Tatlı Rüyalar (Psiko-Absürd Romantik Komedi)

·
Okunma
·
Beğeni
·
6.050
Gösterim
Adı:
Tatlı Rüyalar
Alt başlık:
Psiko-Absürd Romantik Komedi
Baskı tarihi:
Şubat 2007
Sayfa sayısı:
186
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754707885
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayıncılık
Hikayemiz, bir pazar sabahı gazetesini okumakta olan Hector Berlioz'un -ki kendisi Türkiye'de yaşayan bir Fransız Türk'üdür- şu ilanı görmesiyle başlar: "25 yaşında, iyi eğitimli, iki yabancı dil bilen, sağlıklı genç, geri kalanını temin edebilmek amacıyla hayatının bir bölümünü satıyor."

Kıvrak bir kalemden saçma-komik bir psikolojik serüven romanı. Gerçekten saçma, gerçekten komik, gerçekten psikolojik, gerçekten serüven, gerçekten roman!
(Arka Kapak)
186 syf.
·4/10
Murat MENTEŞ..MENTEŞ.. MENTEŞ.. ne çok telaffuz ettim.. yeni kitap yazsa da okusak :)

Bir aralar rüyalara çok sardığım dönemlerde 'rüya' adının geçmesi bile yeterli olan kitaplar alıyor okuyordum :) o döneme rastlayan bu kitabı almamda hem bu rüya konusu hem de biraz da Murat Menteş etkisi oldu aslında.. Murat Menteş in kankisi olan Alper Canıgüz ün 'Dublörün dilemması' kitabının kapağında Onur Ünlü ile bir de fotoğrafı vardır.. o kitabı okuyanlar görenler bilir birbirine silah doğrultmuş o üç kişiden biri Alper Canıgüz dür.. şimdi hem rüya konusu hem de Menteş kankisi olmasının cezbettiği bu kitapta Menteş'i aramak benim için tam bir fiyaskoydu açıkçası :)) absürd ötesi olayların olduğu karmakarışık bir kitap.. aralara da terbiyesiz bişeyler sıkıştırmış ki o sayfaları yırtıp atsanız hiç bişey eksilmiyor kitaptan.. bana ne yani ya da kitapta kel alaka yani tv deki bi belgeselde hayvancığın birinin aşk hayatının tasviri..??? neyse dedim ya Menteş deki terbiye arkadaşlarına sirayet etmemiş diyorum nitekim Menteş bir kitabında akışta sevgilisiyle olan diyaloğu '' müsaadenle sevgili okur sevgilimle yalnız kalacağım'' diyerek kibarca geçmiştir efendim :) ve de küfürlü kelimeleri nokta ile bipleyerek tamamını yazmayacak kadar okura saygılıdır..saygılar bizden Murat Menteş'e. tarzının eşi benzeri yok.. kitap yazsa da okusak yenilerde :)
Spoi azcık :) uyarayım..
kitabın konusu ise rüyada mı gerçek hayatta mı yaşadığını anlamayan ve bize de tam anlatamayan bir adam.. kafasına elektrik akımı verip uyutuluyor vs vs.. iki hayat yaşıyor gibi diğer hayatında da bi mafya vs kaçış kovalayışlar var..
vs. vs.. bi de ünüversite psikoloji derslerinden saçmalardan seçmeler var tabi :))
velhasıl okumasanız da olur sayın arkadaşlarım.. ha eğlencelik bir bölüm Türk dizisi kıvamında kafa dağıtmak isteyen ve beynindeki fosforları israf etmek isteyene diyecek lafım yoktur tabi :)
186 syf.
·3 günde·9/10
