İnce Memed 2

9,2/10  (311 Oy) · 
1.091 okunma  · 
282 beğeni  · 
3.328 gösterim
Otuz iki yıllık bir zaman diliminde yazılan İnce Memed dörtlüsü düzene başkaldıran Memed'in ve insan ilişkileri, doğası ve renkleriyle Çukurova'nın öyküsüdür. Yaşar Kemal'in söyleyişiyle ''içinde başkaldırma kurduysa doğmuş'' bir insanın, ''mecbur adam''ın romanı.

Öldürülen Abdi Ağa'nın yerini kardeşi Hamza alır. Memed, topraklarını ele geçirmek için Vayvay köylülerine zulmeden Ali Safa Bey'i ve Hamza'yı öldürür. Ancak köylüler için tam bir efsaneye dönüşmesine rağmen zulmedenlerin öldürmekle bitmeyeceği konusunda kuşku duymaya başlar. Abdi Ağa gitmiş, yerine Hamza gelmiştir, onun yerini de bir başkası alacaktır. 

"Kalemi insanlığın hizmetinde bir yazar..." 
- Henry Lundström, Sundvalls Tidning, (İsveç) 

"Yaşar Kemal, görkemli bir destan akıcılığı içinde, tüm ayrıntıları titizlikle yansıtarak dile getirmiş ülkesini." 
- Paul Theroux, The New York Times, (A.B.D.) 

"Korkusuz bir toplum eleştiricisidir Yaşar Kemal. Ve eşsiz bir şair." 
- Dagens Nyheter, (İsveç) 

''Bir gökkuşağı gibi, toprağa hiç dokunmadan bir ufuktan diğerine kayan büyük bir efsane geleneğine dayanıyor.''
-Sunday Times, (İngiltere)

''Kemal'in Hardy ve Tolstoy ile karşılaştırılmasına yol açan zengin uslup, konunun zenginliğini ve çeşitliliği, sıradan insanların yaşamıyla insanlığın bağlantısı, insanı içine çeken bu romanda aşikar.''
-The Times, (İngiltere)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2016
 • Sayfa Sayısı:
  459
 • ISBN:
  9789750807176
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
DUA 
02 Ağu 18:39 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi

Hani yüreğinizden ılık bir şeyler geçer. Bir hoş olursunuz. Tarif edilemez duygular vardır ya hani bir sıcaklık, bir yumuşaklık tadı damağınızda kalmıştır. Daha fazla olsa istersiniz ama yoktur işte bu kitap öyle bir tat yaşatır okuyana. Keşke otuz iki yılda 32 cilt yazılsa dersiniz. Sayfaları bittikçe üzülürsünüz.

İnce memedle kah gülüp kah ağlarsınız bozkırın sarı sıcağı sizi de yakar gece ayazı elbette sizi de üşütür. Nasıl bir bitki olduğunu bilmediğiniz çakırdikeni keser ayaklarınızı kanatır derinden.

Toros'un karlı dorukları yanınızdaymış, elinizi uzatsanız tutacakmış gibi gözükür.
Keçi sakallı gavur dinli Abdi Ağa'nın adını duyunca sizde korkarsınız yine ekinimin dörtte üçünü alacak diye sinirlenirsiniz.

Süleyman'da girer hayatınıza, babacanlığını sizde yüreğinizde hissedersiniz. Sizde çarıklarınıza bakar bakar sevinirsiniz.

Mustafa ve memedle ilk kez kasabaya gideceğiniz icin heyecanlanırsınız.
Böyle konuşa konuşa yamaçtan aşağı inerken, birden önünüze bir düzlük çıkıverir. Düzlükte büyük bir kavaklık vardır. Kavaklığın ortasından bir su akıyordur. O sudan kana kana içersiniz. Tadı damağınızdan hiç geçmez. Çok kolay hayal edersiniz ortam gözünüzde hemen canlanır.

Sarp yerlerin insanları gelir aklınıza. Sarp yerinin insanının yürüyüşü başka olurmuş. Adım atarken ayaklarını havaya fazla kaldırırlar. Dizleri hizasına kadar. Sizde taklit edersiniz.

İlk kez hana gider Ağasına, paşasına, dünyasına, feleğine, anasına, avradına veryansın edenlere sizde hak verirsiniz. Hasan onbaşı anılarını anlatır size.

Sonra büyürsünüz on sekinize girersiniz aşık olursunuz sizde o kara saçlı Hatçeye. Geceleri divlik kuşu gibi öter Hatçeyi beklersiniz kuytuda. Ağasız köy varmış kaçalım Hatçe dersiniz. Ardından Abdi ağayla yiğenini vurduğunuzu sanıp dağları mesken tutarsınız.

