Adı:
Netoçka Nezvanova
Baskı tarihi:
Ekim 2016
Sayfa sayısı:
219
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750516337
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Неточка Незванова
Çeviri:
Ergin Altay
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayınları
Baskılar:
Netoçka Nezvanova
Netoçka Nezvanova
Netoçka Nezvanova
Netoçka Nezvanova Dostoyevski’nin yarım kalan ilk büyük roman denemesidir.

Edebiyat sahnesinde belirdikten çok kısa süre sonra genç Dostoyevski ağabeyine yazdığı 1846 tarihli bir mektupta “büyük bir roman” yazmak istediğini belirtiyordu ve bu niyetle Netoçka Nezvanova üzerinde çalışmaya başladı. 1849 yılında tutuklanıp Sibirya’ya gönderilmesiyle roman yarım kaldı ve Dostoyevski bir daha bu romana geri dönmedi.

Netoçka Nezvanova, fakir bir evde çilekeş annesi ve başarısız bir müzisyen olan babasıyla yaşayan Netoçka’nın acıklı çocukluk hikâyesiyle başlar, ilk gençlik ve gençlik anlatılarıyla devam eder.
Yarım kalan bir romanın parçaları olan bu üç hikâyedeki temalar, Dostoyevski’nin sonraki yıllarda vereceği büyük eserlerin habercisi gibidir.


“Netoçka Nezvanova, Dostoyevski’nin büyük romanlarındaki ideolojinin ve tekniklerin geliştirildiği bir laboratuvardır.”

