·
Okunma
·
Beğeni
·
8,2bin
Gösterim
Adı:
Kadın
Baskı tarihi:
20 Kasım 2018
Sayfa sayısı:
368
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059799430
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi Yayınları
Baskılar:
Kadın
Kadın
Eşit eğitim hakkı
1924

Eşit birey hakkı
1926

Eşit seçme seçilme hakkı
1934

Kadın erkek eşitliği fıtrata ters
kürtaj olma
sezaryen yaptırma
en az üç doğur
hamileysen sokağa çıkma
kahkaha atma
bankta kızlı erkekli oturma
talibin çıkarsa seçici olma
haddini bil
itaat et
okuma
düşünme
sus!
2015
372 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Bu incelemeyi özellikle Murat Çelik için paylaşıyorum. Yılmaz Özdil kalemine hayran olduğum yazarlardan sadece bir tanesi. Gene her zaman ki gibi dilime ve hislerime tercüman olmuş.

Özdil, kitapta öncelikle kadınlar başlığında o günkü irdeleyeceği kadınla alakalı bir başlık atıyor, fikrini ve incelemesini paylaşıyor sonrasında ise o kadınla alakalı bir paragraflık kişinin şimdiki akıbetiyle veyahut köşe yazısı içinde paylaşmadığı önemli bir bilgiye değiniyor.

