Savaş Sanatı

8,2/10  (167 Oy) · 
448 okunma  · 
123 beğeni  · 
3.468 gösterim
Sun Zi / Sun Tzu (MÖ 6. yy): Yazarın adı Wade-Giles transkripsiyon sisteminde "Sun Tzu", Pin-Yin transkripsiyon sisteminde "Sun Zi" olarak yazılmaktadır. Doğum ve ölüm tarihi tam olarak bilinmemektedir. Komutan ve düşünür olarak ünlenen Sun Zi'nin Savaş Sanatı adlı eseri insanlık tarihinin en eski ve en fazla araştırılan ve tartışılan strateji eseridir. Bütün dünyada sadece askerlik alanında değil, iş idaresi ve kişisel gelişim gibi pek çok alanda da bir strateji klasiği olarak kabul görmüştür.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2014
 • Sayfa Sayısı:
  80
 • ISBN:
  9786053322696
 • Orijinal Adı:
  Bing Fa
 • Çeviri:
  Giray Fidan, Pulat Otkan
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Meyrem KARADENİZ 
 19 Eki 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

"Eserin geçmişi Çin'in Savaşan Beylikler dönemine (M.Ö. 403 - M.Ö. 221) kadar uzanmaktadır." "Eser Hakkında" bölümünde yer alan bu cümle kitabı daha dikkatle ve merakla okumama neden oldu. Yüzlerce yıl öncesine ait savaş taktiklerine başarıyla yer vermiş olması bir yana, okurken hayatın içinde de yararlanabileceğiniz, bir çok alana uyarlanması mümkün satırların olduğunu görüyorsunuz. Bu nedenle farklı iş kollarında çalışan, farklı pozisyondaki insanların faydalanabileceği gibi insanlarla iletişim halinde olduğumuz her durumda da fikir verecektir.
Sayfa sayısının az olması sayesinde kısa sürede okumak mümkün. Okunmasında yarar olduğunu düşünüyorum. Kitaplarla kalınız.

Oğzhn Gndz 
16 Tem 02:07 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Aslında doğruyu söylemek gerekirse kitaba büyük bir hevesle başladım. Okuduğum yorumlardan ve kitabın harbiyeli bir arkadaşımın derslerinde okutulduğunu söylemesinden sonra başlamış bulundum. Ne yazık istediğimi pek bulamadım kitapta. Sürekli kendini tekrarlayan bölümlere çok denk geldim. İnce bir kitap olmasından mütevellit trafiğinde yoğun olduğu bir saatte istanbulda bir otobüs yolculuğunda bitiverdi.

insan_okur 
14 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Askeriye de okutulması gereken bence önemli kitaplardan biri. Sun Tzu zamanında yazmış ve hala daha da geçerli. Teknoloji gelişsede içindeki fikirler kalıcığını korumakta. Minik bir kitap bir solukta bitireceksiniz.

Kitap için okuduğum yorumlar çok iyi değildi.İçinde çok fazla tekrar olduğu ve okumanın iyi olmadığı düşünmüş çoğu insan..Ama ben çok beğendim.Askeri okullarda bile okutulan bu kitabı okumanızı tavsiye ederim...

Yusuf Ağca 
19 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Geçmişteki savaş imknalarına göre güzel bir strateji anlatımlar olabilir fakat günümüze dair uygulayabileceğimiz bir stratejik taktik bulamadım.

Yeşim Temiz 
30 Tem 17:58 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kitabı daha okumayanlar için 2 önemli tavsiye!!

1) Siz de benim gibi kitap hakkında detaylı bir araştırma yapmadan, kitabın arka kapak yazısını ve adını ilginç bulup beğendiğiniz için okumak istiyorsanız şunu bilin ki beklentinizi pek fazla karşılamayabilir. Elbette kitap kötü olduğu için değil. Kitapta yer alan 'Sun Zi ve Eseri Hakkında' bölümünü okuyunca kitabın çoooook eski bir tarihte kaleme alındığını öğreneceksiniz. Bu yüzden fazla teknik ve detaylı bir şey beklemeyin. Daha çok belli başlı kalıplar çerçevesinde, bir savaşta dikkat edilmesi gereken salt kuralların bulunduğu bir kitap. 'Savaş Teknikleri ve Taktikleri Dersine Giriş' kitabı diyilebilir. Zaten bir kaç incelemede okuduğuma göre -bunu kitabı aldıktan sonra yaptım, kitabın adı beni o kadar cezbetmişti- bu kitap bazı askeri okullarda ders kitabı olarak kullanıyormuş. Yani almadan önce veya okumadan önce kitap hakkında bilgi verilen kısmı okuduktan sonra o zamana göre değerlendirirseniz fazla beklenti içine girmezsiniz.

