İnce Memed 3

9,2/10  (139 Oy) · 
518 okunma  · 
111 beğeni  · 
1.976 gösterim
Otuz iki yıllık bir zaman diliminde yazılan İnce Memed dörtlüsü, düzene başkaldıran Memed in ve insan ilişkileri, doğası ve renkleriyle Çukurova nın öyküsü. Yaşar Kemal in söyleyişiyle 'içinde başkaldırma kurduyla doğmuş' bir insanın, 'mecbur adam'ın romanı. rnÇiçekli Mahmut Ağa, Çiçeklideresi köyündeki topraklarını işleyen köylüleri İnce Memed i korudukları için topraklarından atar. Bunun üzerine Memed Çiçekli Mahmut Ağa yı öldürür. Zulmedenlerin öldürmekle bitmeyeceği yönündeki kuşkuları, 'bir İnce Memed gitse de, yerine bin Memed gelir' fikriyle umuda dönüşür. rn
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2016
 • Sayfa Sayısı:
  629
 • ISBN:
  9789750807039
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Derya Yalınkılıç 
17 Kas 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kış mevsimine geçtiğimiz şu günlerde içime ilkbahar getirdi Yaşar Kemal. :) Yine muhteşem betimlemeleriyle resim yapar gibi anlatmış Çukurova'yı usta yazarımız.

İnce Memed 3'te ağaların psikolojik durumlarına daha fazla yer verilmiş serinin diğer kitaplarından farklı olarak. Ali Safa'nın ölümünden sonra sıranın kendisine geldiğini düşünen ağaların korkusunu öyle bir anlatmış ki yazar onlara da üzülmemek elde değil.

İlerleyen sayfalarda İnce Memed'in ağalar az, fukaralar çok; bir İnce Memed ölür, bin İnce Memed gelir diyerek artık eşkiyalığı bırakıp sevdiceği Seyran'la portakal bahçeleri olan bir evde mutlu bir hayat sürme hayallerine tanıklık ediyoruz. Peki mecbur adamımız İnce Memed'in içindeki kurt bu hayallere ulaşmasına izin verecek mi? :)

Ve köy halkı... Kafası fena halde karışık, güç kimdeyse saygısını ve sevgisini ona yönlendiren köy halkı da unutulmamış tabii ki.


Bir kitap ki hem destansı hem gerçekçi.
Bu kitabı okumadan ölmemeli. :)

Keyifli okumalar :))

yusuf burak 
07 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Serinin üçüncü kitabında ince memedin otorite üstünde yaşattığı korkuyu baskıyı yaşar kemal muhteşem kaleme almış.İnce memedi itibarsızlaştırmak için türlü yalanlara başvuran ağaların bu çabaları pek işe yaramıyor.Birçok ders çıkarılabilecek bir kitap dördüncü kitabı sipariş ettim dört gözle bekliyorum :)

Yasin YALÇIN 
26 Eki 2016 · Kitabı okudu · 18 günde · Beğendi · 8/10 puan

Okuduğum ilk İnce Memed kitabıydı. Yaşar Kemal'in birçok okurun bildiği bir tarzı vardır. Muhteşem doğa tasvirleri yapar. O kadar ki yazarın gidip oralarda dolaştığını, hatta oralarda uzun süre yaşadığını yazar hakkında hiçbir şey bilmeden anlarsınız. Çünkü size güneşin doğup insanın içini ısıtmasını, kelebeklerin kanat çırpmasını, baharın serinletici ilk rüzgarlarını anlatmaz. Hayır, o size kevenleri, mor kayalıkları, bitkilerin üzerine çokuşan arıları, kireç kuyusuna atılan ölüleri, yılanların birbirine dolanıp sevişerek renk değiştirmesini, garbi yelini anlatır. Yani ancak orada bulunup oradaki havayı tadan birilerinin anlatabileceği şeyleri. Bunları oturduğunuz yerden yazamazsınız.

Yaşar Kemal'in diğer fark ettiğim bir özelliği kötü karakterleri olağanüstü derecede insancıl gösterebilmesidir. Murtaza Ağa'nın önceki romanda bulunan Ali Safa Bey'i ve İnce Memed'i öyle bir anlatışı var ki, ben ilk okuduğumda Ali Safa Bey'i iyi, İnce Memed'i kötü bir karakter zannetmiştim. Kötü karakterler durduk yere kötülük yapan karakterler değiller. Hepsinin bir amacı var. Ve her insanın yaptığı gibi onlar da ne yaparlarsa yapsınlar kendilerini haklı çıkarmayı başarabiliyorlar.

