1000Kitap Logosu
Yasin YALÇIN
TAKİP ET
Yasin YALÇIN
@bahtlimecnun
Hakkımızda sadece 255 karakterlik bir şeyler mi söyleyebiliyoruz? Bu çok yetersiz...
Öğrenci
573 okur puanı
03 Oca 2016 tarihinde katıldı
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Hayatın karanlık ve korkunç yanlarından yakayı sıyırmış olanlar benim gaddarlığımı, bu son faciamız karşısındaki öfke krizlerini kolaylıkla suçlayacaklardır; çünkü onlar neyin yanlış olduğunu herkes gibi bilseler de azap çekmiş insanların başlarından nelerin geçmiş olabileceğinden habersizdirler.
H. G. Wells
Sayfa 168 - İş Bankası Kültür yayınları
Yasin YALÇIN
tekrar paylaştı.
287 syf.
·
14 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Reşat Nuri kitabını okuduğum yazarlar arasında en sevdiğim yazardır. Bu adamın müthiş bir üslubu var. Kendi adıma Anadolu yollarını, Anadolu topraklarını ve Anadolu insanını bu kadar basit, bu kadar yalın gerçeklerle anlatan başka bir kitap daha okumadım. Kitabı okurken bir eleştiri, bir tavsiye ya da bir bilmişlik hissetmiyorsunuz asla. Düşünün Cumhuriyet dönemini anlatıyorsunuz. Savaştan yeni çıkmış bir milletin kendi halinde yaşayan bir yazarısınız. Savaşa dair anlatılacak bu kadar çok şey varken siz gidip trenin kompartımanında yalnız başına gidebilmek için başvurulan hileleri anlatıyorsunuz kitabınızda. İşte böyle bir adamdır Reşat Nuri. Onu hep hayatın en detay noktalarını anlatırken görürüz. Birçok kişinin önem vermediği, küçük şeyler olarak gördüğü şeyleri sayfalarca anlatır. Açıklar, örneklendirir. Anlattığı konular son derece orjinal olup diğer Cumhuriyet zamanı romanlarına benzemez. Yüzde yüz kötü veya yüzde yüz iyi karakterler yoktur onun kitaplarında. Biraz iyi, biraz haklı olanlar vardır sadece. Öyle bir hikaye anlatır ki size, siz okurken karaktere müdahale etme gücünü kendinizde bulamazsınız. "Hayır yahu, öyle değil de böyle yapsana" diyemezsiniz. Çünkü karakterin yerine kendinizi koyduğunuzda önünüzde karakterin yaptığını yapmaktan başka seçenek göremezsiniz. Bu kitapta da pek çok yerde kendinizi Reşat Nuri'nin yerine koyacaksınız. Zira bu kitap bir roman değil, Reşat Nuri'nin Milli Eğitim müfettişliği yaptığı yıllarda Anadolu'yu karış karış gezerken tuttuğu notlardan oluşmaktadır. Bu notların arasında bir seyahat esnasında görebileceğiniz hemen hemen her şey vardır. Oteller, yollar, trenler, otobüsler, kamyonlar, kahveler, deliler, tuluat tiyatroları, belediye memurları, lokantalar, istasyonlar, köyler ve her yerinden fakirlik akan köylüler, Anadolu köylüleri... Bu notlar yer yer sizi güldürürken yer yer de hüzünlendiriyor. Bütün bunları okurken hem aydınlanıyor, hem de Reşat Nuri'nin kendi gözlemlerinden kendi karakterine dair fikirler ediniyorsunuz. Bu da sizi kitabı daha fazla okumaya sevk ediyor. Sizlerin de bu kitabı okumasını, hem de çok okumasını tavsiye ederim. Keyifli okumalar...
Anadolu Notları 1-2
Okuyacaklarıma Ekle
Yasin YALÇIN
tekrar paylaştı.
İşin asıl feci tarafı şu ki birkaç saat uzaktaki bu iyi suyun kasabaya gelememesinin sebebi parasızlık değil, yarım imandır. İlk mektepte, orta mektepte öğrendiğimiz birtakım hakikatler vardır ki bunlara aklımız pekala yattığı halde nedense gönlümüz tam bir surette inanmaz. Mikroplu suyun hastalık yaptığı, adam öldürdüğü hakikati bunlardan biridir. Belediye ve vilayet meclisi azalarının en cahili suya ve mikroba dair en aşağı, on on beş dakikalık bir konferans verebilir. Fakat gel, gör ki aklının bildiğine gönlünü bir türlü inandıramaz. İnandırmış olsaydı geceleri boş sokaklarda kendi kendine yanan azametli lükslerin, sokağı birkaç metre genişletmek için istimlak edilip yıktırılmış evlerin; ateşli söylevlerle temeli atılan, yahut açılma töreni yapılan kübik belediye binasi, sineması ve hal'inin; akşam üstleri kenarlarında lağım suyuyla yapılmış buzlu şerbetler içilerek keyif çatılan Belediye havuzunun yerinde mutlaka birkaç iyi su çeşmesi görürdük.
Reşat Nuri Güntekin
Sayfa 67 - İnkılap Yayınları
1
...
2.478 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.