Doğu'dan Uzakta

8,1/10  (167 Oy) · 
563 okunma  · 
131 beğeni  · 
2.637 gösterim
Geçmiş... bıraktığın yerde mi hâlâ?

Amin Maalouf’tan unutulmayacak bir “eve dönüş” romanı

Amin Maalouf’un merakla beklenen yeni romanı Doğu’dan Uzakta, kaderin ve tarihin acımasızlığında terk ettikleri yurtlarına dönen bir grup arkadaşın hikâyesini anlatıyor.
Doğu’dan Uzakta, bir yüzleşmenin romanı: Gençliklerinin en güzel dönemlerini bir arada geçiren, ülkelerinde patlak veren iç savaştan sonra farklı yerlere dağılan ve yıllar sonra, eski arkadaşlarından birinin cenazesi için tekrar ülkelerine dönen bir grup arkadaş... Açıkça belirtilmese de Lübnan İç Savaşı’nın getirdiği yıkımlara ve Ortadoğu coğrafyasının kültürel, tarihsel ve toplumsal sorunlarına dair çok çarpıcı gözlemlere de yer verenDoğu’dan Uzakta’da Maalouf, yine en iyi bildiği şeyi yapıyor: Doğu’yu anlatıyor.

Kitaptan:

“Yenikler her zaman kendilerini masum kurbanlar olarak göstermek eğilimindedirler. Ama bu gerçeğe tam uymaz, hiç de masum değildirler. Yenildikleri için suçludurlar. Kendi halklarına, kendi medeniyetlerine karşı suçludurlar. Sadece yöneticilerden değil, benden, senden, hepimizden bahsediyorum. Bugün tarihin mağluplarıysak, hem kendi gözümüzde hem de tüm dünyanın gözünde aşağılanmış durumdaysak, bu sadece başkalarının değil, öncelikle bizim suçumuzdur.”
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  460
 • ISBN:
  9789750823848
 • Çeviri:
  Ali Berktay
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:

Bütün sevinçlerini ve heyecanlarını paylaşan, birlikte olmaktan mutluluk duyan, bir grup genç, ülkelerinde çıkan iç savaştan sonra, kaçmak zorunda kalır ve ayrı yerlere savrulurlar. Yıllar sonra, içlerinden birinin ölmesiyle, cenazeye katılmak için ülkelerine döner ve tekrar bir araya gelirler. Ancak hiç bir şey eskisi gibi değildir.

Vedat Baysal 
11 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Lübnan'daki iç savaş nedeniyle ülkesini terk ederek dünyanın çeşitli ülkelerine giden ve yerlerinde kalan bir grup üniversite öğrencisi arkadaşın, ayrılıktan çeyrek asır sonra içlerinden birisi olan Murad'ın ölümü sonrası, yine gruptan olan ve Fransa'ya giden Adam'ın tekrar ülkeye gelip diğer arkadaşlarını yeniden buluşturmak için verdiği uğraşı ekseninde devam eden bir eser.
Farklı inançlardan olmalarına rağmen bunu arkadaşlıklarının önüne hiç bir zaman geçirmeyen, fikri düzeyde tartışmaları olan ve yaşadıkları coğrafyanın aksine dünyayı idealize etmek isteyen ancak bunu başaramayan bir avuç insan.
Kitabı okurken -Âmin Maalouf'un kendisini Adam ile karakterize ederek aktardığı yönündeki değerlendirme eşliğinde- gerek ülkeyi terk edenlerin ve gerek ülkede kalanların bakış açılarının haklı olduğunu düşündüm. Ortadoğu'da yaşanan insanlık dramlarını düşünmeden edemiyorsunuz. Vatanlarını terk etmek zorunda kalan - devrim sonrası Mısır'dan Ayrılan Semiramis'in ailesi, Irak'a tekrar dönemeyen Hanım, Naim- ülkemizin kıymetini bir kez daha anlamama sebep oldu.

emine çelikbaş 
12 Oca 2016 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 8/10 puan

1975 Lübnan iç savaşı sonrası dağılan arkadaşlıklar ve 2001 yılında içlerinden birinin ölümü sonrası farklı ülkelerden eve dönüş yoluna çıkanların hikâyesi.

