Adı:
İnce Memed 4
Baskı tarihi:
Eylül 2016
Sayfa sayısı:
639
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750806995
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Otuz iki yıllık bir zaman diliminde yazılan İnce Memed dörtlüsü düzene başkaldıran Memed'in ve insan ilişkileri, doğası ve renkleriyle Çukurova'nın öyküsüdür. Yaşar Kemal'in söyleyişiyle ''içinde başkaldırma kurduysa doğmuş'' bir insanın, ''mecbur adam''ın romanı.

Eşkıyalığı bırakarak evlendiği Seyran ile bir Akdeniz kasabasına yerleşen Memed, burada milli mücadele kahramanlarından muallim Zeki Nejad'la dostluk kurar. Memed, köylüye zulmeden çeltikçilerle mücadele eden Zeki Nejad'ı öldürten Şakir Bey'i öldürerek yeniden dağa çıkar. Kendini yakalamak için köyleri boşaltarak köylüleri Çukurova'ya süren milletvekili Arif Saim Bey'i de öldürür. Bu olaydan sonra İnce Memed'in imi timi belirsiz olur. 

"Türk halkının 1950 yılında, çeyrek yüzyıllık bir siyasal iktidarı niçin değiştirdiğini anlamak için bence İnce Memed 4'ü, bu, resmi tarihin dışında yazılmış romanı okumak yeter." 
- Fethi Naci, Bir Romancı: Yaşar Kemal 

"İnce Memed hem Homeros şiiri, hem ortaçağ türküleri, hem de bir proleter destanı ya da bir serüven romanı, hatta toplumsal bir belge niteliği taşıyor." 
- Jacqueline Piatier, Le Monde, (Fransa) 
Ağlamaklıyım.
Bitti.
İnsanların iyiliğine, dünyanın güzelleşebileceğine, iyilerin saf iyi kötülerin saf kötü, çıkarcı olduklarını bir kez daha görerek bir yandan karamsarlığa bir yandan umuda sürüklüyor İnce Memed.
Abdi Ağalar bitmeyecek, Hamzalar Murtazalar eksilse de yok olmayacak, bir kötünün yerine bir kötü daha gelecek diyoruz ya ama iyinin sayısını hep gözardı ediyoruz.
Bu dünyada iyiler daha çok ama bir kötünün gözü karalığı sindiriyor hepsini.

Ferhat Hocanın isyan çağrısına o kadar azı ayaklanıyor, yürekleniyor ki düşünüyorsun ve biliyorsun zulme ses çıkarmayanlar daha büyük zulüm görecek.

Bir çocuğun ağlamasına dayanamayan, aç gördüğü biri karnını doyurmadan kendisinin boğazından bir şey geçiremeyen, adına destanlar yazılıp, türküler dualar okunduğunda bile yüzü kızarıp başını eğen bir eşkıya yaratabilen, insanlığa umut dağıtan Yaşar Kemal'in bizim topraklarda doğması nasıl bir hediyedir bilemem ama bence o da Kırklara, ermişlere karışmış gitmiştir :)

Yaptığım meslek mi beni bu kadar duygusal yapıyor, yoksa İnce Memed i okuyan herkes mi aynı şeyi düşünüyor bilmiyorum ama bence okuyanı gerçekten iyi insan yapıyor.
Ne diyor Dostoyevski (Ayrıca Zülfü Livaneli) "Dünyayı güzellik kurtaracak. "
BİR KİTAP İNCELEMESİ DEĞİL, BIRAKTIĞI İZİN TAHLİLİDİR..

Yaşar Kemal okumak, kurumuş bir fidana can vermek gibi..
Yaşar Kemal okumak, bütün yenilmişlikleri bir çırpıda yenmek gibi..
Yaşar Kemal okumak, sevda gibi, hava gibi, ekmek gibi..
Yaşar Kemal okumak, Çukurova 'nın bağrında alev alev kavrulurken, buz gibi bir pınardan yudum yudum içmek gibi..
Yaşar Kemal okumak, kanatları özgürlükten, doru bir atla, sevdanın son hududunu geçmek gibi..

Her kitabın son cümlesi önemlidir benim için. Ve bunlar, o son cümleden sonra hissettiklerim.. Yaşar Kemal 'i, İnce Memed' i anlatan çok bulunur. Ya böyle son adımdan ötesine varmışken.. Ve öylesine doluyken..

İnce bir patikada ilerliyorum. Akşam üzeri.. Çukurova, güneşin dünyaya en yakın olduğu yer. Yakıyor da yakıyor, bıkmadan, usanmadan, yorulmadan.

Az ötede dedemlerin yaşadığı ev.. Her şey öylesine eskimiş, öylesine değişmiş ve öylesine susmuş ki..

Evlerin de hikayeleri vardır, biliyorum. Bazen çok sevdiğin birini özler gibi tutkuyla dinlersin o hikayeyi. Bazen hiç yokmuş ve aslında hiç olmamış gibi için burkula burkula..

