Lüsyen (Tarihe Gizlenmiş Bir Aşkın Hikayesi)

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.068
Gösterim
Adı:
Lüsyen
Alt başlık:
Tarihe Gizlenmiş Bir Aşkın Hikayesi
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
541
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750712333
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Atatürk, dans etti Lüsyen'le... Tevfik Fikret ona edebiyat dersi verdi. İnönü, evlerinde satranç oynadı. Nazım Hikmet, sofralarında yemek yedi. Kimler yok ki, bu belgesel romanın sayfaları arasında: Mehmet Akif'ten Victor Hugo'ya, Damat Ferid'den Oscar Wilde'a, Yahya Kemal'den Hindenburg'a, Necip Fazıl'dan, Karındeşen Jack'e, Abdülmecid'ten Namık Kemal'e, Sultan Reşad'dan Talat Paşa'ya Geçen asrın en ünlü portreleri... Ve onların arasında bir çağ yangınının tam ortasında yaşanmış inanılmaz bir aşk hikâyesi...
(Tanıtım Bülteninden)
Abdülhak Hamit Tarhan namıdiğer ‘Şairi Azam' ve genç sevgilisi-eşi Lüsyenin hareketli aşk hikayesini konu alan Can Dündar tarafından bir belgeselci titizliği ile ele alınmış nadide bir eser.Eser de Mustafa Kemal'den Oscar Wilde'a
Nazım Hikmet"den Mehmet Akif'e dönemin birçok tanınmış simalarıyla olan anılar ilgiyi ve merakı arttırıyor.Bu açıdan aşk hikayesi sevmeyenler için bile çok akıcı geçiyor kitap.Eserde Lüsyen ve Hamit Tarhan arasında geçen mektuplara da oldukça sık rastlıyoruz.Bu mektupların şairaneliği de oldukça iyi. Kurtuluş savaşı dönemini ve Cumhuriyetin ilk yıllarını da gayet iyi anlatan bir kitap.Biraz kalınca ama okunmaya değer şahsımca.
2012 yılının Ağustos ayında okumuştum. Tarihi nereden mi biliyorum? Çünkü okuduğum kitapları kaydettiğim bir defterim var. Konusuna gelince; Ünlü Şair Abdülhak Hamit Tarhan'ın yaşamı ve genç aşkı Lüsyen'in hikayesi. Şairin bilinmeyen yönlerinin de anlatıldığı bir kitap.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.651 Oy)18.207 beğeni41.255 okunma2.673 alıntı173.696 gösterim
 • Aşk
  7.8/10 (4.819 Oy)5.504 beğeni17.956 okunma862 alıntı92.523 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.538 Oy)8.488 beğeni25.051 okunma2.285 alıntı108.220 gösterim
 • Serenad
  9.0/10 (5.041 Oy)5.637 beğeni14.848 okunma1.664 alıntı64.011 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.420 Oy)11.093 beğeni27.451 okunma1.495 alıntı144.415 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.249 Oy)8.686 beğeni24.181 okunma1.278 alıntı118.936 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.330 Oy)12.899 beğeni33.003 okunma3.103 alıntı138.806 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.200 Oy)8.507 beğeni27.271 okunma769 alıntı133.066 gösterim
 • Çalıkuşu
  8.7/10 (4.126 Oy)4.956 beğeni18.150 okunma736 alıntı74.558 gösterim
 • Kardeşimin Hikayesi
  8.7/10 (3.554 Oy)3.410 beğeni10.762 okunma920 alıntı35.051 gösterim
Aşk işleniş bakımından bana göre çok riskli bir konudur. Lüsyen ise "aşk; adeta randevulaştı onlarla.." diye başlar. Dönemin şartları da göz önüne alındığında ben bir aşk göremedim bu kitapta, ilişkide. Lüsyen, olduğu hayattan ve istemediği bir evlilik yapmaktan imtina ederken tanışıyor 60 yaşındaki Hamid ile, Hamid ise zaten alkolik ve zendost yani çapkın bir insandır. Lüsyen apar topar, kaçarcasına evlenir. 18 yaşında heyecanıyla evlenir. Abdülhak Hamid ise ilk evliliğini 13 yaşında bir çocukla yapmış, defalarca evlenmiş, şımarık büyütülmüş, onlarca kadınla ilişkisi olmuş alkolik bir şairdir. Zamanın tüm mübalağaları kullanılmış kitapta, ya yazar bir tapınma içerisinde yahut devrin edebiyat düşkünlerinin Hamid'e bir peygambermişçesine davranışları çok şaşırtıcıydı. Altını çizdiğim en önemli yer ise tarihe ışık tutması bakımından; ülkenin en fakir zamanında 1914 yılında şehzade Albülmecid Efendi'nin şair Hamid'e münasip bir ev satın alınıp ömür boyu ikametine tahsis edilmesini istemesidir. Ülke işgal atındayken yapılan boş harcamalara bir örnektir bu.

