Adı:
Işık Bahçeleri
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
238
Format:
Karton kapak
ISBN:
9750811951
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Les Jardins De Lumiere
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Çağdaşımız Mani... Hoşgörü peygamberi Mani...rnAmin Maalouf diğer romanlarında olduğu gibi yine bir karakterin yaşamı üzerinden dünyaya açılarak yapıtını kuruyor. Mani'nin inancı ve öyküsü Hıristiyanlık çağının şafağında, İsa'nın ölümünden iki yüz yıl sonra başlar. Bizim çağımızın da kahramanı olabilecek Mani, yaşam öyküsüyle, son nefesine kadar savunduğu inancının oluşturduğu kişisel tarihiyle, o dönemden yani II. yüzyıldan beri hala varolan politik sorunlara da işaret etmiş oluyor.rnrnMani'den bugüne, ''sanat ve coşku kaynağı olan kitaplarından, bağışlayıcı dininden, coşkulu arayışlarından, insan, doğa ve tanrısallık arasında uyum isteyen çağrısından geriye'' çok az şey kalmış olsa da; bağnazlık ve iktidar hırsı yapıtını yok etmeye çalışsa da Amin Maalouf onun Aydınlıklar'a açılan inancını ele alıyor ve Mani'nin öyküsüyle bugüne ''ışık'' tutuyor.
Biz Türklerin Mani dini hakkındaki bilgisi Uygur Devleti'nin bu dini kabul etmesiyle başlar. Ancak bu dini yayan Mani'nin hakkında bilgi sahibi değilizdir çünkü ya merak etmemişizdir ya da tarihin tozlu sayfalarında kaldığı için zaman harcamaya değer görmemişizdir...

Ancak bu kitap sadece Mani'nin hayat hikayesini anlatmakla kalmıyor, yaşadığı zamanın çok ilerisinde, çağı tarafından yeterince değer görmemiş büyük aydını sahipleniyor.

Kitapta benim en çok dikkatimi çeken kısım aslında Mevlana ile Mani'nin birbirlerine düşünce olarak ne kadar benzediği. Arada yaklaşık 10yy. olmasına rağmen Mevlana'nın da Mani'den etkilendiğini düşünüyorum. Hatta Mevlana'nın o ünlü sözü olan "Ne olursan ol gel" sözü bu kuşkularımı da kanıtlar nitelikte oluyor.

