·
Okunma
·
Beğeni
·
15,5bin
Gösterim
Adı:
Kitle Psikolojisi
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
136
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050204346
Orijinal adı:
Massenpsychologie und Ich-Analyse
Çeviri:
Kamuran Şipal
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Say Yayınları
Baskılar:
Kitle Psikolojisi
Kitle Psikolojisi
Kitle Psikolojisi
Kitle Psikolojisi
Kitle Psikolojisi
Toplum Psikolojisi
Kitle psikolojisi, kitle eylemlerinde su yüzüne çıkar; bireyi, bir kabilenin, bir ulusun, bir kastın, bir sınıfın, bir kurumun üyesi ya da belli bir zamanda bir araya gelip belli bir amaç için örgütlenmeye gitmiş bir insan kitlesinin parçası gibi ele alır. Kitlenin bir parçası haline gelen, egemenliği altına giren bireyin bilinçli kişiliği kaybolur. Kitle psikolojisinin oluşması, bireysel psikolojinin kaybolmasına, duyguların bireysel olmaktan çıkıp kolektif hale gelmesine yol açar. Aklın ve zekânın öneminin azaldığı, bireyin kitlesel ölçütlere uyum sağlayarak davranışlarında bunları sergilediği bu durumda toplumca benimsenmiş değerlere, inançlara bireysel ve grupsal düzeylerde karşı çıkıldığında toplumsal dışlanmanın gerçekleştiği, şiddetin baş gösterdiği görülür.

Bir organizmadaki hücreler nasıl bir araya gelerek tek bir varlık oluşturmuşsa, psikolojik kitle de bir an için birbiriyle kaynaşmış aynı türden öğelerin oluşturduğu geçici bir varlıktır. Freud bu çalışmasında, kitle ruhunun, yani kolektif ruh yaşamının tanımından başlayarak telkin yoluyla bireyin o ruha yapıştırılmasını, kilise ve ordu gibi iki yapay kitlenin egemenliğini, bireyin toplumla özdeşleşmesini ele alıyor.
136 syf.
·Puan vermedi
Kitap daha çok Le Bon'un kitle psikolojisi üzerine bir inceleme tarzında olmuş.
Ve daha çok psikolojik boyutta ele alınan bir inceleme yazısı.
Oidippus kompleksi, libido, aşk ve özdeşim kavramları üzerinden kitle psikolojisi ele almış. Kesinlikle tavsiye ederim.
136 syf.
"Toplum yozlaştırır"; insan, toplum arasında ve yalnız kaldığı anlar arasında bir kıyas yaptığında hiç şaşmadan her insanda bu durumu gözler. Çünkü toplum etkileşim ve iletişimi oldukça sığdır. Bu sığlık ego ve kibri doğurduğu gibi içgüdüleri de mantığının önüne geçer. Yani insan toplum içinde hayvanlaşır. Bir başınayken daha üst düzeyde bir düşünce ve duruş sergileyen insan malesef türdeşleri arasına karıştığında barbarlaşır ve freud kitleleri yönlendirmek için bizlere kolay yöntemler sunuyor. toplum içinde düşüncelerinin mantıklı olmasına gerek yoktur. yapılan işi gereğinden fazla abartmak, yıkılmaz imajlar yaratmak ve aynı şeyi sürekli tekrarlamak, yeterlidir toplumu yönetmeye. bunu yazan freud'u yıllar sonra Joseph Goebbels haklı çıkaracaktır. ve tarihin unutulmaz bir deneyimini kendi insanları üzerinden tüm dünyaya gösterecektir. ben bu durumu şuna da benzetiyorum; adam diriliş ertuğrul dizisini seyrediyor, basit ve içgüdüsel söylemler, sığ karakterlerle insanların ''olabilecekleri şey'' imajı verdikten sonra malum dizi severlerin evlerinde kılıç kalkanla diziyi izlemeye başlaması durumu. sanırım freud için ülke insanı oldukça ideal bir örnek.
140 syf.
·16 günde·Puan vermedi
“Öksürdü, tükürdü hayran baktınız
Öykündünüz, ne de güzel, başardınız.”

