1000Kitap Logosu
Anne Kafamda Bit Var
Anne Kafamda Bit Var
Anne Kafamda Bit Var

Anne Kafamda Bit Var

12 Eylül Anıları

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.5
1.183 Kişi
4.330
Okunma
1.169
Beğeni
15,1bin
Gösterim
152 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 4 sa. 18 dk.
Adı
Anne Kafamda Bit Var (12 Eylül Anıları)
Basım
Türkçe · Türkiye · Can Yayınları · Haziran 2016 · Karton kapak · 9789750701566
Diğer baskılar
Anne Kafamda Bit Var
Anne Kafamda Bit Var
Anne Kafamda Bit Var
Sinema sanatçısı Tarık Akan, 12 Eylül 1980 askerî darbesinin hemen ardından, 1981 başlarında, Almanya’da yaptığı bir konuşma yüzünden yurda dönüşünde tutuklandı. Tutuklanmanın nedeni, sağcı bir gazetenin manşete çıkardığı yanlı ve yalan haberdi. Böylece uzun bir yargılanma süreci başladı. Siyasî Şube, sorgulanmalar, itilip kakılmalar, aşağılanmalar, soğuk hücreler, bitli fareli koğuşlar, sağcılar, solcular, devrimciler, idamlıklar… Uzun zaman sonra aklanıp serbest kalan Tarık Akan, aradan yıllar geçse de o günlerin baskılarını, acılarını unutamadı ve sonunda yaşadıklarını yazıya döktü. Anne Kafamda Bit Var, o zorlu günlerin bir tutanağı. Bu kitapta anlatılanlar, özellikle 1970’lerin ikinci yarısından başlayarak Türk sinemasının nitelikli filmlerinde unutulmaz oyunlar çıkaran Tarık Akan’ın az bilinen bir yönünü ortaya çıkarıyor. Anne Kafamda Bit Var’da, 12 Eylül dönemindeki yargılanma sürecinin yanı sıra Atıf Yılmaz ve Şerif Gören gibi yönetmenler, ünlü hukukçu Burhan Apaydın gibi pek çok tanınmış ad ve önemli olayla ilgili anılar da yer alıyor; Yılmaz Güney cezaevindeyken gizli saklı çekilen Yol filminin serüveni de anlatılıyor.
7 mağazanın 7 ürününün ortalama fiyatı: ₺15,44
8.5
10 üzerinden
1.183 Puan · 238 İnceleme
hasbelkader
Anne Kafamda Bit Var'ı inceledi.
136 syf.
·
1 günde
·
10/10 puan
Tarık Akan 80 askeri darbe sonrası Almanya'da yaptığı bir konuşmadan dolayı Türkiye'ye döndüğünde havaalanında tutuklanır. Uzun tutukluluk süresi sorgulamalar ve zor şartlar altında geçer. Kendisiyle birlikte aynı kaderi paylaşan bir çok insanında yaşadığı işkence, psikolojik baskı ve çaresizliği anlatıyor kitapta. Çok akıcı, çok etkileyici bir kitap. Ben severek bir solukta okudum. Sizlerede okumanızı tavsiye ediyorum.
Anne Kafamda Bit Var
8.5/10
· 4.330 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
22
Havva Ünver
Anne Kafamda Bit Var'ı inceledi.
136 syf.
·
2 günde
·
Puan vermedi
Tarık Akan'ın 80 darbesi sonrası Almanya'daki konuşmasını bir gazetenin yanlı ve yalan haber sebebiyle, Tarık Akan Almanya'dan Türkiye'ye dönerken havaalanında tutuklanır. Kitapta tutukluluk sürecinde yaşadığı korkunç günleri, cezaevi koşullarının kötülüğünü, geçmiş anılarına dönüp Yol filmini çekerken yaşadıklarını okuyoruz. Çok akıcı, çok yalın bir dille yazılmış, çok etkileyici bir kitap. Ben severek okudum sizlerede okumanızı tavsiye ederim.
Anne Kafamda Bit Var
8.5/10
· 4.330 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
8
Çağlayan ASLAN
Anne Kafamda Bit Var'ı inceledi.
152 syf.
·
5 günde
Apolitiğim.
Lise 1.sınıfa başladığım ilk gün Öğretmenlerle tanışma faslının tam arasında sınıfa aniden okul müdürü girdi.Şuan nasıl bilmiyorum ama bizim zamanımızda (95-99) eğitim öğretim yılında üniversitelere solcular,liselere ise sağcılar hakimdi.Müdürümüz eline kalemi alıp tahtaya şunları yazdı , ''Siyaset=Yalan,Siyasetçi=Yalancı'' Okulunda herhangi bir siyasi olay istemediğinden midir yoksa gerçekten bu iğrenç oyuna gençlerin bulaşmasını istemediğinden midir bilemiyorum ama o an beni çok etkilemişti.Zaten hayatım boyunca da aktif bir holigan olarak siyasetle asla ilgilenmedim.Ancak geçmiş siyasi tarihimizde Yakışıklı abimiz Tarık Akan'ın gelecek neslillere ibret-i alem olsun diye yazılan bir çok siyasi yazılı ve görsel belgeleri takip etmeye çalıştım.Takip ederken de iyi ki dedim,iyi ki bu pisliğe bulaşmamışım.Solcular tarafından ciğerine bisiklet pompasıyla hava basılıp vahşice katledilen sağcı gençleri de gördüm,okudum,sağcılar tarafından 47 adet mermiyle öldürülen solcuları da gördüm,okudum.Ve her iki tarafın da Devlet babaları tarafından yaşlarının büyütülüp asıldıklarını gördüm.Taraf olanlara göre kimileri hain,kimileri kahraman.Bana göre kocaman bir ziyan. Tarık Akan sağ görüşlü bir insan olsaydı da bu yaşadıklarını yaşacaktı.Bu ülkede siyasete bulaşmanın bedelidir bu.Tarık Akan,o dönem siyasete bulaşmış olan herkesin bir aynasıdır bu kitapta.İster sağcı olsun,ister solcu olsun.Görüşler farklı olsa da,akibet aynı.Baskıyla,korkuyla,zulümle yalaka bir siyasi güruh oluşturdular yıllar içerisinde.Biraz kişilik sahibi olan ama bulaşmak istemeyen gençleri de apolitik yaptılar.Dünyada karşılığı nedir bilemem ama bu ülkede gerçekten ''Siyaset=Yalan,Siyasetçi=Yalancı'' o kadar.
Anne Kafamda Bit Var
8.5/10
· 4.330 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
12
156
Feyzullah ekinci
Anne Kafamda Bit Var'ı inceledi.
198 syf.
·
Puan vermedi
12 Eylül askeri darbesinden sonra Almanya'da yaptığı bir konuşma Tercüman Gazetesi tarafından çarpıtılır. Yurda dönüşte gözaltına alınır Tarık Akan. Uzun bir sorgulama süreci başlar Tarık Akan için. Bitli, fareli, kirli, kalabalık koğuşlar... Sağcılar, solcular.... Kimi idamlık, kimi uzun tutuklu... Ayrıca Yılmaz Güney ile tanışmaları ve 1982 Cannes Film Festivali'nde büyük ödül Altın Palmiye'yi kazanan YOL filminin çekim serüvenini. ( Yılmaz Güney hapisteyken yönetmeliğini yapmıştır filmin.) Askeri darbe sürecine, yıllarına, dönemin siyasal, kültürel ve sanatsal durumuna ışık tutan bir anlatı....
Anne Kafamda Bit Var
8.5/10
· 4.330 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
7