Lüsyen (Tarihe Gizlenmiş Bir Aşkın Hikayesi)Can Dündar

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.956
Gösterim
Adı:
Lüsyen
Alt başlık:
Tarihe Gizlenmiş Bir Aşkın Hikayesi
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
541
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750712333
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Atatürk, dans etti Lüsyen'le... Tevfik Fikret ona edebiyat dersi verdi. İnönü, evlerinde satranç oynadı. Nazım Hikmet, sofralarında yemek yedi. Kimler yok ki, bu belgesel romanın sayfaları arasında: Mehmet Akif'ten Victor Hugo'ya, Damat Ferid'den Oscar Wilde'a, Yahya Kemal'den Hindenburg'a, Necip Fazıl'dan, Karındeşen Jack'e, Abdülmecid'ten Namık Kemal'e, Sultan Reşad'dan Talat Paşa'ya Geçen asrın en ünlü portreleri... Ve onların arasında bir çağ yangınının tam ortasında yaşanmış inanılmaz bir aşk hikâyesi...
(Tanıtım Bülteninden)
Abdülhak Hamit Tarhan namıdiğer ‘Şairi Azam' ve genç sevgilisi-eşi Lüsyenin hareketli aşk hikayesini konu alan Can Dündar tarafından bir belgeselci titizliği ile ele alınmış nadide bir eser.Eser de Mustafa Kemal'den Oscar Wilde'a
Nazım Hikmet"den Mehmet Akif'e dönemin birçok tanınmış simalarıyla olan anılar ilgiyi ve merakı arttırıyor.Bu açıdan aşk hikayesi sevmeyenler için bile çok akıcı geçiyor kitap.Eserde Lüsyen ve Hamit Tarhan arasında geçen mektuplara da oldukça sık rastlıyoruz.Bu mektupların şairaneliği de oldukça iyi. Kurtuluş savaşı dönemini ve Cumhuriyetin ilk yıllarını da gayet iyi anlatan bir kitap.Biraz kalınca ama okunmaya değer şahsımca.
2012 yılının Ağustos ayında okumuştum. Tarihi nereden mi biliyorum? Çünkü okuduğum kitapları kaydettiğim bir defterim var. Konusuna gelince; Ünlü Şair Abdülhak Hamit Tarhan'ın yaşamı ve genç aşkı Lüsyen'in hikayesi. Şairin bilinmeyen yönlerinin de anlatıldığı bir kitap.
Can Dündar zaten iyi bir araştırmacımızdır ve bu güzel eseri akıcı bir roman tarzında bizlerle paylaştığı için teşekkür ederim. Şair Abdülhak Hamit Tarhan hakkında yazılmış, hayatına, aşklarına, yaşadığı dönemin atmosferine ışık tutan güzel bir kitap olmuş.
Aşk işleniş bakımından bana göre çok riskli bir konudur. Lüsyen ise "aşk; adeta randevulaştı onlarla.." diye başlar. Dönemin şartları da göz önüne alındığında ben bir aşk göremedim bu kitapta, ilişkide. Lüsyen, olduğu hayattan ve istemediği bir evlilik yapmaktan imtina ederken tanışıyor 60 yaşındaki Hamid ile, Hamid ise zaten alkolik ve zendost yani çapkın bir insandır. Lüsyen apar topar, kaçarcasına evlenir. 18 yaşında heyecanıyla evlenir. Abdülhak Hamid ise ilk evliliğini 13 yaşında bir çocukla yapmış, defalarca evlenmiş, şımarık büyütülmüş, onlarca kadınla ilişkisi olmuş alkolik bir şairdir. Zamanın tüm mübalağaları kullanılmış kitapta, ya yazar bir tapınma içerisinde yahut devrin edebiyat düşkünlerinin Hamid'e bir peygambermişçesine davranışları çok şaşırtıcıydı. Altını çizdiğim en önemli yer ise tarihe ışık tutması bakımından; ülkenin en fakir zamanında 1914 yılında şehzade Albülmecid Efendi'nin şair Hamid'e münasip bir ev satın alınıp ömür boyu ikametine tahsis edilmesini istemesidir. Ülke işgal atındayken yapılan boş harcamalara bir örnektir bu.

