Abim Deniz (Hiç Yayınlanmamış Mektup ve Fotoğraflarla Hamdi Gezmiş'in Anıları)

·
Okunma
·
Beğeni
·
9.153
Gösterim
Adı:
Abim Deniz
Alt başlık:
Hiç Yayınlanmamış Mektup ve Fotoğraflarla Hamdi Gezmiş'in Anıları
Baskı tarihi:
Kasım 2014
Sayfa sayısı:
480
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750724275
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
"Bu kitapta Deniz'in durgun, fırtınalı, eğlenceli, dalgalı hallerini ve yer yer derinliklerini bulacaksınız. Neden bugün hâlâ on binlerce çocuğun adında yaşadığını, her kesim tarafından sevilip sayıldığını, ölüm yıldönümlerinde nasıl olup da her yıl biraz daha büyüyen kalabalıklar toplandığını, her direnişte, her mitingde isminin niçin ısrarla anıldığını, neden Gezi Direnişi patladığında AKM'nin en görünür yerine onun posterinin asıldığını daha iyi anlayacaksınız."

Bugüne kadar özenle saklanan fotoğraflar, mektuplar ve belgeler, Can Dündar'ın deneyimli gazeteciliği ve Deniz'in yıllarca sessiz kalan kardeşi Hamdi Gezmiş'in tanıklığıyla birlikte ilk defa bu kitapta gün yüzüne çıkıyor. Devrim ideali peşinde fedakârca koşturmuş bir kuşağı ve dönemin siyasi atmosferini ortaya koyan Abim Deniz Denizlerin "onurlu ve cesur" duruşlarına içten bir selam…
(Tanıtım Bülteninden)
480 syf.
·10/10
Bir kitabın kurgu olduğunu bilmekle gerçek olduğunu bilmek, okurken hissedilen duygular arasında dağlar kadar fark yaratıyor.

Mükemmel olabilecek bir yaşamın, zeki bir beynin bir hayatın nasıl adım adım yok edildiğini okudum. Siyasetin devlet büyüklerinin 24 yaşında bir genci (pek çoğunu) nasıl hayattan koparttığını, bir babanın evladını kurtarmak için çırpınmasını ve bir annenin dağlanan yüreğini okudum.

Özetle; teslim olmayışın, farklı düşüncenin, başkaldırının sinyalini daha ilkokuldayken vermeye başlamış Deniz Gezmiş.


Bu kitap için fazla bir şey yazmak istemiyorum aslında çünkü ucu siyasete dokunuyor. Edebiyat ortamının siyasetten uzak durması gerektiği kanısındayım. Okuduğum diğer bir kaç Deniz Gezmiş kitabından çok farklıydı ve çok daha kapsamlı gerçekçi ve güzeldi. Her şey belgelerle kanıtlı çünkü.

