Tanios Kayası

8,0/10  (167 Oy) · 
611 okunma  · 
141 beğeni  · 
2.830 gösterim
Amin Maalouf'tan (1993'te yayınladığımız ilk iki romanı) Afrikalı "Leo ve Semerkant"tan sonra, yine bir Doğu öyküsü.
Mehmet Ali Paşa'lı yılların Mısır'ı. Güzelliğini çarmıh gibi taşıyan bir kadın: Lamia. Lamia'nın gölgesine sığındığı bir şeyh: Francis. Yasak aşk meyvesi bir oğul: Tanios. Başka bir kadın: Esma.
Bir serüven ve sadakat romanı...

Yazara ünlü "Goncourt" ödülünü getiren kitap ilk kez dilimizde.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  217
 • ISBN:
  9789750809941
 • Orijinal Adı:
  Le Rocher De Tanios
 • Çeviri:
  Işık Ergüden
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
emine çelikbaş 
24 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Öncelikle Amin Maalouf 1993’te yazdığı Tanios Kayası ile Fransa’nın en önemli edebiyat ödüllerinden olan Goncourt Ödülü’nü kazanmıştır ve bu ödül her yazara bir kere verilmekteymiş.
Osmanlı’nın artık iyiden iyiye çatırdadığı bir dönemde, Mehmet Ali Paşa’lı Mısır’ın şeyhler, derebeylikler, emirler arasındaki mücadelelerini, Fransız ihtilalinin Mısır’daki yansımalarını ele alıyor yazar. Ve tabii ki yaşananların Dağlılar üzerindeki etkileri.
Ve tarih yine gözler önüne öyle bir seriyor ki, yaşananlara sebep olan yine piyonlar değil, düzenin değişmesini sağlayıp, insanlığı sömürmeyi bekleyen dış güçler. Ama gerçekten bu bir sadakat ve serüven romanı (Yapı Kredi Yayınları – Tanios Kayası, arka kapak cümlesi). Henüz 16 yaşında aşık olup, kendini aşkında kaybeden bir oğul; oğlunun aşkı uğruna, yapılan haksızlıklara karşı ilk defa tavrını ortaya koyan, cinayet işleyen bir baba (ama gözümde asla katil değil). Baba oğulun Mısır’dan Kıbrıs’a kaçışı. Bu Dağ’ın emirinden, ölümden kaçışken, sürgün bir aşk içinken, henüz 18 yaşında Tanios’un kendini Dağ’ın kurtuluşundaki kilit adam olarak bulması, emirin hayatının Tanios’un iki dudağının arasında oluşunun hikayesi.
Olaylar öyle güzel anlatılıyor ki, hiç görmediğiniz Dağlılar arasında, şeyhin şatosunda, Lamia’nın bakışında, Tanios’un asi ruhunda, Papaz’ın evinde, kütüphanesinin raflarında, Katırcı Nadir’in gülüşünde, çeşme başında oyun oynayan çocukların yanında, kaçış yolunda gemide, Kıbrıs’ta Rum kahvesinde olabiliyorsunuz. Burnunuzda portakalın kokusu kalıyor. Ben oradaydım diyebilirim. Maalouf yalın ama büyülü bir dille sadece anlatmıyor, yaşatıyor da size olanları.
Semerkant hiç bitmesin isteyip, yarıya gelince başa dönüp kitabı tekrar okumuştum. Tanios Kayasıysa sabır gerektiren bir başlangıçla iyiki bırakmamışım dedirten harika bir eser. Ama çevirisine ayrıca bir hayran oldum: Işık Ergüden. Bu kitap çeviri değil, Türkçe yazılmış dedirtecek ustalıkta. Emeğine sağlık.

