bilmesi gerektiğini düşündüğünüz bir konudan ona söz etmemek, yalan değilse bile kuşkusuz yalana giden ilk adımdı.”

Gizliajans, Alper Canıgüz (Sayfa 55 - İletişim Yayınları)Gizliajans, Alper Canıgüz (Sayfa 55 - İletişim Yayınları)
Çiğdem Aksoy Kahraman 
10 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Ne kadar dibe batarsan, o kadar yükseğe çıkmaya hak kazanırsın.

Gizliajans, Alper Canıgüz (Sayfa 105)Gizliajans, Alper Canıgüz (Sayfa 105)