Yazarın diğer kitaplarını da şimdiden sıraya koydum bile: Adam, Beraber Yürüdük Biz Bu Yollarda ve Beraber Yürüttük Biz Bu Yollarda...
372 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Yılmaz Özdil'in okuduğum ilk kitabı. Her sayfasında başka bir kadının hayatına dokunduğunuz bu kitabı okurken hüzünlenip, sinirlenip, yok artık diyorsunuz. Gözlerimin dolduğu sayfalarda oldu, güldüğüm sayfalarda. Benim çok sevdiğim bir kitap oldu.
372 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Yılmaz Özdil'in o ''sevilmeyen üslub''una ben hayranım. Boş, sıkmıyor, dolu yazıyor. Bu kitapta en güzel örneklerinden biri iyki varsın...
372 syf.
·Beğendi·9/10
Yılmaz Özdil'in okduğum ilk kitabıydı.. Kadın'dan başlamak istedim, kitabı bitirince diğer kitaplarını da okumaya karar verdim. Kalemi çok sivri Yılmaz Özdil'in, ama o sivri ucunu öyle bir yere batırıyor ki, helal olsun be diyorsun.
Kitabı okurken insan olanın canının yanmaması mümkün değil, bazı yerlerde boğazım düğüm düğüm oldu, bazı yerlerde dayanamadım ağladım, bazı yerlerde gururlandım, gıpta ettim, hayranlık duydum ve okurken çoğunlukla tüylerim hep diken diken oldu... Çünkü yazılanlar gerçek hem de benim güzel ülkemin iç acıtan gerçekleri.. Kitaptan çıkardığım net özet şu : Bu ülkede kadın, çocuk ve ağaç olmak zor hem de çok zor....
372 syf.
·10/10
Yılmaz Özdil'i takip edenlerin yabancı olmadığı bir kitap. Yılmaz Özdil'in yayınlamış yazılarının kitap olmuş hali. çoğu yazısını zaten okumuştum. Bu kitabın her sayfasında utanç, gurur, öfke, hayranlık, gıpta, sevgi, nefret birbirine karışıyor.
368 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Kitapta aci tatli hikayeleriyle adini duydugumuz, duymadigimiz herkesin bilmesi ve tanimasi gereken pek cok kadin yer aliyor. Okurken gururlandigim uzuldugum hatta utandigim bolumler oldu. Mutlaka okuyun ve okutun derim...
372 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
Elimdeki kitap Aralık 2016 beşinci basım. İçinde işaretlediğim köşe yazıları sayfasına göre;
Rahime (sayfa 20),
Angelina (sayfa 41),
Flört (sayfa 64),
Saç (sayfa 65),
Sus! (sayfa 122),
Brooke (sayfa 131),
Alev (sayfa 143),
Melek (sayfa 170),
Trüban (sayfa 218),
Bettina (sayfa 227),
Çiçek (sayfa 250),
Cynthia (sayfa 260),
Dilek (sayfa 290)
Nereden yazmaya başlasam bilemedim. İlkin yukarıda paylaştığım başlıkların beni güldüren veyahut ağlatan köşe yazılarını baz alarak paylaştığımı belirteyim. Belki merak eder okumaya fırsatınız olmazsa bunlara göz atmanızı tavsiye ederim.
Hayatımda hiçbir şeyin fanatiği olmadığım için, bu tarz yaklaşımlar bana çok cazip gelmiyor. Yılmaz Özdil çok İzmirli İzmirli, anlatabildim mi bu ikilemeyle bilemedim. Fakat biz Ankaralılar İzmirlileri biraz fazla İzmir kafatasçısı buluruz. (Belki de İzmirliler kafatasçılık ederek en iyisini yapıyor, öyle olmak gerekiyor bu devirde.) Bunu bizzat hissettim kitabı okurken ama çok rahatsız ettiğini söyleyemem. Kendisi her ne kadar hükûmet karşıtı bir köşe yazarı olsa da yeri geliyor muhalefeti de itin g.tüne iliştiriveriyor.
Hukuktan adalete, ekonomiden tarıma, kadından erkeğe, okuldan eğitimsizliğe, milli bayramdan kurban bayramına, müzikten heykele... Özdil'in her konuda söyleyecek bir şeyi var. Çünkü araştırmayı seviyor, karşınıza altı boş belgelerle değil, devlet arşivlerinden okuduğu tescilli belgelerle geliyor. Gazete kupürlerini bir gazeteci olarak saklıyor, belki işine yarayacağını bildiğinden, belki bir gün işine yarar öngörüsüyle arşivinde muhafaza ediyor.
Gel gelelim kitapta sadece başarılı kadınlar değil, ülkeyi sona sürükleyen kadınların hikayeleri de mevcut. Kendi annesinden tutun da, ilk kadın canlı bombaya kadar anlatıyor.
Çerezlik kitaplardan diyebilirim. Benim için hızlı bitti.
Yılmaz Özdil'i okumak biraz ara istiyor sanırım, çünkü feci şekilde bileniyorsunuz -artık iktidara mı bilenirsiniz yoksa muhalefete mi bilemeyeceğim- velhasıl bu kadar nefret ve kin dolmak doğama aykırı olduğundan "Adam" kitabını okuma listemde biraz daha aşağılara aldım. Buradan yola çıkarak kitapta yapılan yolsuzlukları, ülkedeki adaletsizlikleri, geçmişten daha kötü oluşumuzu, ekonomimizin nasıl çöktüğünü, insanlıktan nasıl çıktığımızı görmemizin mümkün olduğunu söylemek isterim. Bunların yanı sıra İzmir'in hayvanat bahçesinde doğan ilk filimiz, Müzeyyen Senar, Sabiha Gökçen, Zübeyde Hanım gibi sizleri yeri geldi mi yüreklendirecek, dudaklarınızda ufak bir tebessüm oluşturacak köşe yazıları da mevcut.
İyi okumalar.
372 syf.
·13 günde·Beğendi·10/10
Yılmaz Özdil'in kitapları yazılarında oluşur. Bunu hepimiz biliyoruz. Ancak günlük yazılarında araya farklı gündemler girer, Yılmaz Özdil'i okuduktan önce ya da sonra başka yazarın o güne ait yazısını okursun, başka bir haber okursun vs. yani arada bir es verirsiniz. Amma velakin kitaplarında arka arkaya sadece Yılmaz Özdil okuduğunuz için tokat yemiş gibi olursunuz. Yazıların neredeyse hepsi size tanıdık gelir ama bu sefer etkisi farklı olmuştur. Bu nedenle Yılmaz Özdil kitaplarını alıp kitaplığımıza okuyup, ona şiir kitabı muamelesi yapmalıyız. Gün içinde ya da bir anlık alıp bir iki yazı okuyup bırakmalıyız. Yoksa gündem haberlerinin yanısıra bir de Yılmaz Özdil okuyunca arka arkaya doz aşımı oluyor. İnsanın çığlık çığlığa kaçası geliyor ülkeden.
368 syf.
·11 günde·Beğendi·8/10
Yılmaz Özdil bu kitabı yazdığında bugün aramızda olmayan bir çok kişi hayattaydı. Bunu düşününce insan biraz duraksıyor. Ölüm Allah'ın emri de öldürülmek, öldürülmekten beter hale gelmek..?
Belki yıllar sonra bu incelemeyi tekrar okuduğumda her neyse..

