Tanrı Yanılgısı

8,1/10  (48 Oy) · 
130 okunma  · 
39 beğeni  · 
2.558 gösterim
Herkesin okuması gereken bir eser."
-The Economist-

Kendimizi, doğaüstü varlığın egemen olduğu yaşamlardan kurtarabileceğimiz, yeni bin yılın kitabi olarak görüyorum."
-Brian Eno-

'...eğlenceli, oldukça bilgilendirici, görkemli yazılmış ...aldığımız ilk dini eğitimden bu yana başımıza bela olan boş inançlardan kaynaklanan bu zırvalara kapıldığımız için zekice azarlanıyoruz'
-Rod Liddle, Sunday Times-

'Heyecanlı ve neşeli bir kitap. Dawkins, kuvvetli tezlerinin tüm gücüyle kükreyerek geliyor...'
-Joan Bakewell, Guardian-

'Ateşli, akıllıca, eğlenceli, moral verici ve hepsinin ötesinde ölümcül derecede lüzumlu...'
-Daily Express
'Tanrı Yanılgısı olağanüstü ilginç bir kitap... parıldayan dili ile anlatılmış bu kitap sadece okumayı bir zevk haline getirmekle kalmıyor, aynı zamanda geniş bir yelpazede düşünmemiz için beynimizi uyarıyor'
-Financial Times

'Dawkins, bir gölge süper güç tarafından sarmalanmış, elverişli ve rahat bir ortamda bulunan bir insan dünyasına ihtiyaç duymayan okuyuculara bir parça akıl ve entellektüel bakış ila haz veriyor'
-Herald Tribune
'Dünyayı bir kez daha yıkayan, köpüklü bir boş inanç gelgitine karşı, bütün kariyeri boyunca hayatın kendisinin zor ve muhteşem sebebini kanıtlayan büyük bir bilimadamından, fevkalade savaşçı bir atak'
-Johann Hari, Independent-

"Yaratılışçılar ile Tanrı'ya inanlar, Dawkins'i kendilerinin bas düşmanı olarak görmekte haklılar. The God Delusion'da kendinin ne müthiş bir hasım olduğunu göstermektedir. Coşkuyla ve heyecanla okunan bir yapıt... Tam da Papa ile İslam'ın birbirinden uzaklaştığı bir ortama denk geldi."
-The Guardian

Son zamanlarda, Discover dergisi, evrimi sert ve etkili savunduğu için Richard Dawkins'i "Darwin'in Rottweiler"i olarak anmaktadır. Prospect dergisi ise onu, (umberto Eco ve Noam Chomsky ile birlikte) dünyanın ilk üç halk aydınından biri olarak seçti. Bu kez Dawkins keskin zekâsını din üzerine çevirir, dinin hatalı mantığını ve yol açtığı acıları ifşa eder.
Eski Ahit'in cinsiyet takıntılı tiranından, Aydınlanma düşünürlerince müşfik (ama hala mantık dışı) Kutsal Düzenleyici olmasına kadar Tanrı'yı bütün formlarıyla eleştirir. Dine ilişkin bütün önemli argümanları didik didik eder ve doğaüstü bir varlığın olamazlığını açık seçik ortaya koyar. Konuları tarihsel ve çağdaş kanıtlarla destekleyerek, dinin nasıl savaşı ateşlediğini, bağnazlığı kışkırttığını, çocukları istismar ettiğini gösterir. Böyle yaparak, Tanrı inancının sadece akil dişi (irrasyonel) değil, ayni zamanda potansiyel olarak ölümcül olduğu seklinde zorlayıcı bir durum yaratmaktadır.
Dawkins'in dini çürütmeye yönelik ateşli ve şiddetli tarzı, Kutsal Kitap'ı delik deşik eden tutarsızlık ve zalimlikler durmadan dile getiren, "maharetli tasarım"ın anlamsızlığı ya da can çekişen Orta Doğu veya Orta Amerika köktendinciliği karşısında tüyleri diken diken olan herhangi biri tarafından bağrına basılacaktır.
(Tanıtım Bülteninden)