Zamanında ne kadar mamur olsan da, unutulunca tükenip gidiyorsun belli ki. Merdivenlerden çıkıyorum.. Etrafı kavun kokusu sarmış.. Ki babaannem çok severdi. Bir de uzun hava başlıyor radyoda. Dedem biraz daha açıyor sesini...

Çok eskide kaldı bunlar, bütün özlenen güzel şeyler gibi. Anahtarı çevirip içeriye girmeyi göze alamıyorum. Balkondaki sandalyeye ilişiveriyorum yorgunluktan.

Elimde İnce Memed 4. İnsan bir kitap bittiği için üzülür mü? Son sayfasını açıyorum. Kendi el yazımla karaladıklarım çıkıyor karşıma...

"İner perdeler, sökülür yıldızlar, göreceksin! Bu şehre yine kar yağar, yine ellerim kavrulur ayazlarda, bilirsin.

Oyunları hileyle bitirenler, hükümdar olurlar küçücük dünyamıza. Ve biz onlara koskoca ehliyetler veririz, özgürlüğümüzü umarak.."

Daha fazla okuyamıyorum. Kitabı kapatıp tozlu masanın üzerine bırakıyorum.
Derin bir nefes almaya çalışsam da yüreğim bir serçeninki kadar çaresiz.

Gözlerim ufukta bir yere takılıyor." İşte bu! "diyorum. Sırtımı dayayabileceğim, canımı rüzgarında savurabileceğim, yalnızlığımı yalnızlığına katabileceğim...

Düldül Dağı.. Bir bilsen, hangi derdin merhemi olduğunu...
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.429 Oy)19.194 beğeni43.793 okunma3.061 alıntı184.694 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.530 Oy)7.942 beğeni21.542 okunma4.060 alıntı130.671 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.963 Oy)8.933 beğeni26.554 okunma2.713 alıntı115.969 gösterim
 • Kuyucaklı Yusuf
  8.5/10 (5.033 Oy)5.447 beğeni17.492 okunma1.020 alıntı60.760 gösterim
 • İnce Memed 2
  9.4/10 (885 Oy)906 beğeni2.406 okunma408 alıntı7.782 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.623 Oy)8.900 beğeni28.974 okunma864 alıntı140.891 gösterim
 • İnce Memed 3
  9.5/10 (671 Oy)688 beğeni1.693 okunma355 alıntı5.949 gösterim
 • İnce Memed 1
  9.4/10 (1.787 Oy)1.767 beğeni4.820 okunma592 alıntı24.282 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.760 Oy)11.505 beğeni28.701 okunma1.620 alıntı150.394 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.706 Oy)5.807 beğeni19.848 okunma845 alıntı102.223 gösterim
Nihayet sizinle yaz mevsiminin benim için esas amacı olan seriyi paylaşma ve inceleme fırsatı buldum. Temmuz-Eylül arası yaptığım okumayla İnce Memed serisini bitirdim. Baştan şunu söyleyeyim ki bundan sonra mutlaka diğer Yaşar Kemal serilerini de okumaya çalışacağım. Çünkü dili o kadar yalın, o kadar özgün bir yazara henüz bizim edebiyatımızda rastlanmamıştır. Aynı şekilde Anadolu'yu dağ tepe anlatan, müthiş imgelerle şiirsel bir anlatım yaratan bir üslubu vardır. Bundan dolayı hem yeni yeni kitap okuma alışkanlığı edinenler, hem de bu alışkanlıkta ilerleyenler için vazgeçilmez bir eser olduğunu düşünüyorum. Zaten belirtmeliyim ki bence Yaşar Kemal bilmeyen, okumayan bir nesil kördür.

