Savaş Sanatı

8,3/10  (131 Oy) · 
344 okunma  · 
92 beğeni  · 
3.232 gösterim
Sun Zi / Sun Tzu (MÖ 6. yy): Yazarın adı Wade-Giles transkripsiyon sisteminde "Sun Tzu", Pin-Yin transkripsiyon sisteminde "Sun Zi" olarak yazılmaktadır. Doğum ve ölüm tarihi tam olarak bilinmemektedir. Komutan ve düşünür olarak ünlenen Sun Zi'nin Savaş Sanatı adlı eseri insanlık tarihinin en eski ve en fazla araştırılan ve tartışılan strateji eseridir. Bütün dünyada sadece askerlik alanında değil, iş idaresi ve kişisel gelişim gibi pek çok alanda da bir strateji klasiği olarak kabul görmüştür.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2014
 • Sayfa Sayısı:
  80
 • ISBN:
  9786053322696
 • Orijinal Adı:
  Bing Fa
 • Çeviri:
  Giray Fidan, Pulat Otkan
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Meyrem KARADENİZ 
 19 Eki 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

"Eserin geçmişi Çin'in Savaşan Beylikler dönemine (M.Ö. 403 - M.Ö. 221) kadar uzanmaktadır." "Eser Hakkında" bölümünde yer alan bu cümle kitabı daha dikkatle ve merakla okumama neden oldu. Yüzlerce yıl öncesine ait savaş taktiklerine başarıyla yer vermiş olması bir yana, okurken hayatın içinde de yararlanabileceğiniz, bir çok alana uyarlanması mümkün satırların olduğunu görüyorsunuz. Bu nedenle farklı iş kollarında çalışan, farklı pozisyondaki insanların faydalanabileceği gibi insanlarla iletişim halinde olduğumuz her durumda da fikir verecektir.
Sayfa sayısının az olması sayesinde kısa sürede okumak mümkün. Okunmasında yarar olduğunu düşünüyorum. Kitaplarla kalınız.

KeMâL 
14 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Askeriye de okutulması gereken bence önemli kitaplardan biri. Sun Tzu zamanında yazmış ve hala daha da geçerli. Teknoloji gelişsede içindeki fikirler kalıcığını korumakta. Minik bir kitap bir solukta bitireceksiniz.

Yusuf Ağca 
19 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Geçmişteki savaş imknalarına göre güzel bir strateji anlatımlar olabilir fakat günümüze dair uygulayabileceğimiz bir stratejik taktik bulamadım.

Umut 
 07 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

80 sayfalık baskısını hızlıca okuyabilirsiniz ancak yaklaşık iki yüz sayfalık baskılarını tavsiye etmiyorum çünkü 80.sayfadan sonra diğer komutanların Sun Tzu'nun derlediği bu ilkeleri kendince değerlendirmesi sürekli aynı şeyleri okumanıza yol açıyor.
Sun Tzu'nun ilkelerini kendi yaşamına entegre ederek başarıya ulaştığını söyleyen çok sayıda önemli kişi varmış.Tabii bunun için hayatı, kazanmanız gereken bir savaş olarak görmeniz gerekiyor. ( ki ben savaş olarak görmüyorum.)

Kitap için okuduğum yorumlar çok iyi değildi.İçinde çok fazla tekrar olduğu ve okumanın iyi olmadığı düşünmüş çoğu insan..Ama ben çok beğendim.Askeri okullarda bile okutulan bu kitabı okumanızı tavsiye ederim...

ümran karaca 
 08 Oca 20:03 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Harika stratejiler içeren bu kitap Sun Tzu' nun zekasını ve tecrübelerini bizimle paylaşıyor. Yüz savaşı savaşarak kazanmak zafer değil düşmanla savaşmadan boyun eğdirmek bir zaferdir. eğer karşınızdakinin isteklerini ele geçirirseniz o zaman o da sizin isteklerinizi dinlemek zorunda kalır. harekatın zorluğu dolambaçlı olanı düze, dezavantajlı olanı avantaja çevirmektir savaş sanatı demiş yazar Sun Tzu. Tabi bir de başarıya ulaşmak için 5 yolu var ki bence onu da kitabı okuyarak öğrenin:)
http://expectokitabum.blogspot.com.tr/...vas-sanati.html#more

angelsbooks 
02 Tem 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Adı üzerinde savaş sanatını anlatıyor. Hükümdar nasıl olmalı, komutan nasıl olmalı, hangi şartlarda nasıl davranılmalı gibi. Zaten çok kısa. Açıklamaları saymazsak 43 sayfa. Yalnız bu kitabın güzel hatta çok güzel tarafı Pulat Otkan (Allah'tan rahmet diliyorum) ve Giray Fidan'ın Çince aslından çeviri yapmış olmaları.

