Adı:
Kitle Psikolojisi
Baskı tarihi:
1975
Sayfa sayısı:
126
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bozak Yayınları
Baskılar:
Kitle Psikolojisi
Kitle Psikolojisi
Kitle Psikolojisi
Giriş
Le Bon'un kitle ruhu tanımı
Kollektif ruh yaşamına ilişkin diğer bazı görüşler
Telkin ve libido
İki yapay kitle: Kilise ve ordu
Daha başka ödevler ve çalışma doğrultuları
Özdeşleşme
Tutkunluk ve ipnoz
Sürü içgüdüsü
Sürü ve ilk insan topluluğu
Ben'de bir basamak
Ekler
Dip notlar
136 syf.
Öncelikle bu kitap; arkadaşlarımla Türkiye'de bir çok olay sonrası '' kitle psikolojisi '' , '' sürü pskilojisi '' olarak adlandırma yaptığımız , bir gün kitap siparişi verecekken karşıma çıkan ve sipariş verdiğim bir kitap . Bu kitap aslında Türkiye gibi ülkede yaşayan bizlerin şahit olduğu olaylarla bağlaştırarak ve ilişkilendirerek okuyabileceğimiz bir kitap . Freud'a göre ; bir toplumda çoğunluğu oluşturan insanların psikolojisi üzerinde durduğu hususları , kitap içerisinde anlatımından doğan gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler bazında değerlendirmektedir . Belirtmek gerekirse Freud kendi değerlendirmeleri ve bakış açısının dışında Le Bon'un görüş ve fikirlerinide bizlere vererek farklı yollar sunmuş . Kitap kendi ülkemizle veya bildiğimiz başka ülkelerle harmanlayarak , düşünürsek ve okursak keyif alarak insan ve kitle psikolojisi / hareketleri üzerine fikir sahibi olabileceğimiz bir kitaptır.
136 syf.
·11 günde·9/10
Her satır o kadar yüksek ve kaliteli psikanalizler içeriyor ki anlatamam bunu. Freud yine bu eseriyle, saygıdan kaynaklı öyle bir eğdi ki belimi doğrulmak ne hacet!
Ortaya konulan analizlerin ardından zihnimde oluşan o deyim yerindeyse konunun bel kemiği olan kısımlara bizzat kendisi benim yerime soru yöneltmiş, ve yine ustalıkla yanıtlamış.. Bu sayede de beni güzelce eğiten bir kitap olmuştur.
Okuduğunuz takdirde edineceğiniz yegâne şey güzel ve yüksek bir eğitim. İyi okumalar diliyorum.
136 syf.
İnsanlar belli bir amaç için bir araya geldiklerinde, kitle ruhu dediğimiz güç etkisiyle bireysel özelliklerinden sıyrılıp yeni bir kimliğe bürünmüş biri gibi davranışlar sergileyebilir. Bir tür hipnoz hali gibi. Adına sinerji deyin, kollektif hareket etme deyin ve yahut ne derseniz deyin ama kitle içindeki insanın tamamıyla kendisi olarak kalabildiğini söyleyemezsiniz.

Freud bu kitabında kitleler içindeyken insanın nasıl bir psikilojiye büründüğünü, kitle olmanın bireylere etkisini, kitlelerin avantajlarını, dezavantajlarını ve kitlelerin hangi yöntemlerle nasıl yönlendirilebileceği gibi pek çok konuya kuramsal temelde açıklık getirmiş. Günlük hayatta karşılaşılan pek çok kitlesel olay bu bilgiler çerçevesinde gözlemlenecek olursa teori ile uygulamanın aslında ne kadar örtüştüğü görülecektir.
136 syf.
·Beğendi·8/10
Kitle psikolojisi hakkında ilginç taraflara dokunan ince olmasına rağmen her cümleyi tekrar tekrar irdelememi sağlayan bı kitap. Neden bir lidere ihtiyaç duyarız topluluktan neden bu kadar etkileniriz aslında kitleden üstün bir durumda olan bir insan nasıl kitlenin kölesi olur gibi soruların cevaplarını aldığım hatta bu cevaplar hakkında daha da düşünmem gerektiğinin farkına vardigim bir kitap. freud'un anlamak için biraz daha okumam gerekecek. Kafa yorulacak bir kitap tavsiye ederim.
136 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Psikoloji biliminin en büyük düşünürlerin Sigmund Freud'un kitle psikolojisini açıkladığı, insanlarin kitlesel düşünmeye zorlanırken nasılda kendi benliklerinden koptuklarını okuyucuya açıkladığı, çevirisi de bir o kadar güzel, anlaşılır yapılmış, aralıksız okunabilecek temel bir eser. Psikoloji bilimine ilgi duyanlar için öneririm.
136 syf.
·1 günde·8/10
Psikanalitik kuramın kurucusu Profesör Sigmund Freud. Bakmayın siz ülkemizdeki dizilerde veya kitaplarda ‘sapık’ diye tanıtıldığına. Anlaşılmasının güç olduğu dünyanın en büyük psikologlarından kendisi.

