İnce Memed 4

9,3/10  (119 Oy) · 
455 okunma  · 
114 beğeni  · 
1.908 gösterim
Otuz iki yıllık bir zaman diliminde yazılan İnce Memed dörtlüsü düzene başkaldıran Memed'in ve insan ilişkileri, doğası ve renkleriyle Çukurova'nın öyküsüdür. Yaşar Kemal'in söyleyişiyle ''içinde başkaldırma kurduysa doğmuş'' bir insanın, ''mecbur adam''ın romanı.

Eşkıyalığı bırakarak evlendiği Seyran ile bir Akdeniz kasabasına yerleşen Memed, burada milli mücadele kahramanlarından muallim Zeki Nejad'la dostluk kurar. Memed, köylüye zulmeden çeltikçilerle mücadele eden Zeki Nejad'ı öldürten Şakir Bey'i öldürerek yeniden dağa çıkar. Kendini yakalamak için köyleri boşaltarak köylüleri Çukurova'ya süren milletvekili Arif Saim Bey'i de öldürür. Bu olaydan sonra İnce Memed'in imi timi belirsiz olur. 

"Türk halkının 1950 yılında, çeyrek yüzyıllık bir siyasal iktidarı niçin değiştirdiğini anlamak için bence İnce Memed 4'ü, bu, resmi tarihin dışında yazılmış romanı okumak yeter." 
- Fethi Naci, Bir Romancı: Yaşar Kemal 

"İnce Memed hem Homeros şiiri, hem ortaçağ türküleri, hem de bir proleter destanı ya da bir serüven romanı, hatta toplumsal bir belge niteliği taşıyor." 
- Jacqueline Piatier, Le Monde, (Fransa) 
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2016
 • Sayfa Sayısı:
  639
 • ISBN:
  9789750806995
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Şeyma 
14 Eki 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Ah be İnce Memed sen ne güzel bir eserdin öyle! Hiç bitmeseydin. :)
Çukurova'nın dağları, taşı toprağı, nehirleri, köyleri, çiçeği, böceği ve köylüleriyle upuzun bir yolculuğa çıkmışçasına kitabın içinde buldum kendimi. Kâh bir nehrin kenarında, akan suyun verdiği hoşlukla, İnce Memed çetesiyle birlikte köy ekmeğinin tadını çıkardım; kâh sobanın üzerinde mis gibi kokan tarhana çorbasına kaşık salladım. Yeri geldi portakal ağaçlarının yaydığı enfes kokuyu içime çekip, Seyran ile Memed'in yan yana olmasına sevindim. En önemlisi zulme, haksızlığa, sömürgeye o kocaman yüreğiyle başkaldıran Memed ile tanıştım. İlk etapta kendisine yapılan zulme dayanamayan fakat daha sonra sevdiklerine, çevresindeki insanlara ağalar, beyler tarafından dayatılan zorbalıklar sonucu çözümü eşkıyalıkta bulan Memed... Cumhuriyet'in ilk yılları olmasının getirdiği düzensizlik ortamında ağaların kendi çıkarları uģruna Çukurova köylüleri üzerinde kurdukları baskı ve kurtarici olarak görülen İnce Memed'e olan bağlılık çok iyi analiz edilmiş. Halkın çaresizliği, bir lokmaya dahi muhtaç edilmesi, şiddete maruz bırakılması daha güzel anlatılamazdı sanırım. Hani Ahmed Arif der ya; "Nerede bir can ölse oralı olur yüreğim, olmalı zaten, olmazsa insan olmaz yüreğim" diye, İnce Memed bana bu satırları anımsattı. Hangi insan bu denli haksızlık karşısında eşkıya olmaz ki diye sordum kendime. Yaşar Kemal; aslında en başta eşkıya olmak gibi bir niyeti olmayan fakat uģradığı haksızlık yüzünden bir ağayı öldüren Memed'i kahraman ilan ederek, eşkıya olma sürecine mecbur bırakan bir toplum portresi de sunuyor bize bu eserinde. Kahraman olarak anılmanın sorumluluğu altında ezilen, gel-gitler yaşayan, kimi zaman dağlarda olmaktan sıkılıp evinde sevdiğiyle huzurlu bir yaşam sürmek isteyen güzel yürekli bir genç..
Bütün bunların yanı sıra Yaşar Kemal; Çukurova'nın coğrafi konumuna dair tecrübesini konuşturmuş kitabında. Yörenin çiçeklerine, böceklerine varana dek her unsurun en ince ayrıntısıyla anlatılması; Çukurova gezintisine çıkmışsınız hissini veriyor.
Serinin her kitabının girişinde yöreye özgü dikenler tasvir edilmiş. Çakır dikeni, karaçalı, keven dikeni ve deve dikeni.. Her cildin sonunda ise bu dikenler ateşe verilerek yakılıyor. Bu dikenler dahi kitaba alelade konuşulmuş unsurlar değil. Her bir diken zorba ağaları, beyleri, hükmü olmayan devleti anımsatıyor. Ve her dikenin son kısımda yakılması bir belanın daha savuşturulduğu mesajını veriyor.
Böylesine enfes ve derin bir anlatımla 32 yıllık bir süreçte kaleme alınan eser muhakkak okunmalı ve irdelenmeli. Herkese keyifli okumalar.

