İsim Şehir Hayvan

8,0/10  (107 Oy) · 
533 okunma  · 
74 beğeni  · 
5.261 gösterim
Bir İngiliz üvinersitesinde yapılan araştırmaya göre,kelimelerin harflerinin hangi sırada yazıldıkları önemli değilmiş aslında... Önemli olan, birinci ve sonuncu harflerin yerinde olmasıymış... Çünkü, kelimeleri harf harf değil, bütün olarak oynuyormuşuz... Ardakai hraflrein sırsaı kıraşık da osla düüzgn ouknuyormuş. Trüban bduur. Tartıışlan mselee ne oulrsa olusn, bşınaa ve sounna trüban koyğduunda, aarda ypılaan yaınlşları görmeszin... Yaınlşları düüzgn gbii oukmyaa, düüzgn gbii anlmaaya bşlarsaın. Sbaah klkaarsın trüban konşuuursn, aşkam yaatrsın trüban konşuuursn. Kaafn alalk blulak oulr ama... Akılnda bi tek trüban kalır!
serap ozturk {esrarengiz} 
31 Mar 09:56 · Kitabı okudu · Beğendi · 1/10 puan

Bir İgnliiz üvinersitesinde ypalın arşaıtramya gröe, klemileirn hrflareinin hnagi srıdaa yzaldıklarıı ömneli dğeliimş asılnda...

Öenmli oaln, briinci ve sonncuu herflarin yrenide olamsımyış... Çnküü, kleimleri hraf hraf dğeil, btüün oalark oykuormuşsz... Ardakai hraflrein sırsaı kıraşık da osla düüzgn ouknuyormuş.

Trüban bduur.

Tartıışlan mselee ne oulrsa olusn, bşınaa ve sounna "trüban" koyğduunda, aarda ypılaan yaınlşları görmeszin...

Yaınlşları düüzgn gbii oukmyaa, düüzgn gbii anlmaaya bşlarsaın.

Sbaah klkaarsın trüban konşuuursn, aşkam yaatrsın trüban konşuuursn.

Kaafn alalk blulak oulr ama...
Akılnda bi tek trüban klaır!

Hesna Sakıncı 
13 Nis 00:38 · Kitabı okudu · 14 günde · Puan vermedi

Genellikle iki kitap birden okurum. Biri romanken, diğeri makale, deneme, hikaye, mektup ya da şiir kitabı oluyor. Çünkü bu tarz kitapların sade gitmediğine inanıyorum. Sıkıldıkça günde 3-5 makale okuyup kapatmak, daha da tadında bırakıyor. Tabii ki yanında sevdiğiniz bir romanı da okuyarak :)

Gelelim kitaba.... Yılmaz Özdil, kalemini çok sevdiğim bir köşe yazarıdır. Kendisini benim için diğerlerinden ayıran yönü ise hem esprili bir dil kullanması hem de her okuduğum yazısında insana bilmediği bir şeyler öğretmesi ya da geçmişte gizli kalmış olayları su üstüne çıkartarak onları hatırlatmasıdır... Yine çok severek, etkilenerek, yer yer gülüp, yer yer de ağlayarak okuduğum yazılarının olduğu bir kitaptı. Özellikle ülkemizde son 15 yılda olan ne kadar vaka varsa, şöyle bir film şeridi gibi gelip geçiyor gözünüzün önünden.

Ve Yılmaz Özdil' in deyimiyle:
"Halbuki ne güzel ülkeydi burası...
Masum. Sakin. Huzurlu.
Hayallerimiz vardı....
Umutlarımız...
Siyah beyaz filmlerimiz vardı..."

Erkan Çetin 
 03 Nis 21:13 · Kitabı okudu · 9 günde · 3/10 puan

Yılmaz Özdil'in müthiş kıvrak zekası ve satır aralarına serpiştirilmiş çok ince anekdotlarla süslü makalelerinden oluşan kitap takipçileri için müthiş bir koleksiyon değerinde ve bu günleri anlamamız için geleceğe bırakılan miras olacaktır!

Gamize 
24 Şub 13:01 · Kitabı okudu · 9 günde · 8/10 puan

Yılmaz Özdil pek çok konuya dikkat çekmiş ve pek çok konuda ustaca eleştiriler yapmış. Sıkmıyor, mizahla düşündürüyor. Kitap su gibi akıp gidiyor. Okumanızı tavsiye ederim.

