Aşka Veda

·
Okunma
·
Beğeni
·
5,4bin
Gösterim
Adı:
Aşka Veda
Baskı tarihi:
Nisan 2012
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750714658
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
"Nostaljik bir mazi güzellemesi yapmak istemem," diyor Can Dündar, zindana dönüşen, koyu bir karanlık olan 70'lerdeki ilişkileri anlattığı yazısında: "Ama aşkın ha babam ertelendiği o kanlı karanlıkta bile, en dayanışmacı ve masum yanları saklıydı insanoğlunun..."

"Şimdi bakıyorum da, umursamaz kalabalıklarda metruk bir yalnızlık yaşıyor neslim..."

Aşka Veda, Can Dündar'ın aşka dair yazılarını bir araya getiriyor. Körkütük, sırılsıklam aşkları, özlemi, yalnızlığı, ayrılığı ve terk edilme acısını; "kâh içten içe kabaran kâh gürül gürül çağlayan o deli nehri," anlatıyor.

Siyasetten ve popüler kültürden kadın ve erkeklerin zaman içinde değişen yüzlerine bakıyor. "Söylenmemiş o iki sözcük yüzünden heba olup gitmiş" nesiller ile nihayet kavuşan ama mutsuz mu mutsuz olan günümüz gençliğini karşılaştırıp şiirini kaybeden zamane ilişkileri sorguluyor. Şehvet sevdadan soyunduğunda, Eros okunu kırdığında, piyasa duruma el koyduğunda aşkın nasıl can çekişmeye, körelip çirkinleşmeye başladığını sergiliyor.

Hazsız evliliklerden evliliksiz hazlara, sekssiz aşktan aşksız sekse; ateşten gömleği gönüllü giyenlerden, aşkını kariyerine feda edenlere geçişin izini sürüyor.

Aslında bir türlü veda edemediğimiz, her daim ihtimal dahilinde olan aşkı anlatıyor Can Dündar, Aşka Veda'da.

Ve olası bir sevda kuraklığı tehlikesine karşı, okurları uyarıyor...
(Tanıtım Bülteninden)
208 syf.
·7 günde·9/10
Bolca Can Dündar belgeselleri izlemiş olmama rağmen kendisinin okuduğum ilk kitabı.Aşka Veda'da ilişkilerin dünü,bugünü ve yarını akademik olarak çok güzel bir şekilde ele alınmış ve işlenmiş.Toplumun aşk,sevda,seks,evlilik,ayrılık,aykırılık yaraları kadın ve erkek üzerinden çok güzel deşilmiş irini akıtılmış ve pansuman için yollar aranmış.Eski ilişkileri,aşkları hepimiz anne babalarımızdan yada başka büyüklerimizden dinlemişizdir.Sibel Can'ın söylediği,sözleri Rıza Sarraf !'a ait olan ''Vedalaşıp son eylülde, dökülmüşler yaprak yaprak,O siyah beyaz aşkların adı şimdi eski toprak...'' şarkısında içlenmişizdir.


Şarkıları, şiirleri, ağıtları hep su üzerineymiş.
Merak edip sormuş beyaz adam:
“Niye şiirleriniz hep sudan söz ediyor?”
“Buralarda en çok suyun yokluğunu çekiyoruz da ondan,” diyip gülmüş bilge kızılderili:
“Ya sizin şiirleriniz niye hep sevgiden söz ediyor?”

Eksikliğini yaşıyoruz da ondan.Üstelik neyin eksikliğini yaşadığımızdan haberimiz bile yok.

''Daha 17'' albümünü Teoman tek bir sözle açıklıyor ''Köksüzüz diyor,tutunacak hiçbir şeyimiz yok.'' O,o şarkıları söylerken stadyumlar dolusu 15-20 yaş gençlerin şarkılara yırtınırcasına eşlik etmelerinin sebebi de bu.İç kanama geçiriyorlar ama hangi organları kanıyor bilmiyorlar.Piyasada bunca aşk şarkısı olması,aslında aşkın kendisinin olmamasından mı acaba?Yaşlı ve bilge bir kızılderili ne kadar yanılabilir ki?

