·
Okunma
·
Beğeni
·
27,7bin
Gösterim
Adı:
Cinsellik Üzerine
Baskı tarihi:
Temmuz 2017
Sayfa sayısı:
152
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754680225
Kitabın türü:
Çeviri:
Ali Avni Öneş
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Say Yayınları
İnsanın ve hayvanın cinsel gereksinimlerini açıklamak için biyolojide bir "cinsel dürtü"nün varlığı kabul edilir; aynı şekilde, açlığı anlatmak için bir beslenme karşılığı bir kelime yoktur. Halkın görüşü, cinsel dürtünün niteliği ve karakterleri üzerine bazı kesin düşünceler ileri sürer. Freud, bu noktada müdahale etme gereği duyar ve cinsel bastırmaların çocuk üzerinde nasıl evrildiğini sergiler. Freud'un anlaşılmasındaki kilit rolü oynayan ve büyük gürültüler koparan, sert tartışmalara yol açan Cinsiyet ÜZerine, denebilir ki her aynının, hatta her anne/babanın mutlaka okuması gereken temel yapıtlardan biridir.
(Tanıtım Yazısından)
152 syf.
Freud düşünülenin aksine çok daha derin analiz ve çıkarımlarla doldurmuş kitabı. belki de bu kitap kimisi için Freud hakkında kaçık kanısına varmasına sebep olabilir ancak şunu rahatça söyleyebilirim ki insanlığa ders niteliğinde satır aralarına sahip kitabı ancak kaçık bir deha yazabilir.

kitabı her anne ve babanın okuması "özellikle önemli" diye düşünüyorum. nasıl bir psikolojide, nasıl bir bireyi toplumun içine bırakacağınızı görmeniz ve buna birincil etkenin anne ve babanın yaklaşımları hatta verdikleri cevapların niteliği olduğunu örneklerle işliyor Freud.

insanın karanlık yanının anlaşılmasına dair oldukça nitelikli bir eser. çünkü Freud, yetişkin bir bireyin (yani olmuş olan kişinin) bir eskiz çalışmasının sonucunda olmuş olan kişiye dönüştüğünü öngörür. Bu eskiz denemelerini de çocukluk döneminde arar. -ki bu da doğru bir tespittir.
Çocuklukta edinilen perspektif ikizimiz gibidir.

Kitaptaki şu bölüm her şeyin özeti gibidir;

Çocuk gece karanlıkta yattığı odadan seslenir. “Teyzecim konuş benimle. Korkuyorum, çok karanlık. Teyzesi; “Ne faydası olacak” der, “beni görmüyorsun ki”. “Olsun” der çocuk, “biri konuşunca aydınlık oluyor”.

Bu cümle üzerine uzun süre düşünüp çıkarımlar yakalamak sizi, kitabı yarı yarıya okumuş yapar. hiçbir şey gelmiyorsa aklınıza açın okuyun derim.
152 syf.
·Beğendi·10/10
Halen kitabı hazmetmeye çalışıyorum ama sıcağı sıcağına bir inceleme yapmak doğru olur diye düşünüyorum. Hazmedemeişim sanırım geleneksel bilgilerden kaynaklanıyor.
Bunlar arasında benim yanlışlarım;
1) "cinsellik ile çocuk" aynı cümlede yer alamaz.
2) "İnversiyon" (dönüklük veya eşcinsellik) viladi (doğuştan) gelen bir özelliktir.
3) "ensest şevk" bir hastalıktır.
4) "pedofili" (sübyancılık) her zaman için bir hastalıktır.
5) "Hayvana" yahut herhangi uçuk bir materyale (örn: damacana) yönelik duyulan arzu Kesinlikle hastalıktır.

Bunlar şu an aklıma gelen ve birçok ortamda hararetle savunduğum doğrularım (aslında yanlışlarımmış) ki eminim bu konularda çoğunuz benimle aynı fikirdesinizdir.
En başından söyleyeyim; yazarın bunları normalleştirmek ya da gerekliliğini savunmak gibi bir niyeti yok.

İlk hazzın incelenmesinde bebeğin emme faaliyetini yani oral dönemini şöyle tanımlıyor; "çocuğun dudaklarının erojen bölge rolü oynadığını ve sıcak süt akışının neden olduğu uyarmanın haz doğurduğunu söyleyeceğiz."
Dikkat edin ağız erojen bölge olarak ifade ediliyor. Yani bu dönemde haz organı ağızdır ve doğal olan emme işlemini gerçekleştirmesini sağlayarak haz alması sağlanmazsa ilk libido (bastırılmış haz ) ortaya çıkmış oluyor.