Çünkü siz ince memed olmuşsunuzdur. Çünkü kitabın içine girip olayları sizde yaşarsınız. Haberlerde sağda solda Çukurova lafı geçince gülümsersiniz. Hiç görmediğiniz halde oralar size tanıdık gelir. Zaten bu kitap için bir incelemeye de gerek yoktur. Anlatılmaz yaşanır dediklerindendir.

Songül 
02 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 8 günde

Muhakkak ki söylenecek,tartışacak çok şey var bu seri hakkında.Kafamda toparlayabildigim kadarıyla, en çok da birinci kitabı okuyupta devam etmeyenler için yazıyorum.
Yaşar Kemal'in "mecbur adamı" aslında yeni yeni ortaya çıkıyor.Çünkü ilk kitapta intikam almak isteyen asi bir ruh varken,bu kitapta gerçekten mecbur bir adam var.
Bir adam düşünün ağa zulmünden,hükümet kayıtsızlığından kurtulmak için eşkıya olmaktan başka bir çıkar yol bulamıyor.Iste Ince Memed'in hikâyesi.Bu yolda anasını,sevdiğini,babası yerine koyduğunu kaybeden,ama zulmedeni öldürüp köylünün gönlünü kazanan bir adamın hikâyesi.Fakat bu kadar kayba kim olsa dayanamaz.Dayanamıyor Memed.Düze inse köylü yeni gelen ağadan şikayetçi,Memed'e kinli.Dağlarda kalsa ölüm kesin,yalnızlık beter...
Giden ağayı mumla arıyor köylü,bir Abdi Ağa gitmiş olsada her zaman başka bir ağa geliyor,dertleri katlanıyor.Ne kadar kızgın olsa da Memed'den başka çıkar yolu yok köylünün.Ismi can getiriyor garibe,direnme gücü geliyor.Direnen halk da hakkını alıyor elbet.Ağalar ölüyor ama her seferinde bir başkası ağa oluyor,olduğu gibi merhameti,insanlığı unutuyor.
Bence bu seri bir şans daha verilip devam edilmeyi hakediyor.Okuyun,pişman olmayacaksınız.

Ismail Salma 
24 Kas 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Ve destansı çukurova efsanesi ince memed bu kitap da devam ediyor. Abdi ağa gidiyor hamza geliyor hamza gider hamza gelir ince memed yine neler yapacak.

Aysel 
05 Eki 2015 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 9/10 puan

İnce Memed 1`i okuduktan sonra ardından hemen okunulması gereken kitap olan İnce Memed 2, Yaşar Kemal`in kitabın yarısına sığdırdığı betimlemeler ve tasvirlerle dolu. İnsanı şaşırtan tarafı bu kadar betimleme ve tasvirlerin okurken okuru sıkmaması. Anlatım yine akıcı. 12 günde bitirmiş olsam da, gecikme tamamen derslerimden kaynaklanıyor :)

Kitabın konusuna ve benim üzerimde olumlu/olumsuz etkisine gelirsek;
bazı karakterler 1. kitapla aynı olsa da, önemli saydığım karakterler de kitaba dahil edilmiş.
Beni birazcık hüsrana uğratan kısım, Memed`in hayatına Seyran kızın dahil edilmesi.Hatice`nin bu kadar çabuk unutulması garipsenecek durumdu hakikaten. Ya da ben fazla duygusal baktım olaylara :)
Bundan başka;
Seyran kızın, geçmişle cebelleşmesi, yalnızlığı Memed ile aynı yolda kesişiyor. Kaderleri gibi...

1`den farklı bir şey daha;
2`de İnce Memed`den daha az bahs edilmesi. Olaylar ağalar ve ağaların mağdur köylülere eziyeti üzerinde kurulmuş. Memed sonlarda daha çok dikkat çekiyor.

Kitaptan çıkardığım dersler;
Memed`in hak uğrunda savaşı, hep mazlumun yanında olması;
Hürü ananın ölümü göze alarak doğruyu savunuşu;
Koca Osmanın iyiliği, hakkı, haksızlıkla savaşı evinde yeşertmek için çektiği eziyetler...

Kitaptan çıkarılası daha çok dersin olduğu kanısındayım.

