Netoçka Nezvanova

8,4/10  (46 Oy) · 
164 okunma  · 
45 beğeni  · 
2.420 gösterim
Netoçka Nezvanova Dostoyevski’nin yarım kalan ilk büyük roman denemesidir.

Edebiyat sahnesinde belirdikten çok kısa süre sonra genç Dostoyevski ağabeyine yazdığı 1846 tarihli bir mektupta “büyük bir roman” yazmak istediğini belirtiyordu ve bu niyetle Netoçka Nezvanova üzerinde çalışmaya başladı. 1849 yılında tutuklanıp Sibirya’ya gönderilmesiyle roman yarım kaldı ve Dostoyevski bir daha bu romana geri dönmedi.

Netoçka Nezvanova, fakir bir evde çilekeş annesi ve başarısız bir müzisyen olan babasıyla yaşayan Netoçka’nın acıklı çocukluk hikâyesiyle başlar, ilk gençlik ve gençlik anlatılarıyla devam eder.
Yarım kalan bir romanın parçaları olan bu üç hikâyedeki temalar, Dostoyevski’nin sonraki yıllarda vereceği büyük eserlerin habercisi gibidir.


“Netoçka Nezvanova, Dostoyevski’nin büyük romanlarındaki ideolojinin ve tekniklerin geliştirildiği bir laboratuvardır.”

KONSTANTIN MOCHULSKY
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2016
 • Sayfa Sayısı:
  219
 • ISBN:
  9789750516337
 • Orijinal Adı:
  Неточка Незванова
 • Çeviri:
  Ergin Altay
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:

"İşte biz de öyleyiz Netoçka; bir tel fazla gerilirse kopar... Sesi ne kadar acıydı, değil mi?"
Öğrendiğime göre, Netoçka Nezvanova Dostoyevski'nin ilk roman denemesiymiş. Bu romanın kaderi ise, yarım kalmakmış.
1849'da tutuklanıp Sibirya'ya sürgüne gönderilmesiyle roman yarım kalmış ve Dostoyevski hiçbir zaman Netoçka Nezvanova'ya geri dönmemiş.
Ben ,tamamlanmamış haline rağmen, bu kitabı çok sevdim.
Netoçka'nın dram yüklü hayatının, bu hayattaki çilekeş annesinin ve başarısız bir müzisyen olan babasının hikayesi beni derinden etkiledi.
Derinlemesine işlenen acı, aşağılanma,pişmanlık karakterler üzerinden bu kadar iyi anlatılamazdı!
Yazar kitaba devam edebilseydi acaba nasıl bir son bizi beklerdi merak ettim doğrusu.
Friedrich Nietzsche ;"Dostoyevski kendisinden birşeyler öğrendiğim tek psikologtu." demiş. Bence haklı, ben insanı bu kadar iyi anlatan bir Zweig tanırım bir de Dosto...

Ersel 
23 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitap, Dostoyevski’nin bitiremediği romanıdır.Kitap yarım kalmıştır çünkü Dostoyevski devrimci eylemlere katıldığı için tutuklanıp Sibirya’ya götürülür.Geldikten sonra da devam etmez.Kitap hakkında bilgi vereceğim kitabı okumayanlar okumasın buraları, Netoçka, üvey babası ve annesiyle birlikte yaşamaktadır.Yegor Yefimov Bedbaht ve bir o kadar da boş bir adamdır.Netoçka’nın annesiyle de parası olduğu için evlenmiştir.Netoçka annesini sevmemektedir.Babasını sevmektedir ve annesinin ölmesini istemektedir çünkü babası onu annesi ölünce feraha kavuşacakları yalanıyla kandırmıştır.Ve sonunda annesiyle hastalıktan ölür, babası Yegor Yefimov’da Netoçka’yı bırakıp kaçar.Netoçka zengin bir aile tarafından evlatlık alınır.Bu evlatlık ailenin kızını çok sever ,ayrılamaz olurlar.Fakat çocuğu ailesi ayırır.O da ablasıyla yaşamaya başlar.8 yıl böyle sürer.Ve artık Katya(Zengin ailenin kızı)’nın ablası bir anne olmuştur Netoçka için.Fakat tam burada, hikaye Netoçka ve Katya bir araya gelmeden biter, ve asla devamı gelmez.Yorumum ise şu şekilde mükemmel bir ustalıkla yazılmış kitap, herkesin okumasını tavsiye ediyorum.Yegor Yefimov’u hiç sevmeyeceksiniz.Annesine ise acıyacaksınız.