sezen 
15 Kas 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Tanios Kayası 1993 yılında yayımlanmış. Yazarın "Semerkant" adlı eserini okuduysanız, o muhteşem tadı bu kitapta bulamayabilirsiniz. Kitabın konusundan bahsedecek olursak,
# Eser, Osmanlı Devleti'nin Mısır Hidivi olan Kavalalı Mehmet Ali Paşa döneminde geçiyor. Siyasi ortam karışık. İşin içinde Osmanlı Devleti, İngilizler, Fransızlar var. Dönemin siyaseti belirleyici unsurları olan din adamları da eserde geniş yer tutuyor. Kfaryabda adlı bir dağ yerleşkesinde cereyan ediyor olaylar, Kıbrıs'a kadar uzanıyor.
#Şeyh Françis bu dağın şeyhidir, güçlüdür ve zaaflarına karşın halk tarafından sevilmektedir. Şeyh ile kahyasının karısı olan güzel Lamia'nın yaşadığı ilişkiden dünyaya gelen Tanios hikayenin düğüm noktasıdır. Ancak şunu belirtmeliyim ki, ben kitapta öyle büyük, yasak, yakıcı bir aşk görmedim. Kitabın arka kapağındaki ibareler üzerinde baya süsleme yapılmış. Aslında anlatılan büyük aşklar değil, büyük siyasi gerilimler, manevralar, halkın yaşayışı ve gelenekler... Eseri böyle düşünüp okursanız daha çok zevk alırsınız.

#Güçlü şeyh Françis, güzel ama silik kadın Lamia, Papaz Butros, Patrik, kahya Gerios, Peder Stolton, Françis'in asi oğlu Raad, eski kahya Rukoz, onun güzel kızı Esma ve Tanios...

#İyi okumalar dilerim...

Muhammet Çelik 
10 Mar 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 6/10 puan

Yazarın her kitabı gibi oldukça sürükleyici bir hikaye. Dönemin Osmanlı hayatına (Taraflı da olsa) bir giriş.
Amin Maalouf'un ilginç bir şekilde Türk düşmanı olduğunu ispatlayabileceğim kitaplarından biri. Evet Türklerde sistem iyi değildi ancak bütün hataların adamın kitap konularını oluşturuyor. Nitekim kitapta da ortadoğu coğrafyasında sıkışmış bir köyün başından geçenlerde ciddi bir Türk yönetimi eleştirisi var.

Segerrr 
13 Kas 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · Puan vermedi

Bir Amin Maalouf kitabı daha biter. "Doğu'nun Limanları" ve "Semerkant" kadar etkileyici olmasa da güzel bir kitaptı ama şunu da belirtmem gerekir ki bazı yerlerinde çok sıkıldım. Kitap Tanios Kayası efsanesinin arkasındaki olayları ve bu efsanenin ana karakteri olan Tanios'un hayatını anlatıyor. Amin Maalouf'un tarihe olan ilgisini bu kitabında da - neredeyse her kitabında olduğu gibi - görüyoruz. :)

Serhan Calba 
 21 Ara 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Amin Maalouf sizi alıp bir Ortadoğu kasabasında yaşayan insanların itaat, isyan, gelenek ve ihanet hikayelerinin birbirine karıştığı dünyaya götürüyor.
Romanlarını okuduğum zaman bu coğrafyanın imkan vermesede bireyselleşmenin ve hürriyetin ne denli önemli kavramlar olduğunu anlıyorum.
Kitabı üçüncü şahıs ağzından dinler gibi okumak beni rahatsız etmedi bilakis sonunu daha da merak etmeme yol açtı be heyecan kattı. Modern zamanımızın büyük yazarı Maalouf'un kitaplarını kaliteli baskılar ile bizlere ulaştıran YapıKredi Yayınları'na teşekkürler.

Müzeyem 
19 May 2016 · Kitabı okudu · 14 günde · 5/10 puan

Yazarın okuduğum ilk kitabı. Anlatımını ve hikayenin kurgusunu oldukça başarılı buldum. Kolay okunan hatta ''su gibi'' akıp giden bir kitap.
Romanın kasvetli bir havası var. Belirsizlik ve gerilim içinde yaşanan, huzura hasret kalınan bir dönem anlatılmakta bu kitapta. Bir yanda iktidar savaşı sürdüren ''büyükler'', diğer tarafta ise bu savaşta mağdur olan ''küçükler''- yerli halk. Bol, bol siyaset içeren bir eser. Bundan dolayı ben okurken bazı yerlerinde sıkıldım.
Genel olarak bakıldığında güzel bir kitap ama her ne kadar masalımsı bir anlatım söz konusu olsa da büyüleyici değil. Özetle okumasanız da olur.

Esra Dalkılıç 
20 Haz 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Mısır'da geçen hikaye yazarın diğer romanları gibi insanı hemencecik içine çekiveriyor.Sıkılmadan zevkle okuyabileceğiniz bir kitap.Yine de bana göre yazarın en iyi romanı Semerkant'tır.

