Tatlı Rüyalar (Psiko-Absürd Romantik Komedi)

·
Okunma
·
Beğeni
·
12bin
Gösterim
Adı:
Tatlı Rüyalar
Alt başlık:
Psiko-Absürd Romantik Komedi
Baskı tarihi:
Şubat 2007
Sayfa sayısı:
186
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754707885
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayıncılık
Baskılar:
Tatlı Rüyalar
Tatlı Rüyalar
Hikayemiz, bir pazar sabahı gazetesini okumakta olan Hector Berlioz'un -ki kendisi Türkiye'de yaşayan bir Fransız Türk'üdür- şu ilanı görmesiyle başlar: "25 yaşında, iyi eğitimli, iki yabancı dil bilen, sağlıklı genç, geri kalanını temin edebilmek amacıyla hayatının bir bölümünü satıyor."

Kıvrak bir kalemden saçma-komik bir psikolojik serüven romanı. Gerçekten saçma, gerçekten komik, gerçekten psikolojik, gerçekten serüven, gerçekten roman!
(Arka Kapak)
186 syf.
·8 günde·Beğendi·7/10
FREUD’UN IŞIĞI ÜZERİNİZDEN HİÇ EKSİLMESİN !

Hayallerim var !
Bir de gerçekler!
Evrene yolla isteklerini diyenler az değil artık.
Bir de “ uzaylıların bu istekleri yiyeceğinden”korkanlar olmasa !


“İnsanlar, ağzından çıkan cümlelerin, beyninden çıkan düşüncelerin, bütün evreni dolaşıp tekrar kendine geri döndüğünü bilse, eminim çok daha dikkatli olurdu.”
diyor Albert Einstein da.

Beyin dalgalarının evrene yolladığı titreşimlerle düşüncelerin, isteklerin somutlaşabileceği konusu Einstein tarafından da desteklendiğine göre geriye tek bir şey kalıyor.
Hayal kurmak...

Hayal kurun...
Gerçekleşmiş gibi sevinin...
Hayalini kurduğunuz kırmızı ferrarinin direksiyonunu tuttuğunuzu gerçekten hissedin.

Bu bilinçaltı denen ve çözümlenemeyen konu da hâlâ kafaları karıştırmaya devam ediyor.

Birkaç yıl önce bir psikoloğa gitmiştim, hipnoz yöntemi ile kilo kontrolünü sağladığını tanıdıklardan öğrendikten sonra.

Hipnoz ederken söyledikleri saçma ve komikti bence ama psikolog “ bilinçaltının gerizekalı olduğunu, ne dersek ona inandığını ve asla mantıklı bir gerekçe aramadığını söyledi.
Saftır o, dedi; ne dersen inanır.
Yani kandırıyorduk bilinçaltını.
Kandı mı?
Evet kandı.
Saf işte.

Dile benden ne dilersen diyen bir cin çıkmıyor ki hiç karşımıza!
Hayallerimizin gerçekleşmesi için hep çalışmamız gerekiyor
çünkü hayallerin gerçekleşmesi için ilk şart para kazanmak.

Oturduğu yerden başarıya ulaşan tek canlı tavuk olduğuna göre sadece hayal ederek bir yere ulaşamayız ama bu son evrene pozitif mesajcılar ve bilinçaltıcılar bizlere alternatif sundukça deniyoruz biz de.

Bir de rüyalar var.
Biri çıkıp dese ki rüyada gördüğünüz her şey gerçek olabilir. ( Kabuslar da olmasa keşke)
Rüya evreni ile dünya gerçeğinin örtüşebileceği teorisinin psikoloji ile birleştiği Canıgüz romanı fantastik öğeler içeriyor gibi görünse de teoriler, deneylerle destekleniyor ve bu yüzden hayal ve gerçek birbirine karışıyor.

“Dünyayı değiştiremezsiniz ama yeni bir dünya yaratabilirsiniz.” düşüncesi ön planda. Düşleyerek bir dünya kurmak imkansız değildir.
Yaşadığınız hayat sadece bir olasılıktır.
Düşlüyorsanız o halde vardır.