KONSTANTIN MOCHULSKY
Birisi bana bu kitabı kim tamamlayabilir diye bir soru sorsaydı, Dostoyevski derdim. Bu kitaba devam etmek cesaret ister. Kitap, yazarın diğer kitapları gibi okura çaresizliği doya doya yaşatıyor. Bir çocuk, içten içe annesinin ölmesini güzel bir şeymiş gibi görüp, bunu kendisinden saklayabilir mi? Üstelik çocuk da iyi, anne de. Nasılsa katil ve hırsız olan Raskolnikov'u da bize sevdiren aynı yazar. Kitap yarım evet. İsteyerek veya istemeyerek, bilemiyorum. Ama bu yarım kitabın içine bir çok dünya klasiği sıkıştırılmış. Öyle ki, kitabı bir yerlerde hala yaşıyor sanıyorum. Kafka okuyabilen herkes bu kitabı sevebilir. Ortak yönleri ikisi de insanı kitap başında sıkıştırabiliyor. Ve Kafka'yı kıyasla bildiğimiz Dostoyevski; akıcı, anlaşılır, hikaye tadında.
Bir dostoyevski hayranı ve okuyucusu olarak artık benim romanım netoçka 'dır... Bu roman yarım kalmamıştır. Dostoyevski bu romana devam etmek istememiştir. Çünkü eğer dosto iseniz böyle bi romana geri dönmek istemezsiniz... Sonunu bu kadar mükemmel bağlaması olağanüstü anlatımı ah şu dostoyevski yok mu beni benden alıyor... O kadar başarılı bi anlatım ki sanki bütün olaylar yanımda oluyor.. Anne babasının arasında kalan yalan söylemeye mecbur kalan küçük kız.. anne babasını kaybeden küçük kız... ve yakın kız arkadaşına aşık olan netoçkam.. Niçenin dediği gibi Dostoyevski benim tek psikoloğum.. Netoçka da kendimi çok gördüğüm için bu roman artık benim romanımdır diye bodoslama dalış yaptım... Ah benim güzel netoçkam ...
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.627 Oy)18.169 beğeni41.187 okunma2.641 alıntı173.254 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.187 Oy)8.495 beğeni27.222 okunma762 alıntı132.753 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.438 Oy)5.546 beğeni18.802 okunma772 alıntı96.155 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.320 Oy)12.882 beğeni32.958 okunma3.105 alıntı138.486 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.844 Oy)8.787 beğeni24.071 okunma1.612 alıntı111.715 gösterim
 • Yabancı
  8.3/10 (4.187 Oy)3.700 beğeni12.252 okunma1.110 alıntı50.230 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.229 Oy)8.659 beğeni24.111 okunma1.272 alıntı118.568 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.526 Oy)8.477 beğeni25.012 okunma2.263 alıntı107.948 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (5.745 Oy)6.058 beğeni15.937 okunma2.630 alıntı82.274 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.097 Oy)7.665 beğeni21.541 okunma760 alıntı84.127 gösterim
"İşte biz de öyleyiz Netoçka; bir tel fazla gerilirse kopar... Sesi ne kadar acıydı, değil mi?"
Öğrendiğime göre, Netoçka Nezvanova Dostoyevski'nin ilk roman denemesiymiş. Bu romanın kaderi ise, yarım kalmakmış.
1849'da tutuklanıp Sibirya'ya sürgüne gönderilmesiyle roman yarım kalmış ve Dostoyevski hiçbir zaman Netoçka Nezvanova'ya geri dönmemiş.
Ben ,tamamlanmamış haline rağmen, bu kitabı çok sevdim.
Netoçka'nın dram yüklü hayatının, bu hayattaki çilekeş annesinin ve başarısız bir müzisyen olan babasının hikayesi beni derinden etkiledi.
Derinlemesine işlenen acı, aşağılanma,pişmanlık karakterler üzerinden bu kadar iyi anlatılamazdı!
Yazar kitaba devam edebilseydi acaba nasıl bir son bizi beklerdi merak ettim doğrusu.
Friedrich Nietzsche ;"Dostoyevski kendisinden birşeyler öğrendiğim tek psikologtu." demiş. Bence haklı, ben insanı bu kadar iyi anlatan bir Zweig tanırım bir de Dosto...
Aslında okudumu değil de yarım bıraktımı işaretlemeliydim çünkü kitap zaten yarım ve size zihninizde yahut kağıtta tamamlama olanağı bırakıyor ve bu bir okur için büyük bir fırsat
1 ay boyunca Natenka ile gezdim yanımdan ayırmadım tabi bu benim yavaş okumamdan kaynaklıydı. Ama hikayeyi o kadar uzatarak okumama baktığımda Natenkayı hiç biryere ait hissetmedim ve benim açımdan bu kitap için çok gerçekçi bir yaklaşım oldu.
Kitap, Dostoyevski’nin bitiremediği romanıdır.Kitap yarım kalmıştır çünkü Dostoyevski devrimci eylemlere katıldığı için tutuklanıp Sibirya’ya götürülür.Geldikten sonra da devam etmez.Kitap hakkında bilgi vereceğim kitabı okumayanlar okumasın buraları, Netoçka, üvey babası ve annesiyle birlikte yaşamaktadır.Yegor Yefimov Bedbaht ve bir o kadar da boş bir adamdır.Netoçka’nın annesiyle de parası olduğu için evlenmiştir.Netoçka annesini sevmemektedir.Babasını sevmektedir ve annesinin ölmesini istemektedir çünkü babası onu annesi ölünce feraha kavuşacakları yalanıyla kandırmıştır.Ve sonunda annesiyle hastalıktan ölür, babası Yegor Yefimov’da Netoçka’yı bırakıp kaçar.Netoçka zengin bir aile tarafından evlatlık alınır.Bu evlatlık ailenin kızını çok sever ,ayrılamaz olurlar.Fakat çocuğu ailesi ayırır.O da ablasıyla yaşamaya başlar.8 yıl böyle sürer.Ve artık Katya(Zengin ailenin kızı)’nın ablası bir anne olmuştur Netoçka için.Fakat tam burada, hikaye Netoçka ve Katya bir araya gelmeden biter, ve asla devamı gelmez.Yorumum ise şu şekilde mükemmel bir ustalıkla yazılmış kitap, herkesin okumasını tavsiye ediyorum.Yegor Yefimov’u hiç sevmeyeceksiniz.Annesine ise acıyacaksınız.
