Cüneyt Çomoğlu

Cüneyt Çomoğlu

Tasarımcı
8.9/10
22 Kişi
·
37
Okunma
·
0
Beğeni
·
3
Gösterim
Adı:
Cüneyt Çomoğlu
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
600 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10
Okurken bitmesini istemediğim kitaplardan oldu "Sustum Anne" öylesine dolu dolu bir kitaptı ki bir çok yerini çizdim. Spoi vermeden yorumlamaya çalışacağım. Mutlaka okuyun tavsiyemdir. 5/5
Kitaba başlamadan önce hakkında hiç bilgi sahibi olmadığım Şaire ve Edibe Şükûfe Nihâl'in yaşamına dokunmak, onun kadın özgürlüğü için verdiği mücadeleyi okumak, yaşadığı acı ve üzüntülere ortak olmak tarifi imkânsız bir hissiyatı bıraktı.
Şükûfe Nihâl Darülfünun'dan ilk mezun olan kadın, aynı zamanda Coğrafya Bölümü'nün ilk mezunu ve ilk Lise öğretmeni olma özelliğine sahip bir Cumhuriyet kadını...
"Erkek düşünüyor, karar veriyor, kadın boynunu büküyor" yaşantısında olan kadınlar için mücadele etmeye and içmiş Cumhuriyet ilan edilmeden önce Cumhuriyetin ilk siyasi partisi "Kadınlar Halk Fırkası" nı kurmuş fakat yasaklanmış o yılmamış bir sene sonra "Türk Kadınlar Birliğini" kurmuş. Erkek egemenliğine karşı olmasına rağmen babası tarafından küçük yaşta evlendirilmiş. Yazmaya küçük yaşta başlamış, Türk Edebiyatının mihenk taşlarından bir çok yazar ve şairmiz hayatına dokunarak geçmiş.
Romanda huzur evinde yaşayan Şükûfe Nihâl'in yakın arkadaşı Hasene Ilgaz kendisiyle röportaj yapmak isteyen Şeref Demirel'i getirir ve geçmiş günlere gidilerek tekrar yaşamın ona getirdiği acı ve güzellikleri anlatmaya başlar. O kadar güzel bir yolculuk oldu ki kitap benim için anlatmaya kelimelerim yetersiz kalıyor.
Mustafa Kemâl Atatürk'ü görmüş ve onunla konuşma şansına sahip olmuş bu özel kadının hayatından geçen ve "Ben bir sevda öldürdüm ve kendimi müebbet vicdan azabına mahkum ettim" dediği Osman Fahri...
"Bahriye zabitliğinden, mısra neferliğine" terfi eden onu kendisinden uzaklaştırmasa belki onun hayatına farklı bir yön verecek olan, onun adına şiir yazan Nâzım Hikmet....
"Firari aşkım" dediği Faruk Nafiz Çamlıbel'in onu terk etmesinin onu perişan edişi...
Beni çok üzen final ve çok daha fazlası için lütfen ama lütfen okuyun.
593 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Gerçekten çok güzel bir kitap okumanızı tavsiye ederim konusu akıcı anlamlı bir aşkı anlatıyor ve Şam Huzurevi Selanik maceraları ve o güzel aşka yeltenmiş bir yazar kendi derdini düşünmemiş onların aşkını düşünmüş
600 syf.
·9/10
Yazarların, şairlerin hayatlarını merak etmişimdir oldum olası. Şukufe Nihal' de merak ettiklerinin başındaydı. Bu kitapla karşılaşınca halihazırda okuduğum kitabı bırakıp hemen okudum. İyi ki de okumuşum. Titiz bir çalışmanın ürünü yazarına müteşekkirim.
600 syf.
·11 günde·Beğendi·9/10
Ilk coğrafya öğretmeni, şair, kadın hakları savunucusu Şüküfe Nihal' in hayat hikâyesini yazarımız o kadar güzel anlatmış...
Sözcükleri, kelimeleri ve cümleleri birbiri ile öyle güzel raks ettirmiş...
Tarihsel detayları oya gibi işlemiş.Birçok şair-yazar hakkında, öyle akılda kalıcı bilgiler vermiş ki... Resmen edebiyat şöleni sunmuş biz okurları için.. Hele son sayfaları okurken resmen dumur olmam...Vay be! Işte bu! dedirtti.
Kısacası bu kitabı çok ama çok beğendim.. Kesinlikle hiç tereddüt etmeden alıp okuyun,derim.
600 syf.
·3 günde
Kitabı okurken kendimi kaybettim.Akıcı ve sürükleyicisi ve merak uyandırıcı bir biyografi roman karışımı idi.Şukûfe Nihal’in hayat hikayesi beni çok etkiledi.Blogumdan da ayrıca okuyabilirsiniz. ( https://sadeceyagmurr.blogspot.com/...sustum-anne.html?m=1 ) Keyifli okumalar.
600 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
"...Yurda bir şey vermeyenlerin yurttan bir şey almaya ne hakları var? Bu bahçenin dalları, yolunmaktan artık tükendi." diyen Şükûfe Nihal, Darülfünun'un ilk kadın mezunu, ilk kadın lise öğretmeni, şair ve yazardır. Asker kızı olan Şükûfe'nin ilk öğretmeni edebiyat, siyaset ve felsefeye düşkün olan babasıydı. Çünkü o dönemin edebiyat ve siyasetin ileri gelenleri evlerinde buluşurlardı. Bu dost meclisindeki sohbetleri merdivene oturup dinlerdi.
Çocukluğu böyle bir ortamda dolu dolu geçti. Vatanına, özgürlüğüne hep düşkündü. Haksızlığa gelemeyen ve haksızlık karşısında susamayan yapısı gelecek hayatını da şekillendirmişti.
Bir çok başarıya imza atmasına rağmen isminin hayatına sirayeti  son nefesine kadar devam etmişti. Çünkü isminin anlamı "açmayan çiçek" idi.
Ayrıca roman resmen edebiyatımıza damga vuran isimlerin geçit töreni gibi. Kimler yok ki; Cenap Şahabettin, Halide Edip Adıvar, İsmet Kür, Pınar Kür, Hasene Ilgaz, Ahmet Kutsi Tecer, Faruk Nafiz Çamlıbel, Nazım Hikmet, Halit Ziya Uşaklığil ve daha kimler kimler.
Bu kadar dolu bir hayat yaşayan Şükûfe Nihal'in son anlarını nasıl yaşadığını merak ediyorsanız onun cevabı da kitapta.
Aslında pek (hatta hiç) tanımadığımız hem edebiyat , hem de kadın hareketine imzasını atan Şükûfe Nihal'i biyoğrafik roman olarak, akıcı bir dil ve etkileyici olay örgüsüyle bizlere  tanıtan Demet Altınyeleklioğlu 'na teşekkür etmek istiyorum.
600 syf.
·Beğendi·9/10
Şukufe Nihal adını hiç duymamışken okudum, kendisine hayran oldum. Aklımın almadığı kadar dolu geçen bir hayatın sonunda gelen pişmanlığa bakakaldım. Kıyısından köşesinden birçok ünlü kişiyle kesişen nadide bir hayat ve dönemin getirdiklerine başkaldırı Şukufe Nihal'in kendi ağzından dökülüyor sayfalara.

Yazarın biyografisi

Adı:
Cüneyt Çomoğlu

Yazar istatistikleri

  • 37 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 38 okur okuyacak.