Kitabı sinirli bir şekilde okuyorum. Altını çizdiğim çok yeri var, kenarına aldığım bir çok not var, şaşkınlık, tiksinme vs..
Hamid ve Lusyenin büyük aşkı deniyor ama benim adıma aşk terimini pek karşılamadı ..
60 yaşında ünlü ve karizmatik sair, çapkınlığı nam salmış şair .18 yaşında Lusyen .. Etkilenme ile başlayan sonra ailesinin kendisini istemediği kişi ile evlendirmemesi için Hamid'ın izdivaç teklifini kabul eden Lusyen ... Onunla bilinmeyene yolculuğu.. Lusyene tutkun Hamid ama gene de capkinliklarina devam eden Hamid! 
Osmanlının son yılları ve o dönem yaşananlar kısıtlı devlet bütçesinde fuzuli yaşantılar göze çarpıyor.
Lusyenin yıllar sonra başkasını sevip onunla evlenmek istemesi üzerine Hamid onu kaybetmemek için kendi elleriyle evlendiriyor. Baba-kız aşkı gibi aşk deniyor. Ülkeler arası yıllar süren mektuplaşma trafiği ve birbirlerine özlemleri ,naz ve kaprisleri yer alıyor...
Lusyenin kendince biten evliliği sonra Hamide dönüşü ve Cumhuriyetin ilk yıllarına tanıklık.medeni kanuna göre nikahları.dönemin önemli kişilerinin yer aldığı ayrıntılar bu anlamda güzeldi.
Ama genel olarak kitap beklentimin altında kaldı..
Aşkı çok sorguladım kendimce. Gönül bu neden olmasın diyemedim bi türlü. Aklımda hep bir soru işareti bıraktı kitap bende.
Aşkı, olaylar ve kisileri tahlil ve sunumu anlaminda muhtesem bir eser, Can Dundar' ın bor cok kitabini okumus biri olarak ustalik eseri diyebilirim. Zaman ve olay kurgusu alip goturuyor.
Lüsyen beni gerçekten çok etkiledi.

Babası yaşında bir adama aşık olan 18 yaşında bir kız Lüsyen. Ailesinin düşüncelerini hiçe sayarak ve her şeyi göze alarak Şair-i Azam’la evleniyor. İlk zamanlar iyi ve güzel her şey. Ama sonra değişiyor her şey. Abdülhak Hamid Tarhan çok zor bir adammış. Bu kitap sayesinde bunu öğrendim. Kitabın içinde Lüsyen’in günlüğünden bölümler ve yazılan mektuplar var.

Bu kitabı okursanız eğer öncelikle şunu bilmenizi isterim ki ; Abdülhak Hamid Tarhan’a bazen çok kızacak , bazen acıyacaksınız. Lüsyen için ise sadece üzüleceksiniz. Yaşadıkları dönemin tüm olumsuzluklarına rağmen ya da kitap sizin de içinizde bir duygu fırtınası koparacak olmasına rağmen sonunda aslında bu aşkın gerçekten çok büyük olduğuna şahit olacaksınız.

