Adı:
Adam
Baskı tarihi:
Ekim 2016
Sayfa sayısı:
512
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059658980
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi Yayınevi
Kadın'ı okudunuz.
Bu da Adam.

Diyebilirsiniz ki...
Kadının karşılığı erkek değil mi?
Bence değil.

Çünkü, her kadın kadın ama...
Her erkek adam değil.

Herifleri yazmamayı tercih ettim!

Elbette memleketin tüm adamlarını sıralayıp, bir kitaba sığdırabilmek imkânsızdır...
Peki nedir?
Farklı zamanlarda, farklı ortamlarda yaşayan, hatta birbirleriyle hiç tanışmamalarına rağmen,
ortak zihniyetin, ortak karakterin, ortak paydasıdır Adam.

Yıkılsın diye karşıdevrim kazmalarıyla kolonlarına kolonlarına vurulan Türkiye, bugün hâlâ ayakta duruyorsa... İşte bu adamların ortak karakteri, ortak zihniyetinin sırtında duruyor.
Içerik açısından pek değerlendirmeye girmek istemiyorum. Yani girmesem iyi olur...
Her zaman savunduğum ve genelde uyguladığım bir düşünce var. O da, karşı ki tarafa istedigin kadar tekme tokat saldır eline bişey geçmez... Ama tam yeri ve zamanında öyle bir laf söylersin o taşlar gediğine oturuverir. Öyle bir kitap iste... Bu kitapla ögrendigim cok şey oldu. Mesela beni trilyeli papaz hakkinda arastirma yapmaya sevk etti. Kimse yanliş anlamasinda yilmaz özdilin kitaplari türkü gibi. Anlayarak okumak belirli bir kültur birikimi gerektiriyor. Yani seher vakti bülbülün garip garip neden öttügunu bilmezsen, türküyü anlayamazsin. Ya da türkulerde ki gül- bülbül ilişkisini. ( gecen bunun sinavi vardi orda çalistim calistim şimdi size satiyorum =))Cok alakasiz bir örnek verdim. Ama böyle yani....
Gururlandirdigi kadar, utanctan yere sokan sayfalar var. Bana yeni yeni bilgiler kazandirdi. Okumak için ayirdigim zamanin her bir saniyesi sonuna kadar helal olsun. Ayrıca dilini çok seviyorum. Gündelik kullandiğim dile çok yakın bir dil kullanıyor. Neyse gene tam da bir lafi gedigine koyan kitap yazıp, verebileceği tüm rahatsizliklari vermiş... Eline saglik.
Yılmaz Özdil'in mizah ile karışık anlatımıyla bir solukta okunabilecek bir kitaptı. Bilmediğim çoğu gerçeği de öğrendiğim bir kitap oldu. Şiddetle tavsiye ediyorum. Okunmalı tavsiye edilmeli.
Okuduğum ikinci yılmaz Özdil kitabı oldu Kadın adlı kitabından sonra. Kadın kitabı nasıl Zübeyde annemizle başladıysa bu kitapda da sırasıyla adam gibi adamlardan Mustafa Kemal Atatürk, Ahmet Necdet Sezer ve Rauf Denktaş'tan bahsediliyor.

