Adı:
Kadın
Baskı tarihi:
Ekim 2015
Sayfa sayısı:
372
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059799430
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi
Eşit eğitim hakkı
1924

Eşit birey hakkı
1926

Eşit seçme seçilme hakkı
1934

Kadın erkek eşitliği fıtrata ters
kürtaj olma
sezaryen yaptırma
en az üç doğur
hamileysen sokağa çıkma
kahkaha atma
bankta kızlı erkekli oturma
talibin çıkarsa seçici olma
haddini bil
itaat et
okuma
düşünme
sus!
2015
(Yayınevinin Tanıtım Bülteninden)
372 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Bu incelemeyi özellikle Murat Çelik için paylaşıyorum. Yılmaz Özdil kalemine hayran olduğum yazarlardan sadece bir tanesi. Gene her zaman ki gibi dilime ve hislerime tercüman olmuş.

Özdil, kitapta öncelikle kadınlar başlığında o günkü irdeleyeceği kadınla alakalı bir başlık atıyor, fikrini ve incelemesini paylaşıyor sonrasında ise o kadınla alakalı bir paragraflık kişinin şimdiki akıbetiyle veyahut köşe yazısı içinde paylaşmadığı önemli bir bilgiye değiniyor.

Yazarın diğer kitaplarını da şimdiden sıraya koydum bile: Adam, Beraber Yürüdük Biz Bu Yollarda ve Beraber Yürüttük Biz Bu Yollarda...
372 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Yılmaz Özdil'in o ''sevilmeyen üslub''una ben hayranım. Boş, sıkmıyor, dolu yazıyor. Bu kitapta en güzel örneklerinden biri iyki varsın...
372 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Yılmaz Özdil'in okuduğum ilk kitabı. Her sayfasında başka bir kadının hayatına dokunduğunuz bu kitabı okurken hüzünlenip, sinirlenip, yok artık diyorsunuz. Gözlerimin dolduğu sayfalarda oldu, güldüğüm sayfalarda. Benim çok sevdiğim bir kitap oldu.
372 syf.
·10/10
Yılmaz Özdil'i takip edenlerin yabancı olmadığı bir kitap. Yılmaz Özdil'in yayınlamış yazılarının kitap olmuş hali. çoğu yazısını zaten okumuştum. Bu kitabın her sayfasında utanç, gurur, öfke, hayranlık, gıpta, sevgi, nefret birbirine karışıyor.
372 syf.
·28 günde·Beğendi·9/10
Yılmaz Özdil'in okduğum ilk kitabıydı.. Kadın'dan başlamak istedim, kitabı bitirince diğer kitaplarını da okumaya karar verdim. Kalemi çok sivri Yılmaz Özdil'in, ama o sivri ucunu öyle bir yere batırıyor ki, helal olsun be diyorsun.
Kitabı okurken insan olanın canının yanmaması mümkün değil, bazı yerlerde boğazım düğüm düğüm oldu, bazı yerlerde dayanamadım ağladım, bazı yerlerde gururlandım, gıpta ettim, hayranlık duydum ve okurken çoğunlukla tüylerim hep diken diken oldu... Çünkü yazılanlar gerçek hem de benim güzel ülkemin iç acıtan gerçekleri.. Kitaptan çıkardığım net özet şu : Bu ülkede kadın, çocuk ve ağaç olmak zor hem de çok zor....
372 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
Elimdeki kitap Aralık 2016 beşinci basım. İçinde işaretlediğim köşe yazıları sayfasına göre;
Rahime (sayfa 20),
Angelina (sayfa 41),
Flört (sayfa 64),
Saç (sayfa 65),
Sus! (sayfa 122),
Brooke (sayfa 131),
Alev (sayfa 143),
Melek (sayfa 170),
Trüban (sayfa 218),
Bettina (sayfa 227),
Çiçek (sayfa 250),
Cynthia (sayfa 260),
Dilek (sayfa 290)
Nereden yazmaya başlasam bilemedim. İlkin yukarıda paylaştığım başlıkların beni güldüren veyahut ağlatan köşe yazılarını baz alarak paylaştığımı belirteyim. Belki merak eder okumaya fırsatınız olmazsa bunlara göz atmanızı tavsiye ederim.
Hayatımda hiçbir şeyin fanatiği olmadığım için, bu tarz yaklaşımlar bana çok cazip gelmiyor. Yılmaz Özdil çok İzmirli İzmirli, anlatabildim mi bu ikilemeyle bilemedim. Fakat biz Ankaralılar İzmirlileri biraz fazla İzmir kafatasçısı buluruz. (Belki de İzmirliler kafatasçılık ederek en iyisini yapıyor, öyle olmak gerekiyor bu devirde.) Bunu bizzat hissettim kitabı okurken ama çok rahatsız ettiğini söyleyemem. Kendisi her ne kadar hükûmet karşıtı bir köşe yazarı olsa da yeri geliyor muhalefeti de itin g.tüne iliştiriveriyor.
Hukuktan adalete, ekonomiden tarıma, kadından erkeğe, okuldan eğitimsizliğe, milli bayramdan kurban bayramına, müzikten heykele... Özdil'in her konuda söyleyecek bir şeyi var. Çünkü araştırmayı seviyor, karşınıza altı boş belgelerle değil, devlet arşivlerinden okuduğu tescilli belgelerle geliyor. Gazete kupürlerini bir gazeteci olarak saklıyor, belki işine yarayacağını bildiğinden, belki bir gün işine yarar öngörüsüyle arşivinde muhafaza ediyor.
