Geri Bildirim

Başkasının KarısıDostoyevski

·
Okunma
·
Beğeni
·
11.714
Gösterim
Adı:
Başkasının Karısı
Baskı tarihi:
1999
Sayfa sayısı:
120
ISBN:
9789753852185
Kitabın türü:
Çeviri:
H. Zekai Yiğitler/ Denizhan Gül
Yayınevi:
Oda Yayınları
Ruhsal çözümleme, ünlü Rus yazarı Dosteyevskiin hemen hemen tüm yapıtlarının ana eksenini oluşturur. Başkasının Karısı, Dosteyevskinin "Kıskançlık" üzerine kurduğu ve onun, ruhsal çözümlemenin ustası olduğunu kanıtlayan uzun öykülerinden biridir. Dostoyevski, kitabın ikinci uzun öyküsü olan Dürüst Hırsızda ise bir terziyle bir hırsızın insani dramını aktarıyor.
Sen ki ; yılların verdiği yorgunlukların, adamın alnında oluşturan kırışıklardan akan terleri bile okuyucuya tabloya bakarmış gibi resmederdin satırlarında.

İlk kez zevk almadım boğdun beni tekrarlayan diyaloglara, kafamın içinde hala "Sizi temenni ederim beyefendiciğim" diyen rakun kürklü adamlar konuşuyor. Bu kitabını pek beğenmedim. Diğerlerinin yanında sönük kaldı sanki.
Evet sayın seyirciler 1000Kitapta, Dostoyevskiyi çekiyoruz. Mükemmel manzara mükemmel. Görüyorsunuz anlatmaya gerek yok, konuşmuyorum. Görüyorsunuz. Anlatmaya hiç gerek yok. görüyorsunuz. Vay şöyle olmuş, böyle olmuş konuşmam, kesin. Görüyorsunuz ve ilerliyoruz tam yanına doğru görüyorsunuz. Şırıl şırıl, mükemmel, anlatmayacağım bu sefer. Görüyorsunuz çünkü. Neden anlatayım? Ve ilerliyoruz.

Vah, vah, vah, vah, vah vah. Vahı vahı vahho vahoo. Vahhıdı vahho vahoo. Aman aman aman.

Görüyorsunuz anlatmaya gerek yok ha, anlatamıyorum. Çünkü görüyorsunuz. Mükemmel. Dostoyevski, Başkasının Karısı, Yukarı Karamazovla Kumarbaz arası kitabı görüyorsunuz.

Anlatmama gerek yok, görüyorsunuz çünkü ya neden anlatayım?

Benzer kitaplar

Kitapta iki tane hikaye birlikte yer alıyor; başkasının karısı ve namuslu hırsız. İki hikayede de bol miktarda psikolojik çözümlemeler yapmış yazar. Özellikle ilk hikayede bu durum biraz can sıkıcı bir hale gelmiş durumda. Kısa bir kitap ama çözümlemeler nedeniyle biraz zaman alabiliyor okuması.
Karısından ciddi anlamda şüphelenen bir asilzadenin, araştırmaları ve güya eşini takip etmeleri sırasında düştüğü birbirinden komik durumları anlatan bir hikaye. Dostoyevski'nin bilinen tarzının dışında ama okuduğunuzda da "işte bu Dostoyevski" denilen türde bir kitap.
Ah ben kendimi kıskanç sanırdım oysa ! Bu kitabı okuduktan sonra kıskançlığımı az bile olsa kontrol altında tutabilmeme sevindim. Kıskançlık, kuşku, telaş gibi birçok duyguyu yoğun barındıran bir kocadan bahsediliyor kitapta, hem de fazla yoğun... Okurken başlarında konuşmanın yavaşlığına sinirlendim ama devamı oldukça keyifliydi. Okurken kahkaha atmaktan kendinizi alıkoyamıyorsunuz. Kısacık bir eser, sanırım uzun olsa aynı etkiyi yaratmazdı. Nasıl bittiğini bile anlamıyorsunuz. Hatta bittiğinde eminim devamını düşleyeceksiniz.
Fyodor Mihayloviç Dostoyevski'nin 1848 yılında yayımlanan eseri, Başkasının Karısı. Paranoyak, aşırı kıskanç bir erkeğin, eşinin kendisini aldattığı inancıyla, eşini suçüstü yakalama çalışmaları ve bunun sonuçları anlatılıyor. Kitap, çok kısa olmasına rağmen bolca diyalog barındırıyor. Dostoyevski, bu kısacık eserinde dahi, esere: " Beni Dostoyevski yazdı." dedirtebiliyor. Her zamanki gibi ateşli, heyecanlı karakterler bu kitapta da mevcut.

