Deniz Küstü

9,0/10  (21 Oy) · 
56 okunma  · 
22 beğeni  · 
1.118 gösterim
Romanlarında, Karadeniz'den Toroslar'a, Ağrı Dağı'ndan Ege'ye uzanan çok geniş bir Anadolu coğrafyasını anlatan Yaşar Kemal, Deniz Küstü'de, ana tema olarak İstanbul'un çürüyen doğasını seçer. Bir kentin tüm coğrafyasıyla her anlamda yozlaşmasının ve çürümesinin anlatıldığı romanda, tüm karakterler İstanbul'a göç yoluyla gelmişler ve beraberlerinde hayallerini de sürüklemişlerdir.

Deniz Küstü ütopyaların ve anti-ütopyaların çarpışma alanıdır.

"Kemal, açgözlülük, nefret ve çürümenin, aynı zamanda aşkın ve kurtuluşun öyküsünü yazmış."
- Times Literary Supplement, (İngiltere)-

"Çağımızda örnekleri pek bol olmayan güçlü ve soluklu yazarlardan biri."
- The Gazette, (Kanada)-

''Yaşar Kemal'in sanatı küçük kulislerin, klikleşmelerin ve günlük moda akımların dılında çizgisini sürdüregeliyor. Panait Istrati, Maksim Gorki, Jean Giono çağında bir yazar olmanın sağladığı gücün verdiği güvenle..''
-Gerard Mordillat, Liberation, (Fransa)
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2012
 • Sayfa Sayısı:
  419
 • ISBN:
  9789750807138
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Fırat Çağlar MANTAŞ 
05 Oca 23:14 · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

Yaşar Kemal’in en sevdiğim eserlerinden biri oldu Deniz Küstü. İstanbul’un farklı semtleri, tekneler, çamurlu sokaklar, gecekondular, balıkçılar, kahveler, İstanbul’a dair her şey kusursuzca gözlemlenmiş. Bu gözlemler, Yaşar Kemal’in betimleme yeteneğiyle de birleşince doyumsuz bir İstanbul romanı çıkmış ortaya. Bir cinayetle başlayan kitap, sonuna kadar heyecanını kaybetmeden ilerliyor. İstanbul’da yaşanan olaylar, cinayetler, kirli ticaret, şehrin bozulan yapısı, sokaklarda yaşayan, annesiz babasız büyüyen çocukların yaşadığı zorluklar, katledilen doğa ve hayvanlar da ele alınıyor.

Kitabın en önemli karakterleri Selim balıkçı ve Zeynel Çelik. Selim balıkçı kimseyle konuşmayan, denizdeki yunuslarla dost olmuş, sık sık ortadan kaybolan, kafası karışık bir karakter. Zeytin diktiği bir arsayı alıp oraya köşk yapma hayaliyle çalışır, parasını bunun için biriktirir. Kitabın sonlarına doğru iyice karmaşık bir ruh haline bürünür.

Zeynel Çelik ise kimsesiz büyümüş, hor görülmüş, köle gibi çalıştırılmış bir karakter. Uysal bir çocuk olmasına rağmen sonrasında bir katile dönüşür. Cinayetten sonra bir efsane haline gelir ve İstanbul’daki tüm suçlar Zeynel’in üzerine yıkılır. Ayrıca Yaşar Kemal de bir karakter olarak kitapta yer alır.

Kitapta beni hüzünlendiren çok şey vardı. Selim balıkçının yaşamı, hayalleri, çabası… Zeynel’in yaşamı. Dursun kemal ve Ahmet’in hikayeleri, insanların iki yüzlülüğü…
Sevgi, aşk, cinayet, fakirlik, zenginlik, deniz, doğa her şey var kitapta…
İnsanları hem sevecek hem de onlardan nefret edeceksiniz. Keyifli okumalar…

nejla güldalı 
17 Mar 16:15 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · Puan vermedi

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki Yaşar Kemal İstanbul’u da en az çukur ova kadar güzel anlatmış. İstanbul’da bir balıkçı semti olan Menekşe’de geçen hikâyemiz Menekşe sakinlerinden Selim balıkçı ve Zeynel Çelik’in yaşadıkları olaylar çerçevesinde gelişir, zaman zaman duygu yoğunlukları tavan yapan kitapta zaman zaman da gözyaşlarımı tutamadığımı itiraf etmeliyim.

Kitaptan 18 Alıntı

Fırat Çağlar MANTAŞ 
 02 Oca 18:28 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Hayvan olmak bu çağda insan olmaktan daha mutluluktur."

Deniz Küstü, Yaşar Kemal (Sayfa 36 - YKY)Deniz Küstü, Yaşar Kemal (Sayfa 36 - YKY)
Esra 
07 Mar 2016 · Kitabı okudu

Niçin bu kadar öldürmeyi, yok etmeyi, parçalamayı seviyor insanlar? İnsan yumuşak başlı, iyilik dolu bir yaratıktır, ağız dolusu gülen, yürek dolusu ağlayan, iliklerine kadar duygulanan, seven bir yaratıktır insanoğlu... Bu öldürme, yok etme, öfke, öç, sevgisizlik neden? Niçin koparıyorlar çiçekleri, birisi tok da yüz bini niçin aç, o tok da bu kadar gözün altında, öfkenin içinde iflah oluyor mu? Tok olan niye bu kadar ahmak?

