Mutluluk Dediğimiz Şey (Aforizmalar)

·
Okunma
·
Beğeni
·
28,3bin
Gösterim
Adı:
Mutluluk Dediğimiz Şey
Alt başlık:
Aforizmalar
Baskı tarihi:
Aralık 2016
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059115896
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Aylak Adam Yayınları
Baskılar:
Mutluluk Dediğimiz Şey
Mutlu Olma İhtimalimiz
Mutlu Olma İhtimalimiz
Mutluluk Dediğimiz Şey, Freud'un tüm eserlerinden özenle derlenmiş bir seçkidir.

"Sevmek ve çalışmak, çalışmak ve sevmek… Hayat bundan ibaret."

"Çocuklar yapabilseydi, yetişkinler bilseydi."
144 syf.
·8 günde·7/10 puan
Freud’un sözlerinden oluşan, keyifle okuduğum bir kitap oldu. Okuduğum aforizmalar içerisinde de kendine ayrı bir yer edindi. Çünkü Freud diyince akan sular durur :) Okumanızı tavsiye ederim. Şimdiden keyifli okumalar.
144 syf.
·2 günde·6/10 puan
Kitabın Kısa Özeti:
Zeplin Kitap yayınevi çeşitli ünlü yazarların, felsefecilerin ve alanında başarılı kişilerin eserlerinden derleme kitaplar hazırlamış. Bir nevi aforizma kitapları diyebiliriz. Bu kitapta da Freud'un eserlerinden yapılan derlemeyi buluyoruz.

Kitaptan Edinilen Güzel Fikirler:
Kitap özü itibari ile aforizmalardan oluştuğu için birçok farklı düşünceye dokunmuş. Benim en çok dikkatimi çekenler aşağıdaki gibi oldu.
"Hangi şekilde kurtarılabileceğini herkes kendisi bulmalıdır."
"Kelimelerin sihirli bir gücü vardır. En büyük mutluluklara ya da en derin üzüntülere sebebiyet verirler, öğretmenden öğrenciye bilgi aktarırlar; kelimeler konuşmacının dinleyicilerini etkisi altına alıp kendi fikirlerini dikte etmesini sağlar. Kelimeler en kuvvetli hisleri uyandırıp insanı her türlü eyleme kışkırtmaya muktedirdir. "

Kitabın Dili ve Kurgusuna Dair Yorum:
Aforizma kitabı olduğu için kurgusal anlamda herhangi bir yorum yapamayacağım. Dil anlamında ise çevirinin fena olmadığını söyleyebilirim.

Kitaba Dair Genel Deneyim:
Zeplin Yayınlarının bu aforizmalar serisini genel olarak beğendim. Tam olarak ara ara elimize alıp karıştırmalık bir seri olmuş. Freud'un derlemesi de aynı şekildeydi. Yer yer düşündüren, kitaplıkta bulunabilecek bir kitaptı. Tavsiye edilir.

Kitaplara dair videolar ve daha fazlası için; http://www.youtube.com/c/Toykalem
144 syf.
·2 günde·10/10 puan
Elimde olsaydı her satırın her cümlenin altını çizerdim. Psikanaliz yorumları olağanüstü. Uzun zamandır böyle bir kitapla karşılaşmamıştım.. Egonun insandan daha acınası bir durumda olduğunu bu kitabın sayfalarında öğrendim. Okunması değer naçizane bir başyapıt.
144 syf.
·5 günde·9/10 puan
Aylak Adam'ın aforizma serisinde sıra Freud'a geldi. 144 sayfadan oluşan kitap aforizmalardan oluşuyor. Kitaplarından, yazılarından alıntılanmış hepsi bir araya getirilerek toplanmış bir eser.

Konu olarak zaten Freud denince akla ne gelebilir ki ? Psikanaliz, rüyalar, cinsellik üzerine o kadar harika cümleleri var ki. Sevmek ve çalışmayı iki ana temel prensip edinmiş yazar ve bize öğütlemiş. Din hakkında aykırı görüşleri var. Gerçekten çok farklı düşünceler sunmuş. Dine kuru kuruya değil araştırarak inanın diyor. Araştırıp yanlış çıkıyorsa, akılla çelişkiliyse inanmayın diyor. Yine Freud deninde Ego, id, süper ego terimleriyle ilgili cümleler mevcut. Tarih bilimini çok önemsiyor ve ders almadan tekrar hayata başlanmamalı diyor. Geçmişi bilmeden gelecek zor...

Psikanaliz yani rüya yorumlamak ve rüya görmenin temelinde neler yattığını anlatıyor. Serbest bir cinsellik olmalı diyor. Ancak bu şekilde baskılardan kurtulunacağını söylüyor. ( ilginç ) Din,sanat ve içsellik üzerine güzel fikirleri var. Çocuk kalmak ve çocuk hevesiyle yaşamanın hayata faydasını anlatıyor; çok benimsedim. Doğal olmak üzerine düşünceleri de çok güzeldi.

Psikoloji, nevroz, intihar ve biyoloji terimleri ile ilgili de pek çok cümleler bulabilirsiniz.

