Mustafa KemalYılmaz Özdil

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.765
Gösterim
Adı:
Mustafa Kemal
Baskı tarihi:
3 Ekim 2018
Sayfa sayısı:
520
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052983690
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi Yayınevi
“Ey Türk gençliği!
Birinci vazifen...”
O Bir Lider
O Bir Kahraman
O Bir Deha
O ........

Kelimelerle anlatılamayacak kadar üstün vasıflara sahip bir insanötesi varlık. Ama ben bunlardan bahsetmeyeceğim.

İki üç yaşlarında tanıştım kendisiyle. Hangi özelliği anlatıldı bana, hangi yönüne hayran kalıp onu sevdim hatırlamıyorum ama hatırladığım tek şey büyüyünce ne olacaksın sorusuna verdiğim ATATÜRK olacağım cevabıydı. İlkokul sıralarında da aynı cevabı veriyordum. Sınıftaki erkekler, kızlardan Atatürk olmaz önce erkek olman lazım diyerek benimle dalga geçiyordu. İçimden üzülsem de dışarı yansıtmıyordum. Cinsiyet ezikliğini o yaşta yaşamıştım. Ben neden erkek değilim neden Atatürk olamıyorum diye içimden isyan ediyordum. Ama kararlıydım yılmayacaktım. Gerekirse önce erkek olacaktım sonra Atatürk olacaktım. Seneler boyu "büyüyünce Atatürk olacağım" demeye devam ettim. Kim ne derse desin umursamıyordum.

Kitabın 96. sayfasında
"Mustafa Kemal için kadın veya erkek ayrımı yoktu. Yürek var mı ona bakıyordu."
yazıyordu. Evet bu dedim bende o yürek vardı erkek olmasam da olurdu. Büyüyene kadar hiç vazgeçmedim büyüyünce Atatürk olacağım demekten. İşte Atatürk'ün bahsettiği yürek buydu.

Ve büyüdüm. Atatürk olamasam bile Atatürkçü oldum. Ona hep hayran oldum, ona hep aşıktım. Dinsizlikle imansızlıkla suçlandım ama hiç vazgeçmedim. Tıpkı Atatürk olmak için önce erkek olmak gerek denildiği zamanlarda vazgeçmediğim gibi.

Yıllar boyu Atatürk'ün hep zaferlerini kahramanlıklarını okuyarak büyüdüm. Onun gibi bir insan yoktu olamazdı o insan bile değildi daha üstün bir şeydi. Ve bu kitapla onun yine yüce özelliklerinin yanında ne kadar vakur, ne kadar ihtiyatlı ve ne kadar insancıl bir insan olduğunu gördüm. Kitapta o kadar gerçekçi, o kadar ayrıntılı şeyler yazıyor ki Atatürk'ün insan yönünü en detaylı şekliyle tanıdım. Onun kütüphanesine girdim, okuduğu kitaplara göz gezdirdim, gümüş tabakasından sigara içtim, yatağına uzandım, masasında rakı içtim. Aşçısıyla, soförüyle tanıştım kızlarıyla oyun bile oynadım. Kitap bitene kadar sanki onunla yaşadım hep onu yanımda hissettim. Bu kadar ayrıntıyı hiçbir kitapta okumamıştım.

İlber Ortaylı kitabı mı Yılmaz Özdil kitabı mı diye soranlar için kitapların isimlerini okuyunca kararı kendilerinin verebileceklerini düşünüyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk kitabı savaş kahramanı Atatürk'ü anlatıyorken Mustafa Kemal kitabı içimizden bir insan olan Atatürk'ü anlatıyor.

Yılmaz Özdil'i bu detaylı bilgileri bir araya toplayıp bizlere sunduğu için tebrik ediyorum. Beşikten mezara herkes bu kitabı okumalı.

#34407909 etkinlik için Elit Bey'e teşekkürler
Hediye mi arıyorsun?? Hiç düşünme !
Seyahate mi çıkıyorsun?? Hemen valizine al!
Umutsuz musun ?? Bir daha , bir daha , bir daha oku!
Okunacaklar listesi mi oluşturuyorsun ?? İlk sıraya yaz!
Harika bir başucu kitabı...

Her kesimin "kolaylıkla" okuyabileceği bu kitapta zorlanacağın tek yer ; Mustafa Kemal'in hastalıklı bir ülkeyi "bu kadar kısa bir sürede nasıl saygın bir cennete dönüstürebilmeyi başarmış olması " olacaktır .

Lütfen lütfen lütfen ulaşabildiginiz kadar insana bu kitabı anlatin ,bahsedin ,aklının bir köşesinde kalmasına vesile olun!