Dosto amca'nın bana ve okuyucularına bitirmemesi ile okuyucularına attığı en büyük kazık bence bu kitap. Dün kitabın etkisinden ve bitmemiş olmasından dolayı kitap okuyacak enerjiyi bulamadım. Öbür tarafta ilk karşılaşmamız da(Bu konuda da yaratan ile huri pazarlığıyla birlikte zihin sarayımdaki kişilerle tanışasaya kadar dilekçelerle bunaltmayı düşünüyorum. :D Bir şekilde zihin sarayımdaki kişilerle buluşasıya kadar ısrarımdan vazgeçmeyeceğim. :D) bu konuda sitem edeceğim. Ondan sonra kitap hakkında düşünceleri öğrenesiye kadar darlayacağım ve o tarafta kitap yazma imkanı varsa ve hala bu kitabı tamamlamamış ise tamamlayasıya kadar başının etini yiyeceğim. :D Gelelim kitabın genel hatlarına, dil konusunda dosto amca'nın en üst kitaplarından biri, kurgu hakkında tamamlanmamış olmasından dolayı çok sisli ve bulanık. Hayal gücüne o kadar çok yer var ki sırf karakteri sevdiğim için kitabı kendimce yeniden tasarlama arzusu doğuruyor bende. Konu olarak ana karakterin ilk kısımda açlık sınırında çok yakın yaşayan bir aile ve düşünce olarak çok değişik ve garip bir babanın ile azim ile aileyi bir arada tutmaya çalışan ama siniri çok gergin olmasında dolayı yanlış anlaşılan melek gibi bir annem. İkinci kısımda ise şaşanın en üst olduğu bir ailede başlayan bir yaşam ve ilginç bir arkadaşlık ve değişik bir bir şekilde gelişen olaylardan oluşuyor. Ana karakteri rasnovnikov karakterden çok daha ilginç bulduğumu ve eğer kitap tamamlanmış olsa bence suç ve cezadan daha ünlü olacağını düşünüyorum. En azından en iyi 3 kitabı içerisine kesinlikle girerdi. Bence kesinlikle ana karakter ile bir kez olsun tanışmanızı öneririm.
Kitap bir kişinin üzerinden anlatılıyor. Btittiğini anlamıyorsunuz ve bir sona bağlanmıyor. Bitirseniz de olur bitirmeseniz de :D Yazarın başka kitaplarını okuduysanız bu kitabın ona ait olmadığını düşünürsünüz. Aslında bitmemiş yani tamamlanmamış bu eser okurun hayal dünyasının kapılarını açmasına teşvik ediyor.
Dostoveyski'nin büyük bir kitap yazma isteği sonucu yazmaya başladığı ve 1849 yılında tutuklanması sebebiyle yarım bıraktığı kitabıdır. Dostoyevski'nin diğer kitaplarını okuduktan sonra bu kitaba başlayan birisi muhtemelen kitabın konu, üslup vb. şeyler bakımından çok eksik olduğunu düşünecektir. Fakat eğer Dostoyevski'nin kitaplarını kronolojik sırayla okursanız bu kitabın Dosto'nun daha sonra yazacağı büyük eserlerin bir nevi habercisi olduğunu görürsünüz. Dostoyevski daha sonra kullanacağı pek çok tekniği bu kitapta geliştirmiştir. Eğer kitap yarım kalmamış olsaydı Suç ve Ceza ya da Karamazov Kardeşler'den daha büyük olur muydu bilemem ama gerçekten büyük bir kitap olacağı kesindir.
Sen ne güzel bir kitaptın Netoçka Nezvanova... Hayatı kederle üzüntüyle geçmiş küçük bir kızın öyküsü. Kitabın dördüncü bölümünü nasıl yazardı acaba Dostoyevski? Netoçka’ ya nasıl bir yol çizerdi? Çünkü kitap yarım kalmıştır. Dostoyevski siyasi olaylardan dolayı tutuklanmış, cezaevinden çıktıktan sonra da bu kitaba devam etmemiştir. Öyle duyguyu öyle güzel; kederlere rağmen insanın ruhunu saracak, ısıtacak bir roman olmuş. En çok Netoçka’nın acılı, çocukluk hikayesinde etkilendiğimi söylemeliyim. Babalığı Yefimov, kimi zaman güldürdü beni kimi zaman herkesi güldürüp, içi kan ağlayan bir palyoçaya benzettim onu. (Spoliere) Evden kaçtıktan sonra Netoçka’yı kandırıp onu orada öylece bırakması hele... Netoçka’nın arkasından koşması... Çok etkiliydi. Dostoyevski gene uzun uzun kişileri tasvir etmiş. Tabii yazar Dostoyevski olunca insan kitabın sonunun hüzünlü biteceğini tahmin ediyor - kitaplarında neredeyse hiç mutlu son yok -. Kitap yarım kalsa da Dostoyevski’nin daha sonra unutulamaz eserler vereceği bu kitaptan belliymiş resmen. Netoçka Nezvanova... Kibritçi Kız gibi üzdün beni. Peki kitabı siz yazıyor olsaydınız nasıl bitirirdiniz? Bu dünyadan bir Dostoyevski geçti...
Yalnızca Dostoyevski karakterlerinin başına gelebilecek talihsizlikler yaşayan küçük bir kızın hüzünlü hikayesi.
Həyat insana bir şans verdi... İnsan o şansı itirdi... Həyat ikinci şansı verdi... İnsan ikinci şansı da itirdi... İnsan itirməyə davam edəcəkdi... Bəs həyat? Şans verməyə davam edəcəkdimi..?
Hemen hemen her kitapta, yaşadığım, hissettiğim bir şeyle karşılaşıyordum.
Bazan,okuduklarımı kendi hayatımla karıştırdığım olurdu.
Dostoyevski
Sayfa 107 - Varlık
Kendimi bundan böyle tümden okumaya verdim. Kitaplar bütün varlığımı sardı, hayatımı doldurdu.
Dostoyevski
Sayfa 107 - Varlık
Kitap okurken,kitapta geçen olaylardaki kişiler bizmişiz gibiydik, okumuyor yaşıyorduk sanki. Kitapta yazılı olanlardan çok, satırlar aralarındaki saklı anlamları çıkarmaya , onları hayalimizle bütünlemeye çalışırdık.
Dostoyevski
Sayfa 105 - Varlık
"Amacına ulaşamayacağını bilsen bile devam et. Sonuç ne olursa olsun kaybetmezsin, kazancınsa büyük olur."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Netoçka Nezvanova
Baskı tarihi:
Ekim 2016
Sayfa sayısı:
219
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750516337
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Неточка Незванова
Çeviri:
Ergin Altay
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayınları
Baskılar:
Netoçka Nezvanova
Netoçka Nezvanova
Netoçka Nezvanova
Netoçka Nezvanova Dostoyevski’nin yarım kalan ilk büyük roman denemesidir.

