Savaş SanatıSun Tzu

·
Okunma
·
Beğeni
·
13.585
Gösterim
Adı:
Savaş Sanatı
Yazar:
Baskı tarihi:
Kasım 2014
Sayfa sayısı:
80
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053322696
Orijinal adı:
Bing Fa
Çeviri:
Giray Fidan, Pulat Otkan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İş Bankası Kültür Yayınları
Sun Zi / Sun Tzu (MÖ 6. yy): Yazarın adı Wade-Giles transkripsiyon sisteminde "Sun Tzu", Pin-Yin transkripsiyon sisteminde "Sun Zi" olarak yazılmaktadır. Doğum ve ölüm tarihi tam olarak bilinmemektedir. Komutan ve düşünür olarak ünlenen Sun Zi'nin Savaş Sanatı adlı eseri insanlık tarihinin en eski ve en fazla araştırılan ve tartışılan strateji eseridir. Bütün dünyada sadece askerlik alanında değil, iş idaresi ve kişisel gelişim gibi pek çok alanda da bir strateji klasiği olarak kabul görmüştür.
(Tanıtım Bülteninden)
Sizce savaşmak nedir?

İki farklı milletin toprak, hammadde gibi şeyler yüzünden askerlerle bir meydana gelip birbirlerine bilimum silahlar ile saldırması mıdır?

Ya da
İki devlet başkanının, yöneticisinin birbirlerine sözlü hakaretler, tehditler savurması mıdır?

Ya da
İkinci Dünya Savaşı'nda ABD'nin Japon sivillerinin üzerine iki tane nükleer bomba atması mıdır?

Ya da
İki zıt görüşte olan insanların yoğun bir şekilde tartışması da savaşmaya girmez mi?

Bu "ya da" ları daha da çoğaltabiliriz. Çünkü birçok biçimde savaş türü var.

Milattan Önce 6. Yüzyılda yazılmış olan bu eser öncelikle o dönemdeki savaşları incelemiş olan Sun Zi'nin, savaşlarla ilgili stratejik olarak öneriler veren bir eseridir.

Şimdi diyenler olacak;
"Yahu tamam, taa o dönemde yazmış etmiş ama bizim dönemimizde ne etkisi olacak ki ve hem savaş kötü bir şey değil mi, bir de onun sanatı mı olacak?"

Öncelikle şunu söyleyeyim insanoğlu varolduğundan beri bir şeyler için savaşmaktadır ve bu biçim değiştirerek insanoğlu yok olana kadar devam edecektir. Bundan kaçış yok! Tabi bu savaşlar eskisi gibi; "Hurraaa! diye saldırmak" gibi değil. Ateşli ve kimyasal silahlar bulunduğundan beri savaşın biçimi epey değişti. "Nerede o eski savaşlar" dedirtmedi değil. Sadece meydan savaşları değil, bir cahille tartışmak bile bir tür savaşa girer. (Ona sonra değineceğim.)

İkinci olarak;
Evet, savaş kötü bir şey. Günümüzde masum insanlar katlediliyor, din mezhep savaşları halen oluyor bu örnekler de arttırılabilir. Ancak bunlar savaş değil düpedüz katliama girer. Ama bu eserde düşüne düşüne okursanız birçok sosyal ve iş alanında işinize çok yarayacak...

Öncelikle böyle bir strateji (belki kişisel gelişim) kitabını kimler okumalı?
İş hayatında olan herkes, yöneticiler, tarihe ilgi duyanlar, felsefeye ilgi duyanlar, sosyal hayattan vazgeçemeyenler ve daha fazlası rahat rahat ve irdeleye irdeleye okumasını tavsiye ediyorum.

Şu söze de değinmeden geçemeyeceğim.
Her ne kadar fizikî savaşlar olsa da en önemlisi cehaletle olan savaştır...