Zamanım yok ama deme!
Zamanı sen yaratmaya çalış!
Savaş zamanında bile "kitap okumaya vakit bulabilen ATA'n var iken , sudan sebeplerle ," soluksuz okunacak bu kitap"tan kendini mahrum etme!

Her sayfası duygu ,zeka yüklü ...
Titiz bir çalışma ...
Rekor sayıda okunmayı hakediyor !
Hadi bir fırsat verin ...
ATA'MIZ hakkında çok güzel detaylarla başbaşa kalmaniz dileğiyle ...
İyi okumalar ...
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.588 Oy)18.115 beğeni41.053 okunma2.630 alıntı172.633 gösterim
 • Huzursuzluk
  8.4/10 (2.857 Oy)2.784 beğeni8.028 okunma756 alıntı34.934 gösterim
 • Serenad
  9.0/10 (5.027 Oy)5.613 beğeni14.771 okunma1.666 alıntı63.655 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.820 Oy)8.760 beğeni23.989 okunma1.601 alıntı111.254 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.381 Oy)11.052 beğeni27.332 okunma1.473 alıntı143.827 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.209 Oy)8.640 beğeni24.051 okunma1.260 alıntı118.119 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.081 Oy)7.643 beğeni21.477 okunma747 alıntı83.805 gösterim
 • Yabancı
  8.3/10 (4.177 Oy)3.689 beğeni12.218 okunma1.109 alıntı50.053 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.496 Oy)8.444 beğeni24.921 okunma2.251 alıntı107.531 gösterim
 • Kuyucaklı Yusuf
  8.5/10 (4.760 Oy)5.129 beğeni16.418 okunma916 alıntı56.706 gösterim
Yılmaz Özdil imzalı ‘Mustafa Kemal’ bu yıl içinde çıkan ve okuduğum üçüncü Atatürk biyografisi oldu. İlki İlber Ortaylı’nın, ikincisi ise İpek Çalışlar’ın kitapları idi…

Aslına bakarsanız, bu gibi kitapların sayısının hızla artması iyi bir şey; keza Atatürk araştırmalarının da öyle. Yıllarca aptalca polemiklere konu edilen aile kütüğü, akraba isimleri gibi konuların hepsi hiçbir tartışmaya mahal verilmeyecek şekilde ortaya konulmuş durumda. Ha, gözünü düşmanlık, kalbini pas bürümüş bir güruh için bunlar da bir şey ifade etmeyebilir ancak Allah onların vicdanlarını kör etmişse bilumum yazarların dahi yapabileceği bir şey yok!

Bu tarz eserlerin, üstelik titiz çalışmaların arttığı bir gerçek çünkü demek ki toplumda Atatürk’e karşı bir hasret, bir arayış var. Bu sevgi ve alakanın devlet eliyle olmadığı ise çok açık; bilakis tamamen sivil ve içten bir özlem. Bir nevi geçit törenleri gibi kokan, heyecansız resmi bayram anmaları gibi değil toplumun Atatürk anmaları. Her yıl milyonlarca insan gönüllerinden gelerek Anıtkabir ziyareti yapıyor; Selanik turlarında muazzam bir artış var -ki bendeniz dahi iki defa gittim o topraklara...

Ülkenin niçin bu hale geldiği apayrı bir siyasi ve sosyolojik mevzu. Ömürleri boyunca Atatürk düşmanlığı yapan, hatta ‘Atatürk’ demeyi zul sayan ve asla Atatürk demeyen bir kesimin başrolleri kaptığı kesin ancak meydan boş değil. Neyse, fazla uzatmayayım…

Kitabı raflarda görünce ilk iş olarak içindekiler kısmına baktım. Kitabın sonlarına konulmuştu. Sonra da hızlı bir şekilde sayfaları çevirip biraz göz attım. Sebebi şu idi; Yılmaz Özdil’in daha önceki kitaplarında olduğu gibi ya da pek çok köşe yazarının bastığı kitaplarda olduğu gibi miydi? Yani yayımlanmış yazılar tek kapakta toplanır ve çarpıcı bir başlık seçilip, kitap adı yapılır. Özetle, kitabın adı Mustafa Kemal’dir ancak içindeki yazılardan sadece biri odur.

Neyse ki öyle çıkmadı.

Anladığım kadarıyla kalabalık bir ekip tarafından, üzerinde epeyce çalışılmış ve Yılmaz Özdil’e takdim edilip, onun tarafından kaleme alınmış bir eser.

