Kitle Psikolojisi

8,2/10  (33 Oy) · 
89 okunma  · 
30 beğeni  · 
3.889 gösterim
"... Bireysel psikolojiyle toplum ya da kitle psikolojisi arasında ilk bakışta bize pek önemli görünebilecek karşıtlık, konuyu biraz derinliğine ele aldığımız zaman enikonu yitirir sivriliğini. Gerçi bireysel psikoloji tek insan üzerine eğilir ve onun içgüdüsel gereksinimlerine hangi yollardan doyum sağlamaya çalıştığını araştırır..." Psikolojiye meraklı olanların okması gereken bir kitap...
 • Baskı Tarihi:
  2000
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9789754065831
 • Çeviri:
  Kamuran Şipal
 • Yayınevi:
  Cem Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nurdan bural 
29 Haz 01:09 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitle psikolojisi hakkında ilginç taraflara dokunan ince olmasına rağmen her cümleyi tekrar tekrar irdelememi sağlayan bı kitap. Neden bir lidere ihtiyaç duyarız topluluktan neden bu kadar etkileniriz aslında kitleden üstün bir durumda olan bir insan nasıl kitlenin kölesi olur gibi soruların cevaplarını aldığım hatta bu cevaplar hakkında daha da düşünmem gerektiğinin farkına vardigim bir kitap. freud'un anlamak için biraz daha okumam gerekecek. Kafa yorulacak bir kitap tavsiye ederim.

Aysel Allahverdiyeva 
21 Oca 18:50 · Kitabı okudu · 4 günde

Kitle psikolojisi ile ilgili qıcıq olduğum bir gerçekliyi demek istiyorum.Şimdi bir insan çıkar sizin iyi tanıdığınlz biri hakkında kötü sözler demeye başlar.İyi düşünmeyi başaran insan bir sebeb sorar, iyi tanıdığı insanın tarafında durur.Oysa en kötü durumlardan biri sebebsiz söylemlere inanmamızdır.Bütün kitle söylemlere inanır ve onu söyleyenin arkasıyla gider.
Bir insan hakkında bir şey söylendiğinde kitle ile aynı şeyi söylemeyin, bireysel düşündüklerinizi deyin.

nazey 
 24 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 412 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kendi görüşlerinden çok derleme niteliğindedir. Genel anlamda 5-6 hayati cümle içeriyor.Çeviren kişi bu işte iyi kişilerden biri, yani anlaşılır bir anlatımı var.

İbrahim çalikoglu 
12 Şub 04:53 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Psikoloji sevenlerin mutlaka okuması gereken kitaplarından biri.daha çok suru psikolojisini önceki zamanlardan da örnekler vererek anlatmistir.cinselliğin evrelerini anlatmış bize gore abartmis,ama aksi kanitlanamamistir

Kitaptan 25 Alıntı

Bir organizmadaki hücreler nasıl bir araya gelerek tek tek hücrelerdekinden apayrı özellikler taşıyan yeni bir varlık oluşturuyorsa, psikolojik kitle de bir an için birbiriyle kaynaşmış ayrı bir tür (heterojen) ögelerin oluşturduğu geçici bir varlıktır

Kitle Psikolojisi, Sigmund Freud (Sayfa 13 - düşünen adam yayınları)Kitle Psikolojisi, Sigmund Freud (Sayfa 13 - düşünen adam yayınları)

Oyun.
Erkeklerdeki homoseksüelliğin doğuşu, vakaların büyük çoğunluğunda şöyledir. Oğlan normalin üzerinde uzun süre ve sıkı sıkıya Odipus kompleksinin bir gereği olarak bağımlı yaşar annesine; ama derken bir buluğ dönemi kapanıp annenin bir başka objeyle değiştirileceği zaman gelip çatar. İşte bu evrede oğlanda birden bir değişiklik baş gösterir; obje olarak annesinden el çekmeyip onunla özdeşleşme yoluna sapar, bir dönüşüm geçirerek annesinin yerini alır ve çevresinde bu kez kendi ben'inin yerini alacak tıpkı annesinin kendisini sevdiği gibi şimdi kendisinin sevebileceği objeler aramaya koyulur. Oğlanların cinsel gelişiminde sık sık karşılaşılan ve sık sık doğrulandığı gözlemlenen bir olaydır bu ve pek tabi o birden baş gösteren değişiklikteki organik itici güçle bu değişikliğin nedenlerine ilişkin tüm varsayımlardan düpedüz bağımsız bir özellik taşır. Söz konusu özdeşleşmenin dikkati çeken yönü, boyutlardaki genişliktir; çünkü alabildiğine önemli bir konuda, yani cinsel karakter bakımından, o zamana kadar obje gözüyle bakıp kişiyi örnek alarak oğlanın ben'inde bir değişikliğe yol açar. Bunun sonucu oğlan, anne anne objesinden yüz çevirir; ancak bu yüz çevirişin bütünüyle mi yoksa yoksa varlığın bilinçaltında sürdürecek gibi mi gerçekleştiği tartışmasını bir yana bırakalım. Elden çıkarılan ya da yitirilen objeyle, bu obje eksikliğini giderme amacı güden özdeşleşme, yani objenin Ben içerisine yansıtılışı, bizim için şüphesiz yeni bir şey olmaktan çıkmıştı; bu gibi fenomenleri bazen küçük çocuklarda dolaysız gözlemleyebilmekteyiz. Kısa bir zaman önce Uluslararası Psikanaliz Dergisinde böyle bir gözlem yayınlanmıştı; orada belirtildiğine göre, kediciğini kaybederek asla teselli bulamayan bir çocuk bir ara kendisinin bundan böyle kaybedilen kedicik olduğunu açıklamış, yerde emeklemeye koyulmuş, yemeğini masada yemek istememiş vb. davranışlara başvurmuştu.