Dostoyevski, çıtayı göklere çıkardığı için, bu eseri bana yetersiz geldi açıkçası, doyurmadı beni. Tabii ki de eseri çok gençken kaleme alması bundaki en
büyük etken. Ancak sonuçta Dostoyevski'den bir şey eksiltecek değil. Yeryüzünün en büyük yazarı Dostoyevski'dir...
“Başkasının Karısı”, Fyodor Mihayloviç Dostoyevski’nin ‘Kıskançlık’ üzerine kurduğu ve onun, ruhsal çözemlenin ustası olduğunu kanıtlayan uzun öykülerinden biridir. “Başkasının Karısı” öyküsünde İvan Andreyeviç ismindeki kıskanç kocanın, karısını takip etmesi sırasında yaşadığı ilginç ve ilginç olduğu kadar da komik olan olaylar anlatılıyor…
Dostoyevski severim ama bu kitabını sevemedim. Diyaloğu bol, çözümlemesi az bir kitap olmuş, sanırım bundan. Diyaloglar karmaşıktı, bazen bir sayfayı tekrar başa dönerek okudum ki beklemezdim kendimden. Biraz sıkıcı bir kitap. Ama bu da zaten başkasının yorumu. :)
Gece okuduğum bu kısacık olan kitaba kısacık bir yorum yapmak istiyorum.
Diğer kitapları ile kıyaslayıp beğenmeyen çok olmuş ama ben beğendim.
Kıskanç bir kocanın psikolojisi hiç bu kadar güzel anlatılmamıştır bana göre.
Paranoya derecesinde kıskanç olan bir kocanın hem dramatik, hem komik hallerini, gülümseyip okuyacaksınız.
Kıskançlık insana neler yaptırıyor, okuyun ve görün.
Başkasının Karısı, okuyucuyu sürekli gülümseten bir hikayeye sahip.
Kıskanç bir kocanın düştüğü dramatik komik haller hem gülümsetiyor , hem düşündürüyor.
Trajedi ve komedi arasında gezinen bir öykü.
...
Bana toplumun gözüyle bakmayın .
Yani demek istediğim şu ki bana ne olur insancıl bakın...
Bana herkesin baktığı gibi bakmayın. Yani demek istiyorum ki, bana insanca bakın...
Şen şakrak adam seslerde neşe, üzgün adamsa keder bulur. Evet sevinen adamın içinde sevincin, üzülenlerin içindeyse hüznün olduğu gibi...
Kıskançlık, afffedilemez aşırılıkta bir tutku, insanların bütün varlığına sinebilen lanet olası bir olgudur.
.. ayrı düşüncede olan insanlar , birbirlerine karşı saygılı olmak zorunda kalır ..

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Başkasının Karısı
Baskı tarihi:
1999
Sayfa sayısı:
120
ISBN:
9789753852185
Kitabın türü:
Çeviri:
H. Zekai Yiğitler/ Denizhan Gül
Yayınevi:
Oda Yayınları
Ruhsal çözümleme, ünlü Rus yazarı Dosteyevskiin hemen hemen tüm yapıtlarının ana eksenini oluşturur. Başkasının Karısı, Dosteyevskinin "Kıskançlık" üzerine kurduğu ve onun, ruhsal çözümlemenin ustası olduğunu kanıtlayan uzun öykülerinden biridir. Dostoyevski, kitabın ikinci uzun öyküsü olan Dürüst Hırsızda ise bir terziyle bir hırsızın insani dramını aktarıyor.

Kitabı okuyanlar 446 okur

  • Beyza Çalışkan
  • Duru Ezel
  • BÜŞRA ÇİL
  • Günay İlgar
  • Nadya Ivanova
  • Deep Down
  • SihirliFlut
  • sana ne oluyor tolstoyevski
  • mahmut yiğiter
  • Volkan ersöz

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.6
14-17 Yaş
%2.8
18-24 Yaş
%21.1
25-34 Yaş
%34.1
35-44 Yaş
%26
45-54 Yaş
%10.6
55-64 Yaş
%1.2
65+ Yaş
%2.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%53.3
Erkek
%46.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%16.4 (20)
9
%9 (11)
8
%15.6 (19)
7
%27 (33)
6
%14.8 (18)
5
%10.7 (13)
4
%4.9 (6)
3
%0.8 (1)
2
%0
1
%0.8 (1)

Kitabın sıralamaları