Kitap, başkarakter Adam’ın Fransa’dan ülkesine dönüşünden büyük buluşmaya kadar ki 16 günlük süreyi, geçmiş-dün-bugün arasında hesaplaşmaları, ertelenmişlikleri, pişmanlıkları, keşkeleri anlatıyor. Kitap boyunca olması beklenen buluşmanın anlatımını öyle hayal ettim ki, öyle heveslendiriyor ki yazar, gözümde buluşma sahneleri canlandırdım ama ne yazık ki beklediğim gibi hasretin son bulduğu bir son olmadı. Acaba beklediklerini bulacaklar mı sorusu cevapsız kaldı. Son oldukça sönük kalmış. Oysa Adam’ın heyecanla arkadaşlarını bir araya toplamak için uğraşlarının neticesi okurun hak ettiği bir son olmalıydı. Aslında hiçbir kitap bu yorumumu hak etmez, yazar okurun beklentisini tabii ki karşılamak zorunda değil ama bu kitapta bunu çok şiddetle istedim. Galiba romanlarda bile Doğu’nun kaderi hep aynı, sanırım Doğu mutlu sonu hak etmiyor.

Kitapta hoşuma giden iki nokta var: Birincisi hepsi farklı dinlerin mensupları olan karakterlerin inanç çatışmaları neredeyse hiç yok. Bir zamanlar Doğu her dinden insanın bir arada mutlu yaşadığı bir yerdi düşüncesi oldukça güzel anlatılmış. İkincisiyse sanırım ülkesinden kaçan herkesin başka ülkelerde refah seviyesine, saygın noktalara ulaştığını görmek. Sanırım bunda da Maalouf’un Lübnan’dan Fransa’ya gitmiş ve başarılı olmuş olması yatıyor. Tabi yazarın bu durumu daha da gerçekçileştiriyor olayları.

Yazar diğer kitaplarında da olduğu gibi sizi yoğun bir tarih konusu içine çekmiyor hatta uzunca bir süre dönemin, yerin neresi olduğunu anlayamıyorsunuz, başka kaynakları araştırırsanız hikâye tam oturuyor zihninizde.

İnsan savaş halinde ülkesini terk etse, gitse mi uzaklara pişman olur yoksa kalsa mı, burada belirsizlik hâkim ve karar okura kalmış.

Geriye dönüp baktığınızda görmek istediğiniz orada en son bıraktığınız insanlar, onlarla biriktirilen anılar. Anılar gerçekten sizi siz yapan, dünü var eden. Yoksa yaşanmışlığın, geçmişin izlerinin olmadığı ev neye yarar ki! Sizi çağıran ev değil, yuva.

Siz, Maalouf’un gözüyle doğudan uzakta “Doğu’dan Uzakta”yı okuyun.

Halil Yavuz KAYA 
11 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Amin Maalouf un zevk ile okuduğum bir başka yapıtı.
Adam, telefondan ki, "eski bir arkadaş" olarak yorumladığı, taaaa ! uzaklardan gelen, iç kargaşadan dolayı bırakıp gittiği kendince haklı sebeplere bağladığı, doğudaki , Akdeniz in en doğusundaki ülkesinden gelen bir çağrı üzerine kurulmuş mükemmel kurgu.
Dinler arası, toplumlar arası gerek dayanışması gerek çatışması, Orta Doğudaki çalkantının analizi, mükemmel bir anlatım yöntemiyle kaleme alınmış. Arkadaşlık bağlarının, çok uzaklara dağılsalar bile aralarından ecelle ayrılanlar olsa bile, zamanla nasıl yön değitireceğini, ama nasıl bir dayanışmaya gereklilik duyulacağını, anısal, hatırasal bir yazım tekniği ile; Bir nevi yazarın kendi hayatını özetlediği, ama beklenmeyen finali ile yazarın "ben olmayabilirim sevgili okurum " dercesine bitirdiği çok çok güzel bir kitap. tavsiyeye şayandır efendim.

