Netoçka Nezvanova

8,5/10  (36 Oy) · 
114 okunma  · 
30 beğeni  · 
2.028 gösterim
Netoçka Nezvanova Dostoyevski'nin ilk roman denemesiydi. Kardeşine yazdığı 1846 tarihli bir mektupta 'itiraf biçiminde büyük bir roman' yazmak istediğini söylüyordu. Ama olmadı. 1849'da tutuklanıp Sibirya'ya sürgüne gönderilmesiyle roman yarım kaldı ve Dostoyevski hiçbir zaman Netoçka Nezvanova'ya geri dönmedi. Ama yarım kalmasına rağmen, Netoçka'nın çilekeş annesiyle deliliğin eşiğinde, başarısız bir müzisyen olan babası arasında başlayan acılı hayat hikâyesi, pek çok eleştirmene göre Dostoyevski'nin sürgün dönüşü yazacağı büyük romanların temalarını haber verir: derin insanî acı, aşağılanma, çılgınlık, günah ve kefaret. Genç Dostoyevski'nin bu yarım ama güçlü kitabını Ergin Altay'ın Rusça aslından çeviri ve ünlü Dostoyevski uzmanlarından biri olan Konstantin Mochulsky'nin sozsözüyle sunuyoruz.

"Dostoyevski kendisinden birşeyler öğrendiğim tek psikologtu."
-Friedrich Nietzsche-

"Netoçka Nezvanova'nın psikolojik derinliğinde Dostoyevski'nin olgunluk dönemi romanlarının tadını alırız.
-Ernest J. Simmons-
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2012
 • Sayfa Sayısı:
  217
 • ISBN:
  9789750504099
 • Çeviri:
  Ergin Altay
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:

"İşte biz de öyleyiz Netoçka; bir tel fazla gerilirse kopar... Sesi ne kadar acıydı, değil mi?"
Öğrendiğime göre, Netoçka Nezvanova Dostoyevski'nin ilk roman denemesiymiş. Bu romanın kaderi ise, yarım kalmakmış.
1849'da tutuklanıp Sibirya'ya sürgüne gönderilmesiyle roman yarım kalmış ve Dostoyevski hiçbir zaman Netoçka Nezvanova'ya geri dönmemiş.
Ben ,tamamlanmamış haline rağmen, bu kitabı çok sevdim.
Netoçka'nın dram yüklü hayatının, bu hayattaki çilekeş annesinin ve başarısız bir müzisyen olan babasının hikayesi beni derinden etkiledi.
Derinlemesine işlenen acı, aşağılanma,pişmanlık karakterler üzerinden bu kadar iyi anlatılamazdı!
Yazar kitaba devam edebilseydi acaba nasıl bir son bizi beklerdi merak ettim doğrusu.
Friedrich Nietzsche ;"Dostoyevski kendisinden birşeyler öğrendiğim tek psikologtu." demiş. Bence haklı, ben insanı bu kadar iyi anlatan bir Zweig tanırım bir de Dosto...

Mustafa umut şen 
18 Haz 14:59 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Aslında okudumu değil de yarım bıraktımı işaretlemeliydim çünkü kitap zaten yarım ve size zihninizde yahut kağıtta tamamlama olanağı bırakıyor ve bu bir okur için büyük bir fırsat

mustafa tamer akder 
16 Şub 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Dosto amca'nın bana ve okuyucularına bitirmemesi ile okuyucularına attığı en büyük kazık bence bu kitap. Dün kitabın etkisinden ve bitmemiş olmasından dolayı kitap okuyacak enerjiyi bulamadım. Öbür tarafta ilk karşılaşmamız da(Bu konuda da yaratan ile huri pazarlığıyla birlikte zihin sarayımdaki kişilerle tanışasaya kadar dilekçelerle bunaltmayı düşünüyorum. :D Bir şekilde zihin sarayımdaki kişilerle buluşasıya kadar ısrarımdan vazgeçmeyeceğim. :D) bu konuda sitem edeceğim. Ondan sonra kitap hakkında düşünceleri öğrenesiye kadar darlayacağım ve o tarafta kitap yazma imkanı varsa ve hala bu kitabı tamamlamamış ise tamamlayasıya kadar başının etini yiyeceğim. :D Gelelim kitabın genel hatlarına, dil konusunda dosto amca'nın en üst kitaplarından biri, kurgu hakkında tamamlanmamış olmasından dolayı çok sisli ve bulanık. Hayal gücüne o kadar çok yer var ki sırf karakteri sevdiğim için kitabı kendimce yeniden tasarlama arzusu doğuruyor bende. Konu olarak ana karakterin ilk kısımda açlık sınırında çok yakın yaşayan bir aile ve düşünce olarak çok değişik ve garip bir babanın ile azim ile aileyi bir arada tutmaya çalışan ama siniri çok gergin olmasında dolayı yanlış anlaşılan melek gibi bir annem. İkinci kısımda ise şaşanın en üst olduğu bir ailede başlayan bir yaşam ve ilginç bir arkadaşlık ve değişik bir bir şekilde gelişen olaylardan oluşuyor. Ana karakteri rasnovnikov karakterden çok daha ilginç bulduğumu ve eğer kitap tamamlanmış olsa bence suç ve cezadan daha ünlü olacağını düşünüyorum. En azından en iyi 3 kitabı içerisine kesinlikle girerdi. Bence kesinlikle ana karakter ile bir kez olsun tanışmanızı öneririm.