Zaten baştan sona Özdil’in üslubu var. Köşe yazılarındaki o kısa cümleler, alt alta yazılmış ve bazen bir serbest vezin şiir havası veren bir yazım. Bu yazımın da etkisiyle kitap çabucak bitiyor. Bakmayın siz 500 sayfadan çok olduğuna, birkaç oturumda bitebilecek bir kitap…

Peki, beğendim mi? Evet. İçinde bir kısmını daha evvelden bildiğim, bir kısmını ise ilk defa duyduğum şeyler vardı. Anadolu’da ve nispeten muhafazakâr/sağ cenahta büyümüş, yetişmiş, zaman zaman Atatürk konusunda aklı karışmış biri olarak benim de yıllarca duyduğum, bugün ise saçmalık olarak nitelendirdiğim pek çok iftiraya cevap verilmiş. Hatta bu iftiraların kaynaklarının aslında neler olduğu da açık açık yazılmış.

Atatürk’ü seven, ona kıymet veren ve bunu her ortamda söyleyebilen birisi olarak Yılmaz Özdil’in benim referansım olmayacağını da ifade etmek isterim. Çünkü onun da belli konularda tenkite kapalı olduğu kanısındayım. Nitekim kitapta hatadan münezzeh, kusursuz bir insan profili çizilmiş. Oysa öyle değildi, bizim Atatürk’ümüz de hepimiz gibi yanlışı, eksiği olan bir fani idi. Ben onu ‘Kemâl’ olduğu için değil Mustafa Kemal Atatürk olduğu için seviyorum zaten.

Kitabı faydalı ve beğenilir bulmakla birlikte, bence önemli bir eksiğini söylemem lazım. Kaynakça yok. Tamam, bir bilimsel makaleler toplamı değil, kabul lakin sayfa altına kaynak yazılmasını da geçtim ama en azından en sona bir kaynakça eklenmeli idi. Böylece yazılanlar havada kalmazdı.

Zaman zaman roman tadında olmayı başaran bir kitap var ortada; ilgilisine tavsiye ederim…
Mustafa Kemal, nasıl bir inceleme yazacağım inanın bilmiyorum. Çünkü yanlış bir kelime yazıp saygısızlık dahi yapmak istemiyorum. Kitabı okurken hiç sıkılmadım, çok akıcı bir dille yazılmış. Yılmaz Özdil çok iyi iş çıkarmış.

Sıkılmadım derken mesela İlber hoca'nın bazı kitaplarında boğuluyorum ne kadar çok sevsemde kendisini. Eee birde söz konusu Atatürk olunca hiç mi hiç sıkmadı. Daha önceden biyografi olarak okuduğum Atatürk'ü Ben Öldürdüm kitabını çok beğenmiştim. Bu kitabı da okurken ister istemez kıyas yaptım. İlk başlarda Atatürk'ü ben öldürdüm kitabı daha güzel diyordum yanıldığımı anladım.

Mustafa Kemal kitabı müthişti. O kitapta çok iyiydi ama sayfaları çevirdikçe neler neler öğrendim. Bilmediğim ne kadar çok şey varmış. Üstün körü bilgilerle hayatım devam ediyormuş. Kitap bana çok şey kattı, bildiklerim tazelendi ve yeni şeyler öğrendim. Ve en önemlisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e yine minnetlerimi sundum. Mekanı cennet olsun. Onu ne çok sevdiğimi okudukça sevgimin arttığını hissediyordum.

Kitap içime içime adeta işledi. Yılmaz Özdil taraflı da yazmamış. Herkes okumalı bu müthiş eseri. Duygulanmamak elde değil. Atatürk hakkında dini yönden de çok eleştiriyorlar, şu ön yargılarınızdan kurtulsanız ve okusanız kitabı. Neler olduğunu göreceksiniz.

Çok hakkını yiyorsunuz çok... O da inandığınız Allah'a hesap verecek siz de!!! O zaman onu yargılamayı bırakın artık, şu güzelim vatanı bizlere hediye etmiş silah arkadaşlarıyla... Allah hepsinden razı olsun. Kıymetini bilelim Atamızın da Vatanımızın da...

Mükemmel eser ötesi yok...
Yılmaz Özdil'in 10 Yıllık Emeğim dediği çalışması dün elime ulaştı ve zevkle okuyorum. Gerçekten Harika bir kitaba benziyor. Rekor Basımını da unutmamak lazım 1.881.000 adet.
Kitabı elime aldığım günden itibaren bildiğim, bilmediğim bilgeleri yeniden öğrendim. Paşa'mın anılarını okurken onu yaşadım. Kimi güldüğüm kiminde ağladım anılar. Bunca savaş, acı, ölüm, hasret arasında bir Dünya Liderinin yüreğine dokunmak.. Hastalığı hakkında vakur duruşu. Kendinden çok ona inanları düşünüyor oluşu.. Her gün daha çok şükrediyorum. Türk doğdum. Atatürk gibi bir lideri kurduğu ülkede yaşıyorum. Dünya'da şükredileceklerin en büyüğü budur. "Ne mutlu Türküm diyene."
Şu Çılgın Türkler'den sonra tüylerim diken diken, gözlerim yaşlı, yutkunmakta zorlanarak okuduğum ikinci kitap oldu. Başucu kitaplarıma bir yenisi eklendi.

