Tanrı Yanılgısı

8,2/10  (66 Oy) · 
162 okunma  · 
56 beğeni  · 
2.745 gösterim
Herkesin okuması gereken bir eser."
-The Economist-

Kendimizi, doğaüstü varlığın egemen olduğu yaşamlardan kurtarabileceğimiz, yeni bin yılın kitabi olarak görüyorum."
-Brian Eno-

'...eğlenceli, oldukça bilgilendirici, görkemli yazılmış ...aldığımız ilk dini eğitimden bu yana başımıza bela olan boş inançlardan kaynaklanan bu zırvalara kapıldığımız için zekice azarlanıyoruz'
-Rod Liddle, Sunday Times-

'Heyecanlı ve neşeli bir kitap. Dawkins, kuvvetli tezlerinin tüm gücüyle kükreyerek geliyor...'
-Joan Bakewell, Guardian-

'Ateşli, akıllıca, eğlenceli, moral verici ve hepsinin ötesinde ölümcül derecede lüzumlu...'
-Daily Express
'Tanrı Yanılgısı olağanüstü ilginç bir kitap... parıldayan dili ile anlatılmış bu kitap sadece okumayı bir zevk haline getirmekle kalmıyor, aynı zamanda geniş bir yelpazede düşünmemiz için beynimizi uyarıyor'
-Financial Times

'Dawkins, bir gölge süper güç tarafından sarmalanmış, elverişli ve rahat bir ortamda bulunan bir insan dünyasına ihtiyaç duymayan okuyuculara bir parça akıl ve entellektüel bakış ila haz veriyor'
-Herald Tribune
'Dünyayı bir kez daha yıkayan, köpüklü bir boş inanç gelgitine karşı, bütün kariyeri boyunca hayatın kendisinin zor ve muhteşem sebebini kanıtlayan büyük bir bilimadamından, fevkalade savaşçı bir atak'
-Johann Hari, Independent-

"Yaratılışçılar ile Tanrı'ya inanlar, Dawkins'i kendilerinin bas düşmanı olarak görmekte haklılar. The God Delusion'da kendinin ne müthiş bir hasım olduğunu göstermektedir. Coşkuyla ve heyecanla okunan bir yapıt... Tam da Papa ile İslam'ın birbirinden uzaklaştığı bir ortama denk geldi."
-The Guardian

Son zamanlarda, Discover dergisi, evrimi sert ve etkili savunduğu için Richard Dawkins'i "Darwin'in Rottweiler"i olarak anmaktadır. Prospect dergisi ise onu, (umberto Eco ve Noam Chomsky ile birlikte) dünyanın ilk üç halk aydınından biri olarak seçti. Bu kez Dawkins keskin zekâsını din üzerine çevirir, dinin hatalı mantığını ve yol açtığı acıları ifşa eder.
Eski Ahit'in cinsiyet takıntılı tiranından, Aydınlanma düşünürlerince müşfik (ama hala mantık dışı) Kutsal Düzenleyici olmasına kadar Tanrı'yı bütün formlarıyla eleştirir. Dine ilişkin bütün önemli argümanları didik didik eder ve doğaüstü bir varlığın olamazlığını açık seçik ortaya koyar. Konuları tarihsel ve çağdaş kanıtlarla destekleyerek, dinin nasıl savaşı ateşlediğini, bağnazlığı kışkırttığını, çocukları istismar ettiğini gösterir. Böyle yaparak, Tanrı inancının sadece akil dişi (irrasyonel) değil, ayni zamanda potansiyel olarak ölümcül olduğu seklinde zorlayıcı bir durum yaratmaktadır.
Dawkins'in dini çürütmeye yönelik ateşli ve şiddetli tarzı, Kutsal Kitap'ı delik deşik eden tutarsızlık ve zalimlikler durmadan dile getiren, "maharetli tasarım"ın anlamsızlığı ya da can çekişen Orta Doğu veya Orta Amerika köktendinciliği karşısında tüyleri diken diken olan herhangi biri tarafından bağrına basılacaktır.
(Tanıtım Bülteninden)

