1000Kitap Logosu
Son Cüret
Son Cüret
Son Cüret

Son Cüret

OKUYACAKLARIMA EKLE
9.3
562 Kişi
1.290
Okunma
545
Beğeni
3.789
Gösterim
456 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 12 sa. 55 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Sia Kitap · 9 Ekim 2020 · Karton kapak · 9786254440489
Şişli’deki üç katlı pembe binanın perdeleri sıkı sıkıya kapalıydı. Gaz lambasının cılız ışığı, odayı hayal meyal aydınlatıyordu. Altı kişiydiler. Üzerine harita yayılmış masanın etrafında, ayaktaydılar. Talihsiz bir kuşağın çocuklarıydılar. Hayat onları hep mecbur bırakmıştı. Bıyıkları terlediğinden beri neredeyse bir gün olsun günyüzü görmemişlerdi, Çanakkale’den Trablus’a, Yemen’den Sina’ya, Balkanlar’dan Kafkaslar’a vuruşmadıkları coğrafya kalmamıştı. Ve neticede, işte bu daracık odaya sıkışmışlardı. Uzuuun uzun anlattığı haritadan başını kaldırdı. Adeta nefes bile almayan arkadaşlarına baktı. Ulusun kader anıydı. Söylenecek ne varsa söylenmişti. Söz bitmişti. O çelik mavisi gözlerinde belli belirsiz bir keder bulutu dolaştı. “Vakit tamam” dedi... “Umutsuz olmayacağız. Uçurumun kenarındayız. Bizi canlı canlı mezara atmak istiyorlar. Son bir cüret belki kurtarabilir. Anadolu’ya geçiyoruz!”
5 mağazanın 5 ürününün ortalama fiyatı: ₺26,98
9.3
10 üzerinden
562 Puan · 179 İnceleme
By Oblomov ጷ
Son Cüret'i inceledi.
456 syf.
Mutlaka okunması gerken bir eser
Kurtuluş Savaşı'nı bu biçimde anlatan bir kitap okumamıştım. Mutlaka okunması ve ders alınması gereken, öğretici bir kitap. Şiddetle tavsiye olunur. Keyifli okumalar..
Son Cüret
9.3/10
· 1.290 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
12
a.alp büyükaydın
Son Cüret'i inceledi.
456 syf.
·
10/10 puan
muhakkak okunması gerekenlerden
Bu toprağın evladının okuması gereken değerli bir baş yapıt. Yapılmış hataların aynılarının sahnelendiği bu günü iyi değerlendiremeyen hala futbol takımı fanatikliginde bakış açısı olan insanlara sirkelenip aynı gaflete düşmemesi için iyi bir fırsat kesinlikle teşekkürler yılmaz
Son Cüret
9.3/10
· 1.290 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
10
ozge
Son Cüret'i inceledi.
456 syf.
·
7 günde
·
8/10 puan
30 ağustos haftası başladığım kitabı 09 eylül de bitirmiş olmak güzel bir tesadüf oldu. Yılmaz Özdil'in sade anlatımı ile Büyük Taarruz ve Kurtuluş mücadelesi kahramanlarını , bugünlerimizi inşa eden süreçte bildiklerimizi tazelerken diğer yanda da yeni bilgiler edindim. Bilmediğimiz, duymadığımız nice kahramanlarımız varmış . Yazarın da dediği gibi başka ülkede olsa bu kahramanlar ile ilgili birçok film, belgesel çekilir , daha çok sahip çıkılırdı. Kurtuluş savaşı gerçekten Atatürk'ün dehası ve milletin cesareti, gücünün birleşimi ile yoktan var etme mücadelesi. Günümüzün o dönemlere göre rahat koşullarında belki o atmosferi yeterince anlayamıyoruz, hak ettiği değeri veremiyoruz. Bugün hem ülkemizin hem de Afganistan gibi coğrafyalarda yaşananları gördüğümde Atatürk'ün dehasına her geçen gün hayranlığım ve özlemim daha da artıyor. Cumhuriyet kurulurken Atatürk için en kolayı saltanatı devam ettirmek olacakken o ileri görüşlülüğü ile mücadele etmeyi göze alarak yolunu bilimden, akılcılıktan ve halktan yana kullanarak demokrasiyi inşa etmeye çalışmış. O kadar ileri görüşlü bir deha ki bugün bile yaşadığımız problemler karşısında bile onun görüşleri bize ışık tutmaya devam ediyor. Yolumuz her zaman Atamızın yolu olacak.
Son Cüret
9.3/10
· 1.290 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
8
genius
Son Cüret'i inceledi.
456 syf.
·
8 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Yılmaz Özdil’in kalemi çok güçlü. Yazma dili çok akıcı ve etkili. Kurtuluş savaşı sahnelerini öyle bir anlatıyor ki cepheden cepheye, tepeden tepeye koşuyor, esir düşüyor, yaralanıyorsunuz, âdeta yaşıyorsunuz. Kitap; milletin elinden alınan toprakları yeniden vatan yapışını, düştüğü yerden yeniden doğuşunu, şaha kalkışını satır satır, sayfa safya ilmek ilmek işliyor. Kendi adıma bilmediğim ya da unuttuğum bir çok kişi, olay ve olguya da rastladım kitapta. İsimlerini duymadığımız yiğitler, fedakarlıkta sınır tanımayan kahraman Anadolu insanı ve unutulmaya yüz tutmuş milli kahramanlar… İç içe geçmiş ihanetler ve kahramanlıklar sarmalında verilen “ Milli Mücadele” destanını bir de bu kitaptan okuyun derim. İyi okumalar
Son Cüret
9.3/10
· 1.290 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
137