Yılmaz Özdil'i sever misiniz? Boş verin sevip sevmemeyi. Bu kitap Yılmaz Özdil'in değil ki. Bu kitap, hep birlikte hayatlarını mahvettiğimiz insanların hayatlarından küçük anekdotlar paylaşıyor. Kim mi o insanlar?

* Evladı polis tarafından öldürülen bir annenin, başbakan tarafından yuhalatılması desem.. Evet, Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm Elvan.

* Küre Dağları'na yapılmak istenen Hidroelektrik santral, halkın tepkisiyle karşılanınca, mahkemelerimiz bilirkişi raporu istedi. O raporu hazırlamaya giden bilirkişi heyeti bir kaza(inanıyoruz kaza olduğuna) sonucu vefat etti. Medyada haber yapıldı ancak her yerde kadının tek bir fotoğrafı yayımlandı. O güne kadar hiçbir şekilde tanınmayan bilim insanımızın çantasından çıkan akbilin üzerinden alınmıştı o fotoğraf. Evet, Bitki Ana'mız,
Asuman Efe

*"Deprem olursa fakirleri de kurtarırlar mı?" diye soran Ümmügül Turhan. Adaletsizlik duygusunu o kadar yoğun yaşamış, yoksulluğu öylesine benimsemiş ki... Bir felaket olduğunda kendilerine önem verilecek mi verilmeyecek mi bunun korkusunu yaşıyor.
Soruyu sorduğunda 7 yaşındaydı. Aradan yıllar geçti, şimdi -eğer hala hayattaysa- öğrenmiştir sanırım sorunun cevabını.

*Rögar kapağının üstü doğru dürüst kapatılmayıp, bisküvi kartonuyla örtülmüştü. Beş yaşındaki Dilara'nın oradan geçeceğini bilseler örterlerdi ama örtmemişlerdi işte. Dilara son adımını boşluğa attı. Öylece attığıyla kaldı. Sorumlular ceza aldı mı? Almadı. İki ay yatıp çıktılar. (Aslında tecavüz edenin yedi gün yattığı bir ülkede ölüme sebep olmanın suçu nerden baksan 8 hafta...)

* Kader Erten
12 yaşında evlendi.
13 yaşında anne oldu.
14 yaşında öldü!

Ve son olarak "Ben Dilenci Değilim!" diyen DİLEK.
368 syf.
·5 günde·8/10
Yılmaz Özdil yazılarını geçmişten alıp hikayeleştirerek günümüz olaylarına dayandırması hoşuma gidiyor gerçekten. Bu kitapta da kadınları konu alan yazılarını içim acıyarak okudum. Kadınların yaşadığı-yaşamakta olduğu gerçeklikleri insanın yüzüne yüzüne çarpıyor.
Kitapla ilgili olumsuz tek yorumum, bazı yazılar kadınla alakalı değildi, kitabın ortasındaki roma rakamlı sayfalar bir nevi tekrar olmuş. Bunun dışında okuyup hatırladığım, hatırlayınca hüzünlendiğim ya da kızdığım oldu. Tavsiye ederim okuyunuz.
368 syf.
Yılmaz Özdil'in okuduğum ilk kitabıydı. Her sayfasında başka bir kadının hayatına dokunduğunuz bu kitabı okurken yeri geldi hüzünlenerek yeri geldi sinirlenerek okuyorsunuz. Gözlerimin dolduğu sayfalarda oldu, güldüğüm sayfalarda. Türkiye'de kadın olmanın ne demek olduğunu , Türkiye'de ki kadının konumunu çok iyi ortaya koymuş .
Benim severek okuduğum bir kitap olmuştu.
Unutulmazlar kabristanıdır Feriköy,
Berkin de unutulmayacak asla

Sana gelince usta...

Hatırlanmak bile istenmeyeceksin.
Yatacak yerin yok, bilesin.
Tükürmesinler diye mezar taşına...
Toma bekleyecek başında.
Siz siz olun kardeşim... Çocuğunuzu Müjdat Gezen'in koltuğuna oturtun. Götürün bugün okuluna, gezdirin, "servet" denilen kavramın, para değil, insan biriktirmek olduğunu öğrensin çocuklarınız.
Çocuklara tecavüz etmeyi, öldürmeyi, "kendi aramızda halettik" diyerek üstünü örtmeyi, haber yapılmasın diye basın yasağı getirmeyi en iyi biliriz. Ama eşcinselleri konuşmayı ayıp sayarız.
Bir programda, "babam bana tecavüz etti" diyen kızını öldürüp, "babasını kamuoyunda mahçup etti" indirimi alan var. Mahkemeye takım elbiseyle geldi diye "iyi hal" indirimi alan seri tecavüzcü var.