İçeriğinden kabaca bahsetmezsek olmaz. Ağaların zulümleri altında inleyen köylülerin hikayesi Dikenlidüzü'nde, Değirmenoluk'ta başlar. Burada anasıyla beraber yaşayan İnce Memed de zulümden nasibini almıştır. Bir süre sonra bu zulme dayanamayan İnce Memed, sevdiği kızı da alıp kaçmak ister. Fakat sevdiği kız Hatçe'nin ağanın eline düşmesi, onun yeğeniyle zorla evlendirilmek istenmesi Memed'in sabrını taşırır, ağanın yeğenini öldürür ve kaçar. Hatçe'yi de düzmece delillerle ve yalancı şahitlerle Abdi Ağa, hapse attırır. İnce Memed'in dağa çıkma öyküsü burada başlar. İlk başta katıldığı Deli Durdu çetesinden deneyimler edinse de, bu çetenin de haksız yere köylüleri soyduğunu görür, vicdanı dayanamaz ve bu sefer de kendi çetesini kurar. İnce Memed'e dağda Yörükler yardım eder. Memed kendi çetesini kurduktan sonra yaptığı ilk iş Hatçe'yi ve onun hapiste tanıdığı Iraz'ı hapisten kaçırmasıdır. Lakin candarmalar onların peşini bırakmaz. Hatçe tam doğuracağı sırada candarmalarla çarpışma başlar, Hatçe ölür. Çocuğu ise Memed Iraz teyzeye bırakmak zorunda kalır. Fakat Memed'in intikam alması gerekmektedir. Böylece bütün Dikenlidüzü köylülerinin dillerine destan olan işi yapar, Abdi Ağa'yı öldürür, birinci kitap biter. İkinci kitapta artık İnce Memed bir efsane olmuştur. Bütün köylüler onun meziyetlerini konuşurlar. Kitabın bu kısımlarında sözlü edebiyattan bolca faydalanılması da bence çok yerinde olmuş. Bu arada birinci ciltte bahsetmediğim Topal Ali, Cabbar, Recep Çavuş kişilerini de İnce Memed'in arkadaşları olarak bilin. Topal Ali serinin bütün kitaplarında kendisini gösterir, diğerleri birinci ciltten sonra ehemmiyetini kaybeder. İnce Memed ikinci kitapta bu sefer Vayvay köyünün belası olan Ali Safa Bey'le uğraşmak zorundadır. İnce Memed'in Vayvay'a gelmesi onu çok seven Koca Osman'ın sayesindedir. Ayrıca Dikenlidüzü'nün halkı da Abdi Ağa'dan sonra Kel Hamza'yla uğraşmaktadır. İnce Memed ikinci ciltte de bunlara karşı mücadelesini yürütürken, aklına takılan ''Abdi Ağa gider, Hamza gelir, Veli gider, Ali gelir'' çıkmazından kurtulmaya çalışacaktır. Üçüncü ciltte cevabı bulunan bu problemi açmıyorum. Üçüncü ciltte de Çiçeklidereli Mahmut Ağa, en son da Arif Saim Bey'de biçimlenir kötülük. İnce Memed seri boyunca tüm bu kötülüklerle mücadele eder, halka özgürlük dağıtır. Köylüler de onu sever, sayar ve korurlar. Serinin diğer kitaplarında karakterler sürekli değişse de mücadele özünde aynı kalır. Dördüncü ciltte İnce Memed'in yanında Ferhat Hoca, Kasım, Şahan ilk kitaptaki yoldaşlarının yerini alır (Tabi Topal Ali'ye ve Ferhat Hoca'ya ben hayran kaldım).

Kısacası, soylu eşkıya tipinin çok bariz kullanıldığı ve zulme başkaldırının ana tema olduğu bu romanda, aynı zamanda dönemin bozuklukları da yer alır. Edebiyat eleştirmeni Berna Moran, bu romanı bir çok açıdan Sabahattin Ali'nin Kuyucaklı Yusuf kitabına benzetmektedir. Baştan da dediğim gibi mutlaka okunması gereken bir kitaptır, Yaşar Kemal okumayan kördür, bir şey okumamıştır.
Dört ciltten oluşan , iki bin sayfanın üzerinde bir eseri okuduktan sonra inceleme yazmamak olmazdı.

İNCE MEMED, okuyucunun hafızasında uzun zaman yer edinecek bir soylu eşkıyanın öyküsü. Köroğluvari bir eşkıya: davranışlarıyla, erdemli duruşuyla, öç alma tutkusuyla hatta atıyla... Bu anlamda eseri bir karakter romanı olarak değerlendiren eleştirmenlerin tespiti isabetlidir.

“Önce içindeki, yüreğindeki zinciri kopar, başkaldır. Sonra dünyanın bütün zincirlerini kır, tekmil kötülüklere başkaldır, iyilik getir. (4. Cilt,Sayfa 349)”

İşte kahramanımızın yegane amacı bu: BAŞKALDIRI!

Neye karşı?
Zulme, zulmedene.

Kim bu zalimler?

Cumhuriyet devrinde, hızla burjuvalaşan tarımda, Çukurova’nın bereketli topraklarını parselleyen, köylüyü insan yerine koymayan -yazarın ifadesiyle b... böceği gibi gören-, gittikçe semiren ağalar, buna göz yuman hatta iş birlikçi olan sistem (kaymakamından valisine, jandarmasına hatta milletvekiline kadar)

Aslında eserin birinci cildinde İnce Memed, yaşadığı köyün ağası Abdi’nin zulmüne karşı bireysel bir başkaldırı içindedir. Yeşilçam tadında olaylar... Fakat diğer ciltlerde bu bireysel başkaldırı tüm ezilenleri temsil eder. Karakterimiz Marksist bir reformcu ve düşünür kimliğine bürünür. Köylüye toprağını dağıtır. Zenginden alır fakire verir.

İşte bu minval üzere maceralarını okuduğumuz bir avuç adamdır İne Memed. Öyle pala bıyıklı, pehlivan görünümlü de değildir. Onu ilk gören efsane İnce de bu muymuş diye dudak büker, konduramaz ona eşkıyalığı. Safi yürektir ama. Hele bir de gözbebeklerine o iğne ucu gibi pırıltı gelip yerleşince korksun ağalar, paşalar, zalimler.