Kitabın genel hatlarına baktığım da en sevdiğim cümle bu olmuştu, onun dışında herkesin de bildiği gibi freud büyük bir duayen kitapları da bir o kadar beyin yakıcı ve öğretici, bu kitabın da adında anlaşıldığı üzere “kitle ve kitlelerden” bahsetmiş, ve kitabında bulunan Trotterin cümlesiyle size özetlemek istiyorum “insan bir sürü hayvanıdır” kitlelerin başında bir insan olmalıdır gerek bir komutan gerek bir çoban...
136 syf.
Efendim merbalar ilk önce. Esere eleştiriyle başlamak istiyorum. Evvela ele aldığımız bu kitap kitle ve kitle psikolojisini ele alacağına daha çok farklı konulara deginmistir diyebilirim. Elbette ki kitabın ana teması kitle ruhunun ele alınması. Ama bunun yanında bireysel tutum ve davranışların ele alınması çokça ele alınması sanırım kitabı kısırlaştırmıștir.

Alanında yetkin bir profesör olan Freud bu eserle kitle psikolojisini şerh koyarak aktararak ele almıştır. Eserin bir çok yerinde farklı psikologların görüşlerine atıfta bulunmuş ele almış ve şerh koymuştur. Bunu üzerine de kendi düşüncelerini inşaa etmiş gibidir sevgili Freudddd. Şerh koyduğu psikologların arasında en çok le Bonn a deginmistir. Açıkçası ben le Bonn'un açıklamalarını daha tatmin edici buldum. Freud bireyin kitleden ayrı tutulamayacagi kanısındadir. Ona göre bireysellik dediğimiz şey nihai temelde yine toplumla birlikte ve bağımsız değildir. Ona göre bireyi ve psikolojisini anlamak için ilk önce yaşadığı çevresel faktörleri ele almak gerekir. Bireysellik dediğimiz şey farkında olmadan çevreden kaptığımiz davranışlar ölçüsünde olup bireysellik diyerek hata yapıyoruz belki de. Kitlenin içinde olan bir kişinin zaman içerisinde bireysel psikolojisinin eridiğini yok olduğunu varsayar. Tüm bunlardan ötürü birey giderek kitlenin ortak akıl yapısına uyduğu ve aynılașma sürecine tabi olduğundan dem vurmuştur. Bu nedenlerden ötürü bireysel akıl yürütmenin de git gide azaldığı ölçüsünde uyarılarda bulunmuştur. Bireysel akıl yürütmenin olmaması durumunda üretim de durur. Bu üretim elbette ki domates üretimi patates üretimi değildir. Fikir üretimi. Aslında tüm üretimleri de ele alabiliriz. Çünkü domates üretimi de fikirler doğrultusunda olur. Aynılașmadan ötürü birey yeni ufuklar edinemeyecek hale gelmesinden dem vurmuştur Freud bey. Bu konuda çok haklı bence. Peki birey bunun farkına vardığında ne olacak. Kitleye uyumayıp bireysel düşüncelerle yaşama katkı yapmaya başladığı zaman ne olacak? Sevgili yazarımıza göre birey kendi biraysel akıl ve tutumuyla olayları şeyleri fenomenleri ele aldığı zaman bireysel gruplar düzeyinde dışlanma başlayacak ve zamanla şiddet bile başgösterebilecekrir. Kitle ruhunun bireye yapıştırilmasi Freud a göre bilincli yapılan eylemlerdir. E yahu bu eylemsellik faaliyetleri kimler tarafından icra ediliyor diye sorduğumuzda Freud'tan net bir cvp alamıyoruz. Sadece bu eylemselligin telkin yoluyla yapıldığını anlatıyor. Ve telkin yoluyla kilise ve ordu gibi iki yapay kitlenin oluşturuldugundan dem vuruluyor.

Neyse sevgili okurlar. Eğer ki psikoloji ile ilgili değilseniz kanaatimce almayın bu kitabı. Herhangi bir yerden Freud un kitle hakkındaki görüşlerini İnt üzerinden de okuyabilirsiniz ve belki de daha iyi yapmış olursunuz. Boşuna para harcamayın derim ️ eser biraz derin anlatımlar ve uzun cümleler şeklinde sirayet etmiştir. Anlaşılması biraz zaman alabilir. O yüzden psikoloji meraklıların okunması taraftarıyım. Ama anlatmalari durumunda. Sadece kendileri için okumasinlar ️