Ödüller: İngiliz Galaxy Kitap Ödülü Sahibi 2007 Yılın Yazarı
Osman Yüksel 
 02 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Richard Dawkins çok zeki ve kurnaz bir bilim adamı ve kesinlikle boş yazan birisi değil. Dünyada 2400 tane inanılan tanrı var ve bunlardan birtanesine inanan biri diğer 2399 tanrıyı reddetmiş oluyor :) ateist birisi ise hepsini reddediyor. Bu eserde Richard Dawkins dinler ile mitoloji eserler arasındaki benzerliklere değinmiş. Gerçekten de baktığımız zaman gilgamis destanı ile Tevrat arasında okadar çok benzerlik var ki.... Sanki Musa peygamber gilgamis destanını alıp kendince bişeyler ekleyip Tevrat i oluşturmuş düşüncesinden kendimi alamıyorum. İncil de Tevrat in devamı, Kuran'da İncil'in... Temele iniyorsun insan eliyle, insan aklıyla oluşturulmuş Gilgamis destanına variyorsunuz. Araştırmalarima devam edeceğim tabiki de kendimce cevaplar buldukça sizlerle paylaşacağım.

Ebru Özalp 
17 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 31 günde · Beğendi · 9/10 puan

Körüne körüne inanmak mı, yoksa önce sorgulamak mı? Din konusunu tabu haline getirmeyen, soru sorma cesareti olan herkesin mutlaka incelemesi gereken bir kitap. Boş eleştirilerle dolu ve sadece saldırı amaçlı olmayan, kaynaklar göstererek sebep sonuç ilişkisi üzerinden ilerleyen, Dawkins'in kendi cevaplarını verirken, bizi de kendi cevaplarımızı bulmaya iten, inanan ya da inanmayan herkesin mutlaka okuması gereken bir kitap. Özellikle ahlakın dinden bağımsız olduğunu çarpıcı bir biçimde göstermesi belki de en altı çizilesi konudur.

Bu kitabın adına bayılıyorum. Yazar halkın (kendince avam kabul ettiği ki yazım tarzından bu ince aşağılama oldukça net gözlenebiliyor) Tanrı konusundaki yanılgısına vurgu yapan bir isim koymak istemiş fakat kitabın içeriği daha çok yazarın Tanrı konusundaki yanılgılarından oluşmuş...

Ümit Attila 
 25 Nis 00:36 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 7/10 puan

Rıchard Dawkıns bu yapıtında, din'i baya bi sorgulamış.Baştan söylemek gerekirse dine körü körüne inanan, tabularını yıkmak istemeyen, kulaktan dolma bilgilerle yetinen, din'e inanipta araştırma gereği duymayan bir kişi bu yapıtı okusada anlamaz.Tabuları yıkmak lazım her görüşten bir şeyler ögrenip kendine göre iyiyi doğruyu bulmak lazım.Dili, biraz ağır örneklendirmeleri güzel.Tanrı'nın varlığına inanın inanmayan ister Ateist olun ister teist fark etmez ne yapıyorsanız din hükmettiği için değil, içinizden geldigi gibi yapın .Okunması gereken yapıt okuyun bir şey kaybetmezsiniz beni ençok etkileyen konulardan birtanesi, lut kavmi oldu .Güzel bir yapıt çıkarmış sorgulayın efendim ilk önce sorgulamayı bilelim bırakalım kafalarımız karışsın o zaman kendimizi geliştirdiğimizi hissederiz.Bilgi paylaşıldıkça güzeldir.

Gökçe Han 
19 Şub 23:01 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Defterime kaydettiğim kitaplara baktım da... Kitabı yakın bir tarihte okumuşum. Pdf'den bulabilmiştim yalnızca. Ve çok beğendiğim kısım vardı, şu an pdf'yi açıp baksam neredeyse her satırın altı çizilidir diyebilirim.