Bu yüreğin peşine takılan okuyucu Çukurova’da, Anavarza’da, Toros’larda ayak basmadık toprak, çıkılmadık sarp kaya, girilmedik mağara bırakmaz. Onunla girer çakırdikenliklerin içine, onunla yırtılır giyitleri, onunla kanar tüm bedeni. Onunla siner kayanın dibine kurşun geçmez silme karanlıkta. Onunla yiter fırtınalı silme bayazlığın içinde. Onunla koşar yarpuz kokan ovalarda. Onunla yorulur, onunla uyur dudağını sündüre sündüre bir bebek masumiyetiyle. Onunla kaşık çalar tereyağlı bulgur pilavına, tarhana çorbasına, Anavarza balına. Bazen de onunla aç kalır midesi sırtına yapışırcasına. Onunla korkar, onunla heyecanlanır. Bekler ki Memed yapıştırsın artık kurşunu şu zalimin taş kesmiş yüreğine. Ama içinden de der: “Kanı kanla yumazlar, kanı suyla yurlar Memed’im.” diye. Memed de bilir bunu gerçi. Hiç de içinden de gelmez aslında vurmak, öldürmek. Onun temiz yüreğinde sevgi taşar oluk oluk. Karıncayı bile incitemez aslında. Bir iyi adam ki canıyın içine koy! Ama mecbur bırakırlar onu. Başka çıkar yol komazlar Memed’e eşkıyalıktan gayrı.

Bozuk düzenin bekçiliğini yapan jandarma kumandanları içinde bir Asım Çavuş dışında iyi bir vatan evladı yok. O da emir kulu (!) ya, erdemli adamdan yana olsa da zalim ağaların oyuncağı. Külliyen beceriksizler ordusu. Dağdan hep madara olup dönüyorlar. Köylüyü sürekli sopadan geçiriyorlar. Hadi o kasabada görevli olanlar o mayadanmış desek, yok. Ankara’dan son anda gönderilenler daha bir zalim. Bu toprak ağaları külliyen zalim.Hepsi aç gözlü akbaba. Her sinsi planın ardından kurulan rakı sofraları... Milli Mücadeleye destek veren canla başla çalışan vatan evlatları hatta eşkıyalar kıyıda köşede sefillik içinde yüzerken, Fransızlar’a yaranmaya çalışırken çekildiklerini öğrenince bir anda Kuvay-ı Milliyeci olanlar hep ağa, kaymakam hatta milletvekili oluvermişler.


Bütün bu kötülerin karşısında iyiliğin, erdemin timsali, garibanların tek umudu olmuş, efsaneleşmiş İnce Memed. Bir Köroğlu türevi. Yanında olan, ona destek veren, gönül verenler de onun gibi onurlu, erdemli insanlar. Hepsi birer İnce Memed.
Ama netice de dünyaya hükümdar olamayacak bir eşkıya.

Ne diyordu Kemal Tahir: “Bir memlekette halkın kahraman anlayışı, eşkıyadan yukarı çıkmamışsa o memlekette insanların çoğunluğu soyguna biraz yatkın demektir.” (Yorgun Savaşçı, Kemal Tahir (Sayfa 445 - İthaki Yayınları)

İnce Memed’in ardından Kemal Tahir’in “Rahmet Yolları Kesti” eserini okumayı düşünüyorum. Bakalım onun eşkıyası da İnce Memed gibi sevimli ve erdemli mi?

Adına türkü yakılmış bir roman kahramanı İnce Memed’i severek okudum.

https://www.youtube.com/watch?v=zSSLdnTXqm0

Keyifli Okumalar...
Hey aşkı çalan yeri göğü bilmezler
Kendine bir kalbi yurt edinememişler
Boş gözlerle bakan
Uzaklara haykıramayan
Duymamakta ısrar eden
Toparladığı hayatları mum alevinde yakanlar
Günler geçer de o gün gelmez sananlar
Yakındır yeşerecek tohumun suyla buluşması
Yakındır umudun dağlara yükselişi
Sanmayın ki bitecektir zulme isyan
Bir çocuktur çıkacak filintasıyla
Alacasinda gecenin bir top ışıkla
Yakacaktir zulme isyanın ateşini
Yürektir tepeden tırnağa
Alevdir güneşten kopan
Sarı bir parıltıldır gönlü
Çelik ışıltısı gibi rüyaları
Aşk gibi gözleri
Ve mavidir gökyüzü gibi yüzü
Mavidir özgürlük gibi

Dilim lal, ne desem eksik kalır, yarım kalır...

Teşekkürler Yaşar Kemal.
DİKKAT DİKKAT: Koca adamın  yüreğiyle yazdığı bu eseri yüreğiyle okuyan bir okuyucunun yaşamına, bakış açısına,okuma olgunluğuna basamak atlatacağına inandığım bu eseri henüz nefes alıyorken, gözünüz görüyorken, kalbiniz atıyorken mutlaka tanıyınız derim. Kendim de dahil genel olarak okuyunca okumakta geç kalınmışlık hissi veren bir başyapıt benden söylemesi.