Tek bir sayfasın da dahi sıkılmadım. Her bir kelimeyi heyecanla, merakla adeta su gibi içtim. Bitmesin daha çok okuyayım istedim. Kah gülümsedim, kah gözlerim yaşardı, kah şaşırdım. Bilmediğim, anlatılmayan Atatürk'ü okudum. Ve yine, yeniden hayran kaldım. Ömrü vatan, millet için tükenmiş bir lider, bir devrimci. Cumhuriyet için, bağımsızlık için verilen onurlu, haklı mücadele, bir ömür.‍️

Atatürk ve silah arkadaşlarına, dil uzatanlardan bir kez daha nefret ettim, tiksindim. Hele ki bir kadın nasıl olurda Atatürk'e minnet duymaz!
"Şuna inanmak gerekir ki, dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir. "‍️ diyerek kadınları bu kadar özel kılmışken! Kadın insandan dahi sayılmazken kadını yücelten, kadını toplumun bir birey olarak kabul ettiren bir liderken!

Bu topraklar da Mustafa Kemal Atatürk'ün çocukları bitmez. Biz Cumhuriyet kadınları çocuklarımızı onun ideallerine, onun fikirlerine bağlı, saygıyla, minnetle yetiştiriyoruz.

Türkiye'nin aydınlık yüzü elbette kazanacak!

Mustafa Kemal kitabı okunmalı, okutulmalı nesilden nesile aktarılmalı...

"Vefatından neredeyse bir asır sonra, hiç tanımadığı, hiç görmediği insanların bedenine imzasını atan bir başka lider yok.

Her 10 Kasım'da yeniden doğuyor.

1881-193∞

Sonsöz değil, dünya durdukça önsözdür.
Mustafa Kemal ilelebet payidardır."
Güle güle Sarı Zeybek yolun açık olsun. Hakiki yerin, daima inandığın ve bağlandığın Türk Milletinin, bizlerin minnet dolu sinemizdir. 57 yıllık hayata, bir milletin yeniden varoluşunu, devrim ve inkılaplarıyla bügün bile hayal edip sahip olamayacağımız imkanları milletine sunmuş ve sığdırmıştır. Çocukla cocuk olmuş, doğa sevgisi, hayvan sevgisi olan iyi bir asker ve devlet adamı. Çok yönlü, vizyonu olan bir güzel insan... Bu güzel insanı ve fikirlerini geleceğimiz adına çocuklarımıza anlatmalıyız. Bu güzel kitabı bizlere kazandıran Yılmaz Özdil'in elleri dert görmesin. Son olarak Rabbim milletime Mustafa Kemal'in vizyonuna sahip devlet adamları nasip etsin.
Yılmaz Özdil’in son kitabı olan Mustafa Kemal’i okuduktan sonra Atatürk’e olan hayranlığım bir kez daha arttı çünkü kitap o kadar realist bir bakış açısıyla ve kusursuz bir üslupla yazılmış.Kitabı okurken Atatürk’ü daha ayrıntılı ve doğru anlayacaksınız.Ulu Önder Mustafa Kemal’i anlatan en iyi okuduğum eser Çankaya eseriydi.En son olarak ise İlber Ortaylı’nın Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü okumuştum o eserde daha çok başkomutan olarak ele alıyordu bu eserde ise halkçı bir deha’nın tüm ayrıntıları anlatılıyor.Kitabı okurken aynı ortamlarda bulunuyormuşsunuz gibi oluyorsunuz gerçekten dünyada bundan daha güzel bir şey olamaz.Kitabı bitirdikten sonra keşke kitap hiç bitmeseydi mütemadiyen devam etseydi diyeceksiniz...
Onderimiz hakkinda okudugum en guzel kitapti. Yazarin ellerine saglik. Meger hakkinda bilmedigim ne cok sey varmis.
Kitap engin bilgilerin yani sira, Ata'mizin resimleri ile taclandirilmis. En sevdigim resmin kitapta olmamasina uzuldum sadece (Dunya liderleri ve krallari ile yemekte cekilmis fotografi).
Elestirecegim tek nokta kitabin beyaz kapakli olmasi. Insan uzerine toz konmasina bile tahammul edemiyor.
En kisa surede tekrar okuyacagim, cevremdeki herkese okutacagim.
Nur icinde yat Pasam.
Arkadaşlar, Atatürk ile ilgili çok kitap yazıldı, ama inanın bu farklı. Benim için baş ucu kitabı oldu. Çok anlaşılır, yalın bir dil ile yazılmış. Satırları adeta yaşadım, gözlerim doldu doldu taştı. Gençlik için çok önemli bir kitap. Kesinlikle tekrar okuyacağım, okutacağım, çevremde gençlere dağıtacağım. Çok çok iyi iş çıkarmış Yılmaz Özdil ve belli ki çok iyi araştırmış, hatta yanlış bilgileri doğrulamış parantez içinde. Lütfen okuyun, ATAMIZI daha iyi tanıyın, daha iyi anlatın, sevdirin. Bu ATAMIZA boynumuzun borcu, hele ki bu dönemlerde. Bin kere teşekkür ediyorum Yılmaz Özdil'e. Böyle yazarlar çok kıymetli.
Mustafa Kemal.
Yazarın da söylediği gibi Mustafa Kemal’i hiç böyle okumamışsınızdır ki ben okumamıştım. Hiç bilmediğiniz, duymadığınız yönleri ile bu kitapta Ata’m ve Yılmaz Özdil uzun araştırmalar sonucunda çok güzel kaleme almış. Okunması, anlaşılması çok kolay. Okuyun, okutun. Bir kez daha hatta öncekinden de çokca hayran kalacaksınız.
Yaşadığımız hayatı ona borçlu olduğumuzu unutmamalıyız.
Atatürk’ü yerdikleri şu berbat zamanda ilaç gibi geldi..
Umarım seni inkar edenler yaptıkları nankörlük için günü gelir kahrolurlar.
''Türk kadını hiçbir alanda erkeklerden geri kalmayacak.''
''Türk kadını hiçbir alanda Avrupalı kadınlardan geri kalmayacak.''
''Türk kadını daha büyük nesiller yetiştirmeye kabiliyetlidir.''
Kadın, insan değildi.

