Ölüler Böyle Sever

8,3/10  (23 Oy) · 
96 okunma  · 
27 beğeni  · 
1.384 gösterim
Beni tanıyan herkesin size söyleyeceği gibi, makbul biri değilim. Kötü adamı sevdim hep, kanunsuzu, hergeleyi. İyi işleri olan sinek kaydı tıraşlı, kravatlı tiplerden hoşlanmam. Ümitsiz adamları severim, dişleri kırık, usları kırık, yolları kırık adamları. İlgimi çekerler. Küçük sürpriz ve patlamalarla doludurlar. Adi kadınlardan da hoşlanırım; çorapları sarkmış, makyajları akmış, sarhoş ve küfürbaz kadınlardan. Azizlerden çok sapkınlar ilgilendiriyor beni. Serserilerin yanında rahatımdır, çünkü ben de serseriyim. Kanun sevmem, ahlak sevmem, din sevmem, kural sevmem. Toplumun beni şekillendirmesinden hoşlanmam.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9789757939962
 • Çeviri:
  Avi Pardo
 • Yayınevi:
  Parantez Yayınları
 • Kitabın Türü:
elif akkoca 
29 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Klasik Bukowski cümlelerinden oluşan 18 öykülük kitap.
Yer yer güldüren, yer yer düşündüren öyküler var kitapta.Cümleler süsten uzak, inanılmaz doğal. Kitap yazma havasında değil de konuşma sohbet gibi devam ediyor.
Bir okur olarak Bukowski'nin bu kafaya, bu boşvermişliğe ulaşabilmek için ne yaptığını, ne yaşadığını merak ediyorum gerçekten.

***
- İyi de, içiyorsun. Ona aşıksan içkiyi hemen bırakman gerekir. Şu an.
- Haklısın, bu içkiyi lavaboya dökeceğim.
- Melodramatikleşme, bardağı bana vermen kafi!
***

Aslıhan Alpaslan 
19 Ara 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Yok bu yazar bana göre değil.Her hikayeden sonra durup ara vermek zorunda kaldım. Anlatılanlar benim hayatım boyunca merak etmediğim ve etmeyeceğim konuları kapsıyor. Hikayelerde kendini mi anlatmış yoksa kurgu mu tam bilemedim. Bir ihtimal kendini anlatmış tabi ki biraz süsleyerek.Hayat için bu kadar vurdum duymaz olamam, bana yaşam için bir şans verilmiş en iyi şekilde bu yaşamımı sürerim.
Kitaba gelince 18 hikayeden oluşuyor, ana tema içki, seks ve vurdumduymazlık hatta Maja Thurup hikayesini bir yerlerden duymuştum, okuyunca hatırladım.
Yazarı tek kitap ile beğenip beğenmemeye karar vermem fakat biraz araştırdığımda yazarın üslubunun böyle olduğunu ve konularının da genellikle seks,alkol olduğunu gördüm. Farklı düşünenler olabilir ama ben sevmedim, bundan yanlış çıkarımlar yapılmasın her iki eylemde hayatın dürtüsü fakat ben bu şekilde yaşanmasını sevmedim.Hikayelerde ki kahraman vurdumduymazlığın dibine vuruyor, yaşamı tekdüze arada bir hayatına kendisine benzeyen insanlar giriyor çıkıyor ama bizim kahraman vurdumduymaz hayatına kaldığı yerden devam ediyor
Çeviri muhteşem, yazarın anlattıklarını dilimize harika cümleler ile çevirmek büyük başarı belki ondan da bana fazla ağır geldi bilmiyorum.
Keyifli okumalar...( ben daha da okumam!)

Hakan 
15 Nis 02:01 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · Puan vermedi

Neden bir kac bin sayfalik kitaplar yazmadin ki ? Neden bu kadar erken bitiyor kitaplarin ? Artik kitaplarindaki öykuler de yalanlarini fark edebilecek kadar seni tanimiş olmak hem sevindiriyor hem uzuyor..

Ömer Faruk 
 26 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hikayeler sizi alıp bambaşka evrenlerde,bambaşka duygular ile başbaşa bırakıyor.Henry Chinaski'nin başından geçen birbirinden farklı on sekiz öykü.Aynı zamanda Bukowski'yi tanıdığım,sonrasında Factotum ve Kadınlar'ı da okumama vesile olan kitap.Cümleleri süsten uzak;alkol,at yarışları,kadınlar,boşvermişlik kavramlarının bol bol bulunduğu,hatta kitap bitimine doğru neden bitti dedirtecek bir kitaptı.Şimdi ise sırada Pis Moruğun Notları var.Büyüle beni Chinaski,her zaman yaptığın gibi.

