İnce Memed 1

9,3/10  (591 Oy) · 
1.961 okunma  · 
552 beğeni  · 
8.377 gösterim
Otuz iki yıllık bir zaman diliminde yazılan İnce Memed dörtlüsü düzene başkaldıran Memed'in ve insan ilişkileri, doğası ve renkleriyle Çukurova'nın öyküsüdür. Yaşar Kemal'in söyleyişiyle ''içinde başkaldırma kurduysa doğmuş'' bir insanın, ''mecbur adam''ın romanı.

Abdi Ağa'nın zulmüyle köyünü terk etmek zorunda kalan Memed, Ağa'nın yeğeniyle evlendirilmek üzere olan Hatçe'yi kaçırır. Abdi Ağa'yı yaralayan, yeğenini de öldüren Memed eşkıya Deli Durdu'ya katılır, ancak kıyıcılığına katlanamadığı Deli Durdu'dan iki arkadaşıyla birlikte ayrılır. Memed, sıradan bir köy çocuğuyken, zulmedenler için eşkıyaya, köylüler içinse bir kurtarıcıya dönüşür. 

"Bir yaşam biçimini bir halkın portresi olarak böylesine veren bu romandan daha iyisi yazılamazdı." 
- The New York Times Book Review, (A.B.D.) 

"Şaşırtıcı, orijinal bir kitap." 
- Sunday Times, (İngiltere) 

"Epik boyutlara ulaşan ve muhteşem bir sona ulaşmak için hız kazanan öyküye kendinizi kaptırıyorsunuz." 
- Sunday Times, (İngiltere) 

''Yaşar Kemal, şaşılacak ölçüde yaratıcı''
-The Booksell, (İngiltere)

''Yaşar Kemal, karakterlerini unutulmaz, seçkin ve gerçek hayattan daha da gerçekçi kılan detay zenginliği ile Rus Edebiyatının kalitesine ulaşıyor.''
-Sunday Telegraph, (İngiltere)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2016
 • Sayfa Sayısı:
  436
 • ISBN:
  9789750807145
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Aysel 
12 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

448 sayfa nasıl bu kadar çabuk bitti?

2013`den beri erteleye erteleye 2015`e getirip çıkardım. Bana sorarsanız bir yıl daha ertelerdim de Muzaffer bey sağolsun. Öncelikle, Muzaffer bey`e beni böyle değerli eser ve değerli yazar, Yaşar Kemal ile tanıştırdığı için teşekkür ediyorum :)


İnsan hiç tadını bilmediği yemeğin kokusunu burnunda hisseder mi? Tarhana çorbası nasıl bir şey? Burnumda kokusu var. Böyle sıcacık, ocakta yeni kaynayan ekşimsi gibi bir tad. Bu arada tarhana ne onu da bilmiyorum :)) Ekmek`le soğan... İtiraf ediyorum bir ara canım o kadar çekti ki, hiç soğanı tanımasam elma gibi tadı var deyeceğim öyle tatlı.

Yaşar Kemal- bazı yazarlar var okurken hangi safda olduğunu ayırt edemezsiniz. Yaşar Kemal öyle değil. İyilik var damarında sanki. Abdi ağaların yanına İnce Memedleri vermişse...

Tasvirler en çok dikkatimi çeken nokta oldu. Sanki köyü karış karış dolaşıyormuşsun gibi.

Kitab`ı ilk bu cümle ile tanımışdım : “Nerede halkına zulmeden, halkını cehalete sürükleyen, öldüren, bir Abdi ağa varsa, orada İnce Memed'ler de olacaktır elbet.” Bence bu kelimeler bile okuyacağınız kitab`ın ne kadar nadide olduğunu hatırlatacaktır size.

İyilik ve kötülüğün su katılmamış hali var " İnce Memed "de. Kötüler gerçekten kötü, ( Abdi ağa`nın içinde iyiliğin zerresini göremedim ) iyiler kendi mallarından, canlarından ( köylüler ) olacak kadar iyi.

Sonu biraz hüzünlü. Hem yarımkalmışlık hissi veriyor hem her şeyin bitip sona ulaştığını. Bu da belki yanılıyorumdur yazarın o dönemde kitab`ı yazarken 2, 3, 4. kitapları çıkarıp çıkarmayacağına henüz karar vermediği hissini yaratıyor bende.

