Kitap
Prens

Prens

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.1
2.215 Kişi
8,1bin
Okunma
2.006
Beğeni
67,1bin
Gösterim
128 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 3 sa. 38 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Remzi Kitabevi · Temmuz 2014 · Karton kapak · 9789751416353
Diğer baskılar
Kimilerince devlet yönetiminde zafere giden her yolun mubah olduğunu savunduğu için eleştirilen, kimilerince de siyasal bir başyapıt olarak sayılan Prens, devlet yönetme sanatı ve siyaset etiği üzerine yazılmış en etkili eserlerdendir.Prens'in kaleme alındığı dönem İtalyan Rönesansı'na denk gelmektedir. Sanatta, bilimde ve edebiyatta büyük bir dönüşümün yaşandığı bu dönemde Katolik Kilisesi'nin etkisi azalmış ve Avrupa'da modern devlet kavramı yeşermeye başlamıştı. Bu coğrafyada Venedik, Floransa, Pisa, Cenova gibi bölgeler birbirinden bağımsız kent devletleri haline gelmişlerdi. Prens, bu döneme ilişkin devlet yönetme sanatına yeni bir bakış getiren çalışma olarak tanındı.Günümüze de ışık tutan Machiavelli'nin bu yapıtı, siyaset felsefesinin temel metinlerinden biri olarak kabul edilmektedir. (Tanıtım Bülteninden)
5 mağazanın 150 ürününün ortalama fiyatı: ₺11,72
8.1
10 üzerinden
2.215 Puan · 438 İnceleme
128 syf.
·
10/10 puan
Bu kitabı ilk olarak bu sene, 11. sınıf müfredatı gereği tarih ve felsefe derslerinde duymuştum. Kitap ve Machiavelli hakkında kafamda oluşan imaj; devletin güç kazanabilmesi için asmanın, kesmenin abes sayılmaması gerektiği tabiri caizse faşist(?) devlet düzeninin güce ulaştırabileceği, aslında eserin benim dünyamda distopya barındırdığıydı falan filan... SAÇMALIK. Eğer siz de benim gibiyseniz, lise müfredatı gereği kitap hakkında kafanızda bu tarz bir düşünce varsa, kesinlikle bu önyargıyı belleğinizden silip bir an önce kitabı okumanızı tavsiye ederim. Kitapta kısaca bir devletin uzun süreli ve rahat idare edilebilmesi için devleti yöneten birimin veya kişinin sahip olması gerekn özelliklerden ve uygulaması gereken yaptırımlardan bahsedilmiş. Kitabın başında Machiavelli, eserini dönemin devlet adamına armağan ettiğini belirtip, sonunda da İtalya'nın yıkılmaması için yönetimin ne gibi önlemler alması gerektiğinden bahsetmiş o yüzden bana bu kitap ideal devlet düzeninden bahsetmekten çok, dönemin devlet adamlarına bir eleştiri amacıyla yazıldı gibi geldi. Sağda solda bahsedildiği gibi bu kitap "amaca giden her yol mübahtır" ilkesini dikte ettirmiyor. Hatta birkaç yerde şiddetin ve işkencenin hayvansı olduğundan bahsedilmiş. Gereken yerlerde halkı uyutmak gerektiğinden bahsediyor, evet. Bu da yine avam kısmının her işe aklının ermeyeceğini düşündüğünden, isyan çıkmasını önlemek istediğinden kaynaklanıyor. Kitap, gerçekçi tespitlerle dolup taşıyor. Altını çizdiğim o kadar çok yervar ki, buna örnek olsun diye hangisini paylaşsam bilemiyorum. Türkler ve Türk yönetim biçimi hakkında da derin ve yerinde çıkarımları var. Bence toplum psikolojisine yeterince hakim bir adam Machiavelli. Hülasa, BU KİTABI OKUYUN OKUTTURUN.
Prens
8.1/10
· 8,1bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
16
Gülay
Prens'i inceledi.
128 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Senelerce Machiavelli deyince aklıma hep "başarıya giden yolda her şey mübah" sözü gelirdi. Kitabında zaten zalimliğin dozunun ayarlanması gerektiğine, yapılan zalim önlemlerin bir defa uygulanması gerektiğine değiniyor. Ama yine de ne kadar yanıltıldığımı ve Niccolo Machiavelli gibi müstesna bir siyaset bilimcinin hakkında yüzyıllardır yapılagelen karalama kampanyasına şuurumu nasıl da kurban verdiğimi anladım. Bir yandan bu önyargıdan dolayı kendime kızarken, bir yandan kitabın içeriğinin eksiksizliğine, zenginliğine, Osmanlı yönetim biçimine atıfta bulunmasına, (tabi burada Türk diye bahsettiğinde Yavuz Sultan Selim'i, Sultan diye bahsettiğinde ise Memlük Sultan'ını kastettiğini kitabın sonunda öğrendim.) yazarın müthiş bilgi birikimine (bilhassa tarih) ve inanması zor gelecek ama demokratik zeminde bir ulusun nasıl refaha ereceği konusundaki fikirlerinin çoğusunda onunkine yakın ve neredeyse aynı şeyleri düşünüyor olmama şaşırdım. Prens'i okumuş biri olarak, gerçek manada şahsiyetine, entellektüel bilgi birikimine ve gerçekçi bakış açısına çok derin, içten ve samimi bir hayranlık beslemeye başladım. Dikkatimi çeken bir paragrafı da müsaadenizle alıntı yapmak istiyorum: "Güçlü ve cesur bir prens tebaasına ya bu kötü dönemin uzun sürmeyeceğine dair ümit vererek, ya düşmanının acımasızlığına dair korku salarak ya da kendisine karşı fazla cüretkar davrananları hemen ortadan kaldırmak için gerekli önlemleri alarak bütün bu zorlukları aşacaktır. ...... Halk, prenslerinin korunması uğruna evleri ve toprakları yakılıp yıkıldığı için prenslerinin kendilerine borçlu olduğunu düşünüp onunla bir olurlar. İnsanlar, doğaları itibariyle hem kendi yaptıkları hem de kendilerine yapılan iyiliklerden dolayı bağlılık hissetmeye hazırdırlar." Bu kitabı okuyana Platon'un Devlet kitabını okumasını da tavsiye ederim. :)
Prens
8.1/10
· 8,1bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
24
160 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
PRENS ÜZERİNE
Günümüzden önce yaşayan düşünürlerin kitaplarını okuduğum zaman, kafamda canlanan şey, düşünürlerin geçmişi, o anı ve geleceği anlattığı, o düşüncelerin hâlâ var olduğu belirli kalıplar ve biçim değiştirmiş halde hâlâ varlıklarını sürdürdükleri ve geçmişte de insanların onca baskıya, onca ölüm tehlikesine karşı, düşünce özgürlüklerini koruyabilmek için çabalayıp, bu özgürlükten vazgeçmemesi oluyor. Nitekim Machıavelli'nin de Prens kitabını sürgünde iken yazması buna güzel bir örnek olarak gösterilebilir. Eser kimine göre sert, kimine göre olması gereken bir anlayış, kimine göre ise yumuşak, katı olmayan düşünceler olarak gözükebilir. Ancak asıl ön plana çıkan şey ise, iktidara gelen yönetimlerin neler yapabileceği, sınırlarının olmayıp, her türlü yol ile iktidarlarını sürdürebilecekleridir. Amaca giden her yol mübahtır anlayışı hakimdir.
Prens
8.1/10
· 8,1bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
16