 (İnce Memed 1-2-3-4 genel inceleme)

Peki İnce Memed kimdir, İnce Memed ufak tefek, cılız, gariban, ver eline al ekmeğini, pak yürekli bir çoçuk.
İnce Memed sevdiğiyle mutlu bir yaşamın hayalcisi olan bir sevdalı .
Ince Memed sahip olduğu,ekip biçtiği topraktan emeğinin karşılığını isteyen, açlık ve sefalette olan yetim bir anne evladı.
İşte bu denli yaşamına müdühale edilen zülüme yoksulluğa,haksızlığa, insanların bir lokma ekmeğe muhtaç edilmesine, insanın insanı köle gibi kullanmasına karşın Yasar Kemal'in  olağanüstü, fantastik bir dille kahraman profiline bürüdüğü başkaldırının sembolü haline getirdiği zorunluluktan eşkiya olan bir efsane İnce Memed.
Eser ne kadar efsane tadında olsa da asıl tadı genzimizde acı tat bırakan,kafamızda kıvılcımlar yakan, yüreğimize samimyet ve insanlığı sızdıran gerçekler şüphesiz.
İnce Memed başkaldırısı bir toplumun bir kitlenin davası,Ince Memedler davası olmaya başlayınca ne oluyor?
Ölümsüz taktik !!
Dönemin vatanperverleri,zengin ağaları hemen göğsüne istiklal madalyası takıp vatanseverlik profili altında ellerindeki zülüm kılıçlarıyla halkın üzerine; vatan hayini,ırz,mal,devlet düşmanı diye her an inmesi oluyor ! 
Heyy eli ayağı öpülesi koca YAŞAR KEMAL:
Hergün yeniden doğan güneşi, her sabah yeniden açan çiçeği, her gece yeniden gökyüzüne döşenen yıldızları ibret al insanoglu; ışık yepyeni dünya yepyeni insan yüreği hergün yepyeni diyor.
Insanlar zulüm altinda inlemeyi kabul ettikçe insanlığın bir sinekten ne farkı kalır.
Önce içindeki, yüreğindeki zinciri kopar, başkaldır. Sonra dünyanın bütün zincirlerini kır, tekmil kötülüklere başkaldır, iyilik getir.
Allah yüreğine umudu verdi zulüme başkaldırman için umuttan daha değerli bir şey, bir silah olamaz .
Zulüm bunca artar, insanoğlu bunca aşağılanırken sen,ben, o ; Bİz olalım zalime karşı, yaşam olalım, iyilik, güzellik, sevgi, adalet olalım, halk olalım diyor insanın yüreğine güç olan koca adam.

Yaşar Kemal düşünceyi iletmede muazzam bir kalem olduğu gibi düşünceyi anlatmada da muazzam.
Okuyucuyu sıkmayan muthiş tasvir ve betimlemeleriyle Çukurova'nin sıcak güneşinde teni yanmış, oranın tozu toprağını yutmuş,devedikenlerinin üstünü başını parçaladığı, sıra dayağına çekilip tabanlarına tuz basılan bir köylü,
anzarva kayalıklarında yaz-kış çatışan bir eşkiya, diz kapağından kurşunu yemiş acıdan avazı çıktığı kadar bağıran emir kulu bir jandarma olmuşsunuzdur artık
yani kısacası taşradaki yaşli,genç,çoçuk,zengin,fakir hepsinin hayatının içinde gezmiş,görmüş kokusunu,tadını almış ve en önemlisi her şeyi hissederek tanık olmuşsunuzdur.

Tüm seri boyunca büyük bir merhamet ve sevgiyle başımı okşadığını hissetiğim bu baba adamı bir zere olarak ifade edebilmek ne hadime ki.
Selam olsun zülüme,adaletsizliğe karşı sonuna kadar direnen İnce Memed'lere, Selam olsun sanatıyla mazlumun-toplumun sesi olan Yaşar Kemal'lere
diyerek tekrardan şiddetli bir tavsiye bırakıyorum buraya İyi okumalar...
Öncelikle üstad Yaşar Kemal’i vefatının 3. Yıl dönümünde rahmetle, sevgiyle anıyorum.Allah mekanını cennet eylesin. Yattığı yerde incinmesin. Edebiyatımıza böyle bir güzel eser,eserler kazandırdığı için ona şükranlarımı borç bilirim.
minnetle...

İnce Memed…

Sevdiği için bir baş kaldırışla başlayan serüveni ağa,bey,paşa’ların anadoluya yaşattığı zulüm altında yoksulluktan,garibanlıktan kan ağlıyorlar.İnce Memed bu yaşantılara,yaptırımlara karşı halkın tek gücü ve tek sesi oluşu…

İnce Memed’i yakından tanırsak yetim, öyle kaba saba bir yapıda olmayan,utangaç bir gariban köy çocuğu…

ama zulme, sinmişliğe, boyun eğmeye karşı dirençli bir eşkıya,yürekli bir babayiğit…

Anadolu halkını,Torosları,Çukurova’yı tüm çıplaklığıyla ve saflığıyla; insanı insan yapan,halkı halk yapan şeyleri tüm unsurlarıyla anlatmış Koca çınar Yaşar Kemal.