Ben kitabı çok beğendim. Umarım okuyacak olanlar da beğenir.
Sevdiğim yazarlardandır Can Dündar . O yüzden baya bi hevesli almıştım ben bu kitabı .
Sanırım bende 18' imdeydim ve Lüsyen de o sıralar 18 , Abdülhak Hamit ise 60 yaşlarındaydı. Kitaba başladığım andan itibaren benim de içimde bir kavga başladı . Nasıl olur sorusu sürekli aklıma takılıyordu . Çok tartıştım kitapla kendimle kahramanlarla .. Aşkı çok sorguladım kendimce. Gönül bu neden olmasın diyemedim bi türlü. Aklımda hep bir soru işareti bıraktı kitap bende. Hala kitaplığımda durur öylece . Kim bilir belki bir gün barışırız kendisiyle :)
bir garip aşk hikayesinin içinde osmanlıdan cumhuriyt'e geçişi,şairlerin bunalımlarını ve Türk edebiyatının gelişiminde emeği geçmiş bir çok yazarı anlama fırsatı buluyorsunuz. Belçika'dan türk topraklarına sevdiği adamın peşinden gelen bir genç kızın kendini buluşunu ve de çevresindekileri ne denli etkilediğini büyük bir hayranlıkla okurken şair-i azamın Lüsyen' e olan bağlılığına da hayret etmekten geri kalamıyorsunuz. Yıllar önce burda bir evimiz olacak ve sonsuza dek beraber yaşayacağız diyen Hamid'e gülüp geçen Lüsyen , pek sevgili Hamid'iyle beraber zincirlikyuda aynı toprağın altında sonsuzluğu kucaklıyor.
Bir ömrün basamaklarını çıkarken keyifle okunacak diğer yandan bu basamaklara gizlenmiş tarih kokusunu içinize çekeceğiniz başarılı bir yapıt kesinlikle okunmalı.
ben bu kitapta büyük bir aşk hikayesinden çok, ciddi anlamda psikolojik sorunları olan ve bu sebepten hayatı birbirine zıkkım etmiş iki insan gördüm. kaprisler, şımarıklıklar, savrukluklar içinde geçmiş iki ömür..kitap bittiğinde, ikisine karşı da maalesef bir saygı kırıntısı yoktu içimde..
Siz mi yazdınız?
“Evet.”
Hemen buracıkta mı?”
“Hayır. Uzun yıllar var ki bir şey yazmıyorum.”
“Neden?”
“Söyleyecek bir şeyim kalmadı da ondan.”
Oysa söylenecek şey, her daim vardı.
Zor olan, söylenecek kişiyi bulmaktı.
Zaman, bu hükmü doğrulayacaktı.
“Tat yok gecesinde gündüzünde;
Ben neyleyim bu yeryüzünde...”
Can Dündar
Sayfa 484 - Can Yayınları
“Gitmek biraz ölmektir; geride bıraktıklarının nazarında ölü sayılmak...”
Can Dündar
Sayfa 159 - Can Yayınları
“Sevişmekten ziyade sevmek yolunda didinmek bana daha uygun geliyordu.”
Can Dündar
Sayfa 26 - Can Yayınları
"Hastayım. Yokluğun uzarsa ölürüm, gel"
"Her işini yüzüstü bırak, dön!"
"Geri gel , sensiz yaşayamam!"
“Derler ki ‘Zaman, küçük ıstırapları dindirir.’
Fakat büyükleri çoğaltıyor. Bunu acı acı tecrübe ettik.”
Can Dündar
Sayfa 423 - Can Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Lüsyen
Alt başlık:
Tarihe Gizlenmiş Bir Aşkın Hikayesi
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
541
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750712333
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Atatürk, dans etti Lüsyen'le... Tevfik Fikret ona edebiyat dersi verdi. İnönü, evlerinde satranç oynadı. Nazım Hikmet, sofralarında yemek yedi. Kimler yok ki, bu belgesel romanın sayfaları arasında: Mehmet Akif'ten Victor Hugo'ya, Damat Ferid'den Oscar Wilde'a, Yahya Kemal'den Hindenburg'a, Necip Fazıl'dan, Karındeşen Jack'e, Abdülmecid'ten Namık Kemal'e, Sultan Reşad'dan Talat Paşa'ya Geçen asrın en ünlü portreleri... Ve onların arasında bir çağ yangınının tam ortasında yaşanmış inanılmaz bir aşk hikâyesi...
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 328 okur

  • Quasimodo
  • Emel Topçu
  • Sevgi KILIÇ
  • Rahmi K.
  • Uğur Atik
  • Mukaddes Duran
  • M Ertan
  • Pınar Enes
  • Damla Kasapoğlu
  • **Kitap Kahve**

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.5
14-17 Yaş
%0.6
18-24 Yaş
%16
25-34 Yaş
%33.3
35-44 Yaş
%40.7
45-54 Yaş
%4.3
55-64 Yaş
%1.9
65+ Yaş
%0.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%78.8
Erkek
%21.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%18.5 (15)
9
%19.8 (16)
8
%22.2 (18)
7
%21 (17)
6
%7.4 (6)
5
%6.2 (5)
4
%2.5 (2)
3
%1.2 (1)
2
%0
1
%1.2 (1)

Kitabın sıralamaları