Kitaptan 47 Alıntı

"Beni tanıyan herkesin size söyleyeceği gibi, makbul biri değilim. Kötü adamı sevdim hep, kanunsuzu, hergeleyi. İyi işleri olan sinek kaydı traşlı, kravatlı tiplerden hoşlanmam. Ümitsiz adamları severim, dişleri kırık, usları kırık, yolları kırık adamları. İlgimi çekerler. Küçük sürpriz ve patlamalarla doludurlar. Adi kadınlardan da hoşlanırım; çorapları sarkmış, makyajları akmış, sarhoş ve küfürbaz kadınlardan. Azizlerden çok sapkınlar ilgilendiriyor beni. Serserilerin yanında rahatımdır, çünkü ben de serseriyim. Kanun sevmem, ahlak sevmem, din sevmem, kural sevmem. Toplumun beni şekillendirmesinden hoşlanmam."

Ölüler Böyle Sever, Charles Bukowski (Sayfa 82)Ölüler Böyle Sever, Charles Bukowski (Sayfa 82)
Akif Gündoğdu (Ötekilerden Biri) 
24 Nis 08:01 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Büyük bir yazar beş yüz yılda bir geliyordu ve o sen değildin ve onlardan biri olmadığı da kesindi.

Ölüler Böyle Sever, Charles BukowskiÖlüler Böyle Sever, Charles Bukowski
Akif Gündoğdu (Ötekilerden Biri) 
23 Nis 19:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aşk yoksa cinsellik bir hiçtir. Cinsellik ancak taraflar arasında duygu varsa anlamlı olabilir.

Ölüler Böyle Sever, Charles BukowskiÖlüler Böyle Sever, Charles Bukowski
Ayşegül Aydın 
27 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ebeveynlerimiz yaraları bereleri umursamazlardı; korkunç ve affedilemez günah pantolon dizlerini yırtmaktı. Sadece iki pantolonumuz vardı: Bir tane her gün için, bir tane de Pazar günleri için. Pantolonlardan birinin dizini yırtmamalıydın, çünkü o zaman yoksul götün teki olduğun anlaşılırdı ve bu annenle babanın da yoksul götler oldukları anlamına gelirdi. Bu yüzden karşı oyuncuyu dizlerimin üstüne düşmeden devirmeyi öğrendim. Devrilen oyuncu da dizlerinin üstüne düşmeden devrilmeyi.

Ölüler Böyle Sever, Charles BukowskiÖlüler Böyle Sever, Charles Bukowski
Akif Gündoğdu (Ötekilerden Biri) 
24 Nis 10:51 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bunun nasıl gerçekleştiğini anlatmak güç, anlayabilmeniz için yaşamanız gerek.İki kişi sekiz dokuz saat yumruklaştıktan sonra tuhaf bir kardeşlik bağı oluşur aralarında.

Ölüler Böyle Sever, Charles BukowskiÖlüler Böyle Sever, Charles Bukowski
Akif Gündoğdu (Ötekilerden Biri) 
24 Nis 18:31 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ama dedi Hemingway, insanlar ümitlerini yitirmemek için entelektüelleşirler.

Korktukları için entelektüelleşir insanlar, ümitlerini yitirdikleri için değil

Ve korkmakla ümitsiz olmak arasındaki fark ...

Ölüler Böyle Sever, Charles BukowskiÖlüler Böyle Sever, Charles Bukowski

Bu insanların yüzlerinin ne kadar çirkin, kasvet verici, etli ve iğrenç göründüklerinin farkında olmadıklarına inanamıyordum, tüm güzelliklerin kirletilmesi gibiydiler. Ama gene de gayet sakin yürüyor, yüzlerini ekrana getiriyor, birbirleri ile şakalaşıp gülüyorlardı. Yaptıkları esprilere gülmek gayret gerektiriyordu, ama onlar o kadar kolay gülüyorlardı ki. O yüzler! Ah o yüzler!

Ölüler Böyle Sever, Charles BukowskiÖlüler Böyle Sever, Charles Bukowski
5 /