Yazar sizi Çukurova'da, binbir türlü hayvanın ve bitkinin bulunduğu Anavarza Ovası'na götürür. Orada mecburen eşkiya olmuş ve eşkiyalığın önünde sonunda kurşunla biteceğini bilen bir eşkıyanın, büyümek zorunda kalmış bir çocuğun, İnce Memed'in hikayesini anlatır. Daha önceki kitaplarında ağalık düzenine başkaldıran Memed'in bu sefer çok daha güçlü bir düşmanı vardır: Çiçekli Mahmut Ağa. Çiçekli Mahmut Ağa, Apdi Ağa gibi yaşlı, Ali Safa Bey gibi oturduğu yerde düzen kuran bir adam değildir. Adamlarının başında dolaşan ve eli silah tutan, köylüleri atının ayakları altında çiğneyen zalim bir ağadır. Ayrıca Apdi Ağa'nın yerine gelen Hamza Ağa köylüleri daha büyük bir eziyet altına sokmuştur. Bunlar yetmezmiş gibi İnce Memed'den korkan ağalar, askere şikayette bulunmuş ve İnce Memed'in yakalanmasını istemişlerdir. Memed tüm bunların ortasında Apdi Ağa'nın gidip Hamza Ağa'nın geldiğini ve eşkıyalığın sonunun mutlak ölüm olduğuna, sonuna kadar dağda kalamayacağını anlar.

Kitabın 32 yılda yazılmasının verdiği rahatlıktan ötürü olsa gerek, karakterler son derece geniş işlenmiş, hiçbir karakter atlanmamış, hepsinin istekleri, düşünceleri, duyguları derinlemesine verilmiş. Kimler yok ki bu karakterler arasında... Topal Ali, Murtaza Ağa, Faruk Yüzbaşı, köylüleri dayaktan inim inim inleten Kertiş Ali Onbaşı, Sarı Ümmet, Ferhat Hoca, Memed'in sevdiceği Seyran, Çiçekli Mahmut Ağa, milletvekilleri Arif Saim Bey, İnce Memed'in atını yakalamaya çalışan karakterler ve adı aklıma gelmeyen onlarcası ve köylüler, ne zaman hangi tarafta oldukları belli olmayan, söyledikleriyle yaptıkları ekseriyetle bir olmayan, karmakarışık köylüler...

Kitapta efsanelere dair oldukça zengin imgeler mevcut. Memed'in atı, İskender'in Bukefalos'una, Hz. Ali'nin düldülüne, peygamberin Burak'ına benzetilir mesela. Anlatımlar ilk başta sizi sıkabilir ama birazcık sabrederseniz çok zengin bir edebiyatın tadını alacaksınız. Yaşar Kemal için modern Homeros derler. Destan geleneğini sürdürmeye çalışan ve yakın zamanda ölen koca çınar... Bu tarz kitapları okumanın bu değerli yazarlara ve Türk Edebiyatı'na bir borç olduğunu düşünüyorum. Keyifli okumalar.

Meşrebi Kalender 
01 Kas 2015 · Kitabı okudu · 16 günde · 8/10 puan

Bazı insanlar vardır. Yedi ceddinizden beri “A” dediğiniz şeye “Z” derler. Amma öylesine dürüstçe, öylesine inanarak, öylesine samimi derler. Dedikleri düşüncenizi değiştiremese de saygı duymaktan kendinizi alamazsınız. Yaşar Kemal de yaşamı ve yazdıklarıyla topluma inadına “Z” olanların başında geliyordu.

Bu dev adamın dev kitabını; ergen ama çokça da erken bir dönemde okumuş olmamdan mütevellit ,yine yeni yeniden okudum.

Yazar, yaşamı çok yaşamış… Hayatının büyük bir çoğunluğu doğa içinde geçtiğinden her şeyi en ince ayrıntısına kadar rahatlıkla aktarabiliyor. Yalnız, benim gibi şehir bebeleri için bu detaylı tasvir kimi zaman yorucu olabiliyor.

Kitabın konusu herkesin malumu… Kitaptaki karakterler bir kez daha, insanın renginin siyah veya beyaz değil koyu veya açık gri olduğunu kanıtlıyor.

Haksızlık, adaletsizlik dünyada nefes almaya devam ettikçe Kötülüğe karşı “BİZ” ses çıkarmayalım ama bir “O” çıksın ve “BİZ”, “O” yu avuçlarımız kanayınca kadar alkışlayalım, dediğimiz sürece …( evet, evet! Sonsuza kadar diyorum….) zevkle okunmaya devam edecek bir eser….