Kitle Psikolojisi, Sigmund Freud (Sayfa 61 - düşünen adam yayınları)Kitle Psikolojisi, Sigmund Freud (Sayfa 61 - düşünen adam yayınları)
Aysun Çelik 
02 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Schiller'in özdeyişi;
"Herkes tek başına hayli zeki, akıllı
Oysa başkalarıyla kalın kafalı."

Kitle bireyinin ana özellikleri şunlardır; bilinçli kişiliğin kaybolarak bilinçsiz kişiliğin egemenliği ele geçirişi, duygu ve düşüncelerin telkin ve bulaşım sonucu aynı yöne yönelişi, telkinle alınan direktifleri vakit geçirmeden gerçekleştirme eğilimi, yani bireyin artık kendisi olmaktan çıkıp istem gücünden (iradeden) yoksun bir otomata dönüşü.

...

Ayrıca, örgütlenmiş kitleye yalnızca katılışı bile, insanın uygarlık merdiveninin birden çok basamağını gerisin geri inmesine yol açar. Yalıtık durumdayken belki üstün bir aşamada bulunan birey, kitlede barbar bir kişiye dönüşür, yani içgüdüleriyle davranan bir yaratık olup çıkar, ilkeller gibi içinden geldiği gibi hareket eder, ansızın parlar, vahşice eylemlere girişir, coşkulara ve yiğitlik gösterilerine kaptırır kendini.

Kitle Psikolojisi, Sigmund FreudKitle Psikolojisi, Sigmund Freud

Bireyler kendi aralarında kaynaşıp bir kitle yaratmışsa, elbette onları birbirine bağlayan bir bağın varlığı gerekir ve bu bağ da kitlenin karakterist özelliğinden başkası olamaz..

Kitle Psikolojisi, Sigmund Freud (Sayfa 13 - düşünen adam yayınları)Kitle Psikolojisi, Sigmund Freud (Sayfa 13 - düşünen adam yayınları)
Salih Özgan 
06 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Herkes tek başına hayli zeki ve akıllı
Oysa başkalarıyla hemen kazkafalı.

Kitle Psikolojisi, Sigmund Freud (Sayfa 16 - Schiller'in özdeyişi)Kitle Psikolojisi, Sigmund Freud (Sayfa 16 - Schiller'in özdeyişi)
Nurdan bural 
22 Haz 00:39 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kalabalıkta her duygu, her davranış bulaşıcı, hem de ileri derecede bulaşıcıdır; bireyin kendi kişisel çıkarlarını kitle çıkarına feda ettiği görülür. Bu ise, ancak kitlenin bı parçasına dönüşüm sonucu ele geçirilen ve bireyin doğasına düpedüz aykırı düşen bir yetenektir.

Kitle Psikolojisi, Sigmund Freud (Sayfa 15 - Cem psikoloji)Kitle Psikolojisi, Sigmund Freud (Sayfa 15 - Cem psikoloji)
Salih Özgan 
06 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitle uysal bir sürü gibidir, başında bir sürü olmadan yaşayamaz. İtaate karşı öylesine bir susamışlık içindedir ki, ortaya çıkıp kendisini efendi ilan edecek herkese içgüdüsel bir boyun eğişle karşılık verir

Kitle Psikolojisi, Sigmund Freud (Sayfa 21)Kitle Psikolojisi, Sigmund Freud (Sayfa 21)

Kilise ve ordu yapay kitlelerdir, yani bunları dağıılmaktan korumak ve yapısal değişikliklerden esirgemek için belli bir dış zorlamaya başvurulur. Böyle bir kitleye katılıp katılmayacağı genellikle bireye sorulmaz ya da böyle bir katılma onun keyfine bırakılmaz; kitleden ayrılma yolundaki her girişim ise koğuşturmaya uğrar ya da şiddetle cezalandırılır..

Kitle Psikolojisi, Sigmund Freud (Sayfa 40 - düşünen adam yayınları)Kitle Psikolojisi, Sigmund Freud (Sayfa 40 - düşünen adam yayınları)
Nurdan bural 
22 Haz 00:52 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Yalıtık durumdayken belki üstün bir aşamada bulunan birey, kitlede barbar bir kişiye dönüşür, yani icguduleriyle davranan bir varlık olup çıkar, ilkeller gibi içinden geldiği gibi davranir, ansızın parlar, vahşice eylemlere girisir, coskulara ve yiğitlik gösterilerine kaptırır kendini

Kitle Psikolojisi, Sigmund Freud (Sayfa 17 - Cem psikoloji)Kitle Psikolojisi, Sigmund Freud (Sayfa 17 - Cem psikoloji)
Nurdan bural 
27 Haz 15:42 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bazı sevgi objesinin seçiminde izlenen yol, sevilen objenin bireyce benimsenip de erişilemeyen bir ben idealinin yerini tuttuğunu açıkça ortaya koymaktadır. Bireyin kendi ben'i için ele geçirmeye çalıştığı üstünlüklerinden ötürü obje sevilmekte, birey dolambaçlı bir yoldan bensevisi'ne doyum sağlamak istemektedir.

Kitle Psikolojisi, Sigmund Freud (Sayfa 67)Kitle Psikolojisi, Sigmund Freud (Sayfa 67)
3 /