Başkasının Karısı

7,2/10  (97 Oy) · 
374 okunma  · 
74 beğeni  · 
10.916 gösterim
Ruhsal çözümleme, ünlü Rus yazarı Dosteyevskiin hemen hemen tüm yapıtlarının ana eksenini oluşturur. Başkasının Karısı, Dosteyevskinin "Kıskançlık" üzerine kurduğu ve onun, ruhsal çözümlemenin ustası olduğunu kanıtlayan uzun öykülerinden biridir. Dostoyevski, kitabın ikinci uzun öyküsü olan Dürüst Hırsızda ise bir terziyle bir hırsızın insani dramını aktarıyor.
 • Baskı Tarihi:
  1999
 • Sayfa Sayısı:
  120
 • ISBN:
  9789753852185
 • Çeviri:
  H. Zekai Yiğitler/ Denizhan Gül
 • Yayınevi:
  Oda Yayınları
 • Kitabın Türü:
DUA 
 04 Kas 2017 · Kitabı okudu

Sen ki ; yılların verdiği yorgunlukların, adamın alnında oluşturan kırışıklardan akan terleri bile okuyucuya tabloya bakarmış gibi resmederdin satırlarında.

İlk kez zevk almadım boğdun beni tekrarlayan diyaloglara, kafamın içinde hala "Sizi temenni ederim beyefendiciğim" diyen rakun kürklü adamlar konuşuyor. Bu kitabını pek beğenmedim. Diğerlerinin yanında sönük kaldı sanki.

Anıl 
17 Şub 20:02 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Evet sayın seyirciler 1000Kitapta, Dostoyevskiyi çekiyoruz. Mükemmel manzara mükemmel. Görüyorsunuz anlatmaya gerek yok, konuşmuyorum. Görüyorsunuz. Anlatmaya hiç gerek yok. görüyorsunuz. Vay şöyle olmuş, böyle olmuş konuşmam, kesin. Görüyorsunuz ve ilerliyoruz tam yanına doğru görüyorsunuz. Şırıl şırıl, mükemmel, anlatmayacağım bu sefer. Görüyorsunuz çünkü. Neden anlatayım? Ve ilerliyoruz.

Vah, vah, vah, vah, vah vah. Vahı vahı vahho vahoo. Vahhıdı vahho vahoo. Aman aman aman.

Görüyorsunuz anlatmaya gerek yok ha, anlatamıyorum. Çünkü görüyorsunuz. Mükemmel. Dostoyevski, Başkasının Karısı, Yukarı Karamazovla Kumarbaz arası kitabı görüyorsunuz.

Anlatmama gerek yok, görüyorsunuz çünkü ya neden anlatayım?

Başkasının Karısı benzeri kitaplar

Bahar Karaman 
21 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 24 günde · 8/10 puan

Başkasının Karısı, iki öyküden oluşuyor. İlk öykü kitaba da adını veren Başkasını Karısı , kıskançlığın çok büyük bir tutku olduğunu anlatıyor. Kıskançlık yüzünden bir adamın hayatının nasıl mahvolduğunu anlatıyor. Kitaptaki bu söz öykünün özeti gibi olmuş. “ Ama sizde şöyle kabul edin ki kıskançlık, bağışlanmaz bir aşırı tutku, hatta insanların tüm benliğini bürüyebilen baş belası bir duygudur. "
İkinci öyküyse Dürüst Hırsız diğer öyküye göre daha uzun ve ben bu öyküyü daha çok beğendim. Yalnız cümleler ve anlatım çok basit olmuş yada çeviriden kaynaklı bilmiyorum.

Palyaço İsmaiL / 小丑伊斯梅爾 
 16 Oca 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Sayın Dostoyevski'nın ilk defa bir kitabını beğenmedim bunun da en fazla yazım hataları var mesela el erini sor dunuz gibi kopuk hecelemiş cümleler vardı beni ayar etti okurken zorlandım onun haricinde kitapta iki parça kıskançlık öyküsü geçiyor biri genç bir adamdan şüphelenen kocayla başlıyor koca adeta genç adamı esir alıyor soru yağmuruna tutuyor 2. kısım da ise opera da başlıyor bir kağıdın kafasına düşmesiyle adam şüpheleniyor ve başkasının evine oradan da yatağın altına saklanıyor bu bölüm biraz komik son bölüm ise Dürüst hırsız diye bir hikaye asalak bir adamın bir terzi ile içki masasında tanışmasıyla başlıyor sonra terzinin hayatına kene gibi yapışıyor evinde yatıyor kalıyor içiyor sıçıyor vs vs sonra birde bu yetmez gibi adamın diktiği pantolonu çalıyor satıyor içki içiyor yine adamın hayatını terk etmiyor hastalanıyor ölüyor en son ölmeden her şeyi itiraf ediyor sonuç kitap kıskançlığın insana ne yaptığını anlatmış bir de ölüm anında ki pişmanlık gerçeği insana söylettiğini anlatmış okuyan herkese keyifli okumalar Türkiye ...