Ödüller: İngiliz Galaxy Kitap Ödülü Sahibi 2007 Yılın Yazarı
Osman Yüksel 
 02 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Richard Dawkins çok zeki ve kurnaz bir bilim adamı ve kesinlikle boş yazan birisi değil. Dünyada 2400 tane inanılan tanrı var ve bunlardan birtanesine inanan biri diğer 2399 tanrıyı reddetmiş oluyor :) ateist birisi ise hepsini reddediyor. Bu eserde Richard Dawkins dinler ile mitoloji eserler arasındaki benzerliklere değinmiş. Gerçekten de baktığımız zaman gilgamis destanı ile Tevrat arasında okadar çok benzerlik var ki.... Sanki Musa peygamber gilgamis destanını alıp kendince bişeyler ekleyip Tevrat i oluşturmuş düşüncesinden kendimi alamıyorum. İncil de Tevrat in devamı, Kuran'da İncil'in... Temele iniyorsun insan eliyle, insan aklıyla oluşturulmuş Gilgamis destanına variyorsunuz. Araştırmalarima devam edeceğim tabiki de kendimce cevaplar buldukça sizlerle paylaşacağım.

Ebru Özalp 
17 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 31 günde · Beğendi · 9/10 puan

Körüne körüne inanmak mı, yoksa önce sorgulamak mı? Din konusunu tabu haline getirmeyen, soru sorma cesareti olan herkesin mutlaka incelemesi gereken bir kitap. Boş eleştirilerle dolu ve sadece saldırı amaçlı olmayan, kaynaklar göstererek sebep sonuç ilişkisi üzerinden ilerleyen, Dawkins'in kendi cevaplarını verirken, bizi de kendi cevaplarımızı bulmaya iten, inanan ya da inanmayan herkesin mutlaka okuması gereken bir kitap. Özellikle ahlakın dinden bağımsız olduğunu çarpıcı bir biçimde göstermesi belki de en altı çizilesi konudur.

efla- 
30 Tem 2016 · Kitabı okudu

Bu kitabın adına bayılıyorum. Yazar halkın (kendince avam kabul ettiği ki yazım tarzından bu ince aşağılama oldukça net gözlenebiliyor) Tanrı konusundaki yanılgısına vurgu yapan bir isim koymak istemiş fakat kitabın içeriği daha çok yazarın Tanrı konusundaki yanılgılarından oluşmuş...

Gökçe Han 
19 Şub 23:01 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Defterime kaydettiğim kitaplara baktım da... Kitabı yakın bir tarihte okumuşum. Pdf'den bulabilmiştim yalnızca. Ve çok beğendiğim kısım vardı, şu an pdf'yi açıp baksam neredeyse her satırın altı çizilidir diyebilirim.

"Şöyle bir kitap, böyle bir kitap, herkesin kitaplığında bulunması gereken bir kitap, harika müthiş çok güzel bir kitap" terimlerinin klişe olduğu bir çağda farklı bakış açıları ve farklı bakış noktaları isteyen bir yapıt.

Dawkins (kendisinin ateist olduğu kitabın isminden de belli) bu eserinde güzel bir iş çıkarmış. Ateist değilim, ama çoğu yazdığına hak verdim. Sorgulanması gereken bir çok şey olduğuna inanıyorum. Ve de insanların tüm evren tarihi boyunca kendi kafasında oluşturduğu Tanrı sembolünü sorgulaması gerektiğine...

zerrin ayça yılmazer 
27 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

belgeseli de çekilmiş insana yeni ufuklar açan bir kitap. Daha önce hiç bakmadığınız açılardan bakıp hiç düşünmediğiniz şeyleri düşünmemize vesile olabilir ya da daha önce düşündüğünüzü ancak geri plana attığınızı bile fark edebilirsiniz. Ateizm ile ilgili yazılmış içeriği zengin güzel kitaplardan biri , bu kitaba cevap niteliğinde yazılmış kitaplarda var. Aynı düşünceleri paylaşmasanız da size olumlu yönde şeyler verebilme potansiyeli çok yüksek.