Kitle Psikolojisi kavramını on başlıkta bizlere sunmaya çalıştığı eseri elinizde. Tabi bunu kendisinin temel aldığı kurallar üzerinden yorumlamaya çalışıyor.

Giriş yaptıktan sonraki ilk sayfalarda sosyolog ve antropolog Gustave Le Bon’un ‘kitle psikolojisi’ üzerine yazdıklarından alıntılar yapıp bunları kendi açısından yorumluyor veya bunlara eklemeler yapıyor.

Devamında ‘kilise ve ordu, özdeşleşme, tutkunluk, sürü içgüdüsü’ gibi başlıklar üzerinden tek tek ifade etmeye çalışıyor Kitle Psikolojisini.

Bazı anlar anlaşılması zor oluyor haliyle. Bu yüzden fazlasıyla dikkat istiyor.

Buyurun.
136 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
Aynı konuda yazılan Le Bon'un kitabından bahsederek başlıyor Freud ve ardından Mcdougall, Troer ve daha bir çok konu hakkında yazılan eserleri değerlendirerek kendi düşünceleri ve önceki çalışmalarıyla, okuyucuyla birlikte düşünür gibi yapıyor. Bu açıdan öncelikle üslubu çok başarılı bir eser. Özdeşleşme, sevi, ben ve ben ideali gibi kavramlarla bahsedilen konuya somut bir yaklaşım sergiliyor.
136 syf.
·Beğendi·10/10
günümüz iktidar'in 15 yıl boyunca nasıl iktidar oldugunu psikolojik açıdan anlasilmasina yardımcı olan, daha geniş bir bakış açısı kazandiriyor.
Sayfa 16 dipnot 3: Herkes kendi başına hayli zeki ve akilli oysa baskalariyla hemen kazkafali. Schiller'in özdeyisi.
136 syf.
·Beğendi·10/10
kitleler organize olmayan bir şekilde bir araya geldiklerinde içinde barındırdıkları en aptal insanın zeka seviyesine inerler. dolayısıyla kitlelere atfedilmiş olan sürü psikolojisi deyiminin içerdiği "koyunluk" anlayışı, yani zekayı kullanmayıp başkalarının peşinden gitme olayı bu şekilde açıklanabilir.
135 syf.
·228 günde·7/10
Kitle psikolojisi, kitle eylemlerinde su yüzüne çıkar; bireyi, bir kabilenin, bir ulusun, bir kastın, bir sınıfın, bir kurumun üyesi ya da belli bir zamanda bir araya gelip belli bir amaç için örgütlenmeye gitmiş bir insan kitlesinin parçası gibi ele alır. Kitlenin bir parçası haline gelen, egemenliği altına giren bireyin bilinçli kişiliği kaybolur. Kitle psikolojisinin oluşması, bireysel psikolojinin kaybolmasına, duyguların bireysel olmaktan çıkıp kolektif hale gelmesine yol açar. Aklın ve zekânın öneminin azaldığı, bireyin kitlesel ölçütlere uyum sağlayarak davranışlarında bunları sergilediği bu durumda toplumca benimsenmiş değerlere, inançlara bireysel ve grupsal düzeylerde karşı çıkıldığında toplumsal dışlanmanın gerçekleştiği, şiddetin baş gösterdiği görülür.

