1000Kitap Logosu
Sun Tzu
Sun Tzu
Sun Tzu

Sun Tzu

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.6
5,8bin Kişi
20,3bin
Okunma
409
Beğeni
17,7bin
Gösterim
Tam adı
Sun Zi, Sun-tzu, Sun Tse
Unvan
Çinli General ve Askeri Teorisyendir.
Doğum
Çin, -500
Ölüm
Çin, -500
Yaşamı
Sunzi, (ya da Sun Zi, Sun-tzu, Sun Tse, Ssun-ds, Sun Tzu), (Çince: 孫子; Pinyin: Sūn Zǐ) MÖ 500'de Wu Devleti'nde (Şimdiki Çin) yaşamış ünlü Çinli general ve askeri teorisyendir. Savaş stratejisi üzerine yazdığı Savaş Sanatı (Art of War, Çince:兵法, Pinyin: Bīng Fǎ)) adlı eseri dünyanın en eski askeri strateji ve uluslararası ilişkiler çalışması olarak bilinir. 13 bölümden oluşan kitabın, Çin’de Savaşan Beylikler Döneminde (MÖ 480 - MÖ 221) yazıldığı tahmin edilmektedir. Sun Tzu'nun yazdığı bu kitap spor, siyaset, bilim, sanat alanında birçok ünlü ismi etkilemiş, onlara rehberlik etmiştir.
harun inan
Savaş Sanatı'ı inceledi.
80 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
Sizce savaşmak nedir? İki farklı milletin toprak, hammadde gibi şeyler yüzünden askerlerle bir meydana gelip birbirlerine bilimum silahlar ile saldırması mıdır? Ya da İki devlet başkanının, yöneticisinin birbirlerine sözlü hakaretler, tehditler savurması mıdır? Ya da İkinci Dünya Savaşı'nda ABD'nin Japon sivillerinin üzerine iki tane nükleer bomba atması mıdır? Ya da İki zıt görüşte olan insanların yoğun bir şekilde tartışması da savaşmaya girmez mi? Bu "ya da" ları daha da çoğaltabiliriz. Çünkü birçok biçimde savaş var. Milattan Önce 6. Yüzyılda yazılmış olan bu eser öncelikle o dönemdeki savaşları incelemiş olan Sun Zi'nin, savaşlarla ilgili stratejik olarak öneriler veren bir eseridir. Şimdi diyenler olacak; "Yahu tamam, taa o dönemde yazmış etmiş ama bizim dönemimizde ne etkisi olacak ki ve hem savaş kötü bir şey değil mi, bir de onun sanatı mı olacak?" Öncelikle şunu söyleyeyim insanoğlu varolduğundan beri bir şeyler için savaşmaktadır ve bu biçim değiştirerek insanoğlu yok olana kadar devam edecektir. Bundan kaçış yok! Tabi bu savaşlar eskisi gibi; "Hurraaa! diye saldırmak" gibi değil. Ateşli ve kimyasal silahlar bulunduğundan beri savaşın biçimi epey değişti. "Nerede o eski savaşlar" dedirtmedi değil. Sadece meydan savaşları değil, bir cahille tartışmak bile bir tür savaşa girer. İkinci olarak; Evet, savaş kötü bir şey. Günümüzde masum insanlar katlediliyor, din mezhep savaşları halen oluyor bu örnekler de arttırılabilir. Ancak bunlar savaş değil düpedüz katliama girer. Ama bu eserde düşüne düşüne okursanız birçok sosyal ve iş alanında işinize çok yarayacak... Öncelikle böyle bir strateji (belki kişisel gelişim) kitabını kimler okumalı? İş hayatında olan herkes, yöneticiler, tarihe ilgi duyanlar, felsefeye ilgi duyanlar, sosyal hayattan vazgeçemeyenler ve daha fazlası rahat rahat ve irdeleye irdeleye okumasını tavsiye ediyorum. Şu söze de değinmeden geçemeyeceğim. Her ne kadar fizikî savaşlar olsa da en önemlisi cehaletle olan savaştır... Son olarak da şunu söylemek isterim. Savaşlarda kesin bir kazanan yoktur, çünkü her iki taraf da ekonomik yönden olsun, verdiği kayıplar olsun ikisi de kaybeder.
Savaş Sanatı
7.6/10
· 20,3bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
10
206
Dünya İnsanı
Savaş Sanatı'ı inceledi.
43 syf.
·
3 günde
·
Puan vermedi
Kitapta anlatılan taktikler, askeri alanda epey işe yarar şeyler. Bunları günlük yaşama uygulayabilecek kadar zekaya sahip olmadığım gibi, o zekaya sahip olsam da uygulama gereği duyar mıyım, bilmiyorum. Bu alanda çalışma yapanlar, mutlaka okusun ama. Birçok kişi sıkıcı bulduğunu yazmış. Ben sıkılmadım, hatta yüzyıllar öncesinde yazılmış olmasına rağmen, çok ilgi çekici buldum. Stratejiler, taktikler, verdiği örnekler, net oluşu vs. çok etkileyiciydi bence. Ancak dediğim gibi, sosyal hayata uygulayabilmek, ayrı bir yetenek ve zeka gerektiriyor. Keyifli okumalar dilerim.
Savaş Sanatı
7.6/10
· 20,3bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
69
Emrah Tly
Savaş Sanatı'ı inceledi.
43 syf.
·
1 günde
·
Puan vermedi
Kitabı okuyup bitirdikten sonra keşke "Barış sanatı" adıyla bir kitap da yazılsa diye düşündüm biraz. Belki de vardır benim bilgim yoktur. Olmalı bence çünkü savaş gibi bir durumun çok basit bir şekilde ortaya çıkabileceğini ve insanların birbirini acımasızca katledebileceği bununla birlikte insanoğlunun savaşa dair ne varsa her şeyi en ince ayrıntısına kadar hâkim olma çabasını bilmemek mümkün değil. En somut örneği de bu kitap. "Savaş sanatı" adlı kitapta savaşa dair ne varsa; taktikler, planlar, konuşlanış biçimleri, arazilerin yapısı, saldırı çeşitleri, casus kullanma yöntemleri gibi her şeyi bulmak mümkün. Kişisel görüşümü ifade etmem gerekirse kitabı beğendim çünkü: yapılan işe veya duruma ne kadar ustaca hâkim olunabiliceğinin en basit ve en etkileyici bir şekilde ele alınması kitabı kısa sürede bitirttiriyor. Keşke ama keşke insanoğlu barışı koruyabilmek ve barış adına çok büyük adımlar atabilecek eserlere de imza atsa da en azından savaş gibi kolay bir şekilde ortaya çıkabilecek gibi bir duruma karşın bizler de barışı savunabilelim. Çünkü savaşın ortaya çıkabilmesi ne kadar kolaysa barışın da elde tutulması o kadar da zor. Bizler her zaman barış için çabalamalıyız çünkü bu hayatı güzelleştiren ve anlamlı kılan her zaman barış olacaktır... İyi okumalar, sayın gerçek okurlar :)
Savaş Sanatı
7.6/10
· 20,3bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
9