Hırt cumhuriyetidir burası. Hırt!
Kalem, kalemtraş, silgi, defter, kuru-sulu-pastel boya, beslenme çantası, yapıştırıcı, termometre, kağıt, dosya, kravat ve her 10 okul çantasından 9'u Çin malı. "İlim Çin'de bile olsa gidip alınız" diyen peygamberin buyruğunu, "ilimi boşveriniz, malları alınız" şeklinde anlamışlar.
Anne

....Eczacıydı aynı zamanda...
- Gözüm morardı.
- Gel, patates basayım.
- Kepeklerim çoğaldı.
- Otur, zeytinyağı süreyim.
- Arpacık çıktı galiba.
- Yum, sarımsak değdireyim.

Hemşireydi...
- Öfff, terledim be.
- Dur, sırtına havlu sokayım.

Röntgen mütehassısıydı...
- Öhh-höööaa!
- İçme şu zıkkımı.

Bebekken, anestezi uzmanıydı...
- Dandini dandini dastaaana.

Bi ara sünnetçiydi...
- Çıkar, pansuman yapıcam.

Ürologdu...
- Çişin niye sarı bakiiim?

Fizyoterapistti...
- Dizim ağrıyor.
- Benim de belim ağrıyor, geçer.

Diyetisyendi...
- Mis gibi türlü yaptım, sakın sokakta burger filan yiyip gelme, kola da içme!

Cildiyeciydi...
- Sırtımda sivilce çıktı.
- Çikolata yeme.

Laboranttı...
- Burnum akıyor.
- Ben şimdi sana bi ada çayı kaynatayım, rezene, bal, limon, 
tarçınla zencefili de ılık ılık iç, sırtına rakıyla aspirini karıştırıp sürelim, 
uyu, uyan, sabaha bi şeyin kalmaz.

Psikiyatrdı...
- Nen var oğlum?
- Bi şeyim yok.
- Var var, canın sıkkın.
- Yav bırak, iyiyim.
- Yok yok, bilirim ben.
- Anne delirtme insanı!
- Bak gördün mü?
- Neyi gördüm mü?
- Sinirlerin bozuk senin.

Genetikçiydi...
- Babana çektin sen, o da sinirli, bütün kötü huylarını ondan almışın zaten....
Yılmaz Özdil
Sayfa 54 - Kırmızı Kedi (PDF)

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kadın
Baskı tarihi:
20 Kasım 2018
Sayfa sayısı:
368
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059799430
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi Yayınları
Baskılar:
Kadın
Kadın
Eşit eğitim hakkı
1924

Eşit birey hakkı
1926

Eşit seçme seçilme hakkı
1934

Kadın erkek eşitliği fıtrata ters
kürtaj olma
sezaryen yaptırma
en az üç doğur
hamileysen sokağa çıkma
kahkaha atma
bankta kızlı erkekli oturma
talibin çıkarsa seçici olma
haddini bil
itaat et
okuma
düşünme
sus!
2015

Kitabı okuyanlar 1.330 okur

  • Emre Korkmaz
  • Umut Çakıcı
  • Gökhan ALTINTAŞ
  • Pelin Özbaş
  • Sevcnk
  • Fatma Nur Efe
  • Levent Kıvrıkoğlu
  • Saba
  • Oya Buldan
  • Gaye Yiğit

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.3
14-17 Yaş
%6.9
18-24 Yaş
%15.4
25-34 Yaş
%26.6
35-44 Yaş
%29.3
45-54 Yaş
%13.8
55-64 Yaş
%2.1
65+ Yaş
%0.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%71.8
Erkek
%28

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%37 (153)
9
%20.6 (85)
8
%22.5 (93)
7
%5.6 (23)
6
%2.9 (12)
5
%1.2 (5)
4
%0.5 (2)
3
%0
2
%0.7 (3)
1
%1.2 (5)

Kitabın sıralamaları