İnce Memed 3

9,2/10  (225 Oy) · 
780 okunma  · 
200 beğeni  · 
2.655 gösterim
Otuz iki yıllık bir zaman diliminde yazılan İnce Memed dörtlüsü, düzene başkaldıran Memed in ve insan ilişkileri, doğası ve renkleriyle Çukurova nın öyküsü. Yaşar Kemal in söyleyişiyle 'içinde başkaldırma kurduyla doğmuş' bir insanın, 'mecbur adam'ın romanı. rnÇiçekli Mahmut Ağa, Çiçeklideresi köyündeki topraklarını işleyen köylüleri İnce Memed i korudukları için topraklarından atar. Bunun üzerine Memed Çiçekli Mahmut Ağa yı öldürür. Zulmedenlerin öldürmekle bitmeyeceği yönündeki kuşkuları, 'bir İnce Memed gitse de, yerine bin Memed gelir' fikriyle umuda dönüşür. rn
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2016
 • Sayfa Sayısı:
  629
 • ISBN:
  9789750807039
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Derya Yalınkılıç 
17 Kas 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kış mevsimine geçtiğimiz şu günlerde içime ilkbahar getirdi Yaşar Kemal. :) Yine muhteşem betimlemeleriyle resim yapar gibi anlatmış Çukurova'yı usta yazarımız.

İnce Memed 3'te ağaların psikolojik durumlarına daha fazla yer verilmiş serinin diğer kitaplarından farklı olarak. Ali Safa'nın ölümünden sonra sıranın kendisine geldiğini düşünen ağaların korkusunu öyle bir anlatmış ki yazar onlara da üzülmemek elde değil.

İlerleyen sayfalarda İnce Memed'in ağalar az, fukaralar çok; bir İnce Memed ölür, bin İnce Memed gelir diyerek artık eşkiyalığı bırakıp sevdiceği Seyran'la portakal bahçeleri olan bir evde mutlu bir hayat sürme hayallerine tanıklık ediyoruz. Peki mecbur adamımız İnce Memed'in içindeki kurt bu hayallere ulaşmasına izin verecek mi? :)

Ve köy halkı... Kafası fena halde karışık, güç kimdeyse saygısını ve sevgisini ona yönlendiren köy halkı da unutulmamış tabii ki.


Bir kitap ki hem destansı hem gerçekçi.
Bu kitabı okumadan ölmemeli. :)

Keyifli okumalar :))

Songül 
08 Eki 2016 · Kitabı okudu · 12 günde

İnce Memed...
Yaşar Kemal'in mecbur adamı.Her kitapta bir öncekinden daha fazla mecbur.İsteyerek eşkıya olmamış, isteyerek devam etmeyen Ince Memed'in ikirciğinin kaynağı;ne jandarma korkusu,ne köylünün tepkisi ne de başka bir şey.Kaynağı,Kemal'in deyişiyle "içindeki kurt".İnce Memed düze inip Seyranla Akdeniz'de portakal kokulu bir ömür yaşamak istiyor ama olmuyor,içindeki kurt buna izin vermiyor.
Bu kitapta Memed bir gerçeğin farkına varıyor:İnce Memed ölse bile onun yerine on tane, yüz tane İnce Memed gelir daha önce diğer namlı eşkiyalarda olduğu gibi .Çünkü fukaralar çok, zenginler az.Yine de bu böyle deyip bırakamıyor eşkiyalığı,yapamıyor.
3. kitabında ağaların duygu ve düşüncelerine bolca yer vermiş yazar,yaklaşık 250 sayfa kadar Ince Memed sadece yaydığı korku ile var, bu sayfalardan sonra fiili olarak ortaya çıkıyor.Bence böyle olması güzel olmuş çünkü ilk iki kitapta ağalar yalnızca zulümleriyle ile anılırken burada onların da insan olduğu, hatta bir zamanlar fakir olduklarını görüyoruz.Kurtuluş Savaşı'daki başarıları sonrası çok adaletsiz toprak dağılımlari olduğuna dikkat çekiyor yazar ve bunu muhteşem bir şekilde işliyor. Ve her kitapta olduğu gibi halkın değişken ruh hali...Ben o kısımları okurken gülüyorum çoğu zaman.Aslında trajikomik bir durum var ortada ,o zamanlardan şimdilere neredeyse hiç değişim olmadığının rahatsız edici bir kanıtı bu roman.Son olarak yine Yaşar Kemal'in sözleriyle sizlere diyorum ki:Gün geçirip fırsat vermeden zamana bu seriyi okuyun :)