2) Kitabı roman gibi okumayın. Kitapta bir olay örgüsü olmadığı için öyle elinize alıp bir oturuşta okuyup bitirebileceğiniz bir kitap değil. Bu şekilde sizi sıkacaktır ve kitaptan iyice bunalacaksınız. Benim önerim şu; ara ara elinize alıp birkaç bölüm okuduktan sonra kapatın. Çünkü kitabın bölümleri arasında kendini tekrar eden yerler var ve ara vermeksizin okursanız az önce de dediğim gibi sıkılırsınız.

Genel olarak değerlendirmek gerekirse kitabı hazırlayanlar iyi iş çıkarmış. Ne kadar tanıtım bülteni eksik olsa da bu eksiklik kitaptaki 'Sun Zi ve Eseri Hakkında' bölümü ile giderilmiş ve orada yazılana göre çince asıllı ve çok eski bir kitap olduğu için çeviri ve yorum farklılıkları oluşmuş. Bu da bana diğer çevirilerin nasıl olduğunu düşündürttü. Kitabın içeriği 13 bölümden oluşuyor. Ve sanki her bölüm ondan önceki bölümün kısa bir özeti ile başlıyor. Bu yüzden de kitap kendini tekrarlamış olarak gözüküyor. Kitapta çok güzel bilgiler ve sözler  var o kadar ki görgüsüzlük olmasa bütün kitabı alıntılayacaktım ama 10 tane ile yetindim -evet saydım :p- . Bence kısa ve öz olarak yazar bize bütün tavsiyelerini ve tecrübelerini aktarmış. Sadece savaşta değil hayatta da uygulayabileceğimiz bilgiler var içinde bence alın okuyun o kadar pahalı bir kitap değil, birşey kaybetmezsiniz ama çok şey kazanırsınız. İyi okumalar... :))

Umut 
 07 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

80 sayfalık baskısını hızlıca okuyabilirsiniz ancak yaklaşık iki yüz sayfalık baskılarını tavsiye etmiyorum çünkü 80.sayfadan sonra diğer komutanların Sun Tzu'nun derlediği bu ilkeleri kendince değerlendirmesi sürekli aynı şeyleri okumanıza yol açıyor.
Sun Tzu'nun ilkelerini kendi yaşamına entegre ederek başarıya ulaştığını söyleyen çok sayıda önemli kişi varmış.Tabii bunun için hayatı, kazanmanız gereken bir savaş olarak görmeniz gerekiyor. ( ki ben savaş olarak görmüyorum.)

Taner durmaz 
31 May 07:51 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Günümüzden yaklaşık 2000 yıl önce kaleme alınan bu savas ve strateji kitabı suphesiz bir çok askeri akademi alanında ve devletlerin yönetilmesi alanında örnek alınmış bir yappit

hamlet 
 08 Oca 20:03 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Harika stratejiler içeren bu kitap Sun Tzu' nun zekasını ve tecrübelerini bizimle paylaşıyor. Yüz savaşı savaşarak kazanmak zafer değil düşmanla savaşmadan boyun eğdirmek bir zaferdir. eğer karşınızdakinin isteklerini ele geçirirseniz o zaman o da sizin isteklerinizi dinlemek zorunda kalır. harekatın zorluğu dolambaçlı olanı düze, dezavantajlı olanı avantaja çevirmektir savaş sanatı demiş yazar Sun Tzu. Tabi bir de başarıya ulaşmak için 5 yolu var ki bence onu da kitabı okuyarak öğrenin:)
http://expectokitabum.blogspot.com.tr/...vas-sanati.html#more

Mehmet Cuma ÖZTÜRK 
04 Ağu 23:45 · Kitabı okudu · 21 günde · Beğendi · 10/10 puan

Strateji alanında okuduğum ender kitaplardan biriydi Savaş Sanatı. Kitap harp tekniklerine dair bilgiler vermekle kalmamış İyi bir Komutanın, Liderin rakipleri karşısında nasıl hamleler yapması gerektiğini işliyor. Bana göre ne kadar iyi donanımlı bir ordun olursa olsun zekanı kullanamıyorsan bu kuru kalabalıktan öteye gitmez. Geleceğin dünyasına yön veren bilgi ise, en ölümcül silah ise bilgiyi üreten, kullanan zekadır. Velhasıl kelam savaş ve komuta strateji işidir, strateji ise keskin zekanın can alıcı silahıdır.