Alper Canıgüz'ün okuduğum ilk kitabı, kapakta yazılan türün hakkını veriyor. Neresinden bakarsanız bu kitap ancak böyle tanımlanabilir; psiko- absürd bir komedi. Psikoloji eğitimi almış yazar, bunu epeyce kullanmış kitabı yazarken. Herkes biraz anlar bizde psikolojiden. Ama kitabın sıkıcı olmamasının sebebi bu değil. Olağanüstü eğlenceli, akıcı bir kitap bu. Yani yazar bize bir şeyler anlatmaya çalışmıyor, kendi yarattığı "Psiko abdürd" dünyasından koklatıyor biraz sadece. Bu da yetmiyor haliyle insana. Diğer kitaplara saldırıyorsunuz. Fanatik bilimkurgu okurları için bazı yerler saçma olsa, biz normal okuyucuları fazlasıyla tatmin ediyor Alper Canıgüz. Kendisinin de başka bir amacı yoktur herhalde. Neyse uzatmamak gerekir daha fazla, tatlı bir rüya görmek isteyen herkesin okuması gereken bir kitap.
186 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
"Zeki Müren'in Zeki Müren rolünde olduğu filmlerde canlandırdığı karakterlerin gerçek Zeki Müren'le ilgisi ne kadarsa, bu kitapta sözü edilen kişi ve olayların gerçekle ilgisi o kadardır.""Kahkahalarla ağlatan ve hıçkırıklarla güldüren" kitapların yazarı olarak anılmayı isteyen yazarın okuduğum ilk kitabı olmasına rağmen bu iddiasında başarılı olacağını söyleyebilirim. Okuduğum DEĞİŞİK kitaplardan biriydi.. Yer yer 'Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku' kitabını anımsadım. Oldukça akıcı ve insanı saran bir kitap. İnce olmasıyla beraber kısa zamanda bitmesine rağmen bitirdikten sonra kitaptaki karakterleri özleyeceğimi fark ettim insanın içinde sanki o olaylar yaşanırken onların yanındaymışsınız gibi Harika bir his oluşuyor.. Söylemiş olduğum gibi yazarın okuduğum ilk kitabıydı ve şans eseri karşıma çıktı ama iyi ki çıkmış diyorum. Kafa dağıtmak için, eğlenmek, gülmek için bire bir. Hayatınızda biraz renk ve değişikliğe ihtiyaç varsa bu kitap size göre !
186 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Alper Canıgüz'ün ilginçliklerle dolu bilinç altının yansıması olan kitap ve sürekli şaşırtmalı olay döngüsü. Saçmalığı ve absürt komediyi fazla sevdiğimden midir bilmem ama fazla fazla beğendim kitabı.
186 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Alper Canıgüzün okumadığım son kitabını da okudum ve tek kelimeyle yine harika! İçinde psikolojiyi de barındırdığı için daha zevkle okudum. Alper Canıgüz gerçekten kurguda olağanüstü bir yazar, kitabı okuduğunuzda daha iyi anlayacaksınız.. şimdi sakince uzanın ve uykuya dalın, tatlı rüyalar!
186 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Tam da Alper Canıgüz’e kafayı takmışken gelebilecek en büyük sorun geldi ve elimdeki 3 kitabı da bitti. Kitaplarına ise ulaşamıyorum. Ulaştıkça da devam edeceğim. Çok farklı bir tarzı olduğunu söylemek mümkün. Gene Psikolojik bir kitap hazırlamış. Tarzı olan gerçekliğin ve düşün hangisinin doğru olduğunu sorgulayan, tabiri caizse “Yaşadığımız hayatta yatarken gördüklerimiz mi rüya yoksa bir başkasının rüyasında kendimize ait sandığımız bir bilinçle mi var oluyoruz” sorusunun çözümlemesi -değil tabiki de- sorununa adım atıyoruz.
Kitaptaki hikayeleri sevdim, yer yer heyecanla doluydu. Pazar sabahı 7de kalkıp geri yatırmayacak kadar kendisine bağladı beni ve gene güne başlarken bitirdim. Tavsiye eder miyim? Ederim. Keyifli okumalar, mutlu pazarlar dilerim..
186 syf.
·3 günde
"Zeki Müren'in Zeki Müren rolünde olduğu filmlerde canlandırdığı karakterlerin gerçek Zeki Müren'le ilgisi ne kadarsa, bu kitapta sözü edilen kişi ve olayların gerçekle ilgisi o kadardır."

