İnce Memed 3

9,2/10  (351 Oy) · 
1.193 okunma  · 
328 beğeni  · 
4.183 gösterim
Otuz iki yıllık bir zaman diliminde yazılan İnce Memed dörtlüsü, düzene başkaldıran Memed’in ve insan ilişkileri, doğası ve renkleriyle Çukurova’nın öyküsü. Yaşar Kemal’in söyleyişiyle “içinde başkaldırma kurduyla doğmuş” bir insanın, “mecbur adam”ın romanı.

Çiçekli Mahmut Ağa, Çiçeklideresi köyündeki toprak-larını işleyen köylüleri İnce Memed’i korudukları için topraklarından atar. Bunun üzerine Memed Çiçekli Mahmut Ağa’yı öldürür. Zulmedenlerin öldürmekle bitmeyeceği yönündeki kuşkuları, “bir İnce Memed gitse de, yerine bin Memed gelir” fikriyle umuda dönüşür.
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2017
 • Sayfa Sayısı:
  629
 • ISBN:
  9789750807039
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:

Ince Memed 3...Bu eserinde anlatmaya calistiklarim tamamen bu kitabın imi temi hukmundedir .Bu incelemeyi anlayabilmek için öncesindeki iki incelememi okumanız size fayda saglayacaktir .:))


Ince Memed bireysel etkinligim tüm yavasligiyla devam ediyor .Neden diye soracak olursanız ;bu eseri diğer eserlerine göre daha tekdüze,yavaş ilerleyen bol ağali,Ince Memed'in kitabın ortalarına doğru sahneye çıktığı bir eser .İkinci eserinde biraz deginildigi gibi bu eserinde özellikle yaygın bir şekilde Yağız at,Anacik Sultan ,Emis Hatun kerametinin destanlastirilmis hikayesiyle karşımıza çıkıyor Ince Memed.


Mecbur adam ,artik yorgun,hasret dolu.Tek hayali dağdan inip eskiyaligi bırakıp Seyran ile portakal bahçelerinde coluklu çocuklu ,mutlu mesut ve dingin bir hayat sürmek .Ama içindeki kurt rahat bırakır mı onu?Insanlığın kin,nefret ,kıskançlık,hubbu cahla yatıp kalktığı,yaşadıkları beldenin bir savaş alanına ,kan gölü haline döndüğü bir dönemde sevginin tercümanı olmak ve herkese şefkatle yaklaşmak zorlardan zor bir iştir .Bundan dolayı insanlığın önündeki sarp yokusları ,göğüs gerilmesi kahramanlık gerektiren zorlu işleri yüklenecek Ince Memed misali karasevdalilara her daim ihtiyaç vardır .


Kötülük,ikiyuzluluk,midesini düşünen ,düşünmez,görmez ,
bilmezler arenasinda böylesi karanlık bir atmosferde Ince Memed misali temiz ruhlu insanlar olmalı ki azıcık soluk alalım .Böylesi insanlar gülerken de ağlarken de;severken de kızarken de hep muhataplarinin yarinlarini düşünür.Sinesinde bu hissi taşıma bahtiyarligina eren insanlar ,merhamete muhtaç insanlara şefkat elini uzatacak.Yalnizlara,yoksullara kimse olacak,aclari doyuracak ,usuyenleri ısıtacak .Ezilenleri ,devrilenleri tutup kaldiracaktir .Artık bu tabiatlarinin rengi olacak .Yasatmadan yasayamayacak.Herkese kol kanat germeden kolu kanadı kırılacak hale gelecektir .


Zaten Ince Memed'in içindeki yaşatma kurdu onun vicdanını "cızz" ettirmeseydi,rahatını terk edip orada burada göçebe hayat sürüp ,sevdiklerini arkada bırakıp insanlığa itfaiye memuru misali
şefkat seferi duzenleyebilir miydi ?
Sevdiklerinin ayrılık hicranina dayanabilir miydi ? Gerçekten okurken benim de içim cizz etti .Bir yanım Ince Memed'in bir an önce portakal bahçeli evinde huzura kavusmasini istedi;bir yanım da hayir olmaz inci herkesin rahatını , konforunu düşündüğü bir zamanda alevleri göklere yükselen zalimlik yanginina birilerinin tulumbasini alıp yangını söndürmeye yetişmesi lazım dedi.Galiba ikinci yanım baskın geldi .


Midesini yasayanlarla bu yangın sondurulmez.Bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyenlerle bu yangın sondurulmez.Bedeni zevklerini (toprak ,mal,makam ,yükselme hırsı ) takip eden insanlarla bu iş olmaz.Bunlar söz konusu menfaatleri için ülkeyi kan gölüne çevirir,birbirine karıştırır ,ülkesini satar.Sesini yukselttigin için ,muhalif olduğun için seni de bulundukları topraklardan sürgün eder,yaşama hakkını elinden alır.Daha fecaati kendilerine ayak basacak yer bulamadiklari gibi bir mezarlık toprak bulmayı bile çok goreceklerdir .Adamına göre adalet sistemini dayatacaklardir.Ferhat Hoca misali masumlari senelerce hapislerde curutecekler.Adaleti topallastiracak.Elini ayağını kiracaklardir.Kötürüm adaletle ülkeyi uçuruma surukleyeceklerdir.


Söz konusu çıkarları tehlikeye girdiğinde yol arkadaşlarını bile yolda bırakacak kadar gözleri dönecek .Akılla mantıkla izah edilmeyecek şekilde işine gelenleri alakalı alakasız kişileri "Karakuşi hükümleri " misali yargılayacak ,hayatı dar edeceklerdir .Bunun yanında siz de Ince Memed gibi yuzken astar ,astarken yüz olan ,birkaç eve,ikramiyeye ,milyonlara satılan bir sürü yüzsüz ile yüzleşme ,tanıma imkanı bulacaksınız.Düşen maskelerle açlık,para,menfaat uğruna dinini,vicdanını satan insanların size bu yolda refakat edemeyecegine acı acı şahit olacaksınız.


Bu eserinde son olarak Murtaza ,Mahmut misali ağalar köylüleri korkuyla gemlendirip avlamaya çalıştıkları gibi kendileri de bu korku sisinden paylarini fazlasıyla alacak,ölüm ve öldürülme korkusuyla paranoyak olacaklardır.Başlarını yastığa rahat koyamayacaklardir .Mazlumlardan bin defa daha huzursuz,korku dolu bir yaşama kendilerini mahkum edeceklerdir .

Okuma seruvenum devam edecek .Inş selametle bitirebilirim .Keyifli okumalar ...