AFİLİ FİLİNTALAR’ın üyelerinden Alper Canıgüz okunur mu?
Evet okunur.
Yarattığı hayal dünyası olası mıdır?
Kim bilir belki de ...
186 syf.
·3 günde·9/10
Alper Canıgüz'ün okuduğum ilk kitabı, kapakta yazılan türün hakkını veriyor. Neresinden bakarsanız bu kitap ancak böyle tanımlanabilir; psiko- absürd bir komedi. Psikoloji eğitimi almış yazar, bunu epeyce kullanmış kitabı yazarken. Herkes biraz anlar bizde psikolojiden. Ama kitabın sıkıcı olmamasının sebebi bu değil. Olağanüstü eğlenceli, akıcı bir kitap bu. Yani yazar bize bir şeyler anlatmaya çalışmıyor, kendi yarattığı "Psiko abdürd" dünyasından koklatıyor biraz sadece. Bu da yetmiyor haliyle insana. Diğer kitaplara saldırıyorsunuz. Fanatik bilimkurgu okurları için bazı yerler saçma olsa, biz normal okuyucuları fazlasıyla tatmin ediyor Alper Canıgüz. Kendisinin de başka bir amacı yoktur herhalde. Neyse uzatmamak gerekir daha fazla, tatlı bir rüya görmek isteyen herkesin okuması gereken bir kitap.
186 syf.
·4/10
Murat MENTEŞ..MENTEŞ.. MENTEŞ.. ne çok telaffuz ettim.. yeni kitap yazsa da okusak :)