Eski saf ve masum aşkların katili sosyal medya çöplüklerinde bolca yapılan testler vardır hani,bildiniz?Yüzünüze göre hangi millettensiniz,yok ayak yapınıza göre hangi kıtanın insanısınız,yok anasının örekesine göre babanız kim falan...
Aşkın belgeseli niteliğinde olan bu kitabı kendinizi test etmek için okuyun derim.Hangi aşkın insanısınız kendinize dürüstçe söyleyin.Herkes anası gibi kadın,babası gibi erkek ister.Onların aşkından ister.Yersen.Dürüst müyüz?
208 syf.
·Beğendi·10/10
Can Dündar, hep bildiğimiz gibi... Üslubu, akışı, naifliği...
Gizliden gizliye düşüncelerini benimsetmeye çalışmaktan çok tespitlerini yapıp topu okuyucuya bırakan, o güzelim Can abi' ye dönüşüyor aniden. Samimiyet satırlarından kalbimize damlıyor tel tel... Can abi, kitabın kapağından da anlaşılacağı üzere aşkın kendi döneminden günümüze dönüşümünü ve biraz da geçmişe özlem duyarak geleceği kabullenen tavrıyla okuyucuya "umut her zaman vardır" mesajı veriyor aslında... Aşkın kısa tarihini ele almış... İnsanların, o' nsuz kalmak ve o' na kalmak arasında gidip gelen duygularını kendine has üslubuyla hicvediyor... Aşkın ne olmadığını sorgulattırıyor... Gerçi baştan söylemeliyim, okurken kendinizi derinlemesine sorgulayacaksınız zaten...

Kitabı okurken...
Ne bileyim bir şeyleri özleyeceksiniz... Onun ne olduğunu bilmeden belki...
Bir şeyleri...
Çok uzaklarda olmayan ama büsbütün yanınızda da durmayan...
Aşka Veda...


~~Keyifli okumalar~~
208 syf.
·Beğendi·7/10
Nostaljik bir mazi bir güzellemesi yapmak istedim, diyor Can Dündar, zindana dönüşen, koyu bir karanlık olan 70'lerdeki ilişkileri anlatığı yazısında: "Ama aşkın ha babam ertelendiği o kanlı karanlıkta bile en dayanışmacı ve masum yanları saklıydı insanoğlunun ..."
"Şimdi bakıyorum da umursamaz kalabalıklarda metruk bir yalnızlık yaşıyor neslim..."
Aşka veda, Can Dündar'ın aşka dair yazılarını bir araya getiriyor.Körkütük, sırılsıklam aşkları, özlemi, yalnızlığı, ayrılık ve terk edilme acısını ; " kah içten içe kabaran kah gürül gürül çağlayan o deli nehri," anlatıyor .
208 syf.
·4 günde·7/10
Merhaba Sevgili Arkadaşlarım,
Kitabı soğutmadan incelememi yazmak istedim. Umarım işinizi görür.

Kitap aşkın, sevginin, ayrılıkların, birleşmelerin, birleşememelerin, kadınlara yapılanların ve erkeklere yüklenilenlerin yıllara ve dönemlere göre analizlerini toplamış. Güzel analiz ve istatistik değerlendirmeleri okuduğumu düşünüyorum. Bazı konularda bilinçlendim ve bazılarına bilgi kattım. İçinde anlatılan hikayelerin çoğu çok hoş.

Yani kitabı alırken yorumlara vs baktım ve bir yorum okudum “kendi cinsel fantezisini belli etmiş işte. Berbattı” gibi. Yazarın cinsel düşüncesi ile ilgili tek bir satır bile yoktu... Sanırım o arkadaşın aklı oralara çalışıyor ‘sadece’. Sadece ona odaklanmış diye sinirliyim yoksa kimseyi cinselik düşünüyor diye yargılayamayız. Sonuçta hayatın bir parçası. Her neyse.

Kitap biraz yavaş ilerliyor. Ya da bende öyle oldu bilemiyorum ama isterseniz hikayeleri ara ara canınız o kitabı okumak istediğinde okuyabileceğiniz türden bir kitap.
Kitap hakkında diyeceklerim bu kadar.

Hepinize Tatlı Günler.
İyi Okumalar!
Sevgilerimle Luna.. (●’◡’●)ノ.
208 syf.
Bu kitaba bayildim cok muthis ve insan okuyunca huzurla doluyor ve elinden dusuremiyorsun hep o kitabi okumak istiyorsun. Zamaniniz olursa kitabi mutlaka ama mutlaka okumalisiniz
208 syf.
·8/10
Can Dündar ile birkaç köşe yazısından başka pek tanışmışlığım yoktu. Atatürk ile ilgili belgeseli belli bir kesim insandan Atatürk'ü ayyaş gibi gösterdiğini söyledikleri için ve cemaatin akın akın çocukları filme götürdüğünü bildiğimden dolayı açıkçası kendisini defterden silmiştim. Sonradan korkusuzca yaptığı birkaç haberden ve can yayınlarında yüksek indirimden dolayı(5 tl'ye aldım. :D) ambargoyu kaldırdım. İyi ki kaldırmışım diyorum. Çünkü toplumsal olarak geçiş evresinde çoğu konuda olduğu gibi aşk konusunda da sınıfta kaldığımızı nedenleriyle birlikte çok güzel açıklamış. Kadının özgürlüğe kavuşma mücadelesi ile erkeğin eski düzen sürdürme çabasındaki savaşı pek çok örnekleriyle açıklamış. Cinselliğin sıradanlaşması ile fantezilerin nerelere doğru gittiğini çarpıcı bir şekilde göstermiş(Yazar bu kısmı başka türlü değerlendiriyor. Onun tespitleri bence eksik olduğunu düşündüğüm için kendi düşüncemi yazdım. Bununla ilgili alıntı mevcuttur ama biraz mide bulandırır. Altında ise yazının tamamının olduğu link mevcuttur.) Erkeğinde bu konularda odun olarak kalmayanların da gene kadınlar tarafından hakir görmesi kitaptaki en ilgimi çeken paradokstu. Kitabı ders aralarında kafamı dağıtmak için parça parça okuduğumdan şimdilik bu kadarla kalacak yorum. :D
208 syf.
·42 günde·Beğendi·9/10
Can dündarın köşe yazılarından derlenen aşk kitabı ...

türk toplumundaki aşkın , kadının ve duygusal yaşantısını sosyolojik olarak analiz ediyor . bu kolektif yazılar kitabının en hosuma giden yazısı KALP AÇILIMI oldu ve orda en etkilendiğim cümle ise şu oldu >
Kürt açılımından söz ediyorduk ya ... kalpleri açmak da yol harıtasının bir parçası ... onlar açılmadan , ne kadar baraj , köprü açılsa da nafile zaten...

Kitap kapağı çok ilginç 2012 cıkarılan bu kitap kod pantolonun arka cebındeki prezervatif kitabın içeriğinin yarısını anlatıyordur heralde...

"dizilerdeki gibi tanışır, reklamlardaki gibi konuşur, filmlerdeki gibi sevişir olduk"
diye tanıtılan bir kitap ...

beğendiğim alıntılar
#25404114

#25404143

#25426083

#25426114

#25428686

#25428788

#25440842


iyi okumalar =))
208 syf.
·Beğendi·9/10
Can Dündar'ın belki de yazdığı en güzel kitap olmaya aday. Aşkın eski anlamının bugün nasıl sekse ve cinsel açlığa indirgenerek nasıl aşağılandığını, bu bağlamda insanların da duygusal olarak nasıl yozlaşmakta olduğunu çok güzel bir şekilde anlatmış. Bu kitap zamane gençliğine bir serzeniş.
208 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Can Dündar bu kitabında aşk üzerine söylenmedik bir söz bırakmamış. Eskilerden almış, yenilerden çıkmış, ortaya karışık iyi sayılabilecek bir eser çıkarmış. Dündar'ın köşe yazılarından derleme bir kitap. Hani birisi anlatır da siz sadece dinlersiniz ve zaman zaman tebessüm edip tasdik edersiniz ya işte öyle bir kitap! Ve o duygu içerisinde tek kişilik bir monolog okuyorsunuz. Ben büyük bir kısmını pek beğendim. Şimdiden okuyacak olanlara iyi okumalar..
208 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Kitap okumaya kısacık bir ara vermek zorunda kaldıktan sonra hikayesi, akışı ağır olan bir kitapla başlamak istemedim. Can Dündar’ın birkaç kitabından aşinayım nasıl akıcı, okuru bağlayan bir anlatımının olduğuna, bu yüzden Aşka Veda’yı okumak istedim. Okuma alışkanlığıma kaldığım yerden, hızlı bir şekilde devem edebilmek adına.
Konu aşk olunca ben çook daha geniş bir pencereden bakıldığını düşündüm konuya. Ama yalnızca ikili ilişkilerle sınırlı kalmış. Şahsen aşkın istatiği üzerinde durmayı pek sevmem, genel yargılardan hoşlanmadığımdan. Ama kitapta kullanılan örnekler oldukça güzeldi. Bazı hikayelerde yazarın yorumlama tarzına içerledim azıcık. Can Dündar’ın biyografik eserlerine değişmem ama güzeldi yine de. Emek verilen hiçbir şey çirkin olamaz ki zaten.
208 syf.
·Beğendi·9/10
Eskilerden günümüze ; günümüzden geleceğe aşka dair her şeye dokunacak sizi ordan oraya götürüp getirecek yazar kitapta.
Sürekli haklı olduğunu söyletip 'Çok doğru söylemiş ya...' dedirtecek sayfaları çevirdikçe.
Duygularımızı nasıl kaybettiğimizi nasıl da yozlaştırdığımızı hissettirecek içten içe...
208 syf.
·Beğendi
Ön yargıyla başladığım bir kitaptı aslında bu tarz kitaplar genelde ilgimi çekmezdi.Ama Can Dündar beni kitabın icine hapsetti.

