Lüsyen Tarihe Gizlenmiş Bir Aşkın Hikayesi

8,0/10  (46 Oy) · 
214 okunma  · 
37 beğeni  · 
2.246 gösterim
Atatürk, dans etti Lüsyen'le... Tevfik Fikret ona edebiyat dersi verdi. İnönü, evlerinde satranç oynadı. Nazım Hikmet, sofralarında yemek yedi. Kimler yok ki, bu belgesel romanın sayfaları arasında: Mehmet Akif'ten Victor Hugo'ya, Damat Ferid'den Oscar Wilde'a, Yahya Kemal'den Hindenburg'a, Necip Fazıl'dan, Karındeşen Jack'e, Abdülmecid'ten Namık Kemal'e, Sultan Reşad'dan Talat Paşa'ya Geçen asrın en ünlü portreleri... Ve onların arasında bir çağ yangınının tam ortasında yaşanmış inanılmaz bir aşk hikâyesi...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  541
 • ISBN:
  9789750712333
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Güler Bilkay Aygün 
15 Haz 16:07 · Kitabı okudu · Puan vermedi

2012 yılının Ağustos ayında okumuştum. Tarihi nereden mi biliyorum? Çünkü okuduğum kitapları kaydettiğim bir defterim var. Konusuna gelince; Ünlü Şair Abdülhak Hamit Tarhan'ın yaşamı ve genç aşkı Lüsyen'in hikayesi. Şairin bilinmeyen yönlerinin de anlatıldığı bir kitap.

sezen 
11 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Can Dündar zaten iyi bir araştırmacımızdır ve bu güzel eseri akıcı bir roman tarzında bizlerle paylaştığı için teşekkür ederim. Şair Abdülhak Hamit Tarhan hakkında yazılmış, hayatına, aşklarına, yaşadığı dönemin atmosferine ışık tutan güzel bir kitap olmuş.

Aşkı çok sorguladım kendimce. Gönül bu neden olmasın diyemedim bi türlü. Aklımda hep bir soru işareti bıraktı kitap bende.

Burcu Bergen 
22 Haz 14:23 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Aşk işleniş bakımından bana göre çok riskli bir konudur. Lüsyen ise "aşk; adeta randevulaştı onlarla.." diye başlar. Dönemin şartları da göz önüne alındığında ben bir aşk göremedim bu kitapta, ilişkide. Lüsyen, olduğu hayattan ve istemediği bir evlilik yapmaktan imtina ederken tanışıyor 60 yaşındaki Hamid ile, Hamid ise zaten alkolik ve zendost yani çapkın bir insandır. Lüsyen apar topar, kaçarcasına evlenir. 18 yaşında heyecanıyla evlenir. Abdülhak Hamid ise ilk evliliğini 13 yaşında bir çocukla yapmış, defalarca evlenmiş, şımarık büyütülmüş, onlarca kadınla ilişkisi olmuş alkolik bir şairdir. Zamanın tüm mübalağaları kullanılmış kitapta, ya yazar bir tapınma içerisinde yahut devrin edebiyat düşkünlerinin Hamid'e bir peygambermişçesine davranışları çok şaşırtıcıydı. Altını çizdiğim en önemli yer ise tarihe ışık tutması bakımından; ülkenin en fakir zamanında 1914 yılında şehzade Albülmecid Efendi'nin şair Hamid'e münasip bir ev satın alınıp ömür boyu ikametine tahsis edilmesini istemesidir. Ülke işgal atındayken yapılan boş harcamalara bir örnektir bu.

Kitabı sinirli bir şekilde okuyorum. Altını çizdiğim çok yeri var, kenarına aldığım bir çok not var, şaşkınlık, tiksinme vs..

Hacer 
17 Eki 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Lüsyen beni gerçekten çok etkiledi.

Babası yaşında bir adama aşık olan 18 yaşında bir kız Lüsyen. Ailesinin düşüncelerini hiçe sayarak ve her şeyi göze alarak Şair-i Azam’la evleniyor. İlk zamanlar iyi ve güzel her şey. Ama sonra değişiyor her şey. Abdülhak Hamid Tarhan çok zor bir adammış. Bu kitap sayesinde bunu öğrendim. Kitabın içinde Lüsyen’in günlüğünden bölümler ve yazılan mektuplar var.

Bu kitabı okursanız eğer öncelikle şunu bilmenizi isterim ki ; Abdülhak Hamid Tarhan’a bazen çok kızacak , bazen acıyacaksınız. Lüsyen için ise sadece üzüleceksiniz. Yaşadıkları dönemin tüm olumsuzluklarına rağmen ya da kitap sizin de içinizde bir duygu fırtınası koparacak olmasına rağmen sonunda aslında bu aşkın gerçekten çok büyük olduğuna şahit olacaksınız.

Ben kitabı çok beğendim. Umarım okuyacak olanlar da beğenir.

DersaadeT 
21 Ağu 2015 · Kitabı okumayı düşünüyor · Puan vermedi

Sevdiğim yazarlardandır Can Dündar . O yüzden baya bi hevesli almıştım ben bu kitabı .
Sanırım bende 18' imdeydim ve Lüsyen de o sıralar 18 , Abdülhak Hamit ise 60 yaşlarındaydı. Kitaba başladığım andan itibaren benim de içimde bir kavga başladı . Nasıl olur sorusu sürekli aklıma takılıyordu . Çok tartıştım kitapla kendimle kahramanlarla .. Aşkı çok sorguladım kendimce. Gönül bu neden olmasın diyemedim bi türlü. Aklımda hep bir soru işareti bıraktı kitap bende. Hala kitaplığımda durur öylece . Kim bilir belki bir gün barışırız kendisiyle :)

emre başer 
30 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bir ömrün basamaklarını çıkarken keyifle okunacak diğer yandan bu basamaklara gizlenmiş tarih kokusunu içinize çekeceğiniz başarılı bir yapıt kesinlikle okunmalı.

