Delikanlı

8,0/10  (47 Oy) · 
222 okunma  · 
44 beğeni  · 
2.214 gösterim
Kadın düşkünü bir toprak sahibinin gayrimeşru çocuğu olan on dokuz yaşındaki Dolgorukiy'in, St. Petersburg'da bir araya geldiği babası Versilov'la yaşadığı çatışmaların anlatısıdır Delikanlı. Baba ve oğlun duygusal, ideolojik ve ahlaki tartışmaları etrafında şekillenen uyuşmazlıklar, Dolgorukiy'in zıtlıklarla dolu yaşamöyküsünü ortaya koyar. Dostoyevski'nin sondan bir önceki romanı olan Delikanlı, yazarın diğer romanlarındaki felsefi ve politik sorunlardan uzak olmakla birlikte, insanlar arası ilişkilere odaklanarak psikolojik incelemelerde bulunur.

"Dostoyevski'nin tüm büyük romanları bir yana, Delikanlı farklı bir yerde durmaktadır. Büyük sorunları ve çelişkileri tartışmaz yazar burada. Basit, gündelik durumları ve yaygın insani tutkuları kullanarak oluşturulan bu roman, incelikli, gerilim dolu ve nefes kesici bir başyapıttır."
-Aleksandr Soljenitsin-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2013
 • Sayfa Sayısı:
  666
 • ISBN:
  9789750512698
 • Çeviri:
  Ergin Altay
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
ihtiyar 
29 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Zor bir kitaptır diğer kitaplarına göre okumak daha zordur. İngiliz tarihçi yazar Edward Hallet Carr, Delikanlı romanı için şöyle der: " Dostoyevski sıradan bir filozof ve mükemmel bir psikologsa, diyebiliriz ki, Delikanlı diğer büyük romanlarından daha fazla incelenmeye değer ve eleştirmenlerin elbirliğiyle onu en düşük dereceye indirmeleri yanlıştır. Fakat, yazarının mükemmel usta olduğu bir alanda bulunmasına rağmen, Delikanlı bir başarısızlık olarak kabul edilmelidir“.

Merve B 
 25 Mar 12:50 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Aldıktan sonra bayağı bekletip öyle okuduğum bir kitaptır. Niye bilmiyorum, gözüm mü korktu ne oldu, kim bilir? Yine de nereden baksanız yedi yıl önce filan okumuşumdur. Ama sevdiğim kitaplar arasına kesinlikle girdi. Zaten Dostoyevski'yi çok severek okurum, bu kitap da beni şaşırtmadı. Hatta ben ''Delikanlı''yı ''Karamazov Kardeşler''den daha çok severim.

Öncelikle karakterimiz çok başarılı tasvir edilmiştir. Durağan değildir, karakteri değişim gösterir. Gerçek bir insan gibi hatalar yapar, hep iyi bir profil çizmez. Tek bir konu etrafında gitmez kitabımız, yan olaylar da oldukça fazladır. Okurken meraka düşer, şimdi ne olacak derken sayfaları çevirip durursunuz. Dostoyevski öyle bir anlatır ki, karakterlerle beraber oradan oraya koşar durursunuz. Örneğin; bir müzayede sahnesi vardı, sanki ben de karakterin arkasına oturmuşum da onu izliyormuşum gibi hissetmiştim. Öyle bir anlatım...

Kesinlikle tavsiye ediyorum. Kitap oldukça kalın, fakat gözünüzü korkutmasın; çok akıcı. Konu ilgi çekici,yazarı da Dostoyevski; daha ne olsun.

Hüseyin Düver 
13 Oca 12:32 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 8/10 puan

Özgürlüğü para ile satın alma fikri oldukça ilginçti. Düşününce insanlar aslında bunu istiyorlar. Ama bu asla bitmeyen bir mücadeleye dönüşüyor. Dostoyevskinin tahlilleri her zaman sağlamdır zaten. Karakterlerine ayrı ayrı bayıldığım başarılı bir kitaptı

Kitaptan 45 Alıntı

HÜLYA BİLGİN 
23 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan kendinden utanmasını ve övünmesini bilmeli, çünkü kişi kendinin yargıcıdır.

Delikanlı, DostoyevskiDelikanlı, Dostoyevski

"Çünkü senin kıymet verdiğin bir şeyin, başkasının gözünde hiçbir değeri olmaması mümkün..."

Delikanlı, DostoyevskiDelikanlı, Dostoyevski
HÜLYA BİLGİN 
23 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Akrabalar arasında zorunlu bir sevgi bağı vardır.Oysa sevginin hak edilmesi gerekir.İşte bu yüzden akrabalar arasındaki sevgi bu bakımdan iğrençtir.

Delikanlı, DostoyevskiDelikanlı, Dostoyevski

"Yeryüzündeki bütün dinler, bütün ahlaklar tek bir şey üzerinde toplanır: Erdemi severek kusursuz olmaya çalışmak. İnsanın aklına; bundan basit ne olabilir, diye bir düşünce gelir. Öyleyse haydi bakalım, erdemli bir şey yapın, kusurlarınızdan hiç olmazsa bir tanesinden kaçının bir kere. Deneyin ha! İşte bu da böyle!"

Delikanlı, DostoyevskiDelikanlı, Dostoyevski
Firuze çicek 
16 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Açık kalpli
Herkesten daha açık kalpli birisi vardı, o da çocukken beni pek çok döven Lambert idi. Ama o da sadece açık kalpli bir alçaktan , hayduttan başka bir şey değildi. Zaten onun açık kalpliliği de budalalığından geliyordu.

Delikanlı, Dostoyevski (Sayfa 118)Delikanlı, Dostoyevski (Sayfa 118)

“Başkalarını yargılayabilmek için önce yargıç olmak, yargıç olabilmek için de acı çekmek gerekir.”

Delikanlı, DostoyevskiDelikanlı, Dostoyevski
5 /