Tatlı Rüyalar Psiko-Absürd Romantik Komedi

8,1/10  (126 Oy) · 
398 okunma  · 
94 beğeni  · 
1.856 gösterim
Hikayemiz, bir pazar sabahı gazetesini okumakta olan Hector Berlioz'un -ki kendisi Türkiye'de yaşayan bir Fransız Türk'üdür- şu ilanı görmesiyle başlar: "25 yaşında, iyi eğitimli, iki yabancı dil bilen, sağlıklı genç, geri kalanını temin edebilmek amacıyla hayatının bir bölümünü satıyor."

Kıvrak bir kalemden saçma-komik bir psikolojik serüven romanı. Gerçekten saçma, gerçekten komik, gerçekten psikolojik, gerçekten serüven, gerçekten roman!
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2007
 • Sayfa Sayısı:
  186
 • ISBN:
  9789754707885
 • Yayınevi:
  İletişim Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Mehmet Y. 
21 Eki 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Tam bir Alper Canıgüz romanı. Sıra dışı, eğlenceli ve özgün. Tatlı Rüyalar'da zengin bir kahraman kadrosunun hangisi rüya hangisi gerçek olduğunu tam olarak anlayamadığınız ilginç macerasına eşlik ediyoruz.

Aslıhan 
11 Ara 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Rüyanın içinde ki kabus misali.
Afili Filintalar ekibinden Canıgüz'ü okurken çok farklı şeyler hissediyor insan. Psikoloji hakkında ki bilgisine şaşırmak falan değil olay, hayır, tam olarak şöyle ki, "Bu neyin kafası!?"
İlk sayfaları arkanızda kudurmuş köpekler varken elinizde biftekle koşuyormuş gibi çeviriyorsunuz, zaten öyle günlerce sizi meşgul edecek sayfa sayısına ne yazık ki sahip değil, hemencecik yarışı bitirip son sayfayı da geride bırakıyorsunuz.
Peki tüm bunlara rağmen sevdiğimi kendimden emin olarak söyleyebilir miyim?
Yadsınamaz şekilde açıkların varlığı, bi' şeylerin tutmazlığı, bir şeylerin "şeyliği" sizi tam olarak memnun etmiyo', evet gerçekten severek okuyorsunuz ama hani sonunda doymamış gibi bi' hisle yalnız başınıza kalıyorsunuz. Sanki bir şeyler daha iyi olabilirmiş, ki olabileceğine inancınız oluyor bu sevilesi yazar nedeniyle. İşte asıl üzen de bu oluyo' bir nevi. Canıgüz mevzu bahis olunca sonradan tamtetamatıyla kalmak istiyor insan istemsizce.
Bu kitaptan bana kalan ise aç gözlü bir tebessüm.
Ama bir tebessüm netice de. (:

Hüseyin Çoban 
19 Mar 22:19 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Alper Canıgüz'ün okuduğum ilk kitabı . Ziyadesiyle etkilendim diyebilirim. Kitap o kadar akıcı ki okumamak İçin kendinizi zor tutuyorsunuz. Hector Berlioz'u Şevket'i Profesör Olcayto Fişek'i özleyeceğim. Kitap tamamıyla absürt bir şekilde anlatılıyor. Olaylar absürt ancak Alper Canıgüz gerçekliği çok güzel monte etmiş. Yazarın zekası dili anlatımı süper. Başlarda sıkılsamda kitap yavaş yavaş kıvamına geliyor. Yazarın diğer kitaplarını ise okumayı 4 gözle bekliyorum. Hadi herkese Tatlı Rüyalar :)

Döngüsel 
05 Eki 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Acayip eğlenceli bir kitap. Müthiş bir anlatım, saçmalıkları ile kahkahalara boğan, mutlaka okunmasını tavsiye ettiğim bir kitap. Zaten yazarın bildiğim kadarıyla 4 kitabı var. Bunu okuduktan sonra diğerlerini de merak edeceksiniz.