Derya 
10 Mar 01:09 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Yazarın küçük bölümlerden oluşan bazen eleştirdiği bazen güldürdüğü okunabilir bir kitap...sıkmayan akıcı ve anlaşılır bir dili var...benim en çok dikkatimi çeken kitabın ismi olmuştu...

Mehmet İşci 
06 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yılmaz Özdil'in köşe yazılarını sürekli olarak takip ediyorum. Geçmiş zamanlardaki yazılarını pek bilmiyordum bu üçleme çok iyi oldu. Gerçekten Türkiye'yi özetliyor.
Yeri geldiğinde güldürüyor, yeri geldiğinde insanı derin bi üzüntüye sokuyor verdiği örnekler.

Sadettin TANIK 
01 Nis 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Güncel olayları zamanında ele almış köşe yazılarının kitap olarak derlemiş. İktidarı zaman zaman ince ince eleştiren bazen ironi yaparak eleştiren bazen de sert bir dille eleştiren Yılmaz Özdil'in kitaplarını okuyarak siyasi gelişmelerden haberdar olma gerekliliğine inanıyorum. Keyifle okuyorum.

SEMRA ŞENTÜRK 
03 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Beni ağlatan tek kitap...Kesinlikle okunmalı.Bildiğim,izlediğim ve yaşadığım şeylere ne kadar düz bakıyormuşum meğerse.Ellerine,kalemine,kalbine sağlık Yılmaz ÖZDİL.

derya BAŞTÜRK 
01 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Uzun zamandır köşe yazılarını okuyamadığım için ;kitabı okurken 'Ne kadar da özlemişim bu üslubu.' dediğim ve sizin de dönemin gündemlerine dair çok şey bulacağınız,ağlanası durumlara tebessüm edeceğiniz......ama objektif okumanızı tavsiye edebileceğim bir kitap

Özdemir 
14 Oca 12:11 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Düşündürüken güldüren güldürürken düşündüren zeki bir adam Yılmaz Özdil. Hemen hemen bütün kitapları da aynı tarzda yazılmış. Nükteli, tespitleri olan, sorgulatmaya çalışan... yazılar....

2 /

Kitaptan 20 Alıntı

Dilek Öz 
 23 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Mustafa Kemal
Mustafa Kemal'e rakı içiyor diye "sarhoş" demeye getiriyorsan eğer "sarhoş kafayla kurup yücelttiği memleketi, ayık kafayla niye yönetemiyorsun? " diye sorarlar adama...

İsim Şehir Hayvan, Yılmaz Özdil (Sayfa 388)İsim Şehir Hayvan, Yılmaz Özdil (Sayfa 388)

Seyit onbaşı 215 kiloluk top mermisini sırtında taşırken, ordu komutanımız Liman von Sanders paşaydı.
*
İstihkam komutanımız…
Erich Paul Weber paşaydı.
İstihbarat komutanımız…
Perrinet von Thauvenay paşaydı.
Donanma komutanımız…
Wilhelm Anton Souchon paşaydı.
Genelkurmay ikinci başkanımız…
Bronsart von Schellendorf paşaydı.
Boğazlar komutanımız…
Guido von Usedom paşaydı.
Tahkimat komutanımız…
Johannes Merten paşaydı.