İçinde yaşadığımız kötülüğün ayyuka çıktığı şartlar düşünüldüğünde insanlara umut veriyor Mani.
Yazarın dili gerçekten çok akıcıydı çok beğendim. Özellikle anlatılan konu çok dikkat çekiciydi. Sıkılmadan bitti kitap . Hem sürükleyici hem alıcı olunca elimden bırakmak istemedim . Tavsiye ederim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (16.062 Oy)19.998 beğeni45.869 okunma3.638 alıntı193.657 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (8.291 Oy)9.284 beğeni27.743 okunma2.969 alıntı122.223 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.973 Oy)9.241 beğeni30.373 okunma918 alıntı147.180 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.788 Oy)9.748 beğeni27.401 okunma2.020 alıntı126.687 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.963 Oy)9.495 beğeni26.769 okunma1.833 alıntı136.761 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.827 Oy)8.433 beğeni24.152 okunma965 alıntı96.353 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (6.321 Oy)6.689 beğeni17.781 okunma3.021 alıntı90.729 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.1/10 (10.058 Oy)11.854 beğeni29.801 okunma1.697 alıntı155.494 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (11.189 Oy)14.014 beğeni36.366 okunma3.819 alıntı154.351 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.939 Oy)6.048 beğeni20.742 okunma933 alıntı107.837 gösterim
Kitap, ışığın peygamberi Mani'nin hayatını anlatıyor. Asırlarca önce yaşamış olan Mani'nin öğretileri günümüze de "ışık" tutabilecek nitelikte. Zira Maniheizm tam da bir hoşgörü dini.
Kitap Manihizm dini kurucusunun hayatını anlatır.Çocukluğundan beri fikir dünyasına olan ilgisinden,sürekli okumasından bahseder.Politika denilen aygıt bu filozofu da kendi çıkarına hizmet etmek için kullanmak ister,başta her şey iyi gidiyorken sonra rüzgar tersine döner.Mani'nin kendi düşüncesinde kurduğu öbür dünya kavramı ve bu kavrama duyduğu sadakatin hüzünlü ve güzel öyküsüdür kitap.
Tarih derslerinden kulağımıza aşina bir kavram 'Maniheizm'. Uygur Türklerinin bir dönem benimsediği batıl dinlerden diye geçiştirilivermişti ders esnasında. Batıl lafzını duyduk ya, hiç oralı olmadık bir daha da. Neymiş, nasıl bir inanışmış, nerden gelmiş ? Yok.
Babil'in oğlu Mani tebliğ etmiş meğer bu inanışı. Henüz küçük yaşlarda kendine görünen kendi sûreti vahyetmiş üstelik. Öyle bir çağda gelmiş ki Babil'in oğlu, hak ile batıl iç içe imiş. Herkes kendi
çıkarına bir Tanrı zikredip ona inanırmış. Hz. Isa'dan 200 yıl sonra tam bir karmaşa hali varken, çeşit çeşit topluluklar kendilerini Hak görür iken gelmiş Babil'in oğlu.
Ne mi anlatmış insanlara? Işık Bahçelerini elbet. Işığın geldiği kaynağı anlatmış. Herkes özünde birdir, kimse kimseden üstün değildir diye haykırmış yüzbinlerce kişiye. " Umudum, dünyanın doğusuna ve insanların yaşadığı bütün topraklara ulaştı..." diyerek yükselmiş, "Seyredin beni, görüntüme doyun, çünkü bu
sûrette beni bir daha göremeyeceksiniz. " diyerek de veda etmiş müridlerine. .
Amin Maalouf'un kalemini bu yüzden seviyorum sanırım. Tarihte tozlanmış, unutulmuş hikayeleri anlatıyor. Ses oluyor geçmişten günümüze.
Mani ile yürüyüşe hazır olun şimdi, sizi ışık bahçelerine götürsün..
Yine Amin Maalouf.. Yine gönle hitap eden kitaplarından.. Mani dininin kurucusunun hayatını anlatan romanın ne kadarı biyografik bilgi ne kadarı kurgu bilemem ama bu güzel öğretileri böylesine masalsı şekilde anlatan bu kalemi okuyun, okutturun derim. Ben henüz üç kitabını okudum.. Diğerlerini de hemen başlayıp bitirmiyorsam eğer; bitmesini istemediğimdendir, kıyamadığımdandır..