"Şöyle bir kitap, böyle bir kitap, herkesin kitaplığında bulunması gereken bir kitap, harika müthiş çok güzel bir kitap" terimlerinin klişe olduğu bir çağda farklı bakış açıları ve farklı bakış noktaları isteyen bir yapıt.

Dawkins (kendisinin ateist olduğu kitabın isminden de belli) bu eserinde güzel bir iş çıkarmış. Ateist değilim, ama çoğu yazdığına hak verdim. Sorgulanması gereken bir çok şey olduğuna inanıyorum. Ve de insanların tüm evren tarihi boyunca kendi kafasında oluşturduğu Tanrı sembolünü sorgulaması gerektiğine...

instgrmkahvecisi 
02 May 23:31 · Kitabı okudu · 4 günde

Herkesin okuması gereken bir eser diye vurgulanan kitabın kapak tasarımı oldukça basit tutulmuş. Kuzey yayınlarına ait kitap 480 sayfadır. Kitabın sonunda verilen adresler dizini ise kitabın ilginç olan noktalarından biri ve en dikkat çekenidir.

zerrin ayça yılmazer 
27 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

belgeseli de çekilmiş insana yeni ufuklar açan bir kitap. Daha önce hiç bakmadığınız açılardan bakıp hiç düşünmediğiniz şeyleri düşünmemize vesile olabilir ya da daha önce düşündüğünüzü ancak geri plana attığınızı bile fark edebilirsiniz. Ateizm ile ilgili yazılmış içeriği zengin güzel kitaplardan biri , bu kitaba cevap niteliğinde yazılmış kitaplarda var. Aynı düşünceleri paylaşmasanız da size olumlu yönde şeyler verebilme potansiyeli çok yüksek.

Özgür Türk 
 28 Nis 2016 · Kitabı okudu · 98 günde · 8/10 puan

Richard Dawkins bu kitapta Tanrı ile dinler üzerinde durmuş adından da anlaşılacağı üzere. Hepimiz sıradan hayatta zaman zaman adaletsizlikler yaşarız, dinleri ve tanrıyı sorguladığımızda mantığımıza uymayan bir sürü konu buluruz. Sorguladıkça kafamızda soru işaretleri artar, kafamızdaki soru işaretlerini gidermek adına akla yatkın, mantıklı cevap ararız. Saygıdeğer Dawkins de kalemini eline alarak kendi düşüncelerini yazıya dökmüştür. Fakat bir okuyucu olarak çok sıkıldım. Bu yüzden de yaklaşık 100 günde bitirdim kitabı. Birçok kez yarıda bıraktım. Dili yalın fakat anlatmak istediğini dolaylayarak anlatması gına getirdi. Tavsiye ediyor muyum? Bilemiyorum. Dawkins'in anlattığı konuyu normal hayatımda da derinlemesini sorguluyorum. Okumasam da olurdu dedirtti.
Ama kitapta genellikle Hristiyanlığın üzerinde durarak tüm dinleri de eleştiriyor ara sıra. Diğer dinler hakkında bilmediğim ilginç bilgiler de edindim.
Felsefeye meraklısı olanlar için tavsiyemdir.

ilke özalp 
15 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

popilist bir yazar olmakla beraber,aynı zamanda bir bilimadamı,biyoloğ..ateşli bir ateist,insanların kafalarına yerleştirilen din algısının ne kadar boş,saçma ve tehlikeli olduğunu ciddi biçimde anlatıyor.

İrem 
21 May 20:57 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Dawkins'ten daha iyi bir kitap beklerdim ,bana göre sönük bir kitaptı. Anlatım yalın ve herkesin anlayabileceği şekildeydi, içerik tatmin etmedi, bana bilmediğimin dışında bir bilgi sunmadı.

2 /

Kitaptan 40 Alıntı

Galadriel 
 18 Ara 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bir ateist olup olmadığım sorulduğunda, Zeus, Apollo, Amon Ra, Mithras, Baal, Thor, Wotan, Altın Buzağı ve Uçan Spagetti Canavarı'nı hesaba katarak soruyu soran kişinin de bir ateist olduğuna dikkat çekmeyi eğlendirici bir taktik olarak görürüm. Ben ona göre sadece bir tanrı öteye geçiyorum.

Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins (Sayfa 57)Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins (Sayfa 57)
Salih Yelboğa 
16 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Din, egemen kesim tarafından halkı zapt etmek için kullanılan bir araçtır.

Tanrı Yanılgısı, Richard DawkinsTanrı Yanılgısı, Richard Dawkins
Galadriel 
18 Ara 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Aslında ateistleri organize etmek, kedileri gütmeye benzetilir çünkü ateistler bağımsızca düşünmeye yatkındırlar ve otoriteye boyun eğmeyeceklerdir

Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins (Sayfa 12)Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins (Sayfa 12)
Ümit Attila 
15 Nis 22:03 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"Tanrı, dualara yalnızca iyi sebepler yüzünden edildiğinde cevap verir"

Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins (Sayfa 70)Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins (Sayfa 70)
Ümit Attila 
17 Nis 13:05 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"Eğer Tanrı kanser tedavisiyle ilgili olarak çoğu duaya yanıt verseydi, bu hastalık insanların çözmesi gereken bir sorun olmaktan çıkardı."

Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins (Sayfa 148)Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins (Sayfa 148)
Ümit Attila 
19 Nis 12:59 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Âşık olma hali birçok fizyolojik etkiyi yaninda getirir ki buna bir fırın gibi yanmayı örnek verebiliriz.

Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins (Sayfa 182)Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins (Sayfa 182)
Salih Yelboğa 
 13 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yorum yapmaktan kendimi alıkoyamadığım bir diğer meselede dindarların sahip olmadıkları ve olamayacakları kanıtlar hakkında önemsiz ayrıntılar ileri sürerken sahip oldukları aşırı güven duygusudur.Bunun sebebi muhtemelen ilahi fikirleri destekleyecek herhangi bir kanıtın kesinlikle olmamasıdır. Her şekilde bu durum, çok az farklı fikirlere olan merhametsiz kini beslemektedir.

Tanrı Yanılgısı, Richard DawkinsTanrı Yanılgısı, Richard Dawkins
Osman Kaplan 
15 Şub 10:50 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Din, egemen sınıf tarafından alt sınıfa boyun eğdirtmek için kullanılan bir araçtır."

Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins (Sayfa 157)Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins (Sayfa 157)

Tüm Sagan kitapları, dinin geçmiş yüzyıllarda tekeline aldığı üstün anlama isteğinin sinir uçlarına değinir. Benim kitaplarım da aynı amacı taşır. Bu nedenle sık sık son derece dindar birisi olarak tanımlandığımı duyarım. Mektup yazarak benimle görüşen geçen bir Amerikalı öğrenci, öğretmeninin benimle ilgili düşünceleri olup olmadığını bilmek istemiş. “Elbette var” diye yanıtlamış öğretmeni. “Onun olgucu bilimi dinle bağdaşmıyor ancak doğa ve evrenle ilgili düşünceleri kişiyi mest eder. Bence din budur!” Ancak burada ‘din’ doğru sözcük müdür? Hiç sanmam. Nobel ödüllü ve ateist fizikçi Steven Weinberg, Son Kuramın Düşleri isimli kitabında basit bir açıklamayla taşı gediğine oturtmuştur. “Bazı insanların öylesine geniş, öylesine esnek Tanrı görüşleri vardır ki her nereye bakarlarsa baksınlar Tanrıyı bulacaklarına hiç şüphe yoktur. Onlara sorduğunuzda, ‘Tanrı en büyüktür’ ya da ‘Tanrı bizim en üstün yaradılışlı halimizdir’ ya da ‘Tanrı kâinattır’ diyeceklerdir. Elbette, tıpkı diğer kelimelerde olduğu gibi ‘Tanrı’ kelimesine de istediğimiz anlamı verebiliriz. Eğer ‘Tanrı enerjidir’ demek isterseniz, onu bir avuç kömürün içinde de bulabilirsiniz.”

Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins (Sayfa 19)Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins (Sayfa 19)
4 /