Mustafa umut şen 
18 Haz 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Aslında okudumu değil de yarım bıraktımı işaretlemeliydim çünkü kitap zaten yarım ve size zihninizde yahut kağıtta tamamlama olanağı bırakıyor ve bu bir okur için büyük bir fırsat

mustafa tamer akder 
16 Şub 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Dosto amca'nın bana ve okuyucularına bitirmemesi ile okuyucularına attığı en büyük kazık bence bu kitap. Dün kitabın etkisinden ve bitmemiş olmasından dolayı kitap okuyacak enerjiyi bulamadım. Öbür tarafta ilk karşılaşmamız da(Bu konuda da yaratan ile huri pazarlığıyla birlikte zihin sarayımdaki kişilerle tanışasaya kadar dilekçelerle bunaltmayı düşünüyorum. :D Bir şekilde zihin sarayımdaki kişilerle buluşasıya kadar ısrarımdan vazgeçmeyeceğim. :D) bu konuda sitem edeceğim. Ondan sonra kitap hakkında düşünceleri öğrenesiye kadar darlayacağım ve o tarafta kitap yazma imkanı varsa ve hala bu kitabı tamamlamamış ise tamamlayasıya kadar başının etini yiyeceğim. :D Gelelim kitabın genel hatlarına, dil konusunda dosto amca'nın en üst kitaplarından biri, kurgu hakkında tamamlanmamış olmasından dolayı çok sisli ve bulanık. Hayal gücüne o kadar çok yer var ki sırf karakteri sevdiğim için kitabı kendimce yeniden tasarlama arzusu doğuruyor bende. Konu olarak ana karakterin ilk kısımda açlık sınırında çok yakın yaşayan bir aile ve düşünce olarak çok değişik ve garip bir babanın ile azim ile aileyi bir arada tutmaya çalışan ama siniri çok gergin olmasında dolayı yanlış anlaşılan melek gibi bir annem. İkinci kısımda ise şaşanın en üst olduğu bir ailede başlayan bir yaşam ve ilginç bir arkadaşlık ve değişik bir bir şekilde gelişen olaylardan oluşuyor. Ana karakteri rasnovnikov karakterden çok daha ilginç bulduğumu ve eğer kitap tamamlanmış olsa bence suç ve cezadan daha ünlü olacağını düşünüyorum. En azından en iyi 3 kitabı içerisine kesinlikle girerdi. Bence kesinlikle ana karakter ile bir kez olsun tanışmanızı öneririm.

Zeynep 
29 Oca 23:40 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sen ne güzel bir kitaptın Netoçka Nezvanova... Hayatı kederle üzüntüyle geçmiş küçük bir kızın öyküsü. Kitabın dördüncü bölümünü nasıl yazardı acaba Dostoyevski? Netoçka’ ya nasıl bir yol çizerdi? Çünkü kitap yarım kalmıştır. Dostoyevski siyasi olaylardan dolayı tutuklanmış, cezaevinden çıktıktan sonra da bu kitaba devam etmemiştir. Öyle duyguyu öyle güzel; kederlere rağmen insanın ruhunu saracak, ısıtacak bir roman olmuş. En çok Netoçka’nın acılı, çocukluk hikayesinde etkilendiğimi söylemeliyim. Babalığı Yefimov, kimi zaman güldürdü beni kimi zaman herkesi güldürüp, içi kan ağlayan bir palyoçaya benzettim onu. (Spoliere) Evden kaçtıktan sonra Netoçka’yı kandırıp onu orada öylece bırakması hele... Netoçka’nın arkasından koşması... Çok etkiliydi. Dostoyevski gene uzun uzun kişileri tasvir etmiş. Tabii yazar Dostoyevski olunca insan kitabın sonunun hüzünlü biteceğini tahmin ediyor - kitaplarında neredeyse hiç mutlu son yok -. Kitap yarım kalsa da Dostoyevski’nin daha sonra unutulamaz eserler vereceği bu kitaptan belliymiş resmen. Netoçka Nezvanova... Kibritçi Kız gibi üzdün beni. Peki kitabı siz yazıyor olsaydınız nasıl bitirirdiniz? Bu dünyadan bir Dostoyevski geçti...

Psenef 
19 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Dostoveyski'nin büyük bir kitap yazma isteği sonucu yazmaya başladığı ve 1849 yılında tutuklanması sebebiyle yarım bıraktığı kitabıdır. Dostoyevski'nin diğer kitaplarını okuduktan sonra bu kitaba başlayan birisi muhtemelen kitabın konu, üslup vb. şeyler bakımından çok eksik olduğunu düşünecektir. Fakat eğer Dostoyevski'nin kitaplarını kronolojik sırayla okursanız bu kitabın Dosto'nun daha sonra yazacağı büyük eserlerin bir nevi habercisi olduğunu görürsünüz. Dostoyevski daha sonra kullanacağı pek çok tekniği bu kitapta geliştirmiştir. Eğer kitap yarım kalmamış olsaydı Suç ve Ceza ya da Karamazov Kardeşler'den daha büyük olur muydu bilemem ama gerçekten büyük bir kitap olacağı kesindir.

instagrmkahvecisi 
18 Nis 2017 · Kitabı okudu · 4 günde

Kitap bir kişinin üzerinden anlatılıyor. Btittiğini anlamıyorsunuz ve bir sona bağlanmıyor. Bitirseniz de olur bitirmeseniz de :D Yazarın başka kitaplarını okuduysanız bu kitabın ona ait olmadığını düşünürsünüz. Aslında bitmemiş yani tamamlanmamış bu eser okurun hayal dünyasının kapılarını açmasına teşvik ediyor.