Kitabı sinirli bir şekilde okuyorum. Altını çizdiğim çok yeri var, kenarına aldığım bir çok not var, şaşkınlık, tiksinme vs..
Hamid ve Lusyenin büyük aşkı deniyor ama benim adıma aşk terimini pek karşılamadı ..
60 yaşında ünlü ve karizmatik sair, çapkınlığı nam salmış şair .18 yaşında Lusyen .. Etkilenme ile başlayan sonra ailesinin kendisini istemediği kişi ile evlendirmemesi için Hamid'ın izdivaç teklifini kabul eden Lusyen ... Onunla bilinmeyene yolculuğu.. Lusyene tutkun Hamid ama gene de capkinliklarina devam eden Hamid! 
Osmanlının son yılları ve o dönem yaşananlar kısıtlı devlet bütçesinde fuzuli yaşantılar göze çarpıyor.
Lusyenin yıllar sonra başkasını sevip onunla evlenmek istemesi üzerine Hamid onu kaybetmemek için kendi elleriyle evlendiriyor. Baba-kız aşkı gibi aşk deniyor. Ülkeler arası yıllar süren mektuplaşma trafiği ve birbirlerine özlemleri ,naz ve kaprisleri yer alıyor...
Lusyenin kendince biten evliliği sonra Hamide dönüşü ve Cumhuriyetin ilk yıllarına tanıklık.medeni kanuna göre nikahları.dönemin önemli kişilerinin yer aldığı ayrıntılar bu anlamda güzeldi.
Ama genel olarak kitap beklentimin altında kaldı..
Aşkı çok sorguladım kendimce. Gönül bu neden olmasın diyemedim bi türlü. Aklımda hep bir soru işareti bıraktı kitap bende.
Aşkı, olaylar ve kisileri tahlil ve sunumu anlaminda muhtesem bir eser, Can Dundar' ın bor cok kitabini okumus biri olarak ustalik eseri diyebilirim. Zaman ve olay kurgusu alip goturuyor.
Lüsyen beni gerçekten çok etkiledi.

Babası yaşında bir adama aşık olan 18 yaşında bir kız Lüsyen. Ailesinin düşüncelerini hiçe sayarak ve her şeyi göze alarak Şair-i Azam’la evleniyor. İlk zamanlar iyi ve güzel her şey. Ama sonra değişiyor her şey. Abdülhak Hamid Tarhan çok zor bir adammış. Bu kitap sayesinde bunu öğrendim. Kitabın içinde Lüsyen’in günlüğünden bölümler ve yazılan mektuplar var.

Bu kitabı okursanız eğer öncelikle şunu bilmenizi isterim ki ; Abdülhak Hamid Tarhan’a bazen çok kızacak , bazen acıyacaksınız. Lüsyen için ise sadece üzüleceksiniz. Yaşadıkları dönemin tüm olumsuzluklarına rağmen ya da kitap sizin de içinizde bir duygu fırtınası koparacak olmasına rağmen sonunda aslında bu aşkın gerçekten çok büyük olduğuna şahit olacaksınız.

Ben kitabı çok beğendim. Umarım okuyacak olanlar da beğenir.
Lüsyen, Şair-i azam(En büyük şair) olarak adlandırılan Abdülhak Hamit Tarhan’ın âşık olduğu kadın. Aralarında kırk yaş olan bu çift Lüsyen 20, şair 60 yaşındayken tanışıyor ve birbirlerinden çok etkileniyorlar. Bu tarz aşk hikâyelerinde genellikle âşıkların kavuşması yıllar sürdüğü için çiftimiz kitabın on beşinci sayfasında evlenince çok şaşırdım. Neyse ki hayatlarının geri kalanı düz bir çizgide ilerlemedi.