Meşrebi Kalender 
03 Ara 2015 · Kitabı okudu · 13 günde · 8/10 puan

Bazı insanlar vardır. Yedi ceddinizden beri “A” dediğiniz şeye “Z” derler. Amma öylesine dürüstçe, öylesine inanarak, öylesine samimi derler. Dedikleri düşüncenizi değiştiremese de saygı duymaktan kendinizi alamazsınız. Yaşar Kemal de yaşamı ve yazdıklarıyla topluma inadına “Z” olanların başında geliyordu.

Bu dev adamın dev kitabını; ergen ama çokça da erken bir dönemde okumuş olmamdan mütevellit ,yine yeni yeniden okudum.

Yazar, yaşamı çok yaşamış… Hayatının büyük bir çoğunluğu doğa içinde geçtiğinden her şeyi en ince ayrıntısına kadar rahatlıkla aktarabiliyor. Yalnız, benim gibi şehir bebeleri için bu detaylı tasvir kimi zaman yorucu olabiliyor.

Kitabın konusu herkesin malumu… Kitaptaki karakterler bir kez daha, insanın renginin siyah veya beyaz değil koyu veya açık gri olduğunu kanıtlıyor.

Haksızlık, adaletsizlik dünyada nefes almaya devam ettikçe Kötülüğe karşı “BİZ” ses çıkarmayalım ama bir “O” çıksın ve “BİZ”, “O” yu avuçlarımız kanayınca kadar alkışlayalım, dediğimiz sürece …( evet, evet! Sonsuza kadar diyorum….) zevkle okunmaya devam edecek bir eser….

Güçlü kendi cennetini burada kurmuş. Yaptığı kötülük, daha kötü ortaya çıkmadığı sürece, yanına kar kalmaya devam ediyor… Güçsüze cennet lazım….İster inan ister inanma bir yaratıcı olduğuna, bu kitabı okuduktan sonra olsun istiyorsun… Bir tanrı olsun... Ne satan ne de satılan güçsüzlere karşı merhametli bir yaratıcı… Karşılaşma zamanı geldiğinde, ilk sözü “ durma öyle uzakta gel yanıma olan… Yanılmışsın, canın sağ olsun, neye inandığından banane ben sana inanıyorum ya yetmez mi ? Hadi geçti artık” diyen. Mazluma cennet lazım… Olsun! Lütfen olsun....

Ali Mehdi Alkaç 
04 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İnce Memed 4, bir kahramanlık destanının bir halk direnişinin zulümle olan savaşın romanı. Yaşar Kemal'in insanlığa verdiği bir ders, bir öğüt belki de bir gözdağı... Öyle güzel, öyle güzel ki son sayfası bittiğinde yüreğimde bir dostu kaybetmiş gibi bir acı, ama o dostla en güzel anıları yaşamış kadar şen hissettim.

nejla güldalı 
09 Mar 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 10/10 puan

İnsanları aşağılayarak, zulmederek, aç bırakarak üzerinde otorite kurulamayacağını ne kadarda güzel anlatmış. Kitabın sonunu çok merak etmiştim. Böyle bir kahramana nasıl bir son yazacaktı Yaşar Kemal ve ancak bu şekilde yazılabilirdi. İnsanların yüreğinde hep bir umut bıraktığın için teşekkürler...:))))

Ayşen 
04 Ara 2015 · Kitabı okudu · 24 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bitti...hayatımın en güzel dönemine eşlik eden bir seriydi. Başladığımda bebeğimi bekliyordum, şuan yatağında uyuyor...
Biteli 1saat oldu ve hala an be an aklımda canlanıyor tüm hikaye.
Kesinlikle ölmeden okunması gerekenler arasında. Çok güzel, tüm övgüleri sonuna kadar hakediyor...

