Kitap
Tanios Kayası

Tanios Kayası

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.1
904 Kişi
3.766
Okunma
899
Beğeni
16,5bin
Gösterim
247 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 6 sa. 60 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Yapı Kredi Yayınları · 24 Nisan 2018 · Karton kapak · 9789750809941
Orijinal adı
Le Rocher De Tanios
Diğer baskılar
Tanios Kayası
Tanios Kayası
Amin Maalouf'tan (1993'te yayınladığımız ilk iki romanı) Afrikalı "Leo ve Semerkant"tan sonra, yine bir Doğu öyküsü. Mehmet Ali Paşa'lı yılların Mısır'ı. Güzelliğini çarmıh gibi taşıyan bir kadın: Lamia. Lamia'nın gölgesine sığındığı bir şeyh: Francis. Yasak aşk meyvesi bir oğul: Tanios. Başka bir kadın: Esma. Bir serüven ve sadakat romanı... Yazara ünlü "Goncourt" ödülünü getiren kitap ilk kez dilimizde. (Arka Kapak)
5 mağazanın 5 ürününün ortalama fiyatı: ₺19,15
8.1
10 üzerinden
904 Puan · 109 İnceleme
EmeL
Tanios Kayası'ı inceledi.
247 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Amin Malouf; tarihin önemli bir kesitini fon olarak kullanıp yazdığı kurgusal romanı "Tanios Kayası" ile 1993 yılında Goncourt Akademisi Edebiyat Ödülü'ne layık görülmüştür. ... Kavalalı Mehmet Ali Paşa'nın Mısır'da uyguladığı yayılmacı politika, "Dağ" denilen stratejik bölgede sekteye uğrar. Burada emirlerin, derebeylerinin, din adamlarının nüfuzlarını yarıştırmalarının yanı sıra; Paşa'yı destekleyen Fransa ile Dağlıları ve Osmanlı'yı destekleyen İngiltere gibi büyük devletler de gövde gösterisinde bulunmaktadır. Diğer taraftan halk; vergiler, zorunlu askerlik, yağma, zorbalık, mezhep çatışmaları, casusların faaliyetleri, direniş örgütlenmeleri gibi pek çok durumla boğuşarak yaşamakta ve her şeye rağmen derebeylerine olan alışageldikleri bağlılıklarını sürdürmektedirler. ... Tüm bunların yaşandığı köylerden birinde Tanios adlı genç, iki kadının hayatını ve kaderini etkilemesi sonucu kendisini olayların tam göbeğinde bulur. Bunlardan biri annesi "Lamia" diğeri de sevgilisi "Esma"dır. ... Daha sonra ismi bir kayaya verilecek olan Tanios'un gururu, eğitimi, aşkı ve geleceği için sınanmasını ve mücadelesini anlatan oldukça akıcı bir romandı. Yazarın, tarihteki bir olayın içerisine sürükleyici bir kurguyu ilmek ilmek işleyişini okumak keyifliydi. İyi Okumalar_ .
Tanios Kayası
8.1/10
· 3.766 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
49
Ali Kerem
Tanios Kayası'ı inceledi.
247 syf.
·
14 günde
·
Beğendi
·
6/10 puan
Daha önce de Amin MAALOUF kitapları okumuştum.Öncelikle bir ‘Semerkant’ kitabı kadar sarmadı.Ama Bu yazarın okudukça kendi kültürümüzden benzer esintiler veren bir havası var.Sanırım Lübnanlıydı..Osmanlı zamanında Mısır’da geçen gerçek bir hikayeden esinlenerek yazılmış.Kitabın ortalarında bir ara sıkılır gibi olsam da yine de güzel bir kitaptı.Sırada bu yazarın ‘Afrikalı Leo’ kitabı var en yakın zamanda okumak istediğim.
Tanios Kayası
8.1/10
· 3.766 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
oku.yorum
Tanios Kayası'ı inceledi.
217 syf.
·
10/10 puan
Amin Maalouf, benim çok sevdiğim bir yazar. Akıcı, heyecanlı anlatımı anlatımıyla, farklı kültürleri tanımamıza imkân tanıyan yönüyle müthiş bir yazar. Okumayanlarınız varsa mutlaka tanışmalısınız diyorum. Afrikalı Leo ve Semerkant'tan sonra yine tadına doyulmaz bir Doğu öyküsü olan Tanios Kayası'nı okuyucuların beğenisine sundu. Kitap Mehmet Ali Paşa ile Mısır yıllarını konu edinir. Dillere destan güzelliğiyle, namı duyulan Lamia adında bir kadın ile Lamia 'nın gölgesine sığındığı şeyh Francis. Bir de Yasak aşk meyvesi Tanios. Romanın akışında başka bir kadın daha devreye girer. Adı Esma'dır. Evet bu üçgenden tahmin edeceğiniz üzere, Tanios Kayası bir serüven ve sadakat romanıdır. Bu kitap aynı zamanda yazara "Goncourt" ödülünü kazandırmıştır.
Tanios Kayası
8.1/10
· 3.766 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
10
Saliha Sakarya
Tanios Kayası'ı inceledi.
217 syf.
·
2 günde
·
Puan vermedi
Amin Maalouf, 1993 Goncourt Ödülü’nü kazandıran Tanios Kayası kitabını gerçek bir öyküden esinlenerek yazmıştır. 19. yy’da Ebu-keşk Maalouf adında biri bir patriği öldürmüş ve ardından oğluyla birlikte Kıbrıs’a sığınmıştır. Ancak buradayken emirin bir hafiyesi tarafından kandırılarak memleketine geri getirilip idam edilmiştir. Kitabımızda ise Tanios'un babası Gerios bir patriği öldürerek oğlu ile Kıbrısa kaçıyor ve maalesef ki hazin son gerçek öyküdeki gibi işleniyor. Öncesinde yazar bize öyle güzel bir şekilde mekan, zaman ve olay örgüsü oluşturuyor ki kendinizi o yerlere o anlara gitmiş gibi hissediyorsunuz. 19. yy da Mısır da oluşan iç karışıklıklar, dış politika ve baskılar, din mezhep çatışmalarını anlamaya çalışırken bu siyasi durumların yani sıra halkın yaşadığı sıkıntılar, aşk, intikam duygularını da okuyoruz. Sonu tam bir masal tadında bitiyor. Ben bazı cümleleri karışık buldum zorlandım belki çeviri kaynaklıdır. Ama yazarın konuyu ele alışı, okura sunuş şekli oldukça akıcı ve başarılıydı. Amin Maalouf'tan okuduğum 2. Kitabı da beğendim. Semerkant'ı daha iyi özümseyip anlayabilmek için aradan biraz zaman geçtikten sonra tekrar okumuştum ve olay sıralamaları, tarih akışı daha iyi oturmuştu kafamda. Aynı şekilde bunu da biraz tarih araştırması yaptıktan sonra tekrar okumayı düşünüyorum. Eminim sizlerin de kendinize has yöntemleri vardır. Paylaşmak isterseniz yoruma beklerim
Tanios Kayası
8.1/10
· 3.766 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
6