Romanda 4 ciltlik bir roman olduğu için bunu böyle çatkalem bir şekilde yazarak incelemek bana açıkçası uygun gelmiyor. Bence romanı incelemek için bile küçük bir roman yazılabilir. Yazmanın,irdelemenin ötesinde olduğu gibi okuyup,kabullenip dikkat çeken yönleri kendi hazinemize ve benliğimize kazandırmanın uğraşı içinde olmamız gerektiğinin kanısındayım. Üstad Yaşar Kemal’in tecrübe ve gözlemleriyle yoğrulmuş bu nadide eseri okumaktan büyük keyif aldım. Edebi dünyamıza böyle bir eser kazandırdığı için ayrıca kıvançlıyım.

Toplumu tüm benliğiyle beraber anlatan, olayları tüm çıplaklığıyla bir karakter üzerinden yaşatmaya çalışılan bu nadide eseri okumayanlar için önerebileceğim tek şey bir an önce okumaları…
(İnce Memed 1-2-3-4'ün genel incelemesidir.)

Ah be İnce Memed sen ne güzel bir eserdin öyle! Hiç bitmeseydin. :)
Çukurova'nın dağları, taşı toprağı, nehirleri, köyleri, çiçeği, böceği ve köylüleriyle upuzun bir yolculuğa çıkmışçasına kitabın içinde buldum kendimi. Kâh bir nehrin kenarında, akan suyun verdiği hoşlukla, İnce Memed çetesiyle birlikte köy ekmeğinin tadını çıkardım; kâh sobanın üzerinde mis gibi kokan tarhana çorbasına kaşık salladım. Yeri geldi portakal ağaçlarının yaydığı enfes kokuyu içime çekip, Seyran ile Memed'in yan yana olmasına sevindim. En önemlisi zulme, haksızlığa, sömürgeye o kocaman yüreğiyle başkaldıran Memed ile tanıştım. İlk etapta kendisine yapılan zulme dayanamayan fakat daha sonra sevdiklerine, çevresindeki insanlara ağalar, beyler tarafından dayatılan zorbalıklar sonucu çözümü eşkıyalıkta bulan Memed...

Cumhuriyet'in ilk yılları olmasının getirdiği düzensizlik ortamında ağaların kendi çıkarları uğruna Çukurova köylüleri üzerinde kurdukları baskı ve kurtarıcı olarak görülen İnce Memed'e olan bağlılık çok iyi analiz edilmiş. Halkın çaresizliği, bir lokmaya dahi muhtaç edilmesi, şiddete maruz bırakılması daha güzel anlatılamazdı sanırım. Hani Şair diyor ya; "Nerede bir can ölse oralı olur yüreğim, olmalı zaten, olmazsa insan olmaz yüreğim" diye, İnce Memed bana bu satırları anımsattı. Hangi insan bu denli haksızlık karşısında eşkıya olmaz ki diye sordum kendime. Yaşar Kemal; aslında en başta eşkıya olmak gibi bir niyeti olmayan fakat uğradığı haksızlık yüzünden bir ağayı öldüren Memed'i kahraman ilan ederek, eşkıya olma sürecine mecbur bırakan bir toplum portresi de sunuyor bize bu eserinde. Kahraman olarak anılmanın sorumluluğu altında ezilen, gel-gitler yaşayan, kimi zaman dağlarda olmaktan sıkılıp evinde sevdiğiyle huzurlu bir yaşam sürmek isteyen güzel yürekli bir genç..

Bütün bunların yanı sıra Yaşar Kemal; Çukurova'nın coğrafi konumuna dair tecrübesini konuşturmuş kitabında. Yörenin çiçeklerine, böceklerine varana dek her unsurun en ince ayrıntısıyla anlatılması; Çukurova gezintisine çıkmışsınız hissini veriyor.
Serinin her kitabının girişinde yöreye özgü dikenler tasvir edilmiş. Çakır dikeni, karaçalı, keven dikeni ve deve dikeni.. Her cildin sonunda ise bu dikenler ateşe verilerek yakılıyor. Bu dikenler dahi kitaba alelade konuşulmuş unsurlar değil. Her bir diken zorba ağaları, beyleri, hükmü olmayan devleti anımsatıyor. Ve her dikenin son kısımda yakılması bir belanın daha savuşturulduğu mesajını veriyor.
Böylesine enfes ve derin bir anlatımla 32 yıllık bir süreçte kaleme alınan eser muhakkak okunmalı ve irdelenmeli. Herkese keyifli okumalar.
Kitap bitti ilk olarak büyük bir boşluğa düştüğümü ifade edeyim. Son sayfayı okuyup kapağını kapattığınızda ne dediğimi anlayacaksınız. Sonrasında ee ne oldu şimdi, ne olacak? soruları belirdi aklımda.
Evet ne olacak şimdi? İnce Memed yok mu oldu, artık ince Memed olmayacak mı?
Olacak hem de daha fazla. Hani ilk kitapta onlar az biz çokuz diyordu ya şimdi daha da çok.