Mazlum Kaplan 
18 Eyl 19:19 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu sefer İnce Memed ile ilgili yazmayacağım. Kitabın benim üstümde ki etkileri ile ilgili yazmak istiyorum.
İnce Memed i okudukça, İnce Memed okuyanları gördükçe farklı bir umutlaniyorum ve okuyanlara karşı da içimde ayrı, güzel ve tuhaf bir sevgi doluyor. Sanki yıllardır taniyormuşum gibi oluyor. Onlarda okurken benim gibi mi hissediyorlar, hissetmeseler bile bitirince aynı pencereden bakıyoruz hayata diyorum ve yakınlık hissediyordum.
Ne iyi insansın sen Yaşar Kemal. Sevgi ile özlem ile anıyorum seni.
4. kitabı kitap sayesinde burdan tanıştığım bir arkadaşa o okumaya başlayana kadar baslamayacagim için söz verdim. Onun bir an önce başlamasını dört gözle bekliyorum.

yusuf burak 
07 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Serinin üçüncü kitabında ince memedin otorite üstünde yaşattığı korkuyu baskıyı yaşar kemal muhteşem kaleme almış.İnce memedi itibarsızlaştırmak için türlü yalanlara başvuran ağaların bu çabaları pek işe yaramıyor.Birçok ders çıkarılabilecek bir kitap dördüncü kitabı sipariş ettim dört gözle bekliyorum :)

Yasin YALÇIN 
26 Eki 2016 · Kitabı okudu · 18 günde · Beğendi · 8/10 puan

Okuduğum ilk İnce Memed kitabıydı. Yaşar Kemal'in birçok okurun bildiği bir tarzı vardır. Muhteşem doğa tasvirleri yapar. O kadar ki yazarın gidip oralarda dolaştığını, hatta oralarda uzun süre yaşadığını yazar hakkında hiçbir şey bilmeden anlarsınız. Çünkü size güneşin doğup insanın içini ısıtmasını, kelebeklerin kanat çırpmasını, baharın serinletici ilk rüzgarlarını anlatmaz. Hayır, o size kevenleri, mor kayalıkları, bitkilerin üzerine çokuşan arıları, kireç kuyusuna atılan ölüleri, yılanların birbirine dolanıp sevişerek renk değiştirmesini, garbi yelini anlatır. Yani ancak orada bulunup oradaki havayı tadan birilerinin anlatabileceği şeyleri. Bunları oturduğunuz yerden yazamazsınız.

Yaşar Kemal'in diğer fark ettiğim bir özelliği kötü karakterleri olağanüstü derecede insancıl gösterebilmesidir. Murtaza Ağa'nın önceki romanda bulunan Ali Safa Bey'i ve İnce Memed'i öyle bir anlatışı var ki, ben ilk okuduğumda Ali Safa Bey'i iyi, İnce Memed'i kötü bir karakter zannetmiştim. Kötü karakterler durduk yere kötülük yapan karakterler değiller. Hepsinin bir amacı var. Ve her insanın yaptığı gibi onlar da ne yaparlarsa yapsınlar kendilerini haklı çıkarmayı başarabiliyorlar.

Yazar sizi Çukurova'da, binbir türlü hayvanın ve bitkinin bulunduğu Anavarza Ovası'na götürür. Orada mecburen eşkiya olmuş ve eşkiyalığın önünde sonunda kurşunla biteceğini bilen bir eşkıyanın, büyümek zorunda kalmış bir çocuğun, İnce Memed'in hikayesini anlatır. Daha önceki kitaplarında ağalık düzenine başkaldıran Memed'in bu sefer çok daha güçlü bir düşmanı vardır: Çiçekli Mahmut Ağa. Çiçekli Mahmut Ağa, Apdi Ağa gibi yaşlı, Ali Safa Bey gibi oturduğu yerde düzen kuran bir adam değildir. Adamlarının başında dolaşan ve eli silah tutan, köylüleri atının ayakları altında çiğneyen zalim bir ağadır. Ayrıca Apdi Ağa'nın yerine gelen Hamza Ağa köylüleri daha büyük bir eziyet altına sokmuştur. Bunlar yetmezmiş gibi İnce Memed'den korkan ağalar, askere şikayette bulunmuş ve İnce Memed'in yakalanmasını istemişlerdir. Memed tüm bunların ortasında Apdi Ağa'nın gidip Hamza Ağa'nın geldiğini ve eşkıyalığın sonunun mutlak ölüm olduğuna, sonuna kadar dağda kalamayacağını anlar.

