Bilinçaltı

8,4/10  (44 Oy) · 
146 okunma  · 
83 beğeni  · 
24.181 gösterim
Daha önce anlattıklarımda eksik bir taraf kalmaması için şunu da ekleyeyim ki, tedavi çalışmalarımda daha baştan beri ipnotik telkinin yanı sıra bir başka çeşit ipnotizma uygulamasından yararlanıyordum. Bu da bana, hastadan, hastalık arazının oluşumuyla ilgili, çokluk onun ayık durumda hiç ya da gerektiği gibi anımsayamadığı bilgiler alma olanağını sağlıyordu. Uyguladığım ipnotizma tekniği, sadece hastaya yapması ya da yapmaması gereken bir şeyin telkininden daha etkili bir yol olmakla kalmayıp, hekimin bilip öğrenme merakını da gideren bir yöntemdi; çünkü o monoton telkin çabalarıyla ortadan kaldırmaya çalıştığı hastalık arazının nasıl oluştuğunu bilmek hekimin nihayet hakkıydı.

Söz konusu ipnotik yöntemi uygulamaya başlamam ise şöyle olmuştu: Daha Brücke’nin laboratuvannda çalışırken Dr. Josef Breuer’le tanışmıştım; Viyana’nın en hatırı sayılır ev hekimlerinden biriydi Breuer; beri yandan, geçmişte bir sürü bilimsel araştırılarda bulunmuş, solunum fizyolojisi ve denge organıyla ilgili kalıcı değerde birden çok eser vermişti. Benden on dört yaş büyük harikulade zeki bir adamdı. Çok geçmeden aramızdaki ilişki bir içtenlik kazanarak dostluğa dönüştü ve Breuer hayatın çetin durumlarında bana hep yardım elini uzatan biri oldu. Bilimsel alandaki çabalarımızın ürünlerini kendisiyle paylaşmaya alışmıştık. Bunda da kazançlı çıkan tabiî bendim. Ancak sonradan psikanalizi geliştirip ortaya koymam, Breuer’in dostluğunu yitirmeme yolaçtı. Gerçi böyle bir buluşun karşılığını bu kadar ağır ödemek kolay olmadı benim için. Ancak ister istemez buna katlanmam gerekiyordu.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2017
 • Sayfa Sayısı:
  106
 • ISBN:
  9786054942435
 • Çeviri:
  Beyza Nur Doğan
 • Yayınevi:
  Gece Kitaplığı
 • Kitabın Türü:
deniz çitak 
15 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

insanın bilinçaltı nasıldır merak ettiniz mi karmakarışık duyguların oyunların oynandığı bir sahne gibidir.insanlar nasıl o biliçaltındaki duyguları yok edebilir nasıl onlarla başa çıkabilir orası tartışılır.
bu kitaptada bilinçaltı hakkında yazıların yazılmış yorumlanmış olan güzel okunabilecek bir kitap..

Esma Tezgi 
24 Oca 19:21 · Kitabı okudu · 19 günde · Puan vermedi

Son zamanlarda okumakta en çok zorlandığım ve beni yoran bir kitap oldu, çünkü baskısı iğrenç! Kolay kolay iğrenç demem kitaplara ya da baskılarına ama bu öyle. İmla hatası olmayan tek bir sayfa bile yok ve her sayfada bir kaç hata var. Büyük olması gereken harflerin çoğu küçük, kelimeler eksik ya da yanlış harflerle yazılmış ya da hiç boşluk konmamış (yedi kelimenin boşluksuz yan yana yazılmasından bahsediyorum, saydığım en büyük sayı bu idi) ve benzeri hatalar.. Kitabı okumamı ve içine girmemi zorlaştırdı, zaten kitabın orijinal adı ve çevirmen bilgisi verilmemiş bu da ayrı bir sorun.

Yayınevinden kaynaklanan sorunları bir kenara bıakırsak, Freud otobiyografisini kaleme almış ve başından geçenleri anlaşılır bir dille ve düzgün cümlelerle bir araya getirmiş. Onu tanımak ve yaptığı işlerin işleyişini kendi ağzından öğrenmek ilgilenenler için oldukça çekici olacaktır.

Yason Yayınevi'nden bir daha hiçbir kitap okumak istemiyorum ancak bu kitapla birlikte bir kaç kitap daha almışım yayınevinden ve gerçekten pişmanım, sizlere de almamanızı öneririm.

Kitaptan 1 Alıntı