Işık Bahçeleri

7,7/10  (52 Oy) · 
191 okunma  · 
42 beğeni  · 
1.336 gösterim
Çağdaşımız Mani... Hoşgörü peygamberi Mani...rnAmin Maalouf diğer romanlarında olduğu gibi yine bir karakterin yaşamı üzerinden dünyaya açılarak yapıtını kuruyor. Mani'nin inancı ve öyküsü Hıristiyanlık çağının şafağında, İsa'nın ölümünden iki yüz yıl sonra başlar. Bizim çağımızın da kahramanı olabilecek Mani, yaşam öyküsüyle, son nefesine kadar savunduğu inancının oluşturduğu kişisel tarihiyle, o dönemden yani II. yüzyıldan beri hala varolan politik sorunlara da işaret etmiş oluyor.rnrnMani'den bugüne, ''sanat ve coşku kaynağı olan kitaplarından, bağışlayıcı dininden, coşkulu arayışlarından, insan, doğa ve tanrısallık arasında uyum isteyen çağrısından geriye'' çok az şey kalmış olsa da; bağnazlık ve iktidar hırsı yapıtını yok etmeye çalışsa da Amin Maalouf onun Aydınlıklar'a açılan inancını ele alıyor ve Mani'nin öyküsüyle bugüne ''ışık'' tutuyor.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  238
 • ISBN:
  9750811951
 • Orijinal Adı:
  Les Jardins De Lumiere
 • Çeviri:
  Esin Talu-çelikkan
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Başak Otsukarcı 
12 Şub 13:47 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Biz Türklerin Mani dini hakkındaki bilgisi Uygur Devleti'nin bu dini kabul etmesiyle başlar. Ancak bu dini yayan Mani'nin hakkında bilgi sahibi değilizdir çünkü ya merak etmemişizdir ya da tarihin tozlu sayfalarında kaldığı için zaman harcamaya değer görmemişizdir...

Ancak bu kitap sadece Mani'nin hayat hikayesini anlatmakla kalmıyor, yaşadığı zamanın çok ilerisinde, çağı tarafından yeterince değer görmemiş büyük aydını sahipleniyor.

Kitapta benim en çok dikkatimi çeken kısım aslında Mevlana ile Mani'nin birbirlerine düşünce olarak ne kadar benzediği. Arada yaklaşık 10yy. olmasına rağmen Mevlana'nın da Mani'den etkilendiğini düşünüyorum. Hatta Mevlana'nın o ünlü sözü olan "Ne olursan ol gel" sözü bu kuşkularımı da kanıtlar nitelikte oluyor.

İçinde yaşadığımız kötülüğün ayyuka çıktığı şartlar düşünüldüğünde insanlara umut veriyor Mani.

Vedat Geçit 
28 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitap, ışığın peygamberi Mani'nin hayatını anlatıyor. Asırlarca önce yaşamış olan Mani'nin öğretileri günümüze de "ışık" tutabilecek nitelikte. Zira Maniheizm tam da bir hoşgörü dini.

Halil Yavuz KAYA 
21 May 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Amin Maalouf'un; bir Afrikalı Leo'su, Batının Limanları, bir Semerkant eserlerinde ki çıtayı bulmamış olsa da, Tarihi bir anlatım ve çok özel bir karakterin yaşam öyküsü ile günümüze ve tarihe ışık tutması açısından değerlendirilmesi gereken güzel bir yapıt.
Hoş görünün esinti kaynağı olarak kısaca özetlenecek bir yaşamın anlatımı...
3.ncü Y.Y ın ilk çeyreğinden Mezopotamya da başlayıp Hindistan'a kadar uzanan,
bilhassa Sasani İmparatorluğu içinde yoğunlaşan, adı geçen yüzyılın sonlarına ve ölümüne dek geçen süreçte bir inanç sistemi kurucusu (peygamberliği de söz konusu edilen) MANİ 'nin Zor yaşamını ele almış yazar...
İlginç konusu ve güzel anlatımıyla okuna bilecek kitap...

Şeyma 
 10 Şub 09:13 · Kitabı okudu · 4 günde · 6/10 puan

Maniheizm öğretisine dair bilgilere hepimiz ortaokul ya da lise döneminden çok genel bir çerçevede de olsa ister istemez aşinayızdır. Belli kalıplardan ileriye geçmez bu bilgilerimiz. Bu noktada Amin Maalouf Maniheizm öğretisinin kurucusu olan Mani'nin yaşamına dahil ediyor okuyucuyu. Mani'nin doğumundan başlayarak Ak Giysililer'e katılma sürecini, ardından Sasani hükümdarı Şahpur'un hakimiyeti boyunca öğretisini yayma çabasını ve Behram zamanında yaşadığı sıkıntıları konu ediyor kitap. Mani hakkında ayrıntılı bir bilgiye sahip olmadığım için eseri okurken analiz etme fırsatım olmadı fakat sonrasında anlatılanların ne derece tutarlı olduğunu anlayabilmek açısından bu öğretiye dair bazı bilgiler edindim. Eserde Maniheizm ve Mani'ye dair verilen bilgilerin diğer kaynakları destekler durumda olduğunu gördüm.
Mani'nin yaşam serüveni anlatılırken temelini aydınlık-karanlık , iyilik-kötülük unsurlarının oluşturduğu öğretisine çok ayrıntılı olmasa da yer verilmiş. Bu bağlamda daha ayrıntılı bilgi edinmek isteyenler Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi'nin Maniheizm isimli maddesini okuyabilir. Bu konuya dair doyurucu bilgiler mevcut.
Genel anlamda biyografi eserler okumayı çok severim. Bir başkasının, özellikle de belli bir dönemde dünyanın belli bir yerinde iyi ya da kötü bir etki uyandırmış insanların hayatı fazlasıyla dikkatimi çekiyor. Her ne kadar doğrudan biyografik bir eser olmasa da bu eseri de hem yazarın üslubunu beğendiğim için hem de bu ilgim doğrultusunda satın almıştım fakat beklentimin altında kaldı diyebilirim. Okurken yer yer çok fazla sıkıldım ve kalın bir kitap olmamasına rağmen 3,4 gün elimde kaldı. Durağan bir anlatıma sahip. Alışkın olduğumuz Maalouf eserlerinden epey farklı. Okumak isteyenler hayal kırıklığına uğramamak adına bunu muhakkak göz önünde bulundursun. Her şeye rağmen yarım yamalak bilgilere sahip olduğum bir öğreti hakkında başka kaynaklara bakıp daha fazla bilgi edinmeme vesile olduğu için kazanım içerisinde olduğumu düşünüyorum. Okumayı düşünenlere şimdiden keyifli okumalar dilerim.