Hamdi Gezmişin daha önce hiç yayınlanmamış abisi ve ailesine ait bilgi belge ve fotoğraflarıyla Deniz gezmişi en doğru kaynaktan tanıma şansını yakaladım. Can Dündar'ın editör olması da kitaba çok ayrı bir profesyonellik katmış.
480 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Hem kardeşinin ağzından yaşanılanlar, hem olayların yaşandığı gün ülkede gelişen olaylar, yazılmış olan yazılar, resimler, mektuplar eşliğinde idam aşamasına ve sonrasına kadar uzanan mükemmel bir kitap olmuş. Bir kısmın terörist diye yaftaladığı diğer bir kısmın Bağımsız Türkiye için devrim yolunu seçmiş savaşçısı Deniz Gezmiş'in kısa ama dolu geçen hayatı çok güzel anlatılmış. Anne, baba ve kardeşler neler yaşadı, neler hissetti bu çerçeveden bakmak da iyice içime işledi. İdam kısmında tüylerim diken diken, gözlerim yaşlarla bitirdim kitabı. Analarınızdan babalarınızdan geçmiş dönemi farklı dinlemiş olabilirsiniz. Bir de bu kitap ile olayların iç yüzüne bakmalısınız. Okuduğunuzda göreceksiniz ki yine zihniyet hiç bir şekilde değişmemiş. Türkiye'nin iyiliği için bir şey isteyen biri çıksa, eşitlik, adalet dese hükümet bu kişi için terörist dedi mi eyleme de gerek kalmaz. Hedef gösterilmesi yeterli. Sorgulamadan, bilmeden bu devlet düşmanı, rejimi yıkmaya çalışıyor diyerek cezası kesilir. Ara ki hukuk bulasın. Kendiniz okuyup değerlendirin, yararlı bir kitap olmuş.
480 syf.
·Beğendi·10/10
Kitabı ağlayarak ve Demirel'e küfür ederek bitirdim. Adını taşıdığım insanın hayatı, ailesinin çektiği acılar, yapılan zalimlikler beni isyan ettirdi. "1972'den bu yana biz hala aynı boktan sistem tarafından yönetiliyoruz, " dedirtti.
480 syf.
·17 günde·Beğendi·9/10
Bildiğiniz gerçeklere bir de farklı ve daha yakından bakmak için, olaylara bakarken durduğunuz yeri değiştirip birde oğlunu kaybeden ailelerin gözünden bakmak için okunması gereken müthiş bir eser.
480 syf.
·3 günde·10/10
Daha önce pek rastlamadığımız fotoğraf ve mektuplar da eklenerek, titizlikle hazırlanmış bir kitap. Okurken elbette herkes gibi çok duygulandım. Özellikle bu koca yürekli insanların yaşlarını göz önüne alırsak yaşananların yarattığı etkiyi daha iyi hissediyorsunuz. Bazı şeylerin hiç değişmediğini gördükçe öfkelenmemek elde değil.

Hamdi Gezmiş’in anıları kitaba ayrı bir tat katmış. Deniz Gezmiş’in yaşadığı sıkıntıların yanında ailenin de yaşadıklarını dinleyebiliyoruz. Hamdi Gezmiş, o dönemde evde yaşananları fotoğraf, mektup ve anılarıyla paylaşmış. Bir anne babanın evlatlarını kurtarma çabaları ve çaresizlikleri… bunların yanında bir de hayat mücadeleleri var. Sorumlulukları, çocukları, işleri…