Kitapta yazarın anlatımının yanında karakterlerin ağzından yazılmış anılar ve mektuplar da vardı. Bu beni kitaptan biraz soğuttu açıkçası. Hikâyelerini ya sadece yazarın kaleminden ya da Lüsyen’in anılarından okumak isterdim. Sadece mektuplardan da oluşabilirdi. Bu şekilde biraz ondan biraz bundan tarzını sevmedim.

Ünlü isimlerin biyografilerinde birçok ünlü isme rastlamak mümkün. Bu kitapta da Mustafa Kemal Atatürk, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Naızm Hikmet, Necip Fazıl Kısakürek, Namık Kemal, Oscar Wilde, Victor Hugo gibi isimler karşınıza çıkıyor.

Kitap 541 sayfadan oluşuyor ve büyük boy kağıda basılmış. Kitabı okurken sık sık pozisyon değiştirmek zorunda kaldım çünkü elim kolum ağrıdı.

Kitapta en hoşuma giden detaylardan biri ilk güzellik yarışmamızın jürisinin yazar, heykeltıraş, ressam ve doktorlardan oluşması oldu. Keriman Halis’in birinci seçildiği yarışmanın jürisinde Abdülhak Hamit Tarhan, Halit Ziya Uşaklıgil, Hüseyin Rahmi Gürpınar ve Cenap Şahabettin de varmış :-)

Aralarında kırk yaş fark olan, birbirlerine sadık kalmakta zorlanan ama bir türlü kopamayan ilginç bir çiftti Lüsyen ve Abdülhak Hamit Tarhan. Ben aşklarından etkilenmesem de onları okumak keyifliydi. İlginç aşk öykülerini sevenler, üstelik bu gerçekten yaşanmış, Lüsyen’i kaçırmamalı.

Kitapla ilgili ayrıntılı yorumuma bloğumdan ulaşabilirsiniz: https://suleuzundere.blogspot.com/...n-dundar-lusyen.html
bir garip aşk hikayesinin içinde osmanlıdan cumhuriyt'e geçişi,şairlerin bunalımlarını ve Türk edebiyatının gelişiminde emeği geçmiş bir çok yazarı anlama fırsatı buluyorsunuz. Belçika'dan türk topraklarına sevdiği adamın peşinden gelen bir genç kızın kendini buluşunu ve de çevresindekileri ne denli etkilediğini büyük bir hayranlıkla okurken şair-i azamın Lüsyen' e olan bağlılığına da hayret etmekten geri kalamıyorsunuz. Yıllar önce burda bir evimiz olacak ve sonsuza dek beraber yaşayacağız diyen Hamid'e gülüp geçen Lüsyen , pek sevgili Hamid'iyle beraber zincirlikyuda aynı toprağın altında sonsuzluğu kucaklıyor.
Sevdiğim yazarlardandır Can Dündar . O yüzden baya bi hevesli almıştım ben bu kitabı .
Sanırım bende 18' imdeydim ve Lüsyen de o sıralar 18 , Abdülhak Hamit ise 60 yaşlarındaydı. Kitaba başladığım andan itibaren benim de içimde bir kavga başladı . Nasıl olur sorusu sürekli aklıma takılıyordu . Çok tartıştım kitapla kendimle kahramanlarla .. Aşkı çok sorguladım kendimce. Gönül bu neden olmasın diyemedim bi türlü. Aklımda hep bir soru işareti bıraktı kitap bende. Hala kitaplığımda durur öylece . Kim bilir belki bir gün barışırız kendisiyle :)
İncelememe kitabın türünden başlamak istedim. Lüsyen hem biyografi, hem tarih hem de aşk romanıdır. Hangisi daha ağır basıyor derseniz biyografi derim. Ama kimin biyografisi? Lüsyen değil, Abdülhak Hamit Tarhan'ın hayat hikayesi. Yazar sanırım daha ilgi çeksin diye Lüsyen adını verdi. Peki kimdir Lüsyen?

Lüsyen annesi Belçikalı babası Fransız olan ve Abdülhak Hamid Tarhan'ın hem sevdiği, hem de kızı gibi olan kendisinden 42 yaş küçük olan eşidir. Aralarındaki tuhaf ilişkiyi ne dönemi yaşayanlar anlayabilmiş ne de günümüzde biz anlayabiliriz. Aşk bu, olur, diyebilseydik keşke! Bir ayrılıp bir barışmalar, hayatlarında başkalarının olması bazen bu kadar da olmaz dedirtiyor. Her şeyi geçtim, Lozan imzalanacağı sırada Abdülhak Hamit Tarhan'ın sırf Lüsyen'i görebilmek için, Lüsyen'in eşini İstanbul'a atamaya çalışması İsmet İnönü'yü kızdırdığı kadar beni de kızdırdı.