Büvi Zeynep Kuçar 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Amin Maalouf'un sona bıraktığım ama dayanamayıp hemen okuduğum kitabı. Konusu ilgi çekiyor ve insanı araştırmaya yönlendiriyor.
Mani'nin kendini buluşunu, hayatını Amin Maalouf kendi tarzıyla anlatıyor.

Emin Taşdemir 
06 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Mani'nin yaşamına kısa bir gezinti yapmış gibi bir hisle okudum. Akıcı ve öğretici bir eser. Mani ve öğretisi hakında bilgi veren, aynı zamanda da bulunulan dönemi de anlatan güzel bir kitap...

Kitap okumak 
 21 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Amin Maalouf'un tüm eserleri okunmaya değer. Işık Bahçeleri tüm dinlerin sahip olması gereken ortak değerleri akıcı ve anlaşılır bir anlatımla paylaşıyor. Tarihle günümüz arasında ince bağlar kuran yazarın bu eserinde de günümüzde ki bir çok olayla ilişki kuracak ve bakış açınızda ciddi değişiklikler kazanabileceksiniz. Diğer kitapları gibi okunası eserlerinden biri. Kitaplığınıza değer katacaktır.

Kitaptan 77 Alıntı

Ferah 
19 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Söz gibi güzel mal mı olur? Yükte hafif, değerlendirilmesi bilinirse, pahada ağır.”

Işık Bahçeleri, Amin Maalouf (Sayfa 121)Işık Bahçeleri, Amin Maalouf (Sayfa 121)
Şeyma 
08 Şub 11:41 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

"Yeryüzünde bir bilgeye bir lokma ekmek verecek hiç kimse kalmazsa, dünya bilgelere layık değil demektir, gitme vakti gelmiştir."

Işık Bahçeleri, Amin Maalouf (Sayfa 94 - Yapı Kredi Yayınları)Işık Bahçeleri, Amin Maalouf (Sayfa 94 - Yapı Kredi Yayınları)
Nurgül TUNÇBİLEK 
17 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Yiyecekleri pis,temiz diye ayırmak hurafedir ;insanları pis,temiz diye ayırmak aptallıktır,herseyde,herbirimizin içinde Aydınlik ve Karanlık yan yanadır."

Işık Bahçeleri, Amin Maalouf (Sayfa 69)Işık Bahçeleri, Amin Maalouf (Sayfa 69)

Övgü toplamak için kendini bir şeylerden mahrum eden övgüye layık değildir, öylesi en sefih insandan daha kibirlidir. Bilgeler sadece kendilerine yaklaşmak için oruç tutar, kendilerinden başka yargıçları, tanıkları yoktur.

Işık Bahçeleri, Amin Maalouf (Sayfa 148)Işık Bahçeleri, Amin Maalouf (Sayfa 148)
D. M. Şener 
05 Nis 00:23 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Sessizlik, canımı en çok bu sessizlik sıkıyor! Karanlığın, bitip tükenmez öfkenin sessizliği."

Işık Bahçeleri, Amin Maalouf (Sayfa 199)Işık Bahçeleri, Amin Maalouf (Sayfa 199)
D. M. Şener 
05 Nis 00:34 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Yazdın, yazdın, onlar okumadı. Sen birşeyler söyledin, onlar başka şey anladı. İnsanların istediği başkaydı."

Işık Bahçeleri, Amin Maalouf (Sayfa 232)Işık Bahçeleri, Amin Maalouf (Sayfa 232)

İnsan şu tahtta otururken, üzerine dikilen ya da gizlenen binlerce bakış arasında biri ona faniliğini hatırlatır. Benim için bu senin bakışın.

Işık Bahçeleri, Amin Maalouf (Sayfa 192)Işık Bahçeleri, Amin Maalouf (Sayfa 192)
yağmur 
07 May 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Diyelim ki senden bazı şeyleri sakladım, ama hiç yalanım yok. Şu dalda çiçeğe durmuş bir tomurcuk görsem, ' bak, işte bir erik' desem, yalan mı olur? Kesinlikle olmaz, sadece gerçeģi bir mevsim erken söylemiş olurum.

Işık Bahçeleri, Amin MaaloufIşık Bahçeleri, Amin Maalouf