Güçlü kendi cennetini burada kurmuş. Yaptığı kötülük, daha kötü ortaya çıkmadığı sürece, yanına kar kalmaya devam ediyor… Güçsüze cennet lazım….İster inan ister inanma bir yaratıcı olduğuna, bu kitabı okuduktan sonra olsun istiyorsun… Bir tanrı olsun... Ne satan ne de satılan güçsüzlere karşı merhametli bir yaratıcı… Karşılaşma zamanı geldiğinde, ilk sözü “ durma öyle uzakta gel yanıma olan… Yanılmışsın, canın sağ olsun, neye inandığından banane ben sana inanıyorum ya yetmez mi ? Hadi geçti artık” diyen. Mazluma cennet lazım… Olsun! Lütfen olsun....

Birgül Alkan 
Dün 09:51 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yaşar Kemal'in muhteşem doğa tasvirleri eşliğinde , masalsı bir tatta güzel bir 3. Seriydi.Diğer iki kitaba göre daha durağan olsa da İki yüzlülük,zalimlik, aşk, özlem, acıma, öfke , hırs, nefret kısacası insana dair her duyguyu görebiliyorsunuz kitapta.Nihayet bu kitapta Iraz ana ve İnce Memed 'in oğlundan bir iki cümle de olsa söz edildi. Merakla dördüncü cilde başlayacağım...

nejla güldalı 
29 Şub 2016 · Kitabı okudu · 24 günde · Beğendi · Puan vermedi

Zaman zaman kötünün ve kötülüğün galibiyetine teslimiyetçi yaklaşımlar gösterse de İnce Memed kendinden medet umanları yarı yolda bırakmayan ufak tefek ama kocaman yürekli bir yiğit. Bence bir eşkıya hikayesi değil, bu feodalizme karşı verilmiş bir savaşın hikayesi. Yüreğine sağlık Yaşar Kemal...

çiğdem öz 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Isyanin en güzel anlatilisidir ....Ince Mehmet in aşkı isyanı az insana nasip olacak mertliktedir....Yaşar kemal in doğayı anlatisi tasviri sevmeyenleri sevdirebilir

Zafer DENİZ 
23 Şub 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Yaşar Kemal'in söyleyişiyle 'içinde başkaldırma kurduysa doğmuş' bir insanın, 'mecbur adam'ın romanı.
bu kitabı en iyi yine yazarı tarif etmiş

KeMâL 
05 Ara 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 9/10 puan

1,2 derken 3. kitabı da bitirdik. Akıcı bir eser bu kitapta biraz beni yordu. Daha doğrusu belki de ilk iki kitaptaki aksiyon, hareketlilik bu sefer sakinlik, durgunluk ve korkuya bıraktı. Dağdan şehre indi bir anda kitap. Memed'in son icratı sonrası kasabalarda, ağalarda, köylerde tamamen korku vardı. Murtaza ve Molla Duran'la başlayan kitap onlarla bitti. Bu seride Topal Ali beni çok güldürdü, daha doğrusu eğlendirdi. Haksızlıklar ve eşitsizlik yine ana tema olarak gözükmekte. Kırkgözün Dağı ve Anası olan destansı bölümde geçen tarihsel detaylar çok güzeldi. Yağız Ata bu kitapta çok fazla yer verilmiş. Bir ara sadece Yağız At okudum. :) Hürü Ana'nın yiğitliği yine bu kitapta devam etmiş ve hatta daha artırılmış. Artık son bölümlerinde insan tahlilleri yapılıyor. Diplomasi, çaresizlik, çıkarcılık ve adam satma had safhada. Kuzgun Veli ve Ferhat Hoca'nın da kitaba çok daha fazla dahil olmasıyla Mahmut Ağa'nın da yardımıyla kitap yine aksiyon dolu hale geliyor. Ve yine Memed...

niluferinkitapligi 
23 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 9/10 puan