Şairi Azam (Abdülhak Hamit Tarhan), her ne kadar eleştirse de Sultan Abdülhamit Han'ın oğluna yardım etmesi, valilerin, meclisin hem şaire hem de eşine, hatta İngiliz olan gelinine ve çocuklarına bakması ülkemizin zor durumda bile vefalı olduğunu gösteriyor ancak doğru mu yapıldı, tartışılır. Zira şair vefat ettikten sonra da Lüsyen'e bağlanan aylıklar yetmemiş.

Kitap hakkında konuşulacak çok şey var. Ancak Lüsyen'e tek bir konuda imrendim. O da Mustafa Kemal Atatürk'le dans etmek şerefine nail olduğu içindir.

Kitap akıcı ancak 541 sayfanın fazla olduğunu düşünüyorum.

İyi okumalar dilerim :)
ben bu kitapta büyük bir aşk hikayesinden çok, ciddi anlamda psikolojik sorunları olan ve bu sebepten hayatı birbirine zıkkım etmiş iki insan gördüm. kaprisler, şımarıklıklar, savrukluklar içinde geçmiş iki ömür..kitap bittiğinde, ikisine karşı da maalesef bir saygı kırıntısı yoktu içimde..
Siz mi yazdınız?
“Evet.”
Hemen buracıkta mı?”
“Hayır. Uzun yıllar var ki bir şey yazmıyorum.”
“Neden?”
“Söyleyecek bir şeyim kalmadı da ondan.”
Oysa söylenecek şey, her daim vardı.
Zor olan, söylenecek kişiyi bulmaktı.
Zaman, bu hükmü doğrulayacaktı.
“Aşk mı?Yolumuza dikilen bin engelden biri...Ya aşmak ya civarından dolaşmak veya tahrip etmek lazım; veyahut da huzurunda kalmak ve yok olmak. “
"Hastayım. Yokluğun uzarsa ölürüm, gel"
"Her işini yüzüstü bırak, dön!"
"Geri gel , sensiz yaşayamam!"
"Zendost* musunuz gerçekten?"
"Victor Hugo kadar" diye cevapladı Abdülhak Hamid...

*zendost : çapkın
Can Dündar
Sayfa 47 - Can Yay. 2010, 1. baskı
Yazmak!
En büyük ve belki en kıymet verdiği ihtiras...
Zira başka hiçbir devayı,teselliyi,kaçamağı ciddiyetle göze almadı.
“Yaz” derdi bana, “...yeryüzünde buna denk düşen hiçbir zevk ve saadet yoktur. “

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Lüsyen
Alt başlık:
Tarihe Gizlenmiş Bir Aşkın Hikayesi
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
541
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750712333
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Atatürk, dans etti Lüsyen'le... Tevfik Fikret ona edebiyat dersi verdi. İnönü, evlerinde satranç oynadı. Nazım Hikmet, sofralarında yemek yedi. Kimler yok ki, bu belgesel romanın sayfaları arasında: Mehmet Akif'ten Victor Hugo'ya, Damat Ferid'den Oscar Wilde'a, Yahya Kemal'den Hindenburg'a, Necip Fazıl'dan, Karındeşen Jack'e, Abdülmecid'ten Namık Kemal'e, Sultan Reşad'dan Talat Paşa'ya Geçen asrın en ünlü portreleri... Ve onların arasında bir çağ yangınının tam ortasında yaşanmış inanılmaz bir aşk hikâyesi...
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 355 okur

 • Yusuf Tokgözlü
 • Tülay Çevlik
 • Zeynolinda
 • Adil Adem
 • Dilek
 • şule uzundere
 • Elif Demirbaş Caymak
 • Hacer Özer
 • Neyran Esin
 • gülçin çakır

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.5
14-17 Yaş
%0.6
18-24 Yaş
%16
25-34 Yaş
%33.3
35-44 Yaş
%40.7
45-54 Yaş
%4.3
55-64 Yaş
%1.9
65+ Yaş
%0.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%78.8
Erkek
%21.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%18.6 (16)
9
%18.6 (16)
8
%24.4 (21)
7
%19.8 (17)
6
%7 (6)
5
%5.8 (5)
4
%2.3 (2)
3
%1.2 (1)
2
%0
1
%2.3 (2)

Kitabın sıralamaları