Özgür Türk 
 28 Nis 2016 · Kitabı okudu · 98 günde · 8/10 puan

Richard Dawkins bu kitapta Tanrı ile dinler üzerinde durmuş adından da anlaşılacağı üzere. Hepimiz sıradan hayatta zaman zaman adaletsizlikler yaşarız, dinleri ve tanrıyı sorguladığımızda mantığımıza uymayan bir sürü konu buluruz. Sorguladıkça kafamızda soru işaretleri artar, kafamızdaki soru işaretlerini gidermek adına akla yatkın, mantıklı cevap ararız. Saygıdeğer Dawkins de kalemini eline alarak kendi düşüncelerini yazıya dökmüştür. Fakat bir okuyucu olarak çok sıkıldım. Bu yüzden de yaklaşık 100 günde bitirdim kitabı. Birçok kez yarıda bıraktım. Dili yalın fakat anlatmak istediğini dolaylayarak anlatması gına getirdi. Tavsiye ediyor muyum? Bilemiyorum. Dawkins'in anlattığı konuyu normal hayatımda da derinlemesini sorguluyorum. Okumasam da olurdu dedirtti.
Ama kitapta genellikle Hristiyanlığın üzerinde durarak tüm dinleri de eleştiriyor ara sıra. Diğer dinler hakkında bilmediğim ilginç bilgiler de edindim.
Felsefeye meraklısı olanlar için tavsiyemdir.

ilke özalp 
15 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

popilist bir yazar olmakla beraber,aynı zamanda bir bilimadamı,biyoloğ..ateşli bir ateist,insanların kafalarına yerleştirilen din algısının ne kadar boş,saçma ve tehlikeli olduğunu ciddi biçimde anlatıyor.

Funda Çelik 
03 Kas 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kesinlikle herkesin kitaplığında bulunması gereken bir kitap :D

özge kır 
07 Nis 2015 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

"Tanrı'nın Yanılgısı : insanı yaratmaktır" içeriğinde olduğunu düşünüp almıştım ve okumaya başlayınca, içeriğin başka ama yanılgının doğru olduğunu anladım.

Arda Çolakoğlu 
01 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Richard Dawkins bu kitapta Tanrının var olmadığını hem felsefi açıdan hem de bilimsel açıdan ispatlamaya çalışmıştır ve bunu başardığını söyleyebiliriz.

2 /

Kitaptan 28 Alıntı

Nadiye CEBECİ 
 18 Ara 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bir ateist olup olmadığım sorulduğunda, Zeus, Apollo, Amon Ra, Mithras, Baal, Thor, Wotan, Altın Buzağı ve Uçan Spagetti Canavarı'nı hesaba katarak soruyu soran kişinin de bir ateist olduğuna dikkat çekmeyi eğlendirici bir taktik olarak görürüm. Ben ona göre sadece bir tanrı öteye geçiyorum.

Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins (Sayfa 57)Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins (Sayfa 57)

