Üç İstanbul

8,1/10  (18 Oy) · 
48 okunma  · 
20 beğeni  · 
1.371 gösterim
Türk romanının kilometre taşlarından biri daha Oğlak Yayınları'nda...
Yirmiyi aşkın, önde gelen roman kahramanı, bir romanı roman yapan bütün ruh çözümlemeleriyle karşınızda. Bir o kadar sayıda gerçek tarihi kişilikler ile başka yardımcı unutulmaz tipler romana ustaca yedirilmiş...
Simsimyah ve 33 yıl sürmüş Abdülhamit dönemi baskısıyla "istibdat İstanbul'u"... Özgürlük adına iktidara gelenlerin yönetimde olduğu ama Abdülhamit'e rahmet okutturan "Meşrutiyet İstanbul"u... Batan bir imparatorluğun bütün sefaleti ile ülkeyi işgal edenlere yaltaklanmada birinci olanların "işgal İstanbul"u...
... ve bütün bu İstanbul'ları dikey olarak kesen bir yazar hayatı: Muharrir Adnan Bey.
Bugüne kadar yapılmış bütün sıralamalarda daima ilk 10'a girmiş efsanevi roman Üç İstanbul'u okumuş olanlara katılın.
(Arka Kapak)

Mithat Cemal Kuntay'ın Üç İstanbul'u yazarın sağlığındaki ilk ve tek özgün baskıdan (1938, Suhulet Kitabevi - Semih Lütfi Yayınları [ayrıca Rauf Mutluay'ın baskıya hazırladığı 1976 ve 1983 Sander Yayınları baskıları da vardır]) yazım ve noktalama standartlaştırmalarının dışında, hiçbir sözcük değiştirilmesi ya da sadeleştirilmesi yapılmadan, Raşit Çavaş tarafından yayına hazırlanmıştır. Mithat Cemal Kuntay'ın kitaba kendisinin eklediği dipnotlar aynen korunmuştur.
(Kitabın İçinden)
Mehtappp 
 13 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 52 günde · 7/10 puan

Bir İstanbul aşığı olarak, İstanbul’u anlatan kitapları okumaya karar verip de başladığım roman oldu “Üç İstanbul”. Mithat Cemal Kuntay’ın tek romanı. İstanbul’un üç farklı dönemini, halkın üzerinden yansıtmaya çalışmış yazar. Maalesef beklentimi karşılamadı. Meşrutiyet, İstibdat ve İşgal dönemlerinin etkisini -ya uzun sürede okuduğumdan ya da öyleydi ki- belirgin şekilde hissedemedim. Çoğunlukla halkın yaşantısından yola çıkarak, seçtiği karakterlerle bunu göstermeye çalışmış. Ana karakterimiz İttihat ve Terakki yanlısı yazar Adnan, bunun en belirgin örneğiydi. Adnan’ın sefaletten zenginliğe çıkışı, zenginlikten tekrar sefalete düşüşü…

Kitapta onlarca karakter vardı. Bir kısmının adı değişikti misal: Sakallı Vasfi. Bu nedenle isimleri aklımda tutmakta -ayrıca kim kimin neyiydi, nesiydi- zorlandım. Dili bakımından ağır olup bir sürü anlamını bilmediğim eski sözcük vardı. Sık sık googledan anlamlarına bakmak durumunda kaldım. Kitabın bir kısmı halkın birbiri hakkındaki dedikodulardan oluşuyor desem yeridir. Sanırım daha çok o dönemin halkını tanımak açısından faydalı bir kitap oldu. Sürükleyici değildi. Merak duygumu güdülemediğinden uzun sürede anca okuyabildim.

Benim gibi İstanbul’u sevenlere ve o dönemleri merak edenlere önerebileceğim bir kitap. Aksi takdirde sıkılıp bırakabilirsiniz. ;)

Tubackr 
03 Haz 00:24 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Üç dönem istanbulunu anlatan muhteşem bir eser tarihin içinde edebiyat zarifligi ile kayboluyor insan. Mithat cemal akici bir dil kullanmis kesinlikle tavsiye ederim