Bir organizmadaki hücreler nasıl bir araya gelerek tek bir varlık oluşturmuşsa, psikolojik kitle de bir an için birbiriyle kaynaşmış aynı türden öğelerin oluşturduğu geçici bir varlıktır. Freud bu çalışmasında, kitle ruhunun, yani kolektif ruh yaşamının tanımından başlayarak telkin yoluyla bireyin o ruha yapıştırılmasını, kilise ve ordu gibi iki yapay kitlenin egemenliğini, bireyin toplumla özdeşleşmesini ele alıyor.
136 syf.
·4 günde
Kitle psikolojisi ile ilgili qıcıq olduğum bir gerçekliyi demek istiyorum.Şimdi bir insan çıkar sizin iyi tanıdığınlz biri hakkında kötü sözler demeye başlar.İyi düşünmeyi başaran insan bir sebeb sorar, iyi tanıdığı insanın tarafında durur.Oysa en kötü durumlardan biri sebebsiz söylemlere inanmamızdır.Bütün kitle söylemlere inanır ve onu söyleyenin arkasıyla gider.
Bir insan hakkında bir şey söylendiğinde kitle ile aynı şeyi söylemeyin, bireysel düşündüklerinizi deyin.
136 syf.
·10/10
Maşeri ruhiye üzerine, Wilhelm Maximilian Wundt ve Gustave Le Bon'dan sonra yazılmış en önemli eser. Askeriye ve Kilise örnekleri üzerine kurulu yapay ve doğal kitlelerin nasıl teşekkül ettiği üzerine güzel bir çalışma. Şiddetle tavsiye ederim.
Kitleyi inandırabilmek için önderin kendisi güçlü bir inancın (düşüncenin) büyüsüne kapılmış, iradesiz kitleye benimseteceği güçlü ve etkileyici bir iradeyle donanmış olmalıdır.
Sigmund Freud
Sayfa 15 - Bozak Yayınları
Herkes tek başına hayli zeki ve akıllı
Oysa başkalarıyla hemen kazkafalı.
Sigmund Freud
Sayfa 16 - Schiller'in özdeyişi
Belli bir emosyon (duygu ve heyecan) ne kadar çok kişide açığa vurursa, kitlenin öbür bireylerinde aynı emosyonun ortaya çıkmasını sağlayan otomatik baskı o kadar güçlenir.
Cinsellikten utanmanın insana sağlayacağı herhangi bir üstünlük bilmiyorum doğrusu...
Sigmund Freud
Sayfa 30 - Bozak Yayınları
Cinsel doyum sağlama amacıyla birbirini gereksinen iki kişi, cinsel birleşme için yalnızlığı arar; dolayısıyla bu davranışları sürü içgüdüsüne ve kitle duygusuna karşı bir protesto özelliği taşır.
Cinsel doyum sağlama amacıyla birbirini gereksinen iki kişi, cinsel birleşme için yalnızlığı arar; dolayısıyla bu davranışları sürü içgüdüsüne ve kitle duygusuna karşı bir protesto özelliği taşır.
Sigmund Freud
Sayfa 102 - Bozak Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kitle Psikolojisi
Baskı tarihi:
1975
Sayfa sayısı:
126
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bozak Yayınları
Baskılar:
Kitle Psikolojisi
Kitle Psikolojisi
Kitle Psikolojisi
Giriş
Le Bon'un kitle ruhu tanımı
Kollektif ruh yaşamına ilişkin diğer bazı görüşler
Telkin ve libido
İki yapay kitle: Kilise ve ordu
Daha başka ödevler ve çalışma doğrultuları
Özdeşleşme
Tutkunluk ve ipnoz
Sürü içgüdüsü
Sürü ve ilk insan topluluğu
Ben'de bir basamak
Ekler
Dip notlar

Kitabı okuyanlar 475 okur

  • Armağan Talay
  • Ceyda akıncı
  • Umut Ök

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.9 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0.9 (1)
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları