Aşka Veda

7,4/10  (87 Oy) · 
376 okunma  · 
76 beğeni  · 
3.260 gösterim
"Nostaljik bir mazi güzellemesi yapmak istemem," diyor Can Dündar, zindana dönüşen, koyu bir karanlık olan 70'lerdeki ilişkileri anlattığı yazısında: "Ama aşkın ha babam ertelendiği o kanlı karanlıkta bile, en dayanışmacı ve masum yanları saklıydı insanoğlunun..."

"Şimdi bakıyorum da, umursamaz kalabalıklarda metruk bir yalnızlık yaşıyor neslim..."

Aşka Veda, Can Dündar'ın aşka dair yazılarını bir araya getiriyor. Körkütük, sırılsıklam aşkları, özlemi, yalnızlığı, ayrılığı ve terk edilme acısını; "kâh içten içe kabaran kâh gürül gürül çağlayan o deli nehri," anlatıyor.

Siyasetten ve popüler kültürden kadın ve erkeklerin zaman içinde değişen yüzlerine bakıyor. "Söylenmemiş o iki sözcük yüzünden heba olup gitmiş" nesiller ile nihayet kavuşan ama mutsuz mu mutsuz olan günümüz gençliğini karşılaştırıp şiirini kaybeden zamane ilişkileri sorguluyor. Şehvet sevdadan soyunduğunda, Eros okunu kırdığında, piyasa duruma el koyduğunda aşkın nasıl can çekişmeye, körelip çirkinleşmeye başladığını sergiliyor.

Hazsız evliliklerden evliliksiz hazlara, sekssiz aşktan aşksız sekse; ateşten gömleği gönüllü giyenlerden, aşkını kariyerine feda edenlere geçişin izini sürüyor.

Aslında bir türlü veda edemediğimiz, her daim ihtimal dahilinde olan aşkı anlatıyor Can Dündar, Aşka Veda'da.

Ve olası bir sevda kuraklığı tehlikesine karşı, okurları uyarıyor...
(Tanıtım Bülteninden)
Nağme 
24 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Nostaljik bir mazi bir güzellemesi yapmak istedim, diyor Can Dündar, zindana dönüşen, koyu bir karanlık olan 70'lerdeki ilişkileri anlatığı yazısında: "Ama aşkın ha babam ertelendiği o kanlı karanlıkta bile en dayanışmacı ve masum yanları saklıydı insanoğlunun ..."
"Şimdi bakıyorum da umursamaz kalabalıklarda metruk bir yalnızlık yaşıyor neslim..."
Aşka veda, Can Dündar'ın aşka dair yazılarını bir araya getiriyor.Körkütük, sırılsıklam aşkları, özlemi, yalnızlığı, ayrılık ve terk edilme acısını ; " kah içten içe kabaran kah gürül gürül çağlayan o deli nehri," anlatıyor .

Bu kitaba bayildim cok muthis ve insan okuyunca huzurla doluyor ve elinden dusuremiyorsun hep o kitabi okumak istiyorsun. Zamaniniz olursa kitabi mutlaka ama mutlaka okumalisiniz

mustafa tamer akder 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Can Dündar ile birkaç köşe yazısından başka pek tanışmışlığım yoktu. Atatürk ile ilgili belgeseli belli bir kesim insandan Atatürk'ü ayyaş gibi gösterdiğini söyledikleri için ve cemaatin akın akın çocukları filme götürdüğünü bildiğimden dolayı açıkçası kendisini defterden silmiştim. Sonradan korkusuzca yaptığı birkaç haberden ve can yayınlarında yüksek indirimden dolayı(5 tl'ye aldım. :D) ambargoyu kaldırdım. İyi ki kaldırmışım diyorum. Çünkü toplumsal olarak geçiş evresinde çoğu konuda olduğu gibi aşk konusunda da sınıfta kaldığımızı nedenleriyle birlikte çok güzel açıklamış. Kadının özgürlüğe kavuşma mücadelesi ile erkeğin eski düzen sürdürme çabasındaki savaşı pek çok örnekleriyle açıklamış. Cinselliğin sıradanlaşması ile fantezilerin nerelere doğru gittiğini çarpıcı bir şekilde göstermiş(Yazar bu kısmı başka türlü değerlendiriyor. Onun tespitleri bence eksik olduğunu düşündüğüm için kendi düşüncemi yazdım. Bununla ilgili alıntı mevcuttur ama biraz mide bulandırır. Altında ise yazının tamamının olduğu link mevcuttur.) Erkeğinde bu konularda odun olarak kalmayanların da gene kadınlar tarafından hakir görmesi kitaptaki en ilgimi çeken paradokstu. Kitabı ders aralarında kafamı dağıtmak için parça parça okuduğumdan şimdilik bu kadarla kalacak yorum. :D

Üç Renk 
07 Eki 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Can Dündar bu kitabında aşk üzerine söylenmedik bir söz bırakmamış. Eskilerden almış, yenilerden çıkmış, ortaya karışık iyi sayılabilecek bir eser çıkarmış. Dündar'ın köşe yazılarından derleme bir kitap. Hani birisi anlatır da siz sadece dinlersiniz ve zaman zaman tebessüm edip tasdik edersiniz ya işte öyle bir kitap! Ve o duygu içerisinde tek kişilik bir monolog okuyorsunuz. Ben büyük bir kısmını pek beğendim. Şimdiden okuyacak olanlara iyi okumalar..

Dersaadet 
03 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Eskilerden günümüze ; günümüzden geleceğe aşka dair her şeye dokunacak sizi ordan oraya götürüp getirecek yazar kitapta.
Sürekli haklı olduğunu söyletip 'Çok doğru söylemiş ya...' dedirtecek sayfaları çevirdikçe.
Duygularımızı nasıl kaybettiğimizi nasıl da yozlaştırdığımızı hissettirecek içten içe...

e-zeki 
17 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Can Dündar'ın belki de yazdığı en güzel kitap olmaya aday. Aşkın eski anlamının bugün nasıl sekse ve cinsel açlığa indirgenerek nasıl aşağılandığını, bu bağlamda insanların da duygusal olarak nasıl yozlaşmakta olduğunu çok güzel bir şekilde anlatmış. Bu kitap zamane gençliğine bir serzeniş.

Didem Yılmaz 
08 Mar 11:31 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ön yargıyla başladığım bir kitaptı aslında bu tarz kitaplar genelde ilgimi çekmezdi.Ama Can Dündar beni kitabın icine hapsetti.

Aşkın her hali,aşka dair her şeyin,makalelerle,anketlerle,yaşanmış hikayelerle süslendiği,alanında muazzam denilebilecek bir kitap.

BuMesele.com 
05 Tem 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Aşka ve aşksızlığa dair köşe yazılarından oluşan derleme tarzındaki kitap, okuyucuyu farklı zamanlara götürüyor. Aşk tanımları burun direği sızlatacak türden.
http://www.bumesele.com/aska-veda-can-dundar/

Derya Berber Tali 
21 Nis 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Aşk ancak bu kadar güzel anlatılır. Kitabın içinde küçük hikayeler geçmişten günümüze aşkın hallerini anlatmis Can Dündar. Okudukça evet ben de böyle düşündüm ama bu kadar güzel ifade edemedim dedim sürekli. Hele Bi bölümde geçmişte erkekler namus adına eşlerini çalıştırmazken şimdi karilarinin işten dönüşünü camdan bekler oldular cümlesine ne kadar yerinde bir tespit deyip hafızam kazidim

ayhan özköroğlu 
12 Nis 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · Puan vermedi

Can Dündar çok keyifli. Bir cumartesi sabahı raftan çektim, belki de okunacaklar arasında çok daha ilerilerdeyken bir kaç sayfa göz atayım dedim ama yerine bırakırken bitmişti. Gemisi geleceği ve günceli ile aşka temas aşka eleştiri ve aşkı tanımlama var.
Oldukça keyifli ironiler, tadında sitemler, okurun gözüne sokulmayan mesajlarla okunası bir kitap...

2 /

Kitaptan 71 Alıntı

Hesna 
06 Tem 2017 · Kitabı okudu

İyi bir kalça sahibi olmanın, iyi bir kafa sahibi olmaktan daha fazla prim yaptığı bir ülkeden ne bekliyordunuz ki? Kafasını çalıştıranların kafasını koparırken kalçasını çalıştıranları baş tacı eden bir toplumda, çocuklara nasıl, “Göğsünü değil, kütüphaneni büyüt,” öğüdü verebiliriz ki?

Aşka Veda, Can Dündar (Can Yayınları, epub)Aşka Veda, Can Dündar (Can Yayınları, epub)

"Görülmedik bir nefret salgını, memleketi kasıp kavurmuş ya da yüreklerimiz bir sevda kuraklığında çöl olmuş gibi."

Aşka Veda, Can Dündar (Sayfa 203 - CAN YAYINEVİ)Aşka Veda, Can Dündar (Sayfa 203 - CAN YAYINEVİ)

Aşk devrimcidir.
Otorite, düzen, nizam tanımaz.
Coşkuyla çarpan iki kalbin yarattığı etkiye hiçbir direnç dayanmaz.
Sınırlar harp içindir; aşk sınırdan anlamaz...
Yaş, sosyal statü, renk, ırk, din, cins, dil, mezhep, milliyet farkı, tutkuya mani olamaz.

Ten derde ilaç olur: ölüm, ayrılığa yeğ tutulur.
Seven iki yürek, ayrılmaya zorlandıkça birleşir.
Aşk, yalnızca içeriden yıkılabilen bir kaledir. Sadece aşıkların birbirini yemesiyle yok olur.
Onunlayken pervaneleşen yelkovanlar, onsuz mıhlanıp kalıyorsa yerine, bir akrep kadar hain…
Dünyanın en güzel yeri onun yaşadığı yer, en güzel kokusu bedenindeki ter, en dayanılmaz duygusu gözlerindeki kederse…
Bir anlık ayrılık, bir ömür gibi geliyor ve gider gitmez, özlem saç diplerinizden çekiştirip beyninizi acıtıyorsa…
Kokusu burnunuzdan, sureti gözünüzden, sesi kulağınızdan, teni aklınızdan silinmiyorsa bir türlü…
Hem kimseler duymasın hem cümle alem bilsin istiyorsanız…
Uğruna ödenmeyecek bedel, gidilmeyecek yol, vazgeçilmeyecek konfor yoksa…
(Kesinlikle aşıksınız demektir. Ve işte Gerçek aşk budur.)

Aşka Veda, Can Dündar (Can Yayınları)Aşka Veda, Can Dündar (Can Yayınları)

Güvensiz büyümüş çocuk, habire terk edilme korkusu yaşayan aşığa dönüşür zamanla… Mutluluk uğruna risk almaz, sarıldığı boyundan ayrılmaz..

Aşka Veda, Can DündarAşka Veda, Can Dündar
mustafa tamer akder 
12 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Mutsuzluk korkusu, bu kuşağın hastalıklarından biri..
Reklamlar, diziler, filmler, çevremizde öyle bir mutluluk bolunu şişirdi ki, uçup gidişini hayranlıkla izlediğimiz bu balon, bir türlü binemediğimiz, umutla beklediğimiz bir hasrete dönüştü.
İdealize ettikçe şişen talepler, çekingenliği büyüttü.
Mutluluk beklentisini abarttıkça mutsuz olduk.

Aşka Veda, Can Dündar (Sayfa 106)Aşka Veda, Can Dündar (Sayfa 106)
Hesna 
05 Tem 2017 · Kitabı okudu

Nietzsche’in Böyle Buyurdu Zerdüşt ’ünden...
"İnsan, kirli bir nehirdir. Kirli bir nehri, kirlenmeden içine alabilmen için deniz olman gerekir."

Aşka Veda, Can Dündar (Can Yayınları, epub)Aşka Veda, Can Dündar (Can Yayınları, epub)
Didem Yılmaz 
07 Mar 09:21 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Çünkü sevgi,düşte olduğu sürece güzel sayılır.

Öbürü bayağılıktır.

Aşka Veda, Can Dündar (CAN)Aşka Veda, Can Dündar (CAN)
mustafa tamer akder 
18 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Gazeteler, yeni ayrıldığı altı yıllık eşinin genç bir sevgili bulduğunu yazdı. Yeni sevgililer, objektiflere yakalandı. Fotoğrafları çarşaf çarşaf yayımlandı.
"Çocuklu kadına yakıştı mı?" sorusu hemen eski eşe soruldu. Bir polemik çıkar, diye umuldu. Ama Cem Özer, erkeklik raconunda dönüm noktası sayılabilecek bir yanıt verdi. Dedi ki:"Geriye çekilip baktım; ortada benimle alakalı bir şey olmadığını gördüm. Eski eşimin hayatına karışıp yargılamam nasıl mümkün olur. Bana, aldığı her kararda onu desteklemek düşer. Toza bulanırım, yine de onu toza kondurmam. Kaldı ki onu gülerken görmek hoşuma gitti. Mutluysa bana ancak halt etmek düşer."
Şu cümleleri kuramadığı için kaç erkek melankolik, alkolik, katil, mahkum oldu kim bilir?.. Ve kaç kadın huzurundan, evinden, işinden, canından oldu.

Aşka Veda, Can Dündar (Sayfa 180)Aşka Veda, Can Dündar (Sayfa 180)
Serpil Özkan 
15 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Mutluluğumuzu,başkalarının mutsuzluğundan devşiren ve daha az acıyı "talih" zanneden bir toplumuz.

Aşka Veda, Can Dündar (Sayfa 190 - CAN yayınları)Aşka Veda, Can Dündar (Sayfa 190 - CAN yayınları)