ligarba

Sabitlenmiş gönderi
İnsan-Allah ilişkisi, inananlar için bir mecburiyettir. Bu mecburiyet, mümini ‘kalb-i selim’ e ulaşmakla mükellef kılar. Allah’ın Kur’an’daki beyanı da bulur. Bir müslümanın ‘ kalb-i selim ‘ e ulaşması, ne cemaatin ne cemiyetin işidir, bu kişiye özeldir yani ‘ zat’ a mahsustur. Dolayısıyla, insan-Allah ilişki bağlamında, kazanç ve iktidar düşüncesi olmadığı için, bu ilişki hasbîdir ve inananların Allah adına örgütlenmesin de söz konusu değildir. Şayet, insan-Allah ilişkisinde din, parayla, kudretle, iktidarla ilişki içinde olursa, bu yolda ‘ kalb-i selim’ bir hedef olmaktan çıkar, yapılan işler de gayretullaha dokunur. Özellikle, bu ilişki bağlamında, Hz. Muhammed, kudret-iktidar ilişkisi ortaya koymamıştır.
Reklam
Doğru olan sizin kendi içinizdedir, siz zaten iyi ve doğru iseniz ne kalbiniz ne de aklınız sizi yanıltabilir...”

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
Kalbinizle duyduğunuzu aklınızla sorguladığınızda sizin açınızdan doğrunun ve yanlışın hangisi olduğuna sağlıkla ulaşırsınız.
“ Kalbinin sesini dinlenen doğruyu duyanın. Ve aklının sesini de dinlersen sana doğruyu yanlısı ayırt edebilme gücünü verir.”
Reklam
“Boş işten kendini arındır... Faydasız arkadaştan kendini arındır... Çok konuşan dillerden kendini arındır...”
Fazla insan, fazla eşya, fazla harcama, fazla koşturmaca, fazla düşünce, fazla evham... Bütün bunlar fazladan harcanan zaman demektir.
Reklam
Paylaşmak, empati kurmak, bir insanı sevindirmek, bir hayvanın başım okşayıp karnını doyurmak... Hepsi ruhumuzun ihtiyaç duyduğu eylemlerdir. Şunu hiç unutmamalıyız ki paylaşmakla azalmaz insan...
68,4bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.