İnce Memed destansı bir hikaye ve en çok da o destanı bu kitapta hissediyorsunuz.
Ne yazacağımı da bilmiyorum ki...

Bütün kitaplara 10 verdim buna neden 9 verdiğimi söyleyeyim o zaman ilk başta. Memed'in hatçe'den olan çocuğunu bekledim bir yerlerden çıksın diye ama çıkmadı.(Çıktıysa bile ben hatırlayamadım şu an) Belki de böyle olması gerekiyordu bilemiyorum ama beklenti içini girdim açıkcası. Sonlara doğru sanki bitirmek için hızlanılmış gibi hissettim olaylar çok çabuk anlatılıyordu. Tabii alıştık 3 kitapta da geniş geniş anlatıma belki de hiç bitmesin istediğim için bana öyle gelmiş olabilir. Sonra Hz. Adem ile Hz. Havva tasvirleri üzerinden yapılan cinsel içerikli  anlatım da biraz rahatsız edici geldi bana.
Hz.Ali de ön plana çıkarılmış genel manada.
Serinin 3 kitabına nazaran en ağır ilerleyen kitaptı bana göre. Bu kitap diğerlerine nazaran daha detaylı o yuzden de ağır ilerlemesi normal. Bütün yöreyi yaşamı, cumhuriyet sonrası halkın içine düştüğü durumu çok iyi yansıtmış. Kırkgöz ocakları, Anacık Sultan, ermişler vs....

Kitaba gelirsek İnce Memed yine dağlarda. Artık tamamen efsane olmuş durumda. Ağalar beyler tüm güçleriyle onun peşinde.

Memed önce hayalini kurduğu gibi portakal bahçeli evine yerleşir. Orada tanınmaz şekilde yaşar gider ama orada da Şakir Bey vardır. Yine içindeki kurt rahat durmaz. Nasıl dursun ki...
Kaçınılmaz son Şakir'in de başına gelir ve Memed yine ait olduğu yere döner.
Kasabada Arif Saim ve ağalar planlar üstüne planlar yaparlar. Çıkarları uğruna her şeyi göze alırlar. Arif Saim sözde milletvekili ve onun verdiği güçle yapmadığı şey yok. Çok iyi kullanıyor durumu.
Bir de 4 kitapda da olay hiçbir zaman Ankara ya ulaşmıyor. Bunu bilinçli yaptığını düşünüyorum. Çünkü Cumhuriyet sonrası köylü yalnız kalmış, boşlukta kalmış bir dönem. Yalnızlıktan ziyade boşlukta kalmış. Ne yapacağını bilemez bir halde. Memed'in yaşadığı köydeki Öğretmen karakteri ve Ferhat hoca halkı bilinçlendirmek adına yüzlerce sözler söylemektedir. Onların söylemleri Cumhuriyetin nasıl olması gerektiğini halkın nasıl olması gerektiğini korkmamak, zulme boğun eğmemesi gerektiğini göstermektedir.

Söylenecek, konuşacak o kadar çok şey var ki...
Aklıma geldikçe eklerim belki. Bunlar şimdilik anlık, kafamın içinde dönen düşünceler.
Harika bir kitap.... Bittiği için çooook üzgünüm.
Tüm seriyi okusam da devamı gelsin istedim. Kesinlikle okunmalı ve okutulmalı.

Kitabı okurken https://youtu.be/ytbUzbTEshw
Beni siz delirttiniz ( cem karaca) döndü kafamda.

Beni Siz Delirttiniz

Beni siz delirttiniz evet, evet,evet, siz, siz 
Kırmızı ışıkta geçen şoförler ve boşverli türküler 
Sahil yolundaki kazalar, denize düşen şu uçak 
Beyaz camda hayvanlar ve reklamlar, 
Yeşilçam'da baldır bacak 

Beni siz delirttiniz evet, evet, evet siz delirttiniz beni 
Uçaklar, rüşvetler ve mobilyalar ve ahlak üstüne nutuklar 
Günden güne ufalan ekmekler pasta yesin efendiler ama 
Gaz tenekesi ile su kuyrukları ve bir başbuğun buyrukları 

Beni siz delirttiniz evet, evet, evet 
Siz delirttiniz beni hiç kuşkum yok bundan eminim 
Darılmaca yok ben bir deliyim ama beni siz delirttiniz 
Gelin katılın sizde bize, bizde herkese yer var 
Dostlarım hep Napolyon hepsi Sezar 
Bol miktarda Hitler de çıkar 


Söz: Cem Karaca
Müzik: Cem Karaca 

Beniiiii siz delirttiniiiiz diyor bir ince memed ve nice memedler.
İnce Memed 4, bir kahramanlık destanının bir halk direnişinin zulümle olan savaşın romanı. Yaşar Kemal'in insanlığa verdiği bir ders, bir öğüt belki de bir gözdağı... Öyle güzel, öyle güzel ki son sayfası bittiğinde yüreğimde bir dostu kaybetmiş gibi bir acı, ama o dostla en güzel anıları yaşamış kadar şen hissettim.
İnce Memed Serisi 1,2,3,4
Yorumumu sadece bu kitap için değil tüm seri için yapacağım ben.