Libidoların bastırılması ise bizi ikinci yanlışı düzeltmeye götürüyor. Bazı İnversiyonlar viladi olsa da libidoların bastırılması da çoğunlukla cinsel tercihi yönlendiriyor.
İnversiyon içerisinde ensest ile ilgili yanlışımız da var. Aslında çocuk ebeveyne karşı cinsel arzu duyar ama bunlar iğrenme, utanma, toplum baskısı, kültür gibi dış etkenler ile yönlendirildiğinden bastırılır ve bilinç altına itilir.
Çocuk ile karşı cins ebeveyn arasındaki ilişkiler birey psikolojisinde çok etkili oluyor. Örneğin kadının cinsel arzusu karşılanmaz ve kadın bu hazzı istem dışı erkek çocuğa yönlendirirse çocuk tahrik olmuş oluyor ve bu yüzden bilinç altına itilmiş arzu derin utanma duygusu yaratarak kişilikte tahribatlara yol açıyor. (Bu konu için bakınız: Oedipus Kompleksi)
Ve yine çağımızın bir getirisi olarak kadınların çalışması ve çalışırken de bakıcı olarak çocuk ile ortak cinsiyete sahip bakıcı seçmesi ilerde İnversiyona sebep oluyor. Çünkü bakıcı çocuğu temizlerken, onunla ilgilenirken dokunuşlar ile onu rahatlatır. Çocuk ile bakıcı arasındaki bağ ilerleyen zamanlardaki tercihlerini belirler. Çocuğun bakıcıya karşı bu hazzı yazar tarafından şöyle gözlemlenmiş;
Çocuk gece karanlıkta yattığı odadan sesleniyor. “Teyzecim konuş benimle. Korkuyorum, çok karanlık. Teyzesi; “Ne faydası olacak” der, “beni görmüyorsun ki”. “Olsun” der çocuk, “biri konuşunca aydınlık oluyor”.

5. Yanlışım olarak saydığım yanlış ile ilgili ise cinsel nesne açıklaması yapılıyor. Özne kendine bir nesne yaratmak zorundadır. Burada da tercih değil zorunluluk devreye giriyor. Mesela hapishane, askeriye gibi yerlerde dönük olmayan bireylerin ortak cinsiyeti cinsel nesne olarak görmesi buna örnek olarak veriliyor.
Köylerde hayvanlar ile yaşayan insanların nesne olarak görebileceği şey hayvanlardır, eğitim görevlisinin ise çocuklar.
Elbette bu sonuçlar bizi tekrar tekrar libodonun bastırılmaması gerektiği sonucuna getiriyor.
Cinsel Özne, cinsel nesne ve cinsel haz kendini tamamlama yolunda hiç bir engeli tanımıyor.

Düzenli bir cinsel yaşantının varlığı sizin hayatınızda daha başarılı olmanızı sağlar. Çocuk eğitiminde ve cinsellik konusundaki yanlışların düzeltilmesinde çok faydalı olacağına inandığım bir kitap.
Unutmayın ki doğrusunu bilmek yanlışları düzeltmenin ilk adımıdır. Kesinlikle okunmalı. . "Herşeyi yazdın, okumanın ne anlamı kaldı?" demeyin, on katı bilgi var bu kitapta. :-)