Emre başatlı 
20 Tem 16:04 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Şimdilik eserin iyi olmayan bir yerine değineceğim fakat bu hiçbir şekilde olayları kurgulama biçimi ve sıklıkla başvurduğu ironisiyle kendisini bambaşka bir yere koyduğum yazarın eserini çok beğendiğim gerçeğini değiştirmeyecektir.
Kırkı geçen sayıda roman kişisi ortaya konmuş ama sadece iki iyi huylu ve güzel ruhlu karakter; biri tüm gayretine rağmen Adnan'ın sevgisine bir türlü mazhar olamayan Süheyla, diğeri ise dostluklarının bir bakıma sebebi olan ortak değerlerinin hilafında davranmaya ve bu yönde ilişkiler tesis etmeye başlayan Adnan ile çok sevdiği halde temasını sonlandıran, tavizsiz, ahlak timsali şair Raif (ki kendisine çok az değinilmiştir).
Eserin başından sonuna tüm karakterlerin ortak özelliği ahlaktan yoksun olma hali, toplumun bütün kılcal damarlarına kadar sirayet etmiş adeta tüm toplum nezdinde genel kabul görür bir halde sunulmuş, bu da doğal olarak, okuyucunun derin bir şekilde sarsılmasına, geçmişi ile olan ilişkisine pek de olumlu sayılmayacak tesirler yapmasına sebep oluyor

Mustafa Kavran 
13 Şub 19:47 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 8/10 puan

Ahmet Ümit'in Elveda Güzel Vatanım kitabını okuduktan sonra, kendi tavsiyesi üzerine bu kitabı okumaya karar verdim. Okurken içerisinde beklediğimden daha az tarihi bilgi buldum. Ancak yazar o dönemin insanlar üzerindeki etkisini çok güzel betimlemiş. Bunun dışında romanın dili fazlasıyla ağır, oldukça fazla eski Türkçe kelime bulunuyor. Okurken yanınızda sözlük bulundurmakta fayda var :)

Kitaptan 32 Alıntı

Ayşegül A. 
14 Eki 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Maneviyatı ölen adamlarda gözler ne korkunç oluyordu."

Üç İstanbul, Mithat Cemal Kuntay (Sayfa 438 - Oğlak Klasikleri)Üç İstanbul, Mithat Cemal Kuntay (Sayfa 438 - Oğlak Klasikleri)
Mehtappp 
03 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Sevmek
...bir erkeğin bir kadını sevmesi, onu ümit edebilmesiyle başlardı. Her aşk bir tahmin, bir tasavvur, bir ümitti.

Üç İstanbul, Mithat Cemal Kuntay (Sayfa 187 - Oğlak Klasikleri-cep boy)Üç İstanbul, Mithat Cemal Kuntay (Sayfa 187 - Oğlak Klasikleri-cep boy)
Ayşegül A. 
06 Eki 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Düşüneceği şeylerin yalnızlığa ihtiyacı vardı."

Üç İstanbul, Mithat Cemal Kuntay (Sayfa 28 - Oğlak Klasikleri)Üç İstanbul, Mithat Cemal Kuntay (Sayfa 28 - Oğlak Klasikleri)

Vurulan kadın; aç,çıplak gezen çocuk; ağlayan erkek... Bu üçü dünya facialarının en büyüğüdür.

Üç İstanbul, Mithat Cemal Kuntay (Sayfa 113 - Oğlak Yayınları)Üç İstanbul, Mithat Cemal Kuntay (Sayfa 113 - Oğlak Yayınları)
Ayşegül A. 
09 Eki 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Felaketin birdenbire söylenmesi ikinci bir felakettir."

Üç İstanbul, Mithat Cemal Kuntay (Sayfa 171 - Oğlak Klasikleri)Üç İstanbul, Mithat Cemal Kuntay (Sayfa 171 - Oğlak Klasikleri)
Neslihan 
17 Ağu 15:53 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kıskanan kadında bir ormanlık kudurmuş hayvan vardır. Erkeği kıskanan kadında değil, kadını kıskanan kadında... Bu kadın hem kendine ıstıraptır hem başkasına.

Üç İstanbul, Mithat Cemal Kuntay (Oğlak Klasikleri)Üç İstanbul, Mithat Cemal Kuntay (Oğlak Klasikleri)
Ayşegül A. 
06 Eki 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Selamını kimseye vermemek için eliyle beraber cebinde saklardı."

Üç İstanbul, Mithat Cemal Kuntay (Sayfa 35 - Oğlak Klasikleri)Üç İstanbul, Mithat Cemal Kuntay (Sayfa 35 - Oğlak Klasikleri)
4 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Türk Edebiyatının En İyi 100 Romanı Yeniden Belirlendi!
Türk Edebiyatının En İyi 100 Romanı Yeniden Belirlendi! Eleştirmenler, yazarlar, akademisyenler, edebiyat öğretmenleri ve yayıncıların oluşturduğu 100 kişilik jüri ekibiyle Hürriyet Pazar eki ‘Türk Edebiyatının Gelmiş Geçmiş En İyi 100 Romanı’nı yeniden belirledi.