Gecikmiş yorum için affınıza sığınarak keyifli okumalar dilerim :)

Nazan gercek 
16 Nis 22:33 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yine Yaşar Kemal büyük üstadmis kitap yine olağanüstü okurken asla sizi sıkmayan devamını merak ettiğiniz muhtesem bir efsane İnce Memed kitapta İnce Memed Abdi agaci oldurdukten sonra dağlarda yine gezmeye başlar ama bu sefer yalnızdır. Hatcesi, oğlu İraz ana yoktur. Vayy köyünün Osman emmisi şahinin bulmak için yollara düşer. Ona yepyeni bi yuva kurmak ister. Yanına alır ona bakar ,yaralarını sarar. Ama yine başlarında bir bela Ali Safa Bey insanlara açmayan, hırslı, aç gözlü bir aga bakalım Memed bunla nasıl başa çıkabilecek. Bir başkaldırı örneği İnce Memed zulümlere boyum eğmeyen ,köylüsü için herşeyi feda eden küçücük bir çocuk Abdi gider Hamza gelir. Bir adam gider bin adam gelir. Dünya olmuş zalimlerin dünyası ne kadar uğraşırsan uğraşsın İnce Memed kötülük bir turlu yakasını bırakmaz. Bu kitapta birde aşk var guzeller güzeli Seyran in Ince Memede aşkı kitap çok güzel iyi geceler kitap dozları mutlaka okuyun derim.... Yaşar Kemal bir efsanee

Salih Çermik 
14 May 17:43 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

İnce Memed 1'de konuşmalar ve olaylar daha sık karşımıza çıkarken İnce Memed 2'de daha çok durumlar ve betimlemeler çıkıyor karşımıza. İnce Memed ilk kitaba göre çok fazla ön planda değildir ve yazar Çukurova civarının köylerini, ağalarını, güç sahiplerini baskın olarak anlatır. İlk kitaptaki akışkan hız, ikinci kitapta azalma gösteriyor. Okunmaya değer, zevkli bir seri İnce Memed. Çünkü İnce Memed sadece bir kişi değil bir yörenin simgesi. Anlatılan dönemde bir İnce Memed var mıdır bilmiyorum ama onun gibilerin var olduğunu düşünüyorum. Yaşanmış bir hikâye gibi. Yazar bunu her fırsatta hissettiriyor.
'Acı nasıl bir şeydir? Şefkat nedir? Beden ölmeden insan ölebilir mi?' Bunlar da kitaptan çıkardığım sorular. Etkileyici ve düşündürücü.

insan_okur 
 22 Kas 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 10/10 puan

(Spoiler içerir ama İnce Memed 1 için; İnce Memed 2 için değil. )

İnce Memed 1'i okuduktan sonra devamı olan İnce Memed 2'yi okumadan duramayacağınızı düşünerekten incelemeye başlayayım. 1. kitabın sonunda Abdi Ağa'yı öldürüp Memed dağa çekilmişti. Bu kitap yine mükemmel bir betimlemeyle giriş yaptı. Ardından bizi tekrar Adana'ya, Çukurova'nın verimli topraklarına götürdü. Öylesine güzel betimlemeler var ki.... İlk kitabın resmen eksik kalan yerleri gözünüzde buram buram canlanıyor. Ölen ağa'nın yerini başka birinin alması ve savaştan dönen başka bir toprak yaratığı Arif Saim denilen canavar karakter daha da belirginleşiyor. Kitabın bütün olay örgüsü Arif Saim denilen adam ve köylüye çektirdiği binbir türlü eziyetten kurgulanmış. Tabi tek kalemde bunu anlatmıyor.

İçerdiği konular çok muazzam zaten. Adaletsiz bir devlet var ortada. Ağaların sözü geçiyor. Malum zenginler ve istediklerini yapıyor ve yaptırıyorlar. Savcı'nın adaletsizliği, Hörü Ana'nın doğru için canını ortaya koyması, Koca Osman'ın Şahini, Adem'in Yağız atı, Arif Saim'in karaktersizliği, Kel Hamza'nın korkaklığı, Çukurova'nın verimli toprakları, Kulaksız İsmail'in değirmeni, Topal Ali'nin istihbaratları, Seyran kızın aşkı, Vayvay köyünün kendine gelmesi ve elbetteki Memed'in sabrı ve yürekliliği ile bir son.

3. kitabını sabırsızlıkla okumayı bekliyorum. Beğendim; bu seriyi mutlaka okumalısınız. İnşallah 3. kitapta zulme karşı bir şeyler olacak inanıyorum.

kübra aslan 
04 Mar 17:26 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 6/10 puan

Otuz iki yıllık bir zaman diliminde yazılan İnce Memed dörtlüsü düzene başkaldıran Memed'in ve insan ilişkileri, doğası ve renkleriyle Çukurova'nın öyküsüdür. Yaşar Kemal'in söyleyişiyle ''içinde başkaldırma kurduysa doğmuş'' bir insanın, ''mecbur adam''ın romanı.