Aşkın her hali,aşka dair her şeyin,makalelerle,anketlerle,yaşanmış hikayelerle süslendiği,alanında muazzam denilebilecek bir kitap.
İyi bir kalça sahibi olmanın, iyi bir kafa sahibi olmaktan daha fazla prim yaptığı bir ülkeden ne bekliyordunuz ki? Kafasını çalıştıranların kafasını koparırken kalçasını çalıştıranları baş tacı eden bir toplumda, çocuklara nasıl, “Göğsünü değil, kütüphaneni büyüt,” öğüdü verebiliriz ki?
Can Dündar
Can Yayınları, epub
"Görülmedik bir nefret salgını, memleketi kasıp kavurmuş ya da yüreklerimiz bir sevda kuraklığında çöl olmuş gibi."
Can Dündar
Sayfa 203 - CAN YAYINEVİ

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Aşka Veda
Baskı tarihi:
Nisan 2012
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750714658
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
"Nostaljik bir mazi güzellemesi yapmak istemem," diyor Can Dündar, zindana dönüşen, koyu bir karanlık olan 70'lerdeki ilişkileri anlattığı yazısında: "Ama aşkın ha babam ertelendiği o kanlı karanlıkta bile, en dayanışmacı ve masum yanları saklıydı insanoğlunun..."

"Şimdi bakıyorum da, umursamaz kalabalıklarda metruk bir yalnızlık yaşıyor neslim..."

Aşka Veda, Can Dündar'ın aşka dair yazılarını bir araya getiriyor. Körkütük, sırılsıklam aşkları, özlemi, yalnızlığı, ayrılığı ve terk edilme acısını; "kâh içten içe kabaran kâh gürül gürül çağlayan o deli nehri," anlatıyor.

Siyasetten ve popüler kültürden kadın ve erkeklerin zaman içinde değişen yüzlerine bakıyor. "Söylenmemiş o iki sözcük yüzünden heba olup gitmiş" nesiller ile nihayet kavuşan ama mutsuz mu mutsuz olan günümüz gençliğini karşılaştırıp şiirini kaybeden zamane ilişkileri sorguluyor. Şehvet sevdadan soyunduğunda, Eros okunu kırdığında, piyasa duruma el koyduğunda aşkın nasıl can çekişmeye, körelip çirkinleşmeye başladığını sergiliyor.

Hazsız evliliklerden evliliksiz hazlara, sekssiz aşktan aşksız sekse; ateşten gömleği gönüllü giyenlerden, aşkını kariyerine feda edenlere geçişin izini sürüyor.

Aslında bir türlü veda edemediğimiz, her daim ihtimal dahilinde olan aşkı anlatıyor Can Dündar, Aşka Veda'da.

Ve olası bir sevda kuraklığı tehlikesine karşı, okurları uyarıyor...
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 871 okur

  • Kitap Sever Psikolog
  • Seval AKGÜL
  • Kubraaa
  • Selim Özben
  • Semra Şahin
  • Merve Nalbant
  • G..
  • _Meyrem_
  • Aykut Yavuz
  • Sibel Şensoy

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.5
14-17 Yaş
%0.5
18-24 Yaş
%21.1
25-34 Yaş
%35.7
35-44 Yaş
%27.6
45-54 Yaş
%12.1
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%76.4
Erkek
%23.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%16.8 (31)
9
%16.2 (30)
8
%17.8 (33)
7
%23.8 (44)
6
%7 (13)
5
%10.8 (20)
4
%3.2 (6)
3
%1.6 (3)
2
%1.1 (2)
1
%1.6 (3)