Yine de, Yaşar Kemal iyiliği övdüğün, zulmü, kötülüğü, dönemin " başa geçenlerini " o sonsuz tasvir gücünle harmanladığın için seni ilk kitabınla ( ilk kitabıyla yazarları nadir halde tutarım ) çok sevdim.

Mekanın Cennet olsun iyi kalpli yazar...

Keyifli keyifli okumalar *_*

Elif Kimya S. 
08 Eki 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Yaşar Kemal, İnce Memed serisini yaklaşık otuz iki yılda yazmış. Öyle muhteşem bir kurgu ve dille yazılmış ki okurken Çukurova ' yı, Toroslar'ı gözlerinizin önüne seriyor. Anadolu insanının çektiği sıkıntıları, hüznü,sevdayı, yalnızlığı,sıcaklıklığı,doğallığı...muhteşem betimlemelerle anlatmış. Özellikle Çukurova da yaşayan halkın,köylülerin ağalardan yana yaşadığı zorluklara karşı duruşunu, mücadeleci ruhunu, sevdasını, nefretini yazmış. Düzene başkaldıran bir yiğit İnce Memed. Yaşar Kemal bu kitabı için "Mecbur adamın romanı" diyor. Çünkü ezilmiş tüm insanların hakkı için mecburen dağlarda eşkıya oluyor. Eşkıya olmak onun için bir tercih değil görev. Halkı sömüren,diktatör Abdi Ağalar hep vardı ve olacaklar. Ama onlara karşı içimizdeki İnce Memedleri yaşatmalı... Hiç tereddüt etmeden okuyabilirsiniz ve hatta okumalısınız.

Sevilay Küçük 
02 Ağu 17:12 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yaşar Kemal'in bu kitabını her sene erteliyordum, okurum diyordum sonra diye sonralar bu zamana kaldı. İyi ki de okumuşum, iyi ki de Üstat ile tanışmışım; yoksa bu mükemmel kitabı tadamayacaktım. İnce Memed 4 seriyi 32 yılda yazmış boşa yazmamış, boşa gitmemiş yıllar...

İnce Memed Değirmenoluk köyünde doğmuş, büyümüş bir mujiktir. Abdi Ağa o köyün ve 4 köyün de ağasıdır. Köyün yaşlısından gencine; ineğinden tarlasına hepsinden sorumludur. Köylülerin canları çıkana kadar yaptıkları işlerin 4 te 1'ni keyfine ya da gıcıklığına 4 te 3'ünü bile alır. Klasik ağa sistemi. Abdi ağa ismini her okuduğum zaman yüreğimde nefret duyguları kabardı.Yüreği nasırlaşmış, hiçbir şeyi, insani duyguları hissedemez olmuş. Vicdan denen olgunun olmadığını onda bin kat hissettim. Memed'in sevdiği kadın Hatçe'yi Abdi ağa, yiğeni Veli ile nişanlar, İnce memed hiç durur mu kaçırır Hatçe'yi böylelikle serüvenimiz başlar. Bu kısım zaten kitabın arkasında da yazıyor biliyorsunuzdur çoğunuz.

Yaşar Kemal, bir annenin yavrusuna verdiği sıcaklığı, şefkati gibi insanı adeta kendine çekiyor, o sıcaklığın içinde mayışıyor insan, o tanıdık kokuyu bırakamıyor...İnsanın duygularını, ilişkilerini ne kadar güzel anlatmış Yaşar Kemal. Yaptığı betimlemeler olağanüstü.Çukurova'yı o kadar iyi anlattı ki, dağları, köyleri, insanları gözümde çok iyi canlandı. Anadolu insanlarını, hayatlarını ne kadar güzel anlatmışsın noktasına virgülüne kadar...Kitabı okumadım yaşadım sanki, nadidedir böyle yazarlar.

İnsanlar ne de çabuk değişir, muhtaç olduğu şeyleri aldıktan sonra; haklı olanın değil de güçlü olanın yanında olmak insanlığın ilk maddesi miydi? Haklı olmak yetmiyor bazen, gerçekleri bildikleri halde bir şeylere mecbur olmak, onun aksini savunmak... Bilemiyorum. İnsanları tanımak, onların duygularına yetişmek çok zor.