Kitabın gerçekçiliği de hayran olduğum taraflarından biri. Her şey olduğu gibi abartılmadan süslenmeden yazılmış. Kronolojik sıraya da özen gösterilmiş. Deniz Gezmiş’i, ailesini, mektuplarını, okuduğu kitapları, amacını, isyanını, derdinin ne olduğunu anlamak isteyen herkese tavsiye ederim.
Keyifli okumalar
480 syf.
·Beğendi·10/10
Öyle bir kitaptı ki benim için bir insan ne kadar okuyabilirse bir kitabı bıkmadan o kadar okudum. 9 kere okumuş bulunmaktayım. Çok güzel her şeyin en ince ayrıntısına kadar belgeyle verildiği harika bir kitap.
480 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Deniz Gezmiş'in sadece son mektubundan tanıdığımız kardeşi Hamdi Gezmiş, oğlu Can gezmiş ve Can Dündar'ın ortak çalışmaları sonucu ortaya çıkmış bir baş yapıt denilebilir. İçinde Deniz Gezmiş'e ait yıllarca günyüzüne çıkmamış belgeler, mektuplar bulunuyor. Dönemin olaylarını anlatı şeklinde ortaya koymasıyla da tek düze anlatımdan uzaklaşıyor. Can Dündar olayların tarihsel bilgilerin verirken, Hamdi Gezmiş o tarihe ait olayları, bilinmeyenleri gerek fotoğraflarla gerekse kelimeleriyle okuyucunun önüne seriyor. Kesinlikle her evde bulunması ve her bireyin en az bir kere okuması gereken bir eser.
480 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Abim Deniz, ne bir hayal ürünü ne de bir kurgu. Gerçek bir yaşanmışlık. Döneminde yaşasak da yaşamasak da hepimizin duyduğu bildiği Deniz Gezmiş'in kısa ama dopdolu hayat hikayesi. Can Dündar ve Deniz Gezmiş'in kardeşi Hamdi Gezmiş'in beraber hazırladıkları kitapta gerçek belgeler, yayınlanmamış fotoğraflar yer alıyor.
Kitabı hiçbir siyasi görüşü savunarak okumadım, sadece bir insan olarak okudum. Deniz Gezmiş'e hak verdiğim kısımlar da oldu keşke böyle yapmasaydı dediğim yerlerde. Ama karşımızda bir Türkiye gerçeği duruyor.
Siyasi içerikli olarak okuduğum ilk kitaptı Abim Deniz. Can Dündar dönemin siyasi olaylarını ve Türkiye'nin gündemini anlatırken, Hamdi Gezmiş ise abisi Deniz Gezmiş'i sadece siyasi hayatıyla değil "abi Deniz" olarak anlatıyordu, anılarından, hissettiklerinden, karakterinden ve ailesinin neler yaşadığından bahsediyordu. Fotoğraflarla desteklenmiş olması benim gibi ilk defa bu içerikte kitap okuyan biri için okumamı kolaylaştırdı. Belki bildiklerinizi değiştirir, belki bilmediklerinizi öğrenir, belki önyargılarınızı yıkarsınız; ama bu kitabın size mutlaka bir şeyler katacağı kesin o yüzden okumanızı tavsiye ederim. İyi okumalar...
480 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Kitaptan epeyi etkilendim doğrusu. Normalde Deniz Gezmişçi falan değilimdir. Banka soyduğunu, silahlandığını biliyordum çünkü. Ancak bu kitapta biraz daha anladım onu. Hepimiz gibi hatalarıyla ve doğru yaptıklarıyla bir insan o da. Özellikle polis yaralama eylemi kabul edilebilir bir şey değil. Keşke işi ordu kurmaya götürmeseymiş. Tabii sebepleri var. Bir duruşu var. Bu duruşu idam edilene kadar bozmaması saygı uyandırıcı. Kitap ise bu süreci çok iyi anlatmış. Olmazsa olmaz bir derleme bu ve mutlaka okunmalı diye düşünüyorum.
480 syf.
·5 günde·Beğendi·Puan vermedi
Okuyan, yazan, araştıran,sorgulayan insan her zaman devlet için "tehlikeli" olarak nitelendirilir. Bunu sürekli duyuyor , okuyor ve en son Aslı Erdoğan'ın gözaltına alınmasıyla buna bizzat şahit oluyoruz. Deniz Gezmiş okumaya doymak olmuyor,ölene kadar da doymayacağım diyerek zaten yüzyıllık devlet aklının belirlemiş olduğu "tehlikeli" birey tanımına uymuş oluyordu.