İyi okumalar. Esenlikle
136 syf.
·11 günde·9/10 puan
Her satır o kadar yüksek ve kaliteli psikanalizler içeriyor ki anlatamam bunu. Freud yine bu eseriyle, saygıdan kaynaklı öyle bir eğdi ki belimi doğrulmak ne hacet!
Ortaya konulan analizlerin ardından zihnimde oluşan o deyim yerindeyse konunun bel kemiği olan kısımlara bizzat kendisi benim yerime soru yöneltmiş, ve yine ustalıkla yanıtlamış.. Bu sayede de beni güzelce eğiten bir kitap olmuştur.
Okuduğunuz takdirde edineceğiniz yegâne şey güzel ve yüksek bir eğitim. İyi okumalar diliyorum.
140 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Kitle Psikolojisi - Sigmund Freud
“Bir ordu ya da mezhep gibi kolektif oluşumları bir arada tutan duygusal bağlar nelerdir?” Kitle psikolojisi belli bir ideoloji çevresinde toplanan insanların ortak davranış özelliklerini ele alır. Bireysel psikoloji daha başından itibaren toplum psikolojisi kimliğini de içinde taşır. İnsan, toplumsal varlığıyla ve kurduğu ilişkilerle bütünlenir ancak bu haldeyken bile kişiliği yok olmaz, birey olmaya devam eder. Kitle kavramıysa bu açıdan topluluklardan ayrışır. İçine katılanları tek amaç uğruna, tek potada eriterek kolektif ruh kazanır. Bu aşamadan sonra kitle içine katılan kişi, kendi bireysel psikolojik özelliklerini kaybeder. Kitlenin bir parçası, organizmanın bir hücresidir artık.
”Trotter'in "insan bir sürü hayvanıdır" sözünü, insan daha çok "insan sürüsünün bir hayvanı, önder tarafından yönetilen sürünün bireyidir" şeklinde düzeltme cesaretini kendimizde görmekteyiz.”
”Kitle bireylerinin normalde birbirlerini kollayıp gözetmeleri, panik durumunda silinip gider.”
Avusturyalı Nörolog ve psikanalizin kurucusu Sigmund Freud’un kitaplarını okumaya başladım. Size de tavsiye ederim.
126 syf.
·Puan vermedi
Kitle psikolojisi denince akla ilk gelen isim freudun yeğenidir çünkü kendisi freudun yazdığı her eseri özenle okumuş sonrasında toplum üzerinde dahiyane bir şekilde uygulamaya sokmuştur.Edward Bernays insanı asıl ve en gerekli ihtiyaçlarının dışına itecek zeka işi metotlar üretmiştir bunu yaparken de tabiki freudun eserlerinden yararlanmıştır yazdığı her eseri kendisine göndermesini isteyen edward bunlardan yaptığı çıkarımlarla toplumla adeta oynamış bunu yaparkenden baya bir zengin olmuştur. Gelgelelim kitaba kitapta ortaya koyulan analizlerin neredeyse çoğunun doğru olduğu zaten günümüze kadar kanıtlanmış psikolojiye farklı bir açıdan bakan freud sanki her insanın içine girerek herkesin penceresinden yazmış gibi. Bide bunun toplum boyutu var insanlar bir amaç için bir araya geldiklerinden toplum psikolojisi peşinden de ezbere tavırlar geliyor herkes birbirini takip ettiğinden aslında sadece birbirlerine bakıp aynısını yapıyorlar sorgulamıyor düşünmüyorlar. hitler zamanı bunun en basit örneği.Toplum içindeyken değişen psikoloji ve bunun getirisiyle nasıl kolayca yönetilebilecekleri konusuna güzelce değinmiş freud.
136 syf.
·4 günde·6/10 puan
Freud'un psikolojiye bakışı, dehası, bilgisi, yorumları, nevrozları, psikanalizleri ve daha bir sürü bilgisi... Kitaplarını seviyorum ama bana gerçekten ağır gibi geliyor bazen bir sayfayı iki üç defa okuduğum oluyor. Örnegin kitle psikolojisi hakkında birşeyler yazıyor sayıp döküyor kanıtlıyor irdeliyor açıyor ama anlatısı ne ders kitabı niteliği taşıyor ne kişisel gelişim ne de başkası. Özgün bir tarzı var. Kopuk ve kanıtlı anlamak ise geniş zaman istiyor. yine de beğenmedim diyemeyeceğim.
110 syf.
·1 günde·9/10 puan
psikanalitik kuramın kurucusu sigmund freud tarafından kaleme alınan bu yapıt, bireyin kitleler içindeki psikolojik durumu, kitle kavramının olumlu ve olumsuz yanları, kitle olma düşüncesinin bireyler üzerindeki etkileri, kitlelerin yönlendirilme şekilleri gibi birçok konunun teorik düzlemde tartışılıp açıklığa kavuşmuş halidir.

kitabın özellikle giriş kısmı olmak üzere, kitabın genelinde, "kitle psikojisi" adlı bir kitap yazmış olan gustave le bon'dan sık sık alıntı yapıp kendi fikirlerini ve yorumunu da eksik etmeyen freud, kendi zihinsel çemberinde ele aldığı kitle psikolojisini erken çocukluk, narsizm, cinsellik, ben ideali, özdeşleşme ve libido gibi kendine ait kavramlarla açıklamıştır.