Tüm Sagan kitapları, dinin geçmiş yüzyıllarda tekeline aldığı üstün anlama isteğinin sinir uçlarına değinir. Benim kitaplarım da aynı amacı taşır. Bu nedenle sık sık son derece dindar birisi olarak tanımlandığımı duyarım. Mektup yazarak benimle görüşen geçen bir Amerikalı öğrenci, öğretmeninin benimle ilgili düşünceleri olup olmadığını bilmek istemiş. “Elbette var” diye yanıtlamış öğretmeni. “Onun olgucu bilimi dinle bağdaşmıyor ancak doğa ve evrenle ilgili düşünceleri kişiyi mest eder. Bence din budur!” Ancak burada ‘din’ doğru sözcük müdür? Hiç sanmam. Nobel ödüllü ve ateist fizikçi Steven Weinberg, Son Kuramın Düşleri isimli kitabında basit bir açıklamayla taşı gediğine oturtmuştur. “Bazı insanların öylesine geniş, öylesine esnek Tanrı görüşleri vardır ki her nereye bakarlarsa baksınlar Tanrıyı bulacaklarına hiç şüphe yoktur. Onlara sorduğunuzda, ‘Tanrı en büyüktür’ ya da ‘Tanrı bizim en üstün yaradılışlı halimizdir’ ya da ‘Tanrı kâinattır’ diyeceklerdir. Elbette, tıpkı diğer kelimelerde olduğu gibi ‘Tanrı’ kelimesine de istediğimiz anlamı verebiliriz. Eğer ‘Tanrı enerjidir’ demek isterseniz, onu bir avuç kömürün içinde de bulabilirsiniz.”

Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins (Sayfa 19)Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins (Sayfa 19)
Turgay Bağan 
26 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eğer kesin olarak anlaşılamadığı için doğanın ötesine uzanıyormuş gibi görünen herhangi bir şey varsa,eninde sonunda onu anlamayı ve doğanın içinde onu kucaklamayı umarız.Ne de olsa bir gökkuşağını bilimsel tanımıyla açıkladığınızda muhteşemliğinden hiçbir şey kaybetmeyecektir.

Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins (Sayfa 21)Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins (Sayfa 21)
Nadiye CEBECİ 
18 Ara 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Aslında ateistleri organize etmek, kedileri gütmeye benzetilir çünkü ateistler bağımsızca düşünmeye yatkındırlar ve otoriteye boyun eğmeyeceklerdir

Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins (Sayfa 12)Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins (Sayfa 12)

Dinsel inanç kavramının, sahip olduğu gücün ve ihtişamın tüm esprisi, mantıklı nedenlere bağlı olmamasıdır. Geriye kalan bizlerden ise hükümlerimizi savunmamız beklenir. Ancak dindar birisinden inancını haklı çıkarmasını istediğinizde "dini özgürlüğünü" ihlal etmiş olursunuz.

Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins (Sayfa 46)Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins (Sayfa 46)
Nadiye CEBECİ 
18 Ara 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bazı insanlar, birtakım alanlarda yüksek bir bilgi seviyesine ulaştıklarında, her konuda düşüncelerini söyleme hakkını kazandıklarını zannederler

Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins (Sayfa 23)Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins (Sayfa 23)
Tutku kondu 
23 Oca 01:17 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Einstein'in dediği gibi, 'Eğer insanlar sadece cezalandırılmaktan korktukları ve ödüllendirileceklerini umut ettikleri için iyi kalplilerse, o halde gerçekten çok acınacak haldeyiz.'

Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins (Sayfa 209 - Kuzey)Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins (Sayfa 209 - Kuzey)

Hitlerin görüş ve amaçlarının Osmanlı Sultanları'nınkilerden daha zararlı olmadığı iddaamı bir kez daha belirtmek isterim.

Tanrı Yanılgısı, Richard DawkinsTanrı Yanılgısı, Richard Dawkins

Atheist
"Benim ya da diğer ateistlerin din karşısında ara sıra takındığımız bu düşmanca tavır sadece kelimelerle sınırlıdır. Ben ilahiyat kaynaklı bir tartışma yüzünden hiçbir yere bomba atmayacağım, kimsenin kafasını kesmeyeceğim, kimseye taş fırlatmayacağım, kimseyi çarmıha gerip yakmayacağım, kimseye işkence etmeyeceğim veya gökdelenlere uçakla çarpmayacağım."

Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins (Sayfa 266 - KUZEY YAYINLARI)Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins (Sayfa 266 - KUZEY YAYINLARI)
3 /