KeMâL 
17 Oca 18:05 · Kitabı okudu · 9 günde · 9/10 puan

Uzun uğraşlar sonucu :) geçen sene başladığım İnce Memed serisini ancak bu sene bitirebildim. ( İşin esprisi ) Gerçekten de okuduğuma değdiğine inanıyorum. Serinin hiç bir kitabı ilk kitap gibi olmasa da çok eğlenceli, hareketli, bol betimlemelerle dolu bir eserdi.

4. kitapta ise diğer kitaplarına nazaran ilk 19 bölüm gerçekten çok sıkıcıydı. Sıkıcı derken bir aksiyon yoktu. Memed'in dağdan inmesi tam tamına bir hayal kırıklığı oldu. Bu sayede onun üzerine giden Arif Saim ve ağaların diplomasi trafiğini uzun bir süreçte okuyacaksınız. Ta ki Bayramoğlu'nun tekrar dağa çıkması ve Memed'i aramasıyla roman öyle hareketlendi ki çok hızlı bitiriverdim.

Kıssadan hisse olarak köylüye yapılan zulüm gerçekten çok iyi tasvir edildi. Zamanın askerleri, jandarmaları gerçekten köylüye eziyet etmiş dedirtti. Zaten bu zulme karşı ortaya çıkan bir eşkıya var; o da Memed. Bu kitap diğer üç kitaba nazaran efsaneler, fantastik olaylar, doğaüstü ve mistik konulardan oluşmakta. Hele Memed'in Kır atı... Gerçekten çok iyi işlenmiş. Yine Torosları karış karış gezecek ve orada yaşıyormuşcasına okuyacaksınız. Bayramoğlu'nun eşkıyalığı, Ferhat Hocanın imamlığı, Anacık Sultan'ın anneliği ve efsununa şahit olmak çok güzeldi. Anlatılacak çok şey var ama okumanızı öneririm. :)

Bu kitapta başka bir yönüyle Alevilik konusu da bir çok bölümde işlenmiş. Sanata verilen önem sayesinde Hz. Ali'nin tabloları, kılıcı ve adaletinden bir çok yerde söz edilmekte. Aslında bunu işlemesinin asıl sebebi o zaman Alevi, Sünni gibi mezhep ve ırk ayrımının olmayışı.

Yine bir kaç bölüme konu olan irtica meselesiydi. Yazar inceden inceye ülkeye bir eleştiri olarak bu konudan söz etmiş.

Kısacası betimleme ustası olarak niteleyebilirim Yaşar Kemal'i. Ele aldığı olaylar açısından da son derece doğru ve deneyimli. İnsan hakkı ve adalet üzerine mükemmel işlenmiş bir seri okudum.. Eşkıyalığın ne olduğunu, zamanında çekilen zorlukları ve zulme karşı gelmeyi son derece iyi öğütlüyor. Direnin diyor, pes etmeyin. Ölümden korkmayın, umudunuzu çok yüksek tutun. İnsanlara güvenin ama insan olanına.

Sizlere de bu güzel eseri tavsiye ederim. İyi okumalar diliyorum.

Senocan 
28 Ara 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

İnce Memed , yorum yapmak için kelime dağarcığım yeter mi ? Az mı söylemiş olurum ? Yeterince anlatamazsam, İnce Memed,Topal Ali,Arif Saim Bey, Seyran Kız,Ferhat Hoca,Çoban Müslüm, Murtaza ağa, Zülfü,Yüzbaşı Faruk, Asım Çavuş, Kertiş Ali, Molla Duran, Hürü ana, Anacık Sultan, Tazı Tahsin, Kürt Rüstem , Bayramoğlu, , Kasım, Temir, Keklikoğlu, Cabbar, Abdülselam hoca, Zeynullah, Taşkın Halil Bey, Sarı Sultanoğlu, Öğretmen Zeki Nijad, Şakir ağa, Muallim Rüstem, Karafırtına Kemikkıran Albay Nazmi Bey, Binbaşı Nafiz Bey bu isimlere haksızlık etmiş olurmuyum? Kitap bitti . Ben rüyadan mı uyandım ? Yoksa gerçek sandığım dünya mı rüya ? Memed şimdi çıkagelecek ; tüm haksızlığı , tüm gözyaşlarını silecek. Etkisinde çok fazla kaldığım kitaplardan( 4 cildi de dahil ) biriydi . Bir solukta okudum .Anadolu'nun her yöresini karış , karış gezdim . Yarpuz kokularını hissettim . Dağlara çıkınca azıktan yedim . Gittiğim evler de mis gibi çorbanın üzerine yakılan yağın kokusunu aldım . Kısacası anlatılmaz , okunur ...