Irem 
23 Oca 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Yalnızca Dostoyevski karakterlerinin başına gelebilecek talihsizlikler yaşayan küçük bir kızın hüzünlü hikayesi.

ramazan k. 
22 Eki 2015 · Kitabı okudu · 9 günde · Puan vermedi

Kitaba adını veren anlatıcı üzerinden birbirine bağlanmış üç novelladan oluşan kesik bir eser. Aslında eserin tamamlan(a)mamış olması da okura bir hayal dünyası oluşturup bu dünya içerisinde romanı tamamlama alanı bırakıyor. Kendi adıma okurken üç novella içerisinde bir bağlantı kurulacağı beklentisiydeydim hep. Yetim Netoçka'nın babası mı çıkacak, prens mi yoksa, ya da Mikhailovna ile geçmişten gelen bir bağlantı veya gizemli aşık, ve Katya. Eser yarım değil bence. Eksik. Doldurulması okura bırakılmış eksiklikler. Kitabın ve okurun kaderi.

Ustaclı 
20 Oca 13:36 · Kitabı okudu · 64 günde

ümumilikdə axıcı bir tonda gedən kitabdı.. amma özünə baglayıcıdı.. oxuduqca sanki içində həbs olursan
əsər bir qızın həyatın bir dönümündən bəhs edir.. anasını və ögey atasının münasibətlərindən .. anasını ölmü həyatının dəyişməsindən ..cəmiyyətin başqa bir təbəqəsinə düşməsi.. bu yeniliyin onun öyrəşməsi üçün necə çətin oldugunundan bəhs edir... sonluq isə çox gözəl şəkildə bitir.onu böyüdən qadına öz borcunu ödədikdən sonra başı dik şəkildə hər şeyi tərk edib gedir

2 /

Kitaptan 58 Alıntı

Hemen hemen her kitapta, yaşadığım, hissettiğim bir şeyle karşılaşıyordum.
Bazan,okuduklarımı kendi hayatımla karıştırdığım olurdu.

Netoçka Nezvanova, Dostoyevski (Sayfa 107 - Varlık)Netoçka Nezvanova, Dostoyevski (Sayfa 107 - Varlık)

Kendimi bundan böyle tümden okumaya verdim. Kitaplar bütün varlığımı sardı, hayatımı doldurdu.

Netoçka Nezvanova, Dostoyevski (Sayfa 107 - Varlık)Netoçka Nezvanova, Dostoyevski (Sayfa 107 - Varlık)

Kitap okurken,kitapta geçen olaylardaki kişiler bizmişiz gibiydik, okumuyor yaşıyorduk sanki. Kitapta yazılı olanlardan çok, satırlar aralarındaki saklı anlamları çıkarmaya , onları hayalimizle bütünlemeye çalışırdık.

Netoçka Nezvanova, Dostoyevski (Sayfa 105 - Varlık)Netoçka Nezvanova, Dostoyevski (Sayfa 105 - Varlık)
Ali Yalçın 
12 Şub 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Amacına ulaşamayacağını bilsen bile devam et. Sonuç ne olursa olsun kaybetmezsin, kazancınsa büyük olur."

Netoçka Nezvanova, Dostoyevski (Sayfa 45)Netoçka Nezvanova, Dostoyevski (Sayfa 45)

Nasıl kıyacaklar sana! Kim atacak ilk taşı! Ah, yapacaklar bunu.
Binlerce kol kalkacak havaya! İnsan taşlamasını iyi bilirler! Hep birlikte kaldıracaklar kollarını. Bunu dürüstlük adına yaptıklarını söyleyerek savuracaklar taşları!
Ah, ne yaptıklarının farkında olsalardı!

Netoçka Nezvanova, Dostoyevski (Sayfa 184 - İletişim Yayınları, 2. Baskı 2016, Çeviri: Ergin Altay)Netoçka Nezvanova, Dostoyevski (Sayfa 184 - İletişim Yayınları, 2. Baskı 2016, Çeviri: Ergin Altay)

Kendilerini aşağılanmış, ezilmiş saymayı, bundan yüksek sesle yakınmayı çok seven insanlar vardır.
Bu yaradılışta olanlar, değeri bilinmeyen büyüklüklerinin önünde, için için saygıyla eğilerek kendilerini avuturlar.

Netoçka Nezvanova, Dostoyevski (Sayfa 52 - İletişim Yayınları, 2. Baskı 2016, Çeviri: Ergin Altay)Netoçka Nezvanova, Dostoyevski (Sayfa 52 - İletişim Yayınları, 2. Baskı 2016, Çeviri: Ergin Altay)