Gel gelelim kitapta sadece başarılı kadınlar değil, ülkeyi sona sürükleyen kadınların hikayeleri de mevcut. Kendi annesinden tutun da, ilk kadın canlı bombaya kadar anlatıyor.
Çerezlik kitaplardan diyebilirim. Benim için hızlı bitti.
Yılmaz Özdil'i okumak biraz ara istiyor sanırım, çünkü feci şekilde bileniyorsunuz -artık iktidara mı bilenirsiniz yoksa muhalefete mi bilemeyeceğim- velhasıl bu kadar nefret ve kin dolmak doğama aykırı olduğundan "Adam" kitabını okuma listemde biraz daha aşağılara aldım. Buradan yola çıkarak kitapta yapılan yolsuzlukları, ülkedeki adaletsizlikleri, geçmişten daha kötü oluşumuzu, ekonomimizin nasıl çöktüğünü, insanlıktan nasıl çıktığımızı görmemizin mümkün olduğunu söylemek isterim. Bunların yanı sıra İzmir'in hayvanat bahçesinde doğan ilk filimiz, Müzeyyen Senar, Sabiha Gökçen, Zübeyde Hanım gibi sizleri yeri geldi mi yüreklendirecek, dudaklarınızda ufak bir tebessüm oluşturacak köşe yazıları da mevcut.
İyi okumalar.
372 syf.
·13 günde·Beğendi·10/10
Yılmaz Özdil'in kitapları yazılarında oluşur. Bunu hepimiz biliyoruz. Ancak günlük yazılarında araya farklı gündemler girer, Yılmaz Özdil'i okuduktan önce ya da sonra başka yazarın o güne ait yazısını okursun, başka bir haber okursun vs. yani arada bir es verirsiniz. Amma velakin kitaplarında arka arkaya sadece Yılmaz Özdil okuduğunuz için tokat yemiş gibi olursunuz. Yazıların neredeyse hepsi size tanıdık gelir ama bu sefer etkisi farklı olmuştur. Bu nedenle Yılmaz Özdil kitaplarını alıp kitaplığımıza okuyup, ona şiir kitabı muamelesi yapmalıyız. Gün içinde ya da bir anlık alıp bir iki yazı okuyup bırakmalıyız. Yoksa gündem haberlerinin yanısıra bir de Yılmaz Özdil okuyunca arka arkaya doz aşımı oluyor. İnsanın çığlık çığlığa kaçası geliyor ülkeden.
372 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Çok beğenerek okuduğum bir kitap oldu.Eleştireceğim tek nokta şu; Yılmaz Özdil'in 'Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda' kitabını okuduysanız, 'Kadın' kitabındaki bazı yazıları ikinci kez okuyacaksınız.Hatta kitap yer yer kendi içinde de tekrara düşüyor.Ama genel olarak bakıldığında kesinlikle okunmaya değer bir kitap.Bu ülkede yasayan; hayatımızın bir dönemine damgasını vurmuş olan veya sadece kısa bir süreliğine ülkemize gelmiş tanınmayan, unutulan kadınların hikayelerini okuyacaksınız.Tavsiye ederim.
372 syf.
·6 günde·8/10
"Savaştadır Türkiye...
İhanetle, kinle, cehaletle savaşta." demiş Yılmaz Özdil...
Evet savaşıyoruz bir avuç insan...
Ama okudukça bu gerçekleri umudumu kaybediyorum. Bu yazılanlar gerçek ve en acısıda bu.
Okuyun bu kitabı, okuyun ve memleketimin insanının eğitim seviyesini, kalitesini görün.
372 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Yine okudukça sinir küpü olacağınız, belki ağlayacağınız (ben ağladım da), e tabi bolca da tebessüm edip güleceğiniz bir Yılmaz Özdil kitabi... Ben okurken keyif aldim, tavsiye ederim
372 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Yılmaz Özdil yine kalemini konuşturmuş . Gerçekten güzel bir kitaptı. Türkiye'de kadın olmanın ne demek olduğunu , Türkiye'de ki kadının yerini , profilini çok iyi bir şekilde ortaya koymuş . Okuduktan sonra zihniyet ortada ! dedim . Gerçekten okunması gereken bir kitap . Kalemi sivri , kendisi güzel insan . :)
372 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Bir Yılmaz Özdil klasiği olarak günlük gazete yazılarını topladığı bu kitapta Adam ve Sen Kimsin? kitaplarında olduğu gibi bahsedilen her kadın için biyografik bilgiler de verilmiş. Ayrıca sadece kadınlar değil kız çocuklarından da bahsedilmiş. Özdil sadece övgü dolu yazılar değil aynı zamanda eleştirel yazılar da( Sezen Aksu, Seda Sayan vb) yazmış. Yerli ve yabancı geçmişten günümüze birçok kadının anlatıldığı bu kitabı siyasi yazıları okumayı seviyorsanız ve yazarın siyasi görüşü sizin için sorun teşkil etmiyorsa tavsiye ediyorum.

