Delikanlı

8,2/10  (76 Oy) · 
356 okunma  · 
88 beğeni  · 
3.995 gösterim
Kadın düşkünü bir toprak sahibinin gayrimeşru çocuğu olan on dokuz yaşındaki Dolgorukiy'in, St. Petersburg'da bir araya geldiği babası Versilov'la yaşadığı çatışmaların anlatısıdır Delikanlı. Baba ve oğlun duygusal, ideolojik ve ahlaki tartışmaları etrafında şekillenen uyuşmazlıklar, Dolgorukiy'in zıtlıklarla dolu yaşamöyküsünü ortaya koyar. Dostoyevski'nin sondan bir önceki romanı olan Delikanlı, yazarın diğer romanlarındaki felsefi ve politik sorunlardan uzak olmakla birlikte, insanlar arası ilişkilere odaklanarak psikolojik incelemelerde bulunur.

"Dostoyevski'nin tüm büyük romanları bir yana, Delikanlı farklı bir yerde durmaktadır. Büyük sorunları ve çelişkileri tartışmaz yazar burada. Basit, gündelik durumları ve yaygın insani tutkuları kullanarak oluşturulan bu roman, incelikli, gerilim dolu ve nefes kesici bir başyapıttır."
-Aleksandr Soljenitsin-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2013
 • Sayfa Sayısı:
  666
 • ISBN:
  9789750512698
 • Orijinal Adı:
  Подросток
 • Çeviri:
  Ergin Altay
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
ihtiyar 
29 Ağu 2015 · Kitabı okudu

Zor bir kitaptır diğer kitaplarına göre okumak daha zordur. İngiliz tarihçi yazar Edward Hallet Carr, Delikanlı romanı için şöyle der: " Dostoyevski sıradan bir filozof ve mükemmel bir psikologsa, diyebiliriz ki, Delikanlı diğer büyük romanlarından daha fazla incelenmeye değer ve eleştirmenlerin elbirliğiyle onu en düşük dereceye indirmeleri yanlıştır. Fakat, yazarının mükemmel usta olduğu bir alanda bulunmasına rağmen, Delikanlı bir başarısızlık olarak kabul edilmelidir“.

Merve 
 25 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Aldıktan sonra bayağı bekletip öyle okuduğum bir kitaptır. Niye bilmiyorum, gözüm mü korktu ne oldu, kim bilir? Yine de nereden baksanız yedi yıl önce filan okumuşumdur. Ama sevdiğim kitaplar arasına kesinlikle girdi. Zaten Dostoyevski'yi çok severek okurum, bu kitap da beni şaşırtmadı. Hatta ben ''Delikanlı''yı ''Karamazov Kardeşler''den daha çok severim.

Öncelikle karakterimiz çok başarılı tasvir edilmiştir. Durağan değildir, karakteri değişim gösterir. Gerçek bir insan gibi hatalar yapar, hep iyi bir profil çizmez. Tek bir konu etrafında gitmez kitabımız, yan olaylar da oldukça fazladır. Okurken meraka düşer, şimdi ne olacak derken sayfaları çevirip durursunuz. Dostoyevski öyle bir anlatır ki, karakterlerle beraber oradan oraya koşar durursunuz. Örneğin; bir müzayede sahnesi vardı, sanki ben de karakterin arkasına oturmuşum da onu izliyormuşum gibi hissetmiştim. Öyle bir anlatım...

Kesinlikle tavsiye ediyorum. Kitap oldukça kalın, fakat gözünüzü korkutmasın; çok akıcı. Konu ilgi çekici,yazarı da Dostoyevski; daha ne olsun.

Toz Kanatlı Kelebek 
05 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bambaşka insanlarla tanışıp bambaşka hayatların içine girmek isteyenler için bir seçenek daha. Tıpkı her Dostoyevski kitabı gibi. Biraz kalınca ve karmaşık, yorucu. Bir o kadar da güzel. Kahramanların aralarındaki ilişkilere sasiracagiziniz, olay orgulerinde kaybolup, beklenmedik sonuçlarla karsilasacaginiz, baş kahramanın kendi ağzından yazdığı güzel bir roman.
Not: Elbette tavsiye ederim!