Bir aralar rüyalara çok sardığım dönemlerde 'rüya' adının geçmesi bile yeterli olan kitaplar alıyor okuyordum :) o döneme rastlayan bu kitabı almamda hem bu rüya konusu hem de biraz da Murat Menteş etkisi oldu aslında.. Murat Menteş in kankisi olan Alper Canıgüz ün 'Dublörün dilemması' kitabının kapağında Onur Ünlü ile bir de fotoğrafı vardır.. o kitabı okuyanlar görenler bilir birbirine silah doğrultmuş o üç kişiden biri Alper Canıgüz dür.. şimdi hem rüya konusu hem de Menteş kankisi olmasının cezbettiği bu kitapta Menteş'i aramak benim için tam bir fiyaskoydu açıkçası :)) absürd ötesi olayların olduğu karmakarışık bir kitap.. aralara da terbiyesiz bişeyler sıkıştırmış ki o sayfaları yırtıp atsanız hiç bişey eksilmiyor kitaptan.. bana ne yani ya da kitapta kel alaka yani tv deki bi belgeselde hayvancığın birinin aşk hayatının tasviri..??? neyse dedim ya Menteş deki terbiye arkadaşlarına sirayet etmemiş diyorum nitekim Menteş bir kitabında akışta sevgilisiyle olan diyaloğu '' müsaadenle sevgili okur sevgilimle yalnız kalacağım'' diyerek kibarca geçmiştir efendim :) ve de küfürlü kelimeleri nokta ile bipleyerek tamamını yazmayacak kadar okura saygılıdır..saygılar bizden Murat Menteş'e. tarzının eşi benzeri yok.. kitap yazsa da okusak yenilerde :)
Spoi azcık :) uyarayım..
kitabın konusu ise rüyada mı gerçek hayatta mı yaşadığını anlamayan ve bize de tam anlatamayan bir adam.. kafasına elektrik akımı verip uyutuluyor vs vs.. iki hayat yaşıyor gibi diğer hayatında da bi mafya vs kaçış kovalayışlar var..
vs. vs.. bi de ünüversite psikoloji derslerinden saçmalardan seçmeler var tabi :))
velhasıl okumasanız da olur sayın arkadaşlarım.. ha eğlencelik bir bölüm Türk dizisi kıvamında kafa dağıtmak isteyen ve beynindeki fosforları israf etmek isteyene diyecek lafım yoktur tabi :)
186 syf.
·5 günde
Roman ilk sıxıcı gəlmişdi ama oxumadan bitirmək istəmədim. Kitabları yarım qoymağı heç sevmirəm; düşünürəm ki bəlkə 2 səhifə sonra xoşuma gələcək bir cümlə çıxar qarşıma:) bu kitabı sona kimi oxudum :)) bölümlərin sayı artdıqca kitabın həyəcanı, marağı da artır. Müxtəlif başlıqlar və həmin başlıq altında müxtəlif xarakterlər var amma hamsının bir-biri ilə olan fərqli bağlantısı xoşuma gəldi :)
186 syf.
·3 günde·8/10
https://expectokitabum.blogspot.com/...ar-alper-canguz.html
Okuduğum tüm kitaplar için bir şeyler yazmaya zamanım yok ancak bu kitap gerçekten yazmaya değerdi.
Alper Canıgüz'ün psikolog olduğunu öğrenmek benim için ilginç oldu. Kendim de bir gün psikoloğun yanında yazar olarak da anılmak isterim. Ayrıca yazarın zeki olduğunu hissedebiliyorsunuz kitaptan. Bu da hoş bir ayrıntıydı.
Psikoloji dünyasına yapılan göndermelere, bir sınıf dolusu psikoloji öğrencisine (ve o insanlar gerçek, çoğu psikoloji sınıfında görebiliyorsunuz ), anlatılan hasta tiplemelerine, yapılan eleştirilere bayıldım.
Kitap kapağında yazıldığı gibi psiko- absürt. Güzel bir psiko-absürtlük seviyesinde hatta. Romantikliğini de bilemeyeceğim ama yer yer komikti.
186 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Karantinadayken daha eğlenceli bir kitap okunamazdı herhalde... Alper Canıgüz'ün zekasına bayılıyorum, en sevdiğim yazarlardan biri. Akıcı bir dille yazılmış, ilginç, komik, sayfalarını merak içinde okuyacağınız bir kitap. Bazı cümleleri okurken sesli bir şekilde güldüm. Yazar Boğaziçi Üniversitesi psikoloji bölümü mezunu ve psikolojiyle hayal gücünü birleştirdiği için ortaya zekice bir kurgu çıkmış. Kitapta psikolojiye dair bazı teorileri de öğrenebiliyorsunuz. Kitabın sonu beklentimi karşılayamadı, daha farklı bitmesini beklerdim. Buna rağmen kesinlike okumanızı tavsiye edeceğim güzel bir kitap.
186 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
~Kitaplar nefesiniz olsun~

Kahkahalarla ağlatan hıçkırıklara güldüren kitapların yazarı olmak istediğini söylüyor Alper Canıgüz ; bence de bu söylediğini başarmış.
Çok güldüm çok düşündüm ve öğrendim gerçek ile hayal arasın da gezdim bir fark bulamadım; olaylar ve kişiler çok iyi bir birine bağdaştırılmış zevk alarak okuduğum ve bundan dan sonrada takip edeceğim bir yazar da ha bulmanın keyfiyle tavsiye ederim.

Bütün kitaplar güzeldir. "Bu bir tık daha güzel" İyi okumalar. Alper Canıgüz
186 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Bir kitap düşünün, en başında şu ifade yer alıyor; Zeki Müren'in Zeki Müren rolünde olduğu filmlerde canlandırdığı karakterlerin gerçek Zeki Müren ile ilgisi ne kadarsa, bu kitapta sözü edilen kişi ve olayların gerçekle ilgisi o kadardır. Sadece bu kısım bile zeki bir kurgu geleceğinin mesajını veriyor bence.

Roman kapağında da belirtildiği gibi bu bir; psiko absürd romantik komedi. İçindeki absürd ögeler nefis diyaloglarla derin bi’ kabullenişe götürüyor bizi. Hikayedeki absürdlükler asıl hoşumuza giden şey oluyor ve ne olacak acaba sorusuyla kısa zamanda okutuyor kendini.