Kadınlar her dönem de geri plana itilmek zorunda mı? Kocasız yaşamak kadınlar için zor bir durum mu? İnsanlar neden bunu bu kadar zorlaştırıyor? Yaşar Kemal taşra hayatında kadınların da duygularına değinmiş, yaşadıkları acıları, hıçkırıklarını, ağlayışlarını şuramda hissettim. Yutkunamadım okurken, boğazım düğümlendi; ağzımı açıp bir şey söylemek istesem boğulacaktım sanki. Kaldı boğazımda sustuklarım, söyleyemediklerim ya da hiçbir zaman söyleyemeyeceklerim...

Düzene başkaldıran, zengin ve fakir arasındaki o uçurumu; zenginlerin fakirleri kullanmaması gerektiğini vurgulayan bir kitap. Ağalık rejimine son veren, herkesin kendi toprağı, kendi malı olsun kimse ağaya bir şey vermek zorunda kalmasın kendi için çalışsın; hiç kimseye hesap vermeden özgürce...Zenginleri, ağaları kalkındırmak için değil;yoksa onların altında halk paramparça olup eziliyor.

Kitabı şiddetle tavsiye ediyorum. Anadolu'nun insanlarını, taşını, toprağını, ekmeğini, suyunu, soğanını tatmak, o kokuyu hissetmek istiyorsanız okuyun, okutalım.

Keyifli okumalar dilerim.

raskolnikovv 
06 Nis 20:33 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Roman 1923-1933 yılları Çukurova topraklarında geçer. Yaşar Kemal romanı yazmak için Cumhuriyet gazetesinden avans alır. 1953 yılında yazmaya başlar. 1955 te yayınlanır. Ama daha önce kafasında tasarlanmıştır. Daha ilk romanı olmasına rağmen romandan bazı kısımların çıkarılması teklifini, gerekirse başka yerde bastırırım diyerek reddeder. Çıktığı dönemde Türkiye ve dünya da fırtına gibi eser. İlk basımları hemen tükenir. 1959 yılında Nazım Hikmet tarafından Rusça ya çevrilir.
Türkiye de sinema filmi çekilmesine
Siyasi sebeplerden dolayı izin verilmez ancak 1984 yılında İngiliz yazar tarafından Memed My Hawk(Şahinim Memed) adıyla sinemaya uyarlanır. Roman Türkiye nin o dönemlerde tam anlamıyla başaramadığı topral reformunun gerekliliğini çok iyi anlatır. 1970 li yılların kominist hareketinin ilham kaynaklarından biridir. Ama romanın en inanılmaz tarafı 1955 yılında yazılmış olmasına rağmen sanki daha dün yazışmış gibi olmasıdır. Yerel kelimeleri çok iyi kullanır. `Umut` kelimesi örneğinde olduğu gibi bazı kelimeleri türkçeye Yaşar Kemal kazandırmıştır. Roman ayrıca Türkiye tarihinin dünya çapında ilk bestseller(en çok satan) romanıdır. Sadece yazarlar arasında yapılan bir çok ankete göre Türkiye nin gelmiş geçmiş en iyi romanıdır.
Örneğin bir `Suç ve Ceza`yı rusça okurken nasıl daha derinden hissedeceksek, bu romanı da yerel kelimelerin fazlalığından dolayı da en iyi biz anlarız.
Kitabı tek kelime ile anlatırsak başkaldırı, doğallık, samimiyet ilk aklıma gelenler. Bana göre en çok okunan kitaplar arasında ilk 3ü fazlasıyla hakediyor. Şu anda ilk 100 ün içinde bile değil. Uzun olmasına takılmayın 4 cilt ve çok akıcı dili var. Herkesin okuması dileğiyle.

Sinan yaprak 
11 Mar 11:19 · Kitabı okudu · 29 günde · Beğendi · 9/10 puan

Çok iyi ve anlamlı kesinlikle kitap okuyan herkese tavsiye ederim ama kitabın içinde en çok seni üzen kısım hangisi diye soran olursa cevabım şu olur topal Ali'nin ince memedle hatçe yi bulması ve hatçe nin vurulması...

