Freud - Mutluluğun Mimarı

8,1/10  (17 Oy) · 
40 okunma  · 
19 beğeni  · 
752 gösterim
Zweig, Mutluluğun Mimarı’nda, Freud’un öğrencilik yıllarından başlayarak önce bütün Avrupa’da daha sonra ise tüm dünyada geniş yankı uyandıran çalışmalarının izini sürüyor. Freud öncesi Avrupa’nın âdeta fotoğrafını çekerek ruhsal yönden “hasta bir Avrupa” portresi ortaya koyuyor ve Freud’un, “devrim” olarak nitelediği çalışmalarıyla bu hasta ruhları özgürleştiğini savunuyor. Zweig, Freud’un çıkış noktasına dikkat çekerken bir yandan da bu genç hekimin bilinçdışı dünya, rüyaların yorumu, psikanaliz ve cinsellikle ilgili çalışmalarının yarattığı etkiyi inceliyor. Mutluluğun Mimarı iki büyük ismi tek kitapta buluşturan ve roman tadında okunan eşsiz bir kitap…“İnsan, Zweig’ın eserlerini övmeye nereden başlayacağını bilemiyor.”

─ Ali Smith

“Zweig, betimlediği hayatı çok iyi kavrayan ve olağanüstü çözümleme yetenekleri olan bir yazar.”

─ The New York Review of Books

“Zweig’ın metinleri, insanlara duyduğu sevginin kanıtı gibidir.”

─ London Review of Books

“Zweig, bütün yazarlar arasında en yetişkinidir; medeni, görgülü ama asla bezgin veya alaycı değil. Zweig, her şeye rağmen empatinin mümkün −gerekli− olduğuna inanan bir realist.”

─ Independent

(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2017
 • Sayfa Sayısı:
  180
 • ISBN:
  9786052060025
 • Çeviri:
  Mine Bali
 • Yayınevi:
  Zeplin Kitap
 • Kitabın Türü:
nyks 
07 Şub 19:44 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 10/10 puan

Zweıg gerçekten her kitapta kendisine hayran bırakıyor. Hiç görmediğim, fikirleriyle tanıdığım bir insanı kanlı canlı önüme koydu. Her yönüyle anlattı. Freud'un ruhumuza katkısını asla unutamayız. Döneme göre fazlaca cesaretli bir adamdı ve bu yüzden adı hep güzel anılacak. Elbette bütünüyle katılamam zweıg'ın fikirlerine. Zaman zaman çok fazla övgü hissettim. Fakat bir yandan Stefan öyle bir yazar ki benim için o ne derse kesin doğruluk payı az da olsa inanırım gibi geliyor. Kitabın adında da dediği gibi mutluluğun mimarı olan Freud hakkında bilgi edinmek için harika bir kitap. Sevdiğiniz bir yazarsa daha da keyifle okuyorsunuz.