Tatlı rüyalar yazarın okuduğum üçüncü kitabı. Keyif alarak okudum. Absürd olayların yaşandığı, olağanüstü eğlenceli ve akıcı bir kitap. Tavsiye ederim, iyi okumalar.
186 syf.
·2 günde·7/10
Tatlı Rüyalar yazarın ilk kitabıymış. Çok ilginç bir konusu ve yazarın sürükleyici bir anlatımı vardı ama benim bayıldığım bir kitap olmadı. Kesinlikle kötü değil ama takip ettiğim arkadaşlarım yazarı o kadar seviyor ki sanırım ben beklentilerimi artırmışım. Bir arkadaşım yazarın tarzının Murat Menteş’e benzediğini söylemişti. Ben Murat Menteş’in Ruhi Mücerret kitabına hayran kalmış ve 2015 senesinde okuduğum en güzel 10 kitaptan biri seçmiştim. Bu yüzden şimdilik Alper Canıgüz favori yazarlarım arasına giremese de Tatlı Rüyalar yazarın ilk kitabı olduğu için kendisini okumaya devam edeceğim. İçimden bir ses diğer kitaplarının daha iyi olduğunu söylüyor. Özellikle Alper Kamu kitaplarını okumak için sabırsızlanıyorum.
186 syf.
·Beğendi·8/10
"Hayatımı satıyorum!
25 yaşında, iyi eğitimli, iki yabancı dil bilen sağlıklı genç, geri kalanını temin edebilmek amacıyla hayatının bir bölümünü satıyor.
İlgilenenler aşağıdaki telefon numarasına başvurarak randevu alabilirler."
Böyle bir girişle sizi karşılayan, "psiko-absürd romantik komedi" türünde ve size hayal aleminde mi gerçek dünyada mı olduğunuzu unutturacak türden bir kitap. Alper Canıgüz okuyacağım, nerden başlasam diyorsanız olmanız gereken yerdesiniz. Okuma keyfi garantidir kendilerinde
186 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Psiko Absürd Romantik Komedi türünde ve türünü hakkıyla hakeden absürd olayların yaşandığı bir kitap. Son kitabıyla okumaya başladığım Canıgüz'ün ilk romanıymış bu. Sürekli gülümseme modunda okunan bir kitap. Kan ve Gül kadar olmasa da beğendim.
186 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Alper Canıgüz' ün okuduğum ilk romanıydı. Alışılmışın dışında, keyifli bir kitap. Okurken o kadar eğlendim ki, keyifli vakit geçirmek için kesinlikle ideal bir kitap.
186 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Konusuyla ve kurgusuyla farklı ve hoş bir kitap.

İki farklı dünyayı; gerçek yaşam ve rüyalar alemini birbirine bağlayan, psikanaliz, bilinçaltı,paralel evrenler, Freud kavramlarının da bulunduğu gayet eğlenceli bir serüvendi.

Diğer kitaplarını da okuyacağım sanırım.
Öncelikle şunu bilmelisiniz ki, düşleriniz ancak ve ancak onlara İnanacak kadar güçlüyseniz gerçektir.
Alper Canıgüz
Sayfa 170 - İletişim Yayınları
Bir insan kendini Napolyon sanıp bundan da mutluluk duyabiliyorsa, onu sözde tedavi edip mutsuz kılmak doğru mu?
Sırf çoğunluğun normallik anlayışına ters düşüyor diye birine deli yaftası yapıştırıp onu bir tımarhaneye kilitlemek insanlık dışı değil mi? Neden insanları değiştirmektense insanlara dünyayı değiştirecek gücü vermeyi denemiyorsunuz?
"Ya deliler haklıysa!" "Delilere özgürlük!"
Alper Canıgüz
Sayfa 63 - iletişim
"Birisi telefon edip öğrensin bakalım hangi hayvanat bahçesinden kaçmış bu ayı?" diye fısıldadı Tahtakafa..."
... Benim de bir sürü arkadaşım nefes tutma yarışması yaparken can verdi. Yasaklamak lazım bu sporu."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tatlı Rüyalar
Alt başlık:
Psiko-Absürd Romantik Komedi
Baskı tarihi:
Şubat 2007
Sayfa sayısı:
186
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754707885
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayıncılık
Hikayemiz, bir pazar sabahı gazetesini okumakta olan Hector Berlioz'un -ki kendisi Türkiye'de yaşayan bir Fransız Türk'üdür- şu ilanı görmesiyle başlar: "25 yaşında, iyi eğitimli, iki yabancı dil bilen, sağlıklı genç, geri kalanını temin edebilmek amacıyla hayatının bir bölümünü satıyor."

Kıvrak bir kalemden saçma-komik bir psikolojik serüven romanı. Gerçekten saçma, gerçekten komik, gerçekten psikolojik, gerçekten serüven, gerçekten roman!
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 1.414 okur

  • Talha
  • sümeyye çekim
  • gt
  • Gülsüm Ünlü
  • DIZZY
  • Ramazan yalçın
  • Gülçin
  • HÜLYA ATALAR DEMİRKAN
  • Okurbirogrtmn
  • Nurten sezgin

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.8
14-17 Yaş
%4.3
18-24 Yaş
%22.8
25-34 Yaş
%39.6
35-44 Yaş
%22.8
45-54 Yaş
%1.7
55-64 Yaş
%0.9
65+ Yaş
%1.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%67
Erkek
%33

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%21.8 (98)
9
%18.3 (82)
8
%31.2 (140)
7
%17.8 (80)
6
%7.3 (33)
5
%1.8 (8)
4
%0.4 (2)
3
%0.7 (3)
2
%0
1
%0.7 (3)

Kitabın sıralamaları