Çiğdem Karataş 
17 Kas 2017 · Kitabı okudu · 12 günde · Puan vermedi

Doğu'dan Uzakta Amin Maalouf'un okuduğum beşinci kitabı olmakla beraber, yazarımızın da son kitabıymış.
Kitaba gelecek olursak kitabın ana temasında Ortadoğu' nun en küçük ülkesi olan Lübnan ve Lübnan iç savaşı var. Fransa'nın mandater devletlikten çekilmesiyle 1941 yılında bağımsızlığını kazanmış Lübnan. Lübnan Ortadoğu' nun en küçük ülkesi olmasının yanında bununla ters orantılı olarak birçok etnik grubu içinde barındıran bir ülke.Bu durum da 1958 yılından itibaren iç çatışmaları başlatarak, 1990 yıllarına dek sürecek Lübnan iç savaşının başlamasına neden oluyor.
Kitabımız kısaca Lübnan İç Savaşının başladığı 1975 yılında henüz üniversite çağında, farklı düşüncelerde olan bir grup arkadaşın savaş yüzünden kopan bağlantılarını ve yıllar sonra yüzleşmelerini anlatıyor.
Neden gittiler, neden kaldılar ve neden öldüler?

Sevde 
 30 Haz 2017 · Kitabı okudu · 10 günde · 6/10 puan

Kitabın kurgudan ayrı olarak 'doğu' yu anlatması, incelikle verilen bilgiler oldukça iyiydi. Gerek ülkeler gerek dinler konusunda yer yer karşılıklı konuşmalar şeklinde işlenmiş olması insanı daha az yoruyor. Kurgu kısmında yine arkadaş buluşması teması ve dönüş aynı şekilde güzel olan kısmıydı.

-------Spoiler

Ancak öncelikle Adam'ın ilişki hikayesi beni oldukça kızdırdı. Yani dinlerin yaşanışını, milletlerin durumunu eleştirmesini anlarım ama bu durum onlardan ayrı olarak tüm insanlık için belirli bir ahlak kavramını aşmıştı bana göre. Benim anlamadığım bir durum söz konusu değilse yazar sanki haklı çıkarmaya çalışıyordu.
Ayrıca Adam arafta değil tam bir batılıydı benim gözümde. Ve arkadaş grubuyla seçkin elitlerdi. Hepsi zengin, hepsi başarılı.
Ek olarak, bence sonu oldu bittiye getirilmiş onca okuduktan sonra 5 10 sayfada gidişat değişip bitivermiş. Bir anda 'son'. Olumluyu geçtim, daha dolu bir son olsaydı keşke.

-------Spoiler

Yine de baştaki sebeplerle okunmalı diyorum.

seher 
26 May 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Yazarın kendi hayat hikayesini yazdığını düşündüğüm kitap ta;Lübnan da iç savaşın başladığı yıllarda, birbirlerinden ayrılan bir grup arkadaşın, ülkede kalmış olan bir arkadaşlarının cenazesi dolayısıyla 20 yıl sonra bir araya gelip geçmişleri ile hesaplaşmalarının hikayesi anlatılmaktadır. Ortodoğu da yaşanan olayları da farklı hayatlar üzerinden görmek mümkün olmaktadır.

Zana Altun 
01 Ara 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · 5/10 puan

Doğu'dan Uzakta, gençliklerinin en güzel dönemlerini bir arada geçiren, hayalleri ve umutları olan bir grup insanın, ülkelerinde patlak veren iç savaştan sonra farklı yerlere dağılmasını ve yıllar sonra, eski arkadaşlarından birinin cenazesi dolayısıyla tekrar ülkelerine dönmeleriyle başlayan 16 günlük bir yüzleşmenin romanı.

Meltem 
04 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 8/10 puan

Amin Maalouf' un okuduğum ikinci kitabi. Gercekten sürükleyici ve insanı icine alan bir eser. Arkadaslar arasinda gecen her tartışmada "Ben olsam ne derdim ?" diyebiliyorsunuz. İnsanin iç dunyasina yolculuğa cikariyor ve kendisiyle basbasa kalmasini sağlıyor. Her arkadas farkli bir karakteri, farkli dunya görüşünü ele aliyor, boylece insanlarin yasantilarinin, gecmis yasantilarinin kisileri nasil sekillendirdigini gorebiliyorsunuz. Kitapsever arkadaslara tavsiye ederim .