Ayçagül Akar 
03 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İnce Memed; küçük, çelimsiz bedeni ile haksızlıkların, zulmün karşısında duran, sömürülenlerin, boyun eğmek zorunda kalanların umut ışığı, türküsü, efsanesi, dayanağı olan, yüreği ile devleşen büyük insan; Yaşar Kemal’in eşsiz kalemi ile ölümsüzleşen bir baş yapıt…
Anadolu insanını Yaşar kemal’den daha güzel şekilde anlatan başka bir yazar var mıdır acaba? Saf, temiz, geleneklerine bağlı, okumamış ama bilge kişilerin dünyasına dahil oluyor, muhteşem betimlemeler ile kendinizi mekana ve olayların akışına bırakıyorsunuz.
Yaşar Kemal okumak isteyenlerin kesinlikle “İnce Memed” ile başlangıç yapmalarını öneririm. Seriye gözüm korkarak başlamıştım; ancak dört kitap da bittiğinde sevdiğim birinden ayrılmışçasına üzüldüm. Yazarın diğer kitaplarını okuyarak teselli bulmaya çalışacağım.

Hera 
 05 Ağu 13:51 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 9/10 puan

Şimdi Yaşar Kemal'in İnce Memed'i karşımda ben de ona bakıyorum "Senin için ne yazmalı, nasıl anlatmalı." diye.

Yaşar Kemal'in eserlerini okumaya başlayalı bir yıl bile olmadı. Ama ilk okuduğum kitabında bile O farkını belli etti. Öyleki artık Yaşar Kemal okumadığım zamanlarda onun dilini özlüyorum.

İnce Memed'se onun en büyük eseri sayılıyor. Sadece onun değil Türk edebiyatının da en büyük eseri sayılıyor. (Bkz: http://www.hurriyet.com.tr/...i-100-eseri-40493107 )

Yaşar Kemal okuyan da okumayan da bilir onun mekanı Çukurova ve çevresidir. Orayı karış karış bilir. Ve öyle bir anlatır ki siz orada kuşların sesini duyarsınız, çiçeklerin kokusunu alıp sarhoş olursunuz, çakırdikeninden bacaklarınız yara bere içinde olur, acı çekersiniz. O tarlayı, taşı, toprağı hissedersiniz. Yaşar Kemal ilk bunu yapar sonrasında karakterleri gösterir bize. Orda yaşayan halk nedir, necidir, neyden dert yanarlar.

İnce Memed, ağaların yaptığı eziyetlere, toprak çalmalarına, haksızlıklarına tepki olarak doğmuş bir halk kahramanıdır. Roman boyunca köy halkı onun arkasından nice dedikodular eder, efsaneler uydurur da onu yüceltir.

Bana kalırsa İnce Memed, Yaşar Kemal'in diğer eserlerinden konu olarak pek bir farklılığı sahip değildi fakat olay örgüsü fazlaydı. Maceradan maceraya koşuyordu. Köyden dağa, dağdan kasabaya, çift sürmekten eşkıyalığa...

Eğer siz de bu maceraya ortak olmak istiyorsanız mutlaka alın okuyun derim. Ama illâ bu kitabı olacak diye bir şey yok. Hâlâ Yaşar Kemal okumadıysanız. Bir an önce bir kitabını alın sonra benim gibi "Niye bu kadar geç başladım!" diye üzülmeyin. :)

Hacı Seydaoğlu 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Gördüğüm kadarıyla kitapların önemli bir kısmı dili, içeriği, etkisi, olay akışı, tutarlılığı, barındırdığı tasvirler gibi özelliklerin bir ya da ikisiyle öne çıkıyor. İnce Memed ise bana göre her anlamda çok iyi bir eser. Yaşar Kemal vefat ettikten sonra sosyal medyada çokça paylaşılan şu sözden sonra İnce Memed’i okumaya karar vermiştim: “Nerede halkına zulmeden, halkını cehalete sürükleyen, öldüren, bir Abdi ağa varsa, orada İnce Memed'ler de olacaktır elbet.”

Yaşar Kemal’in okuduğum ilk kitabıydı. Yaşar Kemal’i güncel yorumları nedeniyle çok severdim. Fakat İnce Memed’ten sonra bir de yazar olarak kendisine hayran kaldım.
Sanırım Anadolu ancak bu kadar güzel anlatılabilir ve Türkçe ancak bu kadar güzel kullanılabilirdi.
Kitapta ağalık sistemi ve devletin kokuşmuş bürokratik yapısı ince ince işlenmiş. Birçoğumuz ağalık sistemini bildiğimizi sanır ve buna karşı olduğumuzu düşünürüz. Ağalık sisteminin gerçekten de ne kadar geri, zulmedici bir sistem olduğunu bu kitabı okuduktan sonra daha iyi anlayacaksınız.
Ülkemiz eğitim sisteminde, tarih derslerinde 20. yüzyıl Türkiye’si ve hatta 21. Yüzyıl Türkiye’sinin bazı bölgelerinde hala uygulanan ağalık sistemi neredeyse yer bulamazken Ortaçağ Avrupası feodalizminin ne kadar geri, zulmedici bir sistem olduğu sıkça vurgulanmakta. Hâlbuki ağalık sisteminin Feodalizm ile örtüşen pek çok yanı bulunmakta. İkisinin de temelinde köylüye zulüm bulunmakta. İşte ilk basımı 1956 olan İnce Memed bence bu açığı bir nebze de olsa kapatmayı başarabilmiş bir eser.