İyi okumalar dilerim...
135 syf.
·6/10
Şekerim yıllarca Freud'un cinsellik üzerine çözümlemelerini merak edip durmuştum. Sonunda okuma fırsatım oldu açıkçası bana çok okunası gelmedi. Dönüp dolaşıp her şeyi çocukluk travmalarına bağlıyor kitap ve yani bir paradoks yaratıyor aslında. E çocuk yaşta okuyacak halimiz yok bu kitabı 30 yaşına geldikten sonra geçmiş ola... Bilemiyorum mantık düzenine oturtamadım ben kitabı. Ama yine de bilim bilimdir şekerim. :)
152 syf.
·4 günde·10/10
Annelerin ve eğitimcilerin özellikle okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Doğru bildiğim o kadar çok yanlış varmış ki benim için oldukça aydınlatıcı bir kitap oldu. Okumadan önce fazla teknik olmasından çekinmiş, anlayamamaktan endişelenmiştim ancak Psikoanalize ilgisi olanlar için anlaşılması çok zor bir kitap değil. Tavsiye ederim.
135 syf.
·32 günde·Beğendi·5/10
Freudun kitabı okurken en çok zorlandığım ve bazen de sıkıldığım kitaptı. Ama buna rağmen birçok notlar aldım. Bence Sigmund Freud kendi ruh halini bütün insanlığa mal etmeye çalışmış. Kitaptaki birçok cümleye katılmasam da, yeni bilgiler de edindim. Yani okuyup okumamak okuyucu zevkine kalmış.
152 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Freud’a göre insanın en temel dürtüleri saldırganlık ve cinselliktir. Fakat insanların bir arada yaşayabilmesi için saldırganlık ve cinselliğin başka bir otorite tarafından dizginlenmesi ve bazı dürtülerin bastırılması ve yön değiştirmesi gerekmektedir. İnsanın doğuştan getirdiği bu dürtüleri bastırması ise çok kolay olmamakta ve gerilimlere neden olmaktadır.
Bu kitapta da kişinin psikoseksüel gelişimi üzerinde durulmuş ve bu gelişimin kişinin ruhsal ve toplumsal yaşamındaki etkileri sonuçlandırılmıştır. (Cinselliğin aslında erginlikte başlamadığı bebeklikten itibaren başladığını hatta soyaçekim ile birlikte kişinin gelişimini bazı yönlerde etkilediği açıklanmıştır)
Kaynaklar belirtilerek incelenmesi istenmiş yani araştırma sonuçlarıyla derlenmiş bir kitap. Daha çok anne-babalara önerilmiş bu kitap ancak şahsım adına psikoloji bilgisi olmayan kişilerin okumaması taraftarıyım çünkü terimler kullanılarak anlaşılması güç bir hale getirilmiş. Eğer bu konuyla ilgiliyseniz önce Freud’un Psikanalitik kuramını okumanızı ve böylelikle daha net anlamanızı isterim.
152 syf.
·24 günde·9/10
Freud gerçekten yegane bir insan. Tespitlerinin doğruluğu hayrete düşürüyor insanı. Cinsellik konusunda oldukça detaylı ve güzel derlenmiş bir kitap. Çocuğu olanlar, öğretmenler için bilinmesi gereken çok fazla şey içeriyor. Tuvalet eğitiminden, saplantılara kadar birçok şeyi sebepleri sonuçlarıyla idrak etmemiz açısından her eve lazım denecek bir eser bu. Ayrıca sadece kendimizi tanımak veya değerlendirmek sebebiyle bile okunabilir. Bilimsel dili ağır değil, aksine çok anlaşılır şekilde ve akıcıydı. Kısa sürede okunup, tekrar dönüşler yapılıp notlar alınarak incelenmesi de kendimize büyük artı katacaktır. Tavsiye eder, mutlu okumalar dilerim.
144 syf.
Ağır bir kitap ve kötü bir çeviri. İnsan ne kadar açık fikirli olursa olsun kitabı okurken gerçekten de dumura uğruyor. Her halükarda yine de Freud okumak bence çok zevkli. İnsanın gelişim sürecinde varlığın iki yola ayrıldığını savunuyor, ya doğuştan herkesin sahip olduğu sapıklık dürtüsünün esaretinde bir hayat sürülecek ya da nevrozlara yatkınlığı olacak. Bu iki yolun seçiliminde cinsel itmeler, içe tıkmalar ve yüceltmeler olarak saptadığı bu üç öncülün yaşanış derecelerine göre bu iki yoldan birine giriliyor. Sindirim sisteminden sanatın varlığı ve sanatçının üretkenliğine kadar birçok konuyu cinsellik üzerine temelliyor ve bunu da mantıklı bir çerçeveyle ifade ediyor. Güzel, keyifli ancak yine de ağır bir kitaptı. Hangi yayınevinden çevrilmiş olursa olsun Freud'u tam anlamıyla sindirebilmek için insanın illa ki tıp ve psikanaliz alanlarıyla bir nebzede olsa bilgili olması sindirmek açısından daha kolay olurdu galiba. Belki de daha düzgün bir çeviriyle bu ağırlık hafifletilebilir ancak bendeki baskı tam bir facia.
152 syf.
·8/10
Freud, cinsel içtepilerimizin ilk çocukluk çağından itibaren nasıl evrildiğini inceleyerek, yetişkin insanda cinselliğin çocukluk çağındaki olaylarla koşullanmış olduğunu ileri sürüyor.

Cinsellik alanındaki bilimsel araştırmaları küçümseyen ve bu konuyu “salt cinsellik” le uğraşmak sayan geleneksel psikolojiye karşı bu yapıt, sert tartışmalara yol açmıştı.

Freud’un anlaşılmasında kilit rol oynayan ve hiç kuşkusuz her aydının ve her anne-babanın okuması gereken bir temel başyapıttır.

