Rüyaların Yorumu

8,7/10  (26 Oy) · 
108 okunma  · 
33 beğeni  · 
3.365 gösterim
Freud bu önemli eserinde, en karmaşık rüyaların bile rahatlıkla yorumlanabileceğini göstermektedir. Bunu yaparken de Schiller'in deyimiyle "mantığın, kapıların önünde tuttuğu nöbetten vazgeçmesi" gerektiğini, yani insanın hiçbir eleştiride bulunmadan kendini gözlemlemesinin zor bir şey olmadığını iddia eder.

Freud kitabında rüyanın bir arzunun gerçekleşmesi olduğunu belirtir. Rüyaların uyanık yaşamla ilişkisini, nelerin rüya malzemeleri haline dönüştüğünü ve bunların kaynaklarının neler olduğunu, neden rüyalarımızı unuttuğumuzu, rüyaların psikolojimiz üzerindeki etkilerini, rüyalarla akıl hastalıkları arasındaki ilişkileri ele alır. Rüyalarımızı kendimizin bile tanıyamayacağı hale getirmek için ne tür sembolleştirmeler, yer değiştirmeler ve çarpıtmalarda bulunduğumuzu anlatırken, kendi psikanalitik çalışmalarından örnekler verir.

Uzun yıllardan beri bilimsel literatürün klasikleri arasında yer alan Rüyaların Yorumu, Freud' un en çok ilgi göreceğini düşündüğü eseridir. Bir mektubunda da ifade ettiği gibi psikanalizin gelişmeye başladığı yıllarda onun için "dalgaların çarptığı bir kaya gibi" sarılıp tutunduğu bir çalışması olmuştur.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2017
 • Sayfa Sayısı:
  672
 • ISBN:
  9786050203127
 • Orijinal Adı:
  Die Traumdeutung
 • Çeviri:
  Dilman Muradoğlu
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:

Ne kadar okursak okuyalım ne kadar araştırırsak araştıralım hayatta gizemini koruyan, merak uyandıran, tüm insanların kafasında soru işaretleri bırakan bazı konular vardır. Bunlara evrensel gizemler demek yerinde olacaktır sanırım. Bu konulardan biri de rüyalar. İnsanlık tarih boyunca gördügü rüyalara çeşitli anlamlar katmış;inancının, kültürünün etkisi altında farklı toplumlarda çesitli şekillerde yorumlanmıştır rüyalar. Bilimsellikten uzak açıklamalar olmaları yüzünden insanlığın merakı bu konuda bir türlü tatmin edilememiştir. Sigmund Freud sanırım bu gerçeğin farkındalığıyla ve psikanaliz kuramının ilkeleri doğrultusunda rüyalar üzerine yazdığı bu kitap gerçekten de rüyaların gizem perdesini aralayacak güçte bir rüzgar estirmeyi başarıyor. Rüyalar hakkında insanlığın aklına takılan bir sürü sorunun cevabı mantık ve bilim çerçevesinde sunulmuştur. Rüyalar hakkında o gizem perdesini tümden kaldıracak gücte bir fırtına yaratabilecek bilimsel bir çalışmanın kısa zamanlarda sonuçlanması dileğiyle, iyi okumalar diliyorum.

Burak Erdoğdu 
09 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Rüyalar ve onları meydana getiren gizli arzular, bilinçdışı yönlendirmeler ve rüyaların üstü örtülü doğası hakkında oluşturulmuş muazzam bir eser. Okuduktan sonra insan bilincine ve ruyalarin kendine has doğasına ilişkin kapsamlı bilgi sahibi oluyorsunuz. Bilgilendirici ve doyurucu bir eser diyebilirim. Tavsiye ederim.

Gözde Aydemir 
09 May 2017 · Kitabı okuyor · Beğendi · Puan vermedi

Rüyanın gizemli bir olay oluşu kitabı daha ilginç hale getiriyor. Bu konuya ilgi duyan ve merakı olan kişilerin okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Kitaptan 2 Alıntı

Mihriban Karadağoğlu 
05 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

- İnsan zihninin her şeyi anlamlı bir bütün halinde görme çabası öyle büyüktür ki kısmen tutarsız olan bir rüyanın eksiklerini farkında olmadan tamamlamak ister.

Rüyaların Yorumu, Sigmund Freud (Jessen)Rüyaların Yorumu, Sigmund Freud (Jessen)
Mihriban Karadağoğlu 
07 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

- Dil başlangıçta görsel ve somut anlamları olup günümüzde belirsiz soyut anlamda kullanılan bir dizi sözcüğü içerir. Rüyanın tek yapması gereken bu sözcüklere eski anlamlarını vermek ya da uğradığı anlamsal değişikliği biraz geriye atmaktır.

Rüyaların Yorumu, Sigmund FreudRüyaların Yorumu, Sigmund Freud