Üslup ya da dilin kullanımı açısından değerlendirmek isteyeceğim bir eser değil. Her ne kadar sözcüklerin ya da dilin yanlış kullanımı hususunda bariz hatalar görmediysem de o kulvarda yorumlanacak bir eser değil zannımca.

Kısa zaman içinde keyifle okunup yüzlerde tatlı bi’ tebessüm bırakacak kitaplardan. Sonunu çok sevemediysem de kitaba genel bakışım, hoş olduğuydu. O yüzden tatlı rüyalar! :)
186 syf.
·3 günde·6/10
Gerçekten de absürt bir kitap okudum:))...

Yazarın kitaptaki birçok karakterin;rüyalar alemindeki yaşadıkları aslında. Bu kadar net, bu kadar basit olsa da yaşanılan komik diyaloglar, örnekler ve rüya-gerçeklik hayatına olan geçişler ilgi çekici geliyor insana.

Kitabı okurken aklıma sadece İnception (başlangıç) filmi geldi.Sanki iki eserde birbirinden alıntılar yapmış :) Günün izlenesi filmi belli oldu :)

Uzun uzadıya anlatılacak bir kitap değil, rüyalar aleminde başka hayatlara gidip oradaki hesaplaşmayı ve iç çekişmeyi ve de olmazsa olmaz para hırsının absürt anlatımıyla kaleme alınmış eğlenceli bir kitap... Romantiklik kitabın tam olarak neresinde anmsayamadım fakat kadın erkek ilişkisinde ki en ufak bir flört durumu bunu romantik hale getiriyor sanırım ;) Okur kalın...
Öncelikle şunu bilmelisiniz ki, düşleriniz ancak ve ancak onlara İnanacak kadar güçlüyseniz gerçektir.
Alper Canıgüz
Sayfa 170 - İletişim Yayınları
Bir insan kendini Napolyon sanıp bundan da mutluluk duyabiliyorsa, onu sözde tedavi edip mutsuz kılmak doğru mu?
Sırf çoğunluğun normallik anlayışına ters düşüyor diye birine deli yaftası yapıştırıp onu bir tımarhaneye kilitlemek insanlık dışı değil mi? Neden insanları değiştirmektense insanlara dünyayı değiştirecek gücü vermeyi denemiyorsunuz?
"Ya deliler haklıysa!" "Delilere özgürlük!"
Alper Canıgüz
Sayfa 63 - iletişim

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tatlı Rüyalar
Alt başlık:
Psiko-Absürd Romantik Komedi
Baskı tarihi:
Şubat 2007
Sayfa sayısı:
186
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754707885
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayıncılık
Baskılar:
Tatlı Rüyalar
Tatlı Rüyalar
Hikayemiz, bir pazar sabahı gazetesini okumakta olan Hector Berlioz'un -ki kendisi Türkiye'de yaşayan bir Fransız Türk'üdür- şu ilanı görmesiyle başlar: "25 yaşında, iyi eğitimli, iki yabancı dil bilen, sağlıklı genç, geri kalanını temin edebilmek amacıyla hayatının bir bölümünü satıyor."

Kıvrak bir kalemden saçma-komik bir psikolojik serüven romanı. Gerçekten saçma, gerçekten komik, gerçekten psikolojik, gerçekten serüven, gerçekten roman!
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 3.138 okur

  • selin
  • Orçun Serhat Güngör
  • Selen Güneş
  • Sertuğ Turan
  • Sevda sezer
  • Enes Engin
  • Alper Çakar
  • Mehmet Mutlu
  • Fulya
  • M.Ç

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.8
14-17 Yaş
%4.3
18-24 Yaş
%22.8
25-34 Yaş
%39.6
35-44 Yaş
%22.8
45-54 Yaş
%1.7
55-64 Yaş
%0.9
65+ Yaş
%1.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%67
Erkek
%33

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%19.6 (183)
9
%21 (196)
8
%30.1 (281)
7
%18.2 (170)
6
%6.5 (61)
5
%2.7 (25)
4
%0.5 (5)
3
%0.6 (6)
2
%0.1 (1)
1
%0.4 (4)

Kitabın sıralamaları