Son olarak da şunu söylemek isterim.
Savaşlarda kesin bir kazanan yoktur, çünkü her iki taraf da ekonomik yönden olsun, verdiği kayıplar olsun ikisi de kaybeder.
merhabalar değerli inceleme okuyucuları..

2018 yılının ikinci incelemesine Savaş Sanatı denk geldi.. Aşk Risalesinden sonra Savaş zenaatı ne iş demeyin sakın :) ben de bazen uçlarda dolaşmanın bana neler öğrettiği konusunda kendi kendime düşünüyorum :) en güzel aşklar kavgayla başlar derler belki de bu yüzden diyeceksiniz ama bu savaş baya baya ordularla yapılan savaşmış efenim aşkla meşkle hiiç alakası yok baştan söyleyim :)

Sun Tzu nun Sun Zi diye okunuyormuş bu arada bu kitabı ilk defa şu anda iyi bir izleyici kitlesi olduğunu düşündüğüm bir dizide denk geldiğimde ilgimi çekti açıkçası.. yoksa ne işim olur Çin Min Caponiş.. en son onlarla alakalı en fazla çocukluğumda Son Samuray izlemişimdir yani..TRT nin böyle zulüm görülmedi tarzı saatler süren senfoni orkestrası programından sonra :) edebiyatlarını da çok iyi bilmem ..bir de kalıplarının aksine yüzün yarısı kadar gözleri olan boylu boslu çizgi film karakterlerini görmüşümdür o kadar.. Diziler bu konularda son zamanlarda epey milletin ilgisini çekiyor tabii.. dizi karakterinin okuduğu bir kitap satış rekorları kırıyor filan.. en son Albertine Kayıp öyle olmuştu sanırım.. bu da bir reklam stratejisi midir yoksa senaristlerin kültürel kaygıları mıdır bilmiyorum açıkçası.. ama benim gibi bu kitabı ilk dizide farkedenler varsa elime mum diksin :))

Gelelim kitaba efenim.. Sevgili Sun Zi komutanımın baya baya savaş stratejilerini madde madde anlattığı bu 80 sayfalık kitabı bir kitap sitesinden hediye pointlerimle aldım :)) oleyyyy diyerek ( içimden tabi ) :)) Remzi Kitapevinin 3. baskısı olan bu kitabın kapağı da çok güzeldi belirtmeden geçemeyeceğim.. Çin Halk Cumhuriyetinin , ilk Çin imparatoru Qin Shi Huang'ın mezarında bulunan 1974 de bulunan Terracotta ordusunun bir askerinin kapak resmi hayli ilgimi çekti doğrusu.. bu Terra Cotta askerler nedir diye merak edenlere ufak bi özet geçeyim .. o dönemde Çin hükümdarı öldüğünde onla birlikte ne kadar asker ordu gelin kaynana eş vs. ne varsa öldürülüp yanına gömmek adetmiş fakat bu Qin Shi Huang efendi demiş ki ben istemiyom böyle ölsünler şey yapalım ben ölene kadar ordumun her askerinin topraktan heykelini yapın at araba eşek zırh ok kalkan vs. hiçbişey eksik kalmasın ben öldükten sona oynarım onlarla diyip 7000 kadar adamı kurşun asker misali yaptırıp koymuş 56 kilometre karelik alana.. ilk başta hepsi copy paste sanmış kazanlar ama kazdıkça kazdıkça sanki lanetlenmiş ve taş olmuş gibi en ince ayrıntılarıyla taş gibi duran askerler bir bir çıktıkça tırsmışlar bi tabi.. korka korka gidip bakan turist sayısı patlama yapmış zamanla vs.. ..ayrıntıları merak edenlere bir link var aşağıda..
Benim merakımı celbeden asıl şey şu oldu biraz da, bu tam teçhizatlı ordu ve sanata dönüşen savaş Milattan Önce 500 (MÖ) yılında yaşadığı sanılan Sun Zi komutanımın yaşadığı dönemde neler vardı yeryüzü meydanında ki bu kadar taktik gelişti falan filan.. ufaktan bi araştırınca neler çıktı neler.. Yaklaşık o dönemler, Büyük Hun devletinin Çinlilere kök söktürdüğü dönemmiş yani.. tam tarih bilgisi olanlar varsa uyarsın düzelteyim ama o dönemlerin kaba taslak bi Asya haritasında neler var derseniz eğer, Hunlardan illallah eden Çinliler Çin seddini yapmış, 2. Babilliler ve Asur ların meşhur kralı Nabukadnazar Kudüs ü yerle bir edip Danyal ve Üzeyir Aleyhisselamları da esir etmiş meğerse...bir kaç yüz yıl sonra da ( MÖ 300-200 lü yıllar) atalarımız Teoman ve oğlu Mete Han ( çocuğunuza koyduğunuz bu isimlere dikkat) tabi Sun Zi komutan çoktaaan öldüğü ve bu taktikleri de bizimkilere sökmediği için Çin seddini geçip ortalığı duman etmişler yani.. ha Orta doğuda o sıralar neler oluyormuş, azgın İsrailoğullarına hangi peygamber gelmiş derseniz bak burası çok enteresan alttaki linkte var MÖ 500 -127 arası Zülkarneyn dönemine rastlıyor ...Bingoo.... o kitabı okumak farz oldu artık :) şimdi soruyor olmalısınız o yecüç mecüç bizimkiler mi diye :))) seddi Çinliler yaptığına göre :))) o sed de Çin seddi mi diye :))

