Factotum

8,1/10  (58 Oy) · 
175 okunma  · 
47 beğeni  · 
1.337 gösterim
Zengin olmayı düşleyen yoksul ve despot bir babanın cehenneme çevirdiği ergenlik döneminden sonra iki yıl Los Angeles Üniversitesi´nde gazetecilik bölümüne devam eden Charles Bukowski (Henry Chinaski) kararını verir. Babası gibi biri zengin olmak istediğine göre, o tersini isteyecektir. Aylaklığı. Ancak erken yaşta saptadığı bir hedefi vardır. Yazar olmak.
Mukavva bavulunu alıp yola düştüğünde yirmi iki yaşındadır. Ucuz pansiyon odalarında sefaletle boğuşup yazmaya çalışırken kendine gerçek bir dost edinmiştir. Alkol.
Bar Sineği filminde beş günlük bir kesitini senaryolaştırdığı bu dönem yaklaşık on yıl sürer. Eyalet eyalet dolaşıp, pansiyon kirası ve içki giderlerini karşılamak için sayısız ikinci, hatta üçüncü sınıf işlere girip çıkar. Bukowski roman, öykü ve şiirlerinde sık sık özlemle söz ettiği bu dönemi anlatırken mizahının ve onu çağdaş Amerikan edebiyatının önde gelen yazarlarından biri yapan eşsiz yalınlığının doruğundadır.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  184
 • ISBN:
  9789753420549
 • Çeviri:
  Avı Pardo
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ayşen 
19 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Hayatımda bu kadar manasız ve amaçsız bir kitap okumadım. Sayfa sayısı az olduğu için bitirdim, yarım bırakmak istemedim. Acaba yazar ne anlatmak istedi de ben anlayamadım, ne amaçla yazıldı da ben o amaca ulaşamadım.

emre karaca 
06 Eki 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Yeraltı edebiyatının usta yazarlarından Bukowski'den efsane bir otobiyografik roman.okuduktan sonra dusunmemek elde degil acaba hayatı alkol,sigara,ganyan,hayat kadınları ve sayısız 3. Sınıf islerde gecen bir adamın hayatı bizimkilerden daha mı dolu geçmiş diye.

Oğuz Aktürk 
17 Şub 23:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bukowski'nin diğer eserlerine göre biraz daha aşağıda bir eser. Fakat bu kitabın kötü olduğunu belirtmiyor. Otobiyografi yine üst seviyelerde dolaşıyor ve Bukowski'nin hayatının tam da içine giriyoruz yine. İşsizliğin had safhada olduğu ülkemizde Bukowski ne yapardı çok merak ediyorum. Acaba her gün içtiği içkileri burada bu vergilerle içebilir miydi? Hafta başı değiştirdiği işleri herhangi birini burada bulabilir miydi? Kitabı okuyalı uzun zaman oldu fakat incelemesini şimdi yapabiliyorum. Gündemimizin zihniyetine göre de Bukowski bizim ülkemizde ölü bir adam olurdu.

Ömer Faruk 
26 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çalış,kazan,iç prensibi ile yaşamını sürdüren Bukowski,hayatının on yıllık bir kesitini böyle geçirmiştir.Üçüncü sınıf işlerde çalışır,kazandığı para ile ucuz barlarda içer ve at yarışı oynar.Ufak hikayeler yazar,dergilere okumaları için gönderir.Dergiler hikayesini satın alırsa eline para geçtiği anda tekrardan içer.Factotum biter bitmez ardına hemen Bar Kelebeği'ni izleyin.Filmde beş günlük yaşamını anlatmaktadır.İyi geceler Henry Chinaski,başka bir kitapta tekrardan buluşmak üzere.

ahmet Karakuzulu 
18 Oca 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Charles Bukowski'nin öz yaşamından kesitler içeren (1.kitabı: Ekmek Arası) ikinci kitabı. Bukowski'nin, yaşamındaki, fırtınalı ve sıkıntılarla ve heyecan dolu detaylar nedeniyle kolaylıkla okunabiliyor. Ancak, kitap, Ekmek Arası'ndaki yaşam felsefesi içeriğinden çok uzak. Sanırım, yazar bu ikinci kitabı aceleyle isteksiz bir ruh haliyle kaleme almış:) Bukowski'nin eserlerini okuyacaksanız öncelikle Ekmek Arası ve bu kitabını okumanızı öneririm.

