Hollywood

7,6/10  (14 Oy) · 
36 okunma  · 
14 beğeni  · 
630 gösterim
Bukowskinin sinema dünyasını anlattığı romanı.
'Odanın kapısı açıldı ve Jack Bledsoe ya l p a layarak içeri girdi. Tanrım, genç Chinaski'ydi bu! Bendim! İçinde ince bir sızı duydum. Gençlik, orospu çocuğu, nerdesin O genç ayyaş olmak istedim tekrar. Jack Bledsoe olmak istedim. Ama birasını yudumlayarak köşede dikilen moruktum ben.' Hollywood, Charles Bukowski'nin sinema dünyasını, orada yaşananları, insan ilişkilerini anlattığı romanı.
Hollywood, Fransız yönetmen Barbet Schroeder'in 1987'de çektiği Barflyın çekim öyküsünü, buna paralel olarak da Hollywood'un renkli dünyasını, bu sinema çevresinde yaşananları ve farklı insan ilişkilerini anlatır. Barfly filminin senaryosunu Charles Bukowski yazmış ve filmde bar müdavimlerinden birini oynamıştı. Senaryoda alkole boğulmuş olarak sürdürdüğü kendi depresif hayatından bir kesiti yansıttığı için de 'Barfly' yarı-otobiyografik bir film sayılmaktadır. Filmde Mickey Rourke'un canlandırdığı ayyaş, Charles Bukowski'nin alter-egosu olan Henry Chinaski dir. 'Hollywood' romanında Charles Bukowski Hollywood'un renkli dünyasından, filmin oyuncuları Mickey Rourke ve Faye Dunaway'den yönetmen Jean-Luc Godard'a, Norman Mailer'dan Sean Penn'e kadar onlarca ünlüden bilinmeyen yönleriyle söz eder.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2013
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9789757939668
 • Çeviri:
  Avi Pardo
 • Yayınevi:
  Parantez Yayınları
 • Kitabın Türü:
Murat PINAR 
07 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Charles Bukowski'nin Bar Fly isimli filmin senaryosunu yazması, film çekilinceye kadar yaşananlar, filmden sahneler, yıldızların yaptığı şeylerin anlatıldığı kitap.

Kitaptan 5 Alıntı