4 /

Kitaptan 133 Alıntı

Murat Sezgin 
23 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

17. ...Zafere ulaşmak için beş temel koşul vardır diyebiliriz:

(1.) Savaşı, ne zaman savaşıp ne zaman savaşmayacağını bilen kazanır.
(2.) Savaşı, elindeki zayıf gücü de kuvvetli gücü de nasıl kullanacağını bilen kazanır.
(3.) Savaşı, ordusunun bütün kademelerinde aynı canlılığı taşıyan kazanır.
(4.) Savaşı kendini, düşmanın hazırlıksız olduğu zamanı beklemeye hazırlayan kazanır.
(5.) Savaşı, askeri kapatiseye sahip olup hükümdar tarafından müdahale edilmeyen ordu kazanır.

Savaş Sanatı, Sun Tzu (Sayfa 16 - Oda Yayınları)Savaş Sanatı, Sun Tzu (Sayfa 16 - Oda Yayınları)
Murat Sezgin 
 23 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

26. ...Zaferi elde eden komutan muharebe öncesi karargâhında en çok hesaplamayı yapandır. Savaşı kaybeden ise savaş öncesi yeterince planlamama yapmamış demektir. Bu nedenle çok sayıda plan yapmak zafere götürür, azı ise mağlubiyete. Hiç hesap yapmamaktansa aşırı hesap yapmak daha iyidir.

Savaş Sanatı, Sun Tzu (Sayfa 10 - Oda Yayınları)Savaş Sanatı, Sun Tzu (Sayfa 10 - Oda Yayınları)
Hakan TEKİN 
23 Tem 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Sun Tzu der ki:
Zira insan,tabiatı gereği zora düşmedikçe yeteneklerini hakkıyla ortaya koyamaz.

Savaş Sanatı, Sun Tzu (Sayfa 56 - Oda yayınları)Savaş Sanatı, Sun Tzu (Sayfa 56 - Oda yayınları)
T.D. 
16 Tem 02:28 · Kitabı okudu

Bir üstünlük gördükleri halde bundan yararlanmıyorlarsa bitkinler demektir.

Savaş Sanatı, Sun Tzu (Sayfa 162 - Anahtar Kitaplar Yayınevi)Savaş Sanatı, Sun Tzu (Sayfa 162 - Anahtar Kitaplar Yayınevi)
Freyja 
21 Tem 21:58 · Beğendi · 10/10 puan

Su gibi ol prensibi
"Askeri bir birliğin belli bir kalıbı olamaz. Suyun da belli bir kalıbı yoktur. Zaferi kazanma yeteneği düşmana göre değişim göstermek ve koşullara adaptasyondan geçer. Buna deha denir."

Savaş Sanatı, Sun TzuSavaş Sanatı, Sun Tzu
Hakan TEKİN 
22 Tem 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Sun Tzu der ki:
"Rüzgâr kadar hızlı, orman kadar yoğun olun."

Savaş Sanatı, Sun Tzu (Sayfa 32 - Oda yayınları)Savaş Sanatı, Sun Tzu (Sayfa 32 - Oda yayınları)
Hakan TEKİN 
21 Tem 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Bütün savaşlar aldatmaca ve şaşırtmalara dayanır."

Savaş Sanatı, Sun Tzu (Sayfa 9 - Oda yayınları)Savaş Sanatı, Sun Tzu (Sayfa 9 - Oda yayınları)
Freyja 
21 Tem 22:17 · Beğendi · 10/10 puan

"Geçilmezle karşılaştığında değiş, sen değiştiğinde geçilmez geçilir olur."

I Ching

Savaş Sanatı, Sun TzuSavaş Sanatı, Sun Tzu

Kitapla ilgili 1 Haber

Say Yayınları’ndan “Ölümsüz Eserler” dizisi
Say Yayınları’ndan “Ölümsüz Eserler” dizisi Say Yayınları’nın başlattığı “Ölümsüz Eserler” dizisi, edebiyata ve tarihe damgasını vurmuş kült yapıtları okurlarla buluşturuyor. Henry David Thoreau’nun Sivil İtaatsizlik’iyle başlayan dizi, Sun Tzu’nun Savaş Sanatı ve Nizamülmülk’ün Siyasetname isimli başyapıtlarıyla devam ediyor.