Bunların dışında insanımızı ve toprağımızı yaptığı uzunca tasvirlerle mükemmel bir şekilde yansıtan bu eserin, sırf bu yönüyle de olsa okunması gerektiğini düşünüyorum.
Birkaç açından uzun uzun incelenebilecek bir eser. Umarım kitabı okuyan okurlar, her bir noktaya ayrı ayrı değinir.

sezen 
24 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

demir olsam çürürdüm, toprak oldum dayandım...Yaşar Kemal'i İnce Memed'i neden bu kadar geç okudum kızıyorum kendime. kitap biter içinizde bir yer sızlar, Çukurova'nın dağlarında kırlarında yoldaş olursunuz mecbur adam İnce Memed'e. Hürü Anayı görseniz hemen tanırsınız sanki,Anacık sultanın ellerinden öper,Yörük obalarında yiğit insanlarla konuşursunuz. sımsıcak tarhananın kokusunu duyar,medetsizce dolaşan yağız atı görürsünüz. Yaşar Kemal budur işte. Eşsiz ve müthiş insan...

Nina 
20 Şub 2016 · Kitabı okudu · 28 günde · Puan vermedi

Bir insanın ortalama yaşı 100 demiş olsam (ki tabii ki değil) 100 yaşımın 5/1’ni ben yaklaşık olarak Türkiye de yaşıyorum. Bu ülkede doğumadım. Sonradan gelip bu toprakları görmek, buradaki insanları tanımak, yerli yazarlarının kitaplarını orijinal dilde okuyabilmek, bunların hepsini başka zaman başka başlığın altında anlatabilirim. Şimdi ise ‘’İnce Memed1’’ den bahsetmek istiyorum.

Yaşar Kemal (Kemal Sadık Gökçeli) Van – Erciş yakınlarında doğup çocukluğunu orada geçirmiştir. Küçük bir çocuk iken kaza sonucunda sağ gözünü kaybetmiş. Bu yetmezmiş gibi bir çocuğun görmemesi gerekeni görmüş –üvey kardeşi tarafından babasının hayatını bitirilmesine şahit olmuştur. Yaşadıklarının sarsıntıları onda konuşma sorununa yol açmıştır. Yaşadığı yerde pamuk tarlalarında traktör şöförlüğü ve tarla bekçiliği yapmıştır. Sonra köy okulunda öğretmenlik yapmış, kütüphane de çalışmıştır. İstanbul Üniversitesinde okuyabilmek için eş, dost, akraba para yardımında bulunmuştur. Üniversiteyi bittikten sonra gazeteci sonra da yazar olarak hayatına devam etmiştir. Yaşar Kemal organ yetmezliği sebebiyle hayatını yitirmiştir. Yazar Nobel Ödülüne birçok kez aday görülmüştür. ‘’İnce Memed’’ eseri yaklaşık 40 dile çeviri yapılmıştır.

Çukurova köylerinden Toros Dağlarına akıyordu İnce Memedin hayatı. Çocukluğunu zor hayat şartlarından dolayı yaşayamadı, gençliğini de pek göremedi, Memedin birden koca bir adam olduğunu geçirdim içimden. Dağlardaki mecburi eşkıya ve aynı anda halkın kurtarıcısıydı Memed. Ağaya itaatsizlik, isyan, başkaldırı; bunlar sadece kendi için değil tüm köylüler için yapmıştı. Nasıl böyle hayat olur? Bu kadar acıya insan nasıl dayanıyor, gücünü nereden alıyor? diye düşünmüştüm.

Eserin konusu yıllardır süren sosyal baskıya karşı mücadeledir. Okumalı ve okutulmalıdır ‘’İnce Memed’’.