ben biraz bakındım bunlar çıktı sevgili okuyucular.. benden bu kadar :) kitap güzel yani bi saate okunur biter.. vardığım sonuç ise savaş çok kötü bişey.. ezelden beri.. sanatı manatı da yok arkadaş savaş savaştır.. gerçi anahtar kelime şu Sun abimizin en iyi savaş savaşmadan kazanılandır :) savaş filmleri bile sıkar beni hiç izlemem genelde hele de şu perperişan Avrupalı ortaçağ savaş filmleri daha bi tiksindirici gelir neyse pislik akıyor heryerlerinden o yüzden mi acep bilmem...samuray karate vs gene bi nebze iyi ya da bizim Tarkan filmleri filan :) kitaba bu tarzda bakarsanız savaşlar göçler vs insanlık bi rahat durmamış yeryüzünde yani.. Hz. İsa nın doğumu milat düşünün milattan önce de çok revaçtaymış ordular mordular.. şimdi anlıyorum melekler demişler ya hani 'yeryüzünde kan dökücü birini mi yaratacaksın' diye.. aha da sonuç.. Tabi biz bilmeyiz Allah bilir hikmetini diyip meleklerin aldığı cevabı yazıp bitiriyorum efenim :)
şimdiden keyifli okumalar diliyorum :)