Edebiyat sahnesinde belirdikten çok kısa süre sonra genç Dostoyevski ağabeyine yazdığı 1846 tarihli bir mektupta “büyük bir roman” yazmak istediğini belirtiyordu ve bu niyetle Netoçka Nezvanova üzerinde çalışmaya başladı. 1849 yılında tutuklanıp Sibirya’ya gönderilmesiyle roman yarım kaldı ve Dostoyevski bir daha bu romana geri dönmedi.

Netoçka Nezvanova, fakir bir evde çilekeş annesi ve başarısız bir müzisyen olan babasıyla yaşayan Netoçka’nın acıklı çocukluk hikâyesiyle başlar, ilk gençlik ve gençlik anlatılarıyla devam eder.
Yarım kalan bir romanın parçaları olan bu üç hikâyedeki temalar, Dostoyevski’nin sonraki yıllarda vereceği büyük eserlerin habercisi gibidir.


“Netoçka Nezvanova, Dostoyevski’nin büyük romanlarındaki ideolojinin ve tekniklerin geliştirildiği bir laboratuvardır.”

KONSTANTIN MOCHULSKY

Kitabı okuyanlar 234 okur

 • Elif Gökkurt
 • Hasan Sabbah
 • Dostoyevski
 • Hakan Özer
 • Izeldeniz
 • Dr.Watson
 • Kerem Bilaloglu
 • Mertcan Taşdemir
 • Şule Rabia Balkaş
 • Myse Öztürk

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.2
14-17 Yaş
%5.3
18-24 Yaş
%23.2
25-34 Yaş
%33.7
35-44 Yaş
%23.2
45-54 Yaş
%7.4
55-64 Yaş
%1.1
65+ Yaş
%3.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%49.5
Erkek
%50.5

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%25 (17)
9
%25 (17)
8
%33.8 (23)
7
%5.9 (4)
6
%2.9 (2)
5
%1.5 (1)
4
%1.5 (1)
3
%0
2
%1.5 (1)
1
%0