İnce Memed efsanesinin sonuna yaklaştıkça,Yaşar KEMAL'in her harfini tadını ala ala yudumlamak istiyor insan.Romanla veda günü yaklaşıyor yaklaşmasına da;İnce Memed'e nasıl veda eder insan,işte onu bilemiyor.Sonra Battal Ağa'nın sesi geliyor kulağa:"İnce Memedler bitecek mi?Her insanın içinde bir mecbur kurdu,bir İnce Memedlik,bir Köroğluluk var..."diyor."İnsanoğlunun içinde bu kurt oldukça,ne olursa olsun yenilmeyecek..."İşte o an anlıyor insan;dünya ağasına direnen ruhundaki İnce Memedin,bir ölüp bin doğacağını.Çoban Müslüm'ün vurulan köpeğinin başına sarılıp ağıtlar yaktığı kadar ağlıyor içi,Murtaza Ağa'nın İnce Memed'in öldüğünü sanarak Topal Ali'yi don gömlek ortada bıraktığı an kadar üşütüyor.Memed'in Seyran'a hasreti kadar yakıyor.Dağda ateş yaktırıyor,dumanı satıra savuruyor Yaşar KEMAL.Bize de emaneti Memed'le 4.kitaba geçmek kalıyor,heyecanla...

2 /

Kitaptan 71 Alıntı

Aysel 
08 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"İnsan soyu canavar olmuş da bizim haberimiz yok..."

İnce Memed 3, Yaşar Kemalİnce Memed 3, Yaşar Kemal
Aysel 
04 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Sende bu korku, bende bu doğruluk varken biz bir araya gelemeyiz.. "

İnce Memed 3, Yaşar Kemalİnce Memed 3, Yaşar Kemal
Derya Yalınkılıç 
11 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Aldırma, üzülme, insan olanın başına akla gelmedik iyilik de gelir, kötülük de... İnsan olanın başına her türlü alçaklık da gelir, yiğitlik de. İnsan, insandan her şeyi beklemeli..."

İnce Memed 3, Yaşar Kemalİnce Memed 3, Yaşar Kemal
Aysel 
04 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Bir hüner bir kişide varsa her insanda da var demektir. Yeter ki merak et, yürekten merak et, insanoğlunun elinden hiçbir şeyin kurtuluşu yoktur."

İnce Memed 3, Yaşar Kemalİnce Memed 3, Yaşar Kemal
Aysel 
23 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Devir döndü Battal Ağam, insan azgınlaştı. İnsan insanlıktan çıkıştı. Bundan sonra biz iflah olur muyuz ola? Bundan sonra herkes kendini düşünüyor. Eskiden bir tek insanın tırnağına taş değse, bir oymağın, bir aşiretin, bütün şu dünyadaki insanların yüreğine değmiş gibi olur, herkesin yüreği sızlardı. Şimdi ya, şimdi herkes biribirisinin ölüsüne basıp geçiyor, basıp geçiyor, basıp geçiyor."

İnce Memed 3, Yaşar Kemalİnce Memed 3, Yaşar Kemal
Aysel 
04 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Aldırma, üzülme, insan olanın başına akla gelmedik iyilik de gelir, kötülük de... İnsan olanın başına her türlü alçaklık da gelir, yiğitlik de. İnsan, insandan her şeyi beklemeli Ali Ağa."

İnce Memed 3, Yaşar Kemalİnce Memed 3, Yaşar Kemal

#okurken
Bir kişi bütün dünyayı sevince katar da güldürür, ağıdına alır da ağlatır. Böyledir bu. Bir tuhaf yaratıktır şu insanoğlu..

İnce Memed 3, Yaşar Kemal (Sayfa 184 - YKY)İnce Memed 3, Yaşar Kemal (Sayfa 184 - YKY)
elif güner 
05 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"İnsan, tanıdığını sandığı insanı kendisine benzeterek tanır."

İnce Memed 3, Yaşar Kemal (Sayfa 74)İnce Memed 3, Yaşar Kemal (Sayfa 74)
Şeyma 
07 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Ağla kızım ağla, diyorlardı. Ölüye yastan ağlamaktansa, diriye sevinçten ağlamak... Ağlamak kadınların yazgısıdır."

İnce Memed 3, Yaşar Kemal (Sayfa 167 - Yapı Kredi Yayınları)İnce Memed 3, Yaşar Kemal (Sayfa 167 - Yapı Kredi Yayınları)

Kitapla ilgili 3 Haber

Yaşar Kemal’siz 1 yıl...!!!
Yaşar Kemal’siz 1 yıl...!!! Yaşar Kemal, 28 Şubat 2015’te vefat etmiş, 2 Mart 2015 günü 92 yaşında, büyük bir törenle sonsuzluğa uğurlanmıştı. Türkiye'nin Evrensel Yazarı Yaşar Kemal'i saygı ve sevgiyle anıyoruz...