Burcu 
04 Şub 14:13 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

Dünden beri beynimi zorlayan sorular var. Okumak, özellikle de klasik okumak bize ne kazandırır? Çeviriler ne kadar verir romanların tadını? Sadece Türkçe yapıtlar okumak daha mı mantıklı? Bütün bunlar aklımı karıştırdı durdu fakat yukarıdaki cümleyi okuyunca anladım ki çeviri de olsa böyle bir öğüt veriyorsa bir kitap asla burun kıvırmamak gerekir. Hele hele bu kadar büyük bir yazarın kitabına çeviri diye uzaklardan bakmak büyük hata. Şimdilik çevirmenlerin ellerinden tutup onların feneriyle yolu bulmak da aslında hiç fena bir iş sayılmaz. Tabi ki edebi hazzı tartışmak söz konusu değil ama ne mümkün...

Resul Can Erol 
26 Eki 2017 · Kitabı okudu · 32 günde · Beğendi · 9/10 puan

Eveeet!, yazarında sıkça ifade ettiği gibi evli bir kadının yasal olarak illegal, gönül olarak legal birlikteliğinden dünyaya gelen bu delikanlı oldukça zeki ve bir ülküsü bulunan gençti. Çocukluk döneminde ebeveyn yokluğunu sıkça çeken delikanlımız yaş ilerledikçe "okuma yazma" öğrenişiyle karakteri oturmaya başlıyor.. Yatılı bir okula yazılarak devam eden macerası orada soylu ailelerin çocuklarıyla birleşince bir ayrım ortaya konuyor yatılı okulun sahibi tarafından.. Okulda kalmasına izin verirken aynı zamanda kendi zevklerini ve el ayak işlerini yerine getirttiren bu sahip onu tam bir genç bir uşak konumuna sokuyor. Arkadaşları tarafından fark edilen bu ayrım hemen alay ve dayak ile küçük çocuklarda tepkimeye yol açıyor.. Yer yer dayak ve alaycı hatta aşşağılayıcı sözlere fazla dayanamayan delikanlımız, " Yetti canım bu saçmalık deyip " , annesini de bu karardan önce görüp, yatılı okul sahiplerine yalvararak " Onu yetiştirin, merhamet edin ve onu okutun, Tanrı sizinle olsun " diyerek yerlere eğilmesiyle bir hayli körükleniyor ve bir akşam şimsekli bir gecede okuldan çok çok uzakta başlıyor hikaye...


Dediğim gibi gayet zeki bir çocuk olduğu için delikanlımız, hayıflanıp sızlanacağına ailesinin yokluğunun sebebini öğrenmeye çalışıyor, bilgiler topluyor. Karşılaştığı bu gerçeklere üzülmeyip kendi ülküsünü oluşturuyor. İleride bu ülküye ihaneti görülüyor fakat hala peşine düşebilecek bir genç olarak kalıyor. Zaman sizlere kendi yalanlarınızı söyletir..
Bir çok yerde sahidi oldum bu saheserde de olduğum gibi ve ne üzücü kendini beğenmişlik, ne üzücü yokluğunu hissettiğimiz çocukluk dönemi hatıralarını büyüyünce yakalamaya çalışmamız, oluşan zaafımız. Yazar bir çok yerde gözümde defalarca alçalıyor fakat gururlu bir genç olduğunu düşünmekten vazgeçmiyor.
Belki de alçaklığı benim vicdan duyguma göreydi pek tabiki bu daha mantıklı bir açıklama! Üniversite hayatına başlamadan ülküsu adina yollara düşen bu genç gerek intaharlarla karşılaşsada aslinda güçlü bir karakter olduğunu segiliyor, fakat ülküsünün aslinda aile özleminin doğurduğu inanılmaz açlık olduğunu görmüyor onlar ne yapsarsa yapsın unutuyor , affediyor ve bir kulp bulup bizlere sunuyor.. saygilar bu gerçekleri görenlere saygilar..

