Fırat Gökçe, bir alıntı ekledi.
17 dk. · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir kadın herhangi bir şekilde hoşuma gidince ilk yaptığım ondan kaçmak olurdu. Karşı karşıya geldiğim zaman her hareketimin, her bakışımın sırrımı meydana vuracağından korkar, tarif edilmesi imkânsız, adeta boğucu bir utanma ile dünyanın en zavallı insanı haline gelirdim.

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin AliKürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali

Özdemir Asaf
Bir kadının dudaklarında değildir aşk.
Bedeninde hiç değildir.
Aşk, kadının göz kapaklarındadır.
Kadın, göz kapaklarında saklar o adamı.
Ne kadar yanarsa yansın canı, ağlayamaz bazen.
Sımsıkı yumar gözlerini.
Adam hep orda kalır.
Kadın, asla bırakmaz adamı.

Biraz Yorgunum...
Yorulmuştu kadın,oysaki daha yirmilerindeydi.Yaşından yorgun,yaşından telaşlıydı.Gökyüzüne baktığında sonsuz mavilik korkutuyordu onu.Dallardan döken yaprak kederlendiriyordu,üzülüyordu.Ne zaman deniz kenarına gitse uzun uzun düşüncelere dalıyordu fakat umudunu tam kaybetmemişti.Ne zaman küçük bir çocuk görse pamuk şeker almak istiyordu.Çocukluğunu özlüyordu galiba.Kaybetmişti kadın,en yakınını,en sevdiğini..Ölümü tatmıştı ve artık hiçbir şey acıtmıyordu canını.Şarkılar daha anlamlıydı onun için.Sanki önceden hiç yaşamamış aynı zamanda asırlardır yaşıyormuş gibi hissediyordu.Umutlu ama yorgundu kadın.Yorgun..

Güldan Yerlikaya, bir alıntı ekledi.
28 dk. · Kitabı okuyor

Modernizm bize sadece bbu dünyada özgürleşmeyi ve zevk peşinde koşmayı önerdi. Bunun sonucunda özgür ama yalnız insanlar çoğaldı.
***
Ayrıca aşkın erotik duygulardan ibaret olduğu vurgulanırken, romantik duygular ikinci plana atıldı. Cinsel mutluluğu hayatın merkezine alma iddiası, romansa ihtiyacı olan kadına aykırıydı. Fakat bu durum , erkek egemen kültürün şekil değiştirerek daha çok kadınla beraber olmasını netice verdi.
***
Biz sevdiğimiz kişiye nasıl davraniyorsak karşı tarafında bize öyle davranmasini beklemek, olgunlaşmamış bir kişilik belirtisidir.
***
Cinsel özgürlüğü çok önemseyen kişilerin evlenmemesi , arkasında mağdur ve mutsuz çocuklar bırakmaması için daha doğrudur.

Kadın Psikolojisi, Nevzat Tarhan (Nesil yayınevi)Kadın Psikolojisi, Nevzat Tarhan (Nesil yayınevi)
saerdem, bir alıntı ekledi.
36 dk. · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

“Kahraman öyle bir insandır ki, insan ona utanmadan hayranlık duyabilir.”
Kitty Kelley (Amerikalı kadın gazeteci)

Onlar Benim Kahramanım, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 221)Onlar Benim Kahramanım, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 221)
Carnival of Rust, bir alıntı ekledi.
1 saat önce

Bir kadın bana, "Seni seviyorum, çünkü zekisin, çünkü namuslusun, çünkü bana armağanlar alıyorsun, çünkü zamparalık yapmıyorsun, çünkü bulaşık yıkıyorsun," derse, hayâl kırıklığına uğrarım; bu aşkta çıkarcı bir yan vardır. Şöyle bir cümle duymak kimbilir ne güzeldir: "Zeki olmamana, namuslu olmamana karşın, yalancı, bencil, alçak olmana karşın senin için deli oluyorum."