Tolga Topuz 
12 Mar 2014 · Kitabı okudu · 9/10 puan

vampir hikayelerini binlerce kişi okumuş bu kitabı ise 7 kişi, ey hayat bana daha neler göstereceksin :))

Mutfaktaki Sarı Bez 
07 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Savaş nedir? en az iki tarafın karşı karşıya gelip, birinin diğerini dize getirme ve söylediklerini kabul ettirmesi çabasıdır *. bu yüzden savaş sadece meydanda topla tüfekle olmaz; insan ilişkilerinde, trafikte, işte, okulda, telefonda hatta kaldırımda yürürken bile biri veya birileriyle, açıkça veya üstü kapalı bir savaş içinde olabilirsiniz. benim düşünceme göre kitabı bu denli ünlü yapan, günümüzde hala okunmasını sağlayan sebep de tam olarak bu durumdan kaynaklanıyor: sürekli, bireysel veya grup olarak bir savaş halindeyiz. kitaptaki tavsiyeler de girdiğimiz veya gireceğimiz onca savaşta uygulanabilecek, yeri geldiğinde savaşa girmemeyi veya geri çekilmeyi öğütleyen, gayet akılcı ve uygulanabilirliği olan tavsiyeler.
Dünya üzerinde en az 2 insan olduğu sürece hep bir savaş olacak. bu kitabı okuyanlar, okuduğu için her savaşı kazanamayacak ama içindekileri anlamaya çabaladığı ölçüde savaşta söz sahibi olacaktır.

Veyis Emre Böge 
 02 Şub 22:45 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Prof. Dr. Bülent Okay'ın çevirisiyle okuduğum Savaş Sanat'ı çok önemli bir klasik eser. Bu kitap özellikle yazıldığı dönem göz önünde bulundurulduğunda, yazarının dehasını yansıtan değerli bir kaynak olduğu görülecektir. Sun Zi(Sun Tzu) özelikle günümüzde artiş eğiliminde olan sıcak çatışmaları yorumlarken bizlere referans olacak temel ilkeleri M.Ö 500'lü yıllarda aktarmış. Şu an yaşanmakta olan ve yaşanması muhtemel olan savaşları ve bunun türlerini ( terör, soğuk savaş, vekalet savaşı, düşük yoğunluklu savaş) Sun Zi'nin ortaya koyduğu temel ilkeler ışığında zamanın konjonktürüyle değerlendirildiğinde doğru çözümlenmesi muhtemel olgular haline gelecektir. Savaş Sanat'ı bu yönüyle bile değişen parametrelere ve ulaşılan bilgi seviyesine rağmen hala neden harp akademilerinde okutulduğuna dair bize güçlü bir cevap vermektedir.

3 /

Kitaptan 54 Alıntı

Murat Sezgin 
23 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

17. ...Zafere ulaşmak için beş temel koşul vardır diyebiliriz:

(1.) Savaşı, ne zaman savaşıp ne zaman savaşmayacağını bilen kazanır.
(2.) Savaşı, elindeki zayıf gücü de kuvvetli gücü de nasıl kullanacağını bilen kazanır.
(3.) Savaşı, ordusunun bütün kademelerinde aynı canlılığı taşıyan kazanır.
(4.) Savaşı kendini, düşmanın hazırlıksız olduğu zamanı beklemeye hazırlayan kazanır.
(5.) Savaşı, askeri kapatiseye sahip olup hükümdar tarafından müdahale edilmeyen ordu kazanır.

Savaş Sanatı, Sun Tzu (Sayfa 16 - Oda Yayınları)Savaş Sanatı, Sun Tzu (Sayfa 16 - Oda Yayınları)
Murat Sezgin 
 23 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

26. ...Zaferi elde eden komutan muharebe öncesi karargâhında en çok hesaplamayı yapandır. Savaşı kaybeden ise savaş öncesi yeterince planlamama yapmamış demektir. Bu nedenle çok sayıda plan yapmak zafere götürür, azı ise mağlubiyete. Hiç hesap yapmamaktansa aşırı hesap yapmak daha iyidir.

Savaş Sanatı, Sun Tzu (Sayfa 10 - Oda Yayınları)Savaş Sanatı, Sun Tzu (Sayfa 10 - Oda Yayınları)
Hakan TEKİN 
23 Tem 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Sun Tzu der ki:
Zira insan,tabiatı gereği zora düşmedikçe yeteneklerini hakkıyla ortaya koyamaz.

Savaş Sanatı, Sun Tzu (Sayfa 56 - Oda yayınları)Savaş Sanatı, Sun Tzu (Sayfa 56 - Oda yayınları)
Hakan TEKİN 
22 Tem 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Sun Tzu der ki:
"Rüzgâr kadar hızlı, orman kadar yoğun olun."

Savaş Sanatı, Sun Tzu (Sayfa 32 - Oda yayınları)Savaş Sanatı, Sun Tzu (Sayfa 32 - Oda yayınları)
Hakan TEKİN 
21 Tem 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Bütün savaşlar aldatmaca ve şaşırtmalara dayanır."

Savaş Sanatı, Sun Tzu (Sayfa 9 - Oda yayınları)Savaş Sanatı, Sun Tzu (Sayfa 9 - Oda yayınları)
Hakan TEKİN 
21 Tem 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Hiç hata yapmamak zafere ulaşmayı garantiler."

Savaş Sanatı, Sun Tzu (Sayfa 19 - Oda yayınları)Savaş Sanatı, Sun Tzu (Sayfa 19 - Oda yayınları)

Kitapla ilgili 1 Haber

Say Yayınları’ndan “Ölümsüz Eserler” dizisi
Say Yayınları’ndan “Ölümsüz Eserler” dizisi Say Yayınları’nın başlattığı “Ölümsüz Eserler” dizisi, edebiyata ve tarihe damgasını vurmuş kült yapıtları okurlarla buluşturuyor. Henry David Thoreau’nun Sivil İtaatsizlik’iyle başlayan dizi, Sun Tzu’nun Savaş Sanatı ve Nizamülmülk’ün Siyasetname isimli başyapıtlarıyla devam ediyor.