Ülkemizde şiddet gören, (hem fiziksel hem psikolojik şiddet) tecavüz ve tacizlere maruz kalan, kahkaha atmasın, açık giyinmesin diye hayatlarına karışılan kadınlarımızı korumalı ve onlara eşit yaşam şartları sunmalıyız.

"Ey kahraman Türk kadını! Sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın."
-Mustafa Kemal Atatürk
Unutulmazlar kabristanıdır Feriköy,
Berkin de unutulmayacak asla

Sana gelince usta...

Hatırlanmak bile istenmeyeceksin.
Yatacak yerin yok, bilesin.
Tükürmesinler diye mezar taşına...
Toma bekleyecek başında.
Siz siz olun kardeşim... Çocuğunuzu Müjdat Gezen'in koltuğuna oturtun. Götürün bugün okuluna, gezdirin, "servet" denilen kavramın, para değil, insan biriktirmek olduğunu öğrensin çocuklarınız.
Anne

....Eczacıydı aynı zamanda...
- Gözüm morardı.
- Gel, patates basayım.
- Kepeklerim çoğaldı.
- Otur, zeytinyağı süreyim.
- Arpacık çıktı galiba.
- Yum, sarımsak değdireyim.

Hemşireydi...
- Öfff, terledim be.
- Dur, sırtına havlu sokayım.

Röntgen mütehassısıydı...
- Öhh-höööaa!
- İçme şu zıkkımı.

Bebekken, anestezi uzmanıydı...
- Dandini dandini dastaaana.

Bi ara sünnetçiydi...
- Çıkar, pansuman yapıcam.

Ürologdu...
- Çişin niye sarı bakiiim?

Fizyoterapistti...
- Dizim ağrıyor.
- Benim de belim ağrıyor, geçer.

Diyetisyendi...
- Mis gibi türlü yaptım, sakın sokakta burger filan yiyip gelme, kola da içme!

Cildiyeciydi...
- Sırtımda sivilce çıktı.
- Çikolata yeme.

Laboranttı...
- Burnum akıyor.
- Ben şimdi sana bi ada çayı kaynatayım, rezene, bal, limon, 
tarçınla zencefili de ılık ılık iç, sırtına rakıyla aspirini karıştırıp sürelim, 
uyu, uyan, sabaha bi şeyin kalmaz.

Psikiyatrdı...
- Nen var oğlum?
- Bi şeyim yok.
- Var var, canın sıkkın.
- Yav bırak, iyiyim.
- Yok yok, bilirim ben.
- Anne delirtme insanı!
- Bak gördün mü?
- Neyi gördüm mü?
- Sinirlerin bozuk senin.

Genetikçiydi...
- Babana çektin sen, o da sinirli, bütün kötü huylarını ondan almışın zaten....
Yılmaz Özdil
Sayfa 54 - Kırmızı Kedi (PDF)
-Başım ağrıyo yav...
-Saçın ıslak ıslak çıktın ondan.

-Başım dönüyo...
-E bi şey yemiyorsun, açlıktan.

Anam ilkokul mezunuydu.
Ama, doktordu.

Popoma fitil sokan tek kadın.