Anadolu halkının yoksulluğu, sefaleti, geri kalmışlığı, ağalığın tüm yöreye hakim olması üzerine Değirmenoluk köyünden İnce Memed'in tüm bu haksızlıklılara, aşağılanmaya, adaletsizliğe ve zulme karşı başkaldırarak eşkilalığa sürüklenmesinin öyküsü.
İnce Memed; masumun, fıkaranın, yoksulun, kimsesizlerin, kadının, çocuğun umudu, halkın baştacı, Çukurova'nın ve yöresinin efsanesi, zalimler için eşkiya köylülerin kurtarıcısı, direnişin simgesi, haksızlığa boyun eğmeyen insanlığın onuru..
Detayları ve olağanüstü, gerçekçi ve zengin betimlemeleri okuyucu sıkmayan ve dört kitap boyunca okuyucuyu adeta içine çeken muhteşem bir eser, destansı bir roman...

"Bir İnce Memed gitse de, yerine bin İnce Memed gelir"
"Zor," dedi gülerek Dursun Dede. "İnsan olmak çok zor sultanım. Dünyada çok şey kolay da, insan olmak zor."
Yaşar Kemal
Sayfa 146 - Yapı Kredi Yayınları
Insanlar böyle uyudukca, insanlar böyle zulüm altında inlemeyi kabul ettikçe insanlığın bir sinekten ne farkı olur, insanlar eğer en küçük bir haksızlığa bir zulme baskaldirmayi akil etmezlerse, insanlık bundan daha beter hale düşecektir.
Bu adı sanı bilinmedik eller sözünü çok seviyordu. Karacaoğlan da öyle demiyor muydu, adı sanı bilinmedik ellere gitmeyince gönül yardan ayrılmaz.
"...Azıcık aklı olan bir daha kendini ölüme atar mı? İnce Memed de çok akıllıdır, o her zaman ne derdi biliyor musun? ... "
"Ne derdi Ali?"
"Eşkıya dünyaya hükümdar olmaz, derdi."
"Acayip," diye, artık kendisine iyice gelmiş Murtaza Ağa şaşkınlığını belirtti. "Ama bütün bunları bilerek bunca yıl dağda gezdi."
Yaşar Kemal
Sayfa 307 - Yapı Kredi Yayınları
"İnsanlara umut vermek iyidir de, o umudun altından kalkamamak kötüdür. Umudun ölmesi, insanın ölmesinden daha beterdir."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İnce Memed 4
Baskı tarihi:
Eylül 2016
Sayfa sayısı:
639
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750806995
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Otuz iki yıllık bir zaman diliminde yazılan İnce Memed dörtlüsü düzene başkaldıran Memed'in ve insan ilişkileri, doğası ve renkleriyle Çukurova'nın öyküsüdür. Yaşar Kemal'in söyleyişiyle ''içinde başkaldırma kurduysa doğmuş'' bir insanın, ''mecbur adam''ın romanı.

Eşkıyalığı bırakarak evlendiği Seyran ile bir Akdeniz kasabasına yerleşen Memed, burada milli mücadele kahramanlarından muallim Zeki Nejad'la dostluk kurar. Memed, köylüye zulmeden çeltikçilerle mücadele eden Zeki Nejad'ı öldürten Şakir Bey'i öldürerek yeniden dağa çıkar. Kendini yakalamak için köyleri boşaltarak köylüleri Çukurova'ya süren milletvekili Arif Saim Bey'i de öldürür. Bu olaydan sonra İnce Memed'in imi timi belirsiz olur. 

"Türk halkının 1950 yılında, çeyrek yüzyıllık bir siyasal iktidarı niçin değiştirdiğini anlamak için bence İnce Memed 4'ü, bu, resmi tarihin dışında yazılmış romanı okumak yeter." 
- Fethi Naci, Bir Romancı: Yaşar Kemal 

"İnce Memed hem Homeros şiiri, hem ortaçağ türküleri, hem de bir proleter destanı ya da bir serüven romanı, hatta toplumsal bir belge niteliği taşıyor." 
- Jacqueline Piatier, Le Monde, (Fransa) 

Kitabı okuyanlar 1.420 okur

 • Emre Esen
 • Mehmet Yılmaz
 • Mustafa Borazan
 • Diyaddin Deniz
 • Esra Balcı
 • Erkan agadi
 • Halil Akdemir
 • Tuncay Korkmazer
 • Ertuğrul Kürşad EBELEK
 • AltıÇiziliCümlelerim

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.4
14-17 Yaş
%2.7
18-24 Yaş
%13
25-34 Yaş
%29.6
35-44 Yaş
%33.5
45-54 Yaş
%12.3
55-64 Yaş
%2.4
65+ Yaş
%2.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%50.7
Erkek
%49.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%74.5 (464)
9
%15.4 (96)
8
%6.7 (42)
7
%1.9 (12)
6
%1 (6)
5
%0.2 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0.3 (2)

Kitabın sıralamaları