Halisâne 
19 Oca 23:56 · Kitabı okudu · 13 günde · 7/10 puan

Gerçekten okurken yoruldum. Belki benim ıskaladığım bir şeyler vardır. Yazan Dostoyevski olmasa yarım bırakırdım. Yine tekrar ediyorum belki benim yakalayamadığım şeyler olmuştur kitapta. Ama yine de bazı psikolojik durumları anlatması çok hoştur , altını çizdim etkilendim.
Belki hatıra olarak ele alınması kitabı sıkıcı yapmıştır. Yahut suç ve ceza , Karamazov kardeşler gibi kitabın sonuna kadar sizi merak ettiren büyük bir olay olmaması da bir problem olabilir.

Zeynep Kocael 
 10 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitap çok güzeldi. Tabii okumak için büyük bir çaba harcadım ilk önce. Ama sonra kitabı elimden bırakamadım. Eğer okumadıysanız okumanızı öneririm.

Baba ve oğul arasında yaşanan çatışmaların anlatıldığı sade bir dille yazılmış kitap. Diğer kitaplarına nazaran dış olaylar değil iç olaylar anlatılmış. Heyecan da zaman zaman o denli yükseliyor ki; elinizden bırakamıyorsunuz. Zaten Dostoyevski yoruma bile gerek yok..

Hüseyin Düver 
13 Oca 2017 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 8/10 puan

Özgürlüğü para ile satın alma fikri oldukça ilginçti. Düşününce insanlar aslında bunu istiyorlar. Ama bu asla bitmeyen bir mücadeleye dönüşüyor. Dostoyevskinin tahlilleri her zaman sağlamdır zaten. Karakterlerine ayrı ayrı bayıldığım başarılı bir kitaptı

aakin 
13 Kas 2017 · Kitabı yarım bıraktı · 5/10 puan

Kitabın başlarında okuması zor gelmişti. Cümleler arası geçişleri kavramak güç. Bir de üstüne karakter fazlalığı ve isimlerin zorluğu eklenince daha da isteğim azaldı. Şu an yavaş bir biçimde düzenli olarak okumaya devam ediyorum. Aslında bu rus edebiyatında arka kapakta karakter ad ve açıklamaları yer almalı. Bir de karakterin 3 ismi bir takma adı ve her yerde kullanırken bunlardan herhangi birini kullanarak karakterden bahsediyor. Belki de rus edebiyatı bana göre değildir.

Kitaptan 128 Alıntı

MadesaM 
05 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hep
En basit düşüncelerin en zor anlaşıldığını söylemiştim size...

Delikanlı, Dostoyevski (Sayfa 145 - İletişim)Delikanlı, Dostoyevski (Sayfa 145 - İletişim)
Hülya Bilgin 
23 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan kendinden utanmasını ve övünmesini bilmeli, çünkü kişi kendinin yargıcıdır.

Delikanlı, DostoyevskiDelikanlı, Dostoyevski
Özge 
23 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Susmak her zaman güzeldir, susan insan da her zaman konuşandan daha güzel görünür. "

Delikanlı, DostoyevskiDelikanlı, Dostoyevski

"Çünkü senin kıymet verdiğin bir şeyin, başkasının gözünde hiçbir değeri olmaması mümkün..."

Delikanlı, DostoyevskiDelikanlı, Dostoyevski

Var gücümle hayal kuruyordum. Hayale öyle dalıyordum ki, konuşmaya bile zaman kalmıyordu. Bundan, benim insan sevmez olduğum anlamını çıkardılar.

Delikanlı, DostoyevskiDelikanlı, Dostoyevski
rukiye altop 
04 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Düşünce, duygudan doğar, sonra insanda yerleşerek yeni bir duyguyu ortaya çıkarır.

Delikanlı, Dostoyevski (Sayfa 63 - Maviçatı Yayınları)Delikanlı, Dostoyevski (Sayfa 63 - Maviçatı Yayınları)
Hülya Bilgin 
23 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Akrabalar arasında zorunlu bir sevgi bağı vardır.Oysa sevginin hak edilmesi gerekir.İşte bu yüzden akrabalar arasındaki sevgi bu bakımdan iğrençtir.

Delikanlı, DostoyevskiDelikanlı, Dostoyevski
TİRAJE 
22 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Söylediklerimle söylemek istediklerim arasındaki ayrılık çok acı çektirdi bana.

Delikanlı, DostoyevskiDelikanlı, Dostoyevski