Kitaptan 162 Alıntı

Selver KONAK 
11 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Konuşan insan, öyle kolay kolay dertten ölmez. Bir insan konuşmadı da içine gömüldü müydü, sonu felakettir."

İnce Memed 1, Yaşar Kemal (Sayfa 216)İnce Memed 1, Yaşar Kemal (Sayfa 216)
Şeyma Öztürk 
20 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Işte bunu yapmamalı. İnsanlarla oynamamalı. Bir yerleri var, bir ince yerleri, işte oraya değmemeli."

İnce Memed 1, Yaşar Kemal (Sayfa 159 - Yapı Kredi Yayınları)İnce Memed 1, Yaşar Kemal (Sayfa 159 - Yapı Kredi Yayınları)
Hüseyin Erol 
31 Eki 2014 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Memede olan olan olmuştu. Gözüne uyku girmiyordu. Düşüncelere kaptırmıştı kendini. Düşünceler kafasına akın ediyordu. Düşünüyordu artık. Dünya kafasında büyümüştü. Dünyanın genişliğini düşünüyordu. Değirmenoluk köyü bir nokta gibi kalmıştı gözünde. O kocaman Abdi Ağa, karınca gibi kalmıştı gözünde. Belki de ilk olarak doğru dürüst düşünüyordu. Kin duyuyordu artık. Kendi gözünde kendisi büyümüştü. Kendini insan saymaya başladı. Yatakta bir taraftan bir tarafa dönerken söylendi. "Abdi Ağa da insan, biz de..."

İnce Memed 1, Yaşar Kemal (Sayfa 80 - Yapı Kredi Yayınları)İnce Memed 1, Yaşar Kemal (Sayfa 80 - Yapı Kredi Yayınları)

"Dünyanın bütün kötülüklerine baş kaldır. Bazen senin iyiliğin başkasının kötülüğüne de olabilir.
Kendi iyiliğine de baş kaldır…"

İnce Memed 1, Yaşar Kemalİnce Memed 1, Yaşar Kemal
Aysel 
11 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

" İnsanları sözleriyle değil, hareketleriyle ölç! Ondan sonra da arkadaş olabileceğin insanı seç. İpin ucunu bir verirsen ellerine yandığın günün resmidir. "

İnce Memed 1, Yaşar Kemalİnce Memed 1, Yaşar Kemal
Ferah 
16 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bir türkü duyulur... Gecede başka türlü, gündüzde başka türlüdür. Çocuk söylerse başka tatta, kadın söylerse... Genç söylerse başka türlü olur, yaşlı söylerse... Dağda söylenirse başka, ovada, ormanda, denizde başka türlüdür. Hep ayrı ayrı tattadır. Sabahleyin başka, öğle, ikindin, akşamlayın başkadır." -

İnce Memed 1, Yaşar Kemal (Sayfa 62)İnce Memed 1, Yaşar Kemal (Sayfa 62)

Konuşan insan, öyle kolay kolay dertten ölmez. Bir insan konuşmayıpta içine gömüldü müydü, sonu felakettir.

İnce Memed 1, Yaşar Kemalİnce Memed 1, Yaşar Kemal
17 /

Kitapla ilgili 7 Haber

Yaşar Kemal'in Sanat Anlayışı...!
Yaşar Kemal'in Sanat Anlayışı...! Yaşar Kemal sanat anlayışını 1971’de Abdi İpekçi’ye verdiği röportajda detaylı bir şekilde anlatır... "Halkın mutluluğunun önüne kim geçiyorsa ben sanatımla ve bütün hayatımla onun karşısındayım..."
Türk Edebiyatının En İyi 100 Romanı Yeniden Belirlendi!
Türk Edebiyatının En İyi 100 Romanı Yeniden Belirlendi! Eleştirmenler, yazarlar, akademisyenler, edebiyat öğretmenleri ve yayıncıların oluşturduğu 100 kişilik jüri ekibiyle Hürriyet Pazar eki ‘Türk Edebiyatının Gelmiş Geçmiş En İyi 100 Romanı’nı yeniden belirledi.
Yaşar Kemal’siz 2. Yıl...!!!
Yaşar Kemal’siz 2. Yıl...!!! Yaşar Kemal, 28 Şubat 2015’te vefat etmiş, 2 Mart 2015 günü 92 yaşında, büyük bir törenle sonsuzluğa uğurlanmıştı. Türkiye'nin Evrensel Yazarı Yaşar Kemal'i saygı ve sevgiyle anıyoruz...