Eczacıydı aynı zamanda...
-Gözüm morardı.
-Gel, patates basayım.
-Kepeklerim çoğaldı.
-Otur, zeytinyağı süreyim.
-Arpacık çıktı galiba.
-Yum, sarmısak değdireyim.

Hemşireydi...
-Öfff, terledim be.
-Dur, sırtına havlu sokayım.

Röntgen mütehassısıydı...
-Öhh-höööaa!
-İçme şu zıkkımı.
Bebekken anestezi uzmanıydı...
-Dandini, dandini dastaaana.

Bir ara sünnetçiydi...
-Çıkar, pansuman yapıcam.

Ürologdu...
-Çişin niye sarı bakiiim?

Fizyoterapistti...
-Dizim ağrıyor.
-Benim de belim ağrıyor, geçer.

Diyetisyendi...
-Mis gibi türlü yaptım, sakın sokakta burger filan yiyip gelme, kola da içme!

Cildiyeciydi...
-Sırtımda sivilce çıktı.
-Çikolata yeme.

Laboranttı...
-Burnum akıyor.
-Ben şimdi sana bir adaçayı kaynatayım, rezene, bal, limon, tarçınla zencefili de ılık ılık iç, sırtına rakıyla aspirini karıştırıp sürelim, uyu, uyan, sabaha bir şeyin kalmaz.

Psikiyatrdı...
-Nen var oğlum?
-Bir şeyim yok.
-Var var, canın sıkkın.
-Yav bırak, iyiyim.
-Yok yok, bilirim ben.
-Anne delirtme insanı!
-Bak gördün mü?
-Neyi gördüm mü?
-Sinirlerin bozuk senin.

Genetikçiydi...
-Babana çektin sen, o da sinirli, bütün kötü huylarını ondan almışın zaten.

Veterinerdi...
-Anne, bu sene Anneler Günü'nde babama Viagra hediye etmeyi düşünüyorum, bu iyiliğimi unutma.
-Defol, terbiyesiz hayvan!

Hastasıydım...
Hastaydım ona.
İyi bakın onlara.
Yılmaz Özdil
Sayfa 54 - Kırmızı Kedi Yayınevi
Türkiye'de 2 milyon ruhsatlı, 5 milyon ruhsatsız silah var. Yani 10 kişiden 1'inin belinde... Her 4 evden 1'inde silah var.

İşte çarpıcı bir kıyas... Irak'ta savaş başladığından beri, yani son 2.5 yılda kaç Amerikalı öldü? 1.877... Türkiye'de sadece son 2.5 yılda kaç kişi maganda kurbanı oldu? 2.150

Bir savaşıyor, 1.877 ölü.
Öbürü evleniyor, 2.150 ölü.

Sonra diyorlar ki, savaşma seviş!
Yılmaz Özdil
Sayfa 14 - Kırmızı Kedi Yayınevi
Kadın, bir erkeğin kendisini sevmediğini, ondan daha önce farkeder.
Yılmaz Özdil
Sayfa 123 - Kırmızıkedi
Şehit cenazesinde siyasilerimiz tarafından timsah gözyaşları dökülür, musalla başında üzgün pozlar verilir, ertesi gün unutulur, hepsi odur

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kadın
Baskı tarihi:
Ekim 2015
Sayfa sayısı:
372
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059799430
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi
Eşit eğitim hakkı
1924

Eşit birey hakkı
1926

Eşit seçme seçilme hakkı
1934

Kadın erkek eşitliği fıtrata ters
kürtaj olma
sezaryen yaptırma
en az üç doğur
hamileysen sokağa çıkma
kahkaha atma
bankta kızlı erkekli oturma
talibin çıkarsa seçici olma
haddini bil
itaat et
okuma
düşünme
sus!
2015
(Yayınevinin Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 693 okur

  • Gül yıldırım
  • mehmet aşılıpınar
  • Altuğhan Ayaz CORAVANLIOĞLU
  • Fulya Yıldırım
  • Elif Hande Büyükkartal
  • Griyolcu
  • Kübra
  • Vintage
  • Rıdvan çoban
  • Tuğba DİNÇ

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.3
14-17 Yaş
%6.9
18-24 Yaş
%15.4
25-34 Yaş
%26.6
35-44 Yaş
%29.3
45-54 Yaş
%13.8
55-64 Yaş
%2.1
65+ Yaş
%0.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%71.8
Erkek
%28

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%39.8 (105)
9
%23.5 (62)
8
%25 (66)
7
%4.9 (13)
6
%3.4 (9)
5
%1.5 (4)
4
%0.4 (1)
3
%0.4 (1)
2
%0.8 (2)
1
%0.4 (1)

Kitabın sıralamaları