Yavaşlık, Milan KunderaYavaşlık, Milan Kundera
Aybüke Dağdeviren, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor

.. bazen nemli ya da fırtınalı havalarda görülen basıklık, insanın mutluluğunu kurcalamayı seven bir şey, içten gelen bir mutsuzluktan daha kışkırtıcı olabiliyor ve birçok kadın için, ruhsal doygunluk, umutsuz bir durumda memnuniyetsizliğe dayanabilmekten daha yıkıcı bir hal alabiliyordu.

Korku, Stefan ZweigKorku, Stefan Zweig
onebookonecoffee, Çöllerin Asisi'yi inceledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Çöllerin Asisi, mitolojik öğelerin çokça fazla olduğu, hikayenin çöllerde geçtiği, karakterlerin fantastik özelliklerinin diğer kurgulara göre daha farklı olduğu bir kitaptı.
Kitabın konusundan minicik bahsedecek olursam, Amani ailesini kaybettikten sonra akrabasının yanında yaşıyor. Hem gördüğü şiddetten hem de eniştesinin onunla evlenmek istemesinden dolayı hayatından kaçmak istiyor. Bu yaparken türlü türlü işler çeviriyor... kötü giden her işi bir şekilde toparlıyor. Ve siz hayran hayran okuyorsunuz..
Kitabı bitirip kapağını kapattığımda AMANIIII AMANIIIII diye tezahürat yapacaktım neredeyse
Son zamanlarda okuduğum kadın karakterlerin aksine, güçlü bir kadın karakteri işlemesi kitapta en en sevdiğim özelliklerden biri oldu.
Genel olarak kurgusu, anlatım dili ve betimlemeleri gayet iyiydi. Bana göre olaylar son yüz sayfada çözüldüğü için başlarda biraz sıkılarak okudum. Amaaan yanlış anlamayın, Amani her an başını belaya sokuyor, aksiyon asla eksik olmuyor zaten.
Şans verilebilecek güzel bir kitaptı bence, okunmaya değer

onebookonecoffee, Gece Yolu'yu inceledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

bu kitabı arkadaşımla birlikte fuardan almıştık. Ama bir türlü okumaya fırsat bulamamıştım. Dün gece başladım ve yaklaşık beş yüz küsur sayfayı dört beş saatte okudum. Ve gerçekten ama gerçekten çok, güzeldi.
Öncelikle belirtmek istediğim iki nokta var,
Birincisi ben yazarla ilk defa tanıştım.. Elimde şuan Bülbül isimli eseri var ama okumaya henüz hazır değilim..
İkincisi ben hep bu romantikli-aşklı-dramlı günümüz romanlarına-dizilerine-filmelerine burun kıvıran bir insandım. Bad boy hikayeleri sizi de sıkmadı mı ama? Ama bu kitap, bu yazar deyim yerimdeyse beni tarumar etti. İlk sayfalarda yine bir sen Bihter Zİyagilsin aptallık etme!! Havasında ağlamamaya direndiysem de son iki yüz küsur sayfada artık kendimi tutamadım.
Yazarın kalemine resmen hayran kaldım! Bu kadar dramı ve aşkı bir arada tutup ama romanın akışını çok güzel koruyabilen okuduğum nadir yazarlardan oldu. Bu düşüncem belki de duygusal boşlukta olduğum için bu kadar yoğun olmuştur bilemiyorum ama okuduğum her yorumcu benim gibi hissetmiş.
Kitabın konusuna çok fazla girmek istemiyorum -spoiler korkusuu- Gece Yolu’nda yaşanan dramatik bir olayı anlatıyor.
Lexi ve Jude, kadın olmanın zorluklarını bir kez daha bizlere gösteriyo. Aşkı, dostluğu, aileyi, acıyı…
Ama kitapta hayran kaldığım -biliyorum kızlar Zach biliyorum..- karakter Miles oldu. Mükemmel bir baba ve bence mükemmel bir eş! Resmen sabır abidesi..
Okumadan önce selpakları depolayın! Benden söylemesi.