http://gizliilimler.tr.gg/...rak-Askerler-k2-.htm
http://mehmetkarasakal.com/...-tarihi-kronolojisi/
http://www.turkiyegazetesi.com.tr/...grusozlu/489682.aspx
 • Dönüşüm
  8.2/10 (7.844 Oy)8.133 beğeni25.973 okunma620 alıntı126.483 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.453 Oy)8.400 beğeni22.795 okunma1.446 alıntı105.389 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.078 Oy)17.462 beğeni39.443 okunma2.110 alıntı165.161 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (9.993 Oy)12.459 beğeni31.706 okunma2.777 alıntı132.361 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (6.811 Oy)7.348 beğeni20.571 okunma690 alıntı79.402 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.215 Oy)8.133 beğeni23.941 okunma1.903 alıntı102.280 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (5.525 Oy)5.801 beğeni15.218 okunma2.212 alıntı78.455 gösterim
 • İnsan Neyle Yaşar
  8.4/10 (3.883 Oy)3.755 beğeni14.278 okunma1.022 alıntı69.104 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.248 Oy)5.353 beğeni18.122 okunma686 alıntı92.145 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (6.961 Oy)8.352 beğeni23.202 okunma1.127 alıntı112.700 gösterim
Savaş sanatı m.ö yazılan ve hala önemimi taşıyan bir kitaptır , yapılan röportajların birinde brezilya milli takım direktörü bazı kuralları harfi harfiyen uyguladpını ve 2002 kupasını bu şekilde kazandığını söylemiştir... başka bir açıdan kızıl uçurum filmini şiddetle tavsiye eder savaş sanatının yansımalarını görsel olarak şahit olmanızı dilerim bence mükemmel bir eser keyifli okumalar dileklerimle...
"Eserin geçmişi Çin'in Savaşan Beylikler dönemine (M.Ö. 403 - M.Ö. 221) kadar uzanmaktadır." "Eser Hakkında" bölümünde yer alan bu cümle kitabı daha dikkatle ve merakla okumama neden oldu. Yüzlerce yıl öncesine ait savaş taktiklerine başarıyla yer vermiş olması bir yana, okurken hayatın içinde de yararlanabileceğiniz, bir çok alana uyarlanması mümkün satırların olduğunu görüyorsunuz. Bu nedenle farklı iş kollarında çalışan, farklı pozisyondaki insanların faydalanabileceği gibi insanlarla iletişim halinde olduğumuz her durumda da fikir verecektir.
Sayfa sayısının az olması sayesinde kısa sürede okumak mümkün. Okunmasında yarar olduğunu düşünüyorum. Kitaplarla kalınız.
Savaş Sanatı kitabı uzun zamandır gözüme çarpıyordu. Kitapçıya girdiğinde Osman Pamukoğlu ve Sun Tzu'nun Savaş Sanatı kitabını inceleme fırsatı buldum. Okumayı düşünüyorum o kitabı önce orijinal kitaptan başlamak istediğim için aldım ve okudum. İçinde günümüzde de hala geçerli olan savaş taktikleri yer alıyor. Severek okudum. Okuyacak olan arkadaşlara keyifli okumalar dilerim.
Her sayfasında öğüt içeren muhteşem bir kitap. Okurken düşündüren, düşündükçe aydınlatan bu zamana kadar iyi muhafaza edilmiş harika bir eser. Mutlaka okunması gereken bir eser.
Aslında doğruyu söylemek gerekirse kitaba büyük bir hevesle başladım. Okuduğum yorumlardan ve kitabın harbiyeli bir arkadaşımın derslerinde okutulduğunu söylemesinden sonra başlamış bulundum. Ne yazık istediğimi pek bulamadım kitapta. Sürekli kendini tekrarlayan bölümlere çok denk geldim. İnce bir kitap olmasından mütevellit trafiğinde yoğun olduğu bir saatte istanbulda bir otobüs yolculuğunda bitiverdi.
MÖ 6. yüzyılda yazılmış olduğunu göz önünde bulundurursak yazıldığı dönemin özelliklerine göre gayet başarılı bir kitap. Fakat şimdi bakınca bu şekilde savaş taktiklerine hiç mi hiç gerek kalmadı. Neticede er meydanına çıkıp gögüs göğüse çarpışan mert savaşçılar artık yok.. Varsa yoksa para, teknoloji, uzak menzilli silahlar ve saireler...
Yalnız değişen tek şey savaş taktikleri sanırım! Zira savaşın sonuçları bir yerlerde hep kan ve göz yaşı bırakmakla yükümlü. İster geçmişte ister günümüzde ister gelecekte olsun bu böyle, savaşın sonuçları bir yerlerde mazlum insanlar bırakıyor.
Askeri strateji ve çıkarımlarının yanı sıra devlet ve ordu yapılanmasının nasıl olması gerektiğini anlatan güzel bir kitap. Milattan önce yazılsa da çoğu düşüncesi hala geçerliliğini koruyor.
Kitabı 1 saat içinde bitirdim. Uzun, uzun vaktinizi alabilecek bir kitap değil.