Neyse kitaba geldiğimizde; Deniz Gezmiş'le uyuşan ve uyuşmayan birçok düşüncem var elbette. Deniz Gezmiş bu ülke tarihinde yer etmiş bir isim, ve seven sevmeyen herkese onun niye bu kadar önemli olduğunu en yakınlarının ağzından ve tabiki Can Dündar becerisiyle güzel ve kesinlikle etkileyici bir şekilde ortaya koyan okunmasını kesinlikle tavsiye ettiğim bir kitap.
480 syf.
·3 günde
Deniz Gezmiş'in kardeşi Hamdi Gezmis'in anıları, daha önce yayınlanmamış fotoğraflar, Deniz-Cemil Gezmis mektuplasmalari, infazlardan önce Deniz, Hüseyin ve Yusuf'un ailelerine yazdıkları son mektuplar ve daha bir suru bilgi usta gazeteci Can Dündar'ın da katkılarıyla ortaya kaynak kitap olarak da kullanılabilecek bir eser çıkmış. Denizlerin hikayesini, olaya tanıklık eden birinci ağızlardan öğrenmek isteyenler için eşsiz bir kitap bence. Yakın tarihimize ilgi duyan herkes okumalı bence, siyasi görüşü ne olursa olsun
480 syf.
·Beğendi·10/10
"Nasıldı?"
"Boynunda bir morarmışlık vardı.İp izi.."
Günlerce ağladı annem; günlerce ağladı.
Tartışılmaz bi anlatı.Küçük kardeşi Hamdi Gezmiş'in anlattıkları yeri gelince yüzümüzü gülümseten anılarla dolu bir yandan da umudun içindeki son çırpınışların,burukluğun, kayıbın içinde çaresizce kedere ortak oluyoruz..Söylenecek pek fazla bir söz bulamıyorum açıkcası.. Kalemine,emeğine sağlık diyorum.
Deniz abim, bir süre sonra bizi aştı; toplumun mülkiyetine geçti. 6 Mayıslarda biz bile kalabalıktan mezarlığa yanaşamaz olduk. "Ben kardeşiyim," diye yol istediğimde, "Hepimiz kardeşiyiz!" cevabını alıp gururlandığım çok olmuştur.
Ne var ki, asıl suç onlarda değil, onları bu yollara iten namussuzlar koalisyonundadır. Üniversiteli gençlerin devrimci dinamizmini, Türkiye'nin yükselişi için itici güç olarak değerlendiremeyen her siyasi iktidar, suçlu olacaktır.
Annem, "Gördün mü çocuğumu?" diye sordu.
"Gördüm, sarıldım," dedi babam...
"Nasıldı?"
"Boynunda bir morarmışlık vardı. İp izi..."
Günlerce ağladı annem; günlerce ağladı.
"Yaşasın Türk ve Kürt halklarının devrimci bağımsızlık mücadelesi!
Yaşasın işçiler ve köylüler!
Kahrolsun emperyalizm!"
... İzm derken izm'i bütünleyemedi çünkü infaz savcısının, "çek... Çek!"diye bağırması üzerine cellat arkadan tabureye ayağıyla vuruverdi.
Saat tam 01.25'ti
Gitmişti DENİZ...
''Polis seni döverken elini kaldırır, başını korursan elbette emniyet mensubuna mukavemet eder ve girersin içeri!'' (Cemil Gezmiş)
Sayın paşam, oğlumun hayatının izalesi ile bu ülkede özlenen ve beklenen huzur ,sükun ve ülke insanının problemlerinin çözüleceğine kani bulunsaydım,şu anda oğlumun genç kanını yüce milletime helal ederdim

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Abim Deniz
Alt başlık:
Hiç Yayınlanmamış Mektup ve Fotoğraflarla Hamdi Gezmiş'in Anıları
Baskı tarihi:
Kasım 2014
Sayfa sayısı:
480
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750724275
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
"Bu kitapta Deniz'in durgun, fırtınalı, eğlenceli, dalgalı hallerini ve yer yer derinliklerini bulacaksınız. Neden bugün hâlâ on binlerce çocuğun adında yaşadığını, her kesim tarafından sevilip sayıldığını, ölüm yıldönümlerinde nasıl olup da her yıl biraz daha büyüyen kalabalıklar toplandığını, her direnişte, her mitingde isminin niçin ısrarla anıldığını, neden Gezi Direnişi patladığında AKM'nin en görünür yerine onun posterinin asıldığını daha iyi anlayacaksınız."

Bugüne kadar özenle saklanan fotoğraflar, mektuplar ve belgeler, Can Dündar'ın deneyimli gazeteciliği ve Deniz'in yıllarca sessiz kalan kardeşi Hamdi Gezmiş'in tanıklığıyla birlikte ilk defa bu kitapta gün yüzüne çıkıyor. Devrim ideali peşinde fedakârca koşturmuş bir kuşağı ve dönemin siyasi atmosferini ortaya koyan Abim Deniz Denizlerin "onurlu ve cesur" duruşlarına içten bir selam…
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 1.446 okur

 • İbrahim
 • Eylem aydemir
 • Çağatay ayçiçek
 • Gözde Yıldız
 • Itır Altıncan
 • BURÇİN GÜNDEM
 • Bahar Tütüncü
 • Selin Musaoğlu
 • Damla göç
 • Nur polat

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%8.5
14-17 Yaş
%3.6
18-24 Yaş
%20.8
25-34 Yaş
%28.8
35-44 Yaş
%28.3
45-54 Yaş
%7
55-64 Yaş
%1.9
65+ Yaş
%1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%72.6
Erkek
%27.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%63.9 (334)
9
%19.3 (101)
8
%10.1 (53)
7
%3.4 (18)
6
%1.5 (8)
5
%0.4 (2)
4
%0.2 (1)
3
%0.4 (2)
2
%0
1
%0.8 (4)

Kitabın sıralamaları