Abdulcelil göktekin 
05 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tanios kayasında ortadoğunun yaşantısını, dini inançlarını, insanların birbirleri ile olan çatışmaları anlatan ve şehvetin mal olduğu yasak aşk meyvesi bir çocuğun serüvenini anlatan müthiş bir roman. Bu kitapta dinin şehyhli dokunulmaz kıldığı anlayışı, günahları örtpas eden görmezden gelinen bir durumun eliştirisini yapıyor. Yanlız ingiliz ajanlarının ve diğer ülkelerin ortadoğuya nasıl sızdıklarını ve oralarda nasıl stratejiler geliştirdiklerini gayet iyi görüyoruz.

Mehmet Y. 
11 Kas 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Amin Maalouf bu sefer de köklerinin olduğu coğrafyayı anlatmış. Ancak bu kez kahramanlar hristiyan Araplar. Açıkçası okurken bazen sıkıldığım yerler oldu. Asla bir Semerkant değilse de tipik bir Maalouf romanı.

Halit Hasköy 
28 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Amin Maalouf adına benim puanım en az 6'dır. Tanios Kayası'nda anlatımı hiç beğenmedim. Anlatılanların kimin ağzından olduğunu sürekli kaçırıyorsunuz. Hikaye güzel lakin sonunu hiç bağlayamamış. Tanios kayaya oturmasıyla birlikte kayboluyor ve bitti. Sonuna farklı bir macera düşünülebilirdi. Her şeye rağmen Amin Maalouf serinizi tamamlarsınız.

2 /

Kitaptan 64 Alıntı

Sadettin TANIK 
19 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Tanrı uzakta değil, oğlum. Bu insanların seni kendi kinleri doğrultusunda gütmelerine izin verme, kendi kendine kaldığında ve Tanrı huzurunda yüzünü kızartmayacak şekilde davran.

Tanios Kayası, Amin MaaloufTanios Kayası, Amin Maalouf
emine çelikbaş 
21 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Eğer önündeki kapılar bir daha yüzüne kapanacak olursa, hayatının sona ermediğini düşün. Sona eren şey yalnızca hayatlarının birincisidir ve diğeri başlamak üzere sabırsızlanmaktadır. O zaman bir gemiye bin, seni bekleyen bir kent vardır.

Tanios Kayası, Amin Maalouf (Sayfa 120)Tanios Kayası, Amin Maalouf (Sayfa 120)
Umut Çalışan 
26 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Yürekten istediğin ve gerçekleştiğinde mutluluğa boğulacağın bir dileğin varsa, onu yerine getirmesi için Tanrı’ya yalvarırsın. Ama bu işi nasıl yapacağını ona emredemezsin.

Tanios Kayası, Amin MaaloufTanios Kayası, Amin Maalouf
Ayşee 
 27 Kas 2017 · Puan vermedi

"...çünkü adı önceden koymak bir oğlan doğacağını, doğumun da sağ salim olacağını varsaymak demekti, henüz bahşedilmemiş olanı edinilmiş kabul etmek gibi bir şeydi bu ve Tanrı böyle bir kendini beğenmişlikten pek hoşlanmazdı "

Tanios Kayası, Amin Maalouf (undefined)Tanios Kayası, Amin Maalouf (undefined)
Segerrr 
09 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

“Lamia on altı yaşındaydı, ağladığında yanaklarında açan iki gamze sanki gözyaşlarını toplamak ister gibiydi.”

Tanios Kayası, Amin Maalouf (Sayfa 33)Tanios Kayası, Amin Maalouf (Sayfa 33)
emine çelikbaş 
14 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Karanlık dönemlerden geçmenin yolunun sahte aydınlıkların peşinden koşmak olduğu söylenmez mi? Tıpkı dağda, ilkbaharda, insan bir akarsuyun ortasında kaldığında, kıyıya ancak bir kaygan taştan diğerine basa basa geçmesi gibi."

Tanios Kayası, Amin Maalouf (Sayfa 60 - YKY)Tanios Kayası, Amin Maalouf (Sayfa 60 - YKY)
emine çelikbaş 
23 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Sen, diğer herkes için yoksun, ama ben bilen dostum.

Tanios Kayası, Amin Maalouf (Sayfa 246)Tanios Kayası, Amin Maalouf (Sayfa 246)
Erkan Akdemir 
04 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Tanrı insana "sebepsiz öldürmeyeceksin" demedi "öldürmeyeceksin" dedi.

Tanios Kayası, Amin MaaloufTanios Kayası, Amin Maalouf