İnce Memed 1

9,3/10  (477 Oy) · 
1.624 okunma  · 
424 beğeni  · 
7.695 gösterim
Otuz iki yıllık bir zaman diliminde yazılan İnce Memed dörtlüsü düzene başkaldıran Memed'in ve insan ilişkileri, doğası ve renkleriyle Çukurova'nın öyküsüdür. Yaşar Kemal'in söyleyişiyle ''içinde başkaldırma kurduysa doğmuş'' bir insanın, ''mecbur adam''ın romanı.

Abdi Ağa'nın zulmüyle köyünü terk etmek zorunda kalan Memed, Ağa'nın yeğeniyle evlendirilmek üzere olan Hatçe'yi kaçırır. Abdi Ağa'yı yaralayan, yeğenini de öldüren Memed eşkıya Deli Durdu'ya katılır, ancak kıyıcılığına katlanamadığı Deli Durdu'dan iki arkadaşıyla birlikte ayrılır. Memed, sıradan bir köy çocuğuyken, zulmedenler için eşkıyaya, köylüler içinse bir kurtarıcıya dönüşür. 

"Bir yaşam biçimini bir halkın portresi olarak böylesine veren bu romandan daha iyisi yazılamazdı." 
- The New York Times Book Review, (A.B.D.) 

"Şaşırtıcı, orijinal bir kitap." 
- Sunday Times, (İngiltere) 

"Epik boyutlara ulaşan ve muhteşem bir sona ulaşmak için hız kazanan öyküye kendinizi kaptırıyorsunuz." 
- Sunday Times, (İngiltere) 

''Yaşar Kemal, şaşılacak ölçüde yaratıcı''
-The Booksell, (İngiltere)

''Yaşar Kemal, karakterlerini unutulmaz, seçkin ve gerçek hayattan daha da gerçekçi kılan detay zenginliği ile Rus Edebiyatının kalitesine ulaşıyor.''
-Sunday Telegraph, (İngiltere)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2016
 • Sayfa Sayısı:
  436
 • ISBN:
  9789750807145
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Aysel 
12 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

448 sayfa nasıl bu kadar çabuk bitti?

2013`den beri erteleye erteleye 2015`e getirip çıkardım. Bana sorarsanız bir yıl daha ertelerdim de Muzaffer bey sağolsun. Öncelikle, Muzaffer bey`e beni böyle değerli eser ve değerli yazar, Yaşar Kemal ile tanıştırdığı için teşekkür ediyorum :)


İnsan hiç tadını bilmediği yemeğin kokusunu burnunda hisseder mi? Tarhana çorbası nasıl bir şey? Burnumda kokusu var. Böyle sıcacık, ocakta yeni kaynayan ekşimsi gibi bir tad. Bu arada tarhana ne onu da bilmiyorum :)) Ekmek`le soğan... İtiraf ediyorum bir ara canım o kadar çekti ki, hiç soğanı tanımasam elma gibi tadı var deyeceğim öyle tatlı.

Yaşar Kemal- bazı yazarlar var okurken hangi safda olduğunu ayırt edemezsiniz. Yaşar Kemal öyle değil. İyilik var damarında sanki. Abdi ağaların yanına İnce Memedleri vermişse...

Tasvirler en çok dikkatimi çeken nokta oldu. Sanki köyü karış karış dolaşıyormuşsun gibi.

Kitab`ı ilk bu cümle ile tanımışdım : “Nerede halkına zulmeden, halkını cehalete sürükleyen, öldüren, bir Abdi ağa varsa, orada İnce Memed'ler de olacaktır elbet.” Bence bu kelimeler bile okuyacağınız kitab`ın ne kadar nadide olduğunu hatırlatacaktır size.

İyilik ve kötülüğün su katılmamış hali var " İnce Memed "de. Kötüler gerçekten kötü, ( Abdi ağa`nın içinde iyiliğin zerresini göremedim ) iyiler kendi mallarından, canlarından ( köylüler ) olacak kadar iyi.

Sonu biraz hüzünlü. Hem yarımkalmışlık hissi veriyor hem her şeyin bitip sona ulaştığını. Bu da belki yanılıyorumdur yazarın o dönemde kitab`ı yazarken 2, 3, 4. kitapları çıkarıp çıkarmayacağına henüz karar vermediği hissini yaratıyor bende.

Yine de, Yaşar Kemal iyiliği övdüğün, zulmü, kötülüğü, dönemin " başa geçenlerini " o sonsuz tasvir gücünle harmanladığın için seni ilk kitabınla ( ilk kitabıyla yazarları nadir halde tutarım ) çok sevdim.

Mekanın Cennet olsun iyi kalpli yazar...