İhsan Çintan 
18 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kitabi okumam uzun zaman oldu ancak okurken ayri bir keyif aldigim kitaplardan biri lubnan'daki ic savas yillarini konu edinen yazar kendi hayatini da isin icine katarak basarili bir eser ortaya cikarmis belliki okumanizi tavsiye ederim iyi okumalar

3 /

Kitaptan 146 Alıntı

''...eğer ikiniz de kitap okuyanlar alemine aitseniz paylaşılmış bir cennete el ele girmek üzeresiniz demektir.''

Doğu'dan Uzakta, Amin MaaloufDoğu'dan Uzakta, Amin Maalouf

Kitapların büyüsünden sık sık söz edilir. Ama bu büyünün çift yönlü olduğu pek söylenmez. Bir okumanın büyüsü bir de kitaplardan bahsetmenin büyüsü vardır.

Doğu'dan Uzakta, Amin MaaloufDoğu'dan Uzakta, Amin Maalouf
seher 
25 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Ben bugün dinin her yere sokulmasına ve her şeyin onunla gerekçelendirmesine öfkeleniyorum. Böyle giyiniyorum, çünkü dinim böyle istiyor. Şunu veya bunu yiyorum, çünkü dinim böyle istiyor. Arkadaşlarımı terk ediyorum ve hiçbir izahat verme ihityacı duymuyorum, çünkü dinim çağırıyor. Dini her işe karıştırıyorlar ve ona hizmet ettiklerini sanırken, aslında kendi ihtirasları veya kendi delice hevesleri için dini kullanıyorlar.
Din elbette önemli, ama aileden, arkadaşlıktan, sadakatten daha önemli değil. Ahlakın yerine dini geçiren insanların sayısı durmadan artıyor. Sana caiz olandan ve olmayandan, mübahtan ve mekruhtan söz edip sözlerini alıntılarla destekliyorlar. Bence neyin dürüstlüğe veya adaba uygun olduğuyla uğraşsalar daha iyi ederler. Bir dinleri olduğu için ahlaka ihtiyaçları kalmamış gibi davranıyorlar

Doğu'dan Uzakta, Amin Maalouf (Sayfa 241)Doğu'dan Uzakta, Amin Maalouf (Sayfa 241)
Sadettin TANIK 
29 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İnsanın kendi iç hesaplaşmalarıyla tamamen baş başa kalmak istediği anlar vardır ve o noktada en küçük bir dış müdahale bile saldırı gibi algılanır.

Doğu'dan Uzakta, Amin MaaloufDoğu'dan Uzakta, Amin Maalouf
Nur E. 
27 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

O," Arkadaşlarım gitti, annem babam öldü ve ben de yaşlanmayı beklerken diri diri gömüldüm"dedi.

Doğu'dan Uzakta, Amin Maalouf (Sayfa 368)Doğu'dan Uzakta, Amin Maalouf (Sayfa 368)
mavera 
27 Şub 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İki uçurum arasında kalmış gibiyim. Ne ileri, ne geri gidebiliyorum. Bu daha ne kadar böyle sürecek?..

Doğu'dan Uzakta, Amin Maalouf (Sayfa 100)Doğu'dan Uzakta, Amin Maalouf (Sayfa 100)
Hüzn-ü Beşer 
30 Oca 00:34 · Kitabı okudu · Beğendi

"Sevgili arkadaşlarım" diye araya girdi, "ben kötü haberleri veren kişi olmak istemem, ama sizin yaşınızda şunu bilmeniz gerekir ki, edep çağı artık geride kaldı. Daha doğrudan söyleyeyim: Edep öldü."

Doğu'dan Uzakta, Amin MaaloufDoğu'dan Uzakta, Amin Maalouf
Vedat Baysal 
11 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Ma sar chi, ma sar metlo." Bunu bazen öğrencilerime kendimce tercüme ederek söylüyorum. "Olup biten her şey daha önceden olup bitmiş bir şeye mutlaka benzer."

Doğu'dan Uzakta, Amin Maalouf (Sayfa 262)Doğu'dan Uzakta, Amin Maalouf (Sayfa 262)
Vedat Baysal 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

İnsan maziyi idealize ettiği için kendi zamanını hep küçümser.

Doğu'dan Uzakta, Amin Maalouf (Sayfa 194)Doğu'dan Uzakta, Amin Maalouf (Sayfa 194)