Mutluluk Dediğimiz Şey (Aforizmalar)

·
Okunma
·
Beğeni
·
15156
Gösterim
Adı:
Mutluluk Dediğimiz Şey
Alt başlık:
Aforizmalar
Baskı tarihi:
Aralık 2016
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059115896
Çeviri:
Peren Demirel
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Aylak Adam
Baskılar:
Mutluluk Dediğimiz Şey
Mutlu Olma İhtimalimiz
Mutluluk Dediğimiz Şey, Freud'un tüm eserlerinden özenle derlenmiş bir seçkidir.

"Sevmek ve çalışmak, çalışmak ve sevmek… Hayat bundan ibaret."
"Çocuklar yapabilseydi, yetişkinler bilseydi."
(Tanıtım Bülteninden)
144 syf.
·5 günde·9/10
Aylak Adam'ın aforizma serisinde sıra Freud'a geldi. 144 sayfadan oluşan kitap aforizmalardan oluşuyor. Kitaplarından, yazılarından alıntılanmış hepsi bir araya getirilerek toplanmış bir eser.

Konu olarak zaten Freud denince akla ne gelebilir ki ? Psikanaliz, rüyalar, cinsellik üzerine o kadar harika cümleleri var ki. Sevmek ve çalışmayı iki ana temel prensip edinmiş yazar ve bize öğütlemiş. Din hakkında aykırı görüşleri var. Gerçekten çok farklı düşünceler sunmuş. Dine kuru kuruya değil araştırarak inanın diyor. Araştırıp yanlış çıkıyorsa, akılla çelişkiliyse inanmayın diyor. Yine Freud deninde Ego, id, süper ego terimleriyle ilgili cümleler mevcut. Tarih bilimini çok önemsiyor ve ders almadan tekrar hayata başlanmamalı diyor. Geçmişi bilmeden gelecek zor...

Psikanaliz yani rüya yorumlamak ve rüya görmenin temelinde neler yattığını anlatıyor. Serbest bir cinsellik olmalı diyor. Ancak bu şekilde baskılardan kurtulunacağını söylüyor. ( ilginç ) Din,sanat ve içsellik üzerine güzel fikirleri var. Çocuk kalmak ve çocuk hevesiyle yaşamanın hayata faydasını anlatıyor; çok benimsedim. Doğal olmak üzerine düşünceleri de çok güzeldi.

Psikoloji, nevroz, intihar ve biyoloji terimleri ile ilgili de pek çok cümleler bulabilirsiniz.

Yine beğendiğim bir aforizma eseri oldu. Farklı fikirler ve yazarın genel kanılarını öğrenmek için bu kitap türü bence bir numara. Tavsiye ederim.
144 syf.
Freud’un aforizmalarından oluşan gayet ince şık saate bir bir kaç aforizma okumak için ideal . Eğer bu tür kitaplardan hoşlanıyorsanız . Okuyabilirsiniz .

Lakin ; kitabın adı mutluluk dediğimiz şey herhalde aforizmalardan geçiyor . Mutlu eden pek birşeye rastlamadım

Keyifli okumalar
144 syf.
·7/10
Freud’un aforizmalarından oluşmuş olan bir kitap.
Psikolojiyle veya Freud'un kurucusu olduğu psikoanalitik kuramla ilgileniyorsanız kütüphanenizde bulunmasında faydası olabilcek bir kitap diyebilirim.
İçinde bulunan sözler kendi kuramından ve yer yer narsistik olan kişiliğinden izler barındırıyor. Çoğu sözlerini beğenmeme ve katılmama karşılık (kurama karşı derin bir saygı duymama rağmen) bazı sözlerini cinsiyetçi bulduğumu söylemem gerekiyor.

Bunların dışında Freud'un dini inanç konusunda çeşitli teorileri var ve bu kitapta da oldukça yer verilmiş.
Şiddetle tavsiye edeceğim bir kitap değil ama dediğim gibi eğer ilgiliyseniz okuyun, kütüphanenizde bulunsun.
144 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Freud'un tüm kitaplarından alıntılar şeklinde toplanmış sade bir kitap. Bir kaç saatinizi bile almaz bu kitabı okumanız. Haklı veya haksız yanları olsada freud okumayı severim.
144 syf.
·Puan vermedi
Mutluluk Dediğimiz Şey,
S. Freud'un bütün eserlerinden derlenmiş; birbirinden kıymetli sözlerinden, düşüncelerinden oluşan güzel bir kitap. Freud'un bu eseri onu biraz daha tanımak; onun insanlara, hayvanlara düşüncelere, dinlere hangi bakış açısıyla baktığını anlamak için iyi bir fırsat.

Kitaptan birkaç alıntı: "Sevmek ve çalışmak, çalışmak ve sevmek... Hayat bundan ibaret.

Birgün geriye dönüp baktığınızda, mücadelelerle geçen yillarinizin en güzel yıllarınız olduğunu göreceksiniz... Nasıl da gelişmişiz ama!Ortaçağda olsa beni yakarlardı. Oysa şimdi kitaplarımı yakmakla yetiniyorlar.

Şairler aklı bilgi ve tecrübe açısından insanların efendisidirler; çünkü onlar bilimin erişemediği derelerden si içerler.
Neden sofuların hiçbirisi psikanalizi keşfedememistir? Neden Allahsiz bir Yahudiye kalmıştır bu keşif?