Keyifle okduğum ve okurken ufkumun genel-kültür anlamında daha da genişlediği, müptelası olmaya başladığım bir yazar oldu Yılmaz Özdil benim için. Sırada Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda ve Beraber Yürüttük Biz Bu Yollarda var. Hadi bakalım hayırlısı..
Ne kadar zor geldi okumak, peki ya bunları yaşayanlar? Kahrından kanser olanlar, üzüntüden kalp krizi geçirenler, yaşadığı haksızlıklara, atılan iftiralara dayanamayan insanlarımız, evlatlarımız.
Son 15 yılın özeti niteliğinde, Mustafa Kemal Atatürk ile başlayıp, değerli subaylarımız, gazilerimiz, gazetecilerimiz, ozanlarımız, sanatçılarımız ve daha bir çok isimsiz kahramanın anlatıldığı, Özdil'in harika yazıları ve araştırmaları.
Kalemine sağlık üstad.
Yılmaz Özdil kadın kitabının devamı niteliğinde yazdığı adamların bir nevi biyografi kitabi.
Yine Yılmaz Özdil'in yayınlanmış yazılarının kitap hali. Çoğu sayfasınI daha Önce okumuştum.
Okumayanlar içinde başta Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere adam gibi adamların ülkeye yaptıkları kazandırdıkları ve çoğunun nasıl harcandıklarını anlatan kitap.
Arada Akp Chp Hdp gibi parti isimleri geçse de ben tarafsız olarak siyaseti dışarıda tutarak okudum. Bu şekilde okumanızı tavsiye ederim.
Kitabın arkasında yazan tanıtım bölümünde aynen şöyle diyor: "Çünkü, her kadın kadın ama... Her erkek adam değil." Üzerine laf söylemek, yorum yazmak fazla olacak bence, sadece okumanızı tavsiye ederim... Hiç bilmediğiniz insanların hiç bilmediğiniz yönleri ile karşılacaksınız...
Yılmaz Özdil aslında ,ülkemizde kullandığı üslubuyla ve birbirinden absurd durum ve olayları bizlere aksettirmesi vesilesiyle benim pek çok zaman Aziz Nesin' e benzettiğim bir yazardır.. halen daha bazı zamanlar durup düşünürüm o büyük usta yaşayıpta bugünleri ve Yılmaz Özdil ' in yazdıklarını okusaydı acaba yorumları ne olurdu diye.. bunu ne için söylüyorum ? hemen cevap vereyim : pek çoklarınız Aziz Nesin ' in roman ve hikayeleri ile büyümüş, gülmüş, ağlamış ve eserlerinde kimi zaman kendinizi o eserle özdeşleştirmiş , kimi zamanda yaptığınız hatalardan kendinize pay ve ders çıkarmışsınızdır.aynı Aziz Nesin 'in pekçoklarımızın bilmediği araştırma , inceleme , anı ve hatıratları olduğu gibi birde son dönemlerde yayınlanmış nehir söyleşisi var..kendisini büyük ustaya benzetmemin bir sebebi de bu aslında..işte bu Yılmaz Özdil bize kendi köşe yazılarından her gün ama her gün kendi incelemelerini, görüşlerini ,gözlemlerini yansıtıyor.tıpkı Aziz Nesin' in seneler önce Aydınlık gazetesinden bize ulaştırdığı eşsiz yazıları misali.. fazla uzun bir girizgah oldu farkındayım..velhasım-kelam, sadede gelecek olursak :

Kitap Yılmaz Özdil' in çeşitli zamanlarda köşe yazılarında işlediği , bu cumhuriyetin ,bu vatanın değerlerini ve insanlarını, öz-be öz bizim dediğimiz atalarımızın , davranışlarıyla bizlere örnek olan onurlu insanların mücadelelerinin kısa ama cok etkili bir perspektifini "şahıslar üzerinden" giderek bizlere sunuyor.. içinde öyle kısımlar var ki benim diyen adamın burnunun direği sızlar.. tüm kitapları gibi bu da her cumhuriyet evladının kitaplıgında olmazsa olmazlardan..
Gercekten sindire sindire okuyup hic bitmesin istedigim bir kitaptadi kadin kitabini okumadim elimdeki biter bitmez hemen alip kutuphaneme koyacagim kesinlikle okunmasi gerekn bilgi icerikli kitap herkese tavsiye ederim turkiyenin gelmis ve gecmis benim icin adam sifatini gercekten hakedenleri kaleme almis yilmaz ozdile tesekkurler kalemine saglik
Yıkılsın diye karşıdevrim kazmalarıyla kolonlarına kolonlarına vurulan Türkiye, bugün hala ayakta duruyorsa,.... işte bu adamların ortak karakteri, ortak zihniyetinin sırtında duruyor..
Kapaktaki fotoğraf yetmez mi Adam ' ı anlatmaya.
Saygı ve sevgi duyduğum Yılmaz Özdil alanında takip ettiğim her kitabını severek okuduğum çıkacak her kitabını heyecanla bekledigim bir yazardır. Kütüphanemize erkek arkadaşıma hediye olarak gelen bu kitabı arada açıp kısım kısım okumaya devam ediyorum.
Yaklaşımı çok keskin beğendim . Düşüncelerini çok düz ve açık şekil de çevirmeden anlatıyor . Bu cesaret ister . Okurken arada gülmek isterseniz ( acı gerçeklere ) okuyun derim !
Elbette memleketin tüm adamlarını sıralayıp, bir kitaba sığdırabilmek imkânsızdır...
Peki nedir?
Farklı zamanlarda, farklı ortamlarda yaşayan, hatta birbirleriyle hiç tanışmamalarına rağmen, ortak zihniyetin, ortak karakterin, ortak paydasıdır "ADAM".
*
Yıkılsın diye karşıdevrim kazmalarıyla kolonlarına vurulan Türkiye, bugün hala ayakta duruyorsa... İşte bu adamların ortak karakteri, ortak zihniyetinin sırtında duruyor.