yazıldığı dönemden bu yana kitleler üzerinde oynanan oyunları anlamamıza ve oynanan oyunların psikolojik alt yapılarını kavramamıza yardımcı olan freud, günümüz kitle yönetim stratejilerinin birey üzerindeki dolaylı veyahut dolaysız psikolojik etkilerini anlamlandırmamıza olanak sağlamaktadır.

psikolojiye ve psikanalize özel bir ilginiz, freud'un kişiliği ve düşünceleri hakkında temel bilginiz yoksa bu kitabı okumanızı tavsiye etmem. çünkü bu durum formül bilmeden çözülmesi mümkün olmayan matematik sorularına benzemektedir.
140 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10 puan
İdeal bir yaşantı ve grup oluşunun temel ,yakından var olan; ego , cinsellik, narsizim , libido , psikanalitik yapılar ve nevrozik yapıların kişisel ve grupsal olarak net bir şekilde ifade edildiği ve aslında bir grubun parçası olduğumuzu bizlere hissettiren bir kitaptı. Farklı bir aydınlatma yaşattı.
Le Bon, ister hayvan, ister insan, biraraya gelen belli sayıda canlı yaratığın içgüdüsel bir eğilime uyarak hemen bir önderin otoritesi altına girdiğini söyler.
Bir din kendisini ne kadar sevgi dini diye gösterse de, o dini benimsemeyenlere karşı sert ve sevgisiz davranmak zorundadır.
Herkesin âşık olduğu derinlik, tamamen duyusal arzusu ile zıt olarak, engellenen hassasiyet içgüdüsü tarafından alınan payın büyüklüğü ile ölçülebilir.
Sigmund Freud
Sayfa 94 - Olimpos yayınları 1. Baskı

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kitle Psikolojisi
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
136
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050204346
Orijinal adı:
Massenpsychologie und Ich-Analyse
Çeviri:
Kamuran Şipal
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Say Yayınları
Baskılar:
Kitle Psikolojisi
Kitle Psikolojisi
Kitle Psikolojisi
Kitle Psikolojisi
Kitle Psikolojisi
Toplum Psikolojisi
Kitle psikolojisi, kitle eylemlerinde su yüzüne çıkar; bireyi, bir kabilenin, bir ulusun, bir kastın, bir sınıfın, bir kurumun üyesi ya da belli bir zamanda bir araya gelip belli bir amaç için örgütlenmeye gitmiş bir insan kitlesinin parçası gibi ele alır. Kitlenin bir parçası haline gelen, egemenliği altına giren bireyin bilinçli kişiliği kaybolur. Kitle psikolojisinin oluşması, bireysel psikolojinin kaybolmasına, duyguların bireysel olmaktan çıkıp kolektif hale gelmesine yol açar. Aklın ve zekânın öneminin azaldığı, bireyin kitlesel ölçütlere uyum sağlayarak davranışlarında bunları sergilediği bu durumda toplumca benimsenmiş değerlere, inançlara bireysel ve grupsal düzeylerde karşı çıkıldığında toplumsal dışlanmanın gerçekleştiği, şiddetin baş gösterdiği görülür.

Bir organizmadaki hücreler nasıl bir araya gelerek tek bir varlık oluşturmuşsa, psikolojik kitle de bir an için birbiriyle kaynaşmış aynı türden öğelerin oluşturduğu geçici bir varlıktır. Freud bu çalışmasında, kitle ruhunun, yani kolektif ruh yaşamının tanımından başlayarak telkin yoluyla bireyin o ruha yapıştırılmasını, kilise ve ordu gibi iki yapay kitlenin egemenliğini, bireyin toplumla özdeşleşmesini ele alıyor.

Kitabı okuyanlar 1.277 okur

  • gökçe
  • Hesna
  • şüheda gicili
  • Mücahit Akkaya
  • Zenci Unicorn
  • sefa
  • Kadriye solman
  • s s
  • Sena
  • Yusuf Doğan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%9
13-17 Yaş
%1
18-24 Yaş
%34
25-34 Yaş
%35
35-44 Yaş
%17
45-54 Yaş
%3
55-64 Yaş
%1
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%40.8
Erkek
%59.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%17.5 (52)
9
%15.2 (45)
8
%15.5 (46)
7
%13.1 (39)
6
%3.4 (10)
5
%2.4 (7)
4
%1.7 (5)
3
%0
2
%0
1
%0.3 (1)

Kitabın sıralamaları