Öldürülen Abdi Ağa'nın yerini kardeşi Hamza alır. Memed, topraklarını ele geçirmek için Vayvay köylülerine zulmeden Ali Safa Bey'i ve Hamza'yı öldürür. Ancak köylüler için tam bir efsaneye dönüşmesine rağmen zulmedenlerin öldürmekle bitmeyeceği konusunda kuşku duymaya başlar. Abdi Ağa gitmiş, yerine Hamza gelmiştir, onun yerini de bir başkası alacaktır.

Can Ozan KILIÇ 
07 Mar 15:36 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Seri tüm hızıyla devam ediyor. Kaldı iki seri. Büyük yazarsın Yaşar Kemal. Birde bu kitabı Rusça ya çevirenin Nazım Hikmet olduğunu duyunca, daha da bir şevk ile okuyorum İnce Memedi...

ceren sevinc 
05 Şub 2016 · Kitabı okudu · 6 günde

Bittiğinde insana derin bir of çektiren kitap. Köylülerin çaresizliğini siyahın en koyu tonuyla, ağaların şiddet ve acımasızlığını kırmızının en canlısıyla, umudu masmavi ve bembeyaz; Çukurova'yı gerçekçi yeşili, sarısı...tüm renkleriyle tasvir eden bir resim, bir fotoğraf gibi kitap. Kurgusu, sürükleme gücüyle boşuna efsaneleştirilmemiş.

3 /

Kitaptan 162 Alıntı

Nazan gercek 
 16 Nis 03:02 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Zulme karşı koymamak kafirliktir. Çocuğunun rızkını, baba yurdunu korumamak, bırakıp gurbet ellere düşmek kafirliktir. Zulme karşı koymamak, zalime ortak olmaktır.

İnce Memed 2, Yaşar Kemalİnce Memed 2, Yaşar Kemal
Zehra Çevik 
08 Ağu 17:59 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu dünya böyledir. Sular hedefine dolar. İnsanlar doğar ölür,gün doğar batar. Ağaçlar büyür çürür. Sular akar,bulut ağar. Ağayı öldürürsün,ağa gelir yerine. Bir daha öldürürsün,bir daha gelir.

İnce Memed 2, Yaşar Kemal (Sayfa 208 - Yapı Kredi Yayınları)İnce Memed 2, Yaşar Kemal (Sayfa 208 - Yapı Kredi Yayınları)
Songül 
28 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi

Ama iyi,tatlı,insanca,namuslu bir ölüm olmalı gelen,gelecekse...

İnce Memed 2, Yaşar Kemal (Sayfa 106 - YKY)İnce Memed 2, Yaşar Kemal (Sayfa 106 - YKY)

"Demir olsam çürürdüm, toprak oldum dayandım… Toprak, toprak, toprak oldum da dayandım."

İnce Memed 2, Yaşar Kemal (Sayfa 155)İnce Memed 2, Yaşar Kemal (Sayfa 155)
Yunus Emre Dilsizmen 
12 Tem 12:41 · Kitabı okudu · Puan vermedi

bir musibet bin nasihattan iyidir,

İnce Memed 2, Yaşar Kemal (Sayfa 39 - Yapı Kredi Yayınları, 28. Baskı)İnce Memed 2, Yaşar Kemal (Sayfa 39 - Yapı Kredi Yayınları, 28. Baskı)
elif güner 
27 Kas 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bu dünya böyledir," diyordu. "Sular hendeğine dolar. İnsanlar doğar ölür, gün doğar batar. Ağaçlar büyür çürür. Sular akar, bulut ağar. Ağayı öldürürsün, ağa gelir yerine. Bir daha öldürürsün, bir daha gelir."

İnce Memed 2, Yaşar Kemal (Sayfa 208)İnce Memed 2, Yaşar Kemal (Sayfa 208)

Kitapla ilgili 4 Haber

Yaşar Kemal'in Sanat Anlayışı...!
Yaşar Kemal'in Sanat Anlayışı...! Yaşar Kemal sanat anlayışını 1971’de Abdi İpekçi’ye verdiği röportajda detaylı bir şekilde anlatır... "Halkın mutluluğunun önüne kim geçiyorsa ben sanatımla ve bütün hayatımla onun karşısındayım..."
Yaşar Kemal’siz 2. Yıl...!!!
Yaşar Kemal’siz 2. Yıl...!!! Yaşar Kemal, 28 Şubat 2015’te vefat etmiş, 2 Mart 2015 günü 92 yaşında, büyük bir törenle sonsuzluğa uğurlanmıştı. Türkiye'nin Evrensel Yazarı Yaşar Kemal'i saygı ve sevgiyle anıyoruz...