Ordu başmüfettişimiz Bischof, lojistik komutanımız Schlee, tümen komutanlarımız Heuck, Nicolai, Sodenstern, Kannengiesser’di.
*
E bütün ünvanları taşıma onuru yabancı subaylara verilince, 215 kiloluk top mermisini sırtında taşıma ünvanı kime kaldı?
Seyit’e.
*
Aslında sadece bir top mermisi değildi… Akıla, bilime, gerçeğe saygısız, ilkel, yeteneksiz, korkak, milletine gaddar, yabancıdan medet uman, basiretsiz kafanın yüküydü, o Seyit’in sırtındaki.
*
Kendi koltuğu için dini-imanı alet eden, adeta nefes alırcasına rahat yalan söyleyebilen, elalem istedi diye elalemin savaşına giren, kendisi saraylarda otururken milletin evlatlarını hoyratça ateşe süren, hastalıklı zihniyetin yüküydü, o Seyit’in sırtındaki.
*
Ve, yarın 18 Mart.
*
100 sene önce milletin kaderini elalemin subaylarına teslim eden padişahçılar… 100 sene sonra utanmadan… Mustafa Kemal sayesinde yazılan destanı, Mustafa Kemalsiz kutlamaya çalışıyorlar.
*
Türkiye Gençlik Birliği, bu utanmazlığa geçit vermemek için… Bugün yurdun dört bir yanından otobüslerle yola çıkıyor. Yarın sabah, Bigalı köyünde buluşacaklar. Conkbayırı’na, 57’nci Alay şehitliğine, Namazgah tabyasına ve Çanakkale Abidesi’ne yürüyecekler. Sekiz kilometrelik zafer yürüyüşüne, Türkiye Liseliler Birliği de katılacak. Kelimenin tam manasıyla “onbeşliler gidiyor” yani… Çanakkale’de vuruşan Galatasaray lisesi, Sivas lisesi, İstanbul lisesi, Vefa lisesi, Edirne lisesi, Konya lisesi gibi kahraman liselileri sembolize edecekler. Hepinizi, Çanakkale siperlerine çağırıyorlar.
*
Değerli gençler…
TGB’ye katılın.
*
Yoksa gün gelir, imkanlar içinde imkansız kalan Seyit gibi, sırtınızda o top mermisini taşırken bulursunuz kendinizi.

İsim Şehir Hayvan, Yılmaz Özdil (Sayfa 49)İsim Şehir Hayvan, Yılmaz Özdil (Sayfa 49)
Mehmet İşci 
06 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Sınav sayısını azaltacaklarına, güya reform yaptılar. Arttırdılar...
Manyağa çevirdiler çocuklarımızı.
Anneler zaten kafayı yedi...
-Çalış
-Çalıştım
-Daha çok çalış.
24 saat kavga...
1975'te 150 tane dershane vardı bu memlekette şu anda 5 bin.
Netice ?
Elalemin çocuğu Disneyland'a gidiyor...
Bizimkiler psikiyatra.

İsim Şehir Hayvan, Yılmaz Özdil (Sayfa 221)İsim Şehir Hayvan, Yılmaz Özdil (Sayfa 221)
onur 
17 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çok güvenirdim anketlere..
Aslında biraz şüpheyle bakardım ama ''Türkiye'nin en yakışıklı erkeği'' anketinden ''Turgut Özal'' sonucu çıktığında şüphem müphem kalmadı..'Türkiye'nin en seksi erkeği'' anketi yapıldı, Prof. Ahmet Mete Işıkara çıktı..

İsim Şehir Hayvan, Yılmaz Özdil (Sayfa 86)İsim Şehir Hayvan, Yılmaz Özdil (Sayfa 86)
Berke Kaya 
22 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Cumhuriyet dediğin korkak babalar tarafından kaybedilir, yürekli evlatlar tarafından geri alınır. Mustafa Kemal ilelebet payidardır.

İsim Şehir Hayvan, Yılmaz Özdilİsim Şehir Hayvan, Yılmaz Özdil
fazi 
08 Şub 22:52 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Yılmaz Özdil - İsim, Şehir, Hayvan
"Halbu ki hayatında bir kere olsun dağıtmadan, nasıl toplanır insan? Hangi sınırdan bahsedebilirsin, özgürlüğü tatmadan."

İsim Şehir Hayvan, Yılmaz Özdil (Doğan Kitap)İsim Şehir Hayvan, Yılmaz Özdil (Doğan Kitap)
Berke Kaya 
21 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Halbuki hayatında bir kere olsun dağıtmadan, nasıl toparlanır insan? Hangi sınırdan bahsedebilirsin, özgürlüğü tatmadan?

İsim Şehir Hayvan, Yılmaz Özdilİsim Şehir Hayvan, Yılmaz Özdil
Cemre Kara 
23 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

En vahim gençlik hatası... Gençliğini yaşamamaktır.

İsim Şehir Hayvan, Yılmaz Özdil (Sayfa 231)İsim Şehir Hayvan, Yılmaz Özdil (Sayfa 231)
2 /