Rüyaların Yorumu

8,5/10  (31 Oy) · 
121 okunma  · 
38 beğeni  · 
3.538 gösterim
Freud bu önemli eserinde, en karmaşık rüyaların bile rahatlıkla yorumlanabileceğini göstermektedir. Bunu yaparken de Schiller'in deyimiyle "mantığın, kapıların önünde tuttuğu nöbetten vazgeçmesi" gerektiğini, yani insanın hiçbir eleştiride bulunmadan kendini gözlemlemesinin zor bir şey olmadığını iddia eder.

Freud kitabında rüyanın bir arzunun gerçekleşmesi olduğunu belirtir. Rüyaların uyanık yaşamla ilişkisini, nelerin rüya malzemeleri haline dönüştüğünü ve bunların kaynaklarının neler olduğunu, neden rüyalarımızı unuttuğumuzu, rüyaların psikolojimiz üzerindeki etkilerini, rüyalarla akıl hastalıkları arasındaki ilişkileri ele alır. Rüyalarımızı kendimizin bile tanıyamayacağı hale getirmek için ne tür sembolleştirmeler, yer değiştirmeler ve çarpıtmalarda bulunduğumuzu anlatırken, kendi psikanalitik çalışmalarından örnekler verir.

Uzun yıllardan beri bilimsel literatürün klasikleri arasında yer alan Rüyaların Yorumu, Freud' un en çok ilgi göreceğini düşündüğü eseridir. Bir mektubunda da ifade ettiği gibi psikanalizin gelişmeye başladığı yıllarda onun için "dalgaların çarptığı bir kaya gibi" sarılıp tutunduğu bir çalışması olmuştur.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2017
 • Sayfa Sayısı:
  672
 • ISBN:
  9786050203127
 • Orijinal Adı:
  Die Traumdeutung
 • Çeviri:
  Dilman Muradoğlu
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:

Ne kadar okursak okuyalım ne kadar araştırırsak araştıralım hayatta gizemini koruyan, merak uyandıran, tüm insanların kafasında soru işaretleri bırakan bazı konular vardır. Bunlara evrensel gizemler demek yerinde olacaktır sanırım. Bu konulardan biri de rüyalar. İnsanlık tarih boyunca gördügü rüyalara çeşitli anlamlar katmış;inancının, kültürünün etkisi altında farklı toplumlarda çesitli şekillerde yorumlanmıştır rüyalar. Bilimsellikten uzak açıklamalar olmaları yüzünden insanlığın merakı bu konuda bir türlü tatmin edilememiştir. Sigmund Freud sanırım bu gerçeğin farkındalığıyla ve psikanaliz kuramının ilkeleri doğrultusunda rüyalar üzerine yazdığı bu kitap gerçekten de rüyaların gizem perdesini aralayacak güçte bir rüzgar estirmeyi başarıyor. Rüyalar hakkında insanlığın aklına takılan bir sürü sorunun cevabı mantık ve bilim çerçevesinde sunulmuştur. Rüyalar hakkında o gizem perdesini tümden kaldıracak gücte bir fırtına yaratabilecek bilimsel bir çalışmanın kısa zamanlarda sonuçlanması dileğiyle, iyi okumalar diliyorum.