Okurken, savaş hakkında bir şeyler bilmeniz okumanızı anlamanızı sağlayacaktır. Sadece okumak için okursanız, pek bir şey ifade eden bir kitap olmayacaktır. Kitabın M.Ö. 6. Y.Y'da yazıldığını unutmayalım.

Kitap içeriğine gelince;

Özellikle Cumhuriyetimizin kuruluşu ve İkinci Dünya Savaşına hakim olan biri olarak söyleyebileceğim şey, M.Ö. 6. Y.Y.'da yazılmış bir kitabın, hala geçerli olabilmesidir.

Komutan'ı anlatması tanıtması ve Komutan'ın nasıl bir Komutan olması gerektiğini net ve anlaşılır şekilde açıklaması gerçekten kafanızda bir silüet canlandırmanızı sağlıyor. Stratejiler ve savaş anındaki ani manevralar, toprağı tanıma, orduyu yönetme, askeri anlama ve yönlendirme gibi bir çok konuda verilen bilgiler kesinlikle hala güncel bilgilerdir.

Mustafa Kemal Atatürk'ün stratejik ani manevraları ve ileri görüşlülüğü sayesinde kazanılan savaşları göz önüne getirdiğimde, kitapta anlatılan bir çok olağan üstü Komuta etme yeteneği hayalinizde canlanıyor.

İkinci Dünya savaşı ile ilgili, Özellikle Hitler'in Rusya'ya girip, 2 ay'da çıkacağını düşündüğü ve çıkamadığı, tam olarak da savaşı orada kaybettiği yanlış stratejisini daha iyi görmeme olanak sağladı.

Aynı zamanda Hitler'in başarılı savaş taktikleri ve özellikle Yıldırım Harekatı gibi düşmanı dümdüz eden stratejisini de daha net görmemi sağladı.

Daha da uzunca bir inceleme yapabilirdim. Kitap kısa olmasına rağmen, içerdiği bilgiler kesinlikle günlük hayata dönüştürüldükten sonra, kullanılabilecek bilgilerdir.

İyi okumalar..
Yaklaşık 2500 yıl önce yazılmasına rağmen günümüzde halen okunması ve geçerliliğini koruyabilen kişinin özel iş ve eğitim hayatına uyarlayabileceği topluma yön verenlerin siyasette, ekonomide ve askeri alanlarda kullanabileceği stratejilerin yer aldığı önemli bir kitap.
" Ülkede birlik olmazsa, hiçbir
askeri sefer düzenlenemez;
Orduda birlik olmadan savaş
düzeni oluşturulamaz.."
Savaş Sanatı
Gerçekten çok ilginç bir kitaptı M.Ö. 400'lerde yazılması çok etkileyici değil mi... Eski hükümdarlıklardaki bir komutan edasıyla okudum resmen tüm kitabı. Yeni fetihlere hazırlanan eski dönem bir ordu komutanı. "Ünalan, metrobüs hattına geçecek yolcuların bıdı bıdı"ları kesmese cidden girebilirdim role. Şuan şu bilgilerle ne güzel savaşa çıkılırdı aslında var ya..

Evet yavaş yavaş hayal gücümün güçlü kollarından kurtulurken -henüz değil- savaş düşüncesi gerçek manada kanımı donduran bir kelime esasında. İçli dışlı, empatili girince mevzuya 'Yok yok çok dehşetli bir şey yaa' diyiveriyorum. Benden komutan olmazdı zaten. M.Ö. yaşasaydım sanırım meyve toplayıcı falan olurdum. Ağaç tepelerinde. Ya da çoban, çoban çok iyi olurmuş yaa..
(Komutanlık hayallerine dalan bendim, evet.)