Hüseyin padak 
 12 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mutlu olabilirsiniz aslında. Olay cok basit sistemin disinda kalarakta mutlu olursunuz. Ama dalları o kadar uzun ki bu mutlulugunuzu sizin elinizden alır ve sizi boğmaya başlar. Mecbursunuzdur sisteme ayak uydurmaya. Yollarda gecen bi ömür sizi ayakta tutar sadece. Buda bir nevi teslimiyetin sembolüdür aslında. Uzun zaman sonra keyifle okuduğum romanlar arasında. Film kitap kadar etkileyici gelmedi ama izlenilebilir

Onur Sönmez 
29 Nis 20:37 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Ekmek arasının devamı olarak okuduğum ikisi birlikte bu tarzda okuduğum en iyi kitaplar diyebilirim kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum Bukowski nin toplamda üç kitabını okudum kalan kitaplarını da en kısa zamanda bitirmeyi umuyorum

Kitaptan 27 Alıntı

Osman 
14 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Yalnızlıkla beslenen biriydim; yalnızlığımı alırsanız yemeğimi ve suyumu almış kadar olursunuz. Yalnız kalamadığım her gün gücümden bir şeyler alıp götürür. Bununla övünmüyorum ama önemliydi benim için. Odanın karanlığı güneşti bana."

Factotum, Charles BukowskiFactotum, Charles Bukowski
sule sevinc 
20 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Sabahın altı buçuğunda bir çalar saatin sesine uyanıp yataktan firla, giyin, zorla bir şeyler atıştır, sıç, işe, diş fırçala, saç tara, başka birine büyük paralar kazandırmak ve sana tanınan fırsat için müteşekkir olmak için berbat bir trafiğin içine dal. Nasıl razı olunur böyle bir yaşama?"

Factotum, Charles BukowskiFactotum, Charles Bukowski
Turgay Bağan 
07 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Adamlara sekiz saatini veriyordun ama yetmiyordu, fazlasını istiyorlardı. Altı saat sonra seni eve yolladıkları görülmemiştir mesela. Düşünecek zamanın kalmamalıydı."

Factotum, Charles Bukowski (Sayfa 48)Factotum, Charles Bukowski (Sayfa 48)
Writer 
26 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Mesele düşünmemekte diye karar kıldım. Ama nasıl durdururdunuz düşüncelerinizi? "

Factotum, Charles BukowskiFactotum, Charles Bukowski
Batuhan 
21 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

''İş ilanlarına bakmak gelmiyordu içimden bir türlü. Bir masaya oturmuş birinin önünde durup iş istediğimi; o işe uygun olduğumu söylemek çok zor geliyordu bana. Samimiyetle söylüyorum, yaşam beni dehşete düşürüyordu. Yemek, uyumak ve çıplak dolaşmamak için insanın yapmak zorunda olduğu şeyler ürkütücüydü. Ben de yatakta kalıp içiyordum. İçtiğin zaman dünya yine ordaydı, kaybolmuyordu ama boğazına sarılmıyordu en azından.''

Factotum, Charles BukowskiFactotum, Charles Bukowski
Writer 
26 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"-Kaçık olan sensin.Sevgi eksikliği.Herkesin ihtiyacı vardır sevgiye. Çarpıtmış seni bu eksiklik.
-İnsanların sevgiye ihtiyacı yoktur. Başarıya ihtiyaçları vardır. Ne şekilde olursa olsun. Sevgi de olabilir ama olmayabilir de.
-Komşunu sev, der incil.
-Komşunu rahat bırak anlamında söylenmiş."

Factotum, Charles BukowskiFactotum, Charles Bukowski
Writer 
26 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Çiçekler ölüler için değildir, ölülerin çiçeğe ihtiyaçları yoktur."

Factotum, Charles BukowskiFactotum, Charles Bukowski
Deniz 
20 Kas 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Samimiyetle söylüyorum, yaşam beni dehşete düşüyordu. Yemek, uyumak ve çıplak dolaşmamak için insanın yapmak zorunda olduğu şeyler ürkütücüydü. Ben de yatakta kalıp içiyordum. İçtiğin zaman dünya yine oradaydı, kaybolmuyordu ama boğazına sarılmıyordu en azından.

Factotum, Charles Bukowski (Sayfa 57)Factotum, Charles Bukowski (Sayfa 57)
3 /