Yine beğendiğim bir aforizma eseri oldu. Farklı fikirler ve yazarın genel kanılarını öğrenmek için bu kitap türü bence bir numara. Tavsiye ederim.
144 syf.
Birbirinden bağımsız milyarlarca insanın, kendileri dışında gelişen ve dış dünya olarak adlandırdığımız alan içerisinde yaşanan olaylara verdikleri tepkiler benzerlikler taşıyınca Freud psikanalizi ve kişisel tespitleri de bir o kadar genellilik niteliği kazanmış oldu.

Freud'un kişisel analizlerinin, aforizma şeklinde basılarak yayınlanan bu kitapta da insana dair bir çok konuda genel-geçer tespitleri okumak mümkün. Kimi aforizmaları üzerine sayfalar dolu yazılar yazılıp, saatlerce konuşulabilir. O denli iyi tespitlerin olduğu bir aforizma kitabı okumak çok özel bir zevk bence.

Psikopatoloji ve psikoterapi alanında en donanımlı çalışmayı insanlığa sunması açısından Freud gelişen alt psikoloji dallarının oluşmasına katkı sağlarken bu dalların çalışma alanları hakkında aforizmayla zaten ipucu veriyor olması noktasında da hayli güzel bir kitap niteliği kazanıyor. Bu özel eseri es geçtiyseniz mutlaka dönüp okuyun derim.
144 syf.
·6/10 puan
Aforizmalarında psikanalize dair bir çok söz var. Düş, id-ego-süper ego üzerine yazılmış birçok düşündürücü cümleler mevcut.

Freud'un cinsiyetçi, erkek merkezli yorumlarını, özellikle ensest konusundaki fikirlerini hiç katılmamak beraber, ego analizlerinin ve toplum eleştirilerinin kesinlikle okunmaya değer olduğunu düşünüyorum.
144 syf.
Kitap genel olarak; mutluluk dediğimiz "şey" (ya da duygu), din, ego ve cinsellik üzerine gibi. Kitap hakkında yapılan incelemeleri okumak için siteye girdiğimde "Mutluluk Dediğimiz Şey" ve "Mutlu Olma İhtimalimiz" kitaplarının incelemelerini birlikte veriyordu. (Kitaplar içerik olarak aynı mı bilmiyorum ikisini de alıp okumuş biri söylerse sevinirim.) Kitap içerisinde çözemediğim bir nokta ise aldığım yayın ile mi ilgili bilmiyorum, sürekli aynı cümleler yazılıydı. Örneğin 139. madde (madde olarak adlandırmayı tercih ettim) ile 98. madde aynıydı sadece kurulan cümlede kullanılan kelimelerin benzerleri kullanılmıştı. Yayınla ilgili bir şey mi bilmiyorum diğer yayınlardan okuyan biri varsa belirtebilir. (Okuduğum yayın Zeplin) Kitaptan alıntı yapmadan önce inceleme yazmak istedim çünkü bazı fikirler bana uygun olmadığı için hepsini paylaşmayacağım numaralar kitaptaki gibi olacak bunu belirtmek istedim.

Kitap hakkında düşüncelerime gelecek olursak; kitap, genel olarak güzel bir kitap. Kitapta neredeyse her sözün altını çizmek istedim diyebilirim.. Maddeler halinde gibi yazıldığı için önce daha farklı bir bakış açısıyla yaklaşmıştım ama gayet güzel. Freud ile aynı düşüncede olmadığım birçok nokta oldu. Örnegin, "din" hakkında ki görüşlerinin belirtildiği yerlerin çoğunda kendisiyle aynı fikirde değildim. Kendisiyle aynı fikirde olmadığım başka konularda oldu.

Örneğin "Hiçbir erkek birlikte olmak istemeyeceği bir kızla yakın arkadaş olmak istemez" sözü benim için anlamsız geliyor. Neden normal olarak arkadaşlık kurmak istemesin ki? Ya da "Dini öğretilerin hepsi bir yanılsamadan ibarettir ve ispatlanmaları olanaksızdır." sözü yine benim katılmadığım bir söz oldu çünkü dine "yanılsama" demek benim için doğru değil. Katılmadığım konular olduğu gibi çok haklı bulduğum konularda oldu tabii. Mesela "Dini sorgulamak söz konusu olduğunda, insanlar mümkün olan her türlü samimiyetsizlik ve entelektüel suçla itham edilir." (#112485906) sözünü çok haklı buluyorum. Çünkü bir dine inanmak; sorgulamamak, körü körüne bağlanmak değildir. Ancak günümüzde biri kendince inandığı dinde ki yanlış bir algıdan bahsetse "dinsiz" gibi kelimerle hakarete uğruyor. İncelemeyi çok uzun tutmak gibi bir amacım yok bu yüzden bitiriyorum. Kitabın haklı bulduğum, haksız bulduğum bir sürü yanı var ama genel olarak düşünürsek gayet güzel bir kitap.