Karakoykoprusu 
02 May 16:19 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu yazarın anlatımı çok keyifli ve akıcı (: kitabı okudukça arada durup kahkahalar atmayı ihmal etmeyin (: Efsane karakter yaratan yazara teşekkürler

Zeynep Aydemir 
31 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kesinlikle hayatımın kitabı! Milenyumun ilk yılında annem, kardeşim ve ben her zamanki gibi kitapçıya girdik. Okuduğum kitap bitmek üzere ve acilinden bir kitaba ihtiyacım var. Yalan değil, ben de kitabın kapağına ya da ismine bakıp alırım kitapları. Okuduğum çoğu kitap tesadüfidir.
O sıra Dan Brown ve Grange kitapları 'En çok satanlar'daydı. O rafa hiç bakmadan arka taraflara gittim, bir kaç kitap arkası okudum, resimlerine baktım. Sonra gayet kuytu bir yerden bu kitabı buldum. Üzerinde "Psiko Absürd Romantik Komedi" yazıyordu. Eğer o anda bir film çekiyor olsaydım kesinlikle kamerayı yavaş yavaş kendime doğru yaklaştırırken birden ZBAMK! diye yüzümü zumlardım! O anki heyecanımı görmeniz lazımdı. Sanki sadece benim için yazılmış da bulduğumda sürpriz olsun diye oraya konmuş ya da yıllardır arayıp da bulamadığım bir kitaptı! Psiko Absürd Romantik Komedi; he işte o benim, ben o'yum. Biziz... Eve nasıl gittim, kitabı bitirene kadar neler çektim anlatamam. Bir an önce bitireyim istedim, hiç bitmesin istedim, çok şey istedim, çok defa okudum.

Melike Doğan 
08 Nis 22:32 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

alper canıgüzün dili öyle özgün ancak yapmacıklıktan uzak ki, başka bir yerde incelemesini görseniz bu edebiyatı tanırsınız. sürükleyici ve etkileyici bir bilim kurgu filmine eklenmiş edebiyat! çok tatlı, okuyun!

napodis 
29 May 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Alper Canıgüz'ün beyni birçok yazardan faklı çalışıyor ve doğal olarak kitapları da farklı oluyor. Okuduğum kitapları arasında en yaratıcı olanı.

Nejla GÜNEŞ 
14 Nis 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 3/10 puan

Bir arkadaşımdan o an için elimde okuyacak bir kitap olmadığı ve kitabın adı ve kapağı ilgi çekici geldiğinden okuduğum bir kitap. Okuyacağım kitabı genellikle yorumlarına bakarak okumaya başlarım. Bu kitabın yorumlarından da bol bol kahkaha atacağımı, çok komik bir kitap okuyacağımı çıkardım. Ancak evet bazı yerlerinde hafif bir tebessüm ettiğim oldu tabi ancak sanırım mizah anlayışı da göreceli olduğundan bana göre hiç de komik olmayıp hatta sıkıcı bile geldi. Tabi ki bu benim fikrim. Kitabı en çok severek okuyanlar gördüğüm kadarıyla psikoloji okuyanlar veya meslek edinenler mesela.. Bilimsel psikoloji benim tarzım değil, bunu anladım. Oysa ki Olasılıksız ve Empati adlı kitapları da psikoloji içeriyor ancak onları son derece beğeniyle okumuştum. Bilimsel psikoloji sevenlere tavsiye ederim..

ÖZGE KOÇAK 
13 Ara 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Meslektaşımın yazdığı bir kitap olması okumamdaki ilk öncelikti.Kitabı okurken kahkalar attım, bazı yerlerde durup düşündüm.Başından sonuna kadar hayal gücünüze zenginlik katacak bir kitap.Yazarın okuduğum ilk kitabıydı, diğer kitaplarını da en kısa zamanda okumayı düşünüyorum.

3 /

Kitaptan 26 Alıntı

Arhon 
08 Mar 16:22 · Kitabı okudu

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki, düşleriniz ancak ve ancak onlara İnanacak kadar güçlüyseniz gerçektir.