Keyifli keyifli okumalar *_*

Elif Kimya S. 
08 Eki 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Yaşar Kemal, İnce Memed serisini yaklaşık otuz iki yılda yazmış. Öyle muhteşem bir kurgu ve dille yazılmış ki okurken Çukurova ' yı, Toroslar'ı gözlerinizin önüne seriyor. Anadolu insanının çektiği sıkıntıları, hüznü,sevdayı, yalnızlığı,sıcaklıklığı,doğallığı...muhteşem betimlemelerle anlatmış. Özellikle Çukurova da yaşayan halkın,köylülerin ağalardan yana yaşadığı zorluklara karşı duruşunu, mücadeleci ruhunu, sevdasını, nefretini yazmış. Düzene başkaldıran bir yiğit İnce Memed. Yaşar Kemal bu kitabı için "Mecbur adamın romanı" diyor. Çünkü ezilmiş tüm insanların hakkı için mecburen dağlarda eşkıya oluyor. Eşkıya olmak onun için bir tercih değil görev. Halkı sömüren,diktatör Abdi Ağalar hep vardı ve olacaklar. Ama onlara karşı içimizdeki İnce Memedleri yaşatmalı... Hiç tereddüt etmeden okuyabilirsiniz ve hatta okumalısınız.

Ayçagül Akar 
03 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İnce Memed; küçük, çelimsiz bedeni ile haksızlıkların, zulmün karşısında duran, sömürülenlerin, boyun eğmek zorunda kalanların umut ışığı, türküsü, efsanesi, dayanağı olan, yüreği ile devleşen büyük insan; Yaşar Kemal’in eşsiz kalemi ile ölümsüzleşen bir baş yapıt…
Anadolu insanını Yaşar kemal’den daha güzel şekilde anlatan başka bir yazar var mıdır acaba? Saf, temiz, geleneklerine bağlı, okumamış ama bilge kişilerin dünyasına dahil oluyor, muhteşem betimlemeler ile kendinizi mekana ve olayların akışına bırakıyorsunuz.
Yaşar Kemal okumak isteyenlerin kesinlikle “İnce Memed” ile başlangıç yapmalarını öneririm. Seriye gözüm korkarak başlamıştım; ancak dört kitap da bittiğinde sevdiğim birinden ayrılmışçasına üzüldüm. Yazarın diğer kitaplarını okuyarak teselli bulmaya çalışacağım.

sezen 
24 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

demir olsam çürürdüm, toprak oldum dayandım...Yaşar Kemal'i İnce Memed'i neden bu kadar geç okudum kızıyorum kendime. kitap biter içinizde bir yer sızlar, Çukurova'nın dağlarında kırlarında yoldaş olursunuz mecbur adam İnce Memed'e. Hürü Anayı görseniz hemen tanırsınız sanki,Anacık sultanın ellerinden öper,Yörük obalarında yiğit insanlarla konuşursunuz. sımsıcak tarhananın kokusunu duyar,medetsizce dolaşan yağız atı görürsünüz. Yaşar Kemal budur işte. Eşsiz ve müthiş insan...

Sinan yaprak 
11 Mar 11:19 · Kitabı okudu · 29 günde · Beğendi · 9/10 puan

Çok iyi ve anlamlı kesinlikle kitap okuyan herkese tavsiye ederim ama kitabın içinde en çok seni üzen kısım hangisi diye soran olursa cevabım şu olur topal Ali'nin ince memedle hatçe yi bulması ve hatçe nin vurulması...

Nina 
20 Şub 2016 · Kitabı okudu · 28 günde · Puan vermedi

Bir insanın ortalama yaşı 100 demiş olsam (ki tabii ki değil) 100 yaşımın 5/1’ni ben yaklaşık olarak Türkiye de yaşıyorum. Bu ülkede doğumadım. Sonradan gelip bu toprakları görmek, buradaki insanları tanımak, yerli yazarlarının kitaplarını orijinal dilde okuyabilmek, bunların hepsini başka zaman başka başlığın altında anlatabilirim. Şimdi ise ‘’İnce Memed1’’ den bahsetmek istiyorum.

Yaşar Kemal (Kemal Sadık Gökçeli) Van – Erciş yakınlarında doğup çocukluğunu orada geçirmiştir. Küçük bir çocuk iken kaza sonucunda sağ gözünü kaybetmiş. Bu yetmezmiş gibi bir çocuğun görmemesi gerekeni görmüş –üvey kardeşi tarafından babasının hayatını bitirilmesine şahit olmuştur. Yaşadıklarının sarsıntıları onda konuşma sorununa yol açmıştır. Yaşadığı yerde pamuk tarlalarında traktör şöförlüğü ve tarla bekçiliği yapmıştır. Sonra köy okulunda öğretmenlik yapmış, kütüphane de çalışmıştır. İstanbul Üniversitesinde okuyabilmek için eş, dost, akraba para yardımında bulunmuştur. Üniversiteyi bittikten sonra gazeteci sonra da yazar olarak hayatına devam etmiştir. Yaşar Kemal organ yetmezliği sebebiyle hayatını yitirmiştir. Yazar Nobel Ödülüne birçok kez aday görülmüştür. ‘’İnce Memed’’ eseri yaklaşık 40 dile çeviri yapılmıştır.