Kitaptan alıntılar; İnsanlar yavaş yavaş inanmamayı, güvenmemeyi, sevmemeyi ve kronik şüpheci olmayı öğrenir. Bu gerçekleştiğinde ne yazık ki artık çok geçtir. İnsanların "tecrübe" dediği şey budur. Kalbiyle bağlantısını kaybetmiş bir insana "tecrübeli" denir. (#112504488)

Düşünebilen herkesin insan olması, insan olan herkesin düşünebildiği anlamına gelmiyor ne yazık ki. (#112442803)

Biraz uzun ve kimisine göre "gereksiz" sayılabilecek bir inceleme oldu.
Keyifli okumalar. :)
144 syf.
·7/10 puan
Freud’un aforizmalarından oluşmuş olan bir kitap.
Psikolojiyle veya Freud'un kurucusu olduğu psikoanalitik kuramla ilgileniyorsanız kütüphanenizde bulunmasında faydası olabilcek bir kitap diyebilirim.
İçinde bulunan sözler kendi kuramından ve yer yer narsistik olan kişiliğinden izler barındırıyor. Çoğu sözlerini beğenmeme ve katılmama karşılık (kurama karşı derin bir saygı duymama rağmen) bazı sözlerini cinsiyetçi bulduğumu söylemem gerekiyor.

Bunların dışında Freud'un dini inanç konusunda çeşitli teorileri var ve bu kitapta da oldukça yer verilmiş.
Şiddetle tavsiye edeceğim bir kitap değil ama dediğim gibi eğer ilgiliyseniz okuyun, kütüphanenizde bulunsun.
144 syf.
·Puan vermedi
Mutluluk Dediğimiz Şey,
S. Freud'un bütün eserlerinden derlenmiş; birbirinden kıymetli sözlerinden, düşüncelerinden oluşan güzel bir kitap. Freud'un bu eseri onu biraz daha tanımak; onun insanlara, hayvanlara düşüncelere, dinlere hangi bakış açısıyla baktığını anlamak için iyi bir fırsat.

Kitaptan birkaç alıntı: "Sevmek ve çalışmak, çalışmak ve sevmek... Hayat bundan ibaret.

Birgün geriye dönüp baktığınızda, mücadelelerle geçen yillarinizin en güzel yıllarınız olduğunu göreceksiniz... Nasıl da gelişmişiz ama!Ortaçağda olsa beni yakarlardı. Oysa şimdi kitaplarımı yakmakla yetiniyorlar.

Şairler aklı bilgi ve tecrübe açısından insanların efendisidirler; çünkü onlar bilimin erişemediği derelerden si içerler.
Neden sofuların hiçbirisi psikanalizi keşfedememistir? Neden Allahsiz bir Yahudiye kalmıştır bu keşif?

Iyi ve kötü konusunda kafami çok yormam ama insanoğlunda ıyi denebilecek cok az şey gördüm. Bana kalırsa şu ya da bu ahlâkî öğretiye mensup olmaları ya da hiç olmamaları fark etmeksizin insanların çoğu beş para etmez.
Sevmek ve çalışmak insaniyetimizin mihenk taşlarıdır." Sigmund Freud
144 syf.
·1 günde
Freud'un tüm kitaplarından alıntılar şeklinde toplanmış sade bir kitap. Bir kaç saatinizi bile almaz bu kitabı okumanız. Haklı veya haksız yanları olsada freud okumayı severim.
144 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10 puan
Sigmund Freud'tan insan psikolojisi hakkında aforizmalar.
Sigmund Freud bilinçaltını keşfeden en ünlü Psikoloji yazarıdır.
Psikoloji kitapları okurken sıkılıyor yada anlamadığınız halde yine de okumak istiyorsanız, okunabilecek en iyi Psikoloji kitaplarından bir tanesi bence.
Sigmund Freud tanımak isteyenler içinde önemli bir kitap.
Okumanızı tavsiye ederim.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mutluluk Dediğimiz Şey
Alt başlık:
Aforizmalar
Baskı tarihi:
Aralık 2016
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059115896
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Aylak Adam Yayınları
Baskılar:
Mutluluk Dediğimiz Şey
Mutlu Olma İhtimalimiz
Mutlu Olma İhtimalimiz
Mutluluk Dediğimiz Şey, Freud'un tüm eserlerinden özenle derlenmiş bir seçkidir.

"Sevmek ve çalışmak, çalışmak ve sevmek… Hayat bundan ibaret."

"Çocuklar yapabilseydi, yetişkinler bilseydi."

Kitabı okuyanlar 1.790 okur

  • Esra
  • Ss
  • Aleyna Zenan Özsoy
  • Rasputin
  • filankes
  • Dilek Özkan
  • Sıla İrem Çolak
  • Senem Öner
  • Ayşenur SEVİM
  • Aylin

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%8.8
13-17 Yaş
%7
18-24 Yaş
%33.3
25-34 Yaş
%31.6
35-44 Yaş
%14
45-54 Yaş
%1.8
55-64 Yaş
%1.8
65+ Yaş
%1.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%61.5
Erkek
%37.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%14 (60)
9
%13.3 (57)
8
%14.9 (64)
7
%15.4 (66)
6
%7.2 (31)
5
%3.3 (14)
4
%0.5 (2)
3
%0.7 (3)
2
%0.2 (1)
1
%0.2 (1)

Kitabın sıralamaları