Yılmaz Özdil'i severim "ADAM" kitabına aşığım.
Mustafa Kemal'e "ayyaş" diyenlere güleriz biz İzmirliler..."Adam sarhoş kafayla kurmuş memleketi,siz ayık kafayla batırıyorsunuz"deriz!
Ölümünün üzerinden taaa 78 sene geçtikten sonra, hiç tanışmadığı, hiç görmediği insanların bedenine imzasını atan bir başka lider var mı dünyada?
"Bugün beni ilk defa güneşe çıkardılar, ve ben, ömrümde ilk defa gökyüzünün bu kadar benden uzak, bu kadar mavi, bu kadar geniş olduğuna şaşarak, kımıldamadan durdum, sonra saygıyla toprağa oturdum, dayadım sırtımı duvara, bu anda ne düşmek dalgalara, ne baş aşağı, ne baş yukarı, bu anda ne kavga, ne hürriyet, ne karım... Toprak, güneş ve ben, bahtiyarım."
"İçki içmediği halde iktidar sarhoşu olan cahil cühela üç tane takunyalının çağdaşlığı geriye çevirebilmesi mümkün değildir. Olmayacak duaya amindir."
Yılmaz Özdil
Sayfa 236 - Kırmızı Kedi Yayınevi
Turgut Özakman, 1948'de henüz 18 yaşındadır, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisidir. Milli mücadelenin izini sürebilmek için Ankara'dan Afyon'a kadar yürür. Mecazi anlamda söylemiyorum, otomobil veya trene binmeden, tabana kuvvet, yürür. Güzergâh üzerinde yaşayan, Kurtuluş Savaşı'na tanık olmuş ve 1948'de hâlâ hayatta olanları bulur. Hatıraları dinler, defterler dolusu notlar alır, fotoğraflar toplar. Bıyıkları yeni yeni terlemeye başlamış bu delikanlının yaya olarak gerçekleştirdiği tarihi seyahat, 10 gün sürer... Ve, bu attığı adımlar, "Şu Çılgın Türkler" fikrinin çıkış noktasıdır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Adam
Baskı tarihi:
Ekim 2016
Sayfa sayısı:
512
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059658980
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi Yayınevi
Kadın'ı okudunuz.
Bu da Adam.

Diyebilirsiniz ki...
Kadının karşılığı erkek değil mi?
Bence değil.

Çünkü, her kadın kadın ama...
Her erkek adam değil.

Herifleri yazmamayı tercih ettim!

Elbette memleketin tüm adamlarını sıralayıp, bir kitaba sığdırabilmek imkânsızdır...
Peki nedir?
Farklı zamanlarda, farklı ortamlarda yaşayan, hatta birbirleriyle hiç tanışmamalarına rağmen,
ortak zihniyetin, ortak karakterin, ortak paydasıdır Adam.

Yıkılsın diye karşıdevrim kazmalarıyla kolonlarına kolonlarına vurulan Türkiye, bugün hâlâ ayakta duruyorsa... İşte bu adamların ortak karakteri, ortak zihniyetinin sırtında duruyor.

Kitabı okuyanlar 456 okur

  • Gülden Yiğit
  • Muhtesim Yiğit
  • Betül
  • Faris
  • Celal Altuntaş - AĞYAR
  • Arda Karakuş
  • Veli ÇINKIR
  • Wise_Owl
  • Cansu Ercan
  • Murat Batu

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.8
14-17 Yaş
%5.3
18-24 Yaş
%17
25-34 Yaş
%25.1
35-44 Yaş
%31
45-54 Yaş
%13.5
55-64 Yaş
%1.2
65+ Yaş
%1.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%50.8
Erkek
%49.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%49.3 (108)
9
%27.4 (60)
8
%12.3 (27)
7
%5 (11)
6
%1.4 (3)
5
%0.9 (2)
4
%0.5 (1)
3
%0.9 (2)
2
%0.5 (1)
1
%1.8 (4)

Kitabın sıralamaları