elif güner 
16 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

İnce Memed serisini okurken yüreğim bütün Çukurova halkıyla birlikte attı. Serinin son kitabında da durum böyleydi; heyecanından, okuma keyfinden ödün vermediğini düşünüyorum. Sayfalarca süren betimlemeler zaten kitabın değerini ve Yaşar Kemal'in usta yazarlığını ortaya koyuyor. İnce Memed geç kalınmaması gereken bir kitap.

Fatos 
 01 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İlk okuduğum yaşar kemal romanıdır..15 yıl oldu..hala unutmadım. Unutmayacağım. Tekrar okumak istediğim serinin arasındadır.
Destansı anlatımı vardır. Türkiye'de doğu Anadolu topraklarında yaşanmış köylüler ve ağa ilişkisini ilmek ilmek dokudu ve içimize işledi.

Yaşar Kemal Türkiye'de en çok beğendiğim yazardır.

Zafer DENİZ 
23 Şub 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

otuz iki yılda yazılan romanın son cildi. İnce Memed'in insan ilişkilerini, sosyal yanını,..vb ortaya koyuyor usta bu romanda. ama benim aklımda hep aynı soru Memed'in ilk çocuğu nerede? ne oldu ona?

2 /

Kitaptan 66 Alıntı

Ayçagül Akar 
01 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dünyayı tanrı yedi günde yaratmadı, bir göz açıp kapayıncaya kadarki sürede yarattı. O çakan sevgidir işte. İnsanı sevgi yarattı. O çakan sevgidir işte. Evreni sevgi yarattı, toprağı, gök yüzünü sevgi yarattı, onun içindir ki evren böylesine sonsuz, toprak bu kadar zengin, yaratıcı, gökyüzü böylesine ışık kaynağı. İnsanı sevgi yarattı, onun içindir ki insan bu kadar yaratıcı, böylesine güzel diyordu Dursun Dede.

İnce Memed 4, Yaşar Kemal (Sayfa 145)İnce Memed 4, Yaşar Kemal (Sayfa 145)
Ayçagül Akar 
24 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gönül bir sırça saraydır, kırılırsa bir daha bitiştirmek zordur.

İnce Memed 4, Yaşar Kemal (Sayfa 41)İnce Memed 4, Yaşar Kemal (Sayfa 41)
Ayçagül Akar 
01 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dünya kurulduğundan bu yana güzel dünya savaştadır, kötü dünyaya karşı, çirkin dünyaya karşı. Her gün başka bir gün doğuyor, her gün yeni yıldızlar döşeniyor gökyüzüne, diyordu Dursun Dede. Her doğan gün, sabah yeni çiçekler açıyor, dünkünden daha güzel , diyordu Dursun Dede, yeni bebekler doğuyor, her gün, her gün yeniden eskisinden daha sağlıklı. Dünya her gün, her gün, her gün güneş doğarken deri değiştiriyor, yepyeni terütaze oluyor. İnsan, her insan, eğer insansa, her gün, gün tanyerleri ışırken yeniden doğuyor. Toprağa düşen her tohum, toprağı yaran her filiz yenidir. Gökyüzü her ışıyışında yeniden kuruluyor, dünya yeniden kuruluyor her tan atışında, tohum yepyeni uçuyor, su yepyeni akıyor, ışık yepyeni akıyor. İnsan yüreği yepyeni yepyeni atıyor. Çiçek sevgiye duruyor, yürek sevgiye duruyor, şırlayıp gülen ışık sevgiye duruyor. Ölüm yok, diyordu Dursun Dede… İnsana ölüm yok. İnsan muhabbete, insan sevgiye doğuyor. İnsan sevgiye doğmuyorsa insan olamazdı, o zaman ölürdü işte… İnsan insana doğuyor.

