Mutluluk Dediğimiz Şey Aforizmalar

7,8/10  (30 Oy) · 
120 okunma  · 
46 beğeni  · 
2.616 gösterim
Mutluluk Dediğimiz Şey, Freud'un tüm eserlerinden özenle derlenmiş bir seçkidir.

"Sevmek ve çalışmak, çalışmak ve sevmek… Hayat bundan ibaret."
"Çocuklar yapabilseydi, yetişkinler bilseydi."
(Tanıtım Bülteninden)
insan_okur 
 21 Nis 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Aylak Adam'ın aforizma serisinde sıra Freud'a geldi. 144 sayfadan oluşan kitap aforizmalardan oluşuyor. Kitaplarından, yazılarından alıntılanmış hepsi bir araya getirilerek toplanmış bir eser.

Konu olarak zaten Freud denince akla ne gelebilir ki ? Psikanaliz, rüyalar, cinsellik üzerine o kadar harika cümleleri var ki. Sevmek ve çalışmayı iki ana temel prensip edinmiş yazar ve bize öğütlemiş. Din hakkında aykırı görüşleri var. Gerçekten çok farklı düşünceler sunmuş. Dine kuru kuruya değil araştırarak inanın diyor. Araştırıp yanlış çıkıyorsa, akılla çelişkiliyse inanmayın diyor. Yine Freud deninde Ego, id, süper ego terimleriyle ilgili cümleler mevcut. Tarih bilimini çok önemsiyor ve ders almadan tekrar hayata başlanmamalı diyor. Geçmişi bilmeden gelecek zor...

Psikanaliz yani rüya yorumlamak ve rüya görmenin temelinde neler yattığını anlatıyor. Serbest bir cinsellik olmalı diyor. Ancak bu şekilde baskılardan kurtulunacağını söylüyor. ( ilginç ) Din,sanat ve içsellik üzerine güzel fikirleri var. Çocuk kalmak ve çocuk hevesiyle yaşamanın hayata faydasını anlatıyor; çok benimsedim. Doğal olmak üzerine düşünceleri de çok güzeldi.

Psikoloji, nevroz, intihar ve biyoloji terimleri ile ilgili de pek çok cümleler bulabilirsiniz.

Yine beğendiğim bir aforizma eseri oldu. Farklı fikirler ve yazarın genel kanılarını öğrenmek için bu kitap türü bence bir numara. Tavsiye ederim.

Mina 
28 Tem 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Freud'un söylemiş olduğu birçok sözden oluşrurulmuş bir kitap. Psikolojiyle veya Freud'un kurucusu olduğu psikoanalitik kuramla ilgileniyorsanız kütüphanenizde bulunmasında faydası olabilcek bir kitap diyebilirim. İçinde bulunan sözler kendi kuramından ve yer yer narsistik olan kişiliğinden izler barındırıyor. Çoğu sözlerini beğenmeme ve katılmama karşılık (kurama karşı derin bir saygı duymama rağmen) bazı sözlerini cinsiyetçi bulduğumu söylemem gerekiyor. Bunların dışında Freud'un dini inanç konusunda çeşitli teorileri vardır ve bu kitapta da oldukça yer verilmiştir. Şiddetle tavsiye edeceğim bir kitap değil ama dediğim gibi eğer ilgiliyseniz okuyun, kütüphanenizde bulunsun.

Mutluluk Dediğimiz Şey benzeri kitaplar

Umut Etiker 
15 May 2017 · Kitabı okudu · 125 günde · Beğendi · 9/10 puan

Hayatı, hertürlü yorumlama sürecinde küçük küçük öğütlerden oluşan, okuyup bitirdim diyemeyip ara ara bakılası şirin bir kitap ve tabi Freud olduğu için değerli..

Şeymanur Şahin 
17 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir aforizma daha. Aforizmalar hakkinda yorumda incelemede bulunmaktan pek hoslanmiyorum aslinda. Ama sunu soyleyebilirim. Okudugum aforizmalar icinde en begendigim kitapti.

caner incesu 
02 Şub 08:10 · Kitabı okudu · 5/10 puan

İçeriğinde Freud'un aforizmasının olması malesef iyi kılmıyor. Bir seçki yapılacaksa tasnif edilmeli ya da ne bilim dipnot şeklinde kullanıldığı metinler kaynakça olarak paylaşılabilirdi. Freud tan cımbızlanmış cümleler, redakte edilmeden bir kişinin tuttuğu okuma notları gibi geldi. Cümlelere itiraz edemem ( malum Freud gibi şahsiyet) fakat kitabı oluşturan sebeplerden kaynaklı bu puanı verdim

İlknur öztulum 
18 Oca 15:07 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Din ve Tanrı hakkındaki önyargılarını saymazsak,birey ve kitle psikolojisine,hayata dair ilginç ve geliştirici fikirleri var.
Farklı fikirleri okumak bakış açımızı gelistirmek açısından elzemdir.
Bu kitap yolda ve reklam aralarında okuyamayacağınız kadar etkin bir okuma istiyor.
Bazı cümleleri düşünüp yineleyerek okumak gerekiyor.

Buse Birinci 
10 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Freud'un hayatın temel taşları olan aile,aşk,eğitim gibi bir çok konuda kitaplarında bulunan alıntılarınım birleşimidir. Ben okudum,sevdim ve tavsiye ederim. Bakış açısı değiştiren türden.

Elseis Ku 
04 Şub 11:17 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Genel olarak güzel alıntılar olmakla birlikte birkaç defa tekrarlananlar var. Yeni bir basımı yapılacaksa bir gözden geçirilmesi gerekiyor gibi. Bunun dışında okyması gayet keyifliydi.

Kitaptan 120 Alıntı

Sadettin TANIK 
04 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Uygarlığın ilk şartı adalettir.

Mutluluk Dediğimiz Şey, Sigmund Freud (Sayfa 111 - Aylak Adam - 3. Basım - 2016)Mutluluk Dediğimiz Şey, Sigmund Freud (Sayfa 111 - Aylak Adam - 3. Basım - 2016)
Sadettin TANIK 
 04 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Zamanın yetkin şahıslarına büyük saygı duydum; ta ki kendi adıma çalışmalar yapana ve kendi kararlarımı verene kadar.

Mutluluk Dediğimiz Şey, Sigmund Freud (Sayfa 104 - Aylak Adam - 3. Basım - 2016)Mutluluk Dediğimiz Şey, Sigmund Freud (Sayfa 104 - Aylak Adam - 3. Basım - 2016)
Sadettin TANIK 
04 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hızla değişen koşullara uyum sağlamaya gönülsüz tembel zihinler için tutuculuk hep benimsenmiş bir bahane olmuştur.

Mutluluk Dediğimiz Şey, Sigmund Freud (Sayfa 57 - Aylak Adam - 3. Basım - 2016)Mutluluk Dediğimiz Şey, Sigmund Freud (Sayfa 57 - Aylak Adam - 3. Basım - 2016)
Sadettin TANIK 
04 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yaratılış planının insanın mutlu olması gibi bir maksadı yoktur.

Mutluluk Dediğimiz Şey, Sigmund Freud (Sayfa 15 - Aylak Adam - 3. Basım - 2016)Mutluluk Dediğimiz Şey, Sigmund Freud (Sayfa 15 - Aylak Adam - 3. Basım - 2016)
Sadettin TANIK 
 04 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan, bir sürü hayvanından ziyade bir lider tarafından güdülen bir güruh hayvanıdır.

Mutluluk Dediğimiz Şey, Sigmund Freud (Sayfa 49 - Aylak Adam - 3. Basım - 2016)Mutluluk Dediğimiz Şey, Sigmund Freud (Sayfa 49 - Aylak Adam - 3. Basım - 2016)
Sadettin TANIK 
04 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Muhalefet illa ki düşmanlık anlamına gelmez; ancak suistimal edilir ve düşmanlık için vesile olarak kullanılır.

Mutluluk Dediğimiz Şey, Sigmund Freud (Sayfa 63 - Aylak Adam - 3. Basım - 2016)Mutluluk Dediğimiz Şey, Sigmund Freud (Sayfa 63 - Aylak Adam - 3. Basım - 2016)
Sadettin TANIK 
04 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Uzun vadede akıl ve tecrübe karşısında hiçbir şey galip gelemez. Dinin bu her iki unsurla da çeliştiği ise gün gibi aşikardır.

Mutluluk Dediğimiz Şey, Sigmund Freud (Sayfa 20 - Aylak Adam - 3. Basım - 2016)Mutluluk Dediğimiz Şey, Sigmund Freud (Sayfa 20 - Aylak Adam - 3. Basım - 2016)
Sadettin TANIK 
04 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Özel mülkiyetin lağvedilmesiyle insanın saldırganlık sevgisi elinden alınmış olur.

Mutluluk Dediğimiz Şey, Sigmund Freud (Sayfa 15 - Aylak Adam - 3. Basım - 2016)Mutluluk Dediğimiz Şey, Sigmund Freud (Sayfa 15 - Aylak Adam - 3. Basım - 2016)