Norma 
 25 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Abdülhak Hamit'i yalnızca Makber şiiriyle tanıyan, ölüm şairi olarak bilen bir nesle okutulması gereken bir kitap. Onun bambaşka bir yüzünü tanıtan Can Dündar'ın ise üslubu akıcı, içeriği zengin.

Kitaptan 42 Alıntı

Belce Karaoğlu 
13 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Siz mi yazdınız?
“Evet.”
Hemen buracıkta mı?”
“Hayır. Uzun yıllar var ki bir şey yazmıyorum.”
“Neden?”
“Söyleyecek bir şeyim kalmadı da ondan.”
Oysa söylenecek şey, her daim vardı.
Zor olan, söylenecek kişiyi bulmaktı.
Zaman, bu hükmü doğrulayacaktı.

Lüsyen, Can DündarLüsyen, Can Dündar
Özge Göksu 
06 Oca 13:57 · Kitabı okudu · Puan vermedi

'Beni anlayan onunla, onu anlayan ben olmak...
İşte bizi birbirimize bağlayan ilk sebep...'
Abdülhak Hamid

Lüsyen, Can Dündar (Sayfa 417)Lüsyen, Can Dündar (Sayfa 417)
Özge Göksu 
03 Oca 09:22 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Yaz," derdi bana,"...yeryüzünde buna denk düşen hiçbir zevk ve saadet yoktur."

Lüsyen, Can DündarLüsyen, Can Dündar

"Hastayım. Yokluğun uzarsa ölürüm, gel"
"Her işini yüzüstü bırak, dön!"
"Geri gel , sensiz yaşayamam!"

Lüsyen, Can DündarLüsyen, Can Dündar

"Biri daha gidiyor işte", dedi, "..şu ölüm ne rezalet! Ölecek olduktan sonra yaşamak ne için?"
"Yaşamak için", diye cevapladı Lüsyen..
Güldü Hamid:
"Sen çocuksun, bilmezsin. Sonra gönlün benimki gibi kabristana dönünce görürsün"

Lüsyen, Can Dündar (Sayfa 106)Lüsyen, Can Dündar (Sayfa 106)

"Sevilenler katiyen kaybedilmez. Kayboldu sanılır sadece... Sevginin ebedi olduğunu bilmez misin? mademki sefirlikten azledilmiş bulunuyorum, gönlünde seninkilerin sefiri olurum. Baban, annen olurum, kardeşlerin, evin bahçen olurum.."

Lüsyen, Can Dündar (Sayfa 58)Lüsyen, Can Dündar (Sayfa 58)

Bekliyordum.
Fakat gençlikte fazlaca beklenemez, yeterli zaman yok sanılır. Gerçi birlikte kendimizi bıraktığımız ilk mücadelemizde, hakikat en karanlık köşeleri aydınlatıncaya kadar yıllarca bekledim.

Lüsyen, Can Dündar (Sayfa 41)Lüsyen, Can Dündar (Sayfa 41)
İlayda G. 
05 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gitmek, ona göre başka yerde olmak demekti. Bu başka yer, ister evvelkinden iyi, ister daha beter olsun, önemi yoktu.
"Başka " olsun da...
Mühim olan yenilikti...
Evvelce görülmemiş şeylere açılmış kapı, harikalı yarın; onun gayet hoş ve derin bir surette söylediği gibi, var olmadığı ve var olamayacağı için büyük bir cazibe taşıyan yarın ...

Lüsyen, Can DündarLüsyen, Can Dündar

Ruhanilerden biri, "Vatan, yuvanın olduğu yerdir", der.
Bir kadın için vatan, kocasının veya oğlunun kan borcunu ödedikleri yerdir; kadının oradan çaşka vatanı olamaz. Bazen yüreği kan ağlar; bu da onun kan borcudur. Gerek dini, gerek sosyal kanunlar ona bu sorumluluğu yükler:
"Babanı ve ananı bırakacaksın. Yalnız kocanla bir olacaksın. Ve onun yeri yurdu, senin evin olacak; vatanı, vatanın.. Başka hiçbir vatan tanımayacaksın."

Lüsyen, Can Dündar (Sayfa 133)Lüsyen, Can Dündar (Sayfa 133)
5 /

Kitapla ilgili 2 Haber

Can Yayınları Minikitap Serisine 5 Yeni Kitap Eklendi...!
Can Yayınları Minikitap Serisine 5 Yeni Kitap Eklendi...! Can Yayınları Minikitap Serisi yeni eklenen kitaplarla büyümeye devam ediyor. Şeker Portakalı, Dava, Simyacı, İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Zorba ve 1984 eserleriyle toplam 6 kitap ile başlangıç yapan seri yeni eklenen 5 Minikitap; Hayvan Çiftliği, Aldatmak, Genç Werther'in Acıları, Yüreğinin Götürdüğü Yere Git, Lüsyen Tarihe Gizlenmiş Bir Aşkın Hikâyesi ile birlikte 11 kitaba yükselmiş oluyor.