Çukurova köylerinden Toros Dağlarına akıyordu İnce Memedin hayatı. Çocukluğunu zor hayat şartlarından dolayı yaşayamadı, gençliğini de pek göremedi, Memedin birden koca bir adam olduğunu geçirdim içimden. Dağlardaki mecburi eşkıya ve aynı anda halkın kurtarıcısıydı Memed. Ağaya itaatsizlik, isyan, başkaldırı; bunlar sadece kendi için değil tüm köylüler için yapmıştı. Nasıl böyle hayat olur? Bu kadar acıya insan nasıl dayanıyor, gücünü nereden alıyor? diye düşünmüştüm.

Eserin konusu yıllardır süren sosyal baskıya karşı mücadeledir. Okumalı ve okutulmalıdır ‘’İnce Memed’’.

Ismail Salma 
24 Kas 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Büyük bir ustalıkla Yaşar kemal kaleminden çıkan 4 ciltli ana dolunun, Çukurovanın efsanesi ince Memed. Nasıl akıp gitti anlamadım artık çakır dikeni denilince aklıma zulme baş kaldırmış ince memed gelir.

Salih Çermik 
 08 May 22:00 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Harika bir eser. Yazar 32 yılda yazmış bu eseri. Düşündüm de 32 yılda toplumda herhalde bir şey değişmemiş olsa gerek ki, eser 4 cilt halinde yazılmış. İnce Memed de ağalar da sadece bir dönemin ya da kitabın hayali bir konusu değil, her zaman var olan kahramanlar.

Çokça övüldü bu kitap, okumak şimdilere nasip oldu. Kitabın çokça övülmesinin, sevilmesinin nedenleri arasında, kitabın halk diliyle yazılmış olması geliyor diye düşünüyorum. Samimi bir anlatımı var.

Şiddet, zorbalık, ağalık, güç...
Nezaket, incelik, zarafet...

Bir de şunu bir kez daha anladım ki, aşk insana her şeyi yaptırır...
Mutlaka okunmalı, mutlaka!

Nazan gercek 
31 Mar 23:16 · Kitabı okudu · 6 günde

Yaşar Kemal harika bir yazar dili o kadar akici ve sa deki kitaba bayilim. Yazar bu serinin kitaplarını 32 yila yazmis. Bravo Yaşar Kemal e ne büyük üstadmis. Kitaba gelirsek ben Çukurova yi karış karış gezdim,dağlara ciktim İnce Memede yoldaşlık yaptım.
Memek zayıf ve calimsiz bir çocuktur. Anasıyla birlikte Abdi Aganin irgatliginı yapmaktadır. Abdi Ağa kendi töresi ve kanunlarıyla Degirmenoluk köyünü yönetir. Ondan habersiz kimse birşey yapamaz. Done ve Memed ı kendi himayesinde çalıştırıp ektiği ürünlerinin 3 de 2 sini almaktadır. Memed bu durumdan sıkılır ve Kesme köyünden Süleyman in yanina kaçar. Memed in bu kaçma eylemi bütün köylünün hayalidir. Köylerinden tanıdık biri Memed ı görür ve annesine haber verir tabi bu Abdi Aganin kulağına gider ve Memed ı olduğu yerden bulup getirir daha fazla zulüm etmeye başlar. Memed bir arkadaşıyla kasabaya gider. Bakar ki orda aga yok bir sürü hayal kurmaya başlar. Koyle inden Hatice diye bir kıza sevdalanmistir. Onu kaçırır ama Abdi Ağa pelerini bırakmaz yeğenin alacaktır Hatice yi peşlerinden izini sürerler ve yakalarlar. Memed Abdi ve yeğenini vurur . Abdi Ağa kurtulmuştur ama yeğeni olur. Memed dağa kaçar ve eşkıya olur. Herşey bundan sonra başlar . İyi geceler kitap dostları mutlaka okunmasi gereken bilgi yüklü bir kitap... Zulmün çaresizliğin öfkenin ve baskaldirinin en güzel örneği. .....