instgrmkahvecisi 
18 Nis 16:55 · Kitabı okudu · 4 günde

Kitap bir kişinin üzerinden anlatılıyor. Btittiğini anlamıyorsunuz ve bir sona bağlanmıyor. Bitirseniz de olur bitirmeseniz de :D Yazarın başka kitaplarını okuduysanız bu kitabın ona ait olmadığını düşünürsünüz. Aslında bitmemiş yani tamamlanmamış bu eser okurun hayal dünyasının kapılarını açmasına teşvik ediyor.

psenef 
19 Tem 16:54 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Dostoveyski'nin büyük bir kitap yazma isteği sonucu yazmaya başladığı ve 1849 yılında tutuklanması sebebiyle yarım bıraktığı kitabıdır. Dostoyevski'nin diğer kitaplarını okuduktan sonra bu kitaba başlayan birisi muhtemelen kitabın konu, üslup vb. şeyler bakımından çok eksik olduğunu düşünecektir. Fakat eğer Dostoyevski'nin kitaplarını kronolojik sırayla okursanız bu kitabın Dosto'nun daha sonra yazacağı büyük eserlerin bir nevi habercisi olduğunu görürsünüz. Dostoyevski daha sonra kullanacağı pek çok tekniği bu kitapta geliştirmiştir. Eğer kitap yarım kalmamış olsaydı Suç ve Ceza ya da Karamazov Kardeşler'den daha büyük olur muydu bilemem ama gerçekten büyük bir kitap olacağı kesindir.

Irem 
23 Oca 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Yalnızca Dostoyevski karakterlerinin başına gelebilecek talihsizlikler yaşayan küçük bir kızın hüzünlü hikayesi.

ramazan k. 
22 Eki 2015 · Kitabı okudu · 9 günde · Puan vermedi

Kitaba adını veren anlatıcı üzerinden birbirine bağlanmış üç novelladan oluşan kesik bir eser. Aslında eserin tamamlan(a)mamış olması da okura bir hayal dünyası oluşturup bu dünya içerisinde romanı tamamlama alanı bırakıyor. Kendi adıma okurken üç novella içerisinde bir bağlantı kurulacağı beklentisiydeydim hep. Yetim Netoçka'nın babası mı çıkacak, prens mi yoksa, ya da Mikhailovna ile geçmişten gelen bir bağlantı veya gizemli aşık, ve Katya. Eser yarım değil bence. Eksik. Doldurulması okura bırakılmış eksiklikler. Kitabın ve okurun kaderi.

gamze altun 
09 May 2016 · Kitabı okudu · 58 günde · 5/10 puan

cok beğendiğimi söyleyemem . konu bütünlüğü ve akıcılık yok . bitirmek için uzun süre uğraşmam gerekti. Yazarın diğer kitaplarına öncelik verin.

Kitaptan 38 Alıntı

Hemen hemen her kitapta, yaşadığım, hissettiğim bir şeyle karşılaşıyordum.
Bazan,okuduklarımı kendi hayatımla karıştırdığım olurdu.

Netoçka Nezvanova, Dostoyevski (Sayfa 107 - Varlık)Netoçka Nezvanova, Dostoyevski (Sayfa 107 - Varlık)

Kendimi bundan böyle tümden okumaya verdim. Kitaplar bütün varlığımı sardı, hayatımı doldurdu.

Netoçka Nezvanova, Dostoyevski (Sayfa 107 - Varlık)Netoçka Nezvanova, Dostoyevski (Sayfa 107 - Varlık)

Kitap okurken,kitapta geçen olaylardaki kişiler bizmişiz gibiydik, okumuyor yaşıyorduk sanki. Kitapta yazılı olanlardan çok, satırlar aralarındaki saklı anlamları çıkarmaya , onları hayalimizle bütünlemeye çalışırdık.

Netoçka Nezvanova, Dostoyevski (Sayfa 105 - Varlık)Netoçka Nezvanova, Dostoyevski (Sayfa 105 - Varlık)
Ali Yalçın 
12 Şub 01:23 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Amacına ulaşamayacağını bilsen bile devam et. Sonuç ne olursa olsun kaybetmezsin, kazancınsa büyük olur."

Netoçka Nezvanova, Dostoyevski (Sayfa 45)Netoçka Nezvanova, Dostoyevski (Sayfa 45)

"...Yeter!" dedi Alexandra Mikhailova sandalyesinde doğrularak. "Bütün bunlara inanmıyorum. Bana öyle bakma, benimle alay etme! Şimdi sizi yargılamak istiyorum. Anetta çocuğum gel bana; elini ver. Biz hepimiz günahkarlarız!" dedi ağlamaklı bir sesle ve uysalca kocasına bakarak. "Kimin uzatılan ele ihtiyacı yoktur ki? Bana elini ver. Anneetta sevgili çocuğum. Ben senden daha iyi ya da daha saygıdeğer değilim. Varlığınla beni incitemezsin, çünkü ben de günahkarım..."

Netoçka Nezvanova, DostoyevskiNetoçka Nezvanova, Dostoyevski
ŞENAY İNCİ 
29 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Beni kendine kadar yükseltmek isteyen değil de, bana inen kadındın benim için...

Netoçka Nezvanova, DostoyevskiNetoçka Nezvanova, Dostoyevski
Mustafa Erdi ATILGAN 
28 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yarın ne olacağını bilmemek en büyük korkumdu; şu ya da bu olasılığa saplanmak zorunluydu benim için.

Netoçka Nezvanova, Dostoyevski (Sayfa 27 - Varlık Yayınları - Nihal Yalaza Taluy Çevirisi)Netoçka Nezvanova, Dostoyevski (Sayfa 27 - Varlık Yayınları - Nihal Yalaza Taluy Çevirisi)
4 /