Kitaba dönmek istiyorum, beğendim. " Savaş Sanatı" dendiği zaman bugünü hatırlayıp tebessüm edeceğim kesin.
17. ...Zafere ulaşmak için beş temel koşul vardır diyebiliriz:

(1.) Savaşı, ne zaman savaşıp ne zaman savaşmayacağını bilen kazanır.
(2.) Savaşı, elindeki zayıf gücü de kuvvetli gücü de nasıl kullanacağını bilen kazanır.
(3.) Savaşı, ordusunun bütün kademelerinde aynı canlılığı taşıyan kazanır.
(4.) Savaşı kendini, düşmanın hazırlıksız olduğu zamanı beklemeye hazırlayan kazanır.
(5.) Savaşı, askeri kapatiseye sahip olup hükümdar tarafından müdahale edilmeyen ordu kazanır.
Sun Tzu
Sayfa 16 - Oda Yayınları
Düşmanı hor görüp, planlamayı ihmal eden, düşmana esir düşmeye mahkumdur.
Sun Tzu
Kastaş Yayınevi EPUB
Zira insan,tabiatı gereği zora düşmedikçe yeteneklerini hakkıyla ortaya koyamaz.
Sun Tzu
Sayfa 56 - Oda yayınları
"Geçilmezle karşılaştığında değiş, sen değiştiğinde geçilmez geçilir olur."

I Ching
26. ...Zaferi elde eden komutan muharebe öncesi karargâhında en çok hesaplamayı yapandır. Savaşı kaybeden ise savaş öncesi yeterince planlamama yapmamış demektir. Bu nedenle çok sayıda plan yapmak zafere götürür, azı ise mağlubiyete. Hiç hesap yapmamaktansa aşırı hesap yapmak daha iyidir.
Sun Tzu
Sayfa 10 - Oda Yayınları
" Rakibinizin değer verdiği bir şeyi ele geçirin o zaman sizin iradenize teslim olur. "
Sun Tzu
Sayfa 59 - İndigo Kitap

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Savaş Sanatı
Yazar:
Baskı tarihi:
Kasım 2014
Sayfa sayısı:
80
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053322696
Orijinal adı:
Bing Fa
Çeviri:
Giray Fidan, Pulat Otkan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İş Bankası Kültür Yayınları
Sun Zi / Sun Tzu (MÖ 6. yy): Yazarın adı Wade-Giles transkripsiyon sisteminde "Sun Tzu", Pin-Yin transkripsiyon sisteminde "Sun Zi" olarak yazılmaktadır. Doğum ve ölüm tarihi tam olarak bilinmemektedir. Komutan ve düşünür olarak ünlenen Sun Zi'nin Savaş Sanatı adlı eseri insanlık tarihinin en eski ve en fazla araştırılan ve tartışılan strateji eseridir. Bütün dünyada sadece askerlik alanında değil, iş idaresi ve kişisel gelişim gibi pek çok alanda da bir strateji klasiği olarak kabul görmüştür.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 1.934 okur

 • Sezer
 • Tuğba Gamze Aşan
 • Batuhan Oğuz
 • Banu Aksoy
 • çağla topcu
 • Tansu Kutluhan
 • Kutluhan seyhun
 • Berke Can
 • MERVE ZOZİK
 • Burcu

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%7.5
14-17 Yaş
%5.9
18-24 Yaş
%29
25-34 Yaş
%32.6
35-44 Yaş
%18.6
45-54 Yaş
%3.8
55-64 Yaş
%0.3
65+ Yaş
%2.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%35.6
Erkek
%64.3

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%21.4 (151)
9
%19.4 (137)
8
%26.2 (185)
7
%16.3 (115)
6
%7.5 (53)
5
%4.4 (31)
4
%1.8 (13)
3
%0.7 (5)
2
%0.1 (1)
1
%0.1 (1)

Kitabın sıralamaları