Kitabın 32 yılda yazılmasının verdiği rahatlıktan ötürü olsa gerek, karakterler son derece geniş işlenmiş, hiçbir karakter atlanmamış, hepsinin istekleri, düşünceleri, duyguları derinlemesine verilmiş. Kimler yok ki bu karakterler arasında... Topal Ali, Murtaza Ağa, Faruk Yüzbaşı, köylüleri dayaktan inim inim inleten Kertiş Ali Onbaşı, Sarı Ümmet, Ferhat Hoca, Memed'in sevdiceği Seyran, Çiçekli Mahmut Ağa, milletvekilleri Arif Saim Bey, İnce Memed'in atını yakalamaya çalışan karakterler ve adı aklıma gelmeyen onlarcası ve köylüler, ne zaman hangi tarafta oldukları belli olmayan, söyledikleriyle yaptıkları ekseriyetle bir olmayan, karmakarışık köylüler...

Kitapta efsanelere dair oldukça zengin imgeler mevcut. Memed'in atı, İskender'in Bukefalos'una, Hz. Ali'nin düldülüne, peygamberin Burak'ına benzetilir mesela. Anlatımlar ilk başta sizi sıkabilir ama birazcık sabrederseniz çok zengin bir edebiyatın tadını alacaksınız. Yaşar Kemal için modern Homeros derler. Destan geleneğini sürdürmeye çalışan ve yakın zamanda ölen koca çınar... Bu tarz kitapları okumanın bu değerli yazarlara ve Türk Edebiyatı'na bir borç olduğunu düşünüyorum. Keyifli okumalar.

kübra aslan 
04 Mar 17:33 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Otuz iki yıllık bir zaman diliminde yazılan İnce Memed dörtlüsü, düzene başkaldıran Memed in ve insan ilişkileri, doğası ve renkleriyle Çukurova nın öyküsü. Yaşar Kemal in söyleyişiyle 'içinde başkaldırma kurduyla doğmuş' bir insanın, 'mecbur adam'ın romanı. rnÇiçekli Mahmut Ağa, Çiçeklideresi köyündeki topraklarını işleyen köylüleri İnce Memed i korudukları için topraklarından atar. Bunun üzerine Memed Çiçekli Mahmut Ağa yı öldürür. Zulmedenlerin öldürmekle bitmeyeceği yönündeki kuşkuları, 'bir İnce Memed gitse de, yerine bin Memed gelir' fikriyle umuda dönüşür.

denizcisimbad 
 08 Mar 14:25 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 7/10 puan

genellikle serinin okunmayan, belki aynı şeyler aynı tarzda anlatılmasından, belki de ilk iki kitap kadar akıcı ve heyecanlı olmamasından, ancak 1 ve 2. kitapla kıyaslamanın kesinlikle yanlış olduğu ve kendisine haksızlık edildiğini düşündüğüm kitaplardandır. eğer Yaşar Kemal'i sevdiyseniz, mutlaka okuyun derim. çünkü bu romanda seri ve ince memed başka bir boyuta geçiş yapar ki bu da kitabın özü baki kalmak suretiyle çok güzel işlenmiştir.

Yaşar Kemal'in muhteşem doğa tasvirleri eşliğinde , masalsı bir tatta güzel bir 3. Seriydi.Diğer iki kitaba göre daha durağan olsa da İki yüzlülük,zalimlik, aşk, özlem, acıma, öfke , hırs, nefret kısacası insana dair her duyguyu görebiliyorsunuz kitapta.Nihayet bu kitapta Iraz ana ve İnce Memed 'in oğlundan bir iki cümle de olsa söz edildi. Merakla dördüncü cilde başlayacağım...

nejla güldalı 
29 Şub 2016 · Kitabı okudu · 24 günde · Beğendi · Puan vermedi

Zaman zaman kötünün ve kötülüğün galibiyetine teslimiyetçi yaklaşımlar gösterse de İnce Memed kendinden medet umanları yarı yolda bırakmayan ufak tefek ama kocaman yürekli bir yiğit. Bence bir eşkıya hikayesi değil, bu feodalizme karşı verilmiş bir savaşın hikayesi. Yüreğine sağlık Yaşar Kemal...

çiğdem öz 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Isyanin en güzel anlatilisidir ....Ince Mehmet in aşkı isyanı az insana nasip olacak mertliktedir....Yaşar kemal in doğayı anlatisi tasviri sevmeyenleri sevdirebilir

3 /

Kitaptan 122 Alıntı

Aysel 
08 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"İnsan soyu canavar olmuş da bizim haberimiz yok..."

