Duyguların Psikolojisi

7,6/10  (23 Oy) · 
115 okunma  · 
38 beğeni  · 
16.388 gösterim
Duyguların dli adı ile basılan kitap yeni baskısında adı Duyguların Psikolojisi olarak değişitirilmiştir.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan Duyguların Psikoloji'sinde insanoğlunun sahip olduğu olumlu ve olumsuz tüm duyguları (sevgi, merhamet, güven, adalet, sabır, vefa, ümit, iyimserlik, merhamet, bencillik, gurur, kibir, şüphe, öfke, kin, üstünlük, üzüntü, nefret, kıskançlık) tek tek çözümlüyor. Olumlu duyguları daha etkin kullanma yollarını gösterirken, olumsuz duygularla mücadele yöntemlerini ve bunların bireysel ve toplumsal faydaya nasıl tahvil edilebileceğini açıklıyor.

Sol beyni eril, sağ beyni dişil olarak niteleyen Tarhan, kitabında bu iki beynin alanını doğru yerde kullanmak yönünde tavsiyeler veriyor. Bu noktada ön beyin alanıyla ilgili yeni bilgiler devreye giriyor. Akılla duyguyu birleştiren ön beyin, bilgileri işleme sürecini gerçekleştiriyor. Bunu için, iki beyin lobu arasında koordinasyon saylayabilen kişiler, akıl ve duygu dengesini doğru kuruyorlar.

Tarhan bir anlamda duygusal zekâyı doğrunun ve batının değerleriyle yeniden yorumluyor. Zaten yazara göre, kitabın amacı da; insana duyguların kökenini anlatıp, kendi kendisini yönlendirmesini sağlamak.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9752634982
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Didem 
20 Şub 16:45 · Kitabı okudu · 20 günde · 7/10 puan

Kitap sade ve anlaşılır bir dille yazılmış. Konu başlıkları da genel olarak ele alınmış ve incelenmiş. Örneğin, nefret, kıskançlık, kibir gibi olumsuz duyguların nelerden kaynaklandığını ve bu olumsuz duyguları nasıl olumlu şekle dönüştürüp kullanabileceğimizi güzel bir şekilde sunmuş. İnsanın iç muhasebesini yapmasına da sebep oluyor, bu nedenle tavsiye edebileceğim bir kitap..

Halit KÜÇÜK 
08 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Duyguların kaynağı, sağ beyin ve sol beyin, empati, sevgi, güven, şefkat, sorumluluk, adalet, vefa gibi olumlu;bencillik, gurur, kibir, kıskançlık, öfke, nefret gibi olumsuz özellikleri anlatıyor.Ve olumsuz özellikleri nasıl olumlu hale çevirebileceğimizi anlatıyor.

Aysel Allahverdiyeva 
15 Oca 13:00 · Kitabı okudu · 7 günde

İnsan hayatı boyü kendinin iyi ve kötü yönlerini keşf eder. Lakin kendinizin kötü yönünü gördükde çok karamsal düşünmeyin.Ondan kendinizi kurtarmak çabası gösterin.İyi yanlarınızı çok düşünün ve en esası onu göstermeye çalışın.Duygularınızı iyi yönetmek sizin elinizdedir.Kötü duygularla kendinizi beslerseniz hayatınız kötü yönde geçer.İyi duygularla yaşarsanız mutluluk duygusunu tatmış, yaşamış olacaksınız.Daha ne olsun.O olsun ki, insan dediğimiz varlık olacaksınız.Hep iyi duygularımızla iyi insan olalım.

