Mutluluk Dediğimiz Şey (Aforizmalar)

·
Okunma
·
Beğeni
·
9.578
Gösterim
Adı:
Mutluluk Dediğimiz Şey
Alt başlık:
Aforizmalar
Baskı tarihi:
Aralık 2016
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059115896
Çeviri:
Peren Demirel
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Aylak Adam
Baskılar:
Mutluluk Dediğimiz Şey
Mutlu Olma İhtimalimiz
Mutluluk Dediğimiz Şey, Freud'un tüm eserlerinden özenle derlenmiş bir seçkidir.

"Sevmek ve çalışmak, çalışmak ve sevmek… Hayat bundan ibaret."
"Çocuklar yapabilseydi, yetişkinler bilseydi."
(Tanıtım Bülteninden)
Aylak Adam'ın aforizma serisinde sıra Freud'a geldi. 144 sayfadan oluşan kitap aforizmalardan oluşuyor. Kitaplarından, yazılarından alıntılanmış hepsi bir araya getirilerek toplanmış bir eser.

Konu olarak zaten Freud denince akla ne gelebilir ki ? Psikanaliz, rüyalar, cinsellik üzerine o kadar harika cümleleri var ki. Sevmek ve çalışmayı iki ana temel prensip edinmiş yazar ve bize öğütlemiş. Din hakkında aykırı görüşleri var. Gerçekten çok farklı düşünceler sunmuş. Dine kuru kuruya değil araştırarak inanın diyor. Araştırıp yanlış çıkıyorsa, akılla çelişkiliyse inanmayın diyor. Yine Freud deninde Ego, id, süper ego terimleriyle ilgili cümleler mevcut. Tarih bilimini çok önemsiyor ve ders almadan tekrar hayata başlanmamalı diyor. Geçmişi bilmeden gelecek zor...

Psikanaliz yani rüya yorumlamak ve rüya görmenin temelinde neler yattığını anlatıyor. Serbest bir cinsellik olmalı diyor. Ancak bu şekilde baskılardan kurtulunacağını söylüyor. ( ilginç ) Din,sanat ve içsellik üzerine güzel fikirleri var. Çocuk kalmak ve çocuk hevesiyle yaşamanın hayata faydasını anlatıyor; çok benimsedim. Doğal olmak üzerine düşünceleri de çok güzeldi.

Psikoloji, nevroz, intihar ve biyoloji terimleri ile ilgili de pek çok cümleler bulabilirsiniz.

Yine beğendiğim bir aforizma eseri oldu. Farklı fikirler ve yazarın genel kanılarını öğrenmek için bu kitap türü bence bir numara. Tavsiye ederim.
Freud’un aforizmalarından oluşan gayet ince şık saate bir bir kaç aforizma okumak için ideal . Eğer bu tür kitaplardan hoşlanıyorsanız . Okuyabilirsiniz .

Lakin ; kitabın adı mutluluk dediğimiz şey herhalde aforizmalardan geçiyor . Mutlu eden pek birşeye rastlamadım

Keyifli okumalar
Freud’un aforizmalarından oluşmuş olan bir kitap.
Psikolojiyle veya Freud'un kurucusu olduğu psikoanalitik kuramla ilgileniyorsanız kütüphanenizde bulunmasında faydası olabilcek bir kitap diyebilirim.
İçinde bulunan sözler kendi kuramından ve yer yer narsistik olan kişiliğinden izler barındırıyor. Çoğu sözlerini beğenmeme ve katılmama karşılık (kurama karşı derin bir saygı duymama rağmen) bazı sözlerini cinsiyetçi bulduğumu söylemem gerekiyor.

Bunların dışında Freud'un dini inanç konusunda çeşitli teorileri var ve bu kitapta da oldukça yer verilmiş.
Şiddetle tavsiye edeceğim bir kitap değil ama dediğim gibi eğer ilgiliyseniz okuyun, kütüphanenizde bulunsun.
Hayatı, hertürlü yorumlama sürecinde küçük küçük öğütlerden oluşan, okuyup bitirdim diyemeyip ara ara bakılası şirin bir kitap ve tabi Freud olduğu için değerli..
Bir aforizma daha. Aforizmalar hakkinda yorumda incelemede bulunmaktan pek hoslanmiyorum aslinda. Ama sunu soyleyebilirim. Okudugum aforizmalar icinde en begendigim kitapti.
Kitap kısacık cümlelerle Freud'u olabildiğince basit , olabildiğince anlatmaya çalışıyor ki bence bu hedefte oldukça başarılı.
Kısacık bir kitap olabilir ancak her cümlenin altında çok derin anlamlar yatıyor, konu insan psikolojisi ve psikoterapi olunca. Üzerine uzun uzun düşünerek okunuyor genellikle. Arada ele alıp tekrar gözden geçirilmesi de gerekiyor.
Buzdağının görünmeyen kısmı, bilinçaltı, rüyalar, id, ego, süperego diyince aklımıza gelen isim Freud... Bu kitabında onun söylediği sözler vardır. (aforizmalar) Ben böyle kitaplar okumayı sevdiğim için almıştım. Ve birisinin dediği sözlerden hayatınızı değiştirecek biriyseniz tavsiye ederim. İçinde kendinizden bir parça bulacağınız cümlelerle hayata karşı bakışınız değişecek.
İçeriğinde Freud'un aforizmasının olması malesef iyi kılmıyor. Bir seçki yapılacaksa tasnif edilmeli ya da ne bilim dipnot şeklinde kullanıldığı metinler kaynakça olarak paylaşılabilirdi. Freud tan cımbızlanmış cümleler, redakte edilmeden bir kişinin tuttuğu okuma notları gibi geldi. Cümlelere itiraz edemem ( malum Freud gibi şahsiyet) fakat kitabı oluşturan sebeplerden kaynaklı bu puanı verdim
İlk 10 sayfası sanki Mevlana'dan öğütler gibi hissediyorsunuz ama sonraki sayfalarda daha detaylı ve bizim çokta bahsetmediğimiz konulara giriyor. Aslında burada bahsedilen konuları gruplandırıp hangisi daha çok ilgi çektiyse o konu hakkında yazdığı daha detaylı kitaplara yönlenmek konusunda yardımcı olabilir. Bazı cümlelerde herkesin kendisini bulması mümkün fakat bazı genellediği cümleler de direk olarak sadece o konunun kendisine has olduğunu düşündüm. Benim konu ayrımım, cinsellik,din ve büyüme olayları idi. Siz daha başka gruplama yapabilirsiniz tabi ki.
Freud'un hayatın temel taşları olan aile,aşk,eğitim gibi bir çok konuda kitaplarında bulunan alıntılarınım birleşimidir. Ben okudum,sevdim ve tavsiye ederim. Bakış açısı değiştiren türden.
Elinizin altında Freud'dan alıntılar. Tabi ki de güzel ve yararlı, kolaylık sağlayan bir yanı var. İlk kez Freud okuyan biri için bir tanıtım niteliğinde. El altında bulundurulsa fena olmayacak türden bir kitap.
Psikanalizin kurucusu Sigmund freuddan inciler..Sadece aforizmalarinin olduğu incecik bir kitap.Daha iyi anlaşılabilmesi için daha önceki birkaç kitabını okumak gerek,yoksa bir kısmını anlamama ihtimali çok yuksek
Zamanın yetkin şahıslarına büyük saygı duydum; ta ki kendi adıma çalışmalar yapana ve kendi kararlarımı verene kadar.
Sigmund Freud
Sayfa 104 - Aylak Adam - 3. Basım - 2016
Hızla değişen koşullara uyum sağlamaya gönülsüz tembel zihinler için tutuculuk hep benimsenmiş bir bahane olmuştur.
Sigmund Freud
Sayfa 57 - Aylak Adam - 3. Basım - 2016
Muhalefet illa ki düşmanlık anlamına gelmez; ancak suistimal edilir ve düşmanlık için vesile olarak kullanılır.
Sigmund Freud
Sayfa 63 - Aylak Adam - 3. Basım - 2016

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mutluluk Dediğimiz Şey
Alt başlık:
Aforizmalar
Baskı tarihi:
Aralık 2016
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059115896
Çeviri:
Peren Demirel
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Aylak Adam
Baskılar:
Mutluluk Dediğimiz Şey
Mutlu Olma İhtimalimiz
Mutluluk Dediğimiz Şey, Freud'un tüm eserlerinden özenle derlenmiş bir seçkidir.

"Sevmek ve çalışmak, çalışmak ve sevmek… Hayat bundan ibaret."
"Çocuklar yapabilseydi, yetişkinler bilseydi."
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 394 okur

  • Asena Bodur
  • Aleyna Akgüneş
  • Samsara
  • Beden Hocası
  • Merve Şafak
  • Kübra Yıldız
  • Fatih HocaOğlu
  • Vahide Yasemin Özkorul
  • Reyhan Gürel
  • Mustafa

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%8.8
14-17 Yaş
%7
18-24 Yaş
%33.3
25-34 Yaş
%31.6
35-44 Yaş
%14
45-54 Yaş
%1.8
55-64 Yaş
%1.8
65+ Yaş
%1.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%61.5
Erkek
%37.8

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%11.3 (13)
9
%8.7 (10)
8
%12.2 (14)
7
%16.5 (19)
6
%7.8 (9)
5
%2.6 (3)
4
%0
3
%0
2
%0.9 (1)
1
%0

Kitabın sıralamaları