İnce Memed 3, Yaşar Kemalİnce Memed 3, Yaşar Kemal
Aysel 
04 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Sende bu korku, bende bu doğruluk varken biz bir araya gelemeyiz.. "

İnce Memed 3, Yaşar Kemalİnce Memed 3, Yaşar Kemal
Derya Yalınkılıç 
11 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Aldırma, üzülme, insan olanın başına akla gelmedik iyilik de gelir, kötülük de... İnsan olanın başına her türlü alçaklık da gelir, yiğitlik de. İnsan, insandan her şeyi beklemeli..."

İnce Memed 3, Yaşar Kemalİnce Memed 3, Yaşar Kemal

"Korkmayıp da ne yapsınlar fıkaralar."
"Can bu!"
"Can dediğin bostan tarlasında bitmez ki ... "

İnce Memed 3, Yaşar Kemal (Sayfa 183 - Yapı Kredi Yayınları)İnce Memed 3, Yaşar Kemal (Sayfa 183 - Yapı Kredi Yayınları)
Songül 
08 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi

Eğer bir ülkede adalet yozlaşırsa,o memleketin dibi oyulmuş demektir.Adaleti çökmüş bir milleti yok olmaktan hiçbir güç kurtaramaz.

İnce Memed 3, Yaşar Kemal (Sayfa 611 - YKY)İnce Memed 3, Yaşar Kemal (Sayfa 611 - YKY)
Aysel 
04 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Bir hüner bir kişide varsa her insanda da var demektir. Yeter ki merak et, yürekten merak et, insanoğlunun elinden hiçbir şeyin kurtuluşu yoktur."

İnce Memed 3, Yaşar Kemalİnce Memed 3, Yaşar Kemal

Kırkgöz Pirleri
Kırkgöz pirlerinin kırk tane gönül gözleri olurmuş, biriyle mağrıbı, birisiyle maşrıkı görürlermiş. Birisiyle cenneti, ötekiyle cehennemİ, birisi iyi insanda, birisi zalimdeymiş. Biri geçmişte, biri gelecekteymiş. Birisi karıncada, birisi kuştaymış. Yağmurda, bulutta, suda, ateşte, yıldızlardaymış ... Birisi insan yüreklerindeymiş. Bu kapıdan içeriye, bu kapı olduğundan beri kötülük, haram, zulüm girememiş.

İnce Memed 3, Yaşar Kemal (Sayfa 279 - Yapı Kredi Yayınları)İnce Memed 3, Yaşar Kemal (Sayfa 279 - Yapı Kredi Yayınları)

ANT
"Çetebaşını seçeceğiz çocuklar."
Kasım:
"Sensin," dedi.
Temir:
"Sensin."
Memedin tüfeğini taşın üstüne uzatıp ellerini üstüne koydular, onun her buyruğunu: yerine getireceklerine Kuranı Kerimin, adı güzel kendi güzel Muhammedin, Hazreti Alinin, Kırkgöz Ocağının, Hasan Beyin kılıcının, Kırklara karışmış Köroğlunun üstüne ant içtiler.

İnce Memed 3, Yaşar Kemal (Sayfa 472 - Yapı Kredi Yayınları)İnce Memed 3, Yaşar Kemal (Sayfa 472 - Yapı Kredi Yayınları)
Yunus Emre Dilsizmen 
29 Ağu 12:44 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eğer adalet zedelenirse biz bu memleketi zor ayakta tutarız.

İnce Memed 3, Yaşar Kemal (Sayfa 513 - Yapı Kredi Yayınları, 22 Basım.)İnce Memed 3, Yaşar Kemal (Sayfa 513 - Yapı Kredi Yayınları, 22 Basım.)

Kitapla ilgili 4 Haber

Yaşar Kemal'in Sanat Anlayışı...!
Yaşar Kemal'in Sanat Anlayışı...! Yaşar Kemal sanat anlayışını 1971’de Abdi İpekçi’ye verdiği röportajda detaylı bir şekilde anlatır... "Halkın mutluluğunun önüne kim geçiyorsa ben sanatımla ve bütün hayatımla onun karşısındayım..."
Yaşar Kemal’siz 2. Yıl...!!!
Yaşar Kemal’siz 2. Yıl...!!! Yaşar Kemal, 28 Şubat 2015’te vefat etmiş, 2 Mart 2015 günü 92 yaşında, büyük bir törenle sonsuzluğa uğurlanmıştı. Türkiye'nin Evrensel Yazarı Yaşar Kemal'i saygı ve sevgiyle anıyoruz...