Şura Yavuz 
10 Ara 2015 · Kitabı okuyor · 5/10 puan

Harika daha başlamadan heycan verici :) nevzat Tarhan' a sonsuz teşekkürler

Nurten Ulaba 
01 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Duyguların insan hayatındaki etkisinin mantıktan daha fazla olabileceğini anlatıyor. olumsuz duyguların bütün sıkıntılara sebebiyet verdiğini bunlardan vazgeçmek için neler yapılabileceği vurgulanıyor.
Mutlaka herkes bu kitabı okumalı kendini tanıma adına rahat huzurlu yaşama adına sağlıklı iletişim kurma adına öneriyorum.

xaspoladova səbinə 
28 May 2016 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi · 10/10 puan

İyi bir kitapsjjsydosksoskahqhysnsjshhagagsgsjsjsjdjbbagogofifirushsjshshsjshsjsmbdhsjskskdhdjdkxjxjjdjxkdisxjdidodkxjxkdjskfirushsjshshsjshsjsmbdhsjskskdhdjdkxjxjjdjxkdisxjdidodkxjxkdjskzsgpagsjzıhskxəkxkxjxkdjdjxkgmzjdjdjajədjösğksəjdjs

taha kaya 
04 Kas 2015 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi · Puan vermedi

çok iyi geliyor çok meraklı heyecanlı bir kitap

ftmbdrxnv 
01 Tem 2016 · Kitabı okumayı düşünüyor · Puan vermedi

3nedjrfenaknfr ernfj rjnf rfjnkqelf rekjnfqljrhfjre rnfbjeihnkjf rhljkeqnfkje rljukneqkjbf rlnhlkjneubf rnjklnf jrnfke rqjnflke fjnrek fjhnrd j jnfrdkfq rfjqnk jfr

Kitaptan 13 Alıntı

Didem 
19 Şub 22:48 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Bencillik insanın sorumluluktan kaçmasına sebep olur. İnsanı başkalarını anlama çabasından, çoğulcu düşünmekten, yakınları için iyilik yapmaktan alıkoyar. Bencilliğin içerisinde kolaycılık vardır. Aslında bir anlamda bencillik, acziyetin ters bir rolle dışarıya ifade edilmesi demektir.

Duyguların Psikolojisi, Nevzat Tarhan (Sayfa 145 - Timaş)Duyguların Psikolojisi, Nevzat Tarhan (Sayfa 145 - Timaş)
Didem 
03 Şub 08:20 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Sevginin zıddı korkudur. Sevgi çoğaldığında korku azalır. Korku arttığında sevgide eksilme meydana gelir. Bir insanın sevdiği kişiye olan ilgisi azalmış, bunun yerini korku almış ise o kişiye duyulan sevgi gerilemeye başlar.

Duyguların Psikolojisi, Nevzat Tarhan (Sayfa 71 - Timaş)Duyguların Psikolojisi, Nevzat Tarhan (Sayfa 71 - Timaş)
Didem 
01 Şub 12:56 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Sevginin davranışa yansıma şeklini daha çok sevgi nesnesi belirler. "Bir insanı kişiliği sebebiyle mi yoksa sahip olduğu sıfatlardan dolayı mı seviyoruz?" sorusu bu konuda önemli bir sorudur. Eğer duyduğumuz his, o kişinin karakterine yönelik bir sevgiyse daha kalıcıdır. Ama asıl sevdiğimiz muhatabımızın sıfatlarıysa, o sıfat olmadığında muhabbet de biter.

Duyguların Psikolojisi, Nevzat Tarhan (Sayfa 70 - Timaş)Duyguların Psikolojisi, Nevzat Tarhan (Sayfa 70 - Timaş)
Gizem Özbağ 
30 Ağu 12:23 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kişilik, bir pozisyona veya konuma bağlı bir kavram değil, insanın kendi değerlerini devamlı geliştirdiği bir süreçtir.

Duyguların Psikolojisi, Nevzat Tarhan (Sayfa 86 - Timaş Yayınevi)Duyguların Psikolojisi, Nevzat Tarhan (Sayfa 86 - Timaş Yayınevi)
Gizem Özbağ 
26 Ağu 01:25 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İrade, bir şeyin düşünce boyutunda doğru olduğuna inanmaktır. Herhangi bir bilginin doğru olup olmadığını önce aklın yardımıyla biliriz, ikinci safhada ona duygu katarız. Böylece o bildiğimiz şey, inanç haline gelir.

Duyguların Psikolojisi, Nevzat Tarhan (Sayfa 53 - Timaş Yayınevi)Duyguların Psikolojisi, Nevzat Tarhan (Sayfa 53 - Timaş Yayınevi)
2 /