Neslihan Cayirci 
09 May 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitapta iki tane hikaye birlikte yer alıyor; başkasının karısı ve namuslu hırsız. İki hikayede de bol miktarda psikolojik çözümlemeler yapmış yazar. Özellikle ilk hikayede bu durum biraz can sıkıcı bir hale gelmiş durumda. Kısa bir kitap ama çözümlemeler nedeniyle biraz zaman alabiliyor okuması.

Irem 
14 Eki 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Karısından ciddi anlamda şüphelenen bir asilzadenin, araştırmaları ve güya eşini takip etmeleri sırasında düştüğü birbirinden komik durumları anlatan bir hikaye. Dostoyevski'nin bilinen tarzının dışında ama okuduğunuzda da "işte bu Dostoyevski" denilen türde bir kitap.

Pavel Fyodoroviç Smerdyakov 
 28 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski'nin 1848 yılında yayımlanan eseri, Başkasının Karısı. Paranoyak, aşırı kıskanç bir erkeğin, eşinin kendisini aldattığı inancıyla, eşini suçüstü yakalama çalışmaları ve bunun sonuçları anlatılıyor. Kitap, çok kısa olmasına rağmen bolca diyalog barındırıyor. Dostoyevski, bu kısacık eserinde dahi, esere: " Beni Dostoyevski yazdı." dedirtebiliyor. Her zamanki gibi ateşli, heyecanlı karakterler bu kitapta da mevcut.

Dostoyevski, çıtayı göklere çıkardığı için, bu eseri bana yetersiz geldi açıkçası, doyurmadı beni. Tabii ki de eseri çok gençken kaleme alması bundaki en
büyük etken. Ancak sonuçta Dostoyevski'den bir şey eksiltecek değil. Yeryüzünün en büyük yazarı Dostoyevski'dir...

Alev 
13 Oca 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Ah ben kendimi kıskanç sanırdım oysa ! Bu kitabı okuduktan sonra kıskançlığımı az bile olsa kontrol altında tutabilmeme sevindim. Kıskançlık, kuşku, telaş gibi birçok duyguyu yoğun barındıran bir kocadan bahsediliyor kitapta, hem de fazla yoğun... Okurken başlarında konuşmanın yavaşlığına sinirlendim ama devamı oldukça keyifliydi. Okurken kahkaha atmaktan kendinizi alıkoyamıyorsunuz. Kısacık bir eser, sanırım uzun olsa aynı etkiyi yaratmazdı. Nasıl bittiğini bile anlamıyorsunuz. Hatta bittiğinde eminim devamını düşleyeceksiniz.

Kitaplara Fısıldayan Kız 
23 Eki 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 6/10 puan

Dostoyevski severim ama bu kitabını sevemedim. Diyaloğu bol, çözümlemesi az bir kitap olmuş, sanırım bundan. Diyaloglar karmaşıktı, bazen bir sayfayı tekrar başa dönerek okudum ki beklemezdim kendimden. Biraz sıkıcı bir kitap. Ama bu da zaten başkasının yorumu. :)

Eylem KÖSE 
11 Kas 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 6/10 puan

Gece okuduğum bu kısacık olan kitaba kısacık bir yorum yapmak istiyorum.
Diğer kitapları ile kıyaslayıp beğenmeyen çok olmuş ama ben beğendim.
Kıskanç bir kocanın psikolojisi hiç bu kadar güzel anlatılmamıştır bana göre.
Paranoya derecesinde kıskanç olan bir kocanın hem dramatik, hem komik hallerini, gülümseyip okuyacaksınız.
Kıskançlık insana neler yaptırıyor, okuyun ve görün.

2 /

Kitaptan 51 Alıntı

Feyzanur 
15 Eki 2017 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Müziğin iyi yanlarından biri, insanın duygularını yansıtmasıdır, derler.

Başkasının Karısı, DostoyevskiBaşkasının Karısı, Dostoyevski
Feyzanur 
 16 Eki 2017 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Şen şakrak adam seslerde neşe, üzgün adamsa keder bulur. Evet sevinen adamın içinde sevincin, üzülenlerin içindeyse hüznün olduğu gibi...

Başkasının Karısı, DostoyevskiBaşkasının Karısı, Dostoyevski
İbrahim... 
22 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kıskançlık, afffedilemez aşırılıkta bir tutku, insanların bütün varlığına sinebilen lanet olası bir olgudur.

Başkasının Karısı, DostoyevskiBaşkasının Karısı, Dostoyevski