Nüfus sayımında sayılmıyordu.
Büyükbaş hayvanlar bile sayılıyordu...
Kadınlar sayılmıyordu.

Eşit birey oldu.

Medeni Kanun kabul edildi,
Resmi nikah getirildi.
Aynı anda birden fazla kadınla evlenme kaldırıldı.
Yaş sınırı konuldu, küçük yaşta evlilikler önlendi.
Miras hukukunda cinsiyet ayrımına son verildi.
Siyasi haklar teslim edildi, seçme seçilme hakkı verildi.
Eşit eğitim hakkı verildi.
Meslek edinme hakkı verildi.
Yılmaz Özdil
Sayfa 231 - Kırmızı Kedi Yayınevi
Erkeklerin % 7'si, kadınların binde dördü okuma yazma biliyordu. Okuryazarların ezici çoğunluğu subay ve gayrimüslimdi.
Yılmaz Özdil
Sayfa 157 - Kırmızı Kedi Yayınevi
Çanakkale’de kan durmuyordu.
Tıbbi malzeme yetişmiyordu.

Kurşun yiyen bacaklar kollar, iple sıkılıyordu. Yaraya ot tıkanıyordu. Ot yoksa çamur kullanılıyordu. Delikler sıvanıyordu.

Kurtlanan yaralarını deniz suyuyla temizlemeye çalısan gazilerimizin feryatları, gecelerin karanlığını yırtıyordu.
Yılmaz Özdil
Sayfa 61 - Kırmızı Kedi Yayınevi
Trablusgarp'ta ,Çanakkale 'de ,Kurtuluş Savaşı 'nda, en kanlı çarpışmaların en kritik günlerinde bile elinden kitap düşürmezdi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mustafa Kemal
Baskı tarihi:
3 Ekim 2018
Sayfa sayısı:
520
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052983690
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi Yayınevi
“Ey Türk gençliği!
Birinci vazifen...”

Kitabı okuyanlar 63 okur

 • Murat Aktaş
 • Burcu zeybek
 • didem ünal
 • seher
 • İlknur Karabulut
 • Seçkin Erkan
 • Ayşegül Toker
 • SADIK PAŞA KURTULUŞ
 • Kubilay Çil
 • ÜMİT YILMAZ

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%90.9 (50)
9
%3.6 (2)
8
%3.6 (2)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%1.8 (1)

Kitabın sıralamaları