Deniz Küstü, Yaşar Kemal (Sayfa 47)Deniz Küstü, Yaşar Kemal (Sayfa 47)
Fırat Çağlar MANTAŞ 
04 Oca 14:21 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Deniz adamı nereye giderse kendisini de, kokusunu da birlikte götürür. "

Deniz Küstü, Yaşar Kemal (Sayfa 218 - YKY)Deniz Küstü, Yaşar Kemal (Sayfa 218 - YKY)
Fırat Çağlar MANTAŞ 
02 Oca 18:30 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Gökten çok yağmur yağıyor da denize çıkamıyor diye, aylarca küser de göğe bakmaz Selim balıkçı..."

Deniz Küstü, Yaşar Kemal (Sayfa 45 - YKY)Deniz Küstü, Yaşar Kemal (Sayfa 45 - YKY)
Fırat Çağlar MANTAŞ 
02 Oca 14:47 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"İşin en güzeli adamızda alabildiğine düş kuracak, düşümüzün gerçekleşeceğine, gerçeğimizin düşleşeceğine yüreğimizin olanca gücüyle inanacaktık.

Deniz Küstü, Yaşar Kemal (Sayfa 25 - YKY)Deniz Küstü, Yaşar Kemal (Sayfa 25 - YKY)
nejla güldalı 
15 Mar 10:27 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Dünya yiyecekle dopdolu. Nereye elini uzatsan yiyor doyuyorsun. Ot, çiçek, kuş, balık, meyve, tohum, elini neye atsan… Tanrı vermiş insan için, bol bol, ama herkes aç…

Deniz Küstü, Yaşar Kemal (Sayfa 83 - Görsel Yayınları)Deniz Küstü, Yaşar Kemal (Sayfa 83 - Görsel Yayınları)
Esra 
06 Mar 2016 · Kitabı okudu

İnsanlar bu kadar korkmasalar, bu kadar zalim olurlar mı, bu kadar birbirlerine düşmanlık eder, birbirlerinin böylesine kuyularını kazarlar mı, insan öldürürler mi, birbirlerine böylesine kıyar, köle eder sömürürler mi, birbirlerinin sırtına binerler mi, aşağılarlar mı, delirirler mi, sevmeyi, sevişmeyi böylesine unuturlar mı, uzattıkları el böylesine buz gibi olur mu, düşünebilme yeteneklerini böylesine yitirirler mi, öykünürler mi, durmadan ölümü düşünürler mi, ölümü düşünmenin boşluğunun farkına varmazlar mı, bastıkları yeri göremeyecek kadar üstümüzdeki gökten, altımızdaki topraktan, yıldızlardan, sulardan, çiçeklerden, dağ başlarından, ışıktan böylesine bihaber kalırlar mı, sevgisiz, sevisiz, dostluksuz yürekleri sıcacık, bir sevgili, bir dost yüzü için, bir kuş gibi çırpınarak çarpmadan olur mu?

Deniz Küstü, Yaşar Kemal (Sayfa 27)Deniz Küstü, Yaşar Kemal (Sayfa 27)

Bu dünyada her şeyin, herkesin, denizdeki balığın, gökteki kuşun, yerdeki karıncanın, hele hele insanın, hele hele insanın hakkını vereceksin.

Deniz Küstü, Yaşar KemalDeniz Küstü, Yaşar Kemal
nejla güldalı 
14 Mar 16:51 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Şu dünyada dostu, arkadaşı olmayan bir sıcak elin tadına, bir bakışın güzelliğine artık bundan sonra varamayan, varamayacak olan da insandır. Umutsuz olan, nankör olan insandır. Dünyanın güzelliğini yadsıyan artık salt yaşamanın tadına varamayan insandır, altında yaşadığı göğü, üstünde gezdiği toprağı, akan suları göremeyen insandır. Yunuslar, balıklar, kuşlar, kurtlar, tilkiler, ne pahasına olursa olsun, hem de börtü böcekler bu dünyanın tadını çıkarırlar.

Deniz Küstü, Yaşar Kemal (Sayfa 37 - Görsel Yayınları)Deniz Küstü, Yaşar Kemal (Sayfa 37 - Görsel Yayınları)
Esra 
07 Mar 2016 · Kitabı okudu

Yunuslar onu görünce yürekten, candan gülüyorlardı. Hiç hayvan güler mi, gülmek ağlamak insanlara mahsustur. Vay ahmak insanoğlu vay, asıl gülmeyi unutan insanlardır. Şu dünyada dostu, arkadaşı olmayan, bir sıcak elin tadına, bir bakışın güzelliğine artık bundan sonra varamayan insandır, varamayacak olan da insandır. Umutsuz olan, nankör olan insandır. Dünyanın güzelliğini yadsıyan artık salt yaşamanın tadına varamayan insandır, altında yaşadığı göğü, üstünde gezdiği toprağı, akan suları göremeyen insandır. Görkemli doğa ortasında görmeden dolaşan, bakarkör olan insandır. Yunuslar, balıklar, kuşlar, kurtlar, tilkiler, ne pahasına olursa olsun, hem de börtü böcekler bu dünyanın tadını çıkarırlar.

Deniz Küstü, Yaşar Kemal (Sayfa 35)Deniz Küstü, Yaşar Kemal (Sayfa 35)
2 /