Romanın büyülü etkisi kelimelerden kaynaklanıyor. Yerel ağızdan bin bir güzel kelime ve onlarla örülmüş sahici tasvirler sarıyor insanı. Öyle ki okurken bir bakıyorsunuz çayırdikenliktesiniz, sonra bir an Alidağ'ın zirvesinde ve birden toprak damlı bir köy evinde ocak başındasınız. Bir aşk var, dramatize edilmeden en doğal şekilde işlenmiş ve bir kahraman var; övüldüğünde utanan, gerçek bir yiğit. Bu insanların küçük gibi görünen dev hayalleri var. Roman 40 dile çevrilmiş ama ben diğer dillerde okuyan yabancı okurlar için üzülmedim değil. Kendi ülkesinin insanını, köyünü kendi dilinde okuyan gibi sarmış mıdır, etkilemiş midir roman onları da?Bu kadarı mümkün değil.

Kitaptan 124 Alıntı

Selver KONAK 
11 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Konuşan insan, öyle kolay kolay dertten ölmez. Bir insan konuşmadı da içine gömüldü müydü, sonu felakettir."

İnce Memed 1, Yaşar Kemal (Sayfa 216)İnce Memed 1, Yaşar Kemal (Sayfa 216)
Şeyma 
20 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Işte bunu yapmamalı. İnsanlarla oynamamalı. Bir yerleri var, bir ince yerleri, işte oraya değmemeli."

İnce Memed 1, Yaşar Kemal (Sayfa 159 - Yapı Kredi Yayınları)İnce Memed 1, Yaşar Kemal (Sayfa 159 - Yapı Kredi Yayınları)
Hüseyin Erol 
31 Eki 2014 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Memede olan olan olmuştu. Gözüne uyku girmiyordu. Düşüncelere kaptırmıştı kendini. Düşünceler kafasına akın ediyordu. Düşünüyordu artık. Dünya kafasında büyümüştü. Dünyanın genişliğini düşünüyordu. Değirmenoluk köyü bir nokta gibi kalmıştı gözünde. O kocaman Abdi Ağa, karınca gibi kalmıştı gözünde. Belki de ilk olarak doğru dürüst düşünüyordu. Kin duyuyordu artık. Kendi gözünde kendisi büyümüştü. Kendini insan saymaya başladı. Yatakta bir taraftan bir tarafa dönerken söylendi. "Abdi Ağa da insan, biz de..."

İnce Memed 1, Yaşar Kemal (Sayfa 80 - Yapı Kredi Yayınları)İnce Memed 1, Yaşar Kemal (Sayfa 80 - Yapı Kredi Yayınları)

"Dünyanın bütün kötülüklerine baş kaldır. Bazen senin iyiliğin başkasının kötülüğüne de olabilir.
Kendi iyiliğine de baş kaldır…"

İnce Memed 1, Yaşar Kemalİnce Memed 1, Yaşar Kemal
Ferah 
16 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bir türkü duyulur... Gecede başka türlü, gündüzde başka türlüdür. Çocuk söylerse başka tatta, kadın söylerse... Genç söylerse başka türlü olur, yaşlı söylerse... Dağda söylenirse başka, ovada, ormanda, denizde başka türlüdür. Hep ayrı ayrı tattadır. Sabahleyin başka, öğle, ikindin, akşamlayın başkadır." -

İnce Memed 1, Yaşar Kemal (Sayfa 62)İnce Memed 1, Yaşar Kemal (Sayfa 62)
Aysel 
11 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

" İnsanları sözleriyle değil, hareketleriyle ölç! Ondan sonra da arkadaş olabileceğin insanı seç. İpin ucunu bir verirsen ellerine yandığın günün resmidir. "

İnce Memed 1, Yaşar Kemalİnce Memed 1, Yaşar Kemal

Konuşan insan, öyle kolay kolay dertten ölmez. Bir insan konuşmayıpta içine gömüldü müydü, sonu felakettir.

İnce Memed 1, Yaşar Kemalİnce Memed 1, Yaşar Kemal
Şeyma 
20 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"İnsanları sözleriyle değil, hareketleriyle ölç! Ondan sonra da arkadaş olabileceğin insanı seç."

İnce Memed 1, Yaşar Kemal (Sayfa 122 - Yapı Kredi Yayınları)İnce Memed 1, Yaşar Kemal (Sayfa 122 - Yapı Kredi Yayınları)
13 /

Kitapla ilgili 5 Haber

Yaşar Kemal’siz 2. Yıl...!!!
Yaşar Kemal’siz 2. Yıl...!!! Yaşar Kemal, 28 Şubat 2015’te vefat etmiş, 2 Mart 2015 günü 92 yaşında, büyük bir törenle sonsuzluğa uğurlanmıştı. Türkiye'nin Evrensel Yazarı Yaşar Kemal'i saygı ve sevgiyle anıyoruz...