İnce Memed 4, Yaşar Kemal (Sayfa 145)İnce Memed 4, Yaşar Kemal (Sayfa 145)
Kaan Ö. 
07 Kas 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Allah, başkaldır ya kulum demiş ve insan onun cennetine başkaldırmış. Allah, başkaldır ya kulum demiş, insanların bir kısmı başkaldırmış. Onlar Allah indinde mutlu kişiler olmuşlar, bir kısmı, yani çoğunluğu Allah’ın emrine uymamış, Allah onlara cehennemini vermiş. İnsan kendine, kendi yüreğine, kendi korkusuna toptan başkaldırmadıkça, insan soyu bundan da beter olacak, aşağılanacak, zulüm, korku iliklerine işleyecek, insanlıktan çıkacak, bir solucandan da mutsuz olacak. Solucanın gözü yok, kulağı, ağzı, dili yok, insanın var. İnsan soyu başkaldırmayı, yemek, içmek, yaşamak, uyumak, çocuk yapmak gibi bir yaşama biçimi yapmazsa bugünden de bin beter olacak, içi boşalacak, duymayı, düşünmeyi, sevmeyi, sevişmeyi, dostluğu, arkadaşlığı, göğün, yerin, kurdun, kuşun, akarsuyun, tanyerindeki ışığın, yürekteki sıcaklığını unutacak. Allah buyurdu ki ben sizi yarattım ki başkaldırasınız, siz beni dinlemediniz, önce kendinize, sonra başka insanlara, sonra her şeye, her şeye boyun eğdiniz, ne buldunuz, ne öğrendinizse, ne yarattınızsa hepsi boyun eğme üzerine oldu. Ve boyun eğdiniz, ve boyun eğdiniz, ve boyun eğdiniz, boyun eğmeyi, yemek yemek, su içmek, sevişmek gibi bir yaşam biçimi yaptınız. Ve de öldünüz. Ve de solucandan beter oldunuz. Daha da olacaksınız...

İnce Memed 4, Yaşar Kemalİnce Memed 4, Yaşar Kemal
Ayçagül Akar 
26 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Bir gün Köroğluyla Demircioğlu bir dağda bir çobana rast gelmişler. Çobanın omzunda bir delikli demir asılıymış. Demircioğlu sormuş, bu omzundaki nedir, çobandır bu, demiş ki, bu omzumdaki silahtır…
…..Bu silah ne yapar? Bu silah insanı öldürür. Öyleyse sık bana, bakalım nasıl öldürecek buncacık şey beni. Anan Yahşi, baban Yahşi, çoban derdini anlatamamış ona. Karşısına geçmiş Demircioğlunun basmış tetiğe. O koskocaman adam bir çınar ağacı gibi devrilivermiş. Köroğludur, delikli demir icat oldu, mertlik bozuldu, bize bu dünyada iş kalmadı demiş, Kıratı salıvermiş, kendisi de gitmiş kırk ölmezlere karışmış."

İnce Memed 4, Yaşar Kemal (Sayfa 90)İnce Memed 4, Yaşar Kemal (Sayfa 90)
Şeyma 
09 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Ben adam öldürmem. İnsan öldürmek çok kötüdür. İnsan hiç Allah'ın yaptığı en güzel binayı yıkar mı?"

İnce Memed 4, Yaşar Kemal (Sayfa 78 - Yapı Kredi Yayınları)İnce Memed 4, Yaşar Kemal (Sayfa 78 - Yapı Kredi Yayınları)
KeMâL 
09 Oca 16:25 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

En çok zulüm görenden korkacaksın. Fırsatını bulursa bin misli zulmeder...

İnce Memed 4, Yaşar Kemal (Sayfa 25 - Yapı Kredi Yayınları)İnce Memed 4, Yaşar Kemal (Sayfa 25 - Yapı Kredi Yayınları)
KeMâL 
15 Oca 21:44 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

İnsanlara umut vermek iyidir de, o umudun altından kalkamamak kötüdür. Umudun ölmesi, insanın ölmesinden daha beterdir Alim. İnsan ölür, ölüm haktır. En kötüsü, beteri, dayanılmazı umudun ölmesidir.

İnce Memed 4, Yaşar Kemal (Sayfa 391 - Yapı Kredi Yayınları)İnce Memed 4, Yaşar Kemal (Sayfa 391 - Yapı Kredi Yayınları)

Kitapla ilgili 3 Haber

Yaşar Kemal’siz 1 yıl...!!!
Yaşar Kemal’siz 1 yıl...!!! Yaşar Kemal, 28 Şubat 2015’te vefat etmiş, 2 Mart 2015 günü 92 yaşında, büyük bir törenle sonsuzluğa uğurlanmıştı. Türkiye'nin Evrensel Yazarı Yaşar Kemal'i saygı ve sevgiyle anıyoruz...