Tatlı Rüyalar, Alper Canıgüz (Sayfa 170 - İletişim Yayınları)Tatlı Rüyalar, Alper Canıgüz (Sayfa 170 - İletişim Yayınları)
Damla Sarıhan 
 31 Mar 01:40 · Kitabı yarım bıraktı · 8/10 puan

Bir insan kendini Napolyon sanıp bundan da mutluluk duyabiliyorsa, onu sözde tedavi edip mutsuz kılmak doğru mu?
Sırf çoğunluğun normallik anlayışına ters düşüyor diye birine deli yaftası yapıştırıp onu bir tımarhaneye kilitlemek insanlık dışı değil mi? Neden insanları değiştirmektense insanlara dünyayı değiştirecek gücü vermeyi denemiyorsunuz?
"Ya deliler haklıysa!" "Delilere özgürlük!"

Tatlı Rüyalar, Alper Canıgüz (Sayfa 63 - iletişim)Tatlı Rüyalar, Alper Canıgüz (Sayfa 63 - iletişim)
Arhon 
06 Mar 23:16 · Kitabı okudu

"Bir insan kendini Napolyon sanıp bundan da mutluluk duyabiliyorsa, onu sözde tedavi edip mutsuz kılmak doğru mu?" "Sırf çoğunluğun normallik anlayışına ters düşüyor diye birine deli yaftası yapıştırıp onu bir tımarhaneye kilitlemek insanlık dışı değil mi?" "Neden insanları değiştirmektense insanlara dünyayı değiştirecek gücü vermeyi denemiyorsunuz?" "Ya deliler haklıysa!" "Delilere özgürlük!"

Tatlı Rüyalar, Alper Canıgüz (Sayfa 63 - İletişim Yayınları)Tatlı Rüyalar, Alper Canıgüz (Sayfa 63 - İletişim Yayınları)
Ahmet Samsa 
23 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Seni öyle bir analiz edeceğim ki benimle karşılaştığın güne lanet edeceksin!

Tatlı Rüyalar, Alper CanıgüzTatlı Rüyalar, Alper Canıgüz

Neden bütün manyaklar kendinden bu kadar emin konuşurdu acaba? Hoş bir ruh durumu herhalde, diye düşündü Profesör.

Tatlı Rüyalar, Alper Canıgüz (Sayfa 27 - İletişim Yayınları)Tatlı Rüyalar, Alper Canıgüz (Sayfa 27 - İletişim Yayınları)
M.Y. 
12 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Deli
Bir insan kendini Napolyon sanıp bundan da mutluluk duyabiliyorsa, onu sözde tedavi edip mutsuz kılmak doğru mu? Sırf çoğunluğun normallik anlayışına ters düşüyor diye birine deli yaftası yapıştırıp onu bir tımarhaneye kilitlemek insanlık dışı değil mi? Neden insanları değiştirmektense, insanlara dünyayı değiştirecek gücü vermeyi denemiyorsunuz?

Tatlı Rüyalar, Alper CanıgüzTatlı Rüyalar, Alper Canıgüz
Arhon 
06 Mar 19:41 · Kitabı okudu

"Belki de insan korktuğu için kaçmıyor, kaçtığı için korkuyor" diyen William James değil miydi?

Tatlı Rüyalar, Alper Canıgüz (Sayfa 34 - İletişim Yayınları)Tatlı Rüyalar, Alper Canıgüz (Sayfa 34 - İletişim Yayınları)
Arhon 
08 Mar 11:39 · Kitabı okudu

''...inanan bir insanın yapabilecekleri sınır tanımaz. "

Tatlı Rüyalar, Alper Canıgüz (Sayfa 91 - İletişim Yayınları)Tatlı Rüyalar, Alper Canıgüz (Sayfa 91 - İletişim Yayınları)
Melek Macit 
23 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Senin iraden güçlü değil hayatım, sadece tutkuların zayıf.

Tatlı Rüyalar, Alper CanıgüzTatlı Rüyalar, Alper Canıgüz
3 /