Amin Maalouf'un; bir Afrikalı Leo'su, Batının Limanları, bir Semerkant eserlerinde ki çıtayı bulmamış olsa da, Tarihi bir anlatım ve çok özel bir karakterin yaşam öyküsü ile günümüze ve tarihe ışık tutması açısından değerlendirilmesi gereken güzel bir yapıt.
Hoş görünün esinti kaynağı olarak kısaca özetlenecek bir yaşamın anlatımı...
3.ncü Y.Y ın ilk çeyreğinden Mezopotamya da başlayıp Hindistan'a kadar uzanan,
bilhassa Sasani İmparatorluğu içinde yoğunlaşan, adı geçen yüzyılın sonlarına ve ölümüne dek geçen süreçte bir inanç sistemi kurucusu (peygamberliği de söz konusu edilen) MANİ 'nin Zor yaşamını ele almış yazar...
İlginç konusu ve güzel anlatımıyla okuna bilecek kitap...
Maniheizm öğretisine dair bilgilere hepimiz ortaokul ya da lise döneminden çok genel bir çerçevede de olsa ister istemez aşinayızdır. Belli kalıplardan ileriye geçmez bu bilgilerimiz. Bu noktada Amin Maalouf Maniheizm öğretisinin kurucusu olan Mani'nin yaşamına dahil ediyor okuyucuyu. Mani'nin doğumundan başlayarak Ak Giysililer'e katılma sürecini, ardından Sasani hükümdarı Şahpur'un hakimiyeti boyunca öğretisini yayma çabasını ve Behram zamanında yaşadığı sıkıntıları konu ediyor kitap. Mani hakkında ayrıntılı bir bilgiye sahip olmadığım için eseri okurken analiz etme fırsatım olmadı fakat sonrasında anlatılanların ne derece tutarlı olduğunu anlayabilmek açısından bu öğretiye dair bazı bilgiler edindim. Eserde Maniheizm ve Mani'ye dair verilen bilgilerin diğer kaynakları destekler durumda olduğunu gördüm.
Mani'nin yaşam serüveni anlatılırken temelini aydınlık-karanlık , iyilik-kötülük unsurlarının oluşturduğu öğretisine çok ayrıntılı olmasa da yer verilmiş. Bu bağlamda daha ayrıntılı bilgi edinmek isteyenler Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi'nin Maniheizm isimli maddesini okuyabilir. Bu konuya dair doyurucu bilgiler mevcut.
Genel anlamda biyografi eserler okumayı çok severim. Bir başkasının, özellikle de belli bir dönemde dünyanın belli bir yerinde iyi ya da kötü bir etki uyandırmış insanların hayatı fazlasıyla dikkatimi çekiyor. Her ne kadar doğrudan biyografik bir eser olmasa da bu eseri de hem yazarın üslubunu beğendiğim için hem de bu ilgim doğrultusunda satın almıştım fakat beklentimin altında kaldı diyebilirim. Okurken yer yer çok fazla sıkıldım ve kalın bir kitap olmamasına rağmen 3,4 gün elimde kaldı. Durağan bir anlatıma sahip. Alışkın olduğumuz Maalouf eserlerinden epey farklı. Okumak isteyenler hayal kırıklığına uğramamak adına bunu muhakkak göz önünde bulundursun. Her şeye rağmen yarım yamalak bilgilere sahip olduğum bir öğreti hakkında başka kaynaklara bakıp daha fazla bilgi edinmeme vesile olduğu için kazanım içerisinde olduğumu düşünüyorum. Okumayı düşünenlere şimdiden keyifli okumalar dilerim.
Bu kitabı üç beş sene önce kuzenimlerin kütüphanesinden araklamıştım. Okumaya anca sıra gelmiş. Güzel kitap bence en azından beni araştırmaya sevk etti. Mani dininin kurucusunun hayatını kurgu şeklinde veriyor. Fena din değilmiş aslında. Hem araştırınca da beğendim. Genel bir bilgiye sahiptim tabi ama hem diğer dinlerle ilgili tarihleriyle ilgili de bilgim olmuş oldu. Kutsal kitabında da belirli bir öğretisi olmadığı için sanırım Uygurlardan sonra pek tutunamamış.
Bi de keşke lisedeki tarih hocam Sasaniler'i Sağğsaanilerr diye telaffuz etmeseydi de ben de okurken Sasani kralına uzak hissetmeseydim. Neyse artık yapçak bişey yok bilinç altı çöplük olmuş. İnsanlar okusun bunu.
İnsanları ışık bahçelerine ulaştırmaya çalışmak için hoşgörü dinini dünyaya yayma mücadelesinde olan zamanının ışık peygamberi olan Mani nin zorlu hikayesini anlatan sürekleyici bir roman..
Amin Maalouf'un sona bıraktığım ama dayanamayıp hemen okuduğum kitabı. Konusu ilgi çekiyor ve insanı araştırmaya yönlendiriyor.
Mani'nin kendini buluşunu, hayatını Amin Maalouf kendi tarzıyla anlatıyor.
Dinleri bir çatı altında birleştirmeyi hedefleyen Mani ' nin dramını anlatan etkileyici bir kitap. Kendisinin de dile getirdiği gibi insanları "Işığın Bahçeleri" ne sınıf ayrımı, ırk ayrımı olmadan götürmeyi planlamıştı. Istese her türlü zenginliği elde edebilirdi ama o sadece yaşlı bir dut ağacının altında hiç bir malı ve mülkü olmadan yaşamayı , orada sanatını icra edip yakınına gelen insanları söylevleri ile doğru yola teşvik etmeye çalıştı . Insanlık ise onu 3 hafta boyunca zincire vurup ödüllendirdi(!)
“Söz gibi güzel mal mı olur? Yükte hafif, değerlendirilmesi bilinirse, pahada ağır.”
En katı dindarlarda bile kuşkunun izi vardır; en koyu inançsızlıkta ise itiraf edilmemiş bir umut yaşar.
İnancın ne olursa olsun. En katı dindarlarda bile kuşkunun izi vardır ; en koyu inançsızlıkta ise itiraf edilmemiş bir umut yaşar.
"Hem bütün dinlerdenim hem de hiçbirinden. Bir soya ya da aşirete mensup olur gibi bir dine ait olmayı öğretmişler insanlara. Ben de onlara diyorum ki, size yalan söylemişler. Her inançtaki , her düşüncedeki ışıklı özü bulup artıkları atmayı öğrenin."
Çünkü cemaatlerini sevginin değil nefretin etrafında topluyor, müminler de ancak kendilerinden olmayanlara karşı çıkmak için birbirlerine kenetleniyorlar.
Yiyecekleri pis,temiz diye ayırmak hurafedir; insanları pis,temiz diye ayırmak aptallıktır,her şeyde,her birimizin içinde Aydınlık ve Karanlık yan yanadır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Işık Bahçeleri
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
238
Format:
Karton kapak
ISBN:
9750811951
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Les Jardins De Lumiere
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Çağdaşımız Mani... Hoşgörü peygamberi Mani...rnAmin Maalouf diğer romanlarında olduğu gibi yine bir karakterin yaşamı üzerinden dünyaya açılarak yapıtını kuruyor. Mani'nin inancı ve öyküsü Hıristiyanlık çağının şafağında, İsa'nın ölümünden iki yüz yıl sonra başlar. Bizim çağımızın da kahramanı olabilecek Mani, yaşam öyküsüyle, son nefesine kadar savunduğu inancının oluşturduğu kişisel tarihiyle, o dönemden yani II. yüzyıldan beri hala varolan politik sorunlara da işaret etmiş oluyor.rnrnMani'den bugüne, ''sanat ve coşku kaynağı olan kitaplarından, bağışlayıcı dininden, coşkulu arayışlarından, insan, doğa ve tanrısallık arasında uyum isteyen çağrısından geriye'' çok az şey kalmış olsa da; bağnazlık ve iktidar hırsı yapıtını yok etmeye çalışsa da Amin Maalouf onun Aydınlıklar'a açılan inancını ele alıyor ve Mani'nin öyküsüyle bugüne ''ışık'' tutuyor.

Kitabı okuyanlar 544 okur

 • merve ozem
 • Can Karakuş
 • Leyla Özel
 • Emel Topçu
 • Hasan Tan
 • Ayşe Şen
 • Gizem Dilan Anıl
 • Hanifi Demir Simyaci
 • Rumeysa Aydın
 • Ali Y

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.8
14-17 Yaş
%0.5
18-24 Yaş
%9.2
25-34 Yaş
%30.9
35-44 Yaş
%38.6
45-54 Yaş
%13
55-64 Yaş
%1.9
65+ Yaş
%1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%57.5
Erkek
%42.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%19 (32)
9
%22.6 (38)
8
%31.5 (53)
7
%14.9 (25)
6
%7.1 (12)
5
%1.8 (3)
4
%0.6 (1)
3
%1.2 (2)
2
%1.2 (2)
1
%0

Kitabın sıralamaları