Iyi ve kötü konusunda kafami çok yormam ama insanoğlunda ıyi denebilecek cok az şey gördüm. Bana kalırsa şu ya da bu ahlâkî öğretiye mensup olmaları ya da hiç olmamaları fark etmeksizin insanların çoğu beş para etmez.
Sevmek ve çalışmak insaniyetimizin mihenk taşlarıdır." Sigmund Freud
75 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Kitap kısacık cümlelerle Freud'u olabildiğince basit , olabildiğince anlatmaya çalışıyor ki bence bu hedefte oldukça başarılı.
Kısacık bir kitap olabilir ancak her cümlenin altında çok derin anlamlar yatıyor, konu insan psikolojisi ve psikoterapi olunca. Üzerine uzun uzun düşünerek okunuyor genellikle. Arada ele alıp tekrar gözden geçirilmesi de gerekiyor.
80 syf.
·125 günde·Beğendi·9/10
Hayatı, hertürlü yorumlama sürecinde küçük küçük öğütlerden oluşan, okuyup bitirdim diyemeyip ara ara bakılası şirin bir kitap ve tabi Freud olduğu için değerli..
144 syf.
·Puan vermedi
Bir aforizma daha. Aforizmalar hakkinda yorumda incelemede bulunmaktan pek hoslanmiyorum aslinda. Ama sunu soyleyebilirim. Okudugum aforizmalar icinde en begendigim kitapti.
75 syf.
·Beğendi·9/10
Buzdağının görünmeyen kısmı, bilinçaltı, rüyalar, id, ego, süperego diyince aklımıza gelen isim Freud... Bu kitabında onun söylediği sözler vardır. (aforizmalar) Ben böyle kitaplar okumayı sevdiğim için almıştım. Ve birisinin dediği sözlerden hayatınızı değiştirecek biriyseniz tavsiye ederim. İçinde kendinizden bir parça bulacağınız cümlelerle hayata karşı bakışınız değişecek.
144 syf.
İçeriğinde Freud'un aforizmasının olması malesef iyi kılmıyor. Bir seçki yapılacaksa tasnif edilmeli ya da ne bilim dipnot şeklinde kullanıldığı metinler kaynakça olarak paylaşılabilirdi. Freud tan cımbızlanmış cümleler, redakte edilmeden bir kişinin tuttuğu okuma notları gibi geldi. Cümlelere itiraz edemem ( malum Freud gibi şahsiyet) fakat kitabı oluşturan sebeplerden kaynaklı bu puanı verdim
75 syf.
·1 günde
İlk 10 sayfası sanki Mevlana'dan öğütler gibi hissediyorsunuz ama sonraki sayfalarda daha detaylı ve bizim çokta bahsetmediğimiz konulara giriyor. Aslında burada bahsedilen konuları gruplandırıp hangisi daha çok ilgi çektiyse o konu hakkında yazdığı daha detaylı kitaplara yönlenmek konusunda yardımcı olabilir. Bazı cümlelerde herkesin kendisini bulması mümkün fakat bazı genellediği cümleler de direk olarak sadece o konunun kendisine has olduğunu düşündüm. Benim konu ayrımım, cinsellik,din ve büyüme olayları idi. Siz daha başka gruplama yapabilirsiniz tabi ki.
144 syf.
Bu tür kitaplar, aforizmalardan oluşan kitaplar, yazar ve eserlerini bilmeyenler için sığ kalacaktır. Yazar ve eserleri bilenler ise ancak hatırlamak için eline almalı.
Kitapların çevirileri değerli isimlere ait olmakla birlikte, aforizma kitapları kesinlikle kötü bir fikir:(((
İnsan, bir sürü hayvanından ziyade bir lider tarafından güdülen bir güruh hayvanıdır.
Sigmund Freud
Sayfa 49 - Aylak Adam - 3. Basım - 2016
Özel mülkiyetin lağvedilmesiyle insanın saldırganlık sevgisi elinden alınmış olur.
Sigmund Freud
Sayfa 15 - Aylak Adam - 3. Basım - 2016
Hızla değişen koşullara uyum sağlamaya gönülsüz tembel zihinler için tutuculuk hep benimsenmiş bir bahane olmuştur.
Sigmund Freud
Sayfa 57 - Aylak Adam - 3. Basım - 2016
Uzun vadede akıl ve tecrübe karşısında hiçbir şey galip gelemez. Dinin bu her iki unsurla da çeliştiği ise gün gibi aşikardır.
Sigmund Freud
Sayfa 20 - Aylak Adam - 3. Basım - 2016

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mutluluk Dediğimiz Şey
Alt başlık:
Aforizmalar
Baskı tarihi:
Aralık 2016
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059115896
Çeviri:
Peren Demirel
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Aylak Adam
Baskılar:
Mutluluk Dediğimiz Şey
Mutlu Olma İhtimalimiz
Mutluluk Dediğimiz Şey, Freud'un tüm eserlerinden özenle derlenmiş bir seçkidir.

"Sevmek ve çalışmak, çalışmak ve sevmek… Hayat bundan ibaret."
"Çocuklar yapabilseydi, yetişkinler bilseydi."
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 734 okur

  • M. Ağca
  • Talha Arslan
  • Ramazan ocak
  • Mehmet Akif Ulu
  • Alperen gökdoğan
  • Merve Pamuk
  • Meryem güden
  • Sümeyye Dülgeroğlu
  • Sıla Kılıçkaya
  • Psikoloji

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%8.8
14-17 Yaş
%7
18-24 Yaş
%33.3
25-34 Yaş
%31.6
35-44 Yaş
%14
45-54 Yaş
%1.8
55-64 Yaş
%1.8
65+ Yaş
%1.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%61.5
Erkek
%37.8

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%15.4 (30)
9
%15.4 (30)
8
%13.3 (26)
7
%15.4 (30)
6
%8.7 (17)
5
%2.1 (4)
4
%0.5 (1)
3
%0
2
%0.5 (1)
1
%0.5 (1)

Kitabın sıralamaları