-inceleme, alıntıdır.
152 syf.
·Beğendi·10/10
Kesinlikle bu kitabı herkes sindire sindire okumalı. 1 sayfa okuyup dakikalarca düşündürten bir kitap. Kitap özetle yetişkinlikteki cinsel yaşantımızın, aslında bebekligimizdeki, cocuklugumuzdaki, erginlikteki yaşantılarımızın bir sonucu olduğunu dile getiriyor. Kitap biraz ağır ama fazlasıyla tatmin edici. İyi okumalar dilerim.
152 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Freud “libido” kavramını kazandırdığı için okuyacağım ilk kitabı Cinsellik Üzerine olsun istedim.
Fetişlerin çocukluktan kalma psikolojik izleri, eş seçmenin psikanaliz yorumu, üreme içgüdüsü konularından bahsedilmiştir diye umarak almıştım, fetişlerden bahsedilse de kitapta daha çok çocuk cinselliği, eşcinsellik ve mastürbasyondan konuları üzerinde durulmuş.
Tartışmaya açık noktalar var. Sadece meraklısının okumaktan zevk alacağını düşünüyorum.
419 syf.
·Puan vermedi
Bir Freud hayranı ve onun tezlerinin hala anlamayan ve ona sapık diyen insanlar gördükçe bu kitabın değerini çok daha iyi anlıyorum. Bu sebeple de herkese bu kitabı tavsiye ederek analize başlamak istiyorum.

Kitap bir roman değil, makalelerden oluşan bir araştırma kitabı olduğu için, burada konusunu diğer yazılarımda olduğu gibi yazamayacağım. Kitapta, kişinin çocukluktan, yetişkinliğe kadarki psiko-seksüel gelişimi anlatılmakta. Çocuğun aile içindeki ilişki dinamikleri, erkeklerin kadına, kadının erkeğe bakış açısı, kadının kendi cinselliğiyle ilgili düşünceleri ve toplumun bakış açıları, başlıklar altında toplanmış.

Kitap, bir psikoloji kitabı olarak bakıldığında çok kolay okunuyor. Ancak yine de, psikolojiyle pek haşır neşir olmamış kişiler, bazı terim ve kavramları anlamakta biraz sıkıntı yaşayabilirler. Freud, insanın, tam da hayatının orta noktasındaki olguları anlattığı için, kitabı okuyan herkesin kendi payına bulacağı bir sürü şey var. Özellikle çocuk sahibi olanlara muhakkak tavsiye ediyorum. Ben kitabı elimden bırakamadım.

Tabii, okunan bir kitapla, ki kitap ne kadar iyi olursa olsun, insanın bakış açısı ve davranışları bir anda değişmiyor. İnsanlar, senelerdir kemikleşmiş davranışlarına çeki düzen vermek için senelerce terapi görüyor. Ancak, böyle kitapları okumak, davranışlarımızda değişikliklere yol açmasa da, vizyonumuzun gelişmesin yardımcı oluyor, olaylara farklı yönlerden bakmamızı sağlıyor.
Uygarlikla birlikte gelişen bedeni gizleme alışkanlığı ,cinsel meraki uyanık tutar ve ki onun saklı bölümlerini ortaya çıkararak cinsel nesneyi tamamlamak ister .
"Ruh dinamik bir olgudur ve kimi bilinçli kim bilinçsiz ve birbirleriyle ahenk içerisinde olan birtakım ruhsal kuvvetler birbirlerine karşı harekete geçer."
Sigmund Freud
Sayfa 16 - Say Yayınevi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Cinsellik Üzerine
Baskı tarihi:
Temmuz 2017
Sayfa sayısı:
152
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754680225
Kitabın türü:
Çeviri:
Ali Avni Öneş
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Say Yayınları
İnsanın ve hayvanın cinsel gereksinimlerini açıklamak için biyolojide bir "cinsel dürtü"nün varlığı kabul edilir; aynı şekilde, açlığı anlatmak için bir beslenme karşılığı bir kelime yoktur. Halkın görüşü, cinsel dürtünün niteliği ve karakterleri üzerine bazı kesin düşünceler ileri sürer. Freud, bu noktada müdahale etme gereği duyar ve cinsel bastırmaların çocuk üzerinde nasıl evrildiğini sergiler. Freud'un anlaşılmasındaki kilit rolü oynayan ve büyük gürültüler koparan, sert tartışmalara yol açan Cinsiyet ÜZerine, denebilir ki her aynının, hatta her anne/babanın mutlaka okuması gereken temel yapıtlardan biridir.
(Tanıtım Yazısından)

Kitabı okuyanlar 1.227 okur

  • Zozan yiğit
  • Peter GAUTHIER
  • Pnokyo
  • Nurbanu Şahin
  • Samida Candas
  • Erdem A
  • can altınsoy
  • Psikolog Marketi - Psikoloji Eğitimleri
  • songül
  • Toprak Bora Cebeci

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%10.3
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%24.4
25-34 Yaş
%37.2
35-44 Yaş
%16.7
45-54 Yaş
%9
55-64 Yaş
%2.6
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%43.4
Erkek
%56.6

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%18.5 (46)
9
%13.7 (34)
8
%14.5 (36)
7
%6.5 (16)
6
%3.2 (8)
5
%2.4 (6)
4